Με τί φυσίγγια κυνηγάτε … πιάτα;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 123 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #35205

    Ευχαριστούμε Gun Doctor. Έστω και απλοικά όπως τα ανέφερα, πιστεύω πως δικαιώθηκα. Τι έχεις να πεις τώρα DUCKHUNTER;

    Λεωνίδας


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #35246

    Λεωνίδα, κάνει την πάπια ρίχτου!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #35316

    ΠΕΣΜΟΥ ΡΕ ΛΕΟ ΠΟΥ ΔΙΑΦΩΝΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑ??????

    Γιωργος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    theo64 στις #335114

    Μνημόνιο…

    Κατ’ αρχην απιτρεψτε μου να γκρεμισω τον μυθο οτι το κλωτσημα ειναι ευθεως αναλογο των πιεσεων, καμμια σχεση. Το κλωτσημα ειναι ευθεως αναλογο με το βαρος της γομωσης και την ταχυτητα των σκαγιων, και αντιστροφως αναλογο με το βαρος του οπλου. Αυτο σημαινει οτι η φορμουλα του κλωτσηματος ειναι Βαρος σκαγιων επι Ταχυτητα δια Βαρος οπλου.

    Οι πιεσεις κανεναν απολυτως ρολο δεν παιζουν στο κλωτσημα παρα μονον στην καταπονηση του οπλου. Απλα εχουμε συνηθισει να τα συνδυαζουμε, διοτι και οι πιεσεις ειναι ευθεως αναλογες με το βαρος και την ταχυτητα της γομωσης, ομως δεν ειναι η αιτια του κλωτσηματος και ταυτοχρονα επηρεαζονται και απο πολλους αλλους παραγοντες.

    Leo

    ……………………………………………

     

    Φίλε Leo αν ίσχυε το παραπάνω που λες θα έπρεπε , κάθε φορά που ρίχνουμε φυσίγγια μάγκνουμ, να επισκεπτόμαστε στην συνέχεια έναν ορθοπεδικό για αναδιάταξη του ώμου μας. Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά, για το κλώτσημα του όπλου παίζουν ρόλο πολλοί περισσότεροι παράγοντες.

    Θόδωρος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #35354

    Θόδωρε, δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς με το παράδειγμα με τα magnum φυσίγγια. Νομίζω ότι από αυτά που ειπώθηκαν δεν πρέπει να έμειναν απορίες για τους “πολύ περισσότερους παράγοντες” που αναφέρεις. Αν μου εξηγήσεις τι ακριβώς εννοείς, μπορούμε πιστεύω να το αναλύσουμε.

    Φιλικά, λεωνίδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    theo64 στις #35375

    Φίλε Leo αναφέρεις ότι … η φορμουλα του κλωτσηματος ειναι Βαρος σκαγιων επι Ταχυτητα δια Βαρος οπλου. Αυτό νομίζω ότι δεν είναι απόλυτα σωστό αλλά θα πρέπει να λαμβάνονται και άλλοι παράγοντες υπόψη. Αν συνέβαινε αυτό θα έπρεπε όλα τα φυσίγγια με το ίδιο βάρος σκαγιών να είχαν το ίδιο κλώτσημα (με δεδομένο ότι οι ταχύτητες των διαφόρων φυσιγγίων, με το ίδιο βάρος σκαγιών, δεν παρουσιάζουν διαφορές μεγαλύτερες του 5-10%). Επίσης τα φυσίγγια μάγκνουμ με βάρος σκαγιών 50+ gr θα έπρεπε να έχουν σχεδόν διπλάσιο κλώτσημα, με δεδομένο ότι το βάρος σκαγιών σε σχέση με ένα φυσίγγι 32gr είναι αυξημένο κατά 80% ενώ η ταχύτητα είναι μειωμένη κατά 10% περίπου. Θα προσπαθήσω να δώσω μια θεωρητική εξήγηση (με βάση τη φυσική) για το κλώτσημα του όπλου, αναφέροντας και τους άλλους παράγοντες που το επηρεάζουν. Κατ΄ αρχάς θέλω να αναφέρω ότι έχουμε μέσα στο φυσίγγι μια πολύ γρήγορη καύση πυρίτιδας (έκρηξη)  η οποία ελευθερώνει την ενέργεια για την επιτάχυνση των σκαγιών μέσα στο όπλο. Ο χρόνος καύσης της πυρίτιδας είναι ένας πολύ βασικός παράγοντας και για το κλώτσημα του όπλου αλλά και για την πίεση που αναπτύσσεται μέσα στο όπλο. Μέσα στο φυσίγγι έχουμε σκάγια σε ηρεμία άρα με ορμή μηδέν ενώ όταν γίνει η έκρηξη της πυρίτιδας αποκτούν ταχύτητα u άρα και ορμή p=mu μέσα σε χρόνο dt, επομένως η ορμή τους μεταβάλλεται κατά dp=mu και η δύναμη που δέχονται είναι F=dp/dt. Επομένως όσο λιγότερο χρόνο διαρκεί το φαινόμενο της έκρηξης τόσο μεγαλύτερη είναι η δύναμη που τα επιταχύνει και λόγω δράσης-αντίδρασης τόσο μεγαλύτερη είναι και η δύναμη ανάκρουσης του όπλου (δυνατότερο κλώτσημα). Επίσης ένας σημαντικός παράγοντας στο κλώτσημα είναι το πόσο ομαλά γίνεται η εκτόνωση των αερίων μέσα στο φυσίγγι, όσο πιο ομαλά γίνεται η εκτόνωση τόσο μικρότερο είναι το κλώτσημα (μικρότερη μέγιστη δύναμη ανάκρουσης). (Για να καταλάβεις την διαφορά γέμισε ένα φυσίγγι με σκληρό και ένα με μαλακό κάλυκα με τα ίδια ακριβώς υλικά και δοκίμασε τα, θα διαπιστώσεις ότι το φυσίγγι με το σκληρό κάλυκα δίνει μεγαλύτερο κλώτσημα.). Επίσης θα ξέρεις ότι σε βαριές γομώσεις χρησιμοποιούνται προοδευτικές πυρίτιδες για να αυξήσουν την διάρκεια του φαινομένου ώστε να έχουμε μικρότερες πιέσεις και μικρότερο κλώτσημα.  Τώρα για τη σχέση βάρος όπλου-κλώτσημα θα σου πω το εξής: όσο μεγαλύτερη είναι η μάζα του όπλου τόσο μικρότερη κινητική ενέργεια αποκτά κατά την ανάκρουση, η σχέση που δίνει την κινητική ενέργεια του όπλου είναι K=p2/2m, άρα πιο εύκολα ακινητοποιείται το όπλο μετά την ανάκρουση άρα μικρότερο  κλώτσημα. Επίσης η μέγιστη πίεση που αναπτύσσεται κατά την ανάφλεξη της πυρίτιδας σχετίζεται με την μέγιστη δύναμη που ανέφερα προηγουμένως γιατί η πίεση ορίζεται σαν πηλίκο δύναμης προς εμβαδό επιφάνειας (F=P/S). Από τα παραπάνω πιστεύω να έγινε αντιληπτό ότι πέρα από την ορμή των σκαγιών (p=mu) σημαντικοί παράγοντες είναι  ο χρόνος που διαρκεί το όλο φαινόμενο αλλά και το πόσο ομαλά συμβαίνει αυτό. Τους δύο αυτούς παράγοντες τους καθορίζει η ποιότητα των υλικών που χρησιμοποιούμε σε ένα φυσίγγι ( καψύλιο-πυρίτιδα-βυσμάτωση-κάλυκας).

    Ελπίζω να μην έγινα κουραστικός με αυτά που ανέφερα.

     

    Φιλικά Θόδωρος.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    163
    gkiaouris στις #35376

    filtate daskale

    tha simfwnisw apolitws me ayta pou les kai tha ithela na pw oti prepei na einai correlated me tin othisi pou apokta apo ti diadromi tis gomosis mesa sti kani kai oxi mono i taxitita kayseos…

    Akoma an kapoios gnwrizei (pada to eixa aporia ayto) mesa sti kani i kinisi tis gomoshs einai epitaxinomeni h enas sindiasmos epitaxinomenis kai meta apo kapoio simeio epibradinomeni?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #335124

    Αγαπητέ Θόδωρε,

    Προφανώς έχεις ανώτερες γνώσεις φυσικής, ενώ εγώ βασίζομαι σε εμπειρικά συμπεράσματα, απλουστευμένα σε τέτοιο βαθμό, ώστε να μπορώ να τα καταλάβω. Δέχομαι ότι ο υπολογισμός της ενέργειας του λακτίσματος όπως την αναφέρεις, είναι σε μαθηματική βάση, σωστότερος του δικού μου. Όμως, λαμβάνεις υπ’ όψη παραμέτρους που επηρεάζουν περισσότερο την πίεση στην θαλάμη και τον αυλό, καθώς και την αισθητή ανάκρουση (felt recoil), ενώ εγώ ανέφερα την πραγματική ή ελέυθερη ανάκρουση (free recoil). Ο χρόνος καύσης πιθανόν να επηρεάζει την πραγματική ανάκρουση, αλλά μάλλον παίζει μεγαλύτερο ρόλο στον βαθμό που η ανάκρουση αυτή γίνεται αισθητή στον ώμο μας.

    Επέτρεψέ μου να σου παραθέσω μία θεωρία του Αμερικανού βλητικού Bruce Buck, ο οποίος δανείζεται την φόρμουλα Lyman. Ο Lyman χρησιμοποιεί μία επιπλέον παράμετρο, το βάρος της πυρίτιδας. Λείπουν κάποια διαγράμματα που δεν μπορούσαν να αντιγραφούν στο forum, που με μεταβολές σε διάφορες παραμέτρους, έδειχναν τις μεταβολές στην ανάκρουση. Πιθανόν εσύ να μπορείς να εξάγεις κάποια επιπλέον συμπεράσματα.

     

    The Lyman recoil formula is: 

    Recoil Energy = [(We x Ve)+(4700 x Wp)]2 / 64.348 x Wg 

    We (lbs)   = Weight of ejecta (shot + wad)

    Ve (fps) = Muzzle velocity

    Wp (lbs)   =   Weight of powder

    Wg (lbs)   =   Weight of gun

     

    These four variables are the components of free recoil. We are

    limiting our discussion to free recoil and will leave for another

    discussion the subject of felt recoil.

    Using the Lyman recoil formula we used the following base values: 

    1. Gun weight   7 lbs
    2. Ejecta weight

      1. Shot weight 1-1/8 oz
      2. Wad weight 33 grains

    3. Powder weight 17 grains
    4. Muzzle vel.   1300 fps

     

    After converting to weights to lbs, we calculated the free recoil

    energy to be 26.35 ft lbs.

    The most effective way to reduce recoil is to: 

    • reduce Muzzle velocity
    • reduce Shot weight  

    Reducing Muzzle velocity is slightly more effective than reducing Shot

    weight, but not enough to argue about. A 10% reduction in either

    Muzzle velocity or Shot weight yields approximately a 17% reduction in

    free recoil energy. A 10% increase in gun weight yields 9.1% decrease

    in free recoil energy. 

    There it is. You see the numbers. Spend your money where you want to.

    Porting, forcing cones, overboring, anything you want, but before you

    can convince us that it works, show us the data. And make sure it is

    good data, not made up or skewed artificially to sell something.

     

    Σίγουρα είναι πολύ ενδιαφέρον θέμα. Ελπίζω να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα.

    Φιλικά, Λεωνίδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #35572

    θα το ξαναπω αλλά δεν πειράζει,

    Πάνω που τα είχα βάλει σε μιά τάξη για πιέσεις , κλωτσήματα κτλ. με μπουρδουκλόσατε.

    Τώρα με τα Μαgnum πάλι τα ίδια. Ο Gundocter (καλή του ώρα) έγραψε έναν τύπο, που πιστεύω ότι είναι κατανοητός και με απλά λόγια.

    Η αλήθεια είναι ότι ακόμα δεν έχω καταλάβει που διαφωνούν τελικά ο leo με τον duckhunter

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #35608

    Πεστα Αντωνη μου!!!!

    Και εγω την ιδια απορια εχω……….

    Γιωργος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #35615

    Καλά ρε παιδιά, συννενοηθήκατε μεταξύ σας για με τρελάνετε; Τι δεν καταλαβαίνετε; Ο Γιώργος λέει ότι η ανάκρουση καθορίζεται από το ύψος των πιέσεων. Εγώ λέω ότι οι παράγοντες της ανάκρουσης είναι το βάρος της γόμωσης και η ταχύτητά της. Πουθενά στην ξένη βιβλιογραφία δεν αναφέρονται οι πιέσεις της θαλάμης σαν παράγοντας της ανάκρουσης. Δεν παριστάνω ότι έχω γνώσεις φυσικής, απλά σας μεταφέρω αυτά στα οποία έχουν κατασταλάξει οι βλητικοί ανά τον κόσμο.

    Λεωνίδας

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    theo64 στις #35633

    Φίλε Leo, δεν είχα ούτε έχω σκοπό, να αμφισβητήσω τις γνώσεις σου περί βλητικής (αντίθετα εγώ έχω ελάχιστες γνώσεις βλητικής), απλά στο προηγούμενο μήνυμα μου προσπάθησα να εξηγήσω  θεωρητικά γιατί σε ορισμένα φυσίγγια παρατηρείται μεγαλύτερη ανάκρουση από κάποια άλλα με τα ίδια χαρακτηριστικά. Μελέτησα τον τύπο οπισθοχώρησης Lyman που μου έγραψες στο προηγούμενο μήνυμα σου, έβγαλα κάποια συμπεράσματα αλλά θα ήθελα, αν μπορούσες να μου έδινες περισσότερες πληροφορίες (αν είναι δυνατόν να μου πρότεινες κάποιο βιβλίο, στα ελληνικά αν γίνεται, ώστε να το μελετήσω). Θα ήθελα να μου εξηγήσεις, στην βλητική, τι σημαίνει ελεύθερη και τι αισθητή οπισθοχώρηση ώστε να μπορούμε να συνεννοούμαστε καλύτερα. Πάντως αυτό που θέλω να τονίσω από την πλευρά μου (σαν φυσικός) είναι ότι από την στιγμή που πατάμε την σκανδάλη στο όπλο και μέχρι τα σκάγια να βγουν από την κάνη του όπλου είναι τόσα πολλά τα φαινόμενα που συμβαίνουν και τόσοι πολλοί οι παράγοντες που τα επηρεάζουν, που αν λέγαμε να το μελετήσουμε θεωρητικά θα έπρεπε να κάνουμε διδακτορικό πάνω στο θέμα. Πάντως αυτό που κατάλαβα  είναι ότι οι διάφοροι βλητικοί, για να απλοποιήσουν τα πράγματα, μετά από πειραματικές μελέτες κατέληξαν σε έναν μαθηματικό τύπο με βάση τον οποίο να μπορούν εύκολα και χωρίς κόπο να υπολογίζουν κάθε φορά την ανάκρουση που δίνει το κάθε φυσίγγι.

    Επιστρέφοντας στον  τύπο οπισθοχώρησης Lyman που μου έγραψες , θέλω να σου πώ ότι με μπέρδεψε-προβλημάτισε αυτό που αναφέρει στο τέλος ότι μια μείωση της ταχύτητας των σκαγιών ή του βάρους της γόμωσης  κατά 10% επιφέρει μείωση στην ενέργεια οπισθοχώρησης κατά 17% περίπου.

     

    Θόδωρος.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #35646

    Αγαπητέ Θόδωρε,

    Εγώ δεν είμαι ούτε βλητικός ούτε φυσικός, ενώ εσύ είσαι τουλάχιστον ένα από τα δύο, άρα έχεις συγκριτικό πλεονέκτημα. Οι όροι ελεύθερη ανάκρουση και αισθητή ανάκρουση, έχουν μεγάλη σημασία. Η ελεύθερη ανάκρουση ή ελεύθερη οπισθοχώρηση, όπως εγώ το έχω καταλάβει, είναι η πραγματική δύναμη οπισθοχώρησης που παράγεται από τον συγκεκριμένο συνδυασμό όπλο – φυσίγγι. Αν δηλαδή κρεμάσεις το όπλο από ένα κορδόνι σαν εκκρεμές, με τον πυροβολισμό θα διανύσει μία τροχιά Χ απόστασης προς τα πίσω.

     Αισθητή ανάκρουση, είναι αυτό τελικά που φτάνει στον ώμο μας, και φυσικά επηρεάζεται από πάρα πολλούς παράγοντες. Αν π.χ. βάλουμε το ίδιο φυσίγγι σε ένα πλαγιόκαννο βάρους 3 κιλών και σε ένα αυτογεμές αερίων ίδιου βάρους με καλής ποιότητας ελαστικό πέλμα στο κοντάκι, και τα δύο όπλα, κατά τον Lyman, θα έχουν την ίδια ακριβώς τιμή ελεύθερης ανάκρουσης, όμως ο σκοπευτής θα αισθανθεί αυτήν την ανάκρουση πολύ διαφορετικά, όπως μας έχει διδάξει η πείρα.

    Φιλικά, Λεωνίδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    297
    GUN DOCTOR στις #35733

    TO THEMA EINAI POLI ENDIAFERON,ELIPSA GIA LIGO KAI BLEPO OTI PROSTETHIKAN KAI ALLES SELIDES.

    FILE THEO64,H SKEPSH SOU DEN EINAI TELOIOS SOSTH ALLA OUTE KAI OLOKLHROMENH.H PIESH ANAFERETE STA OPLA SAN PIESH THALAMHS KAI  DEN EINAI ANOLOGH TOU KLOTSIMATOS ALLA OUTE KAI THS TAXHTHTOS TON SKAGION.UPARXOUN ALLOI MATHIMATIKOI TUPOI POU PROSDIORIZOUN THN DUNAMH F POU ANAFERHS ALLA DEN SUMAINH OTI EINAI KAI H DUNAMH ANAKPOUSHS TOU OPLOU OPOS LES.(MEROS AUTHS THS DUNAMEOS)

    DEN THA MPO STHN ANALUSH TON TUPON AUTON ALLA THA SOU DOSO DUO  PARADEIGMATA:

    FISSIGI NO1:32 GRAMARIA,TAXHTHTA 348M/S,PIESHS 10700 PSI

    FISSIGI NO2:32 GRAMARIA,TAXHTHTA 381M/S,PIESHS 9600 PSI

    AUTA TA DUO FISIGIA EXOUN AKRIBOS  THN IDIA POSOTHTA POWDER KAI SKAGION .STO PROTO FISSIGI OPOS BLEPEIS ANEBASAME THN PIESH KATA 1100 PSI KAI OXI MONO DEN MEGALOSE H TAXHTHTA ALLA TO ANTITHETO!!!!

    MPOREIS NA MOU PEIS ME TOUS DIKOU SOU UPOLOGISMOUS PIO APO TA DUO AUTA FISSIGIA EDOSE  MEGALHTERO  KLOTSIMA,KAI PIO AKPIBOS EINEI TO METRO THS ENERGEIAS OPOS   KATEGRAFTHKE STO EIDIKO SYSTHMA METRISEOS (PANAKPIBO MHXANIMA)ALLA KAI THN TAXHTHTA POU ANEPTHKSE TO OPLO (7 POUNDS=3.175KILA)??    GIA THN PURODOTHSH TOU OPLOU XPOISIMOPOIITHIKE MIA MIKRI  SUSKEIH ,ETSI TO BAPOS THS SKANDALHS(POLI SHMANTIKO AYTO)DEN  LAMBANETE UPOPSIN.  LEONIDA MHN APANTHSHS (THN KSERO THN APANTHSH SOU)  PRIN APANTHSH TO PALIKARI THEOS64.

    FILE GIAOURIS ,TA SKAGIA EPITAXINOUN SUNEXOS MEXPI NA BGOUN APO THN KANNH ALLA OXI ME TON IDIO RYTHMO.META APO LIGO H TAXHTHTA TOUS  STATHEROPOIHTE KAI ARGOTERA ARXIZEI NA PEFTH  AUTO SUMBENEI MEXRI KAI TA 2-3   METRA KANNH(ANALOGA OMOS KAI THN POIOTHTA THS KANNHS-TRIBES ESOTERIKH DIAMETROS KAI ALLA

    EAN PERIMENHS LIGO KAIRO ,THA FTIAKSO MIA KANH 10 METRON (ISSOS KAI MAKRITERH)OPOU THA GINOUN KAPOIA PHRAMATA SE SUNERGASIA ME ENNAN FILO MOU BLHTIKO EPISTHMONA-(APO TOUS KALLITEROUS TOU KOSMOU)  PITHANON KAI ME XPHMATODOTHSH MIAS POLI  MEGALHS AMERIKANHKHS BIOMHXANIAS OPLON.ETSI THA EXOUME MIA  OLOKLHROMENH APOPSHS,OXI MONO THEORIA .

     EPISHS THELO NA PO OTI EXOUN SUMBEI POLI TRAUMATISMOI APO THN XPISH BARION GOMOSEON (MAGNUM,SUPER MAGNUM)SE ELAFRI OPLO,OPOS TOU LEMOU,THS PLATHS KAI TOU OMOU,  OTAN AGORASHS TETOIA FISIGGIA ,SOU SUNISTOUN PROSOXH,KYRIOS NA MHN UPAXEI EMPODIO PISO APO TON OMO(DENTRO,TOIXOS KAI ALLA)

    XPONIA POLLA SE OLOUS

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    163
    gkiaouris στις #35736

    Gun doctor otan kanete to pirama se 2-3 h kai 10 metra kani thelw videaki i fotografies pou na dixnei tin taladosi tis kanis!!!

    an ta kataferete padws tha exete mia thesi sto Extreme engineering XALARA.

    FILE GIAOURIS ,TA SKAGIA EPITAXINOUN SUNEXOS MEXPI NA BGOUN APO THN KANNH ALLA OXI ME TON IDIO RYTHMO.META APO LIGO H TAXHTHTA TOUS STATHEROPOIHTE KAI ARGOTERA ARXIZEI NA PEFTH AUTO SUMBENEI MEXRI KAI TA 2-3  METRA KANNH(ANALOGA OMOS KAI THN POIOTHTA THS KANNHS-TRIBES ESOTERIKH DIAMETROS KAI ALLA

    otan les 2-3 metra kanis enoeis oti an rixname se mia kani 3 metrwn tha eixame ayti ti kinisi?

    Egw rwtaw se mia kani apo 60cm-76cm i kinisi einai sinexws epitaxynomeni? h mipws einai opws periegrapses diladi me thetiki epitaxinsi kai meta me arniti epitaxinsi?

    Akoma tha ithela na rwtisw se mia karampina aeriwn kai se ena oplo pou den exei opes diafigis aeriwn, i teliki taxitita eksodou twn skagiwn tha einai idia? Kai an oxi posi energeia xanoume?

    Telos simfwna me ta legomena sas stin erwtisi sou gia to deyetero fisiggi tha prepei na edose megalitero klotsima.

    kales giortes files ekei stin ameriki

    an kai ekei pernate poli kala tetoies meres h omogenia

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 123 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Το θέμα ‘Με τί φυσίγγια κυνηγάτε … πιάτα;’ δεν δέχεται νέες απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων