ραβδωτά-διόπτρες

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 53 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #110949

    ΛΟΙΠΟΝ,
    ΤΟ 2005 ΠΗΓΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟ ΤΑΚΙΔΙ ΣΤΗΝ ΚΕΝΥΑ!!
    ΕΚΑΤΣΑ 14 ΗΜΕΡΕΣ!!ΑΞΕΧΑΣΤΕΣ ΜΕΡΕΣ!!!ΠΟΥ ΘΑ ΤΙΣ ΘΥΜΑΜΕ Σ΄ΟΛΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΖΩΗ!!
    ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΜΕΡΑ ΟΤΑΝ ΜΕ ΠΗΓΑΝ 160 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑΪΟΡΟΜΠΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΖΟΥΓΚΛΑ ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ ΕΝΑ WINCHESTER 308,
    ΜΕ ΒΑΛΑΝΕ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ ΝΑ ΡΙΞΩ 10 ΦΥΣΙΓΓΙΑ.
    ΑΝ ΔΕΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΝΑ 40 ΒΑΘΜΟΥΣ ΜΕ ΑΡΙΣΤΑ ΤΟ 50 ΜΟΥ ΤΟ ΕΠΑΙΡΝΑΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΙΝΑΝΕ ΛΕΙΟΚΑΝΟ.

    45 ΒΑΘΜΟΥΣ, ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΑ

    ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΥΝΗΓΟΥΣΑΜΕ ΑΝΤΙΛΟΠΕΣ!!
    ΝΑ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΝΑ ΞΑΝΑΔΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΝΑ ΞΑΝΑΔΕΙΣ ΠΟΣΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΣ ΗΜΟΥΝ ΣΤΙΣ ΒΟΛΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΚΑΡΟΤΣΑ ΠΟΥ ΚΙΝΙΟΤΑΝ ΕΝΟΣ ΤΖΙΠ!!!
    ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΚΡΑΤΑΣ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΟΠΛΟ ΕΧΕΙΣ ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ!!!!
    ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΤΟ ΧΟΡΗΓΗΣΟΥΝ ΕΤΣΙ ΑΒΛΕΠΕΙ!!! ΝΑ ΣΕ ΑΝΑΓΚΑΣΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΣΟΒΑΡΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ!!ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΩ ΕΧΟΥΜΕ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΑΡΙΣΤΟΥΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΟΥΝ ΤΟ ΚΑΘΗΚΟΝ ΑΥΤΟ!!ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΙ Σ΄ΑΥΤΟ SIDE.
    ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ!!ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΕΡΕΙΤΑΙ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Ο ΕΥΡΩΠΑΙΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ!! ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ ΟΣΟΙ ΤΟ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ!!!ΚΑΙ ΑΣ ΑΝΑΛΑΒΟΥΝ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΤΟΥΣ!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    nickhunter58 στις #110950

    Φιλοι μου απ'οτι διαβαζω εδω και απο συζητησεις με αλλους κυνηγους οι περισσοτεροι δεν θελουν τα ραβδωτα, για ολους τους λογους που λετε πιο πανω. Το οτι καποιοι επιμενουν εχετε σκεφτει και το οικονομικο? Θα κινηθει η αγορα, θα πεσει χρημα.κ.λ.π. λεω ΙΣΩΣ το κανου γιαυτο.

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #110951

    ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΡΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΥΤΟ!!

    ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ!!!!!!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    nickhunter58 στις #110953

    Οπως το θετεις τοθεμα συνφονω μαζι σου!!! Αλλα ειναι και αλλα που παιζουν στο τραπεζι. Παντως απο την Ε.Ε μονο κακα εχουμε στο θεμα κυνηγιου τουλαχιστον.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1306
    xristosps στις #110954

    Ίσως με την δημιουργία περιοχών οι οποίες θα είναι αποκλειστικά για κυνήγι με ραβδωτά ,κάτι σωστό να γίνει, πάντα όμως με την συνοδεία θηροφύλακα καθώς και του επιτρεπτού αριθμού ασφαλείας των ατόμων που θα βρίσκονται μέσα σε αυτή την περιοχή, όπως γίνεται και τώρα σε ελεγχόμενες περιοχές ανά την Ελλάδα με λειόκαννα με πληρωμή.
    Η ανεξέλεγκτη χρήση είναι σίγουρο πως θα δημιουργήσει προβλήματα γιατί πολλοί θα τα αποκτήσουν και με τον "πλάγιο" ελληνικό τρόπο και θα ρίχνουν όπου 'νάνε είτε για πλάκα είτε για να σκοτώσουν ότι κινείται.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    543
    ΝΑΒΑΧΟ στις #110957

    Καλησπέρα δεν μπορώ να καταλάβω την επιμονή μερικών για τα ραβδωτά έχουμε ρήξη στο Στράτο με ραβδωτά σε σταθερούς στόχους και η περισσότεροι βαράγαμε στο γάμο του καραγκιόζη .
    Έχω κυνηγήσει με ραβδωτό και έχω στη κατοχή μου 3 τέτοια όπλα με διόπτρες και ημέρας και νυκτός τα όπλα τα έχω Αμερική . σας πληροφορώ ότι αν το θήραμα δεν είναι σταματημένο η να περπατάει λες και πάει για τσιγάρα στο περίπτερο δεν πρόκειται να το χτυπήσετε είναι φοβερά δύσκολο και ιδικά με διόπτρα . έχω εκπαιδευτεί στα ραβδωτά και με διόπτρα και στον αμερικανικό στρατό σαν ανιχνευτής αλλά και στον ελληνικό στρατό με ειδικότητα ( Ο.Α. ΚΟΜΠΡΑ ) και στο κυνήγι τα βρήκα μπαστούνια σκεφτείτε το γουρούνι που το κυνηγάνε τα σκυλιά και τρέχει σε πυκνό με 20 χιλιομετρα αν μπορείς να το πετύχεις με το ραβδωτό εδώ με μονοβολο η δράμια και δεν το πετυχαίνεις . το ραβδωτό είναι για πρακτική σκοποβολή όχι για κυνήγι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    160
    gnikola στις #110966

    Λοιπόν παιδιά κι εγώ πιστεύω ότι τα πράγματα με τα ραβδωτά είναι ακριβώς όπως τα λέει ο φίλος μας ο ΝΑΒΑΧΟ. Στον σκοπευτικό σύλλογο που ανήκω έχω ρίξει με σχεδόν όλα τα όπλα απο 0,22 μέχρι με τα τέρατα των 300 μέτρων. Με αυτήν την λίγη εμπειρία που έχω πιστεύω ότι αυτά τα όπλα είναι τελείως άχρηστα για τα ελληνικά κυνήγια. Ειδικά με διόπτρα πρέπει ο στόχος να είναι τελείως ακίνητος και όποος κρατάει τέτοιο όπλο να είναι ολομόναχος στην περιοχή για λόγους επικυνδυνότητας. Και μόνο με το σφύριγμα της σφαίρας απο τέτοιου είδους όπλα (των 300 μέτρων) σε πιάνει δέος για την φονικότητα τους.
    Ας αφήσουμε λοιπόν τέτοια όπλα για την σκοποβολή για την οποία προορίζονται άλωστε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #110975

    Στα μερη που επιτρεπονται, οι κυνηγοι δυστυχως εχουν συνειδηση του τι ακτιβως κρατανε, και δεν βαρανε οτι περναει και οπως περναει. Αν πχ εγω, με τις εμπειριες μου στο πως περνανε τα τρυγονια, τουφεκισω ενα γουρουνι, το πιο πιθανο ειναι να βαλω σε κινδυνο καποιον παρακειμενο κυνηγο. Το ραβδωτο θα μπορουσα να το δεχθω σαν χρηση σε μερη οχι πυκνα, που μπορεις να δεις το που παει η βολη σου μετα. Επισης εκτος αυτου, νομιζω οτι θα επρεπε να υπηρχε και περιορισμος στο διαμετρημα, εστω μεχρι το .30. Και οπως ειπαν και πιο πριν, παντα ο κυνηγος να περναει καποιο ειδος εκπαιδευσης ωστε να ειναι ασφαλης για τους αλλους, να υπαρχει ενα ειδος ελεγχομενης περιοχης, με συγκεκριμενο αριθμο κυνηγων σε συγκεκριμενες θεσεις, και συνοδεια ενος θηροφυλακα ωστε να μη βαραει οτι βρει. Πιστευω οτι θα χρειαζονταν αρκετος καιρος ωστε να γινει βιωμα η ασφαλης λειτουργια και χρηση τετοιων οπλων. Ειναι ομως ετσι οπως το βλεπω, η μονη διεξοδος στο να επιτραπει η χρηση τους.

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #110979

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΒΙΚΤΩΡΑ!!

    ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΑΜΕΤΡΗΜΑ ΕΣΤΩ ΜΕΧΡΙ .30

    ΑΝ ΡΕ ΒΙΚΤΩΡΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΟΜΙΜΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΟΥΣΑΜΕ ΕΚΕΙΝΑ ΤΑ ΡΑΒΔΩΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ Η ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ Μ1 CARBINE!!

    ΤΡΟΜΕΡΟ ΟΠΛΟ ΓΙΑ ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ!! ΚΑΙ ΜΙΚΡΟΥ ΒΕΛΗΝΕΚΕΣ!!ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΟ ΟΠΛΟ!!ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕ ΤΡΙΣΦΕΡΗ ΓΕΜΙΣΤΗΡΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #110982

    Μανο,
    H πρωτη επιλογη

    Και μετα αυτο που λες, και φυσικα το Steyr Mannlincher, ή ενα καλοδιατηρημενο Lee Enfield.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    160
    gnikola στις #111007

    Φίλε ΜΑΝΟ αν ενοείς το Μ1 Α1 το καραμπινάκι της αεροπορίας συμφωνώ και επαυξάνω, αλλά δεν πιστεύω να επιτρέψουν τέτοια όπλα ημιαυτόματα. Αν επιτρέψουν κάποια, θα επιτρέψουν απλά όπλα, με γεμιστήρες μικρής χωρητικότητας και απλό κινητό ουραίο.

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #111068

    ΝΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΛΕΩ!!

    ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΗΜΙΑΥΤΟΜΑΤΟ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΤΡΑΠΕΙ!!ΜΟΝΟ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΡΙΣΦΕΡΗ ΓΕΜΙΣΤΗΡΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2580
    thanos1981k στις #111454

    ΦΙΛΟΙ ΜΥ ΕΠΙΔΗ ΚΥΝΗΓΑΩ ΑΓΡΙΟΓΟΥΡΟΥΝΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΥΝΗΓΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΡΑΒΔΩΤΟ ΟΠΛΟ ΙΔΙΚΑ ΣΕ ΕΠΑΡΧΕΙΑΣ ΑΝ ΕΠΙΤΡΑΠΕΙ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2580
    thanos1981k στις #111467

    Η ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΚΤΗΜΑ ΤΟΥΣ ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΘΑ ΕΧΕΙ ΜΟΙΡΑΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ. ΕΔΩ ΤΟ ΜΟΝΟ ΝΟΜΙΜΟ ΘΗΡΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΓΡΙΟΓΟΥΡΟΥΝΟ ΚΑΙ Η ΑΛΕΠΟΥ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΥΝΗΓΙΣΕΙΣ ΜΕ ΡΑΒΔΟΤΟ. ΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΤΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΖΑΡΚΑΔΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΚΥΝΗΓΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΠΛΗΘΗΣΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΤΡΠΕΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΡΥΘΜΙΣΙΚΗ ΙΣΩΣ ΝΑ ΑΞΙΖΕ ΤΟΝ ΚΟΠΟ Η ΧΡΗΣΗ ΕΝΟΣ ΡΑΒΔΩΤΟΥ ΔΙΟΤΙ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ. ΜΠΕΣ ΣΤΟ ΠΕΡΙ…ΖΑΡΚΑΔΙΟΥ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΕ ΕΛΕΝΧΟ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    108
    deminio στις #352523

    Εγώ θα πάρω ένα ΑΚ47 για τσίχλες :D :D :o

    Σοβαρά τώρα. και εγώ είμαι υπέρ των ραβδωτών με όριο στο διαμέτρημα

    Μάνο: πόσο κόστισε αν επιτρέπετε το ταξίδι – κυνήγι στην Κενια? άξιζε ε?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 53 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων