ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,196 έως 9,210 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #385014

    mark cal20 wrote:
    θα σου προτεινα την tecna σε 1,05 χ 21 container guallandi cal28 38mm,,, ρελιαστο χαρτονακι,,,και μεσαιο καψουλι οπως και στην Α1. παει αρκετα καλα ειναι ευχαριστη στο λακτησμα και δινει περι τα 385μ/δ ταχυτητα. την εχω σαν την βασικη γομωση χειμωνα καλοκαιρι… και εχω κυνηγησει μ αυτη ολα σχεδον τα μεσαια θηραματα.. ορτυκι τσιχλα τρυγωνικλπ. καθως και αγριοκουνελο. σου παραθετω δοκιμη με 4αστρα στα 25μ με ψιλα σκαγια νο 11 και μαλληνη ταπα,,,, φυσιγγι για ορτυκι..( συγγκεντρωτηρας χωρις αυτια με ενα χαρτονακι σαν μαξυλαρι μεταξυ σκαγιων και πλαστικου ) στην δοκιμη το καψουλι ειναι το 2000 αλλα η πυριτηδα ειναι 1,02 ,,σχεδον ενα γραμμαριο θαλεγα… φυσικα το 1,05 με μεσαιο το ιδιο ειναι..απλα στην ενφραξη αυτη της φωτο..δηλ με πατεντα μαλληνη,,, στο δικο μου οπλο δειχνει να δουλευει καλητερα. η δοκημη αυτη δινει 387μ/δ πολυ μεγαλο ποσοστο συγκεντρωσης 82% πολυ καλη κατανομη αλλα και καλυψη στην επιφανεια του 1χ1μ !!!!!!!!

     

    Φίλε Μάρκο δοκίμασα την συνταγή σου με μια μικρή παραλλαγή (μετά από μελέτη και σε ένα Ιταλικό Site )

    616 καψούλι 1,05 gr Tecna Χ 22,2 gr σκάγια no 8 container guallandi 38mm ρελι

    Τα αποτελέσματα άριστα.

    Στο απογευματινό μου κυνήγι καρπώθηκα αρκετές τσίχλες, κάποιες από αυτές ήταν σε αρκετά μεγάλη απόσταση >30m, μάλιστα χωρίς τραυματισμένα πουλιά όλα νεκρά ακαριαία.

    Οπότε το μόνο που έχω να πω είναι Μάρκο keep up the good work

     χαιρομαι που εφτιαξες ενα φυσιγγιο που σ αρεσει… νομιζω οταν κανουμε ενα κυνηγι με φυσιγγια δικα μας.. και εχουμε ωραιες τουφεκιες.. η χαρα ειναι μεγαλη!!!!

    αν δε ειναι και απο μικρο διαμετρημα που και καταναλωτες αλλα και κατασκευαστες το βαζουν στην μπαντα..

     ε εκει νομιζω η  χαρα δεν περιγραφετε… την καταλαβαινει μονο ενας που εχει τετοιο οπλο…

     νασε καλα… καλες τουφεκιες….

    και…υπαρχουν και αλλες.. γομωσεις για 28αρι. αυτη ειναι μια clasic to start with… 😉

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #385021

    αυτο ειναι το πρωτο θηραμα μεγαλου μεγεθους που θηρευσα με το 28αρι και γομωση αυτη με τα 21 γρμ με σκαγια 7αρι.

    αφιερωμενη στους φιλους των μικρων διαμετρηματων.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    47
    Dimitris στις #385068

    και…υπαρχουν και αλλες.. γομωσεις για 28αρι. αυτη ειναι μια clasic to start with…

    Αν θέλεις δώσε και μερικές άλλες για να έχω εναλλακτικές.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #385081

    mark cal20 wrote:
    και…υπαρχουν και αλλες.. γομωσεις για 28αρι. αυτη ειναι μια clasic to start with…

    Αν θέλεις δώσε και μερικές άλλες για να έχω εναλλακτικές.

     

    μια που γεμιζω με αστεροειδες ειναι αυτη εδω με jk6 στα 21 ξανα αλλα σε καλυκα 70χιλ..με μαλληνη… μαλληνη μπορεις να κανεις και εσυ..απλα καταργοντας τα πεταλα του συγγεντρωτηρα που δουλευεις..και βαζεις ενα χαρτονακι πανω του πριν βαλεις τα σκαγια.. ταχυτητα φτανει τα 390μ/δ .

     ανετα μπορει να μεταλαχθει σε ρελιαστο σε καλυκα 65αρι.. απλα κατεβαζοντας ο,5 την πυριτιδα κρατωντας μεσαιο το καψουλι…. ( 1,10χ21-615 ) για αστερι στα 70χιλ..

    θα την πας στο 1,05χ21-615 σε 65αρη καλυκα ρελιαστο .

     μετα παμε στα βαργια να το πω ετσι με 1,15χ23 jk6  686.. φυσιγγι που τα κανει κυριολεκτικα ολα!!!!! και φτανει τα 412μ/δ…. απο τα πολυ καλα μου φυσιγγια.. δεν εχω φωτο απο δοκιμη..σ αυτο το pc που γραφω τωρα.. αλλα φωτο απο τα βλητικα συμπερασματα..που κρατω στο αρχειο μου…. τα γραμματα B ,,C που βλεπεις ειναι διαφορετικοι τυποι συγκεντρωτηρα…ο β ειναι ο μεσαιος και c ειναι ο μεγαλητερος της γκουαλαντι..

     η δοκιμη που βλεπεις ειναι στα 25μετρα ,,,,με κυλινδρο…….με 11αρι  73% .. με αρκετα καλη καλυψη χωρις κεντρα εντονα και φτωχες η μετριες περιφερειες… στο κυνηγι ορτυκιου και τσιχλας.. με εχει παντα καλυμενο.. απο ζεστο σεπτεμβρη.. μεχρι υγρο και κρυο νοεμβρη…..

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #385554

    κατασκευη container ultra 410

    χρειαζετε 2 συγκεντροτηρες ενας μεγαλος και ενας μικρος.. οποιος νανει της γκουαλαντι..

    ενα τρυπανι 8,5 χιλ

    ενα ηλεκτρ. κοληρηρι

    ενα παχυμετρο και ενα κοπηδι.

    παραθετω φωτο..βημα βημα

    … Συγνωμη στον φιλο που μου ζητησε την αναδημοσιευση αυτη που ειχα πριν καιρο αναρτησει…και που εκ παραδρομης ανεβασα στο τοπικ αυτο..και οχι στο  κυνηγι με 36αρι

    ……. συνεχιζετε στο σωστο μερος δημοσιευσης…

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    47
    Dimitris στις #385731

    Φίλε mark  έχεις να προτείνεις καμιά συνταγή για 28 cal με >25gr, έχω βρει μερικές αλλά με πυρίτιδες που δεν κυκλοφορούν (ή που δύσκολα τις βρίσκεις) στην  Ελλάδα.

    Ευχαριστώ

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    jimm 694 στις #385776

    test

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #385780

    Φίλε mark έχεις να προτείνεις καμιά συνταγή για 28 cal με >25gr, έχω βρει μερικές αλλά με πυρίτιδες που δεν κυκλοφορούν (ή που δύσκολα τις βρίσκεις) στην Ελλάδα.

     

    Ευχαριστώ

     

     

     εχω ,,,,αλλα αυτες οι γομωσεις ειναι πολυ ιδιαιτερες και δεν ανακοινωνω τις αναλογιες που τις διεπουν.. απλα εχω να πω πως ειναι και εφικτες με εξειδικευμενες πυριτηδες ..αλλα και με πυριτιδες που υπαρχουν στην ελληνικη αγορα..και ειναι αργου..μεχρι μετρια προδευτικου τυπου.

    απλα λεω πως εκτος του οτι ειναι δυνατον να υπαρξουν.. παρα την περιεργη δομη τους οσο αφορα την περιφημη στηλη σκαγιων ..που πρεπει παντα να μην ειναι εξωπραγματικη..  εχουν και αξοθαυμαστα βλητικα αποτελεσματα….

    εκ του ορατου λοιπον αποτελεσματος μπορεις να δεις παραδειγματα  τετοιν γομωσεων   25,,27γρμ με 28αρι… που προσφατα εχω αναρτησει στο τοπικ 36αρια..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #385860

    καλησπερα παιδες!

    εχει γεμισει κανεις 66 βολα με ΜΒ36;;   παιζει καμια δοκιμασμενη συνταγη με MB36;

    πριν 5 χρονια γεμηζα με ΜΒ32  τα 66βολα (36γρμ.ακρυβος ειναι τα 66σκαγια 4,5mm)   με  2,00 γρμ.MB32

    πιστευω οτι θα ειναι καλητερα με την ΜΒ36

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    236
    KIKLADES στις #386102

    Επειδή  αυτή η ιστορία που άνοιξε ο mark cal20 με τα περιφερειακά σκάγια με έτρωγε και ανέτρεξα στην μοναδική απ΄οσο ξέρω slow motion αποτύπωση της κίνησης σε όλο το μήκος της τροχιάς που υπάρχει στο ιντερνετ και είναι εδώ

    http://www.youtube.com/watch?v=SqfyysHejxk&feature=related

    και έκανα κάποιες  παρατηρήσεις

    έκανα αποκοπή και σχέδιο πάνω στην φωτογραφία για να γίνει αντιληπτό τι παρατήρησα

    Η βολή είναι προφανώς με συγγεντρωτηρα που τα φτερακια απορρίπτονται και κόβονται αμέσως … ( τέτοιον εγώ να υπάρχει δεν ξέρω πάντως)

     

    1.Αερια από την κάνη βγαίνουν και πριν την έξοδο των σκαγιών και δεν προπορεύονται τα σκάγια των αεριών

    2.Ηδη από τα πρώτα  μέτρα ο συγγεντρωτητας η το τμήμα του παραμορφώνει και πιέζει την  στήλη των σκαγιών χάνοντας την κυλινδρική μορφή που πρέπει να έχουν και δημιουργώντας μια πεπλατυσμένη στήλη

    3.Οταν πια ο συγγεντρωτηρας οπισθοχωρεί παραμένει πίσω από την στήλη ΕΜΠΟΔΙΖΟΝΤΑΣ να  σκάγια να οπισθοχωρήσουν ακριβώς από πίσω αλλά ανοίγοντας τους ένα ελεύθερο διάδρομο πάνω και κάτω ( ουσιαστικά κωνικό στο χώρο ) αυξάνοντας την διασπορά τους

    4. Παραμένοντας μέσα στην μάζα τους , με την κίνηση του  ουσιαστικά αυξάνει την διασπορά τους

    5 . Ναι τα σκάγια οπισθοδρομούν , αλλά αυτά που φαίνονται να οπισθοδρομούν περισσότερο είναι τα ακριανά της κατανομής  και όχι της κεντρικής μάζας

    6 αν παρατηρήσουμε με προσοχή την πίσω κίνηση έχει δυο διευθύνσεις . Η μια ακριβώς προς τα πίσω και η άλλη πλαγιά προς τα πίσω .Τα κεντρικά φαίνονται να πηγαίνουν μόνο προς τα πίσω ενώ τα ακριανά φαίνονται να είναι πλάγια προς τα πίσω

     

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #386123

    βολη απο αρμα μαχης δεν ειναι αυτο ;; 

     απλα εξωμειωνει την βολη του λιοκανου  με σκαγια

    δεν ειναι καθολου το ιδιο .

    η καννη του αρματος ειναι και αυτη ραβδωτη  γιαυτο και η διασπορα ειναι σχεδων αμεση

     αλλα υλικα , αλλες πιεσεις , αλλες ταχυτητες   γενικα αλλο πραγμα

    ο συγκεντρωτηρας ή καλυτερα το υλικο βυσματωσεις του λιοκαννου νομηζω οτι δεν προσπερνα  τα σκαγια (ή καποια απο αυτα )κατα την πορεια προς τον στοχο  χανει πολυ ποιο γρηγορα την ταχυτητα του και αφυνει τα σκαγια μετα απο  καποια μετρα

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #386126

    tomaso wrote:
    καλημερα στην παρεα!! θελω να σας μεταβιβασω τον προβληματισμο μου… γεμισα καμποσα φυσιγγια με cx2000- MBx32 1,70 x 33 gr No 7 – θωδη 24 – *- 57,6. ολα τα πουλια επεφταν ζωντανα η εβγαζε πολλα πουπουλα και εκαναν πως επεφταν και πριν πεσουν ξανα πεταγαν. μετρησα ταχυτητα στο 1,5 μετρο απο την καννη 400 μ/δ. δεν καταλαβαινω τι παιζει… καθε βοηθεια η γνωμη δεκτη. φιλικα θωμας

    Για σου συναδελφε τομασο καιρο ειχαμε να σε δουμε χαθηκες, εγω νομιζω οτι πιεζεις πολυ τα σκαγια με το μεγαλο υψος του συγκεντρωτηρα, για δοκιμασε 22 χιλ. και πεσμας το αποτελεσμα……………………………………………………………………………………………………………..ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ 337……………………………………………..

    για τον φιλο τομασο : εγω γεμιζω ετσι με ΜΒ32 τα 33γρμ.με παρα πολυ καλλα αποτελεσματα :

     

    Σε πλαστικό κάλυκα  CHEDDITE  cal  12 ύψους  70χιλ.  με μέταλλο 12χιλ.

    Καψούλι Μ686  πυρίτιδα MB32    1,70γρμ.  Σκάγια 33γρμ. Νο 8 (2,30 χιλ)

    Πλαστικός  συγκεντρωτήρας   Gualandi  22χιλ  ( προκομμένα  τα 4 πτερύγια)

    Κλείσιμο  αστεροειδές 6 ακτινών. Τελικό ύψος φυσιγγίου 58,5χιλ.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #386132

    εχει δικιο οπερδικας 33 : χρησιμοποιεις ψυλο συγκεντρωτηρα 24mm και ασκεις πολυ πιεση στο κλεισιμο 57,6 χιλ .   με αποτελεσμα να εχεις υψιλες πιεσεις και πτωση της ποιοτητας της τουφεκιας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #386134

    και ανέτρεξα στην μοναδική απ΄οσο ξέρω slow motion αποτύπωση της κίνησης σε όλο το μήκος της τροχιάς που υπάρχει στο ιντερνετ

    Αυτή είναι πειραματική βολή από άρμα μάχης με σφαιρίδια κατά προσωπικού. Δεν έχει καμιά σχέση με βολή από λειόκανο. Αν και έχουν κατασκευαστεί λειόκανες κάνες αρμάτων μάχης για εξιδικευμένα πυρά δεν υπάρχει κάπου βολή σφαιριδίων σαν αυτή που έβαλες για να δούμε κατά πόσο προσομοιάζει το κυνηγετικό όπλο.

    καλημερα στην παρεα!! θελω να σας μεταβιβασω τον προβληματισμο μου… γεμισα καμποσα φυσιγγια με cx2000- MBx32 1,70 x 33 gr No 7 – θωδη 24 – *- 57,6. ολα τα πουλια επεφταν ζωντανα η εβγαζε πολλα πουπουλα και εκαναν πως επεφταν και πριν πεσουν ξανα πεταγαν. μετρησα ταχυτητα στο 1,5 μετρο απο την καννη 400 μ/δ. δεν καταλαβαινω τι παιζει… καθε βοηθεια η γνωμη δεκτη. φιλικα θωμας

    Θωμά κατέβα στο 1,65 και βάλε βύσμα που να σου αφήνει 10mm κενό από τα σκάγια μέχρι το χείλος του κάλυκα ή βάλε 1,70 με 686 καψούλι και τα υπόλοιπα όπως σου είπα. Δοκίμασε όμως με δυό τρία διαφορετικά βύσματα 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #386141

    φιλε κυκλαδες πολυ ενδιαφερον βιντεο… αν το δει καποιος καμια 10 φορες θα δει πραγματα πολλα…

    μερικα που ειδα εγω ειναι τα εξης..

     κατ αρχας η βολη ειναι απο αρμα..μαχης…δε γνωριζα οτι τα αρματα ριχνουν βληματα σε μορφη νεφφους

    αν και εχω ακουσει οτι τα νεα πυροβολα καποιων διαμετρηματων.. βαλονται απο λειοκανη καννη ..η οποια αναπτισει ραυδωσεις μονο μερικα εκατοστα πριν το τελος της

    λεγετε οτι αυτες οι καννες αυξανουν σημαντικα την ακριβεια μακρυνων βολων σε σχεση με κανες πληρως ραυδωτες

    .αυτο που ειδα και που παρ οτι το δοκιμιο αυτο προερχετε απο οπλο που δεν γνωριζουμε πολλα απ την βλητικη του συμπεριφορα ειναι πως καποια σκαγια δειχνουν να επιταχυνουν και σιγα σιγα να περνουν μπροστα απ τα ηδη προπορευομενα….

    επισης μου αφησε την εντυπωση πως η ενφραξη ειναι καποια μορφη μαλληνης… η οποια ομως ακολουθει αρκετα τα σκαγια στην πορεια τους με οτι αυτο συνεπαγετε…

    συνεχιζω να το παρατηρω.. και θαθελα πολυ να το κατεβασω σαν αρχειο στο pc να το μελετησω… καρε καρε…

    αλλα δε ξερω πως..

    κανενας φιλος κομπιοτεροτερος απο μενα να μου πει ρε παιδια…??????

     φιλε κυκλαδες μπραβο για το βιντεο !!!!!

    σε πρωτη εκτιμηση βλεπω να συμβαινουν πολλα απ οσα υποπτευομαι και δεν συνηγορουν μ αυτα που ευρεως ειναι γνωστα και αποδεκτα περι στηλης σκαγιων

    κρατω μια επιφυλαξη λογω του ιδιαιτερου του οπλου που μας δινει αυτη την εικονα.. αλα οπως και να εχει αρκετα πραγματα μπορουν να παρατηρηθουν

    επισης ενα γενικο που θα πω ειναι οτι ενω ολα ξεκινουν με μια διαταξη σαν αγωνας αυτοκινητων..μεχρι να φτασουν στο τερμα δηλ τον στοχο..πολλες ανακαταταξεις..και προσπερασματα συμβαινουν…και πολλοι φαινομενικα πρωτοι τερματιζουν δευτεροι η τελευταιοι…..

     βεβαια ολοι  τερματιζουν καπου μεσα  σε μια μορφη ατρακτου/// και ολοι ξεκινουν με μικροδιαφορες μεταξυ τους στην αποσταση…….κατα την εκινηση

     

     

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,196 έως 9,210 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων