Κυνήγι και σκοποβολή

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 52 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #34407

    Καλημερα σε ολους και Καλωσορισες στην παρεα μας Μιχαλη!

    Φυσικα και ειναι καλυτερα να ξεκινησει καποιοος το σκοπευτηριο απο νεανικη ηλικια για πολους λογους αλλα σχεδον το πλειστο των σκοπευτων που ασχολιομαστε με την σκοποβολη ξεκινησαμε σε καπως μεγαλη ηλικια!

    Μιχαλη απο τι στιγμη που θα θελησεις να ασχοληθεις με την σκοποβολη θα πρεπει να ξεχασεις οτι μεχρι τωρα ηξερες!Πιστευω οτι αν εχεις το κουραγιο και την υπομονη να δουλεψεις πανω στις αρχες του αθληματος αν εχεις την θεληση οπως ειπε και ο φιλος Λεο και αν φυσικα δεν ασχοληθεις με το ποσα πιατα θα σπας αλλα με τι τροπο και πως θα τα σπας τοτε ολα θα βελτιωθουν και σιγα σιγα θα βλεπεις μονος σου τα πιατακια να σπανε και το σκορ σου να ανεβαινει!

    Το πρωτο μου 25 το εκανα μετα απο 15 μηνες!

    Η παρεα μας ειναι οποτε εσυ θελησεις να ασχοληθεις κοντα σου οπως και σε οποιο απο τα παιδια θελησουν να ασχοληθουν!!!

    Γιωργος


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #334918


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kritsilis στίς 17 Mάρτιος 2004


    Φίλε Κώστα, είδα βέβαια ότι ο Λεωνίδας πήρε θέση για το παραπάνω.
    [indent]

    Εκείνο που θα προσθέσω είναι ότι μου έτυχε στην πρώτη μου επαφή με το Sporting στη Μαλακάσα και αυτό. Κάποιος κυνηγός λίγο μεγαλούτσικος έκανα ακριβώς τις ίδιες κινήσεις.

    Πολλές φορές τραβιόμουν προς τα πίσω αυθόρμητα από τον φόβο μου. Προσωπικά δεν μου έκατσε καλά η  εικόνα αυτή και μπορώ να πω ότι μου τραβούσε την προσοχή χωρίς να το θέλω

    [/indent]


    Η ξηρά προπόνηση είναι κάτι που συνηθίζεται στο σκοπευτήριο της Ελευσίνας και μάλιστα το συνηστούν και οι δάσκαλοι σκοποβολής.

    Σημασία για την ασφάλεια έχει το πως θα το κάνεις.

    Κατ’ αρχάς η επιλογή του σημείου που θα σταθείς ,θα πρέπει να είναιπλάι του βατήρα και φυσικά στην αντίθετη κατεύθυνση απο αυτή που πυροβολεί ο σκοπευτής. Η κάννη του όπλου δεν γυρνά ποτέ πέραν του πεδίου βολής. Επίσης φροντίζεις να μην είσαι πολύ κοντά μ’ αυτό που ρίχνει.

    Το πρώτο όμως που έχειςνα κάνεις είναι δείξεις οτι το όπλο σου είναι άδειο, αν πρόκειται για s/p τα πράγματα είναι απλά. Αν όμως είστε με καραμπίνα καλό είναι να το κάνετε με το κλείστρο συνεχώς ανοικτό.

    Θα ήθελα να αναφέρω ότι όταν έκανα μαθήματα στο sporting με τον Μπάμπη Αιγινήτη, μας έβαζε να κάνουμε ξηρά προπόνηση ενώ έριχναν άλλοι οι οποίοι ήταν άσχετοι με το μάθημα. Σημασία έχει λοιπόν να μπορείς με τις κινήσεις σου να δείξεις στους άλλους οτι ξέρεις τι κάνεις και πως το κάνεις.  ΠΑΝΤΑ ΔΙΠΛΟΕΛΕΓΧΟΥΜΕ ΤΟ ΟΠΛΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΓΥΡΙΖΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΙΟ.

    Φιλικά

    Κώστας

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #34416


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kostask στίς 18 Mάρτιος 2004


       ΠΑΝΤΑ ΔΙΠΛΟΕΛΕΓΧΟΥΜΕ ΤΟ ΟΠΛΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΓΥΡΙΖΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΙΟ.


    [/indent]O συγκεκριμένος κυριούλης έκανε ο φουκαράς και αυτή την κίνηση. Βέβαια εκεί έφαγε το σχετικό του “κράξιμο” από τους άλλους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #334920

    Κώστα, θα σε μαλώσω!

    Μπορούμε να διαφωνούμε επ’ αόριστο σ’ αυτό το θέμα και επειδή είμαι πολύ ξεροκέφαλος σε θέματα ασφάλειας, θα επιμένω μέχρι να με “σιχαθείς”!

    Επαναλαμβάνω ότι για έναν αρχάριο, αυτή η συμβουλή είναι λάθος. Το μόνο σημείο που μπορείς να το κάνεις είναι σε προπόνηση skeet με σκοπευτές που ξέρεις και σε ξέρουν καλά, σε συγκεκριμένους βατήρες και ανάλογα με το είδος της προπόνησης που πρέπει να συμπίπτει για όλους τους σκοπευτές. Ακόμα και αν συντρέχουν όλες οι παραπάνω παράμετροι, είναι πολύ πιθανόν να παρεξηγηθείς.

    Σε παρακαλώ πολύ να δεχτείς την πείρα μου στο συγκεκριμένο αντικείμενο, δεν κάνω τον έξυπνο, προσπαθώ να δώσω σωστές θεωρητικές βάσεις σε όσους μας διαβάζουν για να μην βρεθούν προ απροόπτων στο σκοπευτήριο.

    Φιλικά, Λεωνίδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #34421

    Τώρα πρόσεξα καλύτερα και είδα ότι αναφερόσουν στο sporting της Ελευσίνας. Εκεί πράγματι προσφέρεται ο χώρος για μια τέτοια τακτική, αν είσαι πολύ προσεκτικός, οπότε και παίρνω πίσω το “μάλωμα”.

    Οι συμβουλές μου όμως είναι γενικότερες και αφορούν συνθήκες που κάποιος θα συναντήσει σε όλα τα σκοπευτήρια. Στο sporting της Μαλακάσας όπως σου είπε και ο Αντώνης, αν δείς κάποιον να το κάνει, αγριεύεσαι…

    Φιλικά, Λεωνίδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    117
    GYPAR στις #334922

    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Θα πάω 1-2 φορές να δώ πως είναι η κατάσταση γιατί δεν είμαστε πια παιδιά να παίζουμε και επειδή θέλω να περνάω ήρεμα και καλά και οχι να συγχίζομαι και να ψυχοπλακώνομαι. Μετά θα αποφασίσω αν θα αρχίσω σκοποβολή. Πάντως το θέλω και φυσικά δεν έχω κανένα πρόβλημα να ξεχάσω ότι ξέρω, εξάλου δεν ξέρω και τίποτα, μόνο το ένστικτο δούλευε τόσα χρόνια στο κυνήγι και δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα ”νούμερα” και τις επιτυχίες. Με ενδιαφέρει όμως να περνάω καλά και να ευχαριστιέμαι μ’ αυτό που κάνω.

    Μιχάλης 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #334923


    [indent]

    Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από GYPAR στίς 18 Mάρτιος

    Φίλε Μιχάλη καλώς ήλθες στο φόρουμ.

    [/indent]

    Δεν υπάρχει πρόβλημα να χρησιμοποιήσεις την καραμπίνα σου στο σκοπευτήριο, αρκεί να διαβάσεις προσεκτικά τα όσα έχουμε πεί σε προηγούμενα μηνύματα σ’ αυτήν την ενότητα. Ο Λεωνίδας έχει γράψει πάρα πολλά σχετικά. Επίσης ρίξε μια ματιά και στο δικό μου μήνυμα με τίτλο “Πρώτη φορά στο σκοπευτήριο”.

    Το σκοπευτήριο του Σχιστού, ανήκει στον Α’ Κυνηγετικό Σύλλογο του Πειραιά και φτιάχτηκε για να προπονούνται και να εκπαιδεύονται οι κυνηγοί. Φυσικά δεν χρειάζεται να είσαι μέλος του συλλόγου για να το χρησιμοποιήσεις. Διαθέτει ένα σταντ για skeet και ένα για trap.

    Βρίσκεται δίπλα στον δρόμο που πηγαίνει από το Κερατσίνι προς Σκαραμαγκά. Νομίζω ότι λέγεται Λεωφόρος Σχιστού, είναι  ο δρόμος που περνά πάνω από τα στρατόπεδα του Παλάσκα. Θα μπείς από την Γρ. Λαμπράκη θα περάσεις την έξοδο προς το νεκροταφείο Σχιστού  και στο φανάρι που θα συναντήσεις θα στρίψεις δεξιά, αφού μπείς στον δρόμο θα περάσεις ένα χώρο στάθμευσης φορτηγών και κοντέινερ και αμέσως μετά θα πάς λοξώς  δεξιά. Υπάρχουν ταμπέλες.

    Την Κυριακή μάλλον θα πάω κι εγώ κάποια στιγμή το μεσημέρι, που λιγοστεύει ο κόσμος, αν θες μου λές για να ανταλλάξουμε τηλέφωνα.

    Φιλικά, Κώστας

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #34424

    OK Μιχάλη, εξάλλου σκοπός μας δεν είναι να σε τρομάξουμε αλλά να σε προετοιμάσουμε ψυχολογικά για κάποια πράγματα που έτσι κι αλλιώς θα συναντήσεις.

    Το Σάββατο κατά τις 10:00 θα είμαστε κάποιοι απο το forum στην Μαλακάσα. Πάρε το όπλο σου κι έλα.

    Φιλικά, Λεωνίδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #334924


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 18 Mάρτιος 2004


    Σε παρακαλώ πολύ να δεχτείς την πείρα μου στο συγκεκριμένο αντικείμενο, δεν κάνω τον έξυπνο, προσπαθώ να δώσω σωστές θεωρητικές βάσεις σε όσους μας διαβάζουν για να μην βρεθούν προ απροόπτων στο σκοπευτήριο.


    [/indent]

    Κανένα πρόβλημα Λεωνίδα, εγώ αναφέρθηκα σε αυτά που δiδάχτηκα και είδα να γίνονται από αρκετούς κυνηγούς-σκοπευτές στην Ελευσίνα. Δεν υπήρχε περίπτωση να μιλήσω για κάτι που δεν ξέρω η δεν έχω δεί να το κάνουν.

    Πέρασα όλο το περσινό Καλοκαίρι στο sporting της Ελευσίνας με 2-3 επισκέψεις ανα εβδομάδα, την μοναδική φορά που συνέβη κάτι έγινε από την υπεβολική σιγουριά κάποιου έμπειρου σκοπευτή ο οποίος δοκίμαζε στο sporting την καινούργια του καραμπίνα. Πήρε το πιάτο με την πρώτη βολή και ξέχασε να αδειάσει την θαλάμη από το δεύτερο φυσίγγι, εκτός αυτού δεν θεώρησε οτι ισχύει και γι’ αυτόν ο κανώνας του ανοικτού κλείστρου οπότε στην πρώτη δοκιμαστική επώμιση που έκανε εκτός βατήρα, το όπλο εκπυροκρότησε.

    Δεν έχω καμιά  αντίρρηση λοιπόν στον τρόπο που συντονίζεις την ενότητα σου.

    Φιλικά

    Κώστας

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #34428


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 18 Mάρτιος 2004


    Τώρα πρόσεξα καλύτερα και είδα ότι αναφερόσουν στο sporting της Ελευσίνας. Εκεί πράγματι προσφέρεται ο χώρος για μια τέτοια τακτική, αν είσαι πολύ προσεκτικός, οπότε και παίρνω πίσω το “μάλωμα”.

    Οι συμβουλές μου όμως είναι γενικότερες και αφορούν συνθήκες που κάποιος θα συναντήσει σε όλα τα σκοπευτήρια. Στο sporting της Μαλακάσας όπως σου είπε και ο Αντώνης, αν δείς κάποιον να το κάνει, αγριεύεσαι…

    Φιλικά, Λεωνίδας


     

    Έλα ρε Κωστάκη, δεν δικαιούμαι κι εγώ να κάνω ένα λάθος; Αφού είδες ότι το πήρα πίσω αμέσως. “Κάναμε λάθη; Κάναμε. Υπήρξαμε αλαζόνες; Υπήρξαμε.”

    Συγγνώμη, τι άλλο να σου πω;

    ’ντε, με κάνεις και στενοχωριέμαι…

    Φιλικά, Λεωνίδας

     

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #334926


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 18 Mάρτιος 2004



    [indent]

    Έλα ρε Κωστάκη, δεν δικαιούμαι κι εγώ να κάνω ένα λάθος; Αφού είδες ότι το πήρα πίσω αμέσως. “Κάναμε λάθη; Κάναμε. Υπήρξαμε αλαζόνες; Υπήρξαμε.”

    Συγγνώμη, τι άλλο να σου πω;

    ’ντε, με κάνεις και στενοχωριέμαι…

    Φιλικά, Λεωνίδας

     

    [/indent]


    [/indent]

    Ρε χαζέ τι συγγνώμη και στεναχώριες μου λές, δεν παραξηγήθηκα, απλά διευκρίνισα για να μην παραξηγηθώ εγώ, οτι προτρέπω άλλους σε επικίνδυνα πράγματα.:D] src=”http://www.e-artemis.gr/Forum/smileys/smiley4.gif” width=17>

    Και σου τόνισα οτι συμφωνώ ώς προς τον τρόπο που συντονίζεις την ενότητα σου εννοόντας τα θέματα ασφαλείας.

    Μην τρελαίνεσαι σε έχω μάθει πια για να παρεξηγούμαι.;)] src=”http://www.e-artemis.gr/Forum/smileys/smiley2.gif” width=17>

    Κώστας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #34431

    Επιτρεψτε μου να πω και την δικη μου γνωμη φιλοι μου!

    Με κανεναν τροπο δεν πρεπει να γινετε αυτο την στιγμη που ριχνει ο σκοπευτης και ειναι συγκεντρωμενος.Φανταστειτε αν με την ακρη του ματιου του δει ενα σκοπευτη να επωμιζει προς την ιδια μερια που ειναι και αυτος!

    Για αυτον τον λογο και στους αγωνες ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΕΠΩΜΙΣΗ ΑΛΛΟΥ εκτος του σκοπευτη που ριχνει!

    Η καλυτερη μεθοδο κατα την γνωμη μου ειναι η παρακολουθηση με το αριστερο χερι του στοχου!

    Οσο για το sporting της Ελευσινας μου κανει εντυπωση που μπορεις να επωμισεις αφου οι βατηρες ειναι στενοι και εισαι πολυ κοντα στον σκοπευτη που ριχνει!

    Και κατι ασχετο.Δυστυχως αυτη την στιγμη και δεν ξερω για ποσο ακομη το sporting της Ελευσινας δεν λειτουργει λογω μηχανων!Ελπιζω συντομα να τις φτιαξει ο ΣΩΤΗΡΟΠΟΥΛΟΣ και να ξαναλειτουργησει ο χωρος αυτος!

    Γιωργος 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #34432

    Γιώργο η ξηρά προπόνηση γίνεται εκτός βατήρα.

    Στην Ελευσίνα για την οποία μιλάμε πάντα, στον βατήρα Νο1 (Υπερυψωμένος) στέκεσαι δεξιά του και κανα μέτρο μακριά. Στον 2 στέκεσαι αριστερά του βατήρα αλλα στην ίδια περίπου ευθεία με αυτόν που ρίχνει, ώστε σε καμιά περίπτωση να μην τον βάλεις μπροστά από την κάννη σου.

    Καλώς έκανε ο Λεωνίδας την διευκρίνηση, γιατί νόμιζα οτι και στην Μαλακάσα οι βολές γίνονται από ανάλογους βατήρες.

    ΕΝΝΟΕΊΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΙΛΩ ΓΙΑ ΤΟ SKEET όπου εκεί σαφώς δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο και φυσικά ο μοναδικός τρόπος είναι η παρακολούθιση του πιάτου με το αριστερό χέρι.

    φιλικά

    Κώστας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #34434

    Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να το κουράζουμε άλλο. Όλοι ξέρουμε τον τεράστιο ρόλο που παίζει η ασφάλεια και σαν ουσία αλλά και σαν παράγοντας διαμόρφωσης γνώμης από τρίτους.

    Σε όλους μας έχει τύχει επίσης, να συντρέχουν παράμετροι όπου μπορούμε να ξεφύγουμε από την τυπολατρεία, αλλά τέτοιες περιπτώσεις είναι σπάνιες και μόνο με την εμπειρία μπορείς να τις εντοπίσεις, και να κάνεις χρήση μόνο όταν είναι απολύτως απαραίτητο.

    Όλες μου οι συμβουλές εξάλλου, αναφέρονταν σε αρχάριους.

    Φιλικά, Λεωνίδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #34435

    Kωστη θα ηθελα να με βοηθησεις λεγοντας μου πια ειναι η χρησιμοτητα αυτης της κινησης!

    Για να μην παρεξηγηθω δεν ασχολουμε με το sporting και γνωριζοντας οτι οι μηχανες ειναι robot(βγαζουν τα πιατα σε διαφορετικες κατευθυνσεις) δεν βλεπω τον λογο!

    Γιωργος

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 52 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων