ΛΑΓΟΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,241 έως 3,255 (από 3,467 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #444661

    Ωραίος ο hunter21 αυτά τα αναπάντεχα είναι πολύ ωραία.

    Τι έγινε ρε λαγάδες δε βγήκε κανείς το Σ-Κ ή σήμερα? Εγώ Σ-Κ δεν μπόρεσα και μάλλον θα χάσω και αυτό το Σ-Κ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #444662

    ολα καλα και σημερα,παρα τη βροχη και τον αερα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #444678

    Καλησπερα σε ολους τους φιλους.
    Το σ-κ λογω δουλειας δεν μπορεσα να παω.Το σαββατο η παρεα εκανε εναν μεγαλο λαγο και την κυριακη παρολο τον εντονο ντορο που ειχαν τα σκυλια δεν μπορεσαν να τον βγαλουν.
    Σημερα μαζι κι εγω πηγαμε στο ιδιο σημειο με της κυριακης.
    Ο καιρος μας εκανε την χαρη και σταματησε η βροχη κι ο αερας λιγο πριν ξημερωσει.(οτι καλυτερο για λαγοκυνηγι)
    Αμεσως μολις κατεβηκαν οι σκυλες επιασαν ντορο.Σε λιγα λεπτα απ τον δρομο μπηκαν στο πυκνο και μετα απο λιγο τον ξεφωλιασαν.Βγηκε κατευθειαν πανω στον δρομο και μπροστα στον ξαδελφο μου.Μια τουφεκια ηταν αρκετη.
    Ο ευκολοτερος λαγος για φετος.
    Μετα μεζεψαμε τα σκυλια, πιασαμε την κουβεντα, στρωσαμε το τραπεζι,(το σκυλοκουτο δηλαδη)και ηπιαμε και το τσιπουρακι μας.
    Η πλακα ηταν οτι περασαν καναδυο γνωστοι αγροτες για να πανε να σπειρουν τα χωραφια τους και μας ειδαν να πινουμε τσιπουρα πρωι πρωι.Τι θα ειπαν οι ανθρωποι απο μεσα τους χαχαχαχα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #444679

    Καλημερα! Mai78 πετυχημενο κυνηγι και μετα καλη παρεα,οτι καλυτερο μπορει να σου τυχει..”η ζωη ειναι στιγμες οπως λεει και η διαφημιση.εγω παιδια απο σποντα γραφω εδω γιατι ο μπαρμπας ειχε ορεξη φετος να με παιρνει μαζι του..το Σαββατο γυρισα απο θεσσαλονικη μετα απο απουσια 15 ημερων,και ημουν αφηνιασμενος να παω στις τσιχλες,που ορεξη για λαγο,την Κυριακη περιμενε ο μπαρμας τηλεφωνο μου αλλα αλλου εγω..παντως οσο ελειπα πηγε 2-3 φορες μονος και επιασε ενα λαγουδακι.ειχαμε κανονισει να παμε σημερα,αλλα μας τα χαλασε ο καιρος,βροχη στο ξημερωμα και πολυ αερας.ετσι δεν πηγαμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #444680

    Α και κατι αλλο μα καλα ρε γαμωτο βλακες ειναι μερικοι λαγοι;; Χθες οπως φευγαμε απο το απογευματινο τσιχλας με το αυτοκινητο,ειχε νυχτωσει για τα καλα,δεν προλαβαμε να παμε 500 μετρα και στην μεση του δρομου μπροστα απο το αυτοκινητο ενας λαγος.σταματαμε ανοιγω την πορτα μα τον χαζεψω και αντι να σηκωθει να φυγει βολιδα εφυγε με το πασο του..ετσι τους εκτελουν την νυχτα στα 15 μετρα..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    58
    nike air στις #444742

    Καλησπερα…οσον αφορα τους βραδυνους λαγους που συχνα πυκνα βλεπω στους δρομους συνηθιζω να τους χωριζω σε τρεις κατηγοριες…τους απονηρευτους,τους πονηρους και τους εξελιγμενους.Οι απονηρευτοι εχουν ελαχιστο φοβο για τα φωτα και συνηθως στεκονται ορθιοι μολις πεσει η εστια πανω τους και ακολουθουν τα φωτα στην πορεια τους(καποιες φορες για χιλιομετρα)Αλλες φορες “λουπασουν”σε εμφανες σημειο στην μεση η στην ακρια του δρομου περιμενοντας να περασουν τα φωτα.Συνηθως προκειται για νεαρα ατομα η απειρους λαγους που ποτε στην ζωη τους δεν ετυχε να βιωσουν ενα γεγονος ωστε να συνδυασουν τα φωτα με τον κινδυνο.Αυτοι ειναι οι λαγοι που ονειρευονται τα βραδυα οι λαθροθηρες και συνηθως η ζωη τους ειναι μικρη απ τη στιγμη που “πατανε”δρομο.Οι πονηροι τωρα ειναι οι λαγοι που εχουν αποκτησει καποιες εμπειριες και εναν επαρκη φοβο για τα φωτα λογω “ζορισματος” απο αυτοκινητα η μηχανες
    (ακουσια η εσκεμμενα)και σπανια θα τους δεις στην κεντρικη εστια των φωτων η αν σταυρωσουν σε κοντινη αποσταση θα ειναι σαν το “κουνουπι” ωστε το μονο που θα ξεχωρισεις να ειναι μια ασπριδερη σκια.Συνηθως απομακρυνονται απο τον δρομο σε καλη αποσταση απο το αυτοκινητο και τους βλεπεις μονο στην ακρια της δεσμης των φωτων.Οι εξελιγμενοι λαγοι τωρα…ειναι ο λογος που ο λαγος ζει και ευημερει ακομα και στα προαστεια μεγαλων πολεων η και στα κεντρα οικισμων και χωριων.Δεν τους βλεπεις ποτε με τα φωτα του αυτοκινητου.Αυτους τους λαγους δεν τους βλεπουν ουτε οι λαθροθηρες με προβολεις αλλα ακομα και αν βολεψει ο τοπος και τυχει και τους δουν δεν “στεκονται” ποτε σε αποσταση βολης.Αυτο που πρεπει να κανουμε λοιπον οταν βλεπουμε εναν απονηρευτο λαγο στον δρομο ειναι να τον βοηθησουμε να καταλαβει οτι αυτο που κανει δεν ειναι βιωσιμο τρομαζοντας τον.Ενα αποτομο φρεναρισμα λιγο πριν φτασουμε κοντα του(προσεκτικα παντα)η μετα που θα βγει απο τον δρομο(ειδικα αν ειμαστε σε χωματοδρομο)τις περισοτερες φορες ειναι αρκετο για να τον βοηθησει να καταταγει στους “πονηρους”.Τωρα για το αν θα βγει ποτε απο τον θηραματικο τοκο ωστε να μπει στο θηραματικο κεφαλαιο και στους “εξελιγμενους”,επικειται στον χαρακτηρα και στο DNA του καθε ζωου οπως φυσικα και στην αστοχια των διωκτων του.Τα υπολοιπα τα αναλαμβανει η ιδια η φυση μιας και δεν συνηθιζει να αφηνει τιποτα στην τυχη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #444813

    Nike air πολυ καλη η περιγραφη σου οσον αφορα τους λαγους..αυτος που ειδα εγω καταρχην ηταν μικρος 1-1,5 κιλο και σιγουρα απονηρευτος..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    58
    nike air στις #444940

    Nike air πολυ καλη η περιγραφη σου οσον αφορα τους λαγους..αυτος που ειδα εγω καταρχην ηταν μικρος 1-1,5 κιλο και σιγουρα απονηρευτος..

    Βοηθησε τον λοιπον να μην πεσει αμαχητι και σου ευχομαι να τον δεις και 3,5 κιλα στην βουργια σου.Παντως αν κινεισαι συχνα σε αυτους τους δρομους και δεν τον ξαναδεις δε σημαινει αυτοματα οτι φαγωθηκε.Υπαρχουν πολλες παραμετροι που αλλαζουν ανα περιοχη και πλυθησμο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #445109

    σημερα λογω δουλειας δεν μπορεσα να παω…πηγε ο γερος μου ομως και του εριξε τρια μεσα σε ενα δρομο αλλα δεν τον πηρε…δοκαρι και εξω ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #445129

    Ωραίος ο hunter21 αυτά τα αναπάντεχα είναι πολύ ωραία.

    σε ευχαριστω πολυ φιλε μου….ειναι η δευτερη φορα που παιρνω λαγο σε περπατητο τσιχλας, πριν 3 χρονια χτυπαγα τις γαλοτσες μου για να φυγουν οι λασπες απο πανω τους και εφυγε τρομαγμενος ο λαγος που ηταν κρυμενος σε ενα βαθυ οργωμα, τουφεκια με 9αρια στα 10 μετρα…..τον γεμισα τρυπες,ακομα και τα αυτια του γινανε σουρωτηρια!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #445170

    Καλησπερα στην παρεα.
    Αναποδια στην αναποδια σημερα.Δυο λαγους βγαλαμε και δεν πηραμε κανεναν.
    Ο πρωτος ξεφωλιαστηκε μεσα σε ενα ρεματακι,αντι να ερθει προς τα πανω εφυγε προς τα κατω,βγηκε σε εναν δρομο μακρια απο εμας και τον πηρε αλλος.Εμεις το καταλαβαμε αμεσως αφου και οι τουφεκιες ακουστηκαν και τα σκυλια σταματησαν και τα φυσιγγια βρηκαμε μπροστα του.Αλλα εκεινος μας ελεγε μα@@κιες.Η πλακα ειναι οτι ειναι και συγχωριανος του ξαδελφου μου.Δεν πειραζει χαλαλι του.
    Ο δευτερος βγηκε απο ενα πυκνο, εκοψε τον δρομο περνωντας 10 μετρα διπλα απο εναν φιλο της παρεας ο οποιος δεν τον αντιληφθηκε και εξαφανιστηκε χωρις να μπορεσουν τα σκυλια να τον πανε για πολυ.
    Τι να πεις,ολα μεσα στο προγραμμα ειναι.Αυριο παλι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #445269

    Ενα δυνατο ΣαββατΚριακο!!!!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #445322

    Kαλησπερα σε ολους τους λαγαδες.
    Σημερα επεσε νωρις νωρις ο μαγκας που μας εφυγε χθες.Σηκωθηκε λιγο πιο κατω απ το χθεσινο σημειο αλλα κατ αρχην μας εφυγε αρκετα πιο κατω απ οπου καθομασταν εμεις.Τα σκυλια ομως δεν τον αφησαν κι ετσι μετα απο κανενα τεταρτο περιπου τον ξαναγυρισαν.Αυτη τη φορα ομως ειχαμε πιασει καλα τα σημεια κι ετσι βγηκε μπροστα μου.Ωραιος λαγος,αρσενικος και αρκετα μεγαλος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #445354

    Ενα δυνατο ΣαββατΚριακο!!!!!<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    https://www.facebook.com/pages/%CE%9A%CF%85%CE%BD%CE%AE%CE%B3%CE%B9-Shop/507660999246808?ref=hl

    </div>

    ωρε …τα εκαψες κανονικα αυτο το σ-κ ρε δανο….μπραβο..εγω χθες δε βγηκα λογω ιωσης …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #445654

    σημερα πηγαμε για λαγο κοντα στον καμπο της κωπαιδας μαζι με τις τζινα,ορκα,κανελλα …….αποτελεσμα εξαιρετικο…. 😀

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,241 έως 3,255 (από 3,467 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων