ΤΙ ΣΚΥΛΙΑ ΕΧΟΥΜΕ

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 76 έως 89 (από 89 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/12/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    27
    Alepou5x στις #49164

    Για σας, μετά από όσα διάβασα αποφάσισα και εγώ να στείλω ένα μήνυμα. Όχι για να σας πω τη σκυλί έχω αλλά τη σκυλί να πάρω. Ήρθε ή ώρα να αποκτήσω και εγώ ένα σκυλί, άλλα δυστυχώς ή ευτυχώς με αρέσει πολύ το κυνήγι των πουλιών άλλα και του λαγού. Από εσάς τους ειδήμονες θα ήθελα να μου πείτε πιο σκυλί κάνη και για τα δυο είδη κυνηγίου. Θα με ξεμπερδέψετε πάρα πολλή. Ευχαριστώ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #49266

    Alepou5x, καλώς ήρθες στο Forum, καλά κυνήγια με άξιους σκύλους.

    Για να σου πω την γνώμη μου σαν συνάδελφος κυνηγός και όχι σαν ειδήμωνας, γιατί δεν είμαι, δεν αρκεί μόνο να ξέρω τι θηράματα κυνηγάς αλλά αν έχεις πείρα από σκύλους, να μπορείς να «κουμαντάρεις» μία «δύσκολη» φυλή. Αν σου αρέσουν οι σκύλοι φέρμας ή τα σπάνιελς που ξεπετούν τα πάντα. Σε τι εδάφη συνήθως κυνηγάς. αν προτιμάς σκύλο να ψάχνει κοντά ή μακριά, μεγαλόσωμο ή μικρόσωμο και πολλά άλλα. Νομίζω θα βοηθηθείς αν διαβάσεις το άρθρο «Τα σταθερά βήματα μιας επιλογής» θα το βρεις στο Περί Σκύλων (αριστερά στην αρχή της σελίδας). Διάβασε και στο Σκυλιά για διάφορες φυλές.

    Βλέπεις η επιλογή είναι θέμα προσωπικό, δεν θα σου έλεγα ποτέ πάρε ένα κούρτσχααρ που κυνηγά πουλιά και τριχωτά έστω και αν μου αρέσει προσωπικά.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    SpirosD στις #338268

    Γειά σας παιδιά,

    Εγώ έχω δυο πόιντερ, τη Λούση, 7 ετών με πολύ μεγάλη εμπειρία στη μπεκάτσα, τα τελαυταία 3 χρόνια κυνηγάει πέρδικα επίσης πολύ καλά και με τα ορτύκια πάει καλά άν και δεν είχε πολλές συναντήσεις!!!!! Τέλος, πρίν 5 μήνες απέκτησα τη Φαίη, 9 μηνών σήμερα, εγγονή του Dario, το Σεπτέμβρη έκανε τις πρώτες φέρμες τις σε ορτύκι, έπεσε πάνω σε μερικές πέρδικες και το προηγούμενο Σαββάτο την είδα 1η φορά να φερμάρει μπεκάτσα και να συνενεί αρκετές φορές στη Λούση;)] src=”http://www.e-artemis.gr/Forum/smileys/smiley4.gif” width=17>!!!!!!!!!!!!

    Αυτά από εμένα

    Καλά κυνήγια σε όλους

    ———

    Σπύρος

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/12/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    27
    Alepou5x στις #49501

    Ευχαριστώ τον φίλο Kalliston Hellas

     για της πληροφορίες. Σε ότι αφορά την εμπειρία μου με σκύλους έχω, άλλα όχι με κυνηγόσκυλα, από τη είδα είναι ένα περίπλοκο θέμα που θέλει καλό ψάξιμο, εάν και προς το παρόν κλείνω προς το Kurzhaar.

     

    Alepou5x

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #49505

     

      Αγαπητέ φίλε καλοσώρισες στο FORUM, καταθέτοντας και εγώ τη δική μου άποψη και χωρίς βέβαια να θέλω να σε επηρεάσω, αλλά έχοντας ζήσει από κοντά επί πολλά χρόνια το λαγοκυνήγι, με σκυλιά, θα σημειώσω ότι είναι ένα δύσκολο σήμερα κυνήγι για πολλούς από μας που είμαστε “αστοί και κάτοικοι μεγαλουπόλεων”, γιατί πρέπει να διατηρείς 2,3 σκυλιά, να τα βγάζεις έξω συνέχεια και να είσαι διαρκώς κοντά στο κυνήγι αυτό, επιπλέον δε ένα μεγάλο χρονκό διάστημα τα έχεις σε αδράνεια αφού και οι καιρικές συνθήκες (ξέρα, πάγος, αέρας κλπ) σου δυσκολεύουν τη ζωή και έχεις πολλές φορές να αντιμετωπίσεις, φαινόμενα τοπικισμού και ανεγκεφαλιάς, που φτάνουν και στη φόλα και στο κλέψιμο και στην απειλή…

     Ο συνδυασμός δυό τελείως διαφορετικών τύπων κυνηγιού (λαγός, πουλιά) άν είσαι στην επαρχία είναι πιό εύκολος, αφού πχ το Σ/Κ μπορείς να πάς για λαγό και την άλλη βδομάδα που δεν επιτρέπεται, για πουλιά, άν όμως μένεις στην Αθήνα, αυτό δεν είναι καθόλου εφικτό και θα “μπερδευτείς” γιαυτό πρέπει πρώτα να συνεκτιμήσεις όλες τις καταστάσεις και να δείς τι σε ενδιαφέρει αμεσότερα άν θέλεις λχ να ρίξεις και καμιά ντουφεκιά, απλώς θα σημειώσω, ότι στο λαγό έκανα και μήνα ή μήνες να ντουφεκίσω, γιατί άλλωστε δεν βρίσκαμε άλλοτε όταν  βρίσκαμε πήγαινε από άλλο καρτέρι…

     Όσον αφορά τα σκυλιά ειδικότερα, πιστεύω από την εμπειρία μου, ότι ο “ελληνικός ιχνηλάτης” άν είναι προσεγμένης επιλογής και καθαρόαιμος δεν “παίζεται” ή συγκρίνεται με άλλο λαγόσκυλο όσον δε αφορά τα “μικτού τύπου” σκυλιά, που μπορούν να ιχνηλατήσουν κιόλας, ανεπιφύλακτα “kurzhaar” σκυλί γενικής χρήσης που καλύπτει τον μέσο έλληνα κυνηγό που συνήθως ασχολείται με περισσότερα του ενός θηράματα.

     Σου εύχομαι να κάνεις την καλύτερη επιλογή και να έχεις υπόψη σου ότι  ο σκύλος είναι ανεκτίμητο κεφάλαιο για τον κυνηγό.  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    277
    ΙΑΚ στις #49545

    ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ

    ΕΝΑΣ ΔΥΟ ΦΙΛΟΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΙΧΩΤΑ

    ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΝΔΙΑΖΟΥΝ ΜΕ ΕΝΑ ΣΚΥΛΙ ΜΙΛΑΝΕ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΚΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ

    ΤΑ ΝΤΡΑΧΤΑΡ ΡΙΞΕ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΣΧΕΤΙΚΟ ΘΕΜΑ !!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    6
    prosotsani στις #50286

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #51054

    Η σκυλίτσα του GUN DOCTOR ένα καταπληκτικό κούρτσχααρ

    Η δεύτερη φωτογραφία μοιάζει σαν πίνακας ζωγραφικής, καταπληκτικά χρώματα το δάσος.


    <SCRIPT language=javascript>postamble();

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    892
    QWER στις #51057

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΣΚΥΛΟ ΣΠΡΙΝΓΚΕΡ ΣΠΑΝΙΕΛ ΑΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΟΣΟ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΒΙ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΛΗΡΟΦ.ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΡΑΤΣΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    12
    HURRICANE στις #51179

    ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ ΣΚΥΛΙΑ.  ΑΦΟΥ  ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΣΤΗΝ  ΑΡΧΗ  ΜΕΡΙΚΑ ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ ΕΔΩ  ΚΑΙ  15

    ΧΡΟΝΙΑ  ΕΙΜΑΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ  ΜΕ ΤΟ ΑΓΓΛΙΚΟ  ΣΕΤΤΕΡ  ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΙΝΤΕΡ .ΚΥΝΗΓΑΩ  ΤΗ ΝΗΣΙΩΤΙΚΗ  ΠΕΡΔΙΚΑ 

    ΜΕΧΡΙ  ΤΟ ΤΕΛΟΣ  ΤΟΥ ΝΟΕΜΒΡΗ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΝ ΜΠΕΚΑΤΣΑ

    ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ.ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ  ΕΧΩ 2  ΑΡΣΕΝΙΚΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΣΕΤΤΕΡ ΚΑΙ ΕΝΑ ΘΗΛΥΚΟ  ΠΟΙΝΤΕΡ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #51333

    ΕΧΩ ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΞΕΙ ΣΤΑ ΑΓΛΛΙΚΑ ΣΕΤΤΕΡ.ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ.ΑΠΙΘΑΝΟΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ ΠΑΘΙΑΣΜΕΝΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΑΣΠΡΑ ΑΓΑΛΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΦΕΡΜΑ ! ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΜΕ ΜΠΙΓΚΛ.ΕΠΙΜΟΝΗ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ ΜΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ !!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    dimitris665 στις #51336

    Καλημέρα παιδιά,

    Είναι πράγματι πολύ καλή επιλογή τα αγγλικά σέττερ και πολύ καλοί σύντροφοι πέραν των κυνηγετικών προνομίων τους.Εγώ έχω ενα αρσενικό και ένα θυλυκό 3 ετών περίπου και τα δύο και πρόσφατα απέκτησα και ένα αρσενικό επανιέλ άσπρο πορτοκαλί το οποίο με έχει κυριολεκτικά αφήσει έκπληκτο με τη συμπεριφορά του και είναι ακόμη 6-7 μηνών.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #51355

    DIMITRI ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΩΣ Ο ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΣΚΥΛΩΝ ΜΑΚΡΙΝΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΣΕΤΕΡ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ ΑΔΙΚΕΙ ΤΑ ΕΠΑΝΙΕΛ ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.ΕΝΑ ΣΚΥΛΙ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΙ ΠΡΩΤΟ ΕΚΕΙΝΟ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΝΤΙΝΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΥΝΕΝΑΙΣΗ.ΑΔΙΚΟ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΤΑ ΕΠΑΝΙΕΛ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΞΥΠΝΑ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΚΕΝΤΡΙΚΑ ΚΑΙ ΑΠΟΚΤΟΥΝ ΚΑΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΟΤΑΝ ΑΝΤΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ !

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    dimitris665 στις #51364

    Καλησπέρα παιδιά,

     Συνάδελφε shotgun δεν ξέρω τη ράτσα του επανιέλ καθόλου,είχα σχεδόν πάντα σέττερ και πρώτη φορά έχω αυτό το μικρό σατανά ..Δεν τον έχω βγάλει στο κυνήγι ακόμη,ασχολούμαι μόνο στο σπίτι με αυτόν..’λλωστε δεν έχω και την πολυτέλεια του χρόνου λόγω δουλειάς,είναι όμως πραγματικά εκπληκτικός,υπάκουος,πανέξυπνιος και μαθάίνει πολύ γρήγορα ότι και να του διδάξεις.Ο λόγος που τον πήρα δεν είναι κάποιο ιδιαίτερο σχέδιο συνεργασίας με τα άλλα μου σκυλιά(που δεν είναι και πρωταθλητές στο κυνήγι ,ο μέν αρσενικός ψάχνει μακρυά ή δε θηλυκιά μου ψάχνει κοντά)…Δεν ξέρω αν θα είναι καλό η κακό να τα βγάλω μαζί και πραγματικά θα με βοηθούσε αν γνωρίζεις κάτι παραπάνω να μου πείς..Σκοπεύω να τον βγάλω μόνο του του χρόνου πλέον και να τον ξεκινήσω με τα ορτύκια..Δεκτή κάθε γνώμη και άποψη..

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 76 έως 89 (από 89 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων