ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΥ ΣΚΥΛΟΥ

Επισκόπηση 8 δημοσιεύσεων - 76 έως 83 (από 83 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #350816

    ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΕΥΧΕΣ ΜΑΣ ΣΤΟ ΦΙΛΟ ΔΗΜΗΤΡΗ ΚΡΗΤΙΚΟ ΠΟΥ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΧΡΟΝΙΑ ΤΑΞΙΔΕΨΕ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΤΗΣΙΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΣΤΑ ΝΤΡΑΧΤΧΑΑΡ!!
    ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟ ΜΑΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΗ ΔΟΚΙΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΤΟΣΟ ΥΠΕΡΟΧΗ ΦΥΛΗ !!
    ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ !!

    [font=”Comic Sans MS”]BIGHUNTER καλωσόρισες στο forum μας. Ευχαριστούμε που μας ενημέρωσες για την συμμετοχή του Δ. Κρητικού. Ευχόμαστε να ευχαριστηθεί το ταξείδι του και να αποκομίσει ότι επιθυμεί. Παρακαλώ ενημέρωσε μας για την συνέχεια.
    Φιλικά[/font]


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #110052

    8/10/2008
    DRAHTHAAR
    XANDRA
    Γίναμε και ευρωπαίες – παρ΄ όλο ότι ήταν γνωστό από τις αρχές Σεπτεμβρή ότι δεν είχαμε δικαίωμα συμμετοχής στο HEGEWALD λόγω ενός απίθανου μπερδέματος με τα χαρτιά συμμετοχής που έστειλα τελευταίες μερες (ομολογουμένως) οι 2-3 εργασιμες (express -συστημμένο) έγιναν 10+ και τα λεφτά της συμμετοχής επιστρέφηκαν τέλος πάντων απερίγραπτο μπερδεμα- μια και ήδη είχαν γίνει οι προετοιμασίες – ήρθε μαζί μας για την εμπειρία περισσότερο δική μου – για το ταξίδι -ένα σωρό λεπτομέρειες άγνωστες μπορούν να σου χαλάσουν το ταξίδι – βεβαια ούτε η σκύλα ήταν ουσιαστικα έτοιμη έτσι ή αλλιώς στο νερό – έαν περνούσε το νερό που μάλλον δεν θα περνούσε- θα ήταν πολύ οριακό.
    Αρχικά έστειλε αδιάβαστους με την συμπεριφορά της στο νερό του 2 φίλους μου (κυναγωγούς) δεν μπήκε αρχικά στο νερό με ζωνανή πάπια και αφού χάθηκε οριστικά η παπια και εμείς πήγαμε να φέρουμε άλλο σκύλι δίνει μία πηδάει μέσα από 70-90 cm και αρχίζει και ψάχνει την πάπια τελικά την βρίσκει στα καλάμια την ξεφωλιάζει και την πιάνει μετά από 10 λεπτά – ξανά μέσα η πάπια (νεκρή) για απορτ – δεν μπήκαμε – κανενα ενδιαφέρον.
    ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ, το ξέραμε το βλέπουμε άντε να δώ πώς θα βρώ λύση – τελευταία ελπίδα μερικά κυνήγια βαλτού – να ανέβει το πάθος για είσοδο στο νερό.
    Γενικά δεν έχουμε ισοροπία στον χαρακτήρα για μένα εκεί είναι όλο το πρόβλημα, κάτι δεν "πατάει" ιδιαίτερα καλά.
    Γίναμε ρεζίλι διεθνώς λόγω αδυναμίας – η κοπέλα μου έλεγε΄μην την βγάζεις έξω με άλλους μαζί θα λένε ότι δεν το ταίζουμε και το έλεγαν- και βεβαια τα γνωστά δεν τρώμε σε νέο περιβάλλον.
    Τα καλά τώρα – το ταλέντο στη ανεύρεση λαγών έκανε την κατάσταση μπάχαλο – αδύνατον να την τρέξω για έρευνα φέρμα σε ανοικτό χωράφι – έβρισκε τον ένα λαγό μετά τον αλλό, και ακουλουθουσε η καταδιώξη με γάυγισμα. Είχαμε ιχνηλασίες (οχι οπτική καταδιώξη – αυτή δεν μετράει αν και εφτανε τα 600-800 μέτρα) τις τάξεως των 150 μέτρων δεν δουλεύτηκε σε αυτό ιδιαίτερα – αλλά είμαι 100% σίγουρός ότι δεν είχε προβλημα για πολύ-πολυ μακρύτερες –
    Στους φασιανούς που στην περιοχή που ήμουνα κατά τα λεγόμενα τους είναι μια "αθλια" χρονιά για τους φασιανούς- όλοι ήταν μέσα στα πατζάρια – ΄και τα καλαμπόκια – τα πατζάρια πολύ πυκνά και ψηλά, το 1ο πρωινό δεν βρήκε κανένα το απόγευμα κατάλαβε τι παίζεται και δεν δυσκολευόταν καθόλου ήτε να τους φερμάρει σταθερά ήτε μετά την 1η φερμα αν τους ακολουθήσει με ντορο και να τους ξεσηκώσει – αυτό κρατησε 3 εξόδους την τελευταία έξοδο, αρχισε μετά την φερμα αν τους ακολουθεί ποντάροντας με το κεφάλι ψηλα – ομορφα.
    Η ερευνα μεσα στα πατζάρια ήταν σε πολύ καλό επίπεδο και σε ένταση και αποστάσεις – πολλές φορές τις έκρινα υπερβολικές για το τερεν και μακραίνε σε ευθείες – δεν είχε σύστημα στην έρευνα μέσα στο πατζαρι – βγάλαμε αρκετή ένταση και δεν είχαμε την αναμενόμενη κόπωση μετά από κούρσες στους λαγούς – (οι κερατάδες λές και το έκαναν εξεπίτηδες δεν φτάνει που καθόταν σε φέρμα περισσότερο απο τους φασιανούς μετά πεταγόταν μπροστα στον σκύλο και δεν έλεγαν και να τρέξουν δυνατά να ΄τους χάσει ο σκύλος τον άφηναν να τους έχει στα 20-30 μετρα – του τράβαγαν μια 500-800 μέτρα τέρμα γκάζια πέρα από τα όρια της σφυρικτρας – και ενα ήσουν τυχερός και δεν τον ξανασήκωνε αυτόν ή κάποιο άλλο σε 10 λεπτά γυρνούσε ό σκύλος άντε μετά από 5-10 λεπτά μία από τα ίδια. εαν στο μεταξύ δεν περνούσε κανένα ασφαλτο να χάσεις και τον σκύλο)
    Δεν ξέρω τι λένε για ήμερους φασιανούς κλπ – αυτοι που είδα ήτανε στο καθαρό και μόλις εκλεινες την πόρτα του αυτοκινητού στα 100 ΄μέτρα πετούσαν στο πλησιέστερο μεγαλο χωραφι με καλαμπόκι ή ψηλό πατζάρι, προτίμηση στο 1ο, με φτερό 200+ μέτρων. μετά ποδάρωναν ανελέητα μπροστα στον σκύλο, ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΑΡΧΙΣΕΙ ΚΑΝ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟΥΣ. Eίδα από κοντά πολύ περισσότερους λαγούς από φασιανούς. Υπήρχαν ΄λίγες καμπίσιες στην περιοχή – και αρκετά ζαρκάδια. άλλη καταστροφή αυτή για την εκπαίδευση του σκύλου.
    Τα χωράφια ήταν μεγάλα καμμιά σχέση μετα δικάς μας.
    Τέλος πάντων ήταν μια θετίκή εμπειρία για μένα πολύ περισσότερο απ΄'οτι για τον σκύλο – επιβεβαιωθηκαν κάποια πράγματα που καταλάβαινα – γιατί είναι εντελώς διαφορετικό να πηγάινεις να βλέπεις σκύλους αλλονών να δουλεύουν σε τέτοιους τόπους και εντελώς διαφορετικό να το ζείς μεσα στο χωράφι με τον δικό σου σκύλο που τον ξέρεις πώς λειτουργεί πώς λειτουργούσε και έχει μεγαλώσει στην Ελλάδα στα χέρια σου.
    Αυτό κράτησε 3,5 μέρες τις υπόλοιπες υπήρξε παρακολούθηση του HEGEWALD και VGP.
    Προσπάθησα να την δουλέψω στο δάσος – μπεκάτσα έρχεται – αλλά απορίφθηκε τάχιστα η ιδέα λόγω ότι η απώλεια του ελενχου του σκύλου ήταν θέμα 5λέπτου, λόγω τριχωτών.
    Η σκύλα αφέθηκε χαλαρή στις υπακοές για να δώ ένταση.
    Αντε να πάμε για καμμιά πέρδικα -Θα γίνει προσπάθεια αγωνιστικής εκπάιδευσης πάνω στο κυνήγι.
    (από αμέλεια και αγνοια του συνολικού προγράμματος – φαγαμε πέρισότερες μερες του αναμενομένου σε παρακολούθηση αγώνων- και ανοργανωσιά δική μου – δεν έχω καλό οπτικό υλικό. να γνωριστούμε) Γίνεται προσπαθεια εγκατάστασης στο σπίτι.
    Συνεχίζουμε και βλέπουμε –
    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #110370

    1ον βοήθεια στο πώς ανεβάζουμε video sto youtube και μετά εδώ.
    Μετά συνέχεια ΑΝ και έχω μείνει ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΕΙΣΤΑΙ ?? "Συνταξιώτες" .
    Επιτέλους είχαμε το 1ο περδικόκυνήγι, ήταν περίεργο συναίσθημα, 1ο περδικοκυνήγι χωρίς την "κυρά" μετά από 10 χρόνια, πέρυσι ακόμα υπήρχε αν και δεν ήταν στα καλά της ήξερα ότι την είχα, 2΄-3 ώρες άντεχε ήταν υπέρακετές να γεμίσω εικόνες. μετά τύψεις γιατί άφηνα πίσω τα άλλα 2 (την XANTHIA και την SUMI) ένοιωθα ότι "πουλούσα" φίλους, μια και η απόφαση έχει ληφθεί, δεν έχω ούτε χρόνο ούτε διάθεση να ασχολούμαι με 2 σκυλιά ταυτόχρονα, και αποφάσισα να ρίξω όλο το βάρος στν XANDRA για πολλούς λόγους που έχω αναφέρει πολλές φορές.
    Αποτελεσμα -???!!!!!!!!!!!
    Τα πρώτα 30-40 λεπτά χρειαζόμουνα οπωσδήποτε κουδούνι για να μπορέσω να την παρακολουθήσω με μέρος με ανοικτά κέδρα. Μετά πέσαμε σε ρυθμό αλλά ώς το τέλος δεν ήρθε ούτε μια φορά πίσω από το πόδι μου. Γυρίσαμε στο αυτόκίνητο στις 12,30. Και πολύ ήταν 13 μηνών σκυλί.
    Ηταν σε όλες τις φάσεις μέσα, τις έπιανε αλλά δεν μπορούσε να συγκεντωθεί στην μυρωδιά ώστε να μπλοκάρει τα πουλιά- βεβαια και αυτά δεν περίμεναν να δώσουν τίποτα εύκολες ευκαιρίες – έγιναν 9 τέτοιες περιπτώσεις, βεβαια έπιλέχθηκε μέρος που να προσφέρεται για μονά σηκώματα, σε σπασμένα πουλιά και έτσι έγινε.
    Στηνόταν χαρακτηριστικά στον άερα τις μύριζε αλλά δεν ΄μπορούσε από εκεί και πέρα να έστιασει, έτσι έβαζε την μούρη κάτω για να βρεί άκρη, και εκεί κάπου τα μπερδευε.
    Ημουν και εγώ εξαιρετικά άστοχος με αποτέλεσμα να μην πάρω καμμιά από τις 3 αυτοκτονημένες πέρδικες, να βοηθήσω την κατασταση
    Θελουμε δουλεία ακόμα – αλλά δείχνει ότι το έχει το "αντικείμενο".
    Τουλάχιστον δεν είναι αρνητική, γιατί πολλά σκυλιά δεν είναι κάν θετικά ίσα – ίσα που είναι μείον.
    Ηταν απόλυτα σωστή στις ενδείξεις τις για την ύπαρξη πουλιών, ΔΕΝ είχε ούτε μια αντίδραση έκπληξης, δηλάδη καταλάβαινες άπόλυτα ότι ήταν πουλιά κάπου γύρω, τα ακολουθούσε κατά κάποιο τρόπο χωρίς να είναι απόλυτα ξεκάθαρη – μην έχοντας εμπίστοσύνη ότι κάνει το σωστό, αλλά στην σωστή κατεύθυνση. Πιστεύω ότι εαν δεν ήταν το σκυλί του φίλου μου που έκανε 3 ξεσηκώματα σε σημεία που είχε δείξει πρώτη ότι υπήρχαν πουλιά, ίσως να είχαμε περισσότερο θετικό πρόσημο στην όλη ιστορία. Υπήρχε αρκετός άερας με αποτέλεσμα στα γυρίσματα του βουνού να έχει διαφορετικές κατευθύνσεις ( και βεβαια κλασσικά σε αυτά τα σημέια ήταν τα πουλιά) με αποτέλεσμα να δυσκολέυεται περισσότερο.
    Κρατάω τα θετικά
    Προβλήματα με την προσαρμογή στο σπίτι, μας βαλανε και χαρτί – δεν αντέχουμε την μοναξία – ουρλιάζουμε μόλις μείνουμε μόνοι μας. Θα την βρούμε την άκρη και για αυτό. Nα δώ πόσες ακόμα "ακρές" θα βρώ.
    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #111055

    24/10/2008
    Drahthaar
    Xandra
    Η προσαρμογή στα του "κατοικιδιου" συνεχίζεται, στο νταραβέρι με τους άλλους σκύλους δείχνει να το έχουμε ξεπεράσει σε αρκετό βαθμό, το πρόβλημα έγκειται σε πολλά σκυλιά μαζί και στην εκδήλωση απότομης συμπεριφοράς από τον άλλο σκύλο. Είναι λίγο περιέργη ώς συνηθως στις αντιδράσεις της, πραγμα που μου προξενεί και μιά ποιο εντονη προσοχή από μέρους μου στο θέμα μην ξεφύγει κάποια κατάσταση.
    Η φυσική κατάσταση δουλέυεται όσο μπορώ. Γενικά βελτιωνόμαστε.
    Το Σάββατο βγήκε για 1/2 στην Κωπαίδα για ορτύκι, αναζήτησε ένα πολύ έντονα το οποίο σηκώθηκε από δίπλα της χωρίς φέρμα και το οποίο το απορτάρισε μέσα από το καλαμπόκι.
    Την Κυριακή πήγαμε για πέρδικες κυνηγήσαμε μέχρι τις 1,00 και καλά και κακά, το καλό είναι ότι ανεβαίνει ο ρυθμός το κακό είναι ότι έχουμε προβλήματα στο μπλοκάρισμα, βεβαια πάντα συζηταμε για πουλιά τα οποία είναι κυνηγημένα πολύ πόδι κλπ.
    Πάντως ψάχνει περδικα, τις πιάνει στο ντορό άλλά δεν έχει την εμπειρία για μεγάλα ακολουθημα και τελικά μπλοκαρίσματα, περιμένουμε.
    Xanthia
    Βγήκε για 1ώρα το Σάββατο στα ορτύκια, τίποτα το ιδιαίτερο, τα γνωστά τρέχουμε την μία μόλις πέσουμε σε μυρωδιές κόβουμε περιορίζουμε πολύ την έρευνα. Είχε και αυτη το ορτύκι της.
    Γενικά τώρα –
    Πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου & εμπεριών, Πόσος θα είναι αυτός ο χρόνος ?????????/
    Πιστεύω – ελπίζω ότι στις μπεκάτσες θα ήμαστε ποιο έτοιμοι.
    Ακόμα δεν εχω καταφέρει να ανεβάσω video.Κάθε βοήθεια δεκτή.
    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #111273

    29/10/08
    DRAHTHAAR
    Xandra
    Εχουν μεσολαβήσει αρκετά – πράγματα – Η νεαρα συνεχιζει να μενει σπίτι – εχουμε ξεπεράσει γαυγίσματα -κλάματα κλπ. Μας μένει μόνο το ουρείν στο μπαλκόνι – αλλά κάνουμε ολοι μαζί υπομονή για λίγο ακόμη – μην της βάλουμε πολλά μαζί και της πέσουν βαριά.
    Η καθημερινη ενασχόληση είναι χαλαρή υπακοή στο πήγαινε έλα στην βόλτα, τώρα πιά γενικά αντέχουμε την επαφή με άλλους ΞΕΝΟΥΣ σκύλους – με τους γνωστούς ήμασταν και ήμαστε μια χαρά, και άμα μας κάνουν και το "ζόρικο" δείχνουμε τον "όγκο" μας.
    Η προσπάθεια πάχυνσης συνεχίζεται κιλά δεν πήραμε αλλά "σφίξαμε" λίγο. Πιστεύω γενικά ότι σε αυτό το θέμα έχουμε μέλλον πολύ – παρεπιπτόντως τρώει συνεχώς, που το βάζει γαμ……το.
    Αυτός ο σκύλος αποτελεί τελικά ένα πραγματικό σχολείο για μένα, συνεχώς "φτιάχνω" πράγματα. Συνεχώς βελτιώνω την εικόνα, αντε να δούμε μέχρι που θα φτάσει.
    Μαθαίνουμε ενα σωρό άσχετα πράγματα για να φτάσουμε στο ποθητό αποτέλεσμα χωρίς επιπτώσεις σαν να πηγαίνεις Αθήνα Φάρσαλα μέσω Λάρισας – Τρικαλα Καρδιτσα για να γλυτώσεις τις ανηφόρες και τις στροφές του Δομοκού.
    πχ μαθαίνουμε το "στήσου" "ΗΟΑ" όπως λένε οι Αμερικανοι – δηλαδή όρθιος σε στάση σχεδόν φέρμας – η εντολή είναι χαμηλό Sssssss , για περάσουμε στην ακινησια στο ξεπετέγμα – πυροβολισμό χωρίς ιδιαίτερες "καρπαζιές". Τουλάχιστον έτσι το σκέφτηκα εγώ και παρηγορώ τον εαυτό μου ότι μπορεί και να το χρησιμοποιήσω σε εκθεση μοροφολογίας (έτσι για να λέμε κάτι).Ρε τι κάνω ο έρμος
    Ανταποκρίνεται μέχρι τώρα καλά – μένει ακίνητη την αφήνω 5 λεπτά έτσι με σκύλους ανθρώπους να περνάνε δίπλα της, μετά θα περάσουμε στην γάτα (που ως μια αναλαμπή του drahthaar τις έχει μεγάλο μίσος). Οταν θα ήμαστε έτοιμοι και στις γατες θα περάσουμε στην κυνηγετική χρήση-
    Το κακό είναι ότι ταυτοχρονα την κυνηγάω κιόλας – εκεί χαλάμε την δουλεία της εβδομάδας.
    Το plush το ξεκινήσαμε με "θετική" έ ρε γελια – επιβράβρευση οταν ξαπλώνει – ακόμα εκεί ήμαστε – ευτυχώς που της αρέσει η ξάπλα.
    Κυνηγετικά τώρα –
    Πήγαμε μια περδικα και μια μπεκάτσα – η πέρδικα ήταν 5 ώρη σε δύσκολες συνθήκες ζέστη κλπ – κάθε φορά πάμε ένα βήμα μπροστά (ΕΥΤΥΧΩΣ δεν θα αντεχα οπισθοδρομήσεις και εκεί) αυτή την φορά ήταν στην ουσία η 1η φορά που τελειώσε μια φάση. Δηλαδή μας πήρε και μας πήγε στα πουλιά αυτή. Χρειάστηκε ενίσχυση στην αρχή Δηλαδή τα πήρε με κάποια εμφανή "στησίματα" στον αέρα αλλά όχι σίγουρα, εκεί το σχόλιο το δικό μου ήταν "κάτι μακρινο της έρχεται" – ο φίλος με προέτρεψε να πάμε κατα την κατεύθυνση που έδειχνε 11ώρα και έδειχνε στον κατήφορο και το αυτοκίνητο ήταν αλλά 200 μέτρα προς τα πάνω, χρειαζόμουν προτροπή με σκύλο αβεβαιο όντως πήραμε τον κατηφορο, έκανε αλλά 2 στησίματα, και τελικά τα έβαλε σωστά στην μύτη -άερα και πήρε τον κατήφορο γρήγορα – τα πουλιά σηκώθηκαν 3 είδα εκτός βολής, δεν τα φέρμαρε – ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΙΑΞΕ ΚΑΘΟΛΟΥ η σκύλα ξέρω οτι έχει πολύ σταθερή φέρμα – το ότι δε τα φερμάρισε ήταν θέμα έλειψης εμπειρίας. Ακολουθησε κάτι παρόμοιο με ένα μόνο πουλί, αλλά εδώ είχε σταματήσει (φερμα) στο κέδρο και αυτό σηκώθηκε 15μέτρα χαμηλότερα.
    Ως επιστέγασμα της όλης μέρας ήρθε και το σήκωμα ενός λαγού στον οποίο αστόχησα από πολύ κοντά – το ταλέντο στους λαγούς συνεχίζεται.
    Ακολούθησε χτες μπεκάτσα-
    Να ανοίξει – να ανοίξει φαγώθηκα – αντε τώρα μάζευτη – βρήκε μαλακό έδαφος και του έδωσε και κατάλαβε έχει και το μποί να "μαζεύει" τόπο – ευτυχώς έιχε πολύ ζέστη την έβγαλα και το μεσημέρι και γλυτώσαμε τα πολλά πολλά, 12-3 ΔΕΝ συναντησαμε τίποτα, αναγκαστικά συχνά πυκνά να χρησιμοποιώ την σφυρίκτρα πραγμα που απεχθάνομαι – η επαφή χαθηκε (και το κουδούνι)πολλές φορές αλλά για λίγο 1-3 λεπτά αυτο δεν με καθυσηχάζει καθόλου όσο θυμαμαι τα 40λεπτά χασίματα του πατέρα της.
    Σε πυκνό χαμηλό έλατο δούλευε συνέχεια μεσα στο ντυμένο. Δεν φοβήθηκε καθολου το πυκνο κλαρί – δεν είχε αγκάθωτά μόνο κλαρι.
    Η τακτική να κυνηγιεται σε ντυμένο πέρδικα για να είναι προσαρμοσμένη στο πυκνό στην μπεκατσα δουλέψε πολύ καλά.
    Τώρα μενει να την δώ και στα αγκάθια – αλλά πιστευω ότι δεν θα έχει κανενα πρόβλημα γιατί είχε αγκαθωτά και στα περδικοτόπια.
    Η φερμα θα έρθει με τις επαφές- Δεν ανυσηχώ αρκέι να έχουμε τώρα σύντομα βροχές.
    Πάντως την έκανα να τρέχει και έχει μέλλον ακόμα.
    Πιστευω ότι ακόμα οι αρθρώσεις δεν είναι καλά ανεπτυγμενες και αυτό την καταπονεί στα 'σκληρά τερεν"
    ΚΟΡΙΝΑ το drive ΦΤΙΑΧΝΕΤΑΙ σε πολύ μεγάλο βαθμό – απλά στάθηκα σε μια κουβέντα που είχα ακούσει στο παρελθόν από ένα φίλο εκπαιδευτή για έναν αλλο σκύλο μου που δεν έτρεχε "καντον να του αρέσει το τρέξιμο" τότε δεν έδωσα την σημασία που έπρεπε το "εγραψα" στον "σκληρό" τώρα τον επεξεργάζομαι και τρόπους εφαρμογής – εχω αρκετή βοήθεια από τον αθλητισμό που έκανα στα νιάτα μου.
    Από μύτη πάμε καλά – το δείγμα στις πέρδικες ήταν πολύ καλό. Αν και οι συνθηκες ήταν θα έλεγα ευνοικές δηλαδή ήμασταν από ψηλά και ο άερας ερχόταν από χαμηλά, αλλά ταυτόχρονα ήταν και ντυμένο και μεσολαβούσε και ένα καλό φρύδι.
    ΧANTHIA (MINI)
    Βγήκε μια πέρδικα 4 ωρών και μπεκάτσα 2ωρη – ΔΕν συνάντησε τίποτα, στην περδικά αντιμετώπισε δυσκολίες λόγω ιδιομορφιών του εδάφους και ύψους της, Στην μπεκάτσα πήγε πολύ καλύτερα, εχει ευκολία στην κίνηση – δεν βγάζει ιδαίτερα μεγάλη ένταση ΑΚΟΜΑ έχει τον ρυθμό της – η επαφή είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ με το σφύριγμα είναι άμμεσα πίσω – δεν δείχνει φόβο και δείχνει έτοιμη στην παραμικρή αφορμή να καρφωθει σε φέρμα. Είναι καλούτσικο το μικρούλι μου.
    Είναι 100% πάνω από την αδερφή της στην νοοτροπία κυνηγόσκυλου – και 200% + πάνω στην ευκολία εκπαίδευσης. Βασικά δεν της έχω κάνει σχεδόν τίποτα. Εχασε οχι με διαφορά στήθους αλλά ύψους.
    Συνεχίζουμε η απόφαση έχει ληφθεί η ΧANDRA θα την κάνω κυνηγόσκυλο.
    Πού είστε συνοδοιπόροι???
    ΑΝΤΟΝΙΟ !!!!!!!!! πώς πάει ο σεττερας.
    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #112693

    24/10/2008
    DRAHTHAAR
    Η εποχή της μπεκάτσας ξεκίνησε, εχουμε κάνει Σ/Κ εξόδους, ο χρόνος μοιράζεται μεταξύ των 3 σκύλων μου, με την μερίδα του λέοντος στην XANDRA. Βγάινει μόνης όλο το Σάββατο, και την Κυριάκη για καμμιά ωρίτσα,
    ΧΑΝΤΗΙΑ
    Ολά πάνε κατά πρόβλεψη – στο ίδιο έργο θεατής, εξελίσεται όπως ακριβώς το περιμένα. Η ερευνα ήταν ελενχόμενη χωρίς καν κουδούνι, Και ξαφνικά κάπου μας πετάχθηκε μια μπεκάτσα στην μούρη,αφού χάσαμε το σκυλί για κάμποσο, η σφυρίκτρα ξεχασμένη στο αμάξι, η φωνές κάπου απέδωσαν αλλά πια η κουδούνα (οχι κουδουνι) κρίθηκε επιβεβλημενη, βγήκα στον δρόμο έτσι και αλλιως στο δάσος μόνος περπατούσα, η κουδούνα πιά είναι στα όρια της, το που πατάει που βρίσκεται πότε πάει πότε έρχεται ??????/.πρανή μαχαίρια 4-5 μέτρων στο τελείωμα τους ήμαστε στον άερα, η κουδούνα σταματάει μερικές φορές για λίγο (όταν ακούγεται) και κάποια αμφιβολά σηκώματα ακούστηκαν, ήρθε και μια κατά κάτω. Μια κατάσταση "μπαχαλο".
    ΤΩΡΑ ΘΕΛΕΙ τρέξιμο πραγματικό να καταφέρω να βγώ σε μια φέρμα της γρήγορα και να πάρω το πουλί,τόσο απλό αλλά πόσο εύκολο είναι αυτό μην με ρωτησεται, Πάντως τα συκώτια στο χέρι θα τα πάρω είναι δεδομένο. Εχει μια μανία και με της ανηφόρες την "βρίσκει" με τα πρανή και τις κόντρες.
    Η κίνηση είναι καλπασμός αλλά εκτός ορίων του εργασιακού της φυλής, και αυτό από τις 8 -έως τις 12 το μεσημέρι χωρίς ίχνος κούρασης.
    XANDRA
    Μένει σπίτι, με πολύ πολύ υπομονή.
    Η ερευνα στην μπέκατσα είναι σε καλά επίπεδα, έχει τις ευθείες της αλλά γενικά και η αποστάσεις είναι καλές και η επαφή δεν χάνεται, Πάντα όμως με κουδούνι. Η κίνηση στη μπεκάτσα είναι τρέξιμο, το οποίο όσο πάει και ανεβαίνει σε ένταση. Μεσα στο εργασιακό της φυλής.
    Το πρόβλημα με τα κιλά συνεχίζεται όλη εβδομάδα προσπαθώ να την παχύνω και το Σ/Κ γίνεται σκελετός.
    Η 1η σταθερή φέρμα σε μπεκάτσα ήρθε, το πουλί σηκώθηκε από την δική μου προσπάθεια να αλλάξω θεση αφού στην αρχική μου κάτι δεν μου άρεσε. Ψάχνει μπεκάτσα αρχισε να μην τσιμπάει πολύ στα μικρα και κοτσύφια.
    To απόρτ μέχρι τώρα είναι στο χέρι- γρηγορα αλλά ήταν κοντινά, δεν θέλει εφυσηχασμό. Υπάρχει προβλημα ακόμα σε πουλιά τα οποία τα ζητάει – Η φερμα ήρθε περίπου σαν "εκπληξη" δηλαδή έτρεχε γύρισε και σταμάτησε, δεν ήρθε σαν προιόν "ζητήματος" στη βοσκή κλπ.
    Αντωνιο κανενα νέο.
    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #113675

    10-12-2008
    Drahthaar.

    Είχαμε και τον 1ο αγώνα στην μπεκάτσα, στην ουσία δεν δικαιούμασταν να εκπροσωπίσουμε την φυλή σε αυτόν τον αγώνα λόγω "ασχετοσύνης" στο συγκεκριμένο θηραμα και γενικότερης θα έλεγα. Αλλά δυστυχώς για πολλούς αξιους σκύλούς τα αφεντικά τους επέλεξαν την μη συμμετοχή, δεν αξιζε η προβολή της ράτσας μισή κυνηγετική μέρα. Μένει η πίκρα, αφησαν τα 15 μηνα σκυλιά με από ελάχιστες ώς μηδενικές εμπειρίες να εκθέσουν εαυτούς και να παρουσιάσουν την ράτσα στους θεατές. Ειλικρινά για μενα ήταν μια πολύ μεγάλη απογοήτευση. Για το ιστορικό της υπόθεσης από τους 7 σκύλους οι 5 ηταν κάτω από 18 μηνών, και οι 2 ενήλικες, εκτ ων οποίων ο ένας μπήκε στην βαθμολογια. Ας αναλογιστούν όλοι τις ευθύνες τους απέναντι στην ράτσα που αγαπάνε, με τετοιου είδους συμπεριφορες ας μην απορούν για τα σχόλια που ακούγονται για την ράτσα, αυτός που έρχεται δεν στέκεται στο εαν είναι 15 μηνών ο σκύλος που καλείται να δείξει πώς λειτουργεί η ράτσα στέκεται σε αυτό που βλέπει – δεν είναι αγώνας νεαρών σκύλων είναι αγώνας ενήλικων με απονομή CAC.
    Τα δικά μου τώρα,
    Η ΧΑNTHIA
    Αλλη μια απογοητευτική μέρα, αφού το προηγούμενο απόγευμα όργωσε στην κυριολεξία για 2 ώρες το βουνό, χωρίς να καταφέρει τίποτα στην ουσία, πέραν του ότι πέρασε καμμιά 10αρια μετρα από μια μπεκάτσα χωρίς να πάρει χαμπάρι βεβαια, αλλα που να πάρει χαμπάρι, μηπως ήξερε με πόσα πήγαινε στην κόντρα, ερχόταν από κάτω τέρμα γκάζια περναει ρίχνοντας απλά μια ματιά σε μένα χωρίς να κόψει καθόλου συνέχισε την κόντρα, "για σταματήματα ήμαστε τώρα, ακούγονται κουδούνια στην περιφέρεια πρέπει να βγούμε μπροστά τους", στον αγωνα βεβαια δεν είχαμε καμμιά πιθανότητα να φερμάρουμε πουλί αλλά τουλάχιστον ελπίζαμε να τα "δώσουμε", αλλά επηρεαστήκαμε σαφέστατα από τον κόσμο κλπ, δεν ήμασταν "δόξα το θεό" στα χάλια της εαρινής, αλλά ούτε στο 50% των συνηθισμένων μας, ευτυχώς αυτό έφτανε για να μας κρατήσουν και πάνω από το κανονικό στο τερεν. Κινήθηκε στα 50-60 μέτρα χωρίς όμως μεγάλη ένταση απλά ήταν σε τρεξιμο.
    Δεν συνάντησε (και να συναντούσε βεβαια τι θα γινόταν?? απλά θα τελειώναμε ποιο γρήγορα χιχιχιχ)

    XANDRA
    Ως συνήθως έκανε αυτό που μπορούσε, κινηθηκε (ίσως με λίγο λιγότερη ένταση από το κανονικό της – με πιθανό υπαίτιο το 5ωρο μέσα στην βροχή της προηγούμενης μέρας) σε υποφερτό επίπεδο, ανοιγόταν με εντολή στις κατευθύνσεις που τις έδειχνα με αψογη στην κυριολεξία επαφή, χωρίς ούτε ένα σφύριγμα, μόνο το κροταλισμα των δακτυλων. ακόμα και από απόσταση, είχε μια ευκαιρία στο χωρο της την ζήτούσε στο ίχνος, απ΄ότι μου είπε ο κριτής είχε σταματήσει 2 φορές αλλά δεν κατάφερε να μπλοκάρει τελικά το πουλι (εγώ δεν την παρακολούθησα την φάση γιατί πήγαινα κοντά της να την βοηθήσω, και μεσα στα φύλλα δεν ακουσα ούτε έβλεπα, τελικά το πουλι ΄το ακούσαμε που σηκώθηκε – (ενας θεατής το είδε κιόλας) στα 15-20 μέτρα μακριά της, ήταν θα έλεγα λίγο νευρικό, ούτε η συμπεριφορα της σκύλας ήταν τόσο ενοχλητική του δεν κόσμου ήταν αρκετά μακρια. Ετσι μειναμε στο τίποτα,
    Βεβαια ήταν απόλυτα γνωστό ότι ποντάραμε πολύ στην θεά τύχη, εαν έπαιρνε πόντο "εκπληξης" δηλαδή εκεί που πήγαινε της ερχόταν η μυρωδιά από το σώμα του πουλιού και στα 10 μέτρα σίγουρα θα έμενε στην φερμα και από την στιγμή που έμενε θα ήταν εκεί ακίνητη μέρχρι να σηκωθέι το πουλί δεν παν να γινόταν πόλεμος δίπλα της, αλλά εαν την έπιανε λίγο στο χνάρι κλπ , δεν είχε την εμπειρία να κουμαντάρει αυτές τις συνθήκες.
    Απέσπασε τα θετικά σχόλια του κριτή,
    Στο σπίτι μια από τα ίδια,
    Τώρα πιά βεβαια στην βόλτα μένουμε στο zits (καθιστή) εξώ από τα μαγαζιά οσο ψωνίζει το αφεντικό, εστω και εαν του πάρει και 15' λεπτα, πάντα βεβαια έχω τον νού μου γιατί δεν έχω καμμία βεβαιότητα ότι εαν περάσει γάτα θα μείνει στο zits.
    Είπαμε ακόμα δεν ήμαστε έτοιμοι, πηγαίνουμε σε ρυθμό χελώνας, (εαν ήμουν επαγγελματίας και έτρωγα με κάθε σκύλο τόσο χρόνο θα είχα φαληρίσει).
    Κιλα δεν λέμε να βάλουμε κλπ.
    Γενικώς μέτρια πράγματα, κυνηγήσει σίγουρα, αλλα δεν είναι και ο σκύλος των ονείρων μου.
    Μένουμε γιατι μπορούμε να ήμαστε έξω για ένα 5ωρο και γιατί βλεπόμαστε εμφανισιακά.
    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #114325

    DRAHTHAAR
    Πέρασε άλλος ένας μήνας,
    XANDRA
    Κάπου εδώ νομίζω ότι ένας κύκλος για την Χandra έχει κλείσει μια διαδρομή γεμάτη προβλήματα, Ενα ταξίδι που στη πορεία χρειάστηκε να απαντηθούν πολλά ερωτηματικά, κάπου όπως έχω γράψει ήταν ένα "κυναγωγικό" στοίχημα για μένα, το μοιραστήκαμε, εκθέσαμε εαυτούς και μεθόδους, Προσωπικά θεωρώ ότι έμαθα πολλά σε αυτό το "ταξίδι" και ο λόγος έίναι ότι μέσα από όλο αυτό το θέμα προσπάθησα σε θέματα που θα τα είχα εγκαταλείψει. Εβαλα το μυαλό που δούλεψε, οι συζητήσεις με την Κορίνα και τον κ. Γιάννη με έκαναν λιγότερο δογματικό (οχι ότι τα εβγαλα από μέσα μου), σε ένα χειρισμό σκύλου που (να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας 2 χρόνια πριν θα είχε πάει για pet) δεν είχα συνηθίσει.
    Κάνοντας μια αναδρομή στο μυαλό μου, ξεκίνησα με ένα σκύλο που υποσχόταν πράγματα εμφανισιακά, είχε μια μανία με το θήραμα, δηλαδή να δαγκώσει τίποτα περισσότερο σταθερή φέρμα κια μια καλή μύτη, απ΄ εκέι και πέρα υστερούσε πολύ (πάτος θα έλεγα) σε θέματα χαρακτήρα, και έντασης και πάθους. Ανασφαλειες κλπ, Ευτυχώς δεν είχαμε τίποτα κορτοφοβίες κλπ.
    Τον τελευταίο μήνα κυνηγήσαμε μπεκάτσα είχαμε 5 εξόδους. Τη τελευταία έξοδο – την Κυριακή, βγήκε το 1ο αίμα. Αυτό για μένα μαζί με κάτι άλλο που συνέβη στο τέλος έκλεισε τον 1ο κύκλο.
    Η τελευταία έξοδος ήταν 6ώρη, Το κρύο πολύ τα πάντα μουσκίδι το τρεξιμο μέσα στις λάσπες.
    Η εργασία μας ΄τωρα,
    Το κατευθυνομενο άπορτ το οποίο σχεδόν παρατήθηκε στην μέση βοήθησε πολύ στην κατευθυνόμενη έρευνα, τώρα πιά ήμαστε στο επίπεδο να είμαι συνέχεια στο καθαρό και το σκυλί να ψάχνει συνέχεια μέσα στο πυκνό, ήτε αυτό είναι βατά ήτε έιναι καλάμαι ήτε οτιδήποτε, η απόσταση της έρευνας πιά είναι στα προς "ανοικτά" μπεκατσόκυλα, χρειαζόμαστε σίγουρα μεγάλο κουδούνι και για κάποιον ποιο χαλαρό κυνηγό στο περπάτημα από εμένα σίγουρα μπιπερ, παρ΄ όλα αυτά κυνηγήσαμε και αποτελεσματικά και χωρίς καν κουδούνι όταν χρειάστηκε , βεβαια για αρκετά διαστήματα περπατούσα στο δάσος μόνος, αλλά η επιστροφές ήταν της τάξεως των 2-3 λεπτών.
    Αρχίσαμε να κάνουμε "focus" στις μπεκάτσες δηλαδή να μπορούμε να κλείσουμε ενα πουλί μετά από "ζητημα" στον ντορό κλπ. Σιγουρα ένα μικρό ποσοστό από αυτά , αλλά σίγουρα έχουμε φύγει από τους πόντους "εκπληξης"
    Στα πυκνά δεν έχουμε πρόβλημα – λίγο όταν προκειται για αγκάθια (τριανταφυλιά και βατά) όταν όμως έχουμε κουραστεί και σίγουρα όχι πίσω από το θήραμα, Ειμαι απόλυτα βεβαιος πιά ότι δεν πρόκειται να κάνει πίσω λόγω συνθηκών (πυκνό) πίσω από θήραμα, το πρώτο αίμα χύθηκε, το δικό της βεβαια, όταν σήκωσε στην κυριολεξία ένα πυκνό καλαμιώνα στον άερα για μια μπεκάτσα που ήδη είχε πετάξει από την άκρη του, (αυτή όμως δεν το ήξερε) δεν τα παράτησε πάρα μόνο σαν έφτασε στο τέλος, 70-80 μέτρα καλάμι ψιλό – πυκνό και βάτα, η μούρη της ήταν ματωμένη ήταν γεμάτη σχίσιματα όταν βγήκε, Είναι από τις φάσεις που έμενα με "φτιάχνουν" είχα μισή ευκαιρία με αυτή την μπεκάτσα γιατί περίμενα τι θα έκανε, αλλα δεν την ντουφέκισα γιατί ήθελα να δώ εαν θα τα καταφέρει να φτάσει στο τέλος και τα κατάφερα, με το μάτι γυαλισμένο στην κυριολεξία, είχε προηγηθεί βεβαια πριν 2 μέρες σε παρόμοιο τόπο ένα μικρό ακουλήθημα μια φέρμα στην αρχή κουνώντας την ουρά (σταθερό το σκυλί) στο τέλος κοκάλωσε και η ουρα το σήκωμα μεσα στην μουρης της από την μπεκάτσα και το απόρτ της.
    ΤΟ απόρτ είναι υποδειγματικό, έχει κάνει και απορτ σε τραυματισμένη ποδαρωμένη, κτυπημενη από άλλο κυνηγό, ανέμεσα σε αλλους 2 σκύλους, φερμαρε το πέσιμο και έφυγε στον ντορό, γύρισε μετά από 7 σχεδόν λεπτά (πιθανότατα την είχε φερμαρει) με την μπεκάτσα ζωντανή, ασαλιωτη.
    Και στις 4 το απόγευμα, από το πρωί μέσα στο χιόνερο τις λάσπες, τα καλάμια και τα αγκάθια, ένα ζαρκάδι σηκώμένο φερμαριστό από φίλο μου με έβαλε στον πειρασμό, να την βάλω στο ίχνος του, μια και είχα παρακολουθήσει από μακρία μεγάλο μέρος από την διαδρομή του, έφτασα 10' μετά, το πήρε χωρίς καν εντολή γιατί από την απόσταση που ήμουν 200 μέτρα δεν μπορούσα να προσδιορίσω ακριβώς την διαδρομή του, του έκανε μια άψογη ιχνηλασία 500-600 μέτρα, με ορθές γωνίες, κλπ, την οποία την τσέκαρα ακολουθώντας τα πατήματα της ακρίβως πάνω στα πατήματα του ζαρκαδιού.
    Στη βόλτα πια έχουμε τους φίλους μας,που πάιζουμε, ένα dog bordo, πιτ bull, κλπ. είναι ανετή στην βόλτα ακόμα και μα την γυναίκα, δεν τράβαει καθόλου ακόμα και χωρίς εντολή, περιμένει εξω από τα μαγαζιά,(μένω σε κεντρικό σημείο) την αφήνει στο παρκό κάνει τις ανάγκες της, της κουνάει το λουρί έρχεται και κάθεται για να την δέσει.
    Στο σπίτι γενικά έχουμε ακόμα προβληματάκια εγκρατειας, αλλά έχουν πια σε επίπεδο που υποφερεται με τάση μειώσης, άντε να κάνει στο μπαλκόνι "πιπι" της μια φορά στις 3 μέρες.
    Κιλά σιγά -σιγά βάζουμε, αλλά μορφολογικά εξελιχθήκαμε σε χαμηλότερο επίπεδο του αναμενομένου, για μένα είναι στο "εξαίρετος" με πορεία προς το "πολύ καλός", εαν δέσει περισσότερο μπορεί να βελτιώσει αυτή την επίδοση.
    Το δικό συμπέρασμα για την XANDRA, δεν είναι και δεν μπορεί να γίνει ο "ΣΚΥΛΟΣ" μου, δεν μπορεί να καλύψει το κενό της μητέρας της στην ψυχή μου -μας είναι ένα "καλό σκυλάκι".
    Το σχόλιο του φίλου μου και ιδιοκτητη του πατέρα της μετά το τελευταίο κυνήγι σε ένα τόπο που είχε την δυνατότητα να έχει κάποια επαφή μαζί μας, " δεν περιμένα ποτέ ότι αυτό το σκυλί που είδα στην Εαρινή θα εξελισσόταν σε αυτό το βαθμό – το σκυλί δεν έχει κανένα πρόβλημα πιά κυνηγάς κανονικά".
    Κορίνα περιμένω νέα,
    Αντόνιο πως παει ο σεττερας.
    Δυστυχώς δεν ξερώ για ποιο λόγο δεν μπορώ να ανεβασω φωτογραφίες.
    Παντελής

Επισκόπηση 8 δημοσιεύσεων - 76 έως 83 (από 83 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων