Με τί φυσίγγια κυνηγάτε … πιάτα;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 123 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #339192

    Εύλογη ερώτηση και είναι κάτι που το έχουμε συζητήσει εκτεταμένα στο παρελθόν.Δυστυχώς, για πολλούς από εμάς, οι Έλληνες κατασκευαστές είναι αναξιόπιστοι, και όσο συνεχίζουν να κλείνουν τα μάτια και τα αυτιά τους σε ότι έχουν να πουν κυνηγοί και σκοπευτές, τόσο θα βλέπουν τις πωλήσεις τους να πέφτουν.

    Μία λύση είναι φυσικά η ιδιογόμωση, αν και οι περισσότεροι (συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού μου) απλά δοκιμάζουν από τα έτοιμα μέχρι να βρουν κάτι που να τους κάνει.

    Εγώ προσωπικά, έχω κατασταλάξει εδώ και καιρό στο AZ-20 της NOBEL SPORT, (NS-20 πλέον), που το μόνο του ψεγάδι είναι οι πολύ σφικτές συγκεντρώσεις που αποδίδει λόγω του κλασσικού συγκεντρωτήρα της εταιρείας. Τώρα βέβαια, που το παιχνίδι ουσιαστικά “παίζεται” στον βατήρα 4, το συγκεκριμένο φυσίγγι δίνει ένα παραπάνω πλεονέκτημα από τ’ άλλα, μιας και οι αποστάσεις των ντουμπλέδων το φέρνουν στο στοιχείο του. Κατά τ’ άλλα, είναι μαλακό, γρήγορο, καθαρό, σταθερότατο και οικονομικό.

    Το Σάββατο είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω κι ένα κουτί NOBEL SPORT SKEET QUATTRO, το φυσίγγι με το οποίο ο Andrea Benelli κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς της Αθήνας. Μου έκαναν τεράστια εντύπωση τα καθαρά σπασίματα, χωρίς όμως να τα μετατρέπει σε καπνό όπως το AZ-20. ’νοιξα λοιπόν ένα φυσίγγι, και ώ τι έκπληξη. Είχε κανονικό συγκεντρωτήρα (ενός τεμαχίου) με πέταλα. Φυσιολογικά πράγματα δηλαδή. Τόσα χρόνια ευχόμουν μα βρω ένα φυσίγγι με όλα τα χαρακτηριστικά των AZ-20 ή των SKEET GOLD της NOBEL SPORT αλλά με “ανθρώπινο” συγκεντρωτήρα, και επιτέλους το βρήκα. Μόνο (πιθανό) μειονέκτημα, δεν ξέρω αν εισάγονται από την αντιπροσωπεία, μιας και τα συγκεκριμένα φυσίγγια που έριξα, ήταν απευθείας από τους Ολυμπιακούς, είχαν περισσέψει από τις εθνικές ομάδες, που φυσικά τα άφησαν πίσω φεύγοντας.

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #339193


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 15 Mάρτιος 2005


    Εγώ προσωπικά, έχω κατασταλάξει εδώ και καιρό στο AZ-20 της NOBEL SPORT, (NS-20 πλέον), που το μόνο του ψεγάδι είναι οι πολύ σφικτές συγκεντρώσεις που αποδίδει λόγω του κλασσικού συγκεντρωτήρα της εταιρείας. Τώρα βέβαια, που το παιχνίδι ουσιαστικά “παίζεται” στον βατήρα 4, το συγκεκριμένο φυσίγγι δίνει ένα παραπάνω πλεονέκτημα από τ’ άλλα, μιας και οι αποστάσεις των ντουμπλέδων το φέρνουν στο στοιχείο του. Κατά τ’ άλλα, είναι μαλακό, γρήγορο, καθαρό, σταθερότατο και οικονομικό.

    Λεωνιδα, αυτο ειναι το κλασσικο των 32 γραμμαριων; Η καποια σκοπευτικη εκδοση, αλλα παλι με το κλασσικο συγκεντρωτηρα αποσπωμενου πατου;

     

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #54471

    Αυτό που με προβληματίζει σε σχέση με τις ιδιογομώσεις και το σκοπευτήριο , είναι το τι γίνεται αν πας να ρίξεις με δικά σου φυσίγγια σε αγώνα .

    Τι γίνεται με θέματα ελέγχου των γομώσεων και των υλικών , γιατί ο κάθε ένας μπορεί να βάζει κυριολεκτικά ότι θέλει ….από μεγαλύτερο βάρος σε σκάγια μέχρι βύσμάτωση διασποράς….

    Αλήθεια σκεφτήτε τι πως θα ήταν να έριχνες στον 8 pull με διασποράς….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #54475


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από androu στίς 15 Mάρτιος 2005


    Αυτό που με προβληματίζει σε σχέση με τις ιδιογομώσεις και το σκοπευτήριο , είναι το τι γίνεται αν πας να ρίξεις με δικά σου φυσίγγια σε αγώνα .

    Τι γίνεται με θέματα ελέγχου των γομώσεων και των υλικών , γιατί ο κάθε ένας μπορεί να βάζει κυριολεκτικά ότι θέλει ….από μεγαλύτερο βάρος σε σκάγια μέχρι βύσμάτωση διασποράς….

    Αλήθεια σκεφτήτε τι πως θα ήταν να έριχνες στον 8 pull με διασποράς….


    [/indent]

    Φίλε Γιάννη,

    Στους αγώνες γίνονται αιφνιδιαστικοί έλεγχοι στα φυσίγγια, τα οποία ελέγχονται ως προς το βάρος της γόμωσης, την διάμετρο των σκαγιών, τον συγκεντρωτήρα κλπ. Όποιος συλληφθεί να χρησιμοποιεί φυσίγγια εκτός προδιαγραφών, οι κυρώσεις είναι βαριές.

    Είναι κι άλλος ένας λόγος που δεν χρησιμοποιώ ποτέ ελληνικά φυσίγγια. Έχω βρει μέσα ό,τι θέλεις! ’ντε να σου ανοίξουν ένα τέτοιο φυσίγγι, και να προσπαθείς να τους εξηγήσεις ότι δεν ήξερες τίποτα.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #54477

    Γιάννη αν καταλάβουν ότι ρίχνεις με δικά σου φυσίγγια, σίγουρα θα σου ζητήσουν να τα ελέξουν το βάρος γόμωσης και το μέγεθος σκαγιων. Τώρα όσον αφορά αν θα έχεις συγκεντρωτήρα διασποράς μάλλον θα απαγορεύεται. Ίσως όμως να μπορείς  να χρησιμοποιήσεις μισόταπα. Εγώ το μοναδικό που κάνω είναι να ανοίγω τα φυλλαράκια του συγκεντρωτήρα πριν γεμίσω για να έχω γρήγορο άνοιγμα της τουφεκιάς και καλύτερη κατανομή.

    Πέρυσι που έκανα μαθήματα skeet γέμιζα μόνος μου. Μετά από κάποιες δοκιμές κατάφερα να φτιάξω ένα πολύ καλό φυσίγγι. Η πυρίτιδα ήταν η ΑC24 της Vectan. Την αγόραζα από κάποιον μικροκατασκευαστή φυσιγγίων. Κάποια στιγμή έπαψε να μου δίνει, οπότε η μοναδική σκοπευτική πυρίτιδα που βρίσκω είναι η παλια G2000. Αρκετά καλή αλλά λόγω μικρού όγκου χρειάζεται κάλυκες χαμηλότερους από 70mm, οπότε αναγκάζομαι να την γεμίζω με 26 γραμμάρια για να κλείσει, ανεβάζοντας παράλληλα την ποσότητα της πυρίτιδας. Από την στιγμή που δεν μετέχω σε αγώνες δεν με νοιάζει το ότι έχουν 2γρ. περισσότερα σκάγια. Σαν ποσότητα σκαγιών δεν αλλάζει τίποτα αφού τα δικά μου σκάγια είναι 9αρια 2,1mm ενώ τα σκοπευτικά είναι 9,5αρια.

    Καλό είναι όσοι αγοράζουν φυσίγγια μικρών κατασκευαστών είτε skeet είτε Sporting να ρωτούν τον τύπο της πυρίτιδας γιατί πολλοί χρησιμοποιούν κυνηγετικές πυρίτιδες ειδικά στα Sporting. Αυξάνουν την ποσότητα της πυρίτιδας για να πετύχουν μεγαλύτερες ταχύτητες και αν μετρηθούν οι πιέσεις ξεπερνούν τα 34 γραμμάρια. Προ καιρού δοκίμασα ένα τέτοιο που ήταν γεμισμένο με Aquila 2 σε δοσολογία 1,60Χ28 αντί του 1,45Χ28 που ενδύκνειται.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #55020

    ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΡΙΞΑ ΤΑ B&P SPORTING CLAYS ΜΕ 28γραμ. ΣΚΑΓΙΑ.ΜΙΚΡΗ ΑΝΑΚΡΟΥΣΗ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΡΙΞΩ ΣΤΟ ΧΑΡΤΙ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ.ΜΟΝΟ ΠΩΣ ΠΡΟΤΕΙΜΗΣΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΑΡΧΙΚΑ ΝΟΥΜΕΡΟΥ 8 ΝΑ ΚΑΤΕΒΩ ΣΤΟ 7 1/2 ΔΙΑΜΕΤΡΟ 2.4. ΜΑΛΛΟΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΗΘΕΛΑ ΕΝΑ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟ ΦΥΣΙΓΓΙ! ΕΠΙΣΗΣ ΕΡΙΞΑ ΤΟΝ ΤΥΠΟ ΤRΑΡ 2000 ΜΕ 24γραμ. ΚΑΤΟΠΙΝ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΑΝΟΙΞΑ & ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΤΥΠΟΥΣ ΕΛΕΝΧΟΝΤΑΣ ΤΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΤΗΝ ΠΥΡΙΤΙΔΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΝΙΔΕΟΣ.Ο ΤΥΠΟΣ ΜΕ ΤΑ 24γραμ. ΕΙΧΕ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΚΑΛΟΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ ΚΥΑΘΙΟ ΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ,ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ “ΧΑΛΑΕΙ” ΣΚΑΓΙΑ.Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΔΕ ΑΥΤΩΝ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 310 ΑΝΑ ΦΥΣΙΓΓΙ.Ο ΤΥΠΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΑΝΕΒΑΣΜΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΚΑΤΕΒΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΤΟ 7 1/2 ΦΡΟΝΤΙΣΕ & ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΕ ΕΜΠΡΑΚΤΟ ΤΡΟΠΟ ΜΙΑ & Η ΓΟΜΩΣΗ ΕΙΧΕ ΣΤΗΝ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΗΣ ΣΚΑΓΙΑ ΔΙΑΜΕΤΡΟΥ 2.5!   ΜΕΤΑ ΣΚΕΨΕΩΝ ΧΡΗΣΤΟΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #58313

    ΜΙΑ ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΔΟΚΙΜΕΣ ΣΤΟ ΧΑΡΤΙ ΜΕΡΙΚΩΝ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΩΝ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ ΜΕ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΟΥ ΤΡΑΠ,ΘΕΩΡΗΣΑ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΠΑΝΑΦΕΡΩ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΕΧΘΕΣ ΕΡΙΞΑ ΤΑ SAGA ΣΕ ΜΠΛΕ ΚΑΛΥΚΑ & ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ 78,9% ΣΤΑ 36,5 ΜΕΤΡΑ. ΤΗΝ ΑΥΤΗΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ κ ΤΟ B&P (BAΣIKOΣ TYΠOΣ) . Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΜΗ. ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΜΙΑ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΗ ΜΕ ΣΚΑΓΙΑ ΠΑΝΤΟΥ ΕΝΩ ΤΟ ΙΤΑΛΙΚΟ ΕΙΧΕ ΥΠΕΡΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΜΕ ΑΔΥΝΑΤΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ! ΤΑ N&S ΣTAMATHΣAN ΣΤΟ 65% ΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΝΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΜΗ!  ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΠΩΣ κ ΤΑ ΤΡΙΑ ΕΧΟΥΝ ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΣΚΑΓΙΩΝ 320. ΤΟ ΟΠΛΟ ΕΧΕΙ ΑΥΛΟ 18,8 ΜΕ ΤΣΟΚ 9,5/10.   ΜΕΤΑ ΔΟΚΙΜΩΝ ΧΡΗΣΤΟΣ! 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #59128

    Χρήστο, τα RC 1 τα έχεις δοκιμάσει; Πολύ μαλακό και οικονομικό φυσίγγι. Δες και τι λέει ο πίνακας.

    MOD 61%

    LIGHT FULL 76%

    Και από συγκέντρωση και από κατανομή, προσωπικά τα βρίσκω πολύ καλά. Τι λες και εσύ;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #59181

    ΛΕΩΝΙΔΑ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ κ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΧΑΡΤΙ ΜΕΓΑΛΗΣ ΔΙΑΣΤΑΣΗΣ,ΕΤΣΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΟ ΠΟΣΑ κ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΤΩΝ 76εκατ. ΤΟ RC1 TRAP ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟΥΦΕΚΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΤΕΣΤΑΡΕΙ ΜΕ 682 ΑΥΛΟ 18,4 ΣΤΑ 36,5Μ κ ΤΣΟΚ 10/10. ΕΚΑΝΕ ΠΟΛΛΑ ΚΕΝΑ ΟΡΙΑΚΑ ΕΦΤΑΣΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙΣ & ΣΕ ΣΥΓΡΙΣΗ ΜΕ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΚΑΤΩΤΕΡΟ! Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΔΟΚΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΕΣ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΩΝ -ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΤΥΠΩΣΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ- κ ΟΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΥΟ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΜΕ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΤΑ ΜΙΚΡΟΚΕΝΑ -ΕΣΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΑΜΕΤΡΟ ΤΟΥΣ- ΕΙΝΑΙ ΙΣΟΚΑΤΑΝΕΜΗΜΕΝΗ ΣΤΟ 61% & ΜΕ ΤΟ ΠΥΚΝΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ 76% ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΩΣ ΑΝΕΤΑ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΣΠΑΣΙΜΑΤΑ ΣΕ ΟΡΙΑΚΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΙΘΑΝΩΝ ΝΑ ΑΥΞΗΘΕΙ ΜΕ ΑΚΟΜΗ ΠΙΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΤΣΟΚ! ΛΕΩΝΙΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΒΡΩ κ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ ΣΕ ΔΟΚΙΜΕΣ ΤΑ RC ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΩ ΝΤΕΤΕΚΤΙΒ! ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΩ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΚΑΝΟΝΤΑΣ “ΜΗΔΕΝΙΣΜΟ” ΣΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΧΗΜΑΤΙΣΕΙ! ΜΕΤΑ ΧΑΡΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #340089

    Γι’ αυτό το λόγο το Σάββατο που έριχνα trap , τα λίγα πιάτα που πήρα , χτυπήθηκαν στα 50-60 μέτρα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #340090


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από androu στίς 02 Ιούνιος 2005


    Γι’ αυτό το λόγο το Σάββατο που έριχνα trap , τα λίγα πιάτα που πήρα , χτυπήθηκαν στα 50-60 μέτρα


    [/indent]ΓΙΑΝΝΗ ΑΞΙΖΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΟΙ ΔΟΚΙΜΕΣ ΣΤΑ ΤΡΑΠΟΦΥΣΙΓΓΑ -ΙΣΑΞΙΑ ΑΝ ΟΧΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΑ ΚΥΝΗΓΗΤΙΚΑ-,ΜΕΧΡΙ κ ΕΝΑ ΤΣΟΚΑΡΙΣΜΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ η ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΘΟΥΜΕ,ΓΙΑ ΝΑ ΦΕΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ!   ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΤΡΑΠ κ Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΣΚΟΠΕΥΤΗ ΣΗΜΕΙΟΥ ΕΚΤΟΞΕΥΣΗΣ ΕΙΝΑΙ 12,5 ΜΕΤΡΑ ΕΧΩ ΚΑΤΕΒΕΙ ΜΕΧΡΙ 3/10 ΤΣΟΚΑΡΙΣΜΑ! ΤΑ B&P 2000 ΔΕ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΠΙΑΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΣΤΙΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ! ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΥΠΕΡΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΣΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΤΩΝ 76 ΣΤΑ 36,5 ΜΕΤΡΑ ΤΟ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ,ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΚΑΓΙΑ ΜΑΖΕΥΟΝΤΑΙ ΣΕ ΚΥΚΛΟ 45-50 ΕΚΑΤ. !   ΧΡΗΣΤΟΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #59232

    ΕΧΘΕΣ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΡΙΞΑ ΤΟΝ ΤΥΠΟ ΓΙΑ SPORTING ΤΗΣ ALFA-GAME ΜΕ 28 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ κ 5% ΑΝΤΙΜΟΝΙΟ ΣΤΑ ΣΚΑΓΙΑ! ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΣΠΑΣΙΜΑΤΑ ΣΕ ΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ κ ΤΡΑΒΕΡΣΕΣ ΜΕ ΜΙΚΡΗ ΑΝΑΚΡΟΥΣΗ! ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΧΑΡΤΙ ΝΑ ΔΩ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ κ ΠΟΣΟΣΤΑ,ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΝΑ ΚΑΜΩ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ,ΑΛΛΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΚΑΤΣΑ κ ΑΝΟΙΞΑ ΕΝΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΧΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΣΚΛΗΡΑ ΣΚΑΓΙΑ κ ΑΚΡΙΒΗ ΑΡΙΘΜΟ ΣΚΑΓΙΩΝ! 12,3 ΑΝΑ ΓΡΑΜΜΑΡΙΟ ΣΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ 7 1/2 ! ΤΟ ΚΥΑΘΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΜΕ ΣΩΣΤΟ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ & ΕΛΑΣΤΙΚΟ ΠΑΤΟ ΓΙΑ ΔΙΕΥΡΗΜΕΝΟΥΣ ΑΥΛΟΥΣ! ΧΡΗΣΤΟΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #59243

    Χρήστο, να σε ενημερώσω ότι τα RC έχουν συγκεντρωτήρα διαμέτρου 18,7 χιλ. Μιας και το όπλο σου έχει διευρυμένο αυλό, κάτι τέτοιο θεωρείται φαντάζομαι καλό πλεονέκτημα.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #59246

    ΛΕΩΝΙΔΑ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΠΛΑΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΗΡΩΝ ΣΧΕΔΟΝ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΝΟΙΞΕΙ! ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ 18,7 ΕΙΝΑΙ ΤΩΝ RC ΕΙΝΑΙ ΑΒΑΝΤΑΖ ΓΙΑ ΜΕΝΑ. ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΣΤΟ SAGA Η ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ ΕΙΝΑΙ 19! ΤΟ ΖΟΡΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΣΤΟΝ ΑΥΛΟ ΤΗΣ ΚΑΝΗΣ ΓΙΑ ΤΑ ΣΤΕΝΑ ΚΥΑΘΙΑ ΟΣΟ ΣΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΤΩΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΤΣΟΚ ΠΟΥ Η ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ ΞΕΠΕΡΝΑ ΤΑ 20 ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΑ η ΟΧΙ! ΜΕΤΑ ΧΑΡΑΣ ΓΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΧΡΗΣΤΟΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #340093


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από shotgun1 στίς 03 Ιούνιος 2005


    ΛΕΩΝΙΔΑ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΠΛΑΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΗΡΩΝ ΣΧΕΔΟΝ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΝΟΙΞΕΙ!

    Γι αυτό κι εγώ επιμένω ότι για κυνήγι μικρών πουλιών, τσίχλα, τρυγόνι, ορτύκι, τα σκοπευτικά φυσίγγια είναι πολλές φορές εξαιρετική επιλογή. Έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ότι αγοράζεις ό,τι ποιοτικότερο και μάλλιστα σε τιμές πολύ χαμηλότερες από τα “αμιγώς” κυνηγετικά.

    ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ 18,7 ΕΙΝΑΙ ΤΩΝ RC ΕΙΝΑΙ ΑΒΑΝΤΑΖ ΓΙΑ ΜΕΝΑ. ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΣΤΟ SAGA Η ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ ΕΙΝΑΙ 19! ΤΟ ΖΟΡΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΣΤΟΝ ΑΥΛΟ ΤΗΣ ΚΑΝΗΣ ΓΙΑ ΤΑ ΣΤΕΝΑ ΚΥΑΘΙΑ ΟΣΟ ΣΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΤΩΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΤΣΟΚ ΠΟΥ Η ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ ΞΕΠΕΡΝΑ ΤΑ 20 ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΑ η ΟΧΙ! ΜΕΤΑ ΧΑΡΑΣ ΓΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΧΡΗΣΤΟΣ! 

    Δεν νομίζω ότι έχοντας φτάσει η γόμωση σ’ αυτό το σημείο, η έμφραξη εξακολουθεί να παίζει τόσο μεγάλο ρόλο. Όσο για την διάμετρο της φούστας των τσοκ, τα Briley που χρησιμοποιώ είναι 18,6, για αυλό κάννης 18,4 στο ένα όπλο και 18,5 στο άλλο. ’ντε μετά να μην έχεις εξαιρετικές αποδόσεις! Η ένωση είναι σχεδόν σταθερού τσοκ. Τα εργοστασιακά βέβαια είναι όπως τα περιγράφεις.

    Μετά αποδοχής της πρόσκλησης για συζήτηση.


    [/indent]

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 123 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Το θέμα ‘Με τί φυσίγγια κυνηγάτε … πιάτα;’ δεν δέχεται νέες απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων