ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΥ ΣΚΥΛΟΥ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 83 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #107151

    DRAHTHAAR 24-6-2008
    Γενικά τα έχουμε παρατήσει, υπάρχει τόσος φόρτος εργασίας που δεν υπάρχει ψυχική αντοχή για να αχοληθώ και τόσο.
    Πολλές μέρες σε ταξίδι.
    XANDRA
    Τελικά βρήκαμε τι φταιει για το νερό ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΑΡΕΑ μόνης μπαίνει με τα άλλα μαζί ΟΧΙ!!!!!!!!!!
    Δεν μου έχει ξανατύχει.
    Οι εξετάσεις αίματος ήταν απόλυτα καθαρές, αλλά κιλά δεν παίρνουμε, Δεν μπορούμε με τίποτα να κρύψουμε τα 2 τελευταία πλευρά.
    Κάπου χάλασε και η "γεωμετρία" μας, Αλλά κρίνεται (ελπίζουμε) ότι είναι μεταβατικό στάδιο σε αυτές τις ηλικίες μπορεί μέσα σε 1 μήνα να αλλάξει 3 φορές ο σκύλος. και όλα αυτά να επηρεάζουν την εργασία του σκύλου.
    Οι έξοδοι στην ΞΑΝΘΗ που ξαναβρέθηκα για δουλειά δεν προσφέραν πολλά, τα στάρια ήταν άκοπα όποτε έμεναν κάποια κομμάτια με χαλασμένα καλαμπόκια και χερσα. Μεγάλο πρόβλημα τα "φίδια" φέτος έχω δεί όσα φίδια δεν έχω δεί σε όλη μου την ζωή. Το κακό είναι ότι οι σκύλοι τα ψάχνουν. Ευτυχώς όχι οχιές.
    Ισως το μεγαλύτερο πρόβλημα της σκύλας αυτής είναι οι ενδιασμοί της για τα καινουργια πράγματα. μεχρι να συνειδοτοποιήσει΄τι είναι τι δεν ανοίγει. το παραμικρό που είναι διαφορετικό από αυτό που ξέρει την ξενίζει.
    πχ. στην Ξανθη είχα βρεί κάτι μεγάλα χωράφια, τα οποία ήταν καλάμι (οχι καλαμιά) καλάμι μέχρι 1 μέτρο ύψος, εκεί δούλευε και δούλευε καλά για τις συνθήκες, δεν είναι ότι ποιο εύκολο να δουλέυει ο σκύλος μέσα στα καλάμια, ο κανονικός σκύλος φεύγοντας από αυτό το τερεν ΄στα άλλα θα "πετούσε" αυτή τίποτα με το που βρήκε λίγο σκασμένο εδαφός με κοντό χέρσο πάλι μάζεμα τα πρώτα 10 λεπτά – μετά άνοιξε .
    Εχω ένα μεγάλο φόβο ότι μπορεί να φοβηθεί την ντουφεκιά στο νερό (κολυμπώντας), την βλέπω να νοιώθει πολύ ανασφαλής όταν δεν πατάει "στερεα".
    Γενικά αυτή εδώ ισχύει "σκασε και κολύμπα" αυτό έχεις αυτό πορέυεσαι.
    ΧΑΝΤΗΙΑ
    Ο αγώνας αποδείχτηκε "΄κακή πολύ μικρή παρένθεση"
    (πιθανόν είχε στρεσσαριστεί απο το ατύχημα που είχαμε την προηγούμενη και το "σουρτα φέρτα" στον αγώνα "δόντια" μέτρα ξαναμέτρα το ύψος κλπ.
    Συνεχίζουμε να κυνηγάμε τα ποντίκια.
    Η ένταση ένταση- η λατρεία για το νερό λατρεία. κολυμπάμε γρήγορα και καλά.
    Δυστυχώς το ύψος παραμένει 55cm δεν έχει πάρει άλλο. έχει αρχίσει και στρογγυλεύει – πράγμα που πιθανότατα σημαίνει "τέλος ανάπτυξης"
    ειναι ανταγωνιστικό σκύλι.
    Στα "τραινάκια" ευκολα φτάνει 250-300 μέτρα.
    Θα έλεγα ότι δεν είναι στον "τύπο" της ράτσας.
    Από σημερα ξεκινάμε επαναφορές . ελπίζουμε σε σοβαρό επίπεδο.
    Παντελής


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #107154

    ΕΧΟΥΜΕ ΦΤΑΣΕΙ 13 ΜΗΝΩΝ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΒΑΘΜΟΛΟΓΩ.

    ΕΡΕΥΝΑ> ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΤΥΠΟ ΤΗΣ ΦΥΛΗΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΩΣ ΕΞΑΙΡΕΤΗ.

    ΑΝΤΟΧΕΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΕΩΣ ΕΞΑΙΡΕΤΟΣ.(ΔΟΚΙΜΕΣ ΣΤΗΝ ΖΕΣΤΗ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΑ ΔΟΚΙΜΑΣΙΕΣ ΣΕ ΠΕΤΡΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΟΥΝ.

    ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΝ ΚΥΝΑΓΩΓΟ>ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ

    ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ-ΑΠΟΡΤ> ΕΞΑΙΡΕΤΟΣ.

    ΦΕΡΜΑ-ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ-ΑΙΣΘΗΣΗ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ ΕΞΑΙΡΕΤΗ

    ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΚΑ >ΕΠΑΡΚΗΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #107417

    6/7/2008
    DRAHTHAAR.
    ΧANDRA
    Προσπαθεια να βρεθεί χρόνος για την εκπαίδευση, δυστυχώς πολύ λίγος.
    παρ΄ όλα αυτα την Κυριακή βγήκαμε Σχιστό,
    Την ξεκινησα 1η την κράτησα 45 λεπτά έξω.
    Η συμεριφορα της εκφράζει τον σκύλο που ανεμενεται να γίνει. Ψάχνει με την μύτη, πότε πάνω ΄πότε χαμηλά αλλά ψάχνει για μυρωδιές, το αποτέλεσμα ήταν ενώ προσπαθουσε να ξεκαθαρισει κάποια ίχνη έντονα σηκώθηκε μια φωλιά, μαμα και 5-6 φετινάρια, καμμιά 20 μέτρα μακριά της, δεν τα πήρε καθόλου χαμπάρι τελικά λίγα δευτερολεπτα μετά έφτασε στο σημείο που σηκώθηκαν και φέρμαρε σταθερά. την άφησα για λίγο προσποιούμενος ότι δεν ήξερα τιποτα,
    Πλησιάζοντας στο αυτοκίνητο κάπου πήρα τα μάτια μου από πάνω της να δώ ποιο φώναζαν εκεί κοντά μου, και όταν την αναζήτησα δεν την είδα, στα 20-25 μέτρα το μάτι μου πήρε μια ανεπαίσθητη κίνηση (οχι σκύλου) κινηθηκα προς τα εκέι και βρίσκω την σκύλα φέρμαρισμένη εκείνη την στιγμή ξεπετάχθηκε ενας λαγός από την φέρμα της , δεν το πήρε ούτε αυτό αμέσω χαμπάρι, μια και είχε υψομετρική διαφορά, αλλά έσπασε μετά από λίγο και βάλθηκε να τον ψάχνει, έκανε άλλες 2 φέρμες στην διαδρομή του. Αλλά 50-60 μέτρα μετά τον έχασε.
    Οι προβλέψεις μου λένε για ένα σκύλο αργό – με σταθερή φέρμα και καλές επιδόσεις στο "βρισκω" .
    Αλλά ακόμα και έτσι ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΕΝΤΑΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΣΤΑΣΗ τα 20-25 μέτρα δεν είναι αρκετά για τίποτα άλλο πέρα από το περασματάδικο ορτύκι.
    XANTHIA βγηκε 2η με ένταση δεν συνάντησε τίποτα και δεν αποδείχτηκε οτι ύπηρχε και τιποτα, ανεβασε στην περιοχή που σηκώθηκε ο λαγός αλλά από εκεί και πέρα δεν είχαμε άλλη υποψία μυρωδιάς, παρ΄όλα αυτά και την έλλειψη ενδιαφέροντος η κίνηση ήταν έντονη και οι αποστάσεις καλές.
    Στην 1 ώρα περίπου και ενώ είχαμε φτάσει κοντά στο αυτοκίνητο πήγε και ξάπλωσε στην σκιά του αυτόκινήτου. την φώναξα και την κράτησα έξω μέχρι που άρχισε να παραπατάει.
    Οι προβλέψεις λένε "κοντή" .
    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #107501

    DRAHTHAAR 13/7/2008
    XANDRA
    Η σκύλα είναι στις μέρες τις.
    Την εβγαλα για λίγο 1/2 ώρα στο Σχιστό σε μέρος "κακό" και ήσυχο για τον φόβο των κυκλοφρούντων αρσενικών.
    Η ενταση ανέβηκε (περίεργο) αλλά είμαστε στην αναμονή μπορεί και να ήταν λόγω αναζήτησης αρσενικού.
    Αρχισαμε στην ουσία τώρα την βασική υπακοή. Τα παίρνει πολύ γρήγορα και έυκολα. Τώρα είμαστε στο να λειτουργεί με "αυτοματισμό" όταν έρχεται κοντά μου από κάλεσμα να κάθεται ακριβώς μπροστά μου. Άκόμα είμαστε με το σχοινί αλλά εκτελεί καλά. Από θέση "zits" (κάτσε) καλείται με σφυρικτρα και ερχόμενη πρέπει να έρθει να κάτσει μπροστά μου χωρίς κουβέντα, γίνεται Ο σκοπός της άσκησης αυτής είναι να ευκολίυνουμαι την ζωή μας μετά στο απορτ, εαν υπάρχει αυτοματισμός στο κάτσε μπροστά μου τότε θα έχουμε λιγότερες "περιπέτειες" για την τυπική εκτέλεση του απόρτ.
    Αφηνουμε το plush για αργότερα δεν χρειάζεται να φάει τόση πίεση ακόμα.
    Στο λουρι υπάρχει μια καλή ανταπόκριση στην εντολή zits αρκετά γρήγορη. (καλό αυτό) .

    ΧΑΝΤΗΙΑ
    Βγήκαμε Σ&Κ στο Σχιστό, από κίνηση και διάθεση παμε καλά,
    Στην βασική χρειάζεται δουλεία. Είναι κάτι που το ανέμενα ότι ενω΄ενστικτωδώς ανταποκρίνεται στις εντολές σε "απολυτη υπακοή" θα "κλώτσαγε" και αυτό ακριβώς γίνεται.
    Προχωράμε.
    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #107689

    29-07-2008
    DRAHTHAAR
    Γενικά συνεχίζουμε στην υπακοή πολύ χαλαρά,
    XANDRA
    Συνεχίζει να είναι σε οίστρο αλλά και εγώ συνεχίζω όποτε μπορώ να την βγάζω στο Σχιστό.
    Εχει πιά ξεκάθαρη συμπεριφορά σε μερικά σημεία χαρακτηριστικών της φυλής της στο χαρακτήρα. Είναι πιά πολύ ανταγωνιστική απέναντι σε μένα – δηλαδή δεν θέλει να έρχονται άλλοι σκύλοι κοντά μου, είναι ένα από τα χαρακτηριστικά της φυλής- ο ανταγωνισμός βγαίνει στην αγάπη του αφεντικου και όχι πάνω στο τρέξιμο.
    Προσωπικά επέιδή ξέρω που θα καταληξει η όλη ιστορία δεν με "χαλάει".
    Εχει ανεβάσει ένταση στο Σχιστό, μην φανταστείτε ότι έφαγε και το βουνό απλά πιά για 30-45 λεπτά δεν είναι δυσάρεστη η βόλτα μαζί της τουλάχιστον στα ποιο ομαλά κομμάτια αλλά όχι μόνο. Γύρω στην ώρα έχει κουραστεί πολύ αρχίζει και δεν έχει πολύ δύναμη να σηκώσει τα πόδια της, αλλά γενικά σε σχέση με το παρελθόν παρουσιάζει σε κάθε έξοδο μια αισθητη βελτίωση.
    Ενα – ενα τα προβλήματα να εξαλείφονται.
    Ρυθμίζω τις διαδρομές μου στο Σχιστό ώστε να βγαίν σε δρόμο μακρία από το αυτοκίνητο 200-300 μέτρα, εκεί στον δρόμο την βάζω στο fush, χωρίς λουρί, όταν περνάει μπροστα γυρνάω προς τα πίσω και την ξαναβάζω στο fush κατά διαστήματα την στέλνω να ψάξει εκατέρωθέν του δρόμου, με το που ξαναβγαίνει στον δρόμο ξανά στο fush. Αυτό μέχρι το αυτοκίνητο – στα 5-10 μέτρα από το αυτοκίνητο την βάζω στο zits – μετά πάω ανοίγω το αυτοκίνητο της βαζω νερό και την ποτίζω στο zits (κάτσε)
    Είχαμε και το 1ο μάθημα στο force retrieve, θα ακουλουθηθεί η μέθοδος του αυτιού, δεν αντέδρασε πολύ κακά σε 4-5 επαναλήψεις το κράτησε στο στόμα μέχρι να της πώ AUSH (άσε). Πιστεύω ότι σήμερα 2ο μάθημα θα το πάρει μόνη της,
    Φοβήθηκα οτι το τράβηγμα του αυτιού θα της επηρεάσει την΄"ερευνα" πάνω που αρχίσαμε να παίρνουμε πόντους – αλλά την επόμενη χτές στο Σχιστό όχι δεν πήγε πίσω αλλά βελτιώθηκε και άλλο.
    Πάντως αδικείτε στις τελευταίες εξόδους μία και βγαίνει αργά μετά τις 10 ή πολύ νωρίς στις 6 για να μην ενοχλεί τυχόν αρσενικους και έχει ποιο δύσκολες συνθήκες.
    Γενικά προχωράμε.
    Μορφολογικά. !!!!!!!?????????????@
    Παρουσιάζει μεταβολές – βασικά χρειάζεται να πάρει όγκο – κιλα – αλλά και να στρώσει κάποιες γωνίες στα πόδια που ξαφνικά χάλασαν,
    ΒΛΕΠΟΥΜΕ
    XANTHIA
    Γενικά έχουμε "κρυωσει"
    Τον τελευταίο καιρο εχουμε στασιμοποιηθεί και επειδή στασιμότητα στην εξέλιξη σημαίνει οπισθοχώρηση- μάλλον αρχίζουμε να μένουμε πίσω.
    Μάλιστα στην τελευταία έξοδο έγινε πολύ λεπτολόγος , τσιμπάει και στήνεται σε φέρμα ακόμα και στο χόρτο που κουνιέται. Δεχνει να θέλει να τα δώσει με ένταση να φερμάρει με ένταση και να μην βρίσκει τον λόγο.
    Πάντως εύκολη κίνηση ειδικά σε σχέση με την αδερφή της.
    Χτές ξεσύρε μια αλεπού – την πήγα εκεί και με το που μπήκε στην μυρωδιά έφυγε φωτολίδα για καμμιά 80-100 μέτρα. μετά ξαναγύρισε.
    Καμμια΄ενθαρυνηση καμμιά απογοήτευση, ειδα μια ιχνηλασία σε ζωντανό (βρώμαει πολύ βεβαια η ψωριάρα) στον άερα βεβαια (αυτό μας έλειπε να χρειάζεται μουσούδα στο χώμα για να "πιάσει" την αλεπού που πέρασε 10" πρίν. Αλλά ήταν σε ζωντανό αγριο.
    Πάντως μπορεί να μην δείχνει ότι κουράζεται τόσο πολύ στην κίνηση οσο η αδερφή της (δεν "ξερυθμιζεται" η κίνηση)- αλλά μάλλον έχει μεγαλύτερη ανάγκη από νερό από ότι η αδερφή της, είναι και χοντρή.
    Μορφολογικά
    Εχει μείνει 55 cm – εκτός ορίου.
    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #107736

    31-7-2008
    drahthaar
    XANDRA
    Μπάινουμε πιά σε εντατικό πρόγραμμα, Χτές το απόγευμα είχαμε 6,10-7,30 Σχιστό,
    Οδηγήθηκε με πίεση στην ταχύτητα, δηλαδή δεν την άφηνα να λάβει μεγάλες πρωτοβουλίες ή να λεπτολογήσει, περπατούσα συνέχεια και γρήγορα χωρίς να της μιλάω αλλά "καβαλώντας" την συνέχεια.
    Δείχνει κάθε φορά σημεία βελτίωσης, ακόμα και όταν βγήκαμε στον δρόμο αυτή δεν καθόταν για πολύ στο δρόμο ανεβαίνε τα πρανή και έψαχνε σε αποστάσεις 20-40 μέτρων, ξανακατέβαινε να δεί που είμαι και πάλι πάνω. Εχει βασικά μια ανασφάλεια με το να μην έχει επαφή μαζί μου, ΑΛΛΑ καμμία ανυσηχία. Επιλέχθηκε διαδρομή με εναλασσόμενα κομμάτια σε βαθμό δυσκολίας, πήρε μήκος και κυρίως μακρια από τα "ταμπάνια" όπου φύσαγε καλό άερακι. ο λόγος ήταν να δώ αντιδράσεις σε διαφορετικά μέρη και βαθμό δυσκολίας.
    Η αντίδραση για το επίπεδο της (που δεν είναι ιδιαίτερα ψηλό) δεν ήταν κακή.
    Η αίσθηση είναι ότι μπορώ να την φτάσω σε ένα υποφερτό επίπεδο.
    Αυτά ήταν τα καλά, το πρώί είχαμε μάθημα στο force retrieve. Δεν το πήρε στο στόμα μόνη της, όταν πιέστηκε παραπάνω άρχισε να αντιδράει. Θα τα ξαναπούμε μαζί της το απόγευμα.

    XANthia
    βγήκε λίγο στο Σχιστό μαζί με τοην SUMI, τρέξαμε ρίξαμε και μερικές φέρμες εκ των οποίων στην μία σηκώθηκε λαγός,
    Δεν λέω ότι φερμάριζε αυτόν γιατι φερμάριζε ένα θυμάρι ποιο δίπλα, και έχει ρίξει και μερικές έτσι για να μην λέει κανένας ότι δεν φερμάρουμε.
    ΠΑντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #108209

    25/8/2008
    DRAHTHAAR
    Εχουμε χρονίσει εδώ και 6-7 μέρες – και μόλις επιστρέψαμε από διακοπές με κυνήγι βεβαια πάντα.
    Από τις 16/8 έως τις 23/8 είχαμε εξοδους εκπαιδευτικές στην αρχή και μετά κυνηγετικές – στα εκπαιδευτικά μοιραζότνουσαν τον χρόνο πρωί- απόγευμα δηλαδή βγαίνανε και οι 2 το πρωί και οι 2 το απόγευμα – μοιρασμένες τον χρόνο της εξόδου, από 1,5 ώρα το πρωί και από 1,15 ώρα το απόγευμα – τα υπόλοιπα του χρόνου (τα λυμα δηλαδή μετά τις 10 και πριν τις 6,30 τα κάλυπτε η έρμη η SUMI). ΜΕ την έναρξη αυτό σταμάτησε και κυνηγήθηκαν η μία το πρωί και η άλλη το απόγευμα – ο λόγος ότι παρούσιασε σημάδια κόπωσης η XANDRA, με αυτό τον τρόπο βελτιώθηκε αισθητα η κατάσταση, προλάβαινε και ξεκουραζόταν.
    Γενικά σχόλια λόγω ευγενικής καταγωγής των σκύλων μου, έχουν τρόπους, δηλαδή φροντίζουν να μην γίνονται πολύ ενοχλητικά στα ορτύκια, θα έλεγα ότι γενικά εγώ ήμουν ενοχλητικότερος από τα σκυλιά μου.
    Ο τόπος ήταν καλαμιές με πολύ έχτρα βλάστηση πολλές φορές απαιτούσε σκύλο πολύ καλό σε αυτό το αντικείμενο.
    Αναλυτικότερα.
    XANDRA
    Ηταν η ενοχλητικότερη στα ορτύκια – λεπτολόγα με σημασία στην λεπτομέρεια καί πάντα έτοιμη να στηθεί σε φέρμα – φερμάρισε αρκετές θέσεις – αποδείχθηκε από την 2η μέρα και μετά εξαιρετικά αξίοπιστη στην επαναφορά – απορτάροντας και μερικά σκοτωμένα από άλλους – αλλα σε καλή κατάσταση μερικά σε πολύ κακή. Αρχικά παρουσίασε τάση να φάει τα πουλιά – τα μάσαγε και έπρεπε να την προλάβω, ορτύκι το ορτύκι χαλάρωσε και στο τέλος απορτάρισε ένα μακρινό στο χέρι "ασάλιωτο" .
    Ψάχνει συνέχεια με την μύτη της συνέχεια μπροστά κοντά βεβαια αλλά τα χωράφια ήταν τέτοια που στην ουσία απαγορευόταν το άνοιγμα λόγω ψηλής βλάστησης- ΔΕΝ ΚΟΛΩΣΕ ΣΕ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΧΩΡΑΦΙΑ – οδηγήθηκε επίτηδες σε δύκολα χωράφια ώστε να εξοικοιώνεται με τα δύσκολα δεν είπε ΟΧΙ δούλευε – βεβαια το μεγαλύτερο διαστημα χωρίς να καταφέρνει να μπλοκάρει τα πουλιά, έπερνε φέρμες -αλλά τελικά δεν εκανε εκτός 2-3 φορών τελικό μπλοκάρισμα.
    Τα όμορφα τα κρατήσα για το τέλος, Ιχνηλατούσε συνέχεια και δεν έλεγε να ξεκολήσει από την γωνία ενός χωραφιού κάνοντας φέρμες κουνώντας την ουρά της, συμπεριφορά όχι όπως στα ορτύκια – ενώ έχει κάνει μια φερμα με το κεφάλι κάτω, και κουνώντας την ουρά πετάγεται στα 3-4 μέτρα ένας αυτιαδάκος, κάτω του κιλού, ντουφεκισα προς την διαδρομή που είχέ πάρει (ο λαγός ήδη φευγάτος) απλά για να δείξω στο σκυλί το χνάρι και οτι είναι θήραμα, όντως το κατάλαβε τον ακολούθησε για πολύ λίγο αλλά με πολύ ένταση. 2 μέρες μετά ενώ ήμασταν στον δρόμο δίνει μία και μπαίνει σε ένα εξαιρετικά πυκνό χέρσο τα χόρτα μέχρι τους ώμους μου, ακουλουθώ στα 15-20 μέτρα ιχνηλατεί και φερμάρει – Ελα ρε λέω ορτύκι ???!!!!! αλλά αποδείχθηκε ένας λάγαρος – έριξα στο άερα και έγινε τις κακομοιρας. Τελικά απ΄ότι βλέπω δεν θα στερηθώ το στιφάδο μου. το να βγάλει μόνος του 12 μηνός σκύλος 2 λαγούς είναι μια αρκετά ελπιδοφόρα επίδοση ακόμα και για λαγόσκυλα με πολύ περισσότερες εξειδικευμένες εξόδους στα πόδια τους.
    Γενικά συμπεριφέρθηκε με πολύ μυαλό και ωριμότητα- πιστευω ότι θα είναι αποδοτική ώς ορτυκόσκυλο.
    Βεβαια πρέπει να ξεπεράσει το στρές που έχει στα ταξίδια γιατί έγινε σαν σκελετός με δέρμα. Κοιτούσα γύρω γύρω μην με δεί κανενας γνωστός και με κράξει από την κατάντια της.
    Από αντοχή δεν ήταν και άσχημα γιατί όταν το γύρισα σε μια έξοδο μεγαλήτερη την ημέρα αντί 2 μικρότερες – η σκυλα δεν είπε όχι, Οχι ότι έτρωγε τον τόπο αλλά έψαχνε συνέχεια –
    Από πλευράς ανοιγματων στα ποιο ευκολα κομμάτια έφευγε αλλά στα ποιο δύσκολα καθόταν κοντά – αλλά ψάχνοντας.
    Γενικα μπορώ να πώ ότι ξεκινήσαμε – καταλάβαμε γιατί βγάινουμε έξω και ψάχνουμε ορτύκια και λαγό. ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕ ΠΟΝΤΙΚΙΑ ΚΑΙ ΜΙΚΡΑ – έβραζε ο τόπος και από τα 2 και ποιό πολυ οι γαλιάντρες όπου πολλές φορές ειχαν συμπεριφορά ορτυκιού περίμεναν να πάει ο σκύλος δίπλα τους για να σηκωθουν για να ξανακάτσουν στα 30-40 μέτρα ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΠΕΙΡΑΣΜΟΣ ΓΙΑ ΝΕΑΡΑ ΣΚΥΛΙΑ.
    Με το νερό άστα να πάνε μια μπάινει – την επόμενη δεν μπάινει μετά από 10 λεπτά ξαναμπάινει και πάει και απέναντι μετά ξανα δεν μπαίνω. Πιστεύω – ΕΛΠΙΖΩ ότι με την χρήση ζωντανού (παπιας θα ξεπεράσει αυτές τις μ………κιες). Οχι τίποτα άλλο τα νέυρα μου.
    XANTHIA (MINI επιτέλους απόκτησε όνομα)
    Ρε δεν βάζει κόλο κάτω- έχει την δόση του.
    Γενικά κινιόταν με χωρίς ρυθμό, μια έτρεχε στου διαόλου τον κόλο, κτυπούσε 200αρες και την επομενη καθότα στα 15-20 μέτρα μετά αντε πάλι – Βρήκε τα πατήματα της προς το τέλος. όπου και φερμάρισε Η ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΦΕΡΜΑΡΕΙ. γιατί είχαμε ένα πολύ ωραίο ανεκδοτο που μου πήρε 2 εξοδους για να το καταλάβω περί τίνος πρόκειται.
    Είναι αυτό που λένε πόσα θές να με τρελλάνεις.
    Αφού εχουμε τρομάξει και επιτέλους πέρνουμε μια σταθερή φέρμα, παώ πάνω της, και φεύγει το ορτύκι το ντουφεκάω το παίρνω (πράγμα οχι και το τόσο συχνό φέτος – αλλη πονεμένη ιστορία αυτή η εκδρομή- αμελεια ανανεωσης των δελτιών κατοχής και βγάλσιμο από το ράφι το πλαγιοκαννο – που κυνηγούσα με εξαιρετική επιτυχία επί 20ετια- αλλά είχε δοθει για να "ανανέωση" ξύλα και κάννες – ο δε οπλουργός αντικατέστησε το 2,5 cm λάστιχο που είχα για να φτάσει το κοντάκι στους 67,5CM – με ένα 12 mm αποτελεσμα σχεδόν 1,5cm κοντίτερο κοντακι- αλλάζει και η κλίση πάνω – κάτω σκλυρηνε και τις σκανδάλες μάλλον, οποτε αλλου έριχνα αλλού πήγαιναν κλπ).
    Η σκυλα φεύγει αλλαφιασμένη περνάει πάνω από το ορτύκι που είχε πέσει σε κάτι πυκνά, τέλος πάντων αναγκάζομαι να πετάξω λίγο χώμα στο σημείο για το βρεί και να το απορτάρει. Επόμενη κίνηση του σκύλο ψάχνει για λίγο εκεί κοντά μου και σταματάει και με κοιτάει κουνώντας την ουρά, ρε προχώρα τίποτα περνάω μπροστά του αυτός στο πόδι μου να κοιτάει το όπλο και το χερί μου βρε φεύγα τίποτα αυτή ΝΕΥΡΑΚΙΑ τσαταλάκια και αυτή στην καλή χαρά κοιτούσε λίγο μπροστά και μετά εμένα κουνώντας την ουρά, σκύβω να την πιάσω από το λουρί να την σπρώξω να πάει μπροστά με το άντε πετάγονται 3 ορτυκια γύρω μου. έφυγε το καπέλο μου από τα νευρα μου, αυτό συνεχίστηκε όλο το απόγευμα, σηκώθηκαν και άλλα ορτύκια έτσι εγώ στα όρια μου – προσπαθώ να ηρεμήσω να καταλάβω τι στο διάολο πήρε ανάποδα- ενταξει κατάλαβα ότι πήρε ανάποδα οτι το καλό έρχεται από τα χέρια μου και το όπλο- ντουφεκίσα και κάποια ορτύκια έτσι η σκύλα πότε ανοιγέ γρήγορα και πολύ και πότε μαζευόταν κοντά και φερμαρίζε στην ουσία εμένα – το όπλο.
    Ημαρτόν σκέφτηκα, την επομένη το απόγευμα, ξεκινάει πολύ δυνατά σε ένα κομμένο τρυφίλλι το ίδιο στην αρχή της καλαμιά και ξαφνικά με περιμένει πάω κοντά, πάλι το ίδιο ρε καλή μου ρε χρυσή μου τίποτα αυτή εκέι να κοιτάει το όπλο ακίνητη και να κουνάει ουρά,σκύβω την χαίδευω μιλώντας της γλυκα (είναι και κοντή και κοψομεσιάζομαι στο σκύψιμο) η σκύλα τεντώνεται σαν σε φέρμα όλο και περισσότερο την σπρωχνω λίγο από το λουρί 2 βηματα και στηλώθηκε σε φέρμα – άντε καλή μου ξαναποντάρει και στο "παρτο" ξεκουμπώνει κάνει τρέχοντας ανάμεσα στα πυκνα και προγκάει ένα όρτύκι.
    Τελικά το όλο πρόβλημα όπως αποδείχτηκε ήταν ότι μόλις έμπαινε σε χωραφι που ήταν 2-3 ορτύκια που περπατούσαν αυτή περίμενε εμένα να δώσω λύση στο πρόβλημα της που δεν μπορούσε να καθαρίσει τι γινόταν. Τελός πάντων λύθηκε και αυτό.
    Από κούραση δεν κατάλαβε τίποτα – στα τέτοια της – βεβαια έφαγε και λίγοτερη πίεση από την αδερφή της- αλλά γενικά τρώει κιόλας κλπ και στρεσσαρεί όλους τους άλλους εκτός από τον εαυτό της.
    Με το νερό άστα να πάνε – έδειξα με το δάκτυλο είναι μέσα πριν τελειώσω την χειρονομία κολυμπάει πολύ γρήγορα.
    Δεν είναι πάντα πολύ συγκεντρωμένη σε αυτό που κάνει – και εκέι κάπου με μπερδεψε με το όλο θέμα ξαφνικά άρχισε να γίνεται ποιο προσεκτική –
    Βεβαια τις λείπουν πραγματικα αυτοί οι 2-3 πόντοι, όχι τόσο για το ότι είναι εκτός ορίου αλλά γιατί στα ψηλά χόρτα έχει πραγματικό πρόβλημα – το οποίο και δεν αφήνει να είναι εύκολα ορατά τα προσόντα της.
    Απόρτ είμαστε ασάλιωτοι στο χέρι χωρίς συζητήσεις.
    Περιμένω να δώ μερικά πράγματα ακόμα ή μάλλον να επιβεβαιώσω κάποιες υποψίες που μου έχουν δημιουγηθεί σε σχέση με πάντα με αυτά που έχω δεί σε προηγούμενα σκυλιά μου (τις ίδιας γραμμής) .
    Γενικά και τα 2 προβλέπεται να γίνουν επαρκεί κυνηγόσκυλα,
    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #108254

    MINI σε δράση αντε να γνωριστούμε και οπτικα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #108593

    8 – 9 – 2008
    DRAHTHAAR
    XANDRA
    Απομονωθήκαμε σε δικό μας κλουβί – αυτό γενικά με άλλαξε την συμπεριφορά και την ανταπόκριση στην εκπαίδευση – δείχνει να τα παίρνει ποιό καλά.
    Σ'ημερα πήγαμε Κωπαϊδα- μονο της και επιλέχθηκε να γίνει έτσι – χωρίς λόγο ιδιαίτερο απλά έτσι το σκέφτηκα εκείνη την στιγμή.
    Κυνηγήσαμε – γιατί πήγαμε για κυνήγι- μέχρις τις 11,30 ήταν αρκετό όπως και η ζέστη –
    Μπορώ να πώ ότι η όλη ιστορία λειτούργησε θετικά – αφού και μέχρι το τέλος έψαχνε ασε που μετά τις 9,30 ανέβασε ρυθμό.
    Αποτέλεσματα πενιχρά και καλά ήτανε – ένα φερμαριστό μέσα σε ένα μεγάλο χέρσο και απόρ τυπικό – αφού πρώτα λειτούργησε πολύ σωστά και κατάφερε και βρήκε το πουλί που ήταν τραυματισμένο. Εκανε αλλή μια πολύ ωραία φάση αφήνοντας πολλές υποσχέσεις αφού φερμάρισε και προσπαθησε να σηκώσει ένα πουλί ίσα με 10 φορές στο ίδιο χωράφι – παρ΄όλα αυτά δεν το κατάφερε και στο στο τελος το έχασε – ήταν κρίμα θα ανεβαινε αρκετά. Είχαμε άλλα 4 σηκώματα με αλλά 3 στο σακούλι –
    Ολα και τα 5 σηκώματα ήταν δικά της – εαν εξαιρέσεις το 1ο τα άλλα δεν ήταν φερμαριστά τα ζητούσε και πεταχθήκανε , απόρτ ήταν α΄ψογη και σε δύσκολες συνθήκες.

    Τηρουμενων των αναλογιών δεν πήγε και άσχημα.
    Συνεχίζουμε και βλέπουμε.
    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #108797

    12/9/2008
    DRAHTHAAR.
    Γενικά το βασαναστήριο συνεχίζεται.
    Xanthia(MINI) Εχει τα δικά της έχει μαζέψει εκνευριστικά την έρευνα – δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί, μπορώ μόνο να πιθανολογώ.
    Σίγουρα δεν νοιώθει ανασφάλεια στο να φύγει – δεν το έχει σε τίποτα να κτυπήσει 200αρα – το προβλημα ίσως έγκειται στην ερμηνεία ότι εαν καθόμαστε και έχουμε τον νού μας στο αφεντικό τότε δαγκώνουμε και θηράματα . Πάντως εκτελεσε ένα πολύ όμορφό απορτ, σε τρυγόνι το οποίο καθόταν δίπλα σε καλαμποκιά και με το που γύρισε η σκύλα γιατί το μύρισε σηκώθηκε έπεσε τουλάχιστον 20-25 μέτρα μέσα στο καλαμπόκι – μπηκε μέσα και ενώ είχα αρχίσει να αναρωτιέμαι εαν θα το βρεί τελικα – νάσου η καλή σου με το τρυγόνι στο χερί- γενικά την έχω παρατήσει έχω ρίξει περισσότερο βάρος στην XANDRA.
    Πάντως η μούρλα – μούρλα το βλέπεις το σκυλί είναι όλη την ώρα στην τσίτα.
    Πάντως γενικά κουράζεται δυσανάλογα στην ζέστη.
    XANDRA
    Αλλό τρελλάδικο αυτό – Εδώ είναι που λένε "σκίζεις τα διπλώματά σου"
    Το πρόβλημα με το νερό συνεχιζεται – συνεχίζεται να δουλεύεται στο νερό – συνεχίζει να υπάρχει.
    Πάς την μιά μέρα άντε μπές – δεν μπαίνω η καλύτερα μπαίνω εως εκεί που πατώνω- άντε ενα πετραδάκι ποιο ΄μεσα και ποιο μέσα – μετά από 1/2 ώρα την έχεις καταφέρει να διανύει 20-25 μέτρα μέχρι απέναντι και να απορτάρει από την απέναντι όχθη. Πάς την επομένη φτού ξανά από την αρχή – Ρε χτές τα κάναμε τίποτα εκέι ξανά από την άρχη στο τέλος έχεις φτάσει να πηγαίνει 30-40 μέτρα – την επόμενη μέρα ξάνα από την αρχή δεν μπαίνω-
    Την πάς με τα άλλα – δεν μπαίνει καθόλου.
    Της πετάω το νταμυ (ρολο) σε θάλασσα με λίγο κύμα – μπές μέσα δεν μπάινω – ρε πριν 5 λέπτα έμπαινες – αυτή παριστάνει τον Μεταξά – ΟΧΙ, ρε βάλτη στην διαδικάσια του καυτεθυνόμενου στη στεριά , δηλαδή Zits και ακούμπημα στο κεφάλι και κατεύθυνση με το άλλο χέρι, τίποτα μένει καθισμένη – το ντάμυ (ρολο) όσο πάει και το παίρνει το κύμα στα βαθιά το έχω χάσει πιά από τα μάτια μου – πάω στην τσάντα να πάρω άλλο και να το δέσω με σκοινί(μην το ξαναχάσουμε) αυτή ανεβαίνει στην όχθη περιέργάζεται γυρνάει στην ακτή και κάθεται δίπλα μου, βρίζω μέσα μου και της κάνω την εντολή για το απόρτ – έ μπάινει φουριόζα κολυμπάει προς την αρχική θέση του νταμυ (ρολο) δεν το βρίσκει και αρχίζει να το ψάχνει με την μύτη μές στο κύμα τελικά το μύρισε και το απόρτάρησε αφού ανοίχηκε 80-100 μέτρα – που όταν κάνει 20μέτρα κολυμπώντας πανυγηρίζω. Την επόμένη δεν μπαίνω- πάλι από την αρχή – ώρες ΄'ωρες νομίζω ότι δοκιμάζει τα νευρα μου. υπόψη ότι στο κατευθυνόμενο στην στερία σε μισή ώρα είχε φτάσει τα 70 μέτρα (μετρημένα) .
    Στο κυνήγι γιατί ξανπήγαμε χτές το απόγευμα από τις 5,30 μέχρι που νυχτωσε – Κωπαίδα, είμαστε χαλαρωνω-
    Ψάχνει – δεν τρώει τον τόπο αλλά ψάχνει – βημα – βημα ανεβάζει έρευνα – κλπ. Το απορτ πιά είμαστε σε καλό επίπεδο βρίσκουμε ακόμα και τα δύσκολα.
    Πάντως η όλη διαδικασία που κάνω για την καταγραφή (για να τα γράψω) με κάνει να παρατηρώ κάπως καλύτερα τις αντιδράσεις γενικά – χτές γέλασα πολύ – η κακομοίρα σε ένα ψηλό τρυφίλλι με το που μπήκε μέσα άρχισε να ανεβάζει – έκανε μια χαλαρή φέρμα μετά ξανά ανέβασμα – ξανα φέρμα ξανα ανεβασμα – βαλσιμό την μούρη κάτω για λίγο, σήκωμα κεφαλιού και βλέμα προς τα μένα "ΒΟΗΘΕΙΑ" αφεντικό ξανά ανέβασμα ξανά τα ίδια – ανοιγμα γρήγορο στον άερα 25-30 μέτρα ξανα στον κώνο ξανά χάσιμο ξανά βοήθεια αφεντικό – τελικά δεν το έβγαλε το ορτύκι διέσχισε έτσι όλο το χωράφι μέχρι το καλαμπόκι – εκέι μπηκε για 5-6 σειρές μέσα και το έχασε.
    Μπορούσα να το κλείσω (να την βοηθήσω) αλλά αφήσα την φάση να εξελιχθεί χωρίς βοήθεια να δώ – αλλά είχε πέσει η κακομοίρα στον ROnaldinio των ορτυκιών – εδώ τώρα ήταν η μπάλα που πήγε. αυτό που λένε χάθηκε το τόπι-
    Πάντως μεγάλη πλάκα η φατσα της που ζητούσε βοήθεια. πολύ μεγάλη φάση. ασε τις πολλές φορές χαζές στάσεις φέρμας που παίρνει, μες στην χασούρα του μυαλού της
    Βγάλαμε τελικά ένα ζευγάρι και ένα μονο – πήραμε το ένα – δεν φερμαρισε τελικά κανενα – εκανε φέρμες αρχικά αλλά αυτά σηκωθήκανε την ώρα που τα είχε χάσει και προσπαθούσε να τα μπλοκάρει-
    Δεν έχιε ακόμα την δυνατότητα να κάνει σωστά μπλοκαρίσματα – τουλάχιστόν στα ορτύκια της Κωπαίδας, τα οποία ποδαρώνουν.
    Ξερω ότι είναι υπερβολή αλλά εγώ νοιώθω την ανάγκη να την πάω σε ένα ψηλό βουνό – να την έχω έξω μέχρι το μεσημέρι.
    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #108906

    ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΤΗΝ ΒΓΑΛΑΜΕ ΣΤΗΝ ΚΩΠΑΙΔΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΤΟΝ ΕΒΓΑΛΑ ΜΕ ΜΙΑ ΣΚΥΛΙΤΣΑ 3 ΕΤΩΝ ΠΟΥ ΤΗΝ ΘΕΩΡΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΣΤΟ ΟΡΤΥΚΙ Η ΜΑΛΛΟΝ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΗ.ΤΟ ΠΑΘΟΣ ΠΟΥ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟΠΟ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙ ΟΤΙ ΠΑΊΡΝΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΤΟ ΤΕΡΕΝ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΣ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΑ ΟΡΤΥΚΙΑ ΤΗΣ ΚΩΠΑΙΔΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΝΤΟΠΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑΣΜΑΤΙΑΡΙΚΑ.Η ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΚΥΛΙΤΣΑ ΕΙΝΑΙ ΑΨΟΓΗ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΣΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΝΟΥ ΤΟΥ.ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΑΡΚΕΤΟΣ ΤΟ ΤΕΡΕΝ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΕΙΔΗ ΜΠΕΙ ΚΟΣΜΟΣ ΚΑΙ ΨΑΧΝΕΙ. ΕΚΤΙΜΩ ΟΤΙ ΜΕ ΠΑΊΡΝΕΙ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΜΠΩ ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΣΗΚΩΣΩ ΠΟΥΛΙ ΤΙΣ ΒΛΕΠΩ ΛΙΓΟ ΧΛΩΜΕΣ.ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΜΙΣΑΩΡΟ ΚΑΙ ΒΡΊΣΚΟΜΑΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΤΕΡΕΝ ΟΙ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΣΤΑ ΔΙΠΛΑΝΑ ΤΕΡΕΝ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ,ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΡΤΥΚΙ ΘΑ ΤΟ ΒΡΕΙ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΣΚΥΛΙΤΣΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΠΙΟ ΕΜΠΕΙΡΗ ,ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΦΕΡΜΑ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΣΚΥΛΙΤΣΑ ΤΟΝ ΤΙΜΑ,Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΥ ΨΑΧΝΟΥΝ ΠΑΡΑΠΛΕΥΡΑ ΧΑΖΕΥΕΙ ΤΗΝ ΟΛΗ ΦΑΣΗ ΠΗΓΑΙΝΩ ΚΟΝΤΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ,ΑΝΤΕ ΤΩΡΑ ΛΕΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΟΝΤΙΚΙ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΡΕΖΙΛΙ,Η ΦΕΡΜΑ -ΣΥΝΝΕΝΕΣΗ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΑ 3 ΛΕΠΤΑ.ΤΕΛΙΚΑ ΟΡΤΥΚΙ ΚΑΙ Η ΦΑΣΗ ΟΤΙ ΤΟ ΤΟΥΦΕΚΑΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΝΩ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΟ.
    ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΙΓΑ ΠΟΥΛΙΑ ΘΕΩΡΩ ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΟ ΣΚΟΠΟ Ο ΝΕΑΡΟΣ ΣΚΥΛΟΣ ΝΑ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΗΝ ΕΞΟΔΟ -ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΟΥ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΚΑΤΙ ΘΕΤΙΚΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΛΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΒΑΖΩ ΜΕΣΑ.ΦΥΣΙΚΑ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΜΕ ΑΛΛΟΝ ΣΚΥΛΟ ΜΕ ΛΙΓΟΣΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ ΦΑΣΕΙΣ.
    ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΤΕΡΕΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΣΚΥΛΟΥΣ ΠΑΛΙ, ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΠΙΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟ ΑΝΑΖΗΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΗΝ ΜΥΤΗ ΤΟΥ ΜΟΥ ΔΕΊΧΝΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΤΟΥ.ΒΛΕΠΩ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΗ ΣΚΥΛΙΤΣΑ ΦΕΡΜΑ ΤΗΝ ΒΛΕΠΕΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΕΙΤΑΙ ΣΕ ΣΥΝΝΕΝΕΣΗ,Ο ΧΡΟΝΟΣ ΠΕΡΝΑΕΙ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΤΗΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΕΙΤΑΙ ΣΕ ΦΕΡΜΑ,ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΤΟ ΠΕΡΝΩ ΤΟ ΠΑΊΡΝΕΙ ΤΟΝ ΚΑΛΩ ΣΕ ΑΠΟΡΤ ΤΟ ΦΕΡΝΕΙ ΑΨΟΓΑ.ΞΑΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΣΕ ΜΙΚΡΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΠΑΛΙ ΣΕ ΦΕΡΜΑ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΡΟΛΟ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΝΩ.ΤΕΛΙΚΑ ΕΜΕΙΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΟΤΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΚΑΙ ΒΑΖΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΕΊΧΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΕΞΥΠΝΑ.ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ ΑΥΞΗΣΗΣ ΟΓΚΟΥ-ΣΩΜΑΤΟΔΟΜΗΣ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    nikosnax στις #109212

    Σας παρακαλουθω εδω και καιρο, σας γραφω για πρωτη φορα και θα ηθελα να διαφωνισω μαζι σας προς το υψος τον ντρατχτααρ γιατι πιστευω οτι τα κοντα ειναι ποιο γρηγορα και ποιο αντοχης
    απο τα ψηλα.
    και σε ενα σκυλο μετραει το παθος παρα το μεγεθως.
    Δειτε καποια βιντεακια απο δικα μου σκυλια
    http://www.youtube.com/v/WMlEhPNnVG0
    http://www.youtube.com/v/duSUmRP57Dw

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #109252

    Σας παρακαλουθω εδω και καιρο, σας γραφω για πρωτη φορα και θα ηθελα να διαφωνισω μαζι σας προς το υψος τον ντρατχτααρ γιατι πιστευω οτι τα κοντα ειναι ποιο γρηγορα και ποιο αντοχης
    απο τα ψηλα.
    και σε ενα σκυλο μετραει το παθος παρα το μεγεθως.
    Δειτε καποια βιντεακια απο δικα μου σκυλια
    http://www.youtube.com/v/WMlEhPNnVG0
    http://www.youtube.com/v/duSUmRP57Dw
    [/quote
    ΣΙΓΟΥΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΙΟ ΕΙΔΙΚΟΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΝ ΓΙΑ ΤΑ ΝΤΡΑΧΤΑΑΡ .ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΑΚΡΙΝΩ ΣΤΑ ΒΙΤΕΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΚΥΛΙΑ ΜΕ ΠΑΘΟΣ, ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ ΣΕ ΔΥΣΜΕΝΕΣ ΦΥΣΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ, ΤΟ ΝΑ ΜΠΑΊΝΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΥΚΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΡΩΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΟΥ ΔΕΊΧΝΟΥΝ ΣΚΥΛΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΩΛΏΝΟΥΝ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΚΥΛΙΑ ΔΟΥΛΕΜΕΝΑ . ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΑ ΔΩ ΣΕ ΦΤΕΡΩΤΟ ΘΥΡΑΜΑ ΑΝΉΣΥΧΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗΣ ΤΗΝ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΓΚΗΞΟΥΝ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ.

    ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΕ ΧΑΛΑΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΡΩΝΕ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ(ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΣΕ ΜΕΓΕΘΟΣ) ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ Η ΕΚΦΡΑΣΤΙΚΌΤΗΤΑ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #109374

    25/9/2008
    DRAHTHAAR
    Λόγω εργασιακού "πηξίματος" σε βαθμό που δεν πάει άλλο, τα έχουμε παρατήσει (σχεδόν)
    XANDRA (ψηλή)
    Προσπαθούμε να την κάνουμε σκύλο – να παρει κανένα κιλό – αλλά είναι ΄τόσο δύσκολο όσο και τα βρείς τι "νταλγκα" τραβάει στο μυαλό της μέσα.
    Από όλο αυτό τον καιρό κλέψαμε ένα ταξίδι αστραπή στην Κωπαίδα για εκπάιδευση στο νερό (το πλήρωσα βεβαια με το να κάτσω στο γραφείο μέχρι τις 3 τα ξημερώματα) η προσπάθεια ανευρεσής πάπιας ζωντανής – αστα να πάνε – βρέθηκε τελικά πάπια σε μέγεθος χήνας, δεν ήταν και το καλύτερο για ενα σκύλο που μπαίνει και δεν μπαίνει στο νερό – την πήραμε για να "βγάλουμε" το πάθος στο νερό μπάς και με το ζωντανό ξεκουμπώσουμε -΄τα φίδια στην διαδρομή άρχισαν να με ζώνουν, λές να φοβηθεί επειδή είναι πολύ μεγάλη, εαν δεν μπέι πάει η πάπια δεν πήραμε και άλλο σκύλο μαζί. Είχα και τον φόβο μηπως δεν αντέξει την ντουφεκιά μέσα στο νερό – έτσι πως με ταλαιπωρεί για να μπεί.
    Φτάσαμε στο φραγμα του Αλίαρτού καμμιά 100αρα ποιο βόρεια, άντε να την βάλουμε μέσα στην αρχή, δεν μπαινω είναι απότομα ρε τι πέτρες τιποτα αυτή ε κάποια στιγμή έβρεξε την κοιλιά της – δεν με έπερνε και η ώρα, αντε τις βγάζω την πάπια την κοιτάει λίγο, και μετά μπάινει μέσα και την βάζει στο κατόπι, μπροστά η πάπια πίσω αυτή έφτασαν απέναντι βγήκαν και μερικά κλαφουνητά η πάπια κινιόταν στην απέναντι όχθη με την σκύλα στο κατόπι της κάποια στιγμή βούτηξε, τρελλάθηκε η σκύλα βγήκε στην μέση του ποταμού, κάπου την κατάλαβε άντε πάλι στο κατόπι, ξαναβουτάει για να μην σας τα πολύλογώ αυτό κράτησε πάνω από 10 λεπτά όποτε μην θέλοντας να την κουράσω αλλο, μόλις μου έδωσε την ντουφέκισα μπροστά της – ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕ τίποτα η σκύλα πάει την πιάνει η σκύλα την στιγμή που η πάπια προσπαθούσε να ξαναβουτήξει την πιάνει από τον κόλο – τραυματισμένη, ΟΧΙ ρε γ…..το σκέφτομαι χειρότερο πιάσιμο δεν γινόταν , προσπαθεί η σκύλα γυρίσει κολυμπώντας η πάπια να φτεροκοπάει στην μούρης κτυπώντα την σκύλα στην μούρη – έιπα πάει θα τα παρατήσει – δεν είναι και ότι καλύτερο για άμαθο σκυλί, πάπια δεν άφησε, μόλις την έβγαλε έξω της πάτησε και ένα καλό σφίξιμο για το "τέντομα" και αυτό ήταν της την ξαναπέταξα πάλι μέσα και την απορτα΄ρησε ξανα, Πολυ ποιο καλά απ΄ότι αναμενόταν – παντα κρύβει αυτή η σκύλα θετικές εκπλήξεις – ΑΝτε να της ρίξουμε και ένα σύρσιμο "slepper" για μακρινό απόρτ, όντως με μερικά προβλήματα πάει την μυρίζει και γυρίζει – ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ . ρε την ξαναπάω "παρτην" τιποτα την πετάω παει την μυρίζει δεν την πιάνει –
    ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΩΡΑ?????????? Να την πιέσω να την πάρει ??? μήπως χάσουμε ότι κερδίσαμε στο νερό ??? Αποφασίστηκε ότι έπρεπε να κρατήσουμε τα κέρδη, ήταν μεγάλο το ρίσκο- Υπόψη ότι αλτηράκι του 1 κιλου το απορτάρει με μεγάλη χαρά από τα 100+ μετρα. και αυτό την 1η φορά δεν το απορτάριζε λόγω διαφοράς βάρους- το άδειο το έφερνε το γεμάτο πήγε να το σηκώσει και το παράτησε- αλλά με λίγη πίεση το πήρε κανονικά – Και στην πάπια έπρεπε να την πιέσω – άλλά φοβήθηκα το νερό πολύ.
    ΜΙΑ ΚΡΥΟ ΜΙΑ ΖΕΣΤΗ.
    Προχωράμε και το παλεύω.
    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    BIGHUNTER_1 στις #109402

    ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΕΥΧΕΣ ΜΑΣ ΣΤΟ ΦΙΛΟ ΔΗΜΗΤΡΗ ΚΡΗΤΙΚΟ ΠΟΥ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΧΡΟΝΙΑ ΤΑΞΙΔΕΨΕ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΤΗΣΙΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΣΤΑ ΝΤΡΑΧΤΧΑΑΡ!!
    ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟ ΜΑΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΗ ΔΟΚΙΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΤΟΣΟ ΥΠΕΡΟΧΗ ΦΥΛΗ !!
    ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ !!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 83 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων