Με τί φυσίγγια κυνηγάτε … πιάτα;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 106 έως 120 (από 123 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #340102


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 03 Ιούνιος 2005



    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από shotgun1 στίς 03 Ιούνιος 2005


    Γι αυτό κι εγώ επιμένω ότι για κυνήγι μικρών πουλιών, τσίχλα, τρυγόνι, ορτύκι, τα σκοπευτικά φυσίγγια είναι πολλές φορές εξαιρετική επιλογή. Έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ότι αγοράζεις ό,τι ποιοτικότερο και μάλλιστα σε τιμές πολύ χαμηλότερες από τα “αμιγώς” κυνηγετικά.

    ΛΕΩΝΙΔΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ ΜΕ ΑΚΟΜΗ ΠΙΟ ΑΝΟΙΧΤΑ ΤΣΟΚΑΡΙΣΜΑΤΑ,ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΚΟΥΤΣΑ-ΣΤΡΑΒΑ ΕΠΙΔΙΩΚΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΩΝ ΛΑΘΩΝ,ΑΛΛΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΤΗΝ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΗ ΤΟΥ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ κ “ΠΑΙΖΕΙ” ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΤΣΟΚ ΤΟΤΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΝΑ ΜΗΝΕΙ ΥΠΕΡΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΤΟΥ ΤΡΑΠ! ΚΑΙ ΛΕΩ ΤΡΑΠ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΚΥΑΘΙΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΟΥ ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ! ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ Ο ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΑΚΟΥΣΜΑ ΤΩΝ 32-34 ΓΡΑΜ. ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΞΕΠΕΡΝΙΕΤΕ ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΟΥΣ ΤΥΠΟΥΣ! ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΝΑ ΕΧΩ ΠΛΕΟΝ ΚΑΝΕΝΑ ΕΝΔΙΑΣΜΟ ΣΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΥΝΗΓΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ (ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΤΟ 20 CAL) & TA ΣΥΝΙΣΤΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΡΙΧΝΕΙ ΚΑΛΟΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ. LEO ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΔΟΚΙΜΗ ΝΑ ΕΙΧΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ? ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΤΩΝ 36,5 ΜΕΤΡΩΝ ΡΙΧΤΟΥΝ ΣΤΟ ΧΑΡΤΙ ΕΝΑ ΤΡΑΠ ΕΝΑ ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ κ ΕΝΑ ΚΥΝΗΓΗΤΙΚΟ ΜΕ 32 ΓΡΑΜ. ΤΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΕ ΠΟΣΟΣΤΑ κ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ. ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΤΟ 32αρι  ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ ΠΟΛΛΑ ΣΚΑΓΙΑ κ ΙΣΩΣ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΩΝ ΣΚΑΓΙΩΝ ΣΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΔΟΚΙΜΗΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΙΣΑΡΙΘΜΟΣ ΣΕ ΟΛΑ!!!!! ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΣΕ 7,5-8,5-9 ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΕΝ ΜΑΣ ΔΕΣΜΕΥΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑ ΜΟΝΟ !   Δεν νομίζω ότι έχοντας φτάσει η γόμωση σ’ αυτό το σημείο, η έμφραξη εξακολουθεί να παίζει τόσο μεγάλο ρόλο. ΛΕΩΝΙΔΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΚΕΨΗ ΕΙΧΑ ΚΑΜΕΙ ΑΡΧΙΚΑ κ ΓΩ,ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΣΚΑΓΙΑ ΔΕΝ ΤΡΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΜΕΤΑ ΟΜΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΩΣ ΑΥΤΗ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΔΙΑΜΕΤΡΟ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΛΥΦΘΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΗΡΑ, ΑΦΗΝΕΙ ΤΑ ΑΕΡΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΓΟΜΩΣΗ ,ΜΕ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ,ΑΝΙΣΟΚΑΤΑΝΟΜΗ,ΣΥΣΣΩΜΑΤΩΣΕΙΣ.  Όσο για την διάμετρο της φούστας των τσοκ, τα Briley που χρησιμοποιώ είναι 18,6, για αυλό κάννης 18,4 στο ένα όπλο και 18,5 στο άλλο. ’ντε μετά να μην έχεις εξαιρετικές αποδόσεις! Η ένωση είναι σχεδόν σταθερού τσοκ. ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΩΝΩ ΓΙΑ ΤΥΧΟΝ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΕΣ ΜΟΥ ΑΓΟΡΕΣ ! ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ,ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΕΒΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ !Τα εργοστασιακά βέβαια είναι όπως τα περιγράφεις.

    Μετά αποδοχής της πρόσκλησης για συζήτηση.

    ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΟΛΟ ΚΛΙΜΑ,ΑΛΛΩΣΤΕ ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ ΠΩΣ ΕΙΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΣΗΜΑΣΙΑ ΣΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΜΟΥ !   ΜΕΤΑ ΘΕΤΙΚΩΝ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ ΧΡΗΣΤΟΣ!


    [/indent]


    [/indent]


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #59595

    Εμπειρικα μιλώντας και εγω …θα αναφέρω ότι τα καλύτερα σπασίματα κανω με τα SAGA (τα οποία είναι και ιδιαίτερα χαμηλής ανακρουσης). Θα ήθελα να μαθω ποιος είναι ο εισαγωγέας τους. Μου αρεσαν μέχρι τώρα τα RC4 και τα RC1.

    Σημειώνω ότι ρίχνω trap ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ και ότι εχω το beretta 682 trap με συφίξεις ονομαστικές **/* αλλα πραγματικές μαλλον  full / extra full. Θέλω πρωτο φυσίγγι με μαγαλυτερο ανοιγμα. Πρόσφατα είδα διαφήμιση για τα B&P flash όπου διαφημίζεται ότι εχουν αυτο ακριβώς που κανει απο μόνος του ο Κωστας. Εχουν δηλαδη ανοιγμένα εκ κατασκευής τα φυλλαρακια του κυαθίου. Αυτο προφανώς σημαίνει μεγαλυτερη διασπορα κατι που αναζητω. Μαλιστα πριν διαβασω ακριβώς αυτο … ετυχα σε συζήτηση καλών σκοπευτων που λεγανε ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ για αυτο το φυσίγγι.

    ΜΕΤΑ απορίας και ΜΕΤΑ αναγκης για γνωση … παρακαλω οι γνωστες όπως με ενημερώσουν!!!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #59600

    ΑΠΟΤΑΣΩΜΕΝΟΣ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΑΣΗ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο Κος ΑΣΠΡΟΓΕΡΑΚΑΣ Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΤΩΝ ALFA-GAME ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ κ ΕΙΣΑΓΩΓΕΑΣ ΤΩΝ CHAPUIS ! Ο ΤΥΠΟΣ ΤΟΥ ΤΡΑΠ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΙΣΟΡΟΠΗΜΕΝΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ! ΜΑΛΑΚΟ ΣΕ ΑΝΑΚΡΟΥΣΗ ΑΡΙΣΤΟ ΣΕ ΜΙΚΡΕΣ κ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ “ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΣ” ΣΤΟ ΤΣΟΚ ! ΝΕΟΠΤΟΛΕΜΕ ΕΧΘΕΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΤΩΝ ΟΠΩΝ ΕΚΤΟΝΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΡΙΧΝΟΝΤΑΣ & ΜΕ ΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΤΣΟΚ ΠΟΥ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΑ ΕΙΔΑ ΠΩΣ ΤΑ 6/10 ΜΟΥ ΕΔΙΝΑΝ ΚΑΛΑ ΣΠΑΣΙΜΑΤΑ ΧΩΡΙΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΑΓΧΟΣ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΚΕΝΤΡΟ Η ΟΧΙ ! ΕΠΙΣΗΣ ΜΙΑ κ ΕΧΩ ΤΗΝ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΝΑ ΜΕΤΡΩ ΤΑ ΣΚΑΓΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΟΠΟΙΟ ΒΡΕΘΕΙ ΣΕ ΑΡΙΘΜΟ κ ΔΙΑΜΕΤΡΟ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΤΟΥ 7 1/2 η 2,4 ΤΟ ΡΙΧΝΩ ΣΑΝ ΠΡΩΤΟ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΜΕΝΟΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΟΥΝ!   ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ !

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #59602

    Νεοπτόλεμε, έχεις παρατηρήσει με τα Saga που ρίχνεις, κάποιες φορές ο θόρυβος της ντουφεκιάς να είναι διαφορετικός; Κάπως σαν να μην αναφλέγεται κανονικά η πυρίτιδα; Το ρωτάω γιατί παλιότερα ήταν αρκετά σύνηθες φαινόμενο.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #59605


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 09 Ιούνιος 2005


    Νεοπτόλεμε, έχεις παρατηρήσει με τα Saga που ρίχνεις, κάποιες φορές ο θόρυβος της ντουφεκιάς να είναι διαφορετικός; Κάπως σαν να μην αναφλέγεται κανονικά η πυρίτιδα; Το ρωτάω γιατί παλιότερα ήταν αρκετά σύνηθες φαινόμενο.

     


    [/indent]

    Δεν μου εχει τύχει Λεωνίδα. Δεν εχω ρίξει βεβαια και χιλιαδες SAGA!!! Μου εχει τύχει όμως RC4 και RC1 αλλα και ΥΨΗΛΟΣ να μην μπαινουν στην θαλαμη λόγω αστοχίας στην κατασκευη.

    Γνωρίζει κανείς εαν απο τον αντιπρόσωπο μπορω να κανω καποια παραγγελια μερικές κουτες?? Ποιο είναι το τηλ του??

    Αποφασισα να ριχνω τα SAGA και στην προπονηση αλλα και στους αγώνες διοτί ενώ είναι οικονομικα μου αρέσουν και δεν θα χρειαζεται να αλλαζω προπονητικο και αγωνιστικό φυσίγγι όπως κανω τώρα καθώς προμηθέυτικα σε καλη τιμη 2 κουτες prince για προπονηση και 1 κουτα RC4 για τους αγώνες.

    Οσο για το εαν θα ρίχνω τα σκοπευτια στο κυνηγι ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΩ … με όσα εχω δει στο σκοπευτηριο θα ρίχνω ακόμη και 24 γρ σε τρυγονι, ορτυκι, τσιχλα σιγουραααααααααα και 28 γρ σε “ζεστες παπιες” !! Ασε που θα μου μεινουν και αρκετα.

    ΕΡΩΤΗΣΗ: ειναι σωστο να ελεγχουμε τα φυσίγγια στο δισδιασταο χαρτι?? Τί γίνεται με το φαινόμενο της ουρας αλλα κυρίως τί γίνεται σε ενα στόχο trap ο οποιος κινείται με τρομερη ταχήτητα μεσα απο την δέσμη σκαγιών. Αυτα τα κενα που βλέπουμε ίσως δεν εχουν νόημα. Τελος οταν ενα πιατο γίνεται σκονη (κανελα …το λεει φίλος) εχει φαει το κεντρο της ντουφεκιας ή τα σκαγια τα υπολοιπα επεσαν πανω στα ηδη σπασμενα και το εσπασαν και αλλο??? Ϊσως δηλαδη τα φυσίγγια με λιγο μεγαλυτερη διασπορα να κανουν θεαματικοτερα σπασιματα αντι γι αυτα με μεγαλη συγκεντρωση. Το εχει ψαξει κανεις???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #59606


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Νεοπτόλεμος στίς 09 Ιούνιος 2005


    Οσο για το εαν θα ρίχνω τα σκοπευτια στο κυνηγι ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΩ … με όσα εχω δει στο σκοπευτηριο θα ρίχνω ακόμη και 24 γρ σε τρυγονι, ορτυκι, τσιχλα σιγουραααααααααα και 28 γρ σε “ζεστες παπιες” Αυτό πρέπει να το δώ Μάκη!!! Σε τι νούμερο;

    ΕΡΩΤΗΣΗ: ειναι σωστο να ελεγχουμε τα φυσίγγια στο δισδιασταο χαρτι?? Τί γίνεται με το φαινόμενο της ουρας αλλα κυρίως τί γίνεται σε ενα στόχο trap ο οποιος κινείται με τρομερη ταχήτητα μεσα απο την δέσμη σκαγιών. Αυτα τα κενα που βλέπουμε ίσως δεν εχουν νόημα.

    Η ταχύτητα της δέσμης των σκαγιών είναι περίπου 15 φορές μεγαλύτερη από αυτήν του πιάτου. Δεν νομίζω ότι προλαβαίνει ένα πιάτο να μετακινηθεί και πολύ μέσα στην κινούμενη δέσμη.Τελος οταν ενα πιατο γίνεται σκονη (κανελα …το λεει φίλος) εχει φαει το κεντρο της ντουφεκιας ή τα σκαγια τα υπολοιπα επεσαν πανω στα ηδη σπασμενα και το εσπασαν και αλλο??? Το πρώτο, αναμφισβήτητα.

    Ϊσως δηλαδη τα φυσίγγια με λιγο μεγαλυτερη διασπορα να κανουν θεαματικοτερα σπασιματα αντι γι αυτα με μεγαλη συγκεντρωση. Το εχει ψαξει κανεις???

    Δεν καταλαβαίνω πώς φτάνεις σε ένα τέτοιο συμπέρασμα. Όσο πιο σφικτή η ντουφεκιά τόσο πιο πολύ καπνός βγαίνει από τον δίσκο. Εξάλλου δεν είναι τυχαία η επιλογή των standard τσοκ στα τραποντούφεκα **/* στην οποία συμφωνούν πλέον όλοι οι κατασκευαστές. Χρειαζόμαστε όσο γίνεται πυκνότερη ντουφεκιά.


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #59608

    Οκ Leo… απλα αναρωτιόμουν.

    Λοιπον 7,5 Νο σκαγια 28 γρ με *** . 15 Σεπτεμβρη εισαι καλεσμενος στο Δελτα να τεσταρουμε αποτελεσματα στα “Μικριτια” .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #59619


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Νεοπτόλεμος στίς 09 Ιούνιος 2005


    15 Σεπτεμβρη εισαι καλεσμενος στο Δελτα να τεσταρουμε αποτελεσματα στα “Μικριτια” .


    [/indent]

    Μην με κολάζεις ρε Μάκη. Εξάλλου είμαι ήδη καλεσμένος σε άλλον Μάκη στην Καβάλα για έναρξη στο υδρόβιο.

    Μικρίτια λέτε τα Κιρκίρια;

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #59643

    Οκ Leo… απλα αναρωτιόμουν.

    Λοιπον 7,5 Νο σκαγια 28 γρ με *** . 15 Σεπτεμβρη εισαι καλεσμενος στο Δελτα να τεσταρουμε αποτελεσματα στα “Μικριτια” .

    Νεοπτολεμε (να λεω και εγω “Μακη”???),

    αν τα κανεις 30γρ 7,5 μιλαμε για ενα απο τα αποτελεσματικοτερα φυσιγγια που εχω δει…

    σε εκτεταμενα τεστ ειχε μονιμως περισσοτερα (αριθμητικα, οχι ποσοστιαια) σκαγια στα 36,5 μετρα με σταθερο τσοκαρισμα ** απο οποιδηποτε αλλο φυσιγγι δοκιμαστηκε μεχρι και 36 γρ. η διατρηση και οι κατανομες ηταν εξωπραγματικες…

    εχω καταληξει οτι …κατι ξερουν και οι αγγλοι. ισως τα λιγοτερα σκαγια στριμωχνονται λιγοτερο, ισως συμβαινει κατι αλλο…δεν ξερω.

    το μειονεκτημα ειναι οτι ΟΛΗ η ντουφεκια ειναι μεσα σε κυκλο περιπου 85 εκ. ενω στα αλλα τα ποσοστα ηταν απο 60 μεχρι 73 % στον κυκλο των 75 εκ. δηλαδη ΔΕΝ εχεις περιθωριο για “τυχερα”, πρεπει να εισαι πανω στον στοχο.

    επισης μια παλια πολυ καλη και δοκιμασμενη συνταγη για παπια ειναι απο 34 γρ (αναφερομαι σε συγκεκριμενη συνταγη, παλια, φιλου του παππου μου απλα χαριν παραδειγματος) κατεβασμα στα 28 γρ με σταθερη την πυριτιδα. ολα αυτα με 7 αρια. αξιζει να το δοκιμασετε…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #59653


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Νεοπτόλεμος στίς 09 Ιούνιος 2005



    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 09 Ιούνιος 2005


    Νεοπτόλεμε, έχεις παρατηρήσει με τα Saga που ρίχνεις, κάποιες φορές ο θόρυβος της ντουφεκιάς να είναι διαφορετικός; Κάπως σαν να μην αναφλέγεται κανονικά η πυρίτιδα; Το ρωτάω γιατί παλιότερα ήταν αρκετά σύνηθες φαινόμενο.

     


    [/indent]

    Δεν μου εχει τύχει Λεωνίδα. Δεν εχω ρίξει βεβαια και χιλιαδες SAGA!!! Μου εχει τύχει όμως RC4 και RC1 αλλα και ΥΨΗΛΟΣ να μην μπαινουν στην θαλαμη λόγω αστοχίας στην κατασκευη. ΣΕ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΕΧΩ ΔΕΙ RC1 ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΦΛΕΞΗ ΤΟ ΚΑΨΥΛΙ ΕΝΟ ΔΕΚΤΗΚΕ ΤΟ ΧΤΥΠΗΜΑ ΤΟΥ ΕΠΙΚΡΟΥΣΤΗΡΑ! ΠΑΡΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΗΡΑ ΜΕΡΙΚΑ ΚΟΥΤΙΑ ΓΙΑ ΔΟΚΙΜΕΣ κ ΧΡΗΣΗ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΠΟΣΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΤΟΥ ΛΕΩΝΙΔΑ!

    Γνωρίζει κανείς εαν απο τον αντιπρόσωπο μπορω να κανω καποια παραγγελια μερικές κουτες?? Ποιο είναι το τηλ του??   ΤΗΛΕΦΩΝΟ 2104611562

    ΕΡΩΤΗΣΗ: ειναι σωστο να ελεγχουμε τα φυσίγγια στο δισδιασταο χαρτι?? Τί γίνεται με το φαινόμενο της ουρας αλλα κυρίως τί γίνεται σε ενα στόχο trap ο οποιος κινείται με τρομερη ταχήτητα μεσα απο την δέσμη σκαγιών. Αυτα τα κενα που βλέπουμε ίσως δεν εχουν νόημα. Τελος οταν ενα πιατο γίνεται σκονη (κανελα …το λεει φίλος) εχει φαει το κεντρο της ντουφεκιας ή τα σκαγια τα υπολοιπα επεσαν πανω στα ηδη σπασμενα και το εσπασαν και αλλο??? Ϊσως δηλαδη τα φυσίγγια με λιγο μεγαλυτερη διασπορα να κανουν θεαματικοτερα σπασιματα αντι γι αυτα με μεγαλη συγκεντρωση. Το εχει ψαξει κανεις???   ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΑ ΣΚΑΓΙΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ ΟΛΑ ΣΑΝ ΠΙΑΤΟ ΣΤΟΝ ΔΙΣΚΟ ΤΑ ΑΡΧΙΚΑ ΤΟΝ ΣΠΑΝΕ κ ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΣΥΝΕΦΟ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΣΚΟΝΗ! ΑΝ Η ΤΟΥΦΕΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΠΙΑΤΟ -ΜΙΚΡΗ ΕΠΙΜΥΚΗΝΣΗ ΤΟΥ ΣΜΗΝΟΥΣ ΤΩΝ ΣΚΑΓΙΩΝ- ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΘΕΑΜΑΤΙΚΑ ΣΠΑΣΙΜΑΤΑ ΑΠΛΑ ΝΑ ΧΩΡΙΖΕΙ Ο ΔΙΣΚΟΣ ΣΕ ΤΡΙΑ-ΤΕΣΣΕΡΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ! ΟΝΤΩΣ ΤΑ ΜΙΚΡΟΚΡΕΝΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΜΕΤΡΑΝΕ. ΟΤΑΝ ΕΨΑΧΝΑ ΤΑ ΒΙΝΤΕΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕ Ο LEO ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΤΟ “ΣΤΗΣΙΜΟ” ΤΩΝ ΠΟΔΙΩΝ ΕΙΔΑ ΚΑΡΕ-ΚΑΡΕ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΕΝΟΣ ΝΤΟΥΜΠΛΕ ΣΤΟ ΣΚΕΕΤ. ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΝΟΙΓΕΙ ΛΙΓΟ κ ΜΕΤΑ ΠΕΦΤΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ!   ΜΕΤΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ!


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #59654


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 09 Ιούνιος 2005


    Μην με κολάζεις ρε Μάκη. Εξάλλου είμαι ήδη καλεσμένος σε άλλον Μάκη στην Καβάλα για έναρξη στο υδρόβιο.

    Μικρίτια λέτε τα Κιρκίρια;   ΜΙΚΙΡΤΙΑ ΤΑ ΛΕΜΕ ΣΤΑ ΜΕΡΗ ΜΟΥ!   ΧΡΗΣΤΟΣ!

     


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #59655


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από old-timer στίς 09 Ιούνιος 2005


    εχω καταληξει οτι …κατι ξερουν και οι αγγλοι. ισως τα λιγοτερα σκαγια στριμωχνονται λιγοτερο, ισως συμβαινει κατι αλλο…δεν ξερω.   ΑΛΚΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΝΤΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΣΚΑΓΙΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΣΦΑΙΡΙΚΑ κ ΤΑΧΥΤΕΡΑ!

    ΧΡΗΣΤΟΣ!


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #59656


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από shotgun1 στίς 09 Ιούνιος 2005



    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από old-timer στίς 09 Ιούνιος 2005


    εχω καταληξει οτι …κατι ξερουν και οι αγγλοι. ισως τα λιγοτερα σκαγια στριμωχνονται λιγοτερο, ισως συμβαινει κατι αλλο…δεν ξερω.   ΑΛΚΗ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΑ ΔΙΑΜΕΤΡΗΜΑΤΑ ΤΑ 28 ΓΡΑΜ. ΕΙΝΑΙ ΕΞΟΧΑ ΣΕ 12 ΛΙΓΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΣΕ 16 ΑΚΟΜΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΣΕ 20 κ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΣΤΟ 28 ΓΙΑ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ .ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΠΑΡΑΜΟΡΦΟΝΟΝΤΑΙ  ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΣΚΑΓΙΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΣΦΑΙΡΙΚΑ κ ΤΑΧΥΤΕΡΑ.

    ΧΡΗΣΤΟΣ!


    [/indent]


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #59657

    Αν δεν κάνω λάθος οι ’γγλοι που κυνηγούν με 28 γρ νο 7,5 κυνηγούν Φασιανούς και όχι παπιά που είναι πιο ανθεκτικά….

    Για περιστεροειδή πάντως θα πρέπει να είναι θάνατος…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #59658


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από androu στίς 09 Ιούνιος 2005


    Αν δεν κάνω λάθος οι ’γγλοι που κυνηγούν με 28 γρ νο 7,5 κυνηγούν Φασιανούς και όχι παπιά που είναι πιο ανθεκτικά…. ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ. Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΟΥ 7 1/2 & ΑΚΟΜΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟΥ 7 ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡ ΑΡΚΕΤΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΑΣΙΝΑ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ 25-30 ΜΕΤΡΩΝ ! ΣΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ ΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΙ ΛΟΓΟ ΕΡΕΥΝΑΣ-ΙΔΙΟΤΡΟΠΟΙΑΣ-ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑΣ ΕΧΩ ΦΤΑΣΕΙ ΜΕΧΡΙ Ν8 ΜΕ ΘΕΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΚΟΜΗ κ ΣΤΑ 38-40 ΜΕΤΡΑ (ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ) ΣΕ ΣΦΥΡΗΧΤΑΡΙ !

    Για περιστεροειδή πάντως θα πρέπει να είναι θάνατος…


    [/indent]

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 106 έως 120 (από 123 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Το θέμα ‘Με τί φυσίγγια κυνηγάτε … πιάτα;’ δεν δέχεται νέες απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων