Αεροβόλα / έκθεσιακός χώρος.

Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 91 έως 100 (από 100 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1004
    SmTakis στις #140806

    Διαβάζοντας τα όσα έγραψα το πρωί, θέλω να προσθέσω ότι αν το κάνεις (δηλαδή να μεταφέρεις χώρια την διόπτρα κάπου) εξαιρετικά μεγάλη σημασία έχει το να την μεταφέρεις ΟΧΙ χύμα σε κάποιο σακκίδιο αλλά σε κάποιο κουτί με κομένη σε σφουγγάρι θέση, ώστε να μην υπάρχει περίπτωση να αλλάξει τίποτα αυτό παίζει πολύ σπουδαιότερο ρόλο αν η βάση της διόπτρας εν τέλει ΔΕΝ είναι μονοκόματη.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    enduras1 στις #456283

    Καλησπερα συναδελφοι.
    Εχω στην κατοχη μου εδω και μια 10ετια ενα HW90 0.177 theoben της Weihrauch και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
    Με το Η&Ν silver point εχω βολες ακριβειας στα 25-30 μετρα.

    Θελω να ανεβω ομως κατηγορια και να παω σε PCP.
    Οντας ευχαριστημενος λεω να μεινω στην Weihrauch και γλυκοκοιταω το HW100 σε 0.22.
    Τι λετε οι γνωστες και κατεχοντες το ηδη???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #456290

    Καλησπερα συναδελφοι.<br>
    Εχω στην κατοχη μου εδω και μια 10ετια ενα HW90 0.177 theoben της Weihrauch και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.<br>
    Με το Η&Ν silver point εχω βολες ακριβειας στα 25-30 μετρα.

    Θελω να ανεβω ομως κατηγορια και να παω σε PCP.<br>
    Οντας ευχαριστημενος λεω να μεινω στην Weihrauch και γλυκοκοιταω το HW100 σε 0.22.<br>
    Τι λετε οι γνωστες και κατεχοντες το ηδη???

    Δεν το κατέχω, αλλά έχω διαβάσει πολύ καλές κριτικές στο αδελφό forum aerovolo.gr

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    vagelis61 στις #456313

    Καλησπερα συναδελφοι.<br>
    Εχω στην κατοχη μου εδω και μια 10ετια ενα HW90 0.177 theoben της Weihrauch και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.<br>
    Με το Η&Ν silver point εχω βολες ακριβειας στα 25-30 μετρα.

    Θελω να ανεβω ομως κατηγορια και να παω σε PCP.<br>
    Οντας ευχαριστημενος λεω να μεινω στην Weihrauch και γλυκοκοιταω το HW100 σε 0.22.<br>
    Τι λετε οι γνωστες και κατεχοντες το ηδη???

    Καί εγώ φίλε μου όπως καί εσύ έχω το HW 90 .177 εδώ και αρκετά χρόνια και πριν ενάμισυ χρόνο πήρα το HW 100 .22 .Έκτοτε δεν ξανάπιασα στα χέρια μου το 90άρι.Ειναι δύο πράγματα μη συγκρίσιμα.Βέβαια γούστα είναι αυτά, εξαρτάται τι ζητάς από το κάθε όπλο.Άν θέλεις δύναμη, ακρίβεια σε βόλές κοντά στα 100 μ. ανά πάσα στιγμή, κανένα αεροβόλο ελατηρίου ή gas ram δεν μπορεί να συγκριθεί με ένα pcp. Από την άλλη κάποιοι προτιμούν τα ελατήρια γιά την αυτονομία τους χωρίς να πρέπει να διαθέτουν καταδυτικές, μανόμετρα και όλα τα συναφή. Πάντως το 100άρι είναι πάρα πολύ καλό γιά τα λεφτά του και το σημαντικότερο είναι πως άν είσαι αδαής όπως εγώ, δεν εμπλέκεσαι σε μαστορέματα γιά βελτιώσεις όπως αρκετά άλλα τού είδους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    enduras1 στις #456325

    Βαγγελη χαιρομαι που ειμαστε ακριβως στην ιδια φαση!

    Το 90αρι ππιστευω ηταν και ειναι απο τα πλεον καλα και αξιοπιστα σπαστης κανης που κυκλοφορουν.

    Απλα και λογω διαμετρηματος δεν διατηρει την ακριβεια του σε μεγαλες αποστασεις αλλα εχει αυτονομια απεριοριστη.

    Πες μου μερικα πραγηματα παραπανω για το 100αρι σου, και επισης αν θελεις για το κοστος κτησης των περιφεριακων του (μπουκαλες, σωληνακια κλπ) και χρησης αναγομωσης αυτων!
    Σε ποια εκδοση το εχεις?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    vagelis61 στις #456326

    Το 100άρι το δικό μου είναι το Τ FSB δηλαδή το μακρύ με 60 πόντους κάννη και 26 ft/lbs περίπου. Η κάννη FSB είναι shroud barrel δηλαδή υπάρχει ένα εξωτερικό περίβλημα από την κυρίως κάννη που λειτουργεί σαν σιγαστήρας. Υπάρχει και η έκδοση η ΤK με πιό κοντή κάννη και 2-3 ft/lbs λιγότερα. Κάποιοι προτιμούν την έκδοση ΤK που είναι λίγο πιό κοντή, άλλοι πάλι όπως εγώ προτιμούν να έχει και λίγο δύναμη παραπάνω κι ας είναι λίγο πιό μακρύ. Επίσης υπάρχουν και οι εκδόσεις S και SΚ που διαφέρουν στό κοντάκι, έχουν πιστολοειδή λαβή. Θα τα έχεις δεί φανταζομαι στην ιστοσελίδα της HW. Αν μπείς στο aerovolo.gr θα μάθεις τα πάντα σχεικά με το 100άρι και όχι μόνο. Και εγώ κάπως έτσι ξεκίνησα και σκόπευα να πάρω πρώτα λόγω χαμηλού κόστους ένα HATSAN (τούρκικο). Διαβάζοντας όλα τα post για τα HATSAN από την αρχή έως το τέλος κτάλαβα πως αν δεν γνωρίζεις καλά το θέμα, δηλαδή να το λύνεις γιά πλάκα το όπλο, να προσθέτεις ρεγουλατόρους να βελτιώνεις σκανδάλες, καλύτερα μη μπλέκεις, στο 100αρι δεν χρειάζεται να κάνεις απολύτως τίποτα. Έως τώρα, να χτυπήσω ξύλο δεν μου έχει παρουσιάσει το παραμικρό.Αν κάποια στιγμή χρειαστεί κάτι θα είναι η αλλαγή κάποιου o-ring που αν απευθυνθείς στο forum είναι όλοι πρόθυμοι να βοηθήσουν.Τώρα αν πάρεις το όπλο θα χρειαστείς μία καταδυτική φιάλη και ένα σωληνάκι υψηλής πίεσης να το γεμίζεις γιατί η τρόμπα είναι μαρτύριο. Μιά καταδυτική 7-12 λίτρα 300 bar κοστίζει 300 € περίπου και το σωληνάκι με το μανόμετρο από το airgunshop.gr άλλα 100 €. Φιάλη μπορείς να βρείς και μεταχειρισμένη αν ψάξεις λίγο στις αγγελίες, να προσέξεις μόνο πότε πέρασε υδροστατικό έλεγχο, ό οποίος γίνεται κάθε 3 χρόνια και κοστίζει 40 €. Ότι άλλο χρειαστείς και γνωρίζω πάντα στη διάθεσή σου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    enduras1 στις #456327

    Βαγγελη σε ευχαριστω πολυ!

    Την μακρυα εκδοση σε Τ κοντακι θελω να παρω και εγω.
    Εχω την εντυπωση πως ειναι πιο δυνατο απο οσο αναφερεις αν δε κανω λαθος παντα.

    Εισαι απο Αθηνα? Αν ναι,κατεβαινεις Σχιστο καθολου να το δω στην πραξη απο κοντα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    vagelis61 στις #456340

    Ανατολική Αττική μένω κοντά στο Ελ. Βενιζέλος. Στο Σχιστό πήγα μιά φορά αλλά μού πέφτει κάπως μακριά. Εξ’ άλλου εδώ που βρίσκομαι έχει αρκετά μέρη σχετικά ήσυχα για βολές χωρίς να ενοχλώ και να μ’ ενοχλούν. Συνήθως βρίσκομαι με ένα άλλο μέλος από το aerovolo.gr και δοκιμάζουμε τα οπλάκια μας κανένα σαβατοκύριακο σε αποστάσεις 100-150 μ. Αν τυχόν είσαι κοντά μου, πολύ ευχαρίστως έλα να το δοκιμάσεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    enduras1 στις #456345

    Μια χαρα θα ειναι καθως εχω εξοχικο Αρτεμιδα!
    Οποτε θα χαρω πολυ να ερθω μια μερα μαζι σας!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    vagelis61 στις #456365

    Πολύ ωραία κι εγώ εδώ μένω μόνιμα. όποτε θες στείλε μου π.μ. και κανονίζουμε συνάντηση.

Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 91 έως 100 (από 100 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων