ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,241 έως 9,255 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1164
    tzanampeths στις #387051

    Ευχαριστώ πολύ πα’ιδες!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    85
    vti-chris στις #387145

    Άσχετο με το τρέχον θέμα αλλά με απασχολεί εδώ και καιρό…η διάμετρος της φούστας του βύσματος.

    Έχει κάνει κάποιος μετρήσεις για τις διαφορές στην διάμετρο του βύσματος και αν αυτές επηρεάζουν την ντουφεκιά???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #387154

    φυσικα και επιρεαζουν..ητε ειναι απο container ητε αυτη της χρησης σε μαλληνες.

    στην ουσια μια φουστα ενας αυλος και μια δυναμη γομωσης,,,και ενα ρελιασμα ..και ενα βαρος σκαγιων..και και… σε αλληλοεπιδραση  γεννουν μια τουφεκια..

    μεσα απο πειραματισμο θα εχεις αυτη που σου κανει.

    γνωμη μου ειναι να πειραματισθεις αρκετα με εναν της επιλογης σου αρκετα.. παιζοντας λιγο με την πυριτηδα λιγο με τα σκαγια…λιγο με το ρελιαμσα..

    ειναι μακραν σοφωτερο να παιξεις με ενα μονο συγγεντρωτηρα αρκετα..παρα να κανεις πολλα πειραματα ταυτοχρονα με διαφορους…

    σε γενικες γραμμες ολες οι φουστες δινουν καλα βλητικα αποοτελεσματα και συνεργοζονται με ολους τους αυλους .. σε ακραιους αυλους οπως απο 18,7 και πανω <<<ισως >>χρειαζετε να βρεις εκεινον με την μεγαλητερη διαμετρο.. 

     φιλικα mark cal20

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #387165

    οσοι κλεινετε με 8αρι αστερι τι κενο αφηνετε απο τα σκαγια μεχρι το χειλος του καλυκα;;

    ειναι ιδιο με του 6αρι;; ( εγω στο 6αρι  αφηνω 11χιλ.)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #387168

    αναλογα τον καλυκα απο 9,5 μεχρι 10,5.. με ελαφρυ ρελιαμσμα παντα… ποτε πανω απο 1,2,,με 1,3 χιλ.. τουλαχιστον εγω εκει δουλευω… ( δεν ρελιαζω με δραπανο παγκου και 600 φευγα στροφες..)

    αν θελω κατι να αλαξω στην τουφεκια..κρατω σταθερα αυτα τα νουμερα..και αναζητω την λυση με <<<συν.η πλην >>> στην πυριτηδα,, τα σκαγια ,,το καψουλι…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #387398

    σε γενικες γραμμες ολες οι φουστες δινουν καλα βλητικα αποοτελεσματα και συνεργοζονται με ολους τους αυλους .. σε ακραιους αυλους οπως απο 18,7 και πανω <<<ισως >>χρειαζετε να βρεις εκεινον με την μεγαλητερη διαμετρο..

    Έχεις απόλυο δίκιο Μάρκο όσον αφορά τις “φούστες”.

    Εγώ ακολουθώ όμως τη μεθοδολογία να κατασκευάζω πεντέξι ολόιδιες γομώσεις από πέντε φυσίγγια η καθεμιά αλλά με διαφορετικό βύσμα και μετά τη δοκιμή κρατάω αυτό που μου έδωσε το καλήτερο αποτέλεσμα για τα “δικά μου” δεδομένα και δουλεύω πλεον πάνω σε αυτό για την οποιαδήποτε βελτίωση.

    Έχω παρατηρήσει ότι και φούστες που δεν έχουν καλή “εμφραξη” αν αυξήσω λίγο την πυρίτιδα ή πάω σε πιό δυνατό καψύλιο αποδίδουν καλά ίσως γιατί τις αναγκάζει να διασταλούν περισσότερο ή λίγο παραπάνω πίεση που ασκείτε.

    Όσον αφορά αυλούς πάνω από 18,7 με είχε ταλαιπωρήσει αρκετά να βρώ τι ταιριάζει όταν απέκτησα ένα όπλο με αυλό 18,9. Εκεί δούλεψε πολύ το παχύμετρο και ντουφεκιές στο βρόντο μέχρι να κατασταλάξω.

    δεν ρελιαζω με δραπανο παγκου και 600 φευγα στροφες..

    Εγώ στο 6άρι αστέρι δεν ρελιάζω ποτέ εφόσον χρησιμοποιώ μεταχειρισμένους κάλυκες.

    Απλά χρησιμοποιώ πάντα τον ίδιο κάλυκα (μαζεύω από το σκοπευτήριο) και έχω προσαρμόσει όλες τις γομώσεις πάνω σ’ αυτόν.

    Για ρέλιασμα όταν φτιάχνω ρελιαστά ή όταν θέλω να κλείσω λίγο πιό “σφιχτά” χρησιμοποιώ ρελιάστρα χειρός.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    mixalos στις #387409

    αναλογα τον καλυκα απο 9,5 μεχρι 10,5.. με ελαφρυ ρελιαμσμα παντα… ποτε πανω απο 1,2,,με 1,3 χιλ.. τουλαχιστον εγω εκει δουλευω… ( δεν ρελιαζω με δραπανο παγκου και 600 φευγα στροφες..) αν θελω κατι να αλαξω στην τουφεκια..κρατω σταθερα αυτα τα νουμερα..και αναζητω την λυση με <<>> στην πυριτηδα,, τα σκαγια ,,το καψουλι…

    http://www.youtube.com/user/markchalaris?feature=guide

    Nα ρωτησω κατι και γω , γιατι οταν κλεισω απο 6αρι σε 8αρι αστερι παντα με την ιδια δοσολογια το δευτερο μου αφηνει μια τρυπα 2mm .

    Δοκιμασα να χαραξω ποιο χαμηλα και παλι τα ιδια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #387416

    mark cal20 wrote:
    αναλογα τον καλυκα απο 9,5 μεχρι 10,5.. με ελαφρυ ρελιαμσμα παντα… ποτε πανω απο 1,2,,με 1,3 χιλ.. τουλαχιστον εγω εκει δουλευω… ( δεν ρελιαζω με δραπανο παγκου και 600 φευγα στροφες..) αν θελω κατι να αλαξω στην τουφεκια..κρατω σταθερα αυτα τα νουμερα..και αναζητω την λυση με <<>> στην πυριτηδα,, τα σκαγια ,,το καψουλι…

    http://www.youtube.com/user/markchalaris?feature=guide

    Nα ρωτησω κατι και γω , γιατι οταν κλεισω απο 6αρι σε 8αρι αστερι παντα με την ιδια δοσολογια το δευτερο μου αφηνει μια τρυπα 2mm .

    Δοκιμασα να χαραξω ποιο χαμηλα και παλι τα ιδια.

    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 13 λεπτά πριν από τον mixalos.

     νομιζω υποθετικα βεβαια το λεω.. πως μαλλον θελει βαθητερη χαραξη το αστερι.. η το σημειο καμπης ..( σημειο καθ υψος..ρυθμησης ..της εναρξης στο κλεισημο ..αν δουλευεις με MEC )

    συνηθως η ανοδυνη μεθοδος ειναι να χαραξεις βαθυτερα με το αστερι διαμορφωσης,,, το πλαστικο της mec σπανια με προδωσε… σε 1-2 μεταλικα ομως,και πανακρυβα ..εφαγα τα 2 χιλ,,και εγω. …..

    μετα απο μια εξερετικα δυσκολη μεθοδο μετατροπης στα μαχαιρακια..τα καταφερα!!!!

    νομιζω σε γενικες γραμμες με το πλαστικο μαχαιρι της mec και μικροαλαγες στο cam.. θα το φερεις εκει που θες..

    μικρη συμβουλη

    την γομωση που εχεις μεταφερει απο 6αρι σε 8αρι…θα πρεπει να την τροποποιησεις ενδεχομενως…

    σπανια,,και φυσικο ειναι…η αλαγη αστεροειδους τυπου.. να δινει ιδιο βλητικο αποτελεσμα και με 6αρι και με 8αρι.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #387459

    Mαρκο, οταν λεμε τροποποιηση;

    Πχ, σκοπευτικο με πυριτιδα AS και 28γρ σκαγια, αλλαγη απο κλεισιμο σε 6 τι αλλαγες στην πυριτιδα ή στο υψος του βυσματος αποφερει; Σκοπιμως δεν αναφερω τη συνταγη, γιατι μιλαω γενικα, και οχι ειδικα για την συγκεκριμενη που με ενδιαφερει

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    mixalos στις #387466

    Mαρκο με την Lee κλεινω , μα δεν εχει να κανει μ΄αυτο , κατεβαζοντας το μαχαιρι απο 1.50mm ~ 2,10mm μεχρι 3mm με μια ροδελα στην βαση του καλυκα , αφου η Lee δεν εχει ρυθμισεις,το μονο που καταφερνω ειναι να τσακισω τον καλυκα μετα την στεφανη, κατι αλλο πρεπει να παιζει. 🙄

    Ο κενος χωρος που εχω δοκιμασει να κλεισω ειναι απο 9 εως 11.2mm μα παλι τα ιδια, και ειναι το παντερμο μια ομορφια αλλα θα το βρω που θα μου παει. 🙄

    Δημητρη θελω και την δικη σου αποψη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #387494

    Mαρκο, οταν λεμε τροποποιηση;

     

    Πχ, σκοπευτικο με πυριτιδα AS και 28γρ σκαγια, αλλαγη απο κλεισιμο σε 6 τι αλλαγες στην πυριτιδα ή στο υψος του βυσματος αποφερει; Σκοπιμως δεν αναφερω τη συνταγη, γιατι μιλαω γενικα, και οχι ειδικα για την συγκεκριμενη που με ενδιαφερει

     

    Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

    As  28 χμμμ νομιζω αυτη προτεινετε καπου στο 1,40.. με γρηγορο καψουλι..688 κλπ.

     νομιζω μπορει αν δουλευεις  σ αυτο το βαρος να μη θελει καποια μεταβολη.

    φυσικα αν δεις πως το ρελιασμα για 8αρι επειδη συνηθως θελει ενα απαλο ,,1,3 χιλ για παραδειγμα..σου δωσει αισθηση χαλαρης γομωσης.. η βαζεις..1-2χιλ φελο στον πατο του συγκεντροτηρα η κανεις την γομωση σε ενα συγκεντροτηρα που θαχει 1,,2 χιλ μεγαλητερο υψος… θα το δεις στην πραξη. αν παραυτα νομιζεις οτι σου βγαινει δυνατη με το 8αρι ειδικα για την πυριτιδα που αναφερεσε σοφοτερο ειναι να πας την πυριτιδα ,.0,5 πιο κατω..παρα να της δωσεις μεσαιο καψουλι.. ειναι πυριτιδα γρηγορη σκοπευτικου χαρακτηρα,,και συνηθως θελουν μονο γρηγορο… γνωμη μου… δεν εχω μεγαλη επαφη με τις σκοπευτικες..αν και καποτε δουλευα την f24.. και λιγο την subsonic.

    ελπιζω να βοηθεισα περισσοτερο παρα να σε μπερδεψα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #387496

    Mαρκο με την Lee κλεινω , μα δεν εχει να κανει μ΄αυτο , κατεβαζοντας το μαχαιρι απο 1.50mm ~ 2,10mm μεχρι 3mm με μια ροδελα στην βαση του καλυκα , αφου η Lee δεν εχει ρυθμισεις,το μονο που καταφερνω ειναι να τσακισω τον καλυκα μετα την στεφανη, κατι αλλο πρεπει να παιζει.

     

    Ο κενος χωρος που εχω δοκιμασει να κλεισω ειναι απο 9 εως 11.2mm μα παλι τα ιδια, και ειναι το παντερμο μια ομορφια αλλα θα το βρω που θα μου παει.

    Δημητρη θελω και την δικη σου αποψη.

    φιλε mixalos αν και δεν γνωριζω την μηχανη που εχεις …ξερω πως δεν δεχετε μαγαλες ριθμησεις..αλλα ειναι περιπου φιξ και κανει πολυ καλα κλεισηματα..

    απ την αλλη ξερω οτι ειναι αμερικανικων αναγκων..και εκει οι δυο στους τρεις 8αρι κλεινουν..

    παρ αυτα για να το εχεις κανει και νασαι απογοητευμενος κατι τρεχει…

    να σε ρωτησω..

    οταν κατεβαζεις το αστερι ,,δηλ λιγο πριν περασει στο δευτερο σταδιο.. η τρυπουλα που διαφενετε απ τον κωνο που σχηματιζετε. πανω στο φυσιγγιο .ειναι μεγαλητερη η μικροτερη των 5χιλ????

    σημειωση θελει καλλυκες καλα φρεζαρισμενους το 8αρι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #387503

    απ το πρωι ηθελα να σας ποσταρω ενα ειδος φουστας..παλιομοδητικο μεν αλλα αρκετα ικανο ακομα και στις μερες μας…

     ο λογος που την δουλεψα ηταν γιατι οι φουστες που υπαρχουν στο εμπορειο για χρηση με μαλληνες μου εδειναν ναι μεν καλες τουφεκιες αφου το εψαχνα αρκετα,,μα πολυ ξερες και αβολες… πιεσμενες…( ειμαι της σχολης σχεδον μηδεν πιεση στην γομωση.. του στιλ το αμορτισερ του συγγεντροτηρα νανει κατα το ημησι πιεσμενο στο τελικο φυσιγγι ,,,, ΜΕ τιποτα!!! )

     αναζητησα λοιπον αυτη που παραθετω εδω στο σχημα.

    το μονο μπελαλιδικο ειναι πως θελει μια ζγρομπια που δεν υπαρχει στην αγορα. απλα τροποποιητε μια αγοραστη με ενα ελαφρυ τορνιρισμα ωστε η κοπη της να δεινει διαμετρους ακριβως αυτες που θελουμε για παραδειγμα 18,9…18,8..κλπ

    θελει χαρτονι ενος χιλ παχους και φελο 2 χιλ

    κοβουμε στην ουσια 2 χαρτι ενα φελο.. η 3 χαρτι 2 φελο αναλογα την φουστα που θαλουμε να κανουμε.. απο εκει και περα βαζουμε την μαλληνη και εχουμε μια θαυμασια τουφεκια.

    <<<<< στην ουσια αυτο που θελουμε ειναι μια διαμετρος 2 δεκ μεγαλητερη του αυλου μας…>>>>

    οι πιεσεις που ασκουντε πιεζουν τα χαρτονια..ο φελος διαστελετε …κλπ κλπ…

    το εκανα και σε οβερ μπορ αυλο αυτο.. οπως αναφερε ο φιλος μας ο Κωστας λιγο πριν..περι διευρημενων.. και βασανων 😆  και δουλεψε θαυμασια.

    στο σχημα που δινω εχουμε ενα εξτρα αμορτισερ,,απο τον 6χιλ φελο.. αλλα στους φιλους των συγκεντρωτηρων μπορει να παρακαμφθει αυτος ο 6αρης φελος και να μπει ο συγκεντρωτηρας με το φυσικο του αμορτισερ χωρις την φουστα του φυσικα..

    ειναι μια σε γενικες γραμμες old timer ενφραξη που οποιος περασει τον κοπο μιας κατασκευης ζγρομπιας εχει αρκετες φασεις για να παιξει..και με ρελιαστα και με συνχρονα αστρεριου  φυσιγγια.. και με 18,3 και με 18,8…..

    τωρα δεν το συζητω σε χαρτινους με το 20αρι μου ρελιαστα  με μαλληνη και αυτη τη φουστα  στα τρυγωνια..

    μυρουδια ,,ΑΧΧΧ 40 χρονια παλια αναμνηση… 😀

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #387517

    Mαρκο με την Lee κλεινω , μα δεν εχει να κανει μ΄αυτο , κατεβαζοντας το μαχαιρι απο 1.50mm ~ 2,10mm μεχρι 3mm με μια ροδελα στην βαση του καλυκα , αφου η Lee δεν εχει ρυθμισεις,το μονο που καταφερνω ειναι να τσακισω τον καλυκα μετα την στεφανη, κατι αλλο πρεπει να παιζει. Ο κενος χωρος που εχω δοκιμασει να κλεισω ειναι απο 9 εως 11.2mm μα παλι τα ιδια, και ειναι το παντερμο μια ομορφια αλλα θα το βρω που θα μου παει. Δημητρη θελω και την δικη σου αποψη.

    παρε με τηλ , η λυση ειναι μπροστα σου και πανευκολη , αλλα μην κανεις τετοιες ερωτησεις , θα θυμωσουν οι στρατηγοι και θα εχεις  problem , και διαβασα καλα πιο πανω το 8 αστερι 9,5 – 10,5  χιλ  ?  αυτο ειναι παιδικο λαθος πρωτης νηπιαγωγειου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #387549

     

    παρε με τηλ , η λυση ειναι μπροστα σου και πανευκολη , αλλα μην κανεις τετοιες ερωτησεις , θα θυμωσουν οι στρατηγοι και θα εχεις problem , και διαβασα καλα πιο πανω το 8 αστερι 9,5 – 10,5 χιλ ? αυτο ειναι παιδικο λαθος πρωτης νηπιαγωγειου

    βλεπω φιλε μου  πρεπει να εχεις κανει χρονια νηπιαγωγος… τα πιανεις τα λαθη μπαγασικο με την μια :mrgreen:

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,241 έως 9,255 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων