η διάμετρος του αυλού αποτελεί κριτήριο επιλογής όπλου;

Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 31 έως 41 (από 41 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #355936

    Φίλε Dimar1039 καλημέρα,

    Τα παραπάνω δεν τα έγραψα για να διαφωνήσω με τον τρόπο που είναι κατασκευασμένα να όπλα στις μέρες μας και σίγουρα δεν είμαι οπαδός του εμπροσθογεμούς τουφεκίου. Τα έγραψα επειδή είναι οι σκέψεις μου σχετικά με το debate που υπάρχει αναμεσα σε αυτούς που ισχυρίζονται ότι οι magnum θαλάμες επηρεάζουν αρνητικά το απότελεσμα της τουφεκιάς που προέρχεται από ένα συμβατικό φυσίγκι των 70mm. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι σίγουρα θα υπάρχουν αρνητικές συνέπειες όσον αφορά την ποιότητα της τουφεκιάς αλλά όχι στον βαθμό που ισχυρίζονται οι υποστηρικτές της άποψης ότι η χρήση 76mm θαλάμης δρα αρνητικά στην τελική ποιότητα ενός 70mm φυσιγκίου. Αφορμή για τις σκέψεις αυτές έγιναν τα σχόλια ενός εκ των πωλητών γνωστού οπλοπολείου των Αθηνών, όταν σε σχετική ερώτησή μου, μου απάντησε ότι φυσικά επηρεάζεται αρνητικά μια τουφεκιά σε βαθμό 30-40%. Λυπάμαι κύριοι αλλά αυτό δεν το δέχομαι με τίποτα και παραπάνω έγραψα την άποψη μου.

    Ας δούμε λοιπόν που στηρίζουν οι υποστηρικτές αυτής της άποψης τα επιχειρήματα τους. Όταν γίνει το "μπαμ" μέσα σε μια θαλάμη 76mm από ένα φυσίγκι 70mm, υπάρχει ένα διάστημα 6mm μέχρι να φτάσει η γόμωση στην είσοδο του κόνου προσαρμογής. Αυτό λοιπόν το διάστημα θεωρείται ικανό να εκφυλίσει την ποιότητα κατά 30%; :P :P ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ! Μα θα έπρεπε να γνωρίζουμε ότι τα όπλα σήμερα εκτός από διευρυμένους αυλούς έχουν και επιμηκυμένους κώνους προσαρμογής σε σχέση με παλαιότερα τουφέκια. Ας θεωρήσουμε λοιπόν ότι έχουν δίκιο και ας συμφωνήσουμε ότι αυτό το "ΣΟΚ" που δέχεται η γόμωση σε αυτά τα 6mm και κατά την είσοδο της στον κώνο προκαλεί έκπτωση της ποιότητας του αποτελέσματος. Γιατί δεν γίνεται λόγος για αντίστοιχο επηρεασμό της τουφεκιάς από τα τσοκάκια στο τελείωμα της κάνης; Θεωρώ πως στο τσοκ έχουμε μεγαλύτερο σοκ μιας και γίνεται την στιμή της εξόδου των σκαγιών από την κάνη ενώ στην περίπτωση της θαλάμης το λεγόμενο "σοκ" συμβαίνει στην αρχή της διαδρομής, πράγμα που δίνει την δυνατότητα στην τουφεκιά να "στρώσει" μέχρι την έξοδο. Αν κάνουμε την αφαίρεση 2,03cm(διαμετρος τελειώματος θαλάμης) – 1,88cm (διαμετρος αυλού) και συγκρίνουμε το αποτέλεσμα με αυτό που θα προκύψει αν κάνουμε την αφαίρεση 1,88cm (διαμετρος αυλού) – 1,7Χ cm (διαμετρος εξόδου τσοκ) , θα καταλάβουμε ότι η δεύτερη στένωση είναι μεγαλύτερη της πρώτης, άρα και ο επηρεσμός μεγαλύτερος. Εν κατακλείδι, θα ήθελα να αναφέρω πως όπως στα περισσότερα θέματα έτσι και εδώ η αλήθεια μάλλον είναι κάπου στην μέση. Θυμάμαι έναν οπλουργό που μου είπε κάποτε να καταργήσω τελείως τα τσοκ και να τουφεκάω παντού (κοντα-μακριά) χωρίς κανένα τσοκ. Σας πληροφορώ ότι το έκανα και από τότε δεν ξαναβίδωσα τσοκ στην κάνη ( όπλο παλιά altair με 66εκ κάνη). Τα αποτελέσματα πολλές φορές απίστευτα ! σε μακρινούς στόχους.

    Επειδή σε όλα τα θέματα, είμαι της άποψης ότι πρέπει να προτείνουμε και λύσεις εκτός του να υποστηρίζουμε την άποψη μας, θεωρώ ότι η καλύτερη λύση είναι η αγορά ενός τουφεκιού με θαλάμη 3" αλλά με κάνη αρκετή να καλύψει το θήραμα που μας ενδιαφέρει. Για παραδειγμα όταν θα πάω για παπιά και υπάρχει και η περίπτωση να περάσει και καμιά χήνα, θέλω να έχω μαζί τουφέκι με 3" θαλάμη και με κάνη 71 ή 76 cm ατσοκάριστη. Όταν θα πάω για τσίχλα, ορτύκι, μπεκάτσα, τρυγονάκι, θα ήθελα να έχω μαζί μου την altair με θαλάμη 2 & 3/4 και κάνη 66cm με το πολύ βιδωμένο επάνω το 0,25 τσοκ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #116626

    Άκου 30 – 40%! Ήμαρτον. Είπαμε, έχει κάποιες απώλειες, προφανώς αμελητέες, της τάξης του 2-3%. Λοιπόν, επειδή τράβηξε πάρα πολύ το θέμα και από την δική μου πλευρά δεν έχω κάτι να προσθέσω, θα επαναλάβω μόνο την αρχική μου τοποθέτηση που αφορούσε την αγορά δίκαννου. "Αν δεν πρόκειται να ρίξεις φυσίγγια magnum, πάρε με απλές θαλάμες." Εννοείται πως αν μειώνεται έτσι η ευχρηστία του όπλου (π.χ. κυνήγι αγριόχοιρου, υδροβίων κλπ.) τότε δεν ισχύει η παρότρυνσή μου. Γιατί το κάναμε τόσο μεγάλο θέμα, δεν το καταλαβαίνω…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #116628

    Φιλε ALTAIR LUSSO καλημέρα σε σένα και όλους τους φίλους συναδέλφους κυνηγούς.
    Η κυνηγητική οικογένεια παγκόσμια είναι πολύ μεγάλη και καταναλωτική! Οι εταιρίες που δραστηριοποιούνται γύρω από τον χώρο μας προκειμένου να είναι ανταγωνιστικοί στην αγορά φέρνουν στο φως διάφορα "καλουδια".Καποια "παραπανήσια" και κάποια πραγματικά τεχνολογικά εξελιγμένα και χρησιμα.Στην προσπάθεια τους όμως να τα προωθήσουν αλλά και κάποιες φορές από άλλους να τα μποϊκοτάρουν προκειμένου να ξεφορτωθούν το στοκ, προχωρουν σε υπερβολές.
    Η σωστή ενημέρωση γνωση,και η προσωπική μας αντίληψη είναι το δικό μας μέσο άμυνας.
    Βασική προϋπόθεση οι απαιτήσεις μας και η δυνατότητα μας να τα χρησιμοποιήσουμε. Παράδειγμα για μένα που είμαι ένας μέσος σκοπευτής-κυνηγός, αν έχει μεγάλο αριθμό θηραμάτων στις εξόδους μου,ειτε 18,8 κάνη έχω είτε 18,3 το ίδιο είναι και ερχωμε να συμφωνήσω μαζί σου.Για έναν εξαίρετο σκοπευτή όμως που μπορεί να αξιοποιήσει τις δυνατότητες του όπλου του στο μέγιστο, και το παραμικρό πιάτο μπορεί να κρίνει τον αγώνα του, και η παραμικρή λεπτομέρεια μετραει.Επιμορφωτικα η γνώμη των τελευταίων σε μένα μετραει περισσότερο από του πωλητή-κατασκευαστή.
    Τα στοκ τώρα είναι ένα άλλο μεγάλο κεφάλαιο που σηκώνει πολύ συζητηση.Επιδη υπάρχει σχετικό θέμα θα το συζητήσουμε εκεί…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    663
    RIOTDORO στις #117347

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ,
    ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΘΕΜΑ.ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ 2 ΟΠΛΑ.MIA BAIKAL ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ SUPER MAGNUM KAI MIA BERRETA MAGNUM.ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΧΕΙ 18,2 ΑΥΛΟ ΚΑΝΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ 18.5.ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ 2 ΟΠΛΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΙΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ.ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΜΑΚΡΙΝΕΣ ΒΟΛΕΣ ΜΕ ΑΠΛΑ ΦΥΣΣΙΓΓΙΑ ΕΝΩ Η ΑΛΛΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΣΕ ΚΟΝΤΙΝΕΣ ΒΟΛΕΣ.
    ΕΤΣΙ ΤΗΝ ΜΙΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΓΙΑ ΦΑΣΣΑ,ΛΑΓΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ.
    ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΛΑΚΤΙΣΜΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΟΠΛΑ.
    ΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΣΚΑΓΙΑ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΝΩ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ Η ΝΤΟΥΦΕΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #117353

    Ενοεις οτι η μια σκοτωνει μακρυα και η αλλη κοντα με το ιδιο τσοκ μπροστα η με διαφορετικο τσοκ ? Καπου χρειαζεται εξηγηση η ερωτηση σου…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #117356

    Δοκιμές σε κυκλικό στόχο και σε τηλεφωνικούς καταλόγους έκανες;;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    333
    cambof στις #117362

    Nα πω και εγω την γνωμη μου
    θαλαμη 70χιλ και διαμετρο αυλου το πολυ εως 18,4
    πραγματι τα ρωσικα οπλα με τα πιο πανω χαρακτηριστικα
    εκαναν θαυματα κυριολεκτικα(ομιλω ως κατοχος)
    τα υπολοιπα ειναι αμερικανικης προελευσης που εχουν κολλημα με ολα τα μεγαλα..
    απο θαλαμη και αυλο εως και τις γομωσεις (μαγνκουμ)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    663
    RIOTDORO στις #356480

    ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑ ΑΠΕΙΡΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΕ ΤΕΝΕΚΕ ΠΛΑΣΤΙΚΟ.ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΣΟ ΣΚΛΗΡΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ.ΤΟ ΒΑΙΚΑΛ ΠΕΡΝΟΥΣΕ ΤΟΝ ΤΕΝΕΚΕ ΠΕΡΑ ΠΕΡΑ,ΕΝΩ Η ΒΕΡΕΤΑ ΙΣΑ ΙΣΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΟΥΣΕ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΚΟΜΜΑΤΙ.ΤΟ ΦΙΣΣΙΓΓΙ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 2 ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΗΤΑΝ ΤΟ ΙΔΙΟ CONDOR ΚΑΙ ΤΟ ΤΣΟΚΑΚΙ ΦΟΥΛ.
    ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΒΟΛΕΣ ΜΕ ΤΟ ΒΑΙΚΑΛ.ΣΗΚΩΝΑ ΣΕ ΚΑΡΤΕΡΙ ΦΑΣΣΑΣ ΤΟ ΟΠΛΟ ΚΑΙ ΑΚΟΥΓΑ ΟΛΟΥΣ ΝΑ ΛΕΝΕ ΜΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΤΟΥΦΕΚΙΑ ΣΕ ΤΡΕΛΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΕΠΕΦΤΕ Η ΦΑΣΣΑ ΝΕΚΡΗ.ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΕΝΗ~!!!! :unsure:

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #356486

    Τι μου θύμισες τώρα…! Κάτι παρόμοιο γινόταν με το ρώσικο πλαγιόκανο του πατέρα μου, ειδικά στην αριστερή. Όπλο που έχει κλείσει τα 50 χρονια και το βγάλαμε φέτος στην τσίχλα να "ξεπιαστεί" λίγο. Με 28γρ !!! σκάγια εκεί που θα το σκεφτόμασταν να σηκώσουμε τις καραμπίνες, έβλεπες την τσίχλα και γύριζε ανάποδα…. :unsure:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    142
    nickzilas στις #356563

    …Βασική προϋπόθεση οι απαιτήσεις μας και η δυνατότητα μας να τα χρησιμοποιήσουμε. Παράδειγμα για μένα που είμαι ένας μέσος σκοπευτής-κυνηγός, αν έχει μεγάλο αριθμό θηραμάτων στις εξόδους μου,ειτε 18,8 κάνη έχω είτε 18,3 το ίδιο είναι και ερχωμε να συμφωνήσω μαζί σου.Για έναν εξαίρετο σκοπευτή όμως που μπορεί να αξιοποιήσει τις δυνατότητες του όπλου του στο μέγιστο, και το παραμικρό πιάτο μπορεί να κρίνει τον αγώνα του, και η παραμικρή λεπτομέρεια μετραει.Επιμορφωτικα η γνώμη των τελευταίων σε μένα μετραει περισσότερο από του πωλητή-κατασκευαστή.
    Τα στοκ τώρα είναι ένα άλλο μεγάλο κεφάλαιο που σηκώνει πολύ συζητηση.Επιδη υπάρχει σχετικό θέμα θα το συζητήσουμε εκεί…

    Συμφωνω DIMAR1039 οτι διαφορες του τυπου 18,3 και 18,4 εως 18,8 κανουν διαφορες στις κατανομες τοσο μικρες που οχι ο μεσος αλλα ο καλος κυνηγος πολυ δυσκολα θα καταλαβει…ολα αυτα ειναι δικαιολογιες γιατι παντα πρεπει κατι να μας φταει…δεν ξερω ποσοι εχουν δει στο χαρτι την διαφορα στο χαρτι του 18,3 και 18,4 ή 18,5 για το ιδιο παντα οπλο με το ιδια φυσιγγια…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    142
    nickzilas στις #117438

    Οσον αφορα τον σκοπευτη ομως μπορει να παιζει μεγαλο ρολο αν συνυπολογισουμε και τα 24 gr. που δουλευει στο σκοπευτηριο…

Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 31 έως 41 (από 41 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων