ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΝΟ Η SUPER POSE?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 59 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #116385

    Φιλε Χρήστο για τη φωτο αριστερα πας προσωπικες ρυθμισεις(πανω πανω),επιλεγεις προσωπικο προφιλ και μετα edit avatar. Τα baikal με 70-αρες θαλαμες ειναι για 650 bar καθημερινης χρησης (τουλαχιστον αυτο ισχυει για το δικο μου που αγορασα πριν 2 χρονια),
    Φιλικα Μπενετος


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    81
    mantaray στις #116393

    ευχαριστω τα καταφερα με την foto. αυτο ισχυει? οτι με 70αρες θαλαμες ειναι 650 bar? γιατι βρικα αυτο το αποσπασμα απο Μηνα ιορδανογλου και νομιζα οτι ειναι ολα 950 bar "Οι σφραγίδες δοκιμής που φέρει το όπλο πιστοποιούν ότι το όπλο μπορεί σε καθημερινή βάση να ρίχνει φυσίγγια που αναπτύσσουν πιέσεις μέχρι 900 ΜP (μεγαπασκάλ). Το μήκος της θαλάμης είναι 70 mm. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι το όπλο μπορεί να ρίξει όλα τα φυσίγγια που υπάρχουν στην αγορά που το μήκος τους δεν ξεπερνά τα 70 mm όταν είναι ανοικτά (ξεδιπλωμένο το κλείσιμο). Οι Ρώσοι κατασκευαστές για την πιστοποίηση καταλληλότητας των όπλων τους εφαρμόζουν σύστημα, διαφορετικό από αυτό που χρησιμοποιείται σε Ευρώπη ή Αμερική. Το σύστημα που εφαρμόζουν επιβάλλεται βάση της δικής τους νομοθεσίας.
    Σε γενικές γραμμές τα όπλα της BAIKAL είναι γερά και αξιόπιστα.
    Τέτοια όπλα «κυκλοφορούν» πάρα πολλά στην Ελλάδα και κατά κοινή ομολογία είναι όπλα που δεν «πηγαίνουν» στο μάστορα."

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #116395

    τωρα αν κανεις λαθος μιλαμε για την λεπτομερια πιστευω και δεν εχει νοημα να την αναλυουμε γιατι υπαρχουν πολυ παραγοντες στην φυση που κυνηγαμε που η διαφορες αυτες μηδενιζονται

    Φυσικά μιλάμε για λεπτομέρεια και κακώς δεν το τονίζω κάθε φορά που γράφω τη γνώμη μου. Παρασύρομαι κι εγώ και πιθανόν να περνάω λάθος μηνύματα. Αλλά βάλε λίγο από θαλάμη, λίγο από μηχανισμό, λίγο από αυλούς, λίγο από μήκος κάννης κλπ., η απόδοση ενός φυσιγγίου μπορεί να πέσει κάτω από τα ανεκτά επίπεδα. Όλες αυτές οι παράμετροι, αν συνδυαστούν ταυτόχρονα, μπορεί να ρίξουν την απόδοση έως 5-6%. Δεν είναι πολύ αλλά δεν είναι και αμελητέο.

    Κράτα την ουσία Χρήστο. Η συνταγή της επιτυχίας είναι ένα όπλο που είναι ακριβώς στα μέτρα σου και δεν σπάει / δεν χαλάει, συν ένα φυσίγγι με ποιοτικά υλικά και προσεκτική συναρμολόγηση, που δίνει σ τ α θ ε ρ έ ς ταχύτητες από τουφεκιά σε τουφεκιά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    259
    12345678 στις #116416

    ΦΙΛΕ XR.STAM ΟΝΤΩΣ ΤΑ BAIKAL ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ΟΠΛΑ.ΤΑ ΠΑΛΗΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΥΛΟ 18,2 ΣΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ ΕΧΟΥΝ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΚΛΩΤΣΗΜΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ,ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ 34 ΓΡ. ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΒΑΡΟΥΣ ΤΟΥΣ (3,2 ΚΙΛΑ ) ΠΕΡΙΠΟΥ ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΕ ΜΕΝΑ.ΕΠΕΙΔΗ ΔΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΕΧΡΙ 32 ΓΡ. ΣΚΑΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΡΙΟ ΟΧΙ ΑΝΤΟΧΗΣ ΤΩΝ ΟΠΛΩΝ,ΑΛΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΩΝ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ,ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΛΛΑ ΟΠΛΑ ΠΟΥ ΕΧΩ, ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ 32 ΓΡ.ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΚΥΝΗΓΙΑ ΤΩΝ ΦΤΕΡΩΤΩΝ ΠΛΗΝ ΤΗΣ ΦΑΣΣΑΣ (34 ΓΡ) ΚΑΙ ΤΟΥ ΟΡΤΥΚΙΟΥ (28-30 ΓΡ.)ΤΙΣ ΛΙΓΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΛΑΓΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ 34 ΓΡ.ΕΤΣΙ,ΤΟ BAIKAL ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΛΩΤΣΗΜΑ.
    ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΕΧΟΥΝ ΑΥΛΟ 18,4 ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΙΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΧΩ ΔΕΙ BAIKAL ΝΑ ΑΝΑΓΡΑΦΕΙ 950 ΜΡ. ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΠΩΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΡΩΣΙΚΑ ΟΠΛΑ ΣΕ ΠΙΕΣΕΙΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ ΧΡΗΣΗΣ.ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΟ ΔΙΣΚΑΝΔΑΛΟ ΜΕ ΑΠΛΟΥΣ ΕΞΟΛΚΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΘΑΝΑΤΟ.ΘΕΛΕΙ ΜΟΝΟ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙ ΣΚΟΥΡΙΕΣ.ΚΑΙ ΤΑ ΞΥΛΑ ΤΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΦΙΝΙΡΙΣΜΕΝΑ,ΕΠΙΔΕΧΟΝΤΑΙ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΟΠΛΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΓΝΩΡΙΣΤΟ (ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ).
    ΜΠΑΜΠΗΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    81
    mantaray στις #116419

    φιλε μπαμπη και εγω ακριβως αυτο λεω δισκανδαλο με απλους εξολκεις απλα θα ηθελα να ειναι 950 καθημερινης μπορει καποια στιγμη να με πιασει να ριξω και ενα γερο φυσιγγι δεν θα ηθελα να με περιοριζει στο τι φυσιγγι θα επιλεξω σε οτι αφορα τα bar γιατι απο γομοσεις δεν σκεφτομαι να κυνηγισω παραπανω απο 36γρ. και αυτα σε ιδιαιτερες περιπτωσεις. απο αυλους νομιζω ειναι 18,3 νομιζω σαν να το εχω διαβασει καπου. απλα θα ηθελα με 70αρες θαλαμες να ειναι 950 καθημερινης αυτο δεν ξερω αν υπαρχει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/12/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    46
    bloodhaunt στις #116420

    ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΜΑΓΚΝΟΥΜ ΠΑΡΕ ΜΕ 70ΑΡΕΣ ΘΑΛΑΜΕΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    81
    mantaray στις #116421

    αυτο λεω απλα να ειναι 950 καθημερινης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/12/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    46
    bloodhaunt στις #116434

    ΤΟ BAIKAL ΠΟΥ ΕΧΩ(ΤΟΥ 1985) ΓΡΑΦΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΝΝΗ 65Mpa. ΣΕ ΕΝΑΝ ΚΑΤΑΛΟΓΟ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΓΡΑΦΕΙ 950 ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ BAIKAL IJ-27

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    259
    12345678 στις #116454

    ΑΦΟΥ ΓΡΑΦΕΙ 65 ΜΡΑ ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ 650 ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ ΧΡΗΣΗΣ
    ΜΠΑΜΠΗΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    259
    12345678 στις #116455

    ΦΙΛΕ XR.STAM ΤΙ ΑΥΛΟΥΣ ΕΧΕΙ ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΟΠΛΟ ΓΡΑΜΜΕΝΟ,ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΝΝΕΣ.ΜΗ ΔΙΝΕΙΣ ΣΗΜΑΣΙΑ ΣΤΑ ΠΡΟΣΠΕΚΤΟΥΣ.ΟΤΙ ΓΡΑΦΕΙ ΣΤΙΣ ΚΑΝΝΕΣ ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ.ΑΦΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ 950 ΨΑΞΕ ΤΟ ΛΙΓΟ,ΑΝ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΓΡΑΦΕΙ 650 ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ 750 ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΑ ΠΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ,ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΑ ΤΑ ΟΡΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ ΑΝΩΤΕΡΑ.ΤΟΝ ΩΜΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΤΟ ΖΥΓΩΜΑΤΙΚΟ ΣΟΥ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΝ ΑΝΤΕΧΕΙ ΥΨΗΛΕΣ ΠΙΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΗ ΣΕ ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΝΟ.
    ΜΠΑΜΠΗΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #116471

    Η γνωμη μου ΧΡ ΣΤΑΜ ειναι να προτιμησεις το απλο με 650 μπαρ γιατι οι εξολκεις οι αυτοματοι μπορει να κολλησουν η να χαλασουν και στα μπαικαλ ειναι κατι που εχει ακουστει κατα καιρους αλλα και γιατι τα μαγκνουμ φυσιγγια δεν χρειαζονται σχεδον ποτε.Επισεις το βαρος που θα προσθεσεις στο οπλο ειναι ενας αλλος παραγοντας που πρεπει να δεις.Κατι αλλο καπως δευτερευων που εχω ακουσει ειναι το οτι αν καποτε(μαλλον ποτε) χρειαστει να αλλαξει ο κεντρικος πιρος στο οπλο, στα βαικαλ με αυτοματους εξολκεις δεν αλλαζει επειδη μεσα απο τους πιρους περναει ο μηχανισμος των εξολκεων.Αυτο το τελευταιο το γραφω με καθε επιφυλαξη.

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #355837

    Στα φτηνα οπλα,δεν ειναι οτι καλητερο οι αυτοματοι εξολκεις! :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    740
    αλεξανδρος-ΤΟΜΜΥ στις #116486

    Πολύ ωραίο όπλο ειναι το IJ43K με πραγματικά κοκκόρια!

    http://www.hobbi.gr/product_info.php?cPath…roducts_id=1461

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #116487

    Θα ήθελα να προσθέσω ότι άσχετα με τη μάρκα και τα κλασσικά χαρακτηριστικά ενός όπλου, θα πρέπει να δοθεί ιδιαίτερη σημασία σε ένα παραμελημένο χαρακτηριστικό του κοντακιού, που σε ένα εξειδικευμένο τουφέκι, όπως το όπλο για το λαγό, παίζει πολύ μεγάλο ρόλο: Το pitch. To pitch είναι η κλίση του πέλματος ως προς τον κατακόρυφο άξονα και εξαρτάται από δύο παράγοντες. Το σωματότυπο του κυνηγού και τη χρήση του όπλου, αν προορίζεται δηλαδή για τουφεκιές προς τα πάνω ή προς τα κάτω, ή μια μέση λύση για γενικό κυνήγι.

    Με πολύ απλά λόγια, ένα σχετικά ίσιο pitch θα βολέψει τις τουφεκιές του καρτεριού αλλά σε χαμηλές τουφεκιές όπως του λαγού, θα αφήνει ένα πολύ μεγάλο κενό ανάμεσα στην κορυφή του πέλματος και το πάνω μέρος του ώμου μας. Αυτό θα κάνει το όπλο να αναπηδάει έντονα μετά από κάθε βολή και θα είναι και ιδιαίτερα επώδυνο στον ώμο και στην εξωτερική μεριά του στήθους. Γι αυτό χρειαζόμαστε ένα πέλμα με πολύ έντονη κλίση προς τα μέσα.

    Το σωστό pitch αυξάνει κατακόρυφα την αποτελεσματικότητα του όπλου και την απόσβεση του λακτίσματος.

    Στην φωτό μπορείτε να δείτε διάφορε γωνίες pitch. Η 1 θεωρείται ιδανική για καρτέρι, η 2 & 3 για γενικό κυνήγι και η 4 για λαγό.
    http://www.gun-parts.com/savagestocks/nov24_03.jpg

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    81
    mantaray στις #116498

    Με απλους εξολκεις θα το παρω απλα θελω να ειναι 950 bar αν βγαινει με 70αρες θαλαμες οκ αλιως θα παω με τις 76. πολλα φυσιγγια με διβασικη πυριτιδα ειναι στα 800 bar περιπου γιαυτο θελω με τα 950 bar απο γραμμαρια μεχρι 36 σε τιποτα παππια και φασσες τα υπολιπα 32 ειναι μια χαρα νομιζω.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 59 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων