Κυνήγι και σκοποβολή

Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 46 έως 52 (από 52 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    117
    GYPAR στις #34436

    Την Κυριακή μάλλον θα πάω κι εγώ κάποια στιγμή το μεσημέρι, που λιγοστεύει ο κόσμος, αν θες μου λές για να ανταλλάξουμε τηλέφωνα.

    Φιλικά, Κώστας

     Την Κυριακή το πρωί μάλλον θα πάω για εκπαιδευτικό στο Σχιστό με το σκυλί οπότε μετά μπορώ να το συνδιάσω με βόλτα στο σκοπευτήριο.

    Το τηλ 6932651292 (σήμερα πάντως το έχω ξεχάσει)

    Μιχάλης 

    Την Κυριακή μάλλον θα πάω κι εγώ κάποια στιγμή το μεσημέρι, που λιγοστεύει ο κόσμος, αν θες μου λές για να ανταλλάξουμε τηλέφωνα.

    Φιλικά, Κώστας

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #34437

    Φυσικα φιλε Λεο και δεν πρεπει να το κουραζουμε αλλα καλο ειναι επειδη ακριβως αυτες οι συμβουλες δινονται σε αρχαριους και οχι σε σκοπευτες να ειμαστε ακομα πιο απολυτοι στο θεμα!

    Ξερω ποσο περιεργος εισαι με την ασφαλεια και παρα πολυ καλα κανεις και καλο ειναι να προσπαθησουμε ολοι μας πανω σε αυτον τον τομεα ετσι ωστε να γινει βιωμα σε ολους!

    Γιωργος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #34443


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από DUCKHUNTER στίς 18 Mάρτιος 2004


    Kωστη θα ηθελα να με βοηθησεις λεγοντας μου πια ειναι η χρησιμοτητα αυτης της κινησης!

    Για να μην παρεξηγηθω δεν ασχολουμε με το sporting και γνωριζοντας οτι οι μηχανες ειναι robot(βγαζουν τα πιατα σε διαφορετικες κατευθυνσεις) δεν βλεπω τον λογο!

    Γιωργος


    Φίλε Γιώργο θα εξηγήσω την χρησιμότητα της ξηράς προπόνησης αφού πρώτα πω ότι δεν επιθυμώ να κουράζω κανένα και ότι αντιλαμβάνομαι τους λόγους  και τις ανησυχίες του Λεωνίδα για την ασφαλή εφαρμογή της από ένα αρχάριο. Σίγουρα υπάρχει η πιθανότητα να διαβαστεί αποσπασματικά  από κάποιον  που μπαίνει για πρώτη φορά στο φόρουμ με άσχημα επακόλουθα.

     

    Η μέθοδος αυτή εφαρμόζεται για να μπορέσει ο αρχάριος να εξοικειωθεί όσο γίνεται περισσότερο με την όλη διαδικασία :  στήσιμο σώματος, θέση του όπλου, επώμιση –παρακολούθηση – πάτημα  στο σωστό χρόνο.

    Ενώ μπορεί και πρέπει να κάνει την ίδια εξάσκηση στο σπίτι, στο σκοπευτήριο έχει την ευχέρεια να το κάνει σε κινούμενο στόχο που μάλιστα προσομοιάζει με την κίνηση του θηράματος.

    Εκτός αυτού ο αρχάριος ειδικά στις πρώτες επισκέψεις του στο σκοπευτήριο, είναι φορτωμένος με άγχος όταν βρίσκεται στον βατήρα με αποτέλεσμα να μην συγκεντρώνεται  στην τεχνική που πρέπει να εφαρμόσει. Αντίθετα στην ξηρά προπόνηση δεν έχει ούτε το άγχος της αστοχίας ούτε το άγχος της τουφεκιάς και μπορεί έτσι να προσηλωθεί στην εκμάθηση της τεχνικής.

     

    Επαναλαμβάνω ότι όλα αυτά δεν τα λέω εγώ, αλλά είναι μέρος του προγράμματος εκπαίδευσης των νέων σκοπευτών.

     

    Φιλικά

    Κώστας

     

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    297
    GUN DOCTOR στις #34479

     FILE KRITSILIS,

    DEN SE PAREKSHGHSA KATHOLOU ,PALLHKARI. KATALABENO KAI THN DIKH SOU AGANAKTHSH, OTAN SE PHRAN THLEFONO,  EPEIDH DOKIMASES TO 36ARAKI ,XORIS KAN NA ENOXLHSHS KANENAN,KAI XORIS NA  PROKSENISEIS KAMIA ZHMIA SE KANENAN.NA EISE KALA PALHKARI.

    THELO MIA AKOMH FORA NA EUXARISTHSO TO FILO LEO ,TON FILO DUCKHUNTER TO FILO KOSTASK KAI OLOUS TOUS ALLOUS FILOUS POU ENDIAFERONTE GIA TO ATHLHMA THS SKOPOBOLHS,KAI THN EXAPLOSH TOU STHN ELLADA KAI POU BOHTHOUN KAI TOUS ALLOUS FILOUS STA PROTA TOUS BHMATA. NA KSERETE OTI THA EXETE SUMBALEI POLI STHN EKSAPLOSH TOU OMORFOU AUTOU ATHLIMATOS,STHN XORA MAS.

    EPHSHS THA HTHELA NA PAROTRINO??OLOUS TOUS ALLOUS FILOUS NA EPISKEUTOUN ENA SKOPEUTIRIO ESTO KAI GIA MIA FORA.KAI NA KANOUN ESTO KAI ENA MATHIMA ME ENAN DASKALO THS SKOPOBOLHS EUXARISTO POLI.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #34484

    Να και κάτι φθηνότερο στην Ελλάδα από την Αμερική. Τα μαθήματα σκοποβολής σε εσάς είναι πανάκριβα, γύρω στα 120 δολλάρια την ώρα μέσο όρο, από ένα level II instructor, αν δεν κάνω λάθος. Στην Ελλάδα κοστίζει το 1/4 από αυτό.

    Λεωνίδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #34486

    Oντως στην Αμερικη τα μαθηματα σε μια σχολη οπως η OSP ειναι πανακριβα!Αν θελησεις να κανεις ιδιωτικο μαθημα η ωρα φτανει και 150 δολ.

    Βεβαια υπαρχουν μαθηματα και σε γκρουπ σκοπευτων τα οποια διαρκουν δυο ημερες και κοστιζουν 295 δολ.μαζι με φαγητο.

    Και στην Αγγλια ομως ειναι ακριβα.Στην OXTON shooting school κοστιζουν 35 λιρες η ωρα για καθε σκοπευτη και βεβαια και εκει υπαρχουν γκρουπ που βεβαια ειναι φθηνοτερα απο την προσωπικη προπονηση!

    Στην Ελλαδα τα πραγματα ειναι πολυ διαφορετικα!Υπαρχουν δυο προπονητες (ΑΙΓΙΝΗΤΗΣ-ΛΟΒΕΡΔΟΣ) που και προπονηση ξεχωριστα σε καθε σκοπευτη κανουν και πολυ λιγοτερα χρηματα παιρνουν!

    Γιωργος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #34543


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από GUN DOCTOR στίς 19 Mάρτιος 2004


    DEN SE PAREKSHGHSA KATHOLOU ,

    NO HARD FEELINGS

    PALLHKARI. KATALABENO KAI THN DIKH SOU AGANAKTHSH, OTAN SE PHRAN THLEFONO,  EPEIDH DOKIMASES TO 36ARAKI ,XORIS KAN NA ENOXLHSHS KANENAN,KAI XORIS NA PROKSENISEIS KAMIA ZHMIA SE KANENAN.

    Και σε δικό μου χώρο ΙΔΙΩΤΙΚΟ.

    THELO MIA AKOMH FORA NA EUXARISTHSO TO FILO LEO ,TON FILO DUCKHUNTER TO FILO KOSTASK KAI OLOUS TOUS ALLOUS FILOUS POU ENDIAFERONTE GIA TO ATHLHMA THS SKOPOBOLHS,KAI THN EXAPLOSH TOU STHN ELLADA KAI POU BOHTHOUN KAI TOUS ALLOUS FILOUS STA PROTA TOUS BHMATA.

    Εδώ θα πω ΟΤΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΚΑΤΑΚΤΙΕΤΑΙ. Ετσι προσωπικά δεν περιμένω από την ΠΟΛΙΤΕΙΑ να μου λύσει το πρόβλημα, αλλά θα προσπαθήσουμε όλοι μαζί για τον σκοπό αυτό.


    [/indent]

Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 46 έως 52 (από 52 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων