η διάμετρος του αυλού αποτελεί κριτήριο επιλογής όπλου;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 41 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #116367

    Κώστα, με τι όπλο κυνηγούσες μέχρι τώρα;


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    379
    TROMOS στις #355773

    Σίγουρα οι απόψεις είναι πολλές.

    Σήμερα πάλι διάβασα ένα βιβλιαράκι που προσφέρει ως ένθετο κάποιο κυνηγετικό περιοδικό σχετικά με την "κατάλληλη επιλογή όπλου". Συγγραφέας ο Χ. Χατζιώτης. Στο θέμα μάγκνουμ φυσίγγια αναφέρει ότι αν δεν χρειάζεται για τα κυνήγια που κάνει κάποιος δεν έχει λόγο να επιλέξει και ανάλογο όπλο. Αναφέρει δε ότι στο λειόκαννο οτιδήποτε επιπλέον των αναγκών μας δεν είναι άμοιρο τιμήματος.

    ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΛΗΤΕΕΣ!!
    ΑΠΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΣΚΟΠΕΥΕΙΣ ΝΑ ΡΙΞΕΙΣ MAGNUM ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΟΠΛΟ ΜΕ ΘΑΛΑΜΗ 76?
    ΑΝ ΠΑΛΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΔΙΚΑΝΟ ΕΙΤΕ ΜΕ 70 ΕΙΤΕ ΜΕ 76 ΘΑΛΑΜΗ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΣΧΥΡΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΚΑΤΑΠΟΝΟΥΝ ΤΑ ΚΛΕΙΔΙΑ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΟΝ ΩΜΟ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥ!
    ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΒΑΛΤΟΚΥΝΗΓΙ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΣΙΜΑ ΤΑ SEMI KAI TA MAGNUM ΦΥΣΙΓΓΙΑ (KAI MONO ΓΙΑ ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ ΒΑΛΤΟΚΥΝΗΓΟΥΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΗΝ ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗ). ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #116374

    Καλημέρα σε όλους. Θα συμφωνήσω και εγώ με την σειρά μου με τον Λεό. Θα προσθέσω μόνο μερικά. Πρώτον οι διευρυμένοι αυλοί είναι αποτέλεσμα της επιθυμίας των Αμερικανών για φυσίγγια με ισχυρές γομώσεις (π.χ. super magnum) και κυνήγια που απαιτούν ισχυρά φυσίγγια όπως της άγριας γαλοπούλας. Βέβαια οι βιομηχανίες έπρεπε να διαφοροποιήσουν τα μοντέλα τους για να πουλήσουν και κάτι άλλο μιας και το λειόκαννο όπλο είτε το θέλουμε είτε όχι έχει σταματήσει να εξελίσσεται εδώ και αρκετά χρόνια μιας και δεν υπάρχει κάτι άλλο το οποίο να μπορεί να γίνει. Κολοσσοί όπως η holland and holland ή Purdey και άλλοι έχουν παραμένει σε αυλούς <<κανονικούς>> και όχι τους <<αμερικάνικους>>. Αυτό κάτι λέει.
    Πάντα θα υπάρχουν διάφορες επιλογές για να προσελκύουν πελάτες οι βιομηχανίες. Τώρα όσον αφορά τους διευρυμένους αυλούς θα πω και κάτι άλλο. Τα περιοδικά του χώρου (ευτυχώς όχι όλα) όταν δοκιμάζουν όπλα με διαυρυμένυος αυλούς συνήθως χρησιμοποιούν ενισχυμένες γομώσεις (π.χ. 36 γρ.) ΓΙΑΤΙ;;;;
    Ένα όπλο με <<κανονικούς>> αυλούς για το 12άρι είναι μια χαρά. Τώρα εάν είναι 18,3 ή 18,4 πίστεψε με οτι ποτέ δεν πρόκειται να καταλάβεις την διαφορά.
    Κλείνω λέγοντας το εξής: Πίστεψε με όταν κυνηγούσα την τσίχλα ΦΑΝΑΤΙΚΑ με ενδιέφεραν και εμένα αυτά τα θέματα πολύ. Από την στιγμή που στράφηκα περισσότερο σε θηράματα όπως η πέρδικα και η μπεκάτσα αυτά τα ζητήματα πέρασαν σε δεύτερη μοίρα διότι πλέον προέχει για μένα το κεφάλαιο σκύλος. Ταυτόχρονα όμως ΛΥΘΗΚΑΝ όλα αυτά τα ζητήματα και έτσι όταν πηγαίνω για τσίχλες (η αλήθεια είναι λιγότερο απ' ότι θα ήθελα) περνάω πολύ καλύτερα γιατί δεν σκέφτομαι τι θα γινόταν εάν έριχνα στην τσίχλα με κάννη 18.5 και όχι 18.3.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    183
    kostass στις #355806

    Κώστα, με τι όπλο κυνηγούσες μέχρι τώρα;

    Έχω το μονόκαννο baikal χωρίς να έχω κάνει μετατροπές. Ο αυλός είναι 18,2 (επειδή αφορά και το θέμα μας).

    Με βόλεψε τόσο καιρό για τις τσίχλες και τα κοτσύφια με χαμηλές γομώσεις και διασποράς ανάλογα. Μου χρειάστηκε όμως πολλές φορές δεύτερη τουφεκιά ή ακόμα και επιλογή ανάμεσα σε δύο φυσίγγια, ειδικά τα διασποράς. Για αυτό ψάχνω κάτι καινούργιο. Εξάλλου τώρα τελευταία έχω άνετο προϋπολογισμό και μπορώ να ψάξω καλύτερα το θέμα όπλο και κυνήγι γενικότερα.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #116555

    Να ρωτήσω και γω κάτι;
    Πόση είναι η διαφορά μιας θαλάμης cal.12 σε διάμετρο, με έναν διευρυμένο αυλό 18,8;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #116563

    Ηδιαμετρος της θαλαμης δεν έχει σχέση με τον διευρυμένο αυλο.Εχει σχέση όμως με την ασφαλή λειτουργία του όπλου και οι επιτρεπόμενες ανοχές της στην Ευρώπη καθορίζονται από τη CIP.Σε μια θαλάμη 70χιλ είναι
    Πίσω μέγιστη διαμ πίσω ελάχιστη διαμ εμπρός μέγιστη εμπρός ελάχιστη
    2,075 cm 2,065cm 2,04cm 2,03cm

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    panteli1 στις #116564

    Καλησπέρα .
    Και εγώ με την σειρά μου θα συμφωνήσω με τον ΚΩΣΤΑGR2000 .
    Ακριβώς και εγώ όταν κυνηγούσα μόνο τσίχλα δεν σκεφτόμουν τίποτα άλλο
    Τώρα που την κυνηγάω μόνο τα δυο τελευταία σαββατοκύριακα και αυτό αν δεν ταιριάξει να πάω για μπεκάτσα δεν με απασχολεί καθόλου το θέμα κάνης
    Να φαντασθείτε ότι φέτος την τσίχλα την κυνήγησα με 61ποντους κάνη και τι επιτυχίες είχα.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #355880

    Ηδιαμετρος της θαλαμης δεν έχει σχέση με τον διευρυμένο αυλο.Εχει σχέση όμως με την ασφαλή λειτουργία του όπλου και οι επιτρεπόμενες ανοχές της στην Ευρώπη καθορίζονται από τη CIP.Σε μια θαλάμη 70χιλ είναι
    Πίσω μέγιστη διαμ πίσω ελάχιστη διαμ εμπρός μέγιστη εμπρός ελάχιστη
    2,075 cm 2,065cm 2,04cm 2,03cm

    Δεν είπα ότι έχει σχέση αλλά ας κρατήσουμε την απάντηση αυτή και αφού ευχαριστήσω που την έστειλες ας κάνω άλλη μια ερώτηση. Ένας διευρυμένος αυλός τι διάμετρο έχει; Αυτός για παραδειγμα ο 18,8 τι σημαίνει; Μήπως 1,88cm ? Αν όχι τότε τι σημαίνει 18,8; Μικρά στο σχολείο όταν στην φυσική λέγαμε έναν αριθμό χωρίς να ακολουθεί η μονάδα μέτρησης, ο δάσκαλος μας έλεγε "τι είναι αυτά, ρεβύθια ή φασόλια" ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #116573

    Φίλε μου καλημέρα. Ίσως δεν το διατύπωσα σωστα.Ηθελα να πω ότι είτε έχουμε αυλό 18,2χιλ είτε 18,8χιλδεν έχει σημασία. Η θαλάμη είναι ξεχωριστό κομμάτι και έχει τις δικες της προδιαγραφές. Το σχήμα της για να βοηθά την εξαγωγή του κάλυκα είναι ελαφρά κωνικό και γι αυτό μιλώ για εμπρός και πίσω διαμετρο.Το 18,8 είναι η διάμετρος του αυλού σε χιλιοστά η' 1,88 όπως σωστά είπες αν το μετατρέψουμε σε εκατοστά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #116574

    Sorry φίλε δεν απάντησα στο βασικό σου ερώτημα(ξενύχτης ειμαι,τωρα ξύπνησα).Παλιά όλα τα όπλα κατασκευαζόταν με αυλό 18,2 έως 18,5χιλ.Τα τελευταία χρόνια όμως πολλές εταιρίες θέλοντας να εξελίξουν το λειοκανο όπλο προχώρησαν στην διεύρυνση του αυλού σε 18,8χιλ.Με τον τρόπο αυτό πετυχενουν μικρότερη παραμόρφωση στα σκάγια και κατ επέκταση καλύτερη κατανομη.Δεν λείπουν όμως και τα μειονεκτήματα και οι διαφορετικές απόψεις πάνω στο θεμα.Ειμουν λίγο περιληπτικός γιατί πάνω σ'αυτό το θέμα γραφτήκαν πολλά μέσα στο φόρουμ και από ανθρώπους πιο ενημερωμένους από μενα.Αν ψάξεις λίγο θα βρει εδώ μέσα πάρα πολλές πληροφορίες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    223
    alexadros100 στις #116576

    Στη κατωτέρω διεύθυνση θα βρείτε πληροφορίες για τα τμήματα της κάνης του όπλου

    http://www.hunter.gr/index.php?a=1&b=1&c=bore

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #116596

    Ωραία, ας υποθέσουμε ότι έχουμε μια magnum ή super magnum θαλάμη και χρεισιμοποιούμε κανονικά φυσίγγια (70mm). Δηλαδή από το 2,03 cm, που είναι η διάμετρος του τελειώματος της θαλάμης, έως το 1,88cm, που είναι η διάμετρος του αυλού, είναι τόσο τεράστια η διαφορά, που να μας κάνει να μιλάμε για "ΣΟΚ" της τουφεκιάς με τόσο μεγάλα αρνητικά επακολουθα στην τελική ποιότητα της; Και αν συμβαίνει αυτό, γιατί δεν μιλάμε για το ίδιο και χειρότερο "ΣΟΚ" όσον αφορά τα τσοκ στο τελείωμα της κάνης, που η διάμετρος μικραίνει ακόμα περισσότερο; Με την λογική αυτή, δεν θα έπρεπε να υπάρχει ο κώνος ούτε τα τσοκακια στο τέλος της κάνης. Θα έπρεπε να υπάρχουν κάνες στην διάμετρο του φυσιγκιού, από την αρχή μέχρι το τέλος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #355912

    Ωραία, ας υποθέσουμε ότι έχουμε μια magnum ή super magnum θαλάμη και χρεισιμοποιούμε κανονικά φυσίγγια (70mm). Δηλαδή από το 2,03 cm, που είναι η διάμετρος του τελειώματος της θαλάμης, έως το 1,88cm, που είναι η διάμετρος του αυλού, είναι τόσο τεράστια η διαφορά, που να μας κάνει να μιλάμε για "ΣΟΚ" της τουφεκιάς με τόσο μεγάλα αρνητικά επακολουθα στην τελική ποιότητα της; Και αν συμβαίνει αυτό, γιατί δεν μιλάμε για το ίδιο και χειρότερο "ΣΟΚ" όσον αφορά τα τσοκ στο τελείωμα της κάνης, που η διάμετρος μικραίνει ακόμα περισσότερο; Με την λογική αυτή, δεν θα έπρεπε να υπάρχει ο κώνος ούτε τα τσοκακια στο τέλος της κάνης. Θα έπρεπε να υπάρχουν κάνες στην διάμετρο του φυσιγκιού, από την αρχή μέχρι το τέλος.

    Φίλοι μου καλημέρα. Σωστός ο συλλογισμός σου φίλε μου αλλά τα πράγματα δεν είναι και τόσο απλά. Σύμφωνα με τον συλλογισμό σου και δεδομένου ότι η μικρότερη αποδεκτή διάμετρος στο τελείωμα της θαλάμης είναι 20,3χιλ στην ίδια διάμετρο θα πρέπει να είναι και ο αυλός της κανης.Κατι τέτοιο όμως δεν είναι εφικτό γιατί δεν είναι δυνατή η ικανοποιητική έμφραξη των αερίων από τον συγκετρωτηρα με αποτέλεσμα στην καλύτερη περίπτωση την σοβαρή μείωση της ταχύτητας και στην χειρότερη και σημαντικότερη την δημιουργία επικίνδυνων συσσωματώσεων στα σκαγια.Για το λόγο αυτό και η διεύρυνση του αυλού δεν είναι απεριόριστη.
    Για την αντιμετώπιση αυτών των προβλημάτων καθώς και του ΣΟΚ που ανάφερες , μεταξύ της θαλάμης και του αυλού της κάνης υπάρχει ένα κωνικό τμήμα που ονομάζετε κώνος προσαρμογής. Ο προορισμός του είναι να επιτρέψει στα σκάγια να περάσουν ομαλά από τον κάλυκα του φυσιγγίου στην κανη.Απο το πόσο καλά θα κάνει τη δουλειά του εξαρτάτε και η απόδοση του όπλου .
    Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με τα τσοκ.Στα τελευταία εκατοστά της κάνης σύμφωνα μα τον βαθμό της σύσφιξης που επιθυμούμε δίνετε στένωση έτσι ώστε να δίνουν μιας μικρότερης διαμέτρου κύκλο κατανομής στα σκάγια. Παραμόρφωση των σκαγιών κατά το πέρασμα τους από το τσοκ φυσικά είναι γεγονός και αναλόγως των απαιτήσεων σου καλησε να… "πληρώσεις" και το ανάλογο τίμημα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #116604

    Με την λογική αυτή, δεν θα έπρεπε να υπάρχει ο κώνος ούτε τα τσοκακια στο τέλος της κάνης. Θα έπρεπε να υπάρχουν κάνες στην διάμετρο του φυσιγκιού, από την αρχή μέχρι το τέλος.

    Εφευρέσεις δηλαδή που έγιναν κατεστημένο ύστερα από το πέρασμα από το εμπροσθογεμές στο οπισθογεμές. Τα εμπροσθογεμή όμως, με την απουσία θαλάμης, κώνου και τσοκ, έβγαζαν φοβερά ποιοτικές τουφεκιές.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    276
    ΚΥΡKYRIAKOS στις #355917

    Τα εμπροσθογεμή όμως, με την απουσία θαλάμης, κώνου και τσοκ, έβγαζαν φοβερά ποιοτικές τουφεκιές.

    Oπότε όσο πιο πολύ διευρυμένος είναι ο αυλός και το στοκ τόσο πιο ποιοτική η τουφεκιά;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 41 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων