ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,226 έως 9,240 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    85
    vti-chris στις #386347

    Για από πάνω στα σκάγια τελίως …δική μου απορία είναι.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #386358

    η κατασκευη ενος φυσιγιου διασπορας με προβληματιζε  αλλα ακομη και τωρα με προβληματιζει για το ποιος ειναι ο καλητερος τροπος κατασκευης του.

    θα ηθελα να το συζητισουμε  και να πουμε τις αποψης μας και τις εμπειριες  μας

    Το λοιπων : Η απλη λογικη λεει οτι για να κανεις ενα φυσιγγι με διασπορα, για καταβολη θηραματος περιπου σε αποσταση 15 -20μ  απλα  κανεις  κατι για να χαλασεις την τουφεκια

    1)τοποθετιση χοντρων σκαγιων μεσα στα σκαγια (καταπροτιμιση ανακατεμενα )

    2) αυξηση της πυρητιδας (σε ασφαλη παντα επιπεδα)

    3)ρελιαστο κλυσιμο

    4)σκαγια μη σφαιρικου σχηματος (πολυ αποτελεσματικο στη διασπορα αλλα επικηνδινο για το σκυλι)

    5) συνδιασμοι των ανωθεν

    6)η χρειση ενως αποκεντρωτηρα (κοινος διασπορεας)

     

    Προσοπικα εχω δοκιμασει ολα τα παραπανω: συμπερασμα ; την καλητερη λυση βρυσκω τον διασπορεα

    1) δεν καταπονω το οπλο μου με αυξημενες πιεσης

    2) δεν κανω μολυβδοσεις στην καννη μου απο τα  σκαγια (χρειση απλης ταπας)

    3) δεν εχω ανεξελενκτα σκαγια (μη σφαιρικα -φακες)  εκτως δραστικου κυκλου 1,2μ  οπου κυδινευει το σκυλι μου

    4) δουλευει καλητερα σε καννες με σταθερο σφυκτο τσοκ  (εχω σταθερα τσοκακια */***)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #386372

    Για από πάνω στα σκάγια τελίως …δική μου απορία είναι.

    φυσικα και εχει δοκιμασθει με μια στρωση σκαγιων πριν το κλεισημο..δηλ απο πανω απ τα σκαγια

    αλλα δεν προσφερει κατι ιδιαιτερο οσο αφορα μια διασπορα μετρησημη ..ποιοτικη.

    ο λογος που αναφερομαι πως τα σκαγια απο πλαστικη υλη πρεπει να ειναι στην μεση της γομωσης ειναι γιατι δοκιμαστικαν και αλλες πιθανες θεσεις… απλα δεν αποδωσαν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #386381

    ο λογος που αναφερομαι πως τα σκαγια απο πλαστικη υλη πρεπει να ειναι στην μεση της γομωσης ειναι γιατι δοκιμαστικαν και αλλες πιθανες θεσεις… απλα δεν αποδωσαν.

     

    Απορια: γιατι πλαστικο σκαγι 4,5mm και οχι μολυβδινο 4,5mm;;

    αν  κανουμε χρειση μολυβδενιου σκαγιου 4,5 χιλ (απο 66βολα) δεν θα ηταν ποιο αποτελεσματικη η διασπορα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #386382

    η κατασκευη ενος φυσιγιου διασπορας με προβληματιζε αλλα ακομη και τωρα με προβληματιζει για το ποιος ειναι ο καλητερος τροπος κατασκευης του.

     

    θα ηθελα να το συζητισουμε και να πουμε τις αποψης μας και τις εμπειριες μας

    Το λοιπων : Η απλη λογικη λεει οτι για να κανεις ενα φυσιγγι με διασπορα, για καταβολη θηραματος περιπου σε αποσταση 15 -20μ απλα κανεις κατι για να χαλασεις την τουφεκια

    1)τοποθετιση χοντρων σκαγιων μεσα στα σκαγια (καταπροτιμιση ανακατεμενα )

    η μεθοδος αυτη μπορει να δωσει ενα 5-7% περετερω διασπορα στην γομωση που θα επιβληθει φυσικα και δεν ειναι τροπος διασπορας..αλλα ειναι ενας τροπος ελαφρου ανοιγματος μιας τουφεκιας..αλλα μεχρι εκει.

    2) αυξηση της πυρητιδας (σε ασφαλη παντα επιπεδα)

    αυτη επισης αν και παρακαμψουμε την αυξηση των πιεσεων..στην ουσια κατι σαν την πρωτη περιπτωση ειναι οι διαφορες..5-7%

    προσωπικα δεν την θεωρω λυση για καμια απολυτως εφαρμογη.

    3)ρελιαστο κλυσιμο

    το ρελιαστο κλεισημο καθε αλλο παρα ανοιγμα στην τουφεκια προσφερει.. σε παρα πολλες περιπτωσεις δε προσφερει και κλεισημο

    Σε καμια περιπτωση δεν εχει να κανει ο τροπος κλεισηματος με την κατασκευη φυσιγγιων διασπορας

    4)σκαγια μη σφαιρικου σχηματος (πολυ αποτελεσματικο στη διασπορα αλλα επικηνδινο για το σκυλι)

    αυτα τα σκαγια περαν του αν ειναι επικυνδηνα η οχι για το σκυλι..( μπορει να υποτεθει οτι γινετε χρηση σε κυνηγια χωρις σκυλο )

     εκτως του οτι δεν υπαρχουν σε αγορα.. βλητικα παρουσιαζουν υπερβολικες ασταθιες στα βλητικα τους αποτελεσματα

    και εχουν εγκαταλυφθει και σαν ιδεα..και φυσικα σαν προιοντα οπως προαναφερα.

    5) συνδιασμοι των ανωθεν

    οι συνδιασμοι των ανωθεν φυσικο ειναι να μην προσφερουν τιποτα αφου εχουν νομιζω αναλυθει ανωθεν οι ιδιοτητες τους.

    6)η χρειση ενως αποκεντρωτηρα (κοινος διασπορεας)

    Ναι προσφερουν λυση… αλλα οχι απολυτη… αν θελουμε υπαρχουν και αλλοι τροποι αλλα θελει ιδικατασκευες

     

    Προσοπικα εχω δοκιμασει ολα τα παραπανω: συμπερασμα ; την καλητερη λυση βρυσκω τον διασπορεα

    λογικο ειναι αφου οι τροποι που αναφερες δεν εχουν δυνατοτητες διασπορας.

    1) δεν καταπονω το οπλο μου με αυξημενες πιεσης

    2) δεν κανω μολυβδοσεις στην καννη μου απο τα σκαγια (χρειση απλης ταπας)

    3) δεν εχω ανεξελενκτα σκαγια (μη σφαιρικα -φακες) εκτως δραστικου κυκλου 1,2μ οπου κυδινευει το σκυλι μου

    4) δουλευει καλητερα σε καννες με σταθερο σφυκτο τσοκ (εχω σταθερα τσοκακια */***)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #386390

    mark cal20 wrote:
    ο λογος που αναφερομαι πως τα σκαγια απο πλαστικη υλη πρεπει να ειναι στην μεση της γομωσης ειναι γιατι δοκιμαστικαν και αλλες πιθανες θεσεις… απλα δεν αποδωσαν.

     

    Απορια: γιατι πλαστικο σκαγι 4,5mm και οχι μολυβδινο 4,5mm;;

    αν κανουμε χρειση μολυβδενιου σκαγιου 4,5 χιλ (απο 66βολα) δεν θα ηταν ποιο αποτελεσματικη η διασπορα

    γιατι η αδρανια του πλαστικου προσφερει περισσοτερη αντισταση στα σκαγια της κατω δεσμης..αλλα ταυτοχρονα και ενα ελαφρυ <<<κουνημα στα σκαγια της βασης της ανω δεσμης… αν θελουμε περετερω <<<παρενοχληση>>των σκαγιων της ανω δεσμης παμε στην λυση επιπροσθετα της πρωτης και στο χαρτονακι κολλας με μια μπιλια στο κεντρο του

    οπως και να εχει… μερικα μετρα χαρτι.. ενα μαραδορακι και βολες με το οπλο και την γομωση που μας αρεσει.. και θα βρουμε αν κανουμε χρηση αυτων που λεω..ακριβως την τουφεκια που θελουμε

    αν περετερω θελουμε μια ακομα καλητερη λυση στην τουφεκια διασπορας

    εχω αναρτησει στο παρελθον λυσεις ιδιοκατασκευης..με αξιοζηλευτα αποτελεσματα,,μακραν καλυτερα απο διασπορεα που μπορει να υπαρχει στο εμπορειο.

    παρ αυτα απ οτι καταλαβα κυνηγας με 12αρι…και εδω υπαρχουν αρκετες λυσεις διασπορας ετοιμες στο εμορειο.. αυτη και αλλες που εχω αναρτησει κατα καιρους αφορα διαμερηματα μικρομεσαια..που κατασκευαστες αλλα και χρηστες οπλων τα κοιτουν σαν παιδια κατωτερου θεου και τους δινουν υλικα και σημασια…με το κουταλακι.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    353
    maxus staf στις #386504

    Κώστα γεια σου κι από μένα. Γεμίζω κι εγώ με την MEC που λέτε, εδώ και 2 χρόνια τα φυσίγγια μου.

     

    Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ικανοποιημένος. Πρώτα απ” όλα είναι μια ενασχόληση που “γεμίζει” τις “νεκρές” κυνηγετικά ώρες πολύ ευχάριστα.

    Μετά σου προσφέρει μεγάλη ηθική ικανοποίηση όταν βρεις την γόμωση που “ταιριάζει” στο όπλο σου αλλά και σε σένα τον ίδιο και έχεις την δυνατότητα να την “αναπαράγεις” όποτε θέλεις . Μην ξεχνάμε ότι τα φυσίγγια μας είναι το ’λφα και Ωμέγα για την επιτυχία μας και μας απασχολούν όλους.

    Τρίτο λόγο και τελευταίο θα βάλω το κόστος των φυσιγγίων, γιατί πιστεύω ότι όλοι μας όσο κι αν γκρινιάζουμε για τις τιμές τους, τα σκάμε κανονικά για το φυσίγγι που ξέρουμε ότι είναι καλό.

    Θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα του alexsot, για το «Universal charge bar». Ιδίως το ογκομετρικό της πυρίτιδας είναι φοβερό: εύκολο στη ρύθμιση και αλάνθαστο.

    Το αντίστοιχο για τα σκάγια, εμένα που γεμίζω περισσότερα “ψιλά” νούμερα (8,9 & 10), με παιδεύει λίγο: θέλει συχνά επανέλεγχο του βάρους σκαγιών που βγάζει γιατί “χάνει” λίγο. Τα λίγα “χοντρά” που έχω γεμίσει (4,5 & 6) τα συμπαθεί σαφώς περισσότερο. Απαραίτητη βέβαια μια καλή ζυγαριά ακριβείας.

    Για τον αυτόματο τροφοδότη καψυλίων δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, δεν τον έχω και γεμίζω συνήθως καινούριους κάλυκες. Χρησιμοποιώ πρόσθετα και ένα επιτραπέζιο δράπανο που του έχω προσαρμόσει μια ρελιάστρα και δίνω έτσι στα φυσίγγια μου το απαραίτητο φινίρισμα στο κλείσιμο τους.

    Πάλι έχει δίκιο ο φίλος alexsot για τις πυρίτιδες μικρού όγκου. Καλό είναι να τις αποφεύγεις όπως και όλοι οι ιδιογομωτές κατά την γνώμη μου. Οι διαφορές στις αναπτυσσόμενες πιέσεις για λίγα εκατοστά του γραμμαρίου είναι τεράστιες και καλό είναι να μην τις εμπιστευόμαστε. Προτίμησε πυρίτιδες με μεγαλύτερη ανοχή σε μικρές αυξομειώσεις του βάρους του.

    Την Α1 δεν την έχω γεμίσει για να σου πω γομώσεις. Εγώ γεμίζω με SIDNA (για τρυγόνι, ορτύκι τσίχλα) και με JK6/B (για φάσσα, μπεκάτσα). Είμαι παλιομοδίτης βλέπεις. Αν θελήσεις συνταγές για αυτές τις δύο έχω να σου στείλω αρκετές.

    ’ντε ξεκίνα, για να συζητήσουμε πιο προχωρημένα θέματα για τη μηχανή και την ιδιογόμωση γενικότερα.

    Βαγγέλης

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #386752

    Απο καποιες δοκιμες  που ειχα κανει  για συγκριση κλεισιματος διαπιστοσα οτι τα φυσιγγια  ιδιας συνταγης κλεισμενα με  δισκο και ρελι ειχαν ποιο ομαλες και οποιο ομιομορφες κατανομες εναντη του 6αρι αστερωηδους μ ε 8αρι αστερι δεν εκλεισα ποτε , αν και διαβασα οτι καποιοι κατασκευαστες πιστευουν οτι ειναι καλητεροτο 8αρι , 

    εχει δοκιμασει ποτε καεις και αν ναι τι αποψη εχει;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #386761

    Kατα καιρους ψηνομαι να κλεινω με 8αρι. Ομως επειδη ως επι το πλειστον δουλευω με καλυκες ξαναριγμενους, το 8αρι δεν δουλευει σ’αυτους. Ετσι οπως πανε τα πραματα με βλεπω να ψαχνομαι στις δοκιμες, παρα να κυνηγαω, οποτε ισως το προσπαθησω και το 8αρι καποια στιγμη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    158
    zabalaveri στις #386782

    Μαρκο Z2M-15 cal 20 που μπορουμε να βρουμε στην ελλαδα η καπιον αλο σηγκετροτηρα στα 15 χηλ εκτος μαληνης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    236
    KIKLADES στις #386800

    Απο καποιες δοκιμες που ειχα κανει για συγκριση κλεισιματος διαπιστοσα οτι τα φυσιγγια ιδιας συνταγης κλεισμενα με δισκο και ρελι ειχαν ποιο ομαλες και οποιο ομιομορφες κατανομες εναντη του 6αρι αστερωηδους μ ε 8αρι αστερι δεν εκλεισα ποτε , αν και διαβασα οτι καποιοι κατασκευαστες πιστευουν οτι ειναι καλητεροτο 8αρι , εχει δοκιμασει ποτε καεις και αν ναι τι αποψη εχει;;

    Μια πρώτη εικόνα   είναι εδώ

    http://www.e-artemis.gr/forumz/topic/407/page/603/

    Εκκρεμει το βαλιστικό τεστ ….. αλλα μεχρι τωρα δεν εχω καταφερει να φτιαξω κατι αξιοπιστο  που να φερνει σε βαλιστικο τζελ ….

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #386801

    Απο καποιες δοκιμες που ειχα κανει για συγκριση κλεισιματος διαπιστοσα οτι τα φυσιγγια ιδιας συνταγης κλεισμενα με δισκο και ρελι ειχαν ποιο ομαλες και οποιο ομιομορφες κατανομες εναντη του 6αρι αστερωηδους μ ε 8αρι αστερι δεν εκλεισα ποτε , αν και διαβασα οτι καποιοι κατασκευαστες πιστευουν οτι ειναι καλητεροτο 8αρι ,

     

    εχει δοκιμασει ποτε καεις και αν ναι τι αποψη εχει;;

    τα τελευταια χρονια τα φυσιγγια μου ειναι κατα το μεγαλητερο μερος τους με 8αρι.

    ο λογος ειναι αυτος που λες..οτι με το ρελιστο ειδες ομαλοτερες κατανομες..

    ειχα ξανααναφερθει στο θεμα ..

    αν κοιταξουμε ενα αστερι 6αρι αναποδα..ενα 8αρι,,και ενα τζαμακι..θα δουμε πως η γεωμετρια του 8αριου ειναι ομαλοτερη μακραν του 6αριου… και ειναι αυτη που ερχετε πολυ κοντα στο να ειναι σχεδον επιπεδη. σε σχεση με ενα 6αρι..

    αυτα ολα φυσικα παρουσιαζουν μικρες σχετικα ποιοτικες διαφορες της ταξης του 5-6%..

    στην οεατη ουσια και αν μηλαμε για 12αρι.. αυτη η διαφορα μπορει και να μη ειναι ουσιαστικη.. ο λογος ειναι πως το 12αρι της κυνηγετικης κλασικης πραξης περιεχει 32 γρμ σκαγια η και παραπανω… αν δεχθουμε την πραγματικοτητα που λεει πως 24γρμ ειναι υπεραρκετα για καταβολες του στοχου σε ποσοστο 100% και σε κοντινες αλλα και σε μακρινες βολες ( σκητ..τραπ ) καταλαβαινουμε πως το κυνηγετικο φυσιγγι του σημερα των 32 και πανω γραμμαριων στο 12αρι…ΑΝΤΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΜΕΤΡΙΟΤΗΤΕΣ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΒΛΗΤΙΚΗ ΤΟΥ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ

    απλα γιατι εκ των πραγματων εχει τετοια παραπανω π[οσοτητα σκαγιων απ οσο στην ουσια χρειαζετε που ειτε χασει 6% λογω τυπου αστεροειδους ειτε λογω μετριοτητας ως πυριτιδας σκαγια ενφραξης…  αλλο ενα 6%.. αντε και αλλο ενα 10% λογο μετριοτητας του σκοπευτη που θα το ριξει..παραμενει στο να ειναι βλητικα αξιοποιησημο…

    τι θελω να πω μ ολα αυτα.

    πρωτον πως το 8αρι κανει διαφορες!!!

    δευτερον οτι αν το πακακαμψουμε στην περιπτωση 12αριου δεν χαλασε ο κοσμος

    τρτον σε καμια περιπτωση το 6αρι δεν ειναι το καλητερο αστερι επειδη εφαρμοζετε ευρεως  απο την ευρωπαικη βιομηχ φυσιγγιων που παρασυρει σ αυτο και τους ιδιογομωτες.

    τετταρο

    οτι σε μικροτερα -μεσαια διαμετρηματα οπου τα βαρη σκαγιων ειναι πολυ κοντα σ αυτο το 24γρμ αλλα και προς τα κατω

    ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ ΜΕΤΡΑΝΕ.. ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝ ΠΑΜΕ ΣΕ ΧΡΗΣΗ 8ΑΡΙΟΥ Η ΟΧΙ.

    εκει φυσικα σε μερικιες περιπτωσεις λογω αδυναμιας 8αριου παμε στο ρελιαστο

    που πραγματικα δεν εχει να ζηλεψει τιποτα!!!! ουτε απο 6αρι..αλλα ουτε και απο 8αρι…

    πολλα διασημα 12αρια φυσιγγια αμερικανικης εταιριας

    που δουλευουν αψογα και σε παγωνιες και σε υγρασιες και σε ζεστες… και οπου αλλου θελετε

    που εδω ακομα πιστευουμε πως για 12 διαφορετικους καιρους θελουμε 12 διαφορετικα φυσιγγια ,,

    ενα τετοιο φυσιγγι τα παρακαμπτει ολα αυτα ….

    καποιοι φωστηρες που πιστευουν στα φαντασματα της καλοκακοκοκαιριουγρασιας. ανυμποροι να το ερμηνευσουν..λενε.. ΕΕΕ αυτο ειναι γιατι η πυριτιδες ειναι καλες..ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΕΣ…..

     ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΑΙΔΙΑ  αλλα αυτα ειναι παπαριες !!!

    πολλοι ειναι οι λογοι που αυτα τα φυσιγγια πανε μια χαρα..ενας πολυ πολυ ορατος ακομα και για τον πλεον ασχετο με την ιδιογομωση..

    ειναι ενα    αστερι 8αρι….και ενα ρελιασμα ριχο!!!!!!!!!!!!!

    θαλεγα λοιπον.. ας μημηθουμε αυτα τα δυο σε πρωτο βαθμο.

    .ας μετα βρουμε καποια ισορροπια πυριτηδος σκαγιων της αρεσκιας μας..

    .και ισως βρεθουμε προ εκπληξεως στο τι φισιγγια μπορουμε να φτιαξουμε..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/06/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    147
    benelli-crioevo στις #386814

    λιουφκα wrote:
    Απο καποιες δοκιμες που ειχα κανει για συγκριση κλεισιματος διαπιστοσα οτι τα φυσιγγια ιδιας συνταγης κλεισμενα με δισκο και ρελι ειχαν ποιο ομαλες και οποιο ομιομορφες κατανομες εναντη του 6αρι αστερωηδους μ ε 8αρι αστερι δεν εκλεισα ποτε , αν και διαβασα οτι καποιοι κατασκευαστες πιστευουν οτι ειναι καλητεροτο 8αρι , εχει δοκιμασει ποτε καεις και αν ναι τι αποψη εχει;;

    τα τελευταια χρονια τα φυσιγγια μου ειναι κατα το μεγαλητερο μερος τους με 8αρι. ο λογος ειναι αυτος που λες..οτι με το ρελιστο ειδες ομαλοτερες κατανομες.. ειχα ξανααναφερθει στο θεμα .. αν κοιταξουμε ενα αστερι 6αρι αναποδα..ενα 8αρι,,και ενα τζαμακι..θα δουμε πως η γεωμετρια του 8αριου ειναι ομαλοτερη μακραν του 6αριου… και ειναι αυτη που ερχετε πολυ κοντα στο να ειναι σχεδον επιπεδη. σε σχεση με ενα 6αρι.. αυτα ολα φυσικα παρουσιαζουν μικρες σχετικα ποιοτικες διαφορες της ταξης του 5-6%.. στην οεατη ουσια και αν μηλαμε για 12αρι.. αυτη η διαφορα μπορει και να μη ειναι ουσιαστικη.. ο λογος ειναι πως το 12αρι της κυνηγετικης κλασικης πραξης περιεχει 32 γρμ σκαγια η και παραπανω… αν δεχθουμε την πραγματικοτητα που λεει πως 24γρμ ειναι υπεραρκετα για καταβολες του στοχου σε ποσοστο 100% και σε κοντινες αλλα και σε μακρινες βολες ( σκητ..τραπ ) καταλαβαινουμε πως το κυνηγετικο φυσιγγι του σημερα των 32 και πανω γραμμαριων στο 12αρι…ΑΝΤΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΜΕΤΡΙΟΤΗΤΕΣ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΒΛΗΤΙΚΗ ΤΟΥ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ απλα γιατι εκ των πραγματων εχει τετοια παραπανω π[οσοτητα σκαγιων απ οσο στην ουσια χρειαζετε που ειτε χασει 6% λογω τυπου αστεροειδους ειτε λογω μετριοτητας ως πυριτιδας σκαγια ενφραξης… αλλο ενα 6%.. αντε και αλλο ενα 10% λογο μετριοτητας του σκοπευτη που θα το ριξει..παραμενει στο να ειναι βλητικα αξιοποιησημο… τι θελω να πω μ ολα αυτα. πρωτον πως το 8αρι κανει διαφορες!!! δευτερον οτι αν το πακακαμψουμε στην περιπτωση 12αριου δεν χαλασε ο κοσμος τρτον σε καμια περιπτωση το 6αρι δεν ειναι το καλητερο αστερι επειδη εφαρμοζετε ευρεως απο την ευρωπαικη βιομηχ φυσιγγιων που παρασυρει σ αυτο και τους ιδιογομωτες. τετταρο οτι σε μικροτερα -μεσαια διαμετρηματα οπου τα βαρη σκαγιων ειναι πολυ κοντα σ αυτο το 24γρμ αλλα και προς τα κατω ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ ΜΕΤΡΑΝΕ.. ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝ ΠΑΜΕ ΣΕ ΧΡΗΣΗ 8ΑΡΙΟΥ Η ΟΧΙ. εκει φυσικα σε μερικιες περιπτωσεις λογω αδυναμιας 8αριου παμε στο ρελιαστο που πραγματικα δεν εχει να ζηλεψει τιποτα!!!! ουτε απο 6αρι..αλλα ουτε και απο 8αρι… πολλα διασημα 12αρια φυσιγγια αμερικανικης εταιριας που δουλευουν αψογα και σε παγωνιες και σε υγρασιες και σε ζεστες… και οπου αλλου θελετε που εδω ακομα πιστευουμε πως για 12 διαφορετικους καιρους θελουμε 12 διαφορετικα φυσιγγια ,, ενα τετοιο φυσιγγι τα παρακαμπτει ολα αυτα …. καποιοι φωστηρες που πιστευουν στα φαντασματα της καλοκακοκοκαιριουγρασιας. ανυμποροι να το ερμηνευσουν..λενε.. ΕΕΕ αυτο ειναι γιατι η πυριτιδες ειναι καλες..ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΕΣ….. ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΑΙΔΙΑ αλλα αυτα ειναι παπαριες !!! πολλοι ειναι οι λογοι που αυτα τα φυσιγγια πανε μια χαρα..ενας πολυ πολυ ορατος ακομα και για τον πλεον ασχετο με την ιδιογομωση.. ειναι ενα αστερι 8αρι….και ενα ρελιασμα ριχο!!!!!!!!!!!!! θαλεγα λοιπον.. ας μημηθουμε αυτα τα δυο σε πρωτο βαθμο. .ας μετα βρουμε καποια ισορροπια πυριτηδος σκαγιων της αρεσκιας μας.. .και ισως βρεθουμε προ εκπληξεως στο τι φισιγγια μπορουμε να φτιαξουμε..

    http://www.youtube.com/user/markchalaris?feature=guide

    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 16 λεπτά πριν από τον mark cal20.
    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 15 λεπτά πριν από τον mark cal20.

    sostos egkrino 1000% 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    262
    classicdoubles στις #387044

    Καλημέρα Μάρκο, Από προχθές είμαι υπερήφανος ιδιοκτήτης ενός Ugartechea 16Ga Όπως καταλαβαίνεις άρχισα το ψ’αξιμο για… μπεκατσοφύσιγγα, χο χο

    αν εσυ εισαι περιφανος απο εχτες εγω ειμαι ζηλιαρης απο σημερα!!!!! μπραβο στο αποκτημα καργιοφυλιΒΑΣΚΙΚΟ….κατα τους πολλους….γενικολογοντας ..Ισπανικο… κατασκευαστης που σεβετε το προιον του..δεν βαρηγδουπιετε σαν Αγγλος…..αλλα απλα δινει οπλα με@@@@@δια σ αυτους που ψαχνουν ποιοτητα τιμη…σε βαθος χρονου…. οπλα οχι μονο για αυτους που διαθετουν χρημα με το σεσουλο.. αλλα και για αυτους που με ΚΑΤΙ παραπανω..αποκτουν κατι που ειναι πολυ ψηλα!!!!!

    ΦΙΛΕ tzanampeths, ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΛΟΤΟΥΦΕΚΙΣΤΟ! ΜΕ ΤΑ ΤΣΟΚΑΡΙΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΚΑΝΝΕΣ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ, ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΤΟΥΣ ΔΙΑΣΠΟΡΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ! ΕΥΧΟΜΑΙ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #387049

    Καλημέρα Μάρκο, Από προχθές είμαι υπερήφανος ιδιοκτήτης ενός Ugartechea 16Ga Όπως καταλαβαίνεις άρχισα το ψ’αξιμο για… μπεκατσοφύσιγγα, χο χο Ενδιαφέρον site http://www.naturabuy.fr/Bourres-cartons-rondelles-cat-983.html

     

    Τακη,καλοριζικο και καλοντουφεκο!!!!!!!!!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,226 έως 9,240 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων