ΛΑΓΟΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,226 έως 3,240 (από 3,467 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #442818

    Αντρίκο χτες έγινε το θαύμα, το φιλαράκι μου τον στούμπιξε τον φαντομά και δεν το πίστευε.
    Πήγε στην γύρω περιοχή για κυνήγι και ένας άλλος ντορός τον έβγαλε εκεί κοντά και τον έπιασαν ντορό πάλι τα σκυλιά, αλλά επειδή τα κατάλαβε αμέσως με το που πέσανε στον ντορό του, έβαλε τα πόδια στην πλάτη και έκανε μια τρεχάλα να βγεί εντελώς κόντρα στα σκυλιά πολύ πιο κάτω απο το σημείο και τελικά όταν τα σκυλιά τον σύκωσαν βγήκε ίσα πάνω του.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #442820

    ωραιος ο φιλος σου γιωργο…εγω δεν πηγα χθες λογω δουλειας …και οι φαντομαδες θελουν το μαστορα τους τελικα …αχαχα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #442822

    εναν τετοιο φαντομα χτυπησα την κυριακη…τον ειχαμε βγαλει περυσι την τελευταια μερα αλλα μας εφυγε αναποδα προς τα πανω σε ενα γκρεμο απο παλιο λατομειο…προχθες την κυριακη λοιπον πηγαμε εκει …το σκυλι μπηκε στο κλειστο απο πουρναρια και εγω εκατσα απο κατω καρτερι στο δρομο με το γερο μου…ξαφνικα χωρις να εχει γαβγισει καθολου το σκυλι βγαινει ο λαγος στα 50 μετρα αριστερα μου…κανω να τουφεκισω και πεταγεται το κουταβι ισια πανω στο λαγο…δεν ριχνω ,τον αφηνω να φυγει και στην αλλη στροφη του ριχνω 2 οπλα απελπισιας και χανεται …ερχεται το σκυλι και δεν μπορουσε να τον παει καθολου διωξη μεσα στο ξερο δρομο…μετα απο κανενα 20 λεπτο τον βρηκε απο κατω σε ενα κλειστο και τον ξανασηκωσε ..ακολουθησε μια διωξη για περιπου μιση ωρα ,ενα χιλιομετρο μακρυα μου…εφυγα και πηγα επιασα το καρτερι απο οπου ειχε φυγει περυσι…ο πατερας μου ,μου ελεγε στο σιμπι τι κανω εκει πανω αφου το σκυλι διωκει ενα χιλιομετρο μακρυα…μετα απο ενα λεπτο βλεπω το φαντομα να ανηφοριζει το γκρεμο και να μου ερχεται καρφι πανω μου …στα 15 μετρα τον εκτελεσα με ενα τελευταιο οπλο…ο γερος μου ξαφνιαστηκε …δεν πιστευε με τιποτε οτι βαρεσα εκει πανω αυτο το λαγο…μετα απο 10 λεπτα εφτασε και το σκυλι …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #442824

    Ωραίος, έτσι θέλουν αυτοί οι παλιοί λαγοί που ξέρουν πλεόν άριστα έναν τόπο στον οποίο είναι για χρόνια. Καρτέρια σε κάποιο από τα δρομολόγιά του και αν κάτσει να περάσει από εκεί καλώς, αλλιώς καβάλα στα σκυλιά δεν γίνεται, επειδή πάντα είτε θα “σέρνει” με το που ακούει τα σκυλιά (πολλές φορές σέρνουνε με το που ακούνε τα τσοκάνια από τα σκυλιά) είτε θα πιγαινοέρχεται μέσα σε κανά κλειστό.

    Σήμερα ανεβαίνω χωριό 5ήμερο. Το Σ-Κ θα ξεκινήσουμε τις εξόδους στα πετροβούνια, εκεί φίλε το ευχαριστιέμαι πιο πολύ… ανοιχτό μέρος να βλέπεις όλο τον τόπο, αλλά και δύσκολο που δεν πατιέται από πολύ κόσμο γιατί θέλει πολύ γερά πόδια για να ανέβεις και ούτε λαθροθυρεύεται τη νύχτα. Εκει πάμε καβάλα στα σκυλιά και βλέπεις οτιδήποτε κάνουν. Έχουμε και την υσηχία μας και έχει και λαγό πολύ. Περιμέναμε να περάσουνε οι ζέστες γιατι έχει πολύ οχιά το μέρος και δεν ειναι να πας εκει στις αρχες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #442827

    ευλογια γιωργο το μερος οπου δεν πανε αλλοι κυνηγοι…εδω σε μας γινεται παρελαση καθε σ-κ…εχουμε φτασει σε σημειο να μην ξερουμε που να παμε να λυσουμε σκυλια απο τον κοσμο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #443072

    Kαλησπερα σε ολους τους φιλους κυνηγους.
    Την τεταρτη καταφεραμε μετα απο πολυ κοπο των σκυλιων και τον φαγαμε τον μαγκα που μας εφυγε το σαββατο λογο των τσιπουρων.
    Μετα απο ενα τριωρο σχεδον που ηταν οι σκυλες στον ντορο του, τελικα τον ξεσηκωσε η μικρη μεσα απο ενα πουρναρι το οποιο ηταν 20 μετρα διπλα στον δρομο.Δεν σηκωνοταν με τιποτα.5-6 φορες περασαν τα σκυλια απο κοντα του κι αυτος εκει.Επρεπε να μουνταρει το σκυλι μεσα για να σηκωθει.Μ αυτην την συμπεριφορα περιμεναμε να ειναι μεγαλος αλλα τελικα δεν ηταν και τοσο. Πολυς κοπος,πολυ κουραση των σκυλιων λογο της ζεστης που ειχε εκεινη την ημερα.
    Βγηκε μπροστα μου κι απ την σιγουρια μου κοντεψα να τον χασω.Τελικα τον πηρα με την τριτη στα 35 μετρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #443096

    Καλημερα! Μια χαρα πελεκατε τα λαγουδακια βλεπω..και εκτος Κρητης απο οτι φαινετε ειναι καλη χρονια.αν δεν ειχατε και την Αλεπου θα ηταν ακομα καλυτερα.Mai78 με τι φυσιγγι και τσοκ επεσε στα 35 μετρα;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #443174

    Καλησπερα σε ολους τους φιλους.
    Σημερα δυστηχως μετα απο πολυ μεγαλη προσπαθεια των σκυλιων δεν καταφεραν να τον σηκωσουν.Ειχε παρα πολυ υγρασια.Μεχρι και την στιγμη που φυγαμε κατα της 12.00 στα σκιερα σημεια υπηρχε υγρασια.Τα σκυλια προσπαθησαν πολυ,ηταν στον ντορο του για κανενα δυωρο τουλαχιστον,πολλες φορες πιστεψαμε πως θα τον σηκωναν αλλα τελικα δεν μπορεσαν.Δεν πειραζει,αυριο παλι εκει θα προσπαθησουμε.

    Υ.Γ.Τσιπουρο παντως ηπιαμε και την πλακα μας την καναμε.

    Γιαννη ο λαγος επεσε με φυσιγγι wolf μαγκνουμ νουμερο 2.
    Τσοκ εχω παντα το 3αρι.
    Η αλεπου κανει μεγαλη ζημια,αλλα εκτος απ αυτην εχουμε και αγριογατες και κουναβια που κανουν μεγαλη ζημια επισης.Το πιο ανησυχητικο ομως ειναι οτι εμφανιστηκαν και λυκοι οι οποιοι αρχισαν να σκοτωνουν και κυνηγοσκυλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #443317

    ενα σ-κ ατυχιων ειχαμε εμεις …μηδεν εις το πηλικιον που ελεγε και ο γαπ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #443489

    Καλημέρα παιδιά..

    Εμείς είχαμε ένα πολύ όμορφο Σ-Κ. Το Σάββατο πείραμε έναν και την Κυριακή 2. Το καταευχαριστηθήκαμε.
    Φέτος πάμε πολύ καλά, φτού να μη μας ματιάσω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #443497

    Καλημέρα παιδιά..

    Εμείς είχαμε ένα πολύ όμορφο Σ-Κ. Το Σάββατο πείραμε έναν και την Κυριακή 2. Το καταευχαριστηθήκαμε.<br>
    Φέτος πάμε πολύ καλά, φτού να μη μας ματιάσω.

    K θηρια λαγοι..
    Μπραβο..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #443499

    μπραβο ρε γιωργη…εγω ειχα τραυματια απο τη μεση του το αλλο φορ της ομαδας(τον πατερα μου) και εκανα ολη τη λαντζα μονος μου…σαββατο και κυριακη εμπλεξα με εναν ανταρτη λαγο..επιανα δεξια ,μου περνουσε απο αριστερα στα 150 μετρα…επιανα αριστερα ,μου περνουσε δεξια απο τα 80-100 μετρα …πρεπει αν εχασα 3-4 κιλα απο το περα δωθε μεσα σε μια σαρα …στο τελος βαρεθηκα και πηγα να ψησω κανα 2 κιλα προβατινα για να ξεχαρμανιασω…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #443502

    K θηρια λαγοι..<br>
    Μπραβο..<br>

    Ναί φίλε Falcon ειδικά ο ένας ήταν σωστό αρνί… υπολόγισε ότι είμαι και 1,92 ύψος και πάλι φένεται μακρύς.

    Αντρέα εύχομαι να αναρώσει γρήγορα ο άλλος επιθετικός και το Σάββατο να τον περιμένει στη σάρα μόλις τον συκώσεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #443503

    τον εχω με τα χαπια και τις αλοιφες…εντατικη θεραπεια …αχαχα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #444172

    ειναι σπανιο να γραψω εδω στο τοπικ του λαγου μιας και ειμαι πουλοκυνηγος……εχουμε ομως και εμεις τα τυχερα μας

    σημερα λοιπον το επανιελακι μου ξετρυπωσε εναν λαγαρο οπου της εκανε ενα ‘τσαλιμακι’ στο πεταγμα και την αφησε αρκετα πισω του δινοντας μου ετσι την ευκαιρια για μια ευκολη τουφεκια και μαλιστα χωρις φοβο να τουφεκισω το σκυλακι μου!!!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,226 έως 3,240 (από 3,467 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων