ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,726 έως 10,740 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #433598

    … και άλλες δυο με την κάτω κάννη (βελτ. κύλ.) στα 25 μέτρα. Κι εδώ η διαφορά (12 %) υπέρ του Ζ2Μ/24.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #433599

    Mια χαρα ειναι για 35 μετρα. Δεν θες υπερβολικη συγκεντρωση, γιατι στα λιγοτερα μετρα πρεπει να εισαι ο Chuck Norris Big Smile

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.</div>

    τσοκ , μετρα κλπ κλ , χρονια ακουω και διαβαζω τα ιδια , δοκιμασε μια μερα  να ριξεις με xx full , αλλα κανε το εξης , κυτταξε με ολη την δυναμη της ματιας σου το πουλι και ακαριαια πατα την σκανδαλη , μην σκεφτεις προσκοπευσεις και τα λοιπα , κυττα καλα και πατα , μονιμα με χχfull , ο τυπος στο video με τι τσοκ ριχνει ?http://youtu.be/bV49k7DIJ1I

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #433600

    Λίγες «δοκιμές» και χθες παρέα με το Βίκτωρα στο σκοπευτήριο, με τη δεύτερη «Ισπανίδα» τη CSB-5 στα 28 γρ. Σκοπός μου και πάλι, να δω πιθανές διαφορές σε ίδιο σετ-απ με διαφορετικούς συγκεντρωτήρες. Είχα ετοιμάσει φυσίγγια (Cx2000 – 1,35×28 – No. 8 – 14,8 σκάγια/γραμ. 414 σκάγια σύνολο) με ακρίβεια, ζυγίζοντας τα υλικά ένα-ένα, α) με SuperG 25 σε κάλυκα Cheddite 12/70/16 και β) με Ζ2Μ 24 σε κάλυκα B&P Gordon 12/70/12. Έριξα από τα 30 μέτρα (μετρημένα με κορδέλα) με τσοκ MOD. και IC. Επίσης, για να δω αν και το είδος του κάλυκα επηρεάζει το αποτέλεσμα, είχα φτιάξει μερικά φυσίγγια με τον αντίστροφο συνδυασμό, δηλαδή τον SG σε κάλυκα GORDON και τον Ζ2Μ σε Cheddite, και έριξα με IC από τα 25 μέτρα. Σε όλες τις περιπτώσεις φάνηκε ότι ο Z2M υπερτερούσε αισθητά του SG σε συγκέντρωση και κατανομή. Το βράδυ έκατσα και ανάλυσα τις φωτογραφίες στο pc και έβγαλα τα παρακάτω αποτελέσματα (σε κύκλο 76 cm): Α) Στα 30 m – Mod. (***) SG 25 – Cheddite: 275 / 414 = 66% Z2M 24 – Gordon: 315 / 414 = 76% Β) Στα 30 m – IC (****) SG 25 – Cheddite: 180 / 414 = 43% Z2M 24 – Gordon: 234 / 414 = 56% Γ) Στα 25 m – IC (****) SG 25 – Gordon: 232 / 414 = 56% Z2M 24 – Cheddite: 285 / 414 = 68% Βλέπουμε ότι και στις 3 περιπτώσεις ο Ζ2Μ έβγαλε 10-13% μεγαλύτερη συγκέντρωση από τον SG. Αλλά και οι κατανομές του ήταν πιο «ομαλές» με καλύτερη κάλυψη της επιφάνειας του κύκλου, ενώ του SG είχαν μεν πυκνό κέντρο, αλλά πιο αραιή περιφέρεια. Ομολογώ ότι ξαφνιάστηκα λιγάκι. Περίμενα τα αντίθετα αποτελέσματα! Δεν ξέρω γιατί, αλλά πίστευα ότι ο Gualandi θα ήταν πιο συγκεντρωτικός από τον Ζ2Μ, αλλά πάντως τη διαφορά την περίμενα μικρότερη του 10%. Υ.Γ. Δεν πρόλαβα χθες βράδυ να ανεβάσω τις φωτογραφίες και τις έχω στο σπίτι, μπορεί να τις ανεβάσω απόψε.

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”><span class=”d4pbbc-font-size” style=”font-size: 12px;”><span class=”d4pbbc-font-color”><b><i>Στέλιος – 1ος Κ.Σ. Χανίων</i></b></span></span></div>

    Στελιο , μηπως μπορεις να καταλαβεις που εξηγειται αυτη η ανωτεροτητα του Ζ2Μ ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #433601

    Χαιρετώ την παρέα,

    θα βάλω και εγω δυο σημερινές δοκιμές για σχολιασμό απο τους πιο έμπειρους της παρέας.

    12/65 Nobel / M686/ 206S/ 1,65gr/ ποτηράκι Κυλίλη / 32gr/ No 6(~2,55χιλ.)/στρογγυλό κλεισιμο με φελλο 2,5χιλ., στα 60χιλ.

    Προοριζεται για φάσσες στην έναρξη, την μεθεπόμενη εβδομάδα. Η βολη έγινε απο τα 35 μετρα με τσόκ 3. 18,5 αυλούς και 60cm κάννη.

     

    12/65 paper/ cx2000/ Nobel 78/ 1,45gr/ κετσέ Kleena wad/ 32gr/ No 7(~2,45χιλ.)/ στρογγυλό κλεισιμο με χαρτάκι στα 60,5χιλ.

    Αν και απο Μ686 έβαλα cx2000, εντούτοις δεν άνοιξε το κέντρο αυτού του σεταπ, πάραυτα όμως το θεωρω ικανοποιητικό διότι θα το εχω για πρώτη βολή με κυλινδρο στις πέρδικες. Η βολη έγινε απο τα 26 μετρα με τσόκ 4. 18,5 αυλούς και κάννη 60cm.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #433623

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>victz wrote:</div>
    Mια χαρα ειναι για 35 μετρα. Δεν θες υπερβολικη συγκεντρωση, γιατι στα λιγοτερα μετρα πρεπει να εισαι ο Chuck Norris Big Smile <hr /> <div class=»bbp-reply-signature»>Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.</div>

    τσοκ , μετρα κλπ κλ , χρονια ακουω και διαβαζω τα ιδια , δοκιμασε μια μερα να ριξεις με xx full , αλλα κανε το εξης , κυτταξε με ολη την δυναμη της ματιας σου το πουλι και ακαριαια πατα την σκανδαλη , μην σκεφτεις προσκοπευσεις και τα λοιπα , κυττα καλα και πατα , μονιμα με χχfull , ο τυπος στο video με τι τσοκ ριχνει ?http://youtu.be/bV49k7DIJ1I

    Kοιτα, τετοιο τσοκ δεν εχω. Οταν κυνηγουσα ομως με το BAIKAL που ειχε φουλ τη μια κανη, ειχα αρκετες επιτυχιες, και δεν εκανα αυτο που ειπες (να σκεφτω προσκοπευσεις και τετοια). Ακομα και τωρα στα πιατακια οσες φορες ριχνω χωρις να σκεφτομαι συνειδητα εχω περισσοτερες επιτυχιες απο το να καθομαι να υπολογιζω τοσα μετρα, τετοια προσκοπευση και τα λοιπα.

    Για μενα οι δοκιμες που κανω εχουν ενα σκοπο, να δω τι κανει το φυσιγγι που ριχνω στα συγκεκριμενα μετρα, εως τα 35 πχ. Αν δω οτι ειναι αξιοπρεπεις οι κατανομες δεν ασχολουμαι αλλο. Ασχολουμαι μονο με το να επωμισω σωστα, και το να κανω αυτο που ειπες, πραγμα που συνηθως ειναι αποτελεσματικο. Smile  θελει ομως προσπαθεια και προπονηση

    Ο τυπος στο βιντεο με αφησε με το στομα ανοιχτο απλα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #433631

    Στελιο , μηπως μπορεις να καταλαβεις που εξηγειται αυτη η ανωτεροτητα του Ζ2Μ ?

    Δημήτρη, το σκέφτομαι αλλά … όχι δεν έχω βρει εξήγηση. Είναι η πρώτη φορά που τον χρησιμοποιώ σε δικό μου φυσίγγι. Δεν έχω και δυνατότητα να μετρήσω πιέσεις και ταχύτητες, το μόνο που μέτρησα τις διαστάσεις των δυο συγκεντρωτήρων και βρήκα ότι ο Ζ2Μ έχει ελαφρά μεγαλύτερη διάμετρο από τον Gualandi (κατά 2-3 δέκατα του χιλ.) και περίπου 1 χιλ. βαθύτερο ποτηράκι, αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να οφείλεται σ’ αυτό (ή μόνο σ’ αυτό) … κάτι άλλο πρέπει να είναι! Confused

    Να σου πω την αλήθεια, όταν έγραφα το παραπάνω ποστ με τις παρατηρήσεις μου, εσένα είχα στο νου, πρώτα από σένα περίμενα σχόλιο! Wink  Επειδή πολλές φορές έχεις αναφερθεί στην “ανωτερότητα του Z2M” κι έχεις δηλώσει την εκτίμησή σου, και γενικά στα  προιόντα της Β&Ρ. Είμαι σίγουρος ότι κάτι ξέρεις παραπάνω, κι ότι έχεις κάποια πειστική εξήγηση.   Θα ήθελα πολύ να την ακούσω, θα σου είμαι υπόχρεος!(έστω και σε π.μ. αν δε θέλεις δημόσια).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #433691

    Χαιρετώ την παρέα, θα βάλω και εγω δυο σημερινές δοκιμές για σχολιασμό απο τους πιο έμπειρους της παρέας. 12/65 Nobel / M686/ 206S/ 1,65gr/ ποτηράκι Κυλίλη / 32gr/ No 6(~2,55χιλ.)/στρογγυλό κλεισιμο με φελλο 2,5χιλ., στα 60χιλ. Προοριζεται για φάσσες στην έναρξη, την μεθεπόμενη εβδομάδα. Η βολη έγινε απο τα 35 μετρα με τσόκ 3. 18,5 αυλούς και 60cm κάννη. 12/65 paper/ cx2000/ Nobel 78/ 1,45gr/ κετσέ Kleena wad/ 32gr/ No 7(~2,45χιλ.)/ στρογγυλό κλεισιμο με χαρτάκι στα 60,5χιλ. Αν και απο Μ686 έβαλα cx2000, εντούτοις δεν άνοιξε το κέντρο αυτού του σεταπ, πάραυτα όμως το θεωρω ικανοποιητικό διότι θα το εχω για πρώτη βολή με κυλινδρο στις πέρδικες. Η βολη έγινε απο τα 26 μετρα με τσόκ 4. 18,5 αυλούς και κάννη 60cm.

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>Πάντα φιλικά..Αντρέας.</div>

     

    Αντρεα το δευτερο ειναι μακραν καλητερο απο το προτο (υπερτερει το μαλλινο) σε πολα σημεια

    αλλα μου φαινεται οτι στο προτο σου εφυγε η τουφεκια πολυ αριστερα Embarassed

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #433702

    εκλεισα μερικα φυσιγγια με μβ32 ς4 και τεκνα λογο οτι οι καλυκες δεν ειχαν το ιδιο υψος τα φυσιγγια βγηκαν αντι για 57,50 57,70 και 57,40 θα εχου μεγαλη διαφορα στην αποδοση

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #433703

    τη λετε για το σεταπ στην εναρξη τεκνα με 1,75 χ 34,5 με 2000cx  και στα 57,5 με 22sg

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #433704

    Φίλε Λιούφκα,

    Οντως εχει πάρει περισσότερα σκάγια, το πάνω αριστερό κομμάτι και ειμαι και σιγουρος οτι ειμουν κεντρο, αλλα αυτα εχει ο προσχεδιασμενος πινακας Doubt it!

    Σαν 6άρια σκάγια ομως και απο απόσταση 35 μέτρων, δεν ειναι ικανοποιητηκή?

    Επισης επιδή δεν πολυ πάω τα πλαστικά βυσματαFeeling Good, μάλλον θα κανω και ενα παρόμοιο σεταπ με 6άρια και θα του βάλω μαλλινη για να κριθεί.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #433722

    Χαιρετώ την παρέα,

     

    θα βάλω και εγω δυο σημερινές δοκιμές για σχολιασμό απο τους πιο έμπειρους της παρέας.

    12/65 Nobel / M686/ 206S/ 1,65gr/ ποτηράκι Κυλίλη / 32gr/ No 6(~2,55χιλ.)/στρογγυλό κλεισιμο με φελλο 2,5χιλ., στα 60χιλ.

    Προοριζεται για φάσσες στην έναρξη, την μεθεπόμενη εβδομάδα. Η βολη έγινε απο τα 35 μετρα με τσόκ 3. 18,5 αυλούς και 60cm κάννη.

     

    12/65 paper/ cx2000/ Nobel 78/ 1,45gr/ κετσέ Kleena wad/ 32gr/ No 7(~2,45χιλ.)/ στρογγυλό κλεισιμο με χαρτάκι στα 60,5χιλ.

    Αν και απο Μ686 έβαλα cx2000, εντούτοις δεν άνοιξε το κέντρο αυτού του σεταπ, πάραυτα όμως το θεωρω ικανοποιητικό διότι θα το εχω για πρώτη βολή με κυλινδρο στις πέρδικες. Η βολη έγινε απο τα 26 μετρα με τσόκ 4. 18,5 αυλούς και κάννη 60cm.

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>

    Πάντα φιλικά..Αντρέας.

    </div>

    η πρωτη τουφεκια.. ειναι δυσκολο να εκτιμηθει.. το ντεμι για τα 35μ ειναι ενα οριακο τσοκ ( τουλαχιστον στο βαθμο που εξεταζουμε ενα φυσιγγιο και τις δυνατοτητες του… φυσικα και με ντεμι υπαρχουν περιπτωσεις ανετης καταβολης του στοχου στα 35μ.. αλλα δεν ειναι καλος,,ορθος τροπος για εξαγωγη συμπερασματων οπως στο παραδειγμα σου )μ.. δειχνει μια τουφεκια που εχει ανοιξει πολυ…αυτο μπορει να σημαινει κατι.. αλλα και τιποτα..παντως το ποσοστο καταμερισμου των σκαγιων δεν δειχνει να εχει ταση σοβαρης κακιας  κατανομης. αν το βλεπαμε με 4 στα 25μ και με 3 στα 30μ θα μπορουσαμε να κανουμε μια σαφεστερη εκτιμηση

    την δευτερη τουφεκια αυτη με το 4αρι στα 26μ την βρισκω αρκετα καλη… αν και κατα ενα μερος υπερσυγγεντρωμενη, ετσι οπως την βλεπω..ανετα θα μπορουσε να δουλεψει.. με κυλινδρο και ντεμι.. η τεσσαρι σαν δευτερο τσοκ,, ακομα καλητερα!!!! για κυνηγι περδικας.,,( για βολες 20.. 30 ,,35 μ )

    θαταν πιο βολικο.. μαλλον σε πρωτο βαθμο ,,,,να μας αναφερεις το γενικο ποσοστσο καταγραφης των σκαγιων.. για παραδειγμα

    ειχε μεσα τοσα σκαγια .. εβαλε στο χαρτι τοσα,,,αρα τοσο % ειναι η συγγεντρωση της ,,στα χ μετρα με το ψ τσοκ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #433740

    Καλησπέρα παίδες,

    Φιλε Μάρκο, έκανα αρκετά ζυγίσματα διότι τα σκάγια μου δεν ειναι και πολυ σταθερά και εχω αυτα τα αποτελεσματα,

    Στο 6άρι εχω μέσο όρο 9,5 σκάγια / γραμμάριο και στο 7άρι 11,5/ γραμμάριο.

    Στον πίνακα με τα 6άρια είχα 200σκάγια / ~304 και άρα συγκέντρωση 65,7%  με τσόκ 3 απο τα 35 μετρα, όντως εχει αρκετή διασπορα αλλά εκτός απο το όπλο που εχει 60 εκατοστά κάννη έπαιξε μεγάλο ρόλο και ο κυλίλης που ειναι πολυ σκληρός.

     

    Στον πίνακα με τα 7άρια είχα 321/~359 και συγκέντρωση 89,4%!!!!!!! Με τσόκ 4 απο τα 26 μετρα. Αυτή η βολη ήταν με Nobel 78 ενώ η προηγούμενη με 206S.

    Στην βολη με την N78, είχα ενα κόλλημα και έβαζα φελλο στις τάππες που τελικά έπαιζε έναν μικρο ρόλο στη υπέρ συγκέντρωση, παραθέτω άλλη μια βολη με N78 σε ακριβός ίδιο σεταπ αλλα χωρίς καθόλου φελλο και κλείσιμο στα 60,3χιλ.,

    7άρι με 304/ 359 και συγκέντρωση 84,6%, με τσόκ 4 απο τα 26 μέτρα. Στο χαρτί εχω γράψει 353, μην το λαβετε υπόψη.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #433745

    θα σου ελεγα πως τοσο αυτη με τον φελλο στο ρελιασμα οσο και αυτη εδω η τελευταια ειναι αρκετα καλες.. απο εκει και περα για τα δικα μου γουστα η κατανομη..περαν τουν αριστου ποσοστου ειναι καλητερη στην δευτερη ( αυτην χωρις φελο.. για τα μετρα και το τσοκ )

    και οι δυο παραλλαγες νομιζω απο πλευρας συγγκεντρωσεων και κατανομων μπορουν να τα ενταξουν στα ΟΚ!!

    αλλα παραμενει ενας κοπος ακομα που φοβαμαι πρεπει να κανεις

    μιας και δεν εχεις ταχογραφο..θαπρεπει οποσδηποτε να τα συγκρινεις σε επιπεδο διατρησεων.. ριξε στα ιδια μετρα απο 2 φυσιγγια και δες διαφορες αν υπαρχουν.. στα 25μ το 6αρι πρεπει να σου δωσει τουλαχιστον 300 σελληδες …απο εκει και περα βλεπεις τα υπερ και τα κατα των δυο παραλλαγων και αποφασιζεις.

    ενα αλλο  που θα πρεπει να κανεις ειναι επ ευκαιρια των διατρητικων δοκιμων..να ελενξεις αντιπαραθετοταντας τα οποια αποτελεσματα και της κατανομης και της συγγκεντρωσης..και των διατρησεων .

    να εχεις και μια βεβαιωση ( μαλλον η σημαντικοτερη στο επιπεδο που εφτασες τις δοκιμες σου)  της γενικοτερης σταθεροτητας των φυσιγγιων αυτων ως προς το βλητικο τους γενικα αποτελεσμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #433746

    ξεχασα να πω πως στον υπολογισμο   του αριθμ σκαγιων ανα γραμμαριο..στα χονδρα σκαγια ( απο 6αρι τουλαχιστον και κατω ) ζυγιζουμε 3-4 γραμμαρια σε αριθμο σκαγιων.. και μετα διαιρουμε για μια ακριβεστερη τιμη μοναδας/γραμμαριο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #433750

    Φίλε Μάρκο, κατα καιρούς εχω ταχογράφο αλλα δυστυχώς δεν κατάφερα να δοκιμάσω την Nobel αλλα ούτε και την Sokol, περιμένω μήπως ξαναπέσει στα χέρια μου ταχογράφος για να τις δοκιμάσω, σε αντίθετη περίπτωση πάμε για κατάλογο.

    Την 206S την εχω δουλέψει αρκετά σε ταχογραφο αλλα ποτέ με πλαστικο βύσμα,

    σε 12/70 @Victory Cx2000@ – 1,70gr – couvette – Diana – 32gr – No7 – gualandi disc στα 64χιλ. Εδειξε 386m/s. ή 396m/s δεν θυμάμε πιο απο τα δυοHit with Brick. Θα προσπαθήσω να το ξανά κανω, αλλα με μαλλινη Siarm.

    Οι δυο βολές που αναλύουμε πάντως και έτσι εντελώς εμπειρικά μου φάνηκαν παρόμοιες αλλα αυτή με την N78 μου φάνηκε ελάχιστα ταχύτερη.

    Το 7άρι απο τα 26 μετρα και σε στεγνό, δεμένο κατάλογο ποσα φύλλα πρεπει να τρυπήσει? στίς πρώτες δοκιμές που είχα κάνει, τα περιφερειακά σκάγια τρύπησαν αν θυμάμε καλα, 140-145 σελίδες, με έναν κατάλογο που βρήκα εκει άδετο και που του αφαίρεσα το πίσω χοντρο εξώφυλλο.

     

    Για τα σκάγια, με την πρώτη ευκαιρία θα το κανω με τον τροπο που μου αναφέρεις, εγω απλα έβαζα γρ.,/γρ., και έβγαλα τον μέσο όρο μετα απο 5-6 μετρηματα.

     

    @εκανα διόρθωση σε καλυκα και καψούλι….

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,726 έως 10,740 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων