ΛΑΓΟΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,211 έως 3,225 (από 3,467 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #440866

    Χαιρετώ την παρέα,

    Εμείς το Σάββατο πρωί πρωί συκώνουμε ένα λαγό από πουρναρότοπο και βγήκε επάνω στο καρτέρι και τον πείραμε. Μεγάλος λαγός αλλά δυστυχώς όταν τον πιάσαμε και τον συκώσαμε από το χώμα οι θυλές του έβγαζαν γάλα. Πολύ κρίμα, ήταν ο πρώτος θυληκός για φέτος και σε μέρος που από τα εκπαιδευτικά δεν φαινόταν ότι γιατάκιαζε θυληκός.
    Στη συνέχεια αλλάξαμε μέρος και συκώσαμε άλλον έναν ο οποίος όμως δεν μας έδωσε δυνατότητα για τουφεκιά.
    Την Κυριακή ασχοληθήκαμε με έναν μεγάλο αρσενικό (ζιγούρι) τον οποίο ξέρουμε εδώ και 3 χρόνια. Ήταν η πρώτη φορά που πρόλαβα να τρέξω και να προλάβω να βγώ σε μια κορφή που πέρναγε κάθε φορά και ήταν η πρώτη φορά που ο λαγός βγήκε στο δρόμο που δεν είχαμε καρτέρι. Ο μάγγας μας “έκαψε” άλλη μια κυνηγετική μέρα, αλλά δεν πρόκειται να ξανασχοληθούμε μαζί του γιατί και το μέρος είναι υπερβολικά δύσκολο και πυκνό.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #440868

    για αυτο ζει τοσα χρονια βρε γιωργο…ειναι φαντομας ο τυπος …χαχα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #440993

    Καλησπερα στην παρεα.
    Χθες παρ ολη την προσπαθεια της σκυλας και το οτι επιασε σε δυο διαφορετικα σημεια ντορο τελικα δεν μπορεσε να βγαλει λαγο.
    Το σαββατο ομως μας εφαγε τον λαγο,κατι το οποιο δεν το περιμεναμε με τιποτα αφου τις προηγουμενες φορες δεν τον δαγκωνε καν,τον μυριζε κι εφευγε.Ακομη και τραυματισμενο λαγο που ετυχε δυο φορες περυσι, δεν τον δαγκωσε.
    Τον εβγαλε μεσα απο πουρναρια,πηρε τον ανηφορο σε ενα μονοπατι για εκατο μετρα περιπου και ξαναγυρισε προς τα κατω.Εκει στην κατηφορα σε μια μικρη αλανα με ψιλα χορτα τον προλαβε και τον επιασε.Αργησαμε να το καταλαβουμε κι οταν πηγαμε ειχε μεινει ο μισος λαγος.
    Μαλλον τα ψιλα χορτα σε συνδιασμο με το οτι ητανε μικρος ο λαγος εκαναν την σκυλα να μπορεσει να τον προλαβει και να τον πιασει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #441025

    Τον έπιασε μόνη της χωρίς να τον τουφεκίσετε ? ίσως το έκανε από τη μανία της και τον είδε και μικρό όπως λες.
    Τον επόμενο που θα βαρέσετε αφήστε τον κάτω μέχρι να πάει το σκυλί να δείτε τι θα κάνει και αν πάει και αρχίζει και δαγκώνει για να κόψει κομμάτι(όχι το δάγκωμα που κάνουν για να τινάξουν λίγο το θήραμα) φωνάξτε τη λίγο να καταλάβει ότι κάνει κακό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #441085

    ΠΡΟΣΟΧΗ

    ΕΥΡΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΕΤΑΞΥ ΒΑΡΝΑΒΑ – ΚΑΛΕΝΤΖΙΟΥ – ΚΑΠΑΝΔΡΙΤΙΟΥ ΕΧΟΥΝ ΡΙΞΕΙ ΦΟΛΕΣ. ΣΥΝΑΝΤΗΣΑ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗ ΛΑΓΟΣΚΥΛΩΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ. ΑΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΨΕΜΜΑΤΑ, ΨΕΜΜΑΤΑ ΣΑΣ ΛΕΩ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #441209

    Τον έπιασε μόνη της χωρίς να τον τουφεκίσετε ? ίσως το έκανε από τη μανία της και τον είδε και μικρό όπως λες.
    Τον επόμενο που θα βαρέσετε αφήστε τον κάτω μέχρι να πάει το σκυλί να δείτε τι θα κάνει και αν πάει και αρχίζει και δαγκώνει για να κόψει κομμάτι(όχι το δάγκωμα που κάνουν για να τινάξουν λίγο το θήραμα) φωνάξτε τη λίγο να καταλάβει ότι κάνει κακό.

    Καλησπερα στην παρεα.
    Γιωργο τον επιασε μονη της πριν καν τον δουμε.Εχει πολυ παθος και πολυ γρηγορη καταδιωξη.Το οτι προλαβε και τον επιασε ειναι καλο,το οτι τον εφαγε οχι.
    Το περιεργο ειναι οτι τις προηγουμενες φορες τον αφηναμε να τον δαγκωσει κι εκεινη απλα τον μυριζε.
    Σιγουρα απο δω και περα θα ειμαστε προσεκτικοι για να μην ξαναφαει αλλον.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #441614

    Καλημερα! Πολυ νεκρα βλεπω λαγουδοκυνηγοι..
    να περνουμε λιγο τα πανω μας γιατι ερχεται
    Σαββατοκυριακο.. Ο λαγος της Κυριακης
    (Αρσενικος),παρεα με την Franchi..

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #441616

    ρε συ γιαννη …σου ετυχε και σενα;;;λαγος που οπλοφορουσε;;;………………αχαχαχαχα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #441630

    Καλά λέει ο Γιάννης ας το ζωντανέψουμε λίγο το θέμα.
    Να και ο δικός μας ο Σαββατιάτικος.

    Αυτό το Σ-Κ δεν μπορώ να φύγω απο Αθήνα λόγω υποχρεώσεων οπότε δεν έχει λαγοκυνήγι.. μόνο καμια βόλτα για τσίχλα στα πέριξ. Αλλά την άλλη βδομάδα έχω βάλει και άδεια και θα πάω 5 μέρες πάνω 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #441847

    ολα καλα και σημερα με nsi lepre να δινει τη λυση…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #442246

    Καλησπερα στους φιλους λαγουτζηδες.
    Η μια αναποδια μετα την αλλη αυτο το σαββατοκυριακο.
    Το σαββατο για μια ωρα περιπου τα σκυλια ηταν στον ντορο και δεν μπορουσαν να τον σηκωσουν.Ξεμακριναν λιγο απο το σημειο που γαυζιζαν εντονα,σταματησαν και να γαυγιζουν και πιστεψαμε πως τον παρατησαν.Εγω εφυγα λογο υποχρεωσεων και οι υπολοιποι πλακωθηκαν στα τσιπουρα.Δεν περνανε δεκα λεπτα και με περνουν τηλ.λεγοντας μου πως τα σκυλια επεστρεψαν ξανα στο ιδιο μερος,τον σηκωσαν και περασε ακριβως απο το σημειο που καθομουν εγω για κανενα μισαωρο περιπου.
    Σημερα εγω δουλευα.Επιασαν ντορο παλι πρωι πρωι και μετα απο αρκετη ωρα σηκωσαν τον λαγο μεσα απο ενα θερισμενο ηλιοσπορο,φευγει στον δρομο και περναει διπλα απο το αυτοκινητο.Ολη την ωρα πριν ηταν καποιος εκει,εκεινη την στιγμη εφυγε κι αλλαξε ποστο νομιζοντας πως ο λαγος ηταν στο πυκνο.
    Τι να πεις.Δεν πειραζει,αυτα εχει το κυνηγι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #442261

    χθες ενα 4αρι fob εδωσε λυση σε ενα πολυ καλο κυνηγι και μετα απο ακομη 2 αποτυχημενες βολες …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #442267

    Καλημέρα παιδιά,

    φίλε mai78 δεν πειράζει, θα τον τουφεκίσετε την επόμενη φορά, άλλωστε αυτό που περιγράφεις συμβαίνει συχνά σε όλους.
    Μπράβο Αντρέα, πείρες φόρα και τους αλλάζεις την πέτσα.
    Το nsi lepre είναι φυσσιγγάρα για το λαγό, όπως και το nsi supercaccia 38γρ.

    Εγώ όπως είπα δεν ανέβηκα χωριό για λαγό. Μόνο μια βολτίτσα βγήκα εδώ κοντά για τσιχλίτσες, αλλά το φιλαράκι μου σήκωσε έναν τον Σάββατο και τον πείρε και την Κυριακή σύκωσε μετά από πολύ δύσκολο ντορό ένα λάγαρο ο οποίος τελικά έφυγε ατουφέκιστος αφού έγιναν 2-3 καντεμιές ταυτόχρονα σαν αυτά που περιγράφει ο mai78 και χειρότερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #442271

    Καλησπερα στους φιλους λαγουτζηδες.<br>
    Η μια αναποδια μετα την αλλη αυτο το σαββατοκυριακο.<br>
    Το σαββατο για μια ωρα περιπου τα σκυλια ηταν στον ντορο και δεν μπορουσαν να τον σηκωσουν.Ξεμακριναν λιγο απο το σημειο που γαυζιζαν εντονα,σταματησαν και να γαυγιζουν και πιστεψαμε πως τον παρατησαν.Εγω εφυγα λογο υποχρεωσεων και οι υπολοιποι πλακωθηκαν στα τσιπουρα.Δεν περνανε δεκα λεπτα και με περνουν τηλ.λεγοντας μου πως τα σκυλια επεστρεψαν ξανα στο ιδιο μερος,τον σηκωσαν και περασε ακριβως απο το σημειο που καθομουν εγω για κανενα μισαωρο περιπου.<br>
    Σημερα εγω δουλευα.Επιασαν ντορο παλι πρωι πρωι και μετα απο αρκετη ωρα σηκωσαν τον λαγο μεσα απο ενα θερισμενο ηλιοσπορο,φευγει στον δρομο και περναει διπλα απο το αυτοκινητο.Ολη την ωρα πριν ηταν καποιος εκει,εκεινη την στιγμη εφυγε κι αλλαξε ποστο νομιζοντας πως ο λαγος ηταν στο πυκνο.<br>
    Τι να πεις.Δεν πειραζει,αυτα εχει το κυνηγι.

    αχ αυτα τα τσιπουρα…..ζημιες που κανουν….χαχαχα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #442440

    Οπως το ειπατε παιδια.Αυτα θα συμβαινουν παντα στο κυνηγι.Εκεινη την στιγμη μας πειραζει και δεν μπορουμε να το χωνεψουμε.Τις επομενες ημερες αφου ηρεμησουμε το διηγουμαστε και γελαμε.
    Δεν θα ξεχασω πριν απο 3-4 χρονια μια απιστευτη φαση που εαν μπορουσα να την τραβηξω με καμερα θα γελουσε ολος ο κοσμος μαζι μας.
    Εχουμε τυλιξει ενα μικρο ρεματακι και τα σκυλια βγαζουν τον λαγο απο μεσα.Εγω ειμαι απο απεναντι και συμφωνα με τις φωνες των σκυλων φωναζω στον φιλο που καθεται στον δρομο να τρεξει πιο κατω.Στα 70 μετρα πισω του,στον ιδιο δρομο, καθεται ο ξαδελφος μου.Ο λαγος βγαινει αναμεσα τους και τρεχει προς την κατευθυνση του φιλου ο οποιος ομως δεν τον εχει δει, διοτι τρεχει προς το σημειο που του ειπα με πλατη στον λαγο.Ο ξαδελφος μου βλεπει τον λαγο,αρχιζει να τρεχει απο πισω του,τον σημαδευει, αλλα δεν μπορει να τουφεκισει φοβουμενος μην χτυπησει τον φιλο.Απιστευτη εικονα και συναμα πολυ αστεια.Δυο κυνηγοι κι αναμεσα τους ενας λαγος να τρεχουν προς την ιδια κατευθυνση.Τελικα ο λαγος εστριψε μεσα στο πυκνο και τον χασαμε.Εγω απο απεναντι ειχα ξεραθει στα γελια κι οταν ηρεμησαν και οι υπολοιποι το ιδιο εκαναν κι εκεινοι.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,211 έως 3,225 (από 3,467 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων