Κυνήγι και σκοποβολή

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 52 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #34288


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 15 Mάρτιος 2004


    Τώρα το ξαναείδα και το θυμήθηκα. Ποια είναι η “μικρή” έκπληξη;


    [/indent]

    Ηθελα να φέρω και τον “μικρό” μαζί αν η Γυναίκα μου πήγαινε για δουελιά όπως μου είχε πεί. Αλλά δεν πήγε και που μετά να τις πω ότι θα τον πάω στο σκοπευτήριο.

    Εδώ γκρινιάζει για το κυνήγι που πηγαίνω εγώ, για σκέψου να τις λείπουν και οι δύο άντρες. Που θα πάει δεν θα λείψει κάποιο Σάββατο…

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #34289


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από GUN DOCTOR στίς 15 Mάρτιος 2004


    TOUS NOMOUS TOUS GNORIZA APO TOTE POU EIXAME TOUS    (APOFASIZOMEN KAI DIATASOMEN),ALLA KAI META POU EIRTHAN OI  (THA,THA,THA, ALLAGH KAI ALLA)PALI THEN EIDA TIPOTA.

    Ισα ίσα τότε μόνο από κανένα χωροφύλακα κινδύνευες. Τώρα αν κάποιος ακούση ντουφεκιά έστω και στον δικό σου χώρο μπορεί να σου φέρει Εισαγγελέα. Εδώ έκλεισαν ολόκληρο σκοπευτήριο.

    ALLA GIATI NA MHN EPITREPETE SE IDIOTIKO???

    Πέρσυ το καλοκαίρι έριξα 5 μονόβολα για σκοποβολή σε στόχο με 36αρι παρακαλώ στο χωρο του πατέρα μου στην Ευβοια, και με πήραν τηλέφωνο.. τι να λέμε τώρα.

    AKOMA EAN DEN UPARXEI SKOPEUTHRIO SE MIA PEROXH (SE ENA NHSI AS POUME)TOTE TI GINETE?EKEINEI OI FILOI DEN MPOROUN NE KANOUN SKOPOBOLH??

    Δυστηχώς τα πράγματα είναι έτσι. Στην Ρόδο όταν δούλευα το 96-97 πήγαιναν όλοι οι κυνηγοί για δοκιμές στα όπλα σε έναν συγκεκριμένο χωρο..

    DEN MPOREI NA APAGOREUOUME THN SKOPOBOLH (OLYMPIAKO ATHLHMA)SE IDIOTIKH PERIOXH EPEIDH KAPOIOI PARANOMOUN. OI NOMOI PREPEI NA GINONTE ME BASH THN EXEIPHRETHSEI   TOU POLITH

    Γενικά η Ελλάδα έχει πολλούς νόμους, το πρόβλημα είναι η εφαρμογή τους. Και επειδή δεν εφαρμόζονται.. πονά δόντι κόβουμε κεφάλι.

    !! EAN KAPOIOI GIA PARADEIGMA NTOUFEKOUN TON MHNA IOUNIO POULIA KAI OXI PIATAKIA STO IDIOTHKO XORAFI , TOTE TO KRATOS AS STHLH THN XOROFILAKHN NA TOUS SULLABEI!!! 

    Εχω καταγείλει 2 συνεχόμενες χρονιές τον τουφεκισμό τρυγωνιών και τσαλαπετεινών πρίν ανοίξει το κυνήγι. Οχι μόνο δεν ήρθαν οι χωροφύλακες αλλά με σταμάτησαν έξω από το σπίτι μου να μου κάνουν έλεγχο για τροχαίο. Ευτηχώς που φορώ το κράνος και δεν με έγραψαν…. 

     EDO H SKOPOBOLH EPITREPETE (OPOS  KSEREIS )SE IDIOTHKO MEROS …..“ALLO KUNHGI KAI ALLO SKOPOBOLH” 

    Τα γνωρίζω φίλε Gun Doctor. Εχω γεννηθεί και μεγάλωσα στον Καναδά. Τις ξέρω τις συνήθειες εκεί όπως ξέρω και τα πράγματα εδώ. Οι μισοί μου συγγενείς είναι ακόμα σε Montreal, Toronto, Chicago, New York. Γιαυτό και μίλησα έτσι. Την γνωρίζω την νοοτροπία των εδώ.

    Αν όμως τα παρεξήγησες όσα σου είπα πρίν τα παίρνω πίσω.Και αν νομίζεις ότι σου μίλησα απότομα τότε πάλι τα παίρνω πίσω, αλλά είναι δύο τελείως διαφορετικοί τρόποι ζωής εκεί και εδώ.

    Πρέπει σε όλα τα επίπεδα της ζωής μας να σεβόμαστε τους νόμους όποιοι και να είναι. Εκεί οι νόμοι τηρούνται με θρησκευτική ευβλάβεια γιατί δεν μπορεί να γίνει αλλιώς, έτσι έχουν μάθει. Εδώ θα βρούν το παραθυράκι για να παρανομήσουν οι λαθροθήρες.

    Αφού υπάρχουν και τα σκοπευτήρια να είμαστε και ευχαριστημένοι..

     


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    381
    hunterer303 στις #34300

    ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ. ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΣΕ ΜΗ ΕΙΔΙΚΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ (ΑΛΛΑ ΑΛΛΩΣΤΕ ΜΙΛΑΜΕ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΧΡΟΝΟ). ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ. ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΟΥ ΜΕΝΩ. (ΝΑΥΠΛΙΟ). ΘΑ ΔΟΥΜΕ. ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    93
    SAMWIN στις #34306

    ΦΙΛΕ LEO,ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΛΗ ΠΟΥΑΝΕΒΑΖΟΥΝ ΨΗΛΑ ΤΟΕΠΙΠΕΔΟ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ,ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ ΣΤΟ Σ-Κ,ΠΟΤΕ ΠΑΤΕ,ΕΓΩ ΠΑΩ ΤΑΚΤΙΚΑ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΜΟΝΟΣ ΚΑΙ ΞΕΝΟΣ,ΔΕΝ ΤΟΛΜΩ ΝΑ ΡΩΤΙΣΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΕΛΤΙΟΘΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΓΓΛΙΚΟ PRIVE CLUB,Ο ΦΤΩΧΟΣ ΣΥΓΓΕΝΗΣ ΚΑΙ ΚΡΥΦΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΚΑΙ ΑΚΟΥΩ ΜΗΠΩΣ ΠΑΡΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΑΥΤΙ ΜΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΑΙΣΘΑΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΛΟΙ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΔΕΝ ΞΑΝΑΤΟΛΜΟΥΝ ΝΑ ΠΑΝΕ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΥΡΙΩΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΙ ΣΚΟΠΕΥΤΕΣ ΔΕΝ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΑΙΔΕΙΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΤΩΝ ΟΠΛΩΝ.ΕΦΤΑΣΑ ΤΑ50 ΚΑΙ ΠΑΡ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ,ΟΤΑΝ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΡΙΞΑ SPORTING ΕΣΠΑΣΑ 18 ΠΙΑΤΑ,ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ,ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΗΓΑ ΠΟΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΝΑ ΓΙΝΩ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΕΙΜΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΔΙΨΑΓΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΕΙΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΦΟΡΑΓΑ ΟΥΤΕ ΕΠΩΝΥΜΑ ΓΙΛΕΚΑ ΟΥΤΕ ΑΚΡΙΒΑ ΓΥΑΛΙΑ.ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΡΩΤΗΣΑ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΝΙΚΟΛΑΚΟΠΟΥΛΟ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΜΟΥ ΜΕ ΚΑΛΕΣΕ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΜΕ ΚΑΤΑΥΠΟΧΡΕΩΣΕ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ,ΑΡΑΓΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΣΥ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΙΚΟΛΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΗ ΜΑΛΑΚΑΣΑ? 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #334897

    Κατ’ αρχήν, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια.

    Μου αρέσει πολύ ο τρόπος που το θέτεις. Υπάρχει Νικολακόπουλος στην Μαλακάσα; Η γνώμη μου είναι οτι υπάρχουν παντού Νικολακόπουλοι, απλά δεν είναι πάντα εύκολο να τους αναγνωρίσεις. Ιδίως στην Μαλακάσα όπου είναι ίσως το τελευταίο προπύργιο του σνομπισμού στην σκοποβολή. (Παλιότερα να ‘βλεπες). Πάντως παντού υπάρχουν άνθρωποι καλοπροαίρετοι. έτοιμοι να σε βοηθήσουν. Ο μόνος τρόπος είναι να τους το ζητήσεις.

    Εγώ για παράδειγμα, όπως και πολλοί συνάδελφοι μου, έχουμε καεί στον χυλό και φυσάμε και το γιαούρτι. Πλησίασα δηλαδή κατά καιρούς κάποιους που εμφανέστατα δεν είχαν ιδέα τι έκαναν για να τους βοηθήσω, και μερικοί από αυτούς μόνο που δεν με έβρισαν! Αυτό δηλαδή που περιέγραψε ο kostask κάπου νωρίτερα σε αυτό το θέμα για αυτούς που θεωρούν εαυτούς ως υπερκυνηγούς, άνθρωποι που πιστεύουν ότι η ικανότητα της σκοποβολής είναι έμφυτη στον άνδρα και τους είναι αδιανόητο να ακούσουν κάποια συμβουλή. Από τότε, μπορεί να με τρώει που και που ο κ….ς μου να βοηθήσω κάποιον, αλλά δεν το κάνω αν δεν μου το ζητήσει ο ίδιος.

    Δυστυχώς δεν μπορώ να σε παραπέμψω σε κάποιον έτσι αυθαίρετα, εκτός ίσως από κάποιον δάσκαλο σκοποβολής, προτείνω ανεπιφύλακτα τον Μπάμπη Αιγινίτη, που όχι μόνο θα σε βοηθήσει εγγυημένα, αλλά αυτά που θα σου πεί είναι απόσταγμα σοφίας και πείρας πολλών χρόνων στο επάγγελμα. Από την άλλη, ξέρεις πολύ καλά ότι είσαι ευπρόσδεκτος στην παρέα μας, όποτε πηγαίνουμε στο σκοπευτήριο, να έρθεις μαζί μας και όπου και όπως μπορούμε να σε βοηθήσουμε και εμείς σε αυτά που θέλεις να μάθεις.

    Φιλικά, Λεωνίδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #334899

    Να συμπληρώσω επίσης, ότι αυτή ακριβώς η συμπεριφορά μερικών στην Μαλακάσα, με ανάγκασαν να σταματήσω την σκοποβολή για ένα μεγάλο διάστημα, ακριβώς γιατί δεν άντεχα αυτήν τους την νοοτροπία. Τώρα βέβαια τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα, πολλοί από αυτούς γέρασαν και αποσύρθηκαν, άλλοι κατάλαβαν ότι δεν τους παίρνει πια να κρατάνε την μύτη τόσο ψηλά, και γενικότερα το κλίμα άλλαξε.

    Βλέπεις, πίστευαν μερικοί ότι με αυτήν την συμπεριφορά θα κρατούσαν μακριά τους νέους ανθρώπους απο την σκοποβολή, και μ’ αυτόν τον τρόπο θα την απολάμβαναν μέσα σε έναν κλειστό κύκλο με τους φίλους τους. Η πρόοδος όμως δεν μπορεί να συγκρατηθεί, τα σκοπευτήρια γέμισαν με νέα παιδιά και αυτοί οι λίγοι αντιφρονούντες αποτελούν πλέον μία θλιβερή μειοψηφία που συνεχώς συρρικνώνεται.

    Η συμβουλή μου είναι να αγνοήσεις όσους αισθάνεσαι ότι προσβάλλουν την νοημοσύνη σου. Σιγά σιγά θα γνωρίσεις αξιόλογους ανθρώπους μέσα από την σκοποβολή και θα αποκτήσεις και πραγματικές φιλίες που θα σε συντροφεύουν μία ζωή.

    Φιλικά, Λεωνίδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #34315

    Παιδια πρωτα απο ολα πρεπει να πουμε οτι ΟΛΑ ΤΑ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΑ εκτος απο το σκοπευτηριο του Λαγκαδα και τωρα το σκοπευτηριο που θα γινει στο Μαρκοπουλο.Και βεβαια αυτο οφειλεται σε εναν η….ο νομο που δεν επιτρεπει να λειτουργει σκοπευτηριο αν δεν εχει 60 στρεματα τουλαχιστο και βεβαια να ειναι απομακρυσμενο και διαφορα αλλα που δεν χρειαζεται να τα πουμε.Οσα σκοπευτηρια υπαρχουν λειτουργουν ομως με την συνοχη του ΚΡΑΤΟΥΣ και κανοντας τα κλειστα ματια!!!

    Το ξαναλεω πρεπει να υπαρξει νομοθετικο πλαισιο που να επιτρεπει στην ιδιωτικη πρωτοβουλια να ασχοληθει με το αθλημα!

    Φιλε samwin δυστυχως στην σκοποβολη υπαρχουν προβληματικα ατομα που νομιζουν οτι καποιοι ειναι!

    Και ακομη επειδη η σκοποβολη ειναι ακριβο αθλημα νομιζουν οτι με τα λεφτα τους μπορουν να “ΓΙΝΟΥΝ ΣΚΟΠΕΥΤΕΣ”.

    Εχω γνωρισει ομως ατομα τα οποια καμμια σχεση με αυτο που λεω παραπανω δεν εχουν (Λεο) και πολλοι αλλοι που δεν τους ξερει το forum οι οποιοι και ΝΤΟΥΦΕΚΟΙ ειναι και εχουν την καλη διαθεση να δειξουν σε οποιον ενδιαφερεται να μαθει τα (μυστικα) τησ σκοποβολης.

    Οσο για μενα (να ευλογησω και τα γενια μου) ειμαι παντα ανοικτος να βοηθησω οποιον θελει και να προσπαθησουμε μαζι για το καλυτερο!!!!!!!!

    Πρεπει να πω οτι στον σκοπευτικο χωρο ειμαι γνωστος και σαν “πειραχτηρι”!!!!!!!!!!!!!!!!

    Γιωργος 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #34318

    Γιατί, σε ποιον χώρο ΔΕΝ είσαι πειραχτήρι;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #334901


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από SAMWIN στίς 16 Mάρτιος 2004


     ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΓΓΛΙΚΟ PRIVE CLUB,Ο ΦΤΩΧΟΣ ΣΥΓΓΕΝΗΣ ΚΑΙ ΚΡΥΦΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΚΑΙ ΑΚΟΥΩ ΜΗΠΩΣ ΠΑΡΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΑΥΤΙ ΜΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΑΙΣΘΑΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΛΟΙ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΔΕΝ ΞΑΝΑΤΟΛΜΟΥΝ ΝΑ ΠΑΝΕ.


    [/indent]

    Αγαπητέ φίλε Samwin, δυστυχώς τα πράγματα είναι όπως τα περιγράφεις. Οι περισσότεροι σκοπευτές ξεχνούν γρήγορα ότι κι αυτοί κάποτε υπήρξαν αρχάριοι. Μην ξεχνάς ότι αποτελούν μέρος της κοινωνίας μας με όλα όσα συνεπάγεται αυτό.

     

    Έπειτα υπάρχουν και οι κομπλεξικοί που προσπαθούν μέσα από τις όποιες επιτυχίες τους στο άθλημα, να φανούν σπουδαίοι καλύπτοντας μια αποτυχημένη καριέρα στην δουλειά τους, η γενικότερα στην ζωή τους.

     

    Δεν μιλώ βέβαια για το sporting αφού εκεί δεν μιλάμε για αθλητές αλλά για κυνηγούς – σκοπευτές, έτσι οποιοδήποτε «τουπέ» είναι θέμα παιδείας η ψυχολογικών προβλημάτων θα έλεγα καλύτερα.

    Σίγουρα η άρνηση από κάποιους ξερόλες, είναι ανασταλτικός παράγοντας για όσους θέλουν να βοηθήσουν ένα αρχάριο.

    Όμως είναι και κάτι άλλο που εμποδίζει τους έμπειρους να βοηθήσουν, η ειρωνεία των υπόλοίπων προς τον επίδοξο δάσκαλο.

     

    Αυτό που θα σε συμβούλευα να κάνεις στο sporting  (πέρα από μαθήματα σε δάσκαλο), είναι το εξής:

    Επιλέγεις να ρίχνεις προς το τέλος της σειράς, εντοπίζεις κάποιον καλό σκοπευτή και παρακολουθείς κατ’ αρχάς την στάση – θέση του σώματος και όπλου ανάλογα με τον εκτοξευτήρα. Μέχρι να έλθει η σειρά σου μπορείς να σταθείς δίπλα στο βατήρα και να κάνεις «ξηρά προπόνηση» δηλαδή αντιγράφεις την σωστή θέση και σημαδεύεις (με άδειο όπλο βέβαια) κάθε πιάτο που βγαίνει για τους σκοπευτές που προηγούνται.

     

    Στο skeet τα πράγματα είναι διαφορετικά, εκεί προπονούνται οι αθλητές και λογικό είναι ότι δεν μπορεί να σταθεί κάποιος δίπλα σου στον βατήρα για να σε συμβουλεύει, πιθανώς όμως μπορεί να το κάνει εκτός βατήρα πριν έλθει η σειρά σου, αλλά πάντα χαμηλόφωνα γιατί ενοχλούνται οι υπόλοιποι.

    Θα επαναλάβω ότι για κάποιον που θέλει να ξεκινήσει  skeet το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να παρακολουθήσει στην Μαλακάσα αρκετές φορές τους σκοπευτές, αλλά για εξάσκηση να προτιμήσει το σκοπευτήριο του Σχιστού το οποίο προορίζεται για προπόνηση των κυνηγών και μπορείς να ρίχνεις όπως θέλεις.

    Βέβαια οι μηχανές του  Σχιστού δεν είναι ότι καλύτερο και το φόντο είναι από τα χειρότερα, αυξάνοντας έτσι το βαθμό δυσκολίας, όμως δίνει την ευκαιρία στους νέους σκοπευτές να εξοικειωθούν χωρίς τα παρατράγουδα που προανέφερες. 

     

    Παρέλειψα να πω οτι χαίρομαι που γνώρισα μέσω του φόρουμ άτομα σαν τον Λεωνίδα και τον Γιώργο.

    Επίσης να ξέρεις οτι η επιμονή και η πρόοδος σου σε συνάρτηση με τον χαρακτήρα σου, θα αναγκάσει τους άλλους να σε δεχτούν θέλουν δεν θέλουν, γιατί αν δεν το κάνουν θα βρεθούν αυτοί απομονωμένοι απο τους σωστούς αθλητές.

     

    Φιλικά

    Κώστας

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    213
    kazam στις #34353

    Τα παντα φιλοι μου ειναι θεμα χαρακτηρα.Δεν νομιζω να υπαρχουν πολλοι σαν εμενα που εχουν τετοια αγαπη για την σκοποβολη.Και εντουτοις για ολους αυτους τους λογους του σνομπισμου που αναφερουν οι φιλοι μας εχω επισκεφτει  το σκοπευτηριο της καισσαριανης(οπως καταλαβατε τον<< καιρο της καπακιας>> που λενε και μια φορα στην Μαλακασα  Σε επισημο αγωνα τραπ οπου αν και τελειως απροπονητος μπηκα στην εξαδα αλλα δεν συνεχισα εξ`αιτιας αυτου του υφους διαφορων.

    Τι θελω να πω με ολα αυτα;Μην κανετε το ιδιο λαθος με μενα.Κερδιστε τον σεβασμο τους με το ετσι θελω. Εξασφαλιστε οτι δεν θα τους δωσετε αφορμη να σας κρτικαρουν και καντε το κεφι σας με αξιοπρεπεια. ουτως ή αλλως παιζετε με τα λεφτά σας.

      Το σιγουρο ειναι οτι αυτο το φορουμ  ειναι μαννα εξ` ουρανου για παρα πολλους απο εμας.Ας το διαφυλαξουμε σαν κορη οφθαλμου.

    Ελπιζω να μην καταντησα γραφικος

      Μιχάλης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #334906


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kritsilis στίς 15 Mάρτιος 2004



    [indent]

    τελείως διαφορετικοί τρόποι ζωής εκεί και εδώ.

    Πρέπει σε όλα τα επίπεδα της ζωής μας να σεβόμαστε τους νόμους όποιοι και να είναι. Εκεί οι νόμοι τηρούνται με θρησκευτική ευβλάβεια γιατί δεν μπορεί να γίνει αλλιώς, έτσι έχουν μάθει. Εδώ θα βρούν το παραθυράκι για να παρανομήσουν οι λαθροθήρες.

    ..Αφού υπάρχουν και τα σκοπευτήρια να είμαστε και ευχαριστημένοι

    Antoni exo paratirisei oti epikaleisai sixna oti tha prepei na sevomaste tous nomous.Den diafono mazi sou.

    Alla simerizomai tin aganaktisi tou GUN DOCTOR.Den nomizo oti tha eixa arketo xrono na sou grapso nomous pou egeinan oxi na dieukolinoun ton politi,alla na ton angkazoun na einai stin nomimofania,an oxi stin paranomia,gia kathara psifothirikous logous,alla kai giati kapoioi exoun kakous simvoulous,i skeptonte to prosopiko tous simferon.Den katalaveno to skeptiko sou:Αφού υπάρχουν και τα σκοπευτήρια να είμαστε και ευχαριστημένοι…mou thimizeis to anekdoto me ton Xotza pou mou elege o papous mou,prosekse,den leo oti oloi einai paralogoi,alla poloi einai apisteftoi,gia geleia tha elega.Me poio skaptiko p.x apagorevete to kinigi me aerovolo oplo? eno vevea polite elegthera,kai xoris na xreizete adeia katoxis,gia poio logo apagorevete to kinigi me valistra,i me tokso,eno poilite elefthera?giati apagorevete to kinigi me ravdoto oplo?eno s’oli tin evropi epitrepete?

    Kai auta einai paradeigmata mono,ston diko mas tomea,an pame kai s’alous tomeis,ekai tha travas ta maleia sou.

    Kai kati akoma,stin Ameriki,oi protoi pou efarmozoun tous nomous,kai malista kata gramma einai oi nomothetes,edo oi protoi pou tous paraviazoun einai autoi pou tous “skeftikan”kai tous psifisan.

    Oxi den eimai oikanopoioimenos pou uparxoun uminomima skopeftiria.Na uparxoun nomoi,kai an me paiasoun na paranomo,na mou kopsoun ton k……o,alla exo tin apetisi na kanoun to idio kai s’auton pou einai upefthinos gia tin tirisi tou kai paranomei.

     


    [/indent]


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #334910

    Πολύ σωστά όσα ανέφερες Κώστα μου, αλλά θα μου επιτρέψεις να σχολιάσω μία συμβουλή σου:

    Μέχρι να έλθει η σειρά σου μπορείς να σταθείς δίπλα στο βατήρα και να κάνεις «ξηρά προπόνηση» δηλαδή αντιγράφεις την σωστή θέση και σημαδεύεις (με άδειο όπλο βέβαια) κάθε πιάτο που βγαίνει για τους σκοπευτές που προηγούνται.

    Δεν είναι και τόσο καλή ιδέα για κάποιον νέο σκοπευτή να το κάνει αυτό σε έναν χώρο που δεν τον ξέρουν γιατί άθελα του κάνει τους γύρω του να ανησυχούν. Ιδίως στο sporting με την διάταξη που έχουν οι σκοπευτές, μία τέτοια τακτική είναι σίγουρα ενοχλητική για τους άλλους. Χρειάζεται πολύ εμπειρία για να ξέρεις πού και πότε μπορείς να ξεφύγεις λίγο από τα ιερά όρια της εθιμοτυπίας, αλλά και γνώσεις του κάθε διαφορετικού χαρακτήρα μέσα στο σκοπευτήριο για να ξέρεις και τα προσωπικά όρια του καθενός. Γι αυτό, ένας νέος σκοπευτής καλά θα κάνει να τηρεί ευλαβικά τους κανόνες γιατί μ’ αυτόν τον τρόπο θα κερδίσει γρηγορότερα την εκτίμηση και την εμπιστοσύνη των συναθλητών του. Μην ξεχνάμε ότι εμπλέκονται επικίνδυνα όπλα σε αυτό το άθλημα, γι αυτό η ασφάλεια είναι ΠΑΝΤΑ πρώτη προτεραιότητα.

    Φιλικά, Λεωνίδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #34367


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kazam στίς 16 Mάρτιος 2004


    Τα παντα φιλοι μου ειναι θεμα χαρακτηρα.Δεν νομιζω να υπαρχουν πολλοι σαν εμενα που εχουν τετοια αγαπη για την σκοποβολη.

    Υπάρχουν φίλε Μιχάλη και αγωνίζονται για την αλλαγή της παλιάς νοοτροπίας και την εγκαθίδρυση νέου υγιούς κλίματος στο άθλημα.

     …μια φορα στην Μαλακασα  Σε επισημο αγωνα τραπ οπου αν και τελειως απροπονητος μπηκα στην εξαδα αλλα δεν συνεχισα εξ`αιτιας αυτου του υφους διαφορων.Τι θελω να πω με ολα αυτα;Μην κανετε το ιδιο λαθος με μενα.

    Έυκολο να το λές τώρα που κοιτάς πίσω και βλέπεις το λάθος σου. Έτσι την πάτησα κι εγώ και τα παράτησα, αλλά μετά από χρόνια κατάλαβα ότι μπορούσα να συνεισφέρω στην λύση του προβλήματος και έτσι επέστρεψα δριμύτερος. Η αλήθεια όμως είναι, ότι η πρώτη εμπειρία για τους νέους επίδοξους σκοπευτές είναι τραυματική και πολλοί αποφασίζουν ότι δεν αξίζει τον κόπο να ασχοληθούν και να χαλάνε την ζαχαρένια τους.

    Μόνο εμείς με την αγάπη που έχουμε στο άθλημα, και την γνώση ότι για να εξελιχθεί και να ανθήσει πρέπει να φέρουμε νέο αίμα στον χώρο, μπορούμε να κάνουμε την διαφορά.

    Κερδιστε τον σεβασμο τους με το ετσι θελω. Εξασφαλιστε οτι δεν θα τους δωσετε αφορμη να σας κρτικαρουν και καντε το κεφι σας με αξιοπρεπεια. ουτως ή αλλως παιζετε με τα λεφτά σας.

    Χρυσή συμβουλή. ΝΟΜΟΣ!!!

      Το σιγουρο ειναι οτι αυτο το φορουμ  ειναι μαννα εξ` ουρανου για παρα πολλους απο εμας.Ας το διαφυλαξουμε σαν κορη οφθαλμου.

    Και θα το διαφυλάξουμε και θα το μεγαλώσουμε. Είναι ήδη ένα μεγάλο “σχολείο” παραγωγής παιδείας σε όλα τα επίπεδα της κυνηγετικής δραστηριότητας και ελπίζω ότι και η σκοπευτική ενότητα θα γίνει το “κλειδί” για πολλούς νέους επίδοξους σκοπευτές να διαβούν την πόρτα του σκοπευτηρίου.

    Ελπιζω να μην καταντησα γραφικος

     Μιχάλης

    ’ντε πάλι…

    Λεωνίδας

     


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #34372


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kostask στίς 16 Mάρτιος 2004



    [indent] Μέχρι να έλθει η σειρά σου μπορείς να σταθείς δίπλα στο βατήρα και να κάνεις «ξηρά προπόνηση» δηλαδή αντιγράφεις την σωστή θέση και σημαδεύεις (με άδειο όπλο βέβαια) κάθε πιάτο που βγαίνει για τους σκοπευτές που προηγούνται. [/indent]

     


    Φίλε Κώστα, είδα βέβαια ότι ο Λεωνίδας πήρε θέση για το παραπάνω.

    Εκείνο που θα προσθέσω είναι ότι μου έτυχε στην πρώτη μου επαφή με το Sporting στη Μαλακάσα και αυτό. Κάποιος κυνηγός λίγο μεγαλούτσικος έκανα ακριβώς τις ίδιες κινήσεις.

    Πολλές φορές τραβιόμουν προς τα πίσω αυθόρμητα από τον φόβο μου. Προσωπικά δεν μου έκατσε καλά η  εικόνα αυτή και μπορώ να πω ότι μου τραβούσε την προσοχή χωρίς να το θέλω

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    117
    GYPAR στις #334912

    Παρ’ όλο που έμπαινα στο forum από καιρό δεν έχω γράψει μήνυμα ποτέ. Αφορμή στάθηκε η συζήτηση σας για το σκοπευτήριο. Καιρό τώρα σκεπτόμουν να αρχίσω να πηγαίνω αλλά μια και δεν έχω ιδέα, ούτε κανένα γνωστό να ασχολείται συνεχώς το ανέβαλα. Τις πρώτες πληροφορίες σχετικά με σκοπευτήρια τις διάβασα στο forum του e-artemis και ορισμένα πράγματα με απογοήτευσαν. Επειδή απ’ ότι κατάλαβα υπάρχουν εδώ αρκετοί με εμπειρία θα ήθελα να ρωτήσω τα εξης:

    Υπάρχει η δυνατότητα για ένα μεγάλο (47) που έχει στραβομάθει να βελτιωθεί στο σκοπευτήριο;

    Μπορεί κάποιος να χρησιμοποιεί χωρίς προβλημα τη καραμπίνα που έχει στο κυνήγι και στο σκοπευτήριο;

    Που ακριβώς είναι και πως είναι η κατάσταση στο σκοπευτήριο στο Σχιστό μιας που με βολεύει σαν απόσταση;

    Προβληματα καλωσορίσματος και σνοπισμού από παλιούς ή “κολημένους” δεν με απασχολούν μια που δε δίνω σημασία.

    Μιχάλης  

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 52 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων