ΤΙ ΣΚΥΛΙΑ ΕΧΟΥΜΕ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 89 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    90
    kalogeros22 στις #34952

    ΕΝΑ ΠΟΙΝΤΕΡ 6 ΧΡΟΝΩΝ ΤΟ ΟΠΙΟ ΤΟ ΛΑΤΡΕΥΩ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΚΕΦΙΑ.ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΠΡΕΤΟΝ 1 ΧΡΟΝΩΝ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΦΕΤΟΣ ΣΤΗ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΥΠΟΣΧΕΤΑΙ ΠΟΛΛΑ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΣΟΠΑΝΟΣΚΥΛΟ ΤΟ ΟΠΙΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΖΩΑ ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ Ο Ν1 ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟΥ ΓΟΥΡΟΥΝΙΟΥ.ΜΙΑ ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΟΜΩΣ ΤΟ ΑΦΟΡΙΣΜΕΝΟ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΓΙΑ ΝΑ  ΤΟ ΦΑΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΡΟΛΑΒΕΙΣ ΜΑΛΛΟΝ ΚΟΚΑΛΑ ΘΑ ΓΛΥΦΗΣ.ΕΥΛΟΓΙΜΕΝΑ ΖΩΑ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    339
    skarabgr στις #34957

    Εχουμε και λεμε….

    1) Θηλυκο ασπρομαυρο “Cocker  Spaniel” Αγγλιας, 6 ετων.

    2) Αρσενικο ασπρομαυρο “Cocker  Spaniel” Αγγλιας, 5 ετων.

    3) Αρσενικο ασπρομαυρο “Cocker  Spaniel” Αγγλιας, 2 ετων.

    4) Αρσενικο ασπρομαυρο “Springer Spaniel” Αγγλιας, 4 ετων.

    5) Θηλυκο Ασπρο-Καφε “Springer Spaniel” Ουαλλιας, 6 μηνων.

    Θα φανε πεταμα “τα κοπροσκυλα” τωρα με το νεο νομο που δεν θα μπορουμε να εχουμε περισσσοτερα απο 2.

    “ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ”……..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #34962


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από skarabgr στίς 27 Mάρτιος 2004


     

    Θα φανε πεταμα “τα κοπροσκυλα” τωρα με το νεο νομο που δεν θα μπορουμε να εχουμε περισσσοτερα απο 2.

    “ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ”……..


    [/indent]

      ΙΑΚΩΒΕ  ΝΤΡΟΠΗ

    Εγώ έχω ένα Gordon-Setter  θυληκό, την κόρη μου την  ΗΡΑ.Ειναι 17 μηνών,τρομερά κινητική και δεν ανοίγεται πάνω απο 20-30 μέτρα.Δεν με χαλάει καθολου.Ακόμα και αν δέν μου “βγεί” θα είναι καλή παρέα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    118
    lioliosg στις #34966

    ΕΝΑ ΝΤΡΑΧΤΑΡ 4 ΧΡΟΝΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΑ ΚΕΦΙΑ ΤΟΥ ΚΩΝΤΙΝΟ ΜΕ ΑΚΛΟΝΗΤΗ ΦΕΡΜΑ, ΣΚΛΗΡΟ ΔΟΝΤΙ ΣΤΑ ΜΙΚΡΑ ΠΟΥΛΙΑ ΦΟΒΕΡΟΣ ΣΤΟ ΝΕΡΟ.

    ΕΝΑ ΕΠΑΝΙΕΛ 20ΜΗΝΩΝ ΑΚΟΥΡΑΣΤΟ ΜΕ ΚΑΛΑ ΔΕΙΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΑΝΟΙΓΕΙ ΠΟΛΥ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    339
    skarabgr στις #34985

    Σταυρο, δεν  το πιασες το υπονοουμενο…….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    118
    lioliosg στις #35051

    ΑΠΛΑ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΓΓΕΛΕΙΑ ΤΟΥ Ν.ΚΑΡΑΓΙΑΝΗ ΓΙΑ ΕΠΑΝΙΕΛ,ΕΧΕΙ ΚΑΛΑ ΣΚΥΛΙΑ ΤΟ ΛΕΩ ΕΚ ΠΕΙΡΑΣ ΕΧΩ ΣΚΥΛΙΤΣΑ ΤΟΥ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    277
    ΙΑΚ στις #35056

    ΕΧΩ ΕΝΑ ΣΕΤΤΕΡ ΓΝΗΣΙΟ ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΕΦΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΕ 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΝΑ ΣΠΡΙΝΓΚΕΡ

    ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΟ  ΑΠΟ ΑΓΓΛΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #35301

    Γειά σου φίλε ΙΑΚ και καλωσόρισες στην παρέα του Forum μας.

    Διάβασα αρκετές φορές το μήνυμα σου και δυσκολεύομαι να βγάλω άκρη. Για το καλό της συζήτησης θα μου επιτρέψεις να σου ζητήσω να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος. Να μας περιγράψεις λίγο γιατί το σέττερ δεν σου κάνει τα κέφια; Τι εννοείς ότι το Σπρίνγκερ θα σου τα κάνει όλα;

    Είναι τελείως διαφορετικές φυλές όσον αφορά τα εργασιακά τους πρότυπα και δεν πιστεύω ότι τίθεται θέμα σύγκρισης. Αν θέλεις γράψε μας λίγα πράγματα ακόμα για να καταλάβουμε κι εμείς τι θέλεις να μας πεις.

    Φιλικά,

    Βαγγέλης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    100
    xamouras στις #35309

    Χωρίς να έχω καμία διάθεση να θίξω τον jak ,δεν τον ξέρω άλλωστε τον άνθρωπο, αλλά ούτε και κανέναν από τους συναδέλφους στο forum , με αφορμή τη λέξη –δεν μου κάνει τα κέφια –έχω να κάνω μια παρατήρηση βασισμένη στα δικά μου βιώματα.

    Τα καλύτερα σκυλιά που έχουν πέσει στα χέρια μας εδώ στην περιοχή ήταν από συναδέλφους <κυνηγούς>από την Αθήνα που δεν τους έκαναν τα κέφια. Και όταν λέμε Αθήνα παίρνει η μπόρα όλους όσους είναι από τα αστικά κέντρα.

    Συγκεκριμένα μερικοί πέφτουν στην εξής παγίδα ¨έχοντας τα σκυλιά τους δεμένα όλη την εκτός κυνηγετικής περιόδου εποχή ,έρχονται για κυνήγι μόλις αρχίσει η σεζόν με αποτέλεσμα να βλέπουν τα σούπερ κυνηγόσκυλά τους που πολλές φορές τα έχουν χρυσοπληρώσει να τρέχουν σα χαζά εκτός κλίματος παίζοντας και να μη ξέρουν τι ψάχνουν. Καθώς βλέπουν τα δικά μας <μπάσταρδα> να αλωνίζουν στον κυνηγότοπο τσατίζονται τόσο πολύ, που στην καλύτερη των περιπτώσεων αμολάν τα δικά τους και τα παρατάν φεύγοντας.

    Ε λοιπόν αυτά τα παρατημένα σκυλιά που δεν έκαναν τα κέφια των αφεντικών τους γίνονται σκυλιά να τα βλέπεις και να τα ζηλεύεις.

    Εγώ προσωπικά έγινα κάτοχος ενός τέτοιου ντράχτααρ που μου χάρισε κάμποσα χρόνια απίθανου κυνηγίου. Αλήθεια τι σκυλιά είναι και αυτά ρε παιδιά !!!!!!!!!

    Φυσικά δεν πιστεύω πως αυτοί οι <κύριοι> έχουν το δικαίωμα να λεν τους εαυτούς τους κυνηγούς αλλά καλά που είναι κι’αυτοί και πέφτουν στα χέρια μας μερικά απίθανα κυνηγόσκυλα που αλλιώς , για διάφορους λόγους , δεν θα μπορούσαμε να αποκτήσουμε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    277
    ΙΑΚ στις #35338

    Καλησπερα φιλοι μου και συγνωμη αν δεν ημουν σαφης στο δεν μου κανει τα κεφια .

    εξηγω λοιπον για να μην παρεξηγουμαι οτι εχασα απο φολα πριν 2 χρονια μια σκυλα springer που ειχα παρει απο κυνηγο στα μεγαρα το 1996 απο κουταβι 50 ημερων.Ηταν το πρωτο μου σκυλι (κυνηγοσκυλο) διοτι το προβλημα μου ηταν ακριβως η Αθηνα και ο λιγοστος χωρος και οι εξοδοι μονο τα σαββατοκυριακα χωρις λοιπον να ειμαι ειδικος αυτο το σκυλι με εμαθε απο μονο του κυνηγι με σκυλο ηταν κοντινο με χαρακτηριστικη ερευνα (οχι φερμα) με φανταστικο απορτ (μου εφερνε και τα ξενα πουλια)και υπακουο μεχρι που δεν φανταζεστε .ειχε γινει μελος της οικογενειας και ολη η κυνηγοπαρεα μου την ειχε σαν προτυπο .Οταν λοιπον την εχασα σαν να  επεσε ο κοσμος πανω μου και σε ολη την οικογενεια. Βιαστικα πηρα αποφαση να παω να παρω ενα σεττερ εγγλεζικο κουταβι με χαρτια και αρκετα λεφτα απο κορυφαιο εκτροφεα του ειδους  να αντικαταστησω αμεσα το κενο αλλα πλεον δηθεν σαν εμπειρος να ξανοιχτω σε κυνηγια μπεκατσας ανοιχτες ερευνες κλπ.Το αποτελεσμα ηταν να μην ταιριαξει αυτο το σκυλι καθολου στο περιβαλον μου ποσο μαλλον οταν παντα στο μυαλο μου συγκρινοταν με το παλιο.Τα προβληματα ηταν πολλα και τα περισσοτερα οτι το σεττερ δεν ειναι για μπαλκονι και δεσιμο με αλυσιδα και βολτα 3 φορες την ημερα μεχρι το παρκακι.Το αποτελεσμα δραματικο παρολα τα δυο χρονια υπομονη σε σημειο που να τα βλεπω πια ολα στραβα.π.χ δεν εμαθε ποτε να λερωνει στο χωμα σε σταθερες ωρες,ετρωγε οτι μπορουσε να φτασει ακομα και τις ακαθαρσιες της, τις οποιες εκανε μεχρι στην πορτα του κουτιου της παθαινοντας συνεχως λοιμωξεις και γαστρεντεριτιδες,δεν αδιαθετησε ποτε οπως ολα τα θηλυκα και πιστευω οτι αυτο την τρελενε λιγο και στο κυνηγι,εκει ετρεχε ασταματητα χωρις να σταματαει σε καμμια μυρωδια (εβγαλα φετος 3 μπεκατσες με τα ποδια οταν ειχε περασει πριν λιγο απο διπλα τους) και το αποκορυφωμα και αυτο που με εκανε να αποφασισω την αλλαγη το απορτ ενω σαν κουταβι ηταν ολα μια χαρα και εφερνε τα παιχνιδια της και τα σκοτωμενα θηραματα απο το ψυγειο φετος απο την εναρξη της περιοδου μασαγε το θηραμα μεχρι τελευταιου φτερου και επειδη ηξερε οτι θα την μαλωσω αν ηταν μεσα στα πυκνα καθοταν εκει μεχρι να το φαει και δεν εβγαινε εξω.Αποτελεσμα στα ορτυκια και στις τσιχλες αργοτερα να τρεχω πρωτος για να προλαβω κανενα ατοφιο για δε τα πυκνα αν μπορουσα να μπω και να ειμαι απο πανω της ειχε καλως ειδαλωσ τα αφηνα .Σιγουρα λοιπον δεν εφταιγε μονο το σκυλι αλλα και εγω (αθηνα τροποι κυνηγιου κ.λ.π)και βεβαια δεν το παρατησα σε κανενα βουνο οτι και να μου εκανε απλως επειδη δεν μπορουσα να το συστησω σε κυνηγο το χαρισα πριν 2 εβδομαδες σε φιλοζωο ανθρωπο ασχετο με το κυνηγι σε εξοχη με κτημα μεγαλο,και κανω την τελευταια μου αποπειρα ξεκινοντας παλι με ενα springer μηπως και ειναι η ρατσα αυτη πιο συμφωνη με τα παραπανω δεδομενα που μπορω να δωσω σε ενα σκυλι ως Αθηναιος και κυνηγος του Σαββατοκυριακου.Νομιζω οτι σαφως ειναι εντελως διαφορετικες φυλες και σαφως δεν κανω συγκριση .

    Συγνωμη αν εγραψα πολλα αλλα δεν μπορουσα να σας εξηγησω με λιγοτερα το ποσο υπομονη εκανα αλλα και στεναχωρεθηκα που δεν ταιριαξα με το σεττερ 

    Ιακωβος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #335111

    Πόσο σε καταλαβαίνω φίλε μου Ιάκωβε (ΙΑΚ αν προτιμάς το nickname).

    Κι εγώ ήμουν ευτυχής κάτοχος (και πάνω απ’όλα φίλος) ενός αρσενικού Kurzhaar, το οποίο αν και λίγο παλαβό στο ορτύκι, στην μπεκάτσα με είχε κάνει “μάγκα”.

    Χωρίς πλάκα, ο μακαρίτης ο Βολφ, το βουνό το θεωρούσε “δικό του”. Στα ορτύκια ήταν από ενοχλητικό έως αποκαρδιωτικό, γιατί ένιωθες ότι ο σκύλος κυνηγούσε για την πάρτη του. Είχε πέσει στα χέρια μου μεγάλος βλέπεις και δεν είχε αναπτυχθεί η απαραίτητη “χημεία” και εμπιστοσύνη ακόμη βλέπεις. Στην μπεκάτσα όμως ήταν εκπληκτικός… αλώνιζε μόνος του όλη την πλαγιά και άμα συναντούσε την μακρομύτα, έμενε όση ώρα ήθελα εγώ για να πλησιάσω σε θέση βολής σε μία φέρμα που δεν περιγράφεται με λόγια…

    Τον έχασα κι εγώ από φόλα… από βλακεία μου και ακόμα βρίζω τον εαυτό μου… μετά από 2 εικοσιτετράωρα πάλης… με τον θάνατο τον άφησα να ξεκουραστεί…ακόμα κλαίω κι έχουν περάσει 15 μήνες.

    Από τότε, δηλαδή από την επόμενη εβδομάδα, έψαξα αντικαταστάτη… ότι και να πήρα, το ‘να μου μύριζε το ‘αλλο μου βρώμαγε. Δυστυχώς, τον καλό μου φίλο δεν μπόρεσε να τον αντικαταστήσει κανένα άλλο σκυλί. Πολύ φοβάμαι όμως, ότι κάποια σκυλιά τα αδίκησα…Τα συνέκρινα άμεσα με αυτό που είχα κι όχι με αυτό που μπορούσαν να μου δώσουν… Τώρα αποφάσισα να είμαι λίγο πιο διαλακτικός…πήρα πάλι ένα κουταβάκι (Kurzhaar) 45 ημερών. Την μεγάλωσα, την ψιλοεκπαίδευσα…έχω αποφασίσει όμως να προσαρμοστώ εγώ επάνω της, κι όχι να προσπαθήσω να την αναγκάσω να κάνει αυτά που θέλω εγώ. Θα δούμε…

    Πολλοί μου έχουν πει ότι “μεγάλα” σκυλιά, περνάνε 1 το πολύ 2 από την κυνηγετική μας καριέρα. Εγώ θέλω να πιστεύω ότι με την ποικιλία επιλογών που έχουμε σήμερα όσον αφορά το κυνηγόσκυλο μας και την φυλή του, αυτός ο κανόνας έχει πάψει να ισχύει. Θα έχουμε πολλές ευκαιρίες…στο χέρι μας είναι να τις διακρίνουμε και να τις εκμεταλλευτούμε.

    Σου εύχομαι καλή τύχη με το νέο σου σκυλάκι. Μακάρι να σου κάνει τα κέφια αυτό΄, όπως το περιμένεις. Μην το βάλεις κάτω όμως αν δεν φτάσει το επίπεδο της προηγούμενης σκυλίτσας σου. Το σκυλί, ότι μπορεί δίνει. Απ’την άλλη, μπορεί κάλλιστα να γίνει ακόμα καλύτερη από την προκάτοχο της…ποτέ δεν ξέρεις, για αυτό πρέπει να δοκιμάζεις…

    Φιλικά,

    Βαγγέλης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #35344

    ’σχετο:

    Ρε φίλε xamoyras, μας είχες καλομάθει με τα ανέκδοτά σου, και πάνω που άρχισα να συνηθίζω την συχνο-ουρία σταμάτησες να γράφεις άλλα.

    Γιατί ρε γ..μ…τ…?

    Πάντα φιλικά,

    Βαγγέλης

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    matthchris στις #35528

    Εχω αυτή την στιγμή 2 σκύλους (Αγγλικό Σέττερ και Επανιέλ Μπρετόν) και μόλις πήρα ένα κουταβάκι ΕΜ, αλλά καθόλου απίθανο έως την ερχόμενη σαιζόν να πάρω κι άλλο  κουτάβι για ξεκίνημα!! Προτιμώ τα μακρύτριχα όπως αντιλαμβάνεστε & κυνηγώ κυρίως ορτύκι και μπεκάτσα. Οι δε φίλοι & συγκυνηγοί μου  κυνηγούν στην πλειοψηφία με Αγγλ. Σέττερ, Κούρτσχααρ και Πόιντερ, είναι θέμα γούστου και εντυπώσεων πιστεύω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    matthchris στις #35536

    Φιλοι  kostask & ΣΑΚΗΣ.Β, μάλλον ξεχάσατε να βάλετε μελάνι στην πένα σας ή είναι αδιάφανη η μελάνη με την οποία γράψατε το μήνυμα που μας στείλατε. Προσπαθώ αλλά δεν κατάφερα να διαβάσω το μήνυμα σας!!  πως να σας απαντήσω & επι τίνος θέματος?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #35574


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Χρηστίδης Μ. Π. στίς 07 Aπρίλιος 2004


    Φιλοι  kostask & ΣΑΚΗΣ.Β, μάλλον ξεχάσατε να βάλετε μελάνι στην πένα σας ή είναι αδιάφανη η μελάνη με την οποία γράψατε το μήνυμα που μας στείλατε. Προσπαθώ αλλά δεν κατάφερα να διαβάσω το μήνυμα σας!!  πως να σας απαντήσω & επι τίνος θέματος?


    [/indent]

    Φίλε μου εγώ είχα γράψει κείμενο, μετά από κάποιες μέρες σβήστηκε αναπάντεχα χωρίς να ξέρω πως.

    Δεν έγραφα τίποτα σπουδαίο, απλά επειδή είχα κάνει εγώ την εισαγωγή του Θέματος, έδινα κάποιες διευκρινίσεις.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 89 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων