Σκοπευτική Εξόρμηση

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 63 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #34264

    Συμφωνώ απολύτως με τον Λεωνίδα και επισημαίνω ότι το στήσιμο του σώματος είναι εξίσου απαραίτητο και σε κάποιες αν όχι όλες τις μορφές κυνηγίου.

    Αφού μάθουμε την σωστή θέση του σώματος κατά την επώμιση, το επόμενο βήμα είναι το στήσιμο του σώματος σε κάθε βολή.

    Στο καρτέρι το σώμα μας και το όπλο “βλέπουν” προς το σημείο που μπαίνουν τα πουλιά, εκεί δηλαδή που θα τουφεκίσουμε και πέρνουμε τέτοια θέση ώστε να μπορούμε να στρέψουμε τον κορμό μας αβίαστα τουλάχιστον για 45 μοίρες προς κάθε κατεύθυνση.

    Στο κυνήγι με σκύλο φέρμας αν δεν στηθούμε όπως πρέπει, δεν θα προλάβουμε να τουφεκίσουμε το πουλί πριν μας βάλει κάποιο δένδρο. Είναι λάθος ενώ περιμένουμε να σηκωθεί ένα εδαφόβιο, το όπλο μας να κοιτά τον ουρανό η να το έχουμε ήδη επωμίσει για όση ώρα ο σκύλος μας κάνει πόντα.

    Ακόμα και στο περπατητό όπου δέν μπορούμε να έχουμε το σώμα μας εκεί που θα θέλαμε, μπορούμε να κρατάμε το όπλο μας σωστά ώστε να μειωθεί ο χρόνος επώμισης.

    Βεβαίως αυτά δεν μαθαίνονται μόνο με την θεωρία, η πράξη και η δουλειά είναι το σημαντικότερο όλων.

    Κώστας

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #34267

    Δυστυχώς το Σαββατο δεν μπόρεσα λόγω δουλειάς να ακολουθήσω την παρέα στην Μαλακάσα.

    Την Κυριακή το πρωί πήγαμε με τον Γιώργο  Λιόλιο και τα σκυλιά μας στο Σχιστό, στο χώρο εκπαίδευσης που έχει δημιουργήσει ο 1ος Κυνηγ. Σύλλογος Πειραιά.

    Μετά από την βολτίτσα μας πήγαμε στο σκοπευτήριο του Συλλόγου. Ο πολύ δυνατός αέρας με τις ξαφνικές ριπές του, δεν με άφησαν να κάνω την προπόνηση που  ήθελα αφού η πορεία των δίσκων θύμιζε τουφεκισμένη τσίχλα.

    Βέβαια δίσκους έσπαγα (20-18-17 όσο δυνάμωνε ο αέρας τόσο έπεφτα) στις 3 πούλες που έριξα, αλλά δεν μπορούσα να εφαρμόσω το “βλέπω σπάω” που μου μαθαίνει ο Duckhunter,  γιατι με τις αλλαγές της πορείας του πιάτου έπρεπε να το ακολουθώ.

    Την επόμενη φορά όμως θα έλθω σίγουρα στην Μαλακάσα.

    ΥΓ. Χαιρετισμούς από τον Γιώργο Λιόλιο, τον οποίο κρατα μακριά από το φόρουμ μια ίωση του κομπιούτερ του.

    Κώστας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #34319

    Παιδια σιγα σιγα ολα θα ερθουν!

    το σημαντικοτερο ειναι να μαθουμε τον συνδυασμο ΚΕΦΑΛΙ(ματια)-ΣΩΜΑ-ΟΠΛΟ(επωμιση) να ειναι ενα

    Θελει δουλεια πρωτα στο σπιτι με ξερες επωμισεις και μετα στο σκοπευτηριο χωρις το αγχος του ποσα πιατα θα σπασουμε.

    Ο ρυθμος και το σωστο TIMING ειναι τα βασικοτερα στην σκοποβολη!

    Γιωργος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    61
    Fast Eddie στις #34387

    μμμμμμμμμμ πιάτα!. Η αγάπη μου!!. Εγώ όλη την κυνηγετική περίοδο δεν κυνηγάω αλλά στήνω το μηχανηματάκι μου και με τους φίλους μου κάνουμε αγώνες. Στο σκοπευτήριο έχω πάει μόνο μια φορά Αν έχετε κανονίσει κάτι για αυτό το σ.κ (20-21/3) πείτε μου.Και μια ερώτηση. Πειράζει που έχω χλάπα χλούπα και θέλω να ρίξω τραπ;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    443
    mnikolai στις #34397

    ΓΙΑ ΤΗΣ 21/3 ΑΝ ΚΑΝΟΝΙΣΕΤΕ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΕΡΘΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΥΡΙΟΙ. 19 ΚΑΙ 20/3 ΘΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΚΙ ΣΤΟΝ ΠΑΡΝΑΣΣΟ ΚΑΙ ΑΜΑ ΔΕΝ ΜΕ ΠΛΑΚΩΣΕΙ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΠΑΠΛΩΜΑ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΓΙΩΡΓΟ ΣΤΗΣ 21 ΘΑ ΕΡΘΩ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΠΟΥΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ. εΧΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΡΙΞΩ ΣΤΟ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΣΚΕΥΤΩ ΠΑΛΙ.

    ΑΡΑ ΑΝ ΚΑΝΟΝΙΣΕΤΕ ΚΑΤΙ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #34405

    Fast Eddie, εκδηλώθηκες επιτέλους; Καλώς τονα! Δυστυχώς η χραπα χρουπα με το trap ειναι ασυμβίβαστες έννοιες. Δεν υπάρχει περίπτωση να σε αφήσουν να ρίξεις. Είπαμε, το trap είναι το μοναδικό αγώνισμα που επιβάλλεται να χρησιμοποιείς super pose και τους λόγους τους έχουμε αναλύσει κάπου στην ενότητα.

    Μπορείς βέβαια να ρίξεις άνετα sporting, ή και skeet, αλλά στο δεύτερο παίζει ρόλο και η σύνθεση των σκοπευτών στην πούλα. (Ανεκτικότητα = άγνωστη λέξη στην Μαλακάσα) Όλα αυτά βέβαια θα λυθούν όταν ανοίξει το Μενίδι, αλλά μέχρι τότε εγώ πρέπει να πηγαίνω Μαλακάσα, οι προπονήσεις δεν πρέπει να μένουν πίσω.

    Μάκη, εμείς είναι γραφτό μάλλον να ξανασυναντηθούμε στην Πελασγία του χρόνου, όπως πάει. Δυστυχώς εγώ θα πάω σκοπευτήριο το Σάββατο (Μαλακάσα) και ο DUCKHUNTER θα πάει την Κυριακή στην Ελευσίνα αλλά για φιλικό αγώνα, οπότε δεν σε εξυπηρετεί. Next time my friend…

    Φιλικά, Λεωνίδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #34409

    Λεωνίδα εκτος απροόπτου θα έλθω κι εγώ το Σαββατο.

    Θα τηλεφωνηθούμε να μου πεις που θα στρείψω γιατί δεν έχω ξαναπάει στο σκοπευτήριο της Μαλακάσας.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #34414


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kostask στίς 18 Mάρτιος 2004


    Θα τηλεφωνηθούμε να μου πεις που θα στρείψω γιατί δεν έχω ξαναπάει στο σκοπευτήριο της Μαλακάσας.


    [/indent]

    Περίπου στο 38 χλμ Ε.Ο Αθηνων Λαμίας ΟΧΙ στα παλιά φανάρια του Ορωπού αλλα στην επόμενη έξοδα για ΜΑΛΑΚΑΣΑ στρίβουμε ΔΕΞΙΑ ( λίγο πρίν το στρατόπαιδο της Αυλώνας).

    Ακολουθούμε το δρόμο για Ορωπό. Περίπου στα 5-6 χλμ δεν θυμάμαι καλά πάνω στο ύψωμα έχει μιά ταμπέλα που γράφει ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ, ΑΡΙΣΤΕΡΑ. Προσοχή είναι μετά από μιά δεξιά στροφή.

    Ακολουθούμε έναν δρόμο ανάμεικτο ασφαλτο-χωματόδρομα γύρω στα 2 χλμ . Πρώτα συναντάμε το σκοπευτήριο των “πιστολάδων” και αμέσως μετά το σκοπευτήριο που μας ενδιαφέρει.

    Ελπίζω να σε κατατόπησα…Τα λέμε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #34417

    Σωστός ο Αντώνης.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #334925


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kritsilis στίς 18 Mάρτιος 2004


    Περίπου στο 38 χλμ Ε.Ο Αθηνων Λαμίας ………………


    [/indent]

    Αντώνη σ’ ευχαριστώ,  αν είσαι κι εσύ εκεί θα ρίξουμε παρέα , έχω να ρίξω sporting από τον περασμένο Σεπτέμβριο.

    Κώστας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    93
    SAMWIN στις #34450

    ΠΡΟΣ LEO KAI KOSTASK,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΙΝΟΜΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΧΩΡΑΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ ΕΝΟΩ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΩ ΕΚΕΙ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    61
    Fast Eddie στις #34456

    Ωραία και σκεφτόμουν να αγοράσω ένα σπ. Λοιπόν τι έχετε να μου προτείνετε? Δεν με ενδιαφέρουν καθόλου τα σκαλίσματα (για την ακρίβεια τα σιχαίνομαι)το θέλω με μία σκανδάλη πιστολέ κοντάκι, να είναι γερό και αξιόπιστο και …. χε χε χε φτηνό! Σημειώστε τέλος ότι είμαι αριστερός στην επώμιση.

    Τι κρίμα όμως να μην μπορώ να ρίχνω με την χράπα χρούπα μου. Οκ στους κανονισμούς αλλά περισσότερο και από αυτούς αυτό που μετράει στην ασφάλεια είναι η προσωπική υπευθυνότητα κάποιου διότι και με σπ μπορείς να κάνεις την μ…α.

    Για το σάββατο ή/και την κυριακή είμαι μέσα για σπόρτινγκ στην μαλακάσα. Πείτε μου!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #334930

    SAMWIN. Για να μην δίνουμε συγκεκριμένα ραντεβού και χάνουμε χρόνο, θα ψάξεις να με βρείς, ότι ώρα έρθεις. Θα φοράω μπεζ σκοπευτικό γιλέκο, μπλε καπέλο, και μαύρα ακουστικά. Είμαι 35 χρονών. Αν δεν με βρείς σε κάποιο stand, περίμενέ με στον πάγκο με τις θήκες των όπλων. Η δικιά μου έχει το αυτοκόλλητο του E-ARTEMIS. Πάντως, απ’ ότι δείχνει θα μας κάνει πολύ όμορφη μέρα το Σάββατο, και έχουμε ήδη και πολλές συμμετοχές από το forum.

    FAST EDDIE. Η απαγόρευση του αυτογεμούς και του επαναληπτικού στο trap, όπως έγραψα και σε άλλο σημείο της ενότητας, δεν έχει να κάνει τόσο με την ασφάλεια, αλλά με την εξόλκευση των καλυκών προς την μεριά του διπλανού σκοπευτή, κάτι που είναι ιδιαίτερα ενοχλητικό. Όσον αφορά το όπλο που θέλεις να αγοράσεις, ένα εξειδικευμένο ντουφέκι trap είναι καλή λύση, εφ’ όσον το θέλεις μόνο για trap. Αν όμως θέλεις να ρίχνεις και άλλα αγωνίσματα, ή να το χρησιμοποιείς και στο κυνήγι, τότε ή θα πάρεις ένα κάπως βαρύ κυνηγετικό όπλο, ή ένα σκοπευτικό όπλο του sporting. Η προσφερόμενη ποικιλία στην περίπτωση σου είναι μικρότερη λόγω του αριστερού κοντακιού, αλλά πιστεύω ότι κάτι θα βρούμε. Καλύτερα να το συζητήσουμε από κοντά και να ρωτήσουμε και κανέναν αριστερόχειρα σκοπευτή.

    Σας περιμένω και τους δύο, για να γνωριστούμε από κοντά.

    Φιλικά, Λεωνίδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #334931

    Τελικά, πες πες, κάτι άρχισα να καταφέρνω… Απ’ ότι δείχνουν τα πράγματα, θα μαζευτούμε αρκετοί αύριο το πρωί στην Μαλακάσα από το forum:

    SAMWIN, KRITSILIS, KOSTASK, FAST EDDIE, ALEX, VAGGELISDR.

    ’ντε να δω που θα σας βολέψω όλους μαζί…Θα θυμίζει την πρώτη μέρα που παρουσιάζονται νεοσύλλεκτοι στον στρατό. (με εξαίρεση βέβαια κάποιους με προηγούμενη εμπειρία που ελπίζω να βάλουν κι αυτοί ένα χεράκι στην “βασική εκπαίδευση”…)

    Λεωνίδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    86
    pdimak στις #34458

     

    Λεωνιδα  με ξεχασες  ειμε και εγω γαι αυριο  Σαββατο θα ερθω με τον Alex

    Παναγιωτης

     

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 63 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Το θέμα ‘Σκοπευτική Εξόρμηση’ δεν δέχεται νέες απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων