ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΝΟ Η SUPER POSE?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 59 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    637
    mafiaworld87 στις #355703

    παιδια καλησπερα σημερα πηρα το πλαγιοκαννο του φιλου μου και πηγαμε για κυνηγι περιτο να πω δεν ειχα ξανακυνηγισει με πλαγιοκαννο εριξα καμια 10αρια φυσιγγια χωρις επιτυχια μετα αρχισανε να πεφτουν σαν πατσαβουρια επαθα πλακα δεν ξερω αν ειναι οτι ερχετε καλυτερα το οπλο στα χερια μου η οτι το πλαγιοκαννο υπερτερει παντως εμεινα πολυ ευχαριστημενος. το βλεπω να πηγαινω για πλαγιοκαννο του χρονου θα παω και μερικες μερες ακομη να δω οσο προλαβαινουμε δλδ. ευχαριστω ολους που ασχολιθηκαν με το θεμα. για το baikal ij43 τι γνωμη εχετε?

    Φίλε το πλαγιόκανο της Baikal ij43 είναι κατα την γνώμη μου απο τα πιό τίμια και αξιόπιστα της αγοράς!!! Τα κάνει τα λεφτά του και με το παραπάνο! Μήν περιμένεις βέβαια το ζύγισμα και την αίσθηση ενός ακριβού πλαγιόκανου αλλά και η τιμή του για την ποιότητα του είναι αξιοζήλευτη! Το μόνο που θέλει λίγο προσοχή είναι εάν το πάρεις με εναλασόμενα τσόκ και επιλογέα κάνης, είναι οτι χρειάζονται λίγο στρόσιμο στην αρχή γιατί ίσως σε δυσκολέψουν! Αλλα μήν ανυσηχείς μετά απο λίγο καιρό θα δουλεύουν μία χαρά! ;)


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #355708

    Συμφωνω απολυτα με τον φιλο mafiaworld87! Με αυτο το οπλο κανω τα κυνηγια μου τα τελευταια 2 χρονια και ειμαι πολυ ευχαριστημενος! Το πηρα με εναλλασομενα τσοκακια αλλα δισκανδαλο και απλους εξολκεις για μεγαλυτερη αξιοπιστια και παραδοσιακη εμφανιση.Πραγματι δεν εχει πολυ καλο ζυγισμα (ειναι καπως εμπροσθοβαρο για μενα που το κραταω απο την παπια χωρις να πιανω και λιγο καννες), αλλα για τα λεφτα του ειναι αριστη επιλογη. Το αγορασα με τη δικαιολογια μεσα μου για δευτερο οπλο αλλα τελικα η καραμπινα εμεινε σχεδον μονιμα στη ντουλαπα ;) Προτιμω τα πλαγιοκαννα μονο και μονο επειδη μου αρεσει η εμφανιση τους αν και θα ηθελα να δοκιμασω να κυνηγησω και με super poze.
    Φιλικα Μπενετος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    81
    mantaray στις #116300

    αν το παρω θα το παρω απλο δισκανδαλο. οι θαλαμες παιζουν ρολο στην ντουφεκια? πχ με magnum θαλαμες απο οτι με 70 εχουν διαφορα αν ριχνω με φυσιγγια απλα μεγεθους 70?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    379
    TROMOS στις #355713

    αν το παρω θα το παρω απλο δισκανδαλο. οι θαλαμες παιζουν ρολο στην ντουφεκια? πχ με magnum θαλαμες απο οτι με 70 εχουν διαφορα αν ριχνω με φυσιγγια απλα μεγεθους 70?

    ΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΣ ΑΠΛΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΑΡΕ ΜΕ 70!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    81
    mantaray στις #116307

    Αυτο σκεφτομαι και εγω να παρω 70 θαλαμες ετσι και αλιως νομιζω οτι τα magnum σε δικαννο ειναι περιτα απλα το εβαλα για να μαθω αν οντως υπαρχει καμια διαφορα στις συγκεντρωσεις

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    379
    TROMOS στις #355714

    Αυτο σκεφτομαι και εγω να παρω 70 θαλαμες ετσι και αλιως νομιζω οτι τα magnum σε δικαννο ειναι περιτα απλα το εβαλα για να μαθω αν οντως υπαρχει καμια διαφορα στις συγκεντρωσεις

    ΣΤΙΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΔΙΑΦΕΥΓΟΥΣΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ. ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    267
    armsnick στις #116320

    Από το 1996 που έχω S/P δεν έχει χρειαστεί ακόμα να χρησιμοποιήσω magnum, άρα θα σου έλεγα ότι είναι περιττές οι θαλάμες 76mm στα δίκαννα.
    Στο Super Pose κατέληξα μόνο λόγω ομοιότητας σκόπευσης με την καραμπίνα, αφού βλέπεις μόνο μια κάννη και στα δύο. Από τότε που πήρα το Pose η καραμπίνα έμεινε στο ντουλάπι και κυνηγούσα αποκλειστικά με αυτό μέχρι πρόσφατα (πριν 2 χρόνια) που πήρα καινούργια καραμπίνα και την έπαιρνα πιο πολύ για να την συνηθίσω. Πάντως αν τελικά πάρεις δίκαννο (S/P ή SBS) καλύτερα είναι να προσανατολιστείς προς πιο ελαφρές γομώσεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    81
    mantaray στις #116336

    Διαβασα ενα αρθρο του μπαμπη αιγινητη για το θεμα σας το αναφερω παρακατω:Απλά φυσίγγια σε magnum θαλάμες
    Εδώ κι αν είναι το βασίλειο της ημιμάθειας. Έχουν ειπωθεί τα μύρια όσα από ανθρώπους που δεν ξέρουν ούτε που σταματάει η θαλάμη, ούτε από πού αρχίζει ο αυλός της κάνης. Λοιπόν για να τελειώνουμε μια και καλή με το θέμα και για να βάζετε στη θέση τους εκείνους που το «παίζουν» ειδικοί, χωρίς να έχουν ανοίξει ποτέ βιβλίο, δεν υπάρχει καμία απολύτως μείωση της απόδοσης ενός απλού φυσιγγίου με μήκος κάλυκα 70 χιλ. σε μία magnum θαλάμη των 76 χιλ. Μπορείτε άφοβα και χωρίς κανέναν δισταγμό να χρησιμοποιείτε όσα απλά φυσίγγια θέλετε με μήκος κάλυκα όχι μόνο 70 χιλ., αλλά και 67 και 65 χιλ. σε θαλάμες magnum 3 ιντσών (76 χιλ.) Έχουν γίνει πολλές και σχολαστικές δοκιμές για το συγκεκριμένο θέμα, όχι μόνο από βιομηχανίες όπλων αλλά και φυσιγγίων και δεν έχει παρατηρηθεί μειωμένη βλητική απόδοση, ούτε και κάποια δυσλειτουργία ακόμη και σε παλαιότερης τεχνολογίας αυτογεμή. Σκεφτείτε μόνο το εξής: Όλα τα σύγχρονα όπλα που σήμερα συναντάμε στην αγορά, ανεξάρτητα αν είναι δίκανα (πλαγιόκανα ή αλληλεπίθετα), ή είναι αυτογεμή (αερίων ή αδρανείας) κατασκευάζονται με θαλάμες magnum 3 ιντσών (76 χιλ.) με προοπτική να χρησιμοποιούν όλων των τύπων τα φυσίγγια απλά ή magnum. Πιστεύεται ότι διάσημες βιομηχανίες όπλων (BROWNING, BERETTA, L. FRANCHI, κ.λ.π.) θα διακινδύνευαν την πιστότητα απόδοσης των όπλων τους διαθέτοντας στην αγορά όπλα magnum που θα έδιναν � έστω και κάποιο � μικρό αλλοιωμένο αποτέλεσμα με φυσίγγια απλά; Όχι βέβαια, απεναντίας μάλιστα, έχει αποδειχτεί ότι ένα όπλο με θαλάμη magnum ενισχυμένης κατασκευής και δοκιμασμένο στην ανώτατη δοκιμή πιέσεων, αποδίδει καλύτερα και προσφέρει μεγαλύτερο εύρος κυνηγετικών επιλογών.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #355736

    Διαβασα ενα αρθρο του μπαμπη αιγινητη για το θεμα σας το αναφερω παρακατω:[u]Απλά φυσίγγια σε magnum θαλάμες[/u]
    Εδώ κι αν είναι το βασίλειο της ημιμάθειας. Έχουν ειπωθεί τα μύρια όσα από ανθρώπους που δεν ξέρουν ούτε που σταματάει η θαλάμη, ούτε από πού αρχίζει ο αυλός της κάνης. Λοιπόν για να τελειώνουμε μια και καλή με το θέμα και για να βάζετε στη θέση τους εκείνους που το «παίζουν» ειδικοί, χωρίς να έχουν ανοίξει ποτέ βιβλίο, δεν υπάρχει καμία απολύτως μείωση της απόδοσης ενός απλού φυσιγγίου με μήκος κάλυκα 70 χιλ. σε μία magnum θαλάμη των 76 χιλ.

    Δυστυχώς όμως, εδώ έχουμε να κάνουμε με ανθρώπους που έχουν διαβάσει πολλά βιβλία και ξέρουν πολύ καλά πού σταματάει η θαλάμη και που αρχίζει ο κώνος. Ελπίζω να μην νομίζεις τουλάχιστον ότι με αυτό το copy/paste "έβαλες στη θέση τους εκείνους που το παίζουν ειδικοί".

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    81
    mantaray στις #116337

    φιλε μου με παρεξηγισες ετσι ακριβως οπως το βρικα το εβαλα δεν συμφωνω με αυτο που λεει οτι το παιζουν ειδικοι καθενας λεει την γνωμη του και απο τα λεγομενα του καθενος βγαζουμε συμπερασματα απλα ο ανθρωπος ειναι διαβασμενος και για αυτο εβαλα το κειμενο. εγω γνωριζω πολυ λιγα για τα οπλα και για αυτο ασχολουμε με το forum και βαζω διαφορες ερωτισεις για να μαθω καποια πραγματα ωστε να γινω καλυτερος. αν τωρα καποιος παρεξηθικε ζητω συγνωμη θελω να ακουω ολες τις αποψεις ωστε να εχω μια γενικη εικονα για το θεμα. με πολυ εκτιμιση σε ολους που γραφουν και ασχολουντε με το θεμα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5754
    Prowler ® στις #355775

    [font=”Verdana”]Φίλε μου το έχουμε συζητήσει πολλές φορές αυτό το θέμα εδώ μέσα..

    Κοίτα τι έχω πει πριν λίγο καιρό:[/font]

    7/6/2008, 08:01
    Μήνυμα #31

    Advanced Member
    ***

    Group: Members
    Posts: 745
    Joined: 26-November 03
    Member No.: 909

    Παράθεση (BIRDY @ 26/6/2008, 18:24) *
    NA ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΔΙΛΗΜΜΑ. ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΟΠΛΑ ΜΕ 70ΑΡΑ ΘΑΛΑΜΗ ΑΠΟΔΙΔΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤA OΠΛA ME 76AΡΑ, ΟΤΑΝ ΒΑΛΛΟΥΝ ΦΥΣΙΓΓΙ 70ΜΜ. ΜΥΘΟΣ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ?

    [font=”Verdana”]Πολύ ωραίο θέμα έθεσες!!!!
    Από μελέτες των Oberfell & Thompson, φαίνεται να ισχύει ακριβώς το αντίθετο!!!!! δηλαδή "μάγκνουμ" θαλάμες με απλό φυσίγγι δίνουν (έστω και ελάχιστα) βελτιωμένα βλητικά αποτελέσματα!!!!
    Άλλοι συγγραφείς λένε ακριβώς το αντίθετο!!!
    Από τις ελάχιστες δοκιμές που έχω κάνει, δεν μπορώ να καταλήξω σε ασφαλή συμπεράσματα… άλλωστε δεν έχω όπλα με θαλάμη 76 mm (για διάφορους λόγους).
    Πιθανολογώ ότι παίζουν ρόλο πολλοί άλλοι παράγοντες (πιέσεις, μήκος και είδος κώνου συναρμογής, είδος βυσμάτωσης κ.λ.π.)
    Περιμένω απόψεις!!!!

    Γι' αυτό που είμαι σχετικά βέβαιος είναι: θαλάμη 89 mm (super magnum) & φυσίγγι 70 mm ή 76 mm = χείριστη βλητική απόδοση…
    [/font]

    [font=”Verdana”]Δες εδώ: http://www.e-artemis.gr/forum/index.php?sh…=3304&st=20
    Φίλε μου είναι πολύ θετική η προσπάθειά σου να μάθεις, να λύσεις απορίες, να εντρυφήσεις στα της βλητικής…. ;)
    Πρόσεχε όμως, υπάρχουν "πράγματα" για τα οποία διίστανται οι απόψεις, επίσης μαθαίνοντας θα μάθεις και να κρίνεις το ποιες "απόψεις" θα ασπαστείς και ποίες θα απορρίψεις… και κάτι άλλο… πολλοί αρθρογράφοι μερικές φορές παραπληροφορούν άθελά τους… δεν αναφέρομαι στον συγκεκριμένο, αλλά θα σου πω ένα παράδειγμα. Σε ένθετο εφημερίδας κάποιος αρθρογράφος σε περιγραφή κυνηγιού υδροβίων,υποστήριξε (με ατυχέστατο "παράδειγμα") ότι τα ψιλά σκάγια έχουν … μεγαλύτερη διάτρηση!!!!! από τα χοντρά!!!
    Εγώ προσωπικά από Έλληνες αρθρογράφους δέχομαι χωρίς αμφισβήτηση μόνο τις απόψεις του Ν. Κυπρίδημου…. :angry:
    [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #116381

    Μάριε, εσύ δεν είχες ψαρέψει κάπου την επίσημη θέση της Browning για το θέμα; Έψαξα λίγο στο internet αλλά δεν το βρήκα. Θυμάσαι ποιο λέω, με το 5% διαφορά στη συγκέντρωση λόγω θαλάμης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    81
    mantaray στις #116383

    παιδια τι να πω εθεσα ενα θεμα δυσκολο θα ελεγα εγω το ξεκινησα γιατι θα παρω ενα δικαννο baikal πλαγιοκαννο την νεα κυνηγετικη περιοδο και προσωπικα σαν χρηστος θα το επερνα με 70αρες θαλαμες αφου ειναι 950 bar καθημερινης απο οτι διαβαζω δεν νομιζω οτι θα χρειαστω ποτε να ριξω magnum μεχρι τα 36 ειναι πολυ καλα πιστευω απλα ελεγα μηπως με θαλαμες magnum θα ειχε διαφορετικα αποτελεσματα. απο αυτα που ακουω δεν νομιζω να υπαρχει σοβαρη διαφορα γιαυτο κλεινω στις 70αρες θαλαμες. λεο σεβομαι την αποψη σου και την ασπαζομαι γιατι πιστευω στην πρακτικη περισοτερο απο την θεωρια. και εσυ απο οτι καταλαβα εισαι της πρακτικης τωρα αν κανεις λαθος μιλαμε για την λεπτομερια πιστευω και δεν εχει νοημα να την αναλυουμε γιατι υπαρχουν πολυ παραγοντες στην φυση που κυνηγαμε που η διαφορες αυτες μηδενιζονται. παιδια με βοηθατε πολυ με της απαντησεις σας και χαιρομαι που γραφτικα στο e-artemis και γνωριζω τοσα ατομα που ενδιαφερονται να μου λυσουν διαφορες αποριες παντα θα υπαρχουν διαφωνιες το θεμα ειναι να υπαρχει καλη θελιση. sory αν σας κουρασα αλλα νομιζω πως επρεπε να τα πω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    81
    mantaray στις #116384

    και μια ερωτιση ασχετη με το θεμα πως βαζω foto ωστε να βγαινει καθε φορα που γραφω στο forum εκει αριστερα κατω απο το ονομα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    637
    mafiaworld87 στις #355779

    και μια ερωτιση ασχετη με το θεμα πως βαζω foto ωστε να βγαινει καθε φορα που γραφω στο forum εκει αριστερα κατω απο το ονομα

    Φίλε xr.stam και εγώ αυτην την απορία έχω, έχω βάλει personal photo αλλά δεν ξέρω γιατί δεν μου την εμφανίζει……..
    Ίσως χρειαστεί να επικοινωνίσουμε με τον διαχειριστή.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 59 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων