ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,741 έως 10,755 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #433774

    για τα μετρα που λες ( 26) θα πρεπει να βαζει ενα 7αρι απο 180 μεχρι 200 σελληδες φοβαμαι..( τα νουμερα αυτα που σου λεω ειναι ενδεικτικα και αφορουν ενα μεσης καθημερνης ποιοτητας σκαγι..πανω κατω σχεδον σφαιρικο.. με ενα 2% περιπου αντιμονιο.. πανω κατω τα σκαγια που συνηθως πεφτουν στα χερια μας απο την υπαρχουσα αγορα της χωρας μας.

    σε καθε περιπτωση.. οταν κανεις τετοιο τεστ..φροντισε να ακολουθεις μια μεθοδο σταθερα.

    οποια σ αρεσει,,σου ειναι πιο πιστικη.

    δηλ θελεις παντα  δεμενους???παντα σε συρματοπλεγμα,???, σε τοιχο.. με η χωρις εξοφυλλο…. απλα  διαλεξε μια..

    μεγαλη σημασια δεν εχει.

     και ολα τα διατρητηκα σου τεστ επαναλαμβανε τα<<<< με την ιδια ποιοτητα… τροπο χρησης του καταλογου,>>>,ωστε τα τεστ μεταξυ φυσιγγιων να αντιμετοπιζουν την ιδια σχεδον παντα,,οσο αυτο ειναι ανθρωπινα δυνατον ,,κατασταση.,,

    αυτο που μετραει ειναι η οσο το δυνατον ιδια κατασταση δοκιμιου που πανω του τεσταρονται δυο ,,τεσσερα,,κλπ φυσιγγια για να βρεθει η οποια διαφορα υπαρχει μεταξυ τους. στην διατρητικη ικανοτητα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #433790

    Καλησπέρα,

    Μαρκο τελικά ο τρόπος σου στο μέτρημα σκαγιων, φενεται να ειναι πολυ πιο σωστός αφου τον επανέλαβα παρά πολλές φορές με τα ίδια αποτελεσματα ενω με τον δικο μου φτωχό τροπο στις δέκα φορές έδωσε μόνο τρεις ίδιες!!!!!!

    Τα αποτελεσματα λοιπόν για άλλη μια φορά αλλάζουν με το 7άρι μου, να εχει 11,6 σκάγια / γραμμαριο και το 6άρι 9,8 σκάγια / γραμμάριο, καμία σχέση με τα στάνταρ αλλα €2,5/kg ειναι πειρασμός!!!!

    Τώρα πάμε στην διατρηση της Nobel 78, που είμουν σίγουρος ότι το 1,45/32γρ., ήταν αρκετά γρήγορο παρά την συγκέντρωση που κρατούσε στο κέντρο.

    Δυο βολές σε κατάλογους δεμένους με σχινάκι, χωρίς εξώφυλλα, απο τα 26 μετρα και με τσοκ 4 τρύπησαν στο κέντρο 255 και 248 σελίδες, στην περιφέρεια και εκτός του κύκλου των 76 εκατοστών τρύπησαν 204 και 188 σελίδες. Ήθελα να βάλω περισσότερους καταλόγους αλλα δυστυχώς και με πολλή ψάξιμο βρήκα μόνο 2 τους οποίους μετά την πρώτη βολή τους γύρισα για να κανω την δεύτερη….Ha Ha, στο τέλος έβαλα έναν απο τους καταλόγους που χρισιμοποιησα στην περιφέρεια και είχαν λίγα σκάγια και έριξα πάνω του και τρίτο φυσιγγιο με το ίδιο σεταπ αλλα ο χαρτινος κάλικας ήταν αναγωμομένος και χωρίς επιπρόσθετη συμπίεση και τρύπησε 241 σελίδες.

    Τις σελίδες τις μετρούσα μέχρι εκει που υπήρχε αισθητό σχίσημο και αφαιρούσα 5 σελίδες απο το σύνολο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #433798

    αντρεα νομιζω  οτι εχεις ενα παρα παρα πολυ καλο φυσιγγιο στα χερια σου!!!! με βαση τα πανω κατω 200 σελ,,, τα 240 σελλ  μεσα απο τη πειρα μου το εντασουν σε ενα φυσιγγιο καπου στα 400 μ/δ ( με 4αρι η μετρηση.. με φουλ για παραδειγμα θα ανεβασει 10- 15μ παραπανω )

    το μονο που μενει ειναι ,,οι περδικες!!!

    θα σου ελεγα και μια καθαρα προσωπικη μου αποψη εδω.

    μη ταφτιζεις τα σφυχτα φυσιγγια με κυαθια… εγω τα εχω απο καιρο σχεδον παρατησει τελειως!!  μονο μαλληνες ημημαληνες σε ολα σχεδον τα διαμετρηματα που κυνηγω.

    θα σου ελεγα το συγγεκρημενο φυσιγγιο να το ριξεις ανετα με ντεμι και σε φασσες.. 6αρι μια χαρα ειναι,, μη σου πω αν εχεις τερεν που δινει 30μετρες βολες ακομα και το 7αρι θα αποδειχθει ακρως  αποτελεσματικο..

    ΥΓ τις μετρησεις σου στα σκαγια καλο ειναι να τις γραψεις πανω στην συσκευασια της παρτιδας αυτης…

    οσο και να σου φαινετε βεβαιο  οτι γραφτηκε στην μνημη,, μετα απο ενα χρονο.. πας να γεμισεις,, να τεσταρεις και δεν θυμασαι τιποτα!! γραφεις λοιπον     ..πχ   7αρια  1γρ/11,6  το κανω παντα σε ολα τα σκαγια.

    φυσικα καλο ειναι να αρχισεις να κρατας ενα προσωπικο αρχειο με τα οποια αποτελεσματα μετρησεις ,,διατρησεις..κλπ κλπ

     δεν μπορεις να φανταστεις ποσο χρησημες ειναι οι πληροφοριες αυτες σε καθε νεα κατασκευη φυσιγγιου,,αλλα και επαναλυψης καποιου παλιου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #433799

    ξεχασα να σου πω πως αυτα τα 40 σελ διαφορα ειναι ενα θεμα.. σε καθε περιπτωση αφου ακομα και τα <,λαβομενα σκαγια>> πιανουν τις 200 σελ,,,, ολα καλα!!

    κατα 99% αυτη η διαφορα που ειναι μετρησημη νομιζω υπαρχει λογω <<ποιοτητας των σκαγιων>> σε καποια αλλης ποιοτητας σκαγια αυτη η διαφορα θα πεσει αρκετα,, μπορει και κατω απο 20..παρ αυτα την τουφεκια κρατατη!! ριχτην!!!

    εμενα  μ αρεσει παντως!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #433800

    Φίλε Μάρκο,

    Σε ευχαριστώ για όλη τη βοήθεια, όπως επίσης και τον φιλο Λιούφκα, αλλα και όσα παιδια μου έδωσαν συμβουλές.

    Το θεμα του καταλόγου αλλα και ταχογράφου, με τρόμαζε λίγο διότι ενω μου άρεσε παρα πολυ η κατανομή και συγκέντρωση, φοβόμουν πως ο λογος οφειλόταν στην πολυ μειωμένη ταχύτητα, τέλος καλο όλα καλά.

    Ελπιζω την επόμενη Κυριακή που ανοίγει η σεζόν εδώ στην Κύπρο, να μου δοθεί η ευκαιρία να τα τεστάτω στις φάσσες σαν πρώτη βολη. Τον Νοέμβριο θα ειναι σίγουρα εντός της θαλάμης με τον κυλινδρο για πέρδικες…….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #434169

    5 μεραις και δυο ωραις         ολα εδω σε αυτη την χωρα υπολητουργουν τον μηνα αυγουστο  παλυ καλα που προλαβαν και εβγαλαν και την ρυθμηστηκη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #434170

    αυτη η κατασταση μηνα αυγουστο μου βαραει περα απο την πλακα πριν στα νευρα πηγενης να βγαλης ενα χαρτι και σου λενε εχει αδεια ο υπαληλος θελης να παραγηλης ενα ανταλακτικο για το αυτοκινητο και σου λενε εχει αδεια ο υπαληλος τον αλλο μηνα  ενταξη καλα κανη και περνη αδεια ο καθενας αλλα πρεπει να υπαρχει αντηκαταστατης οχη ολοι να περνουν ομαδηκες αδειες τον μηνα αυγουστο και  ολη η χωρα να υπολειτουργη εχει και αλλους ωραιους μηνες το καλοκαιρι για μπανια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #434176

    το ντεμι για τα 35μ ειναι ενα οριακο τσοκ ( τουλαχιστον στο βαθμο που εξεταζουμε ενα φυσιγγιο και τις δυνατοτητες του… φυσικα και με ντεμι υπαρχουν περιπτωσεις ανετης καταβολης του στοχου στα 35μ.. αλλα δεν ειναι καλος,,ορθος τροπος για εξαγωγη συμπερασματων οπως στο παραδειγμα σου )

    Μαρκο  κανονικα με τι τσοκ δοκιμαζουμε τα φυσιγγια στις 40 γιαρδες;; (36,5μ)     με * ή με ***

    Νομιζω οτι με *** δοκιμαζονται η δινοτοτιτες φυσιγγιων  στα 36,5μ   και αναλογος την αποσταση επιλεγουμε το τσοκ .

    δηλαδη  αν ενα καλο φυσιγγι μας δωσει 75%  με *** στα 36,5μ     πανω κατω θα μας δωσει τα ιδια ποσοστα με ***** στα 20μ  και με* στα 45μ   το ζητουμενο  ειναι ( και αυτο που θα μας δωσει επιτυχιες ) ο  κυκλος  των 76 εκ να ειναι  γεματος με σκαγια ομοιομορφα  και με επαρκη συγκεντρωση οχι κατω απο 65%    σε διαδοχικες αποστασεις  με τα αναλογα τσοκ .

    εκτος αν κανουμε εξιδικευμενα φυσιγγια που  εχουν συγκεκριμενη αποσταση βολης    οπως   διασπορας ( βολη 15-18μ) ή  Long Rage  (βολη ανω των 45μ)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #434186

    προσωπικα οσο αφορα το θεμα του κυκλου… δεν παιρνω μονο υπ οψη μου τα ενγεγραμμενα στα 80εκ η76..

    αλλα ολη την επιφανεια..του 1χ1μ.

    υπαρχουν αρκετα σκαγια και σ αυτη την περιοχη..οπου τοσο ο αρθμος τους οσο και ο τροπος που αυτα κατανεμονται δεν πρεπει νομιζω να περναν απαρατηρητα..και γιατι,,διατηρουν καποια ναι μεν απο πλευρας στατιστικης μικρα περιθωρια φονικοτητας..αλλα σε μια γενικοτερη μελετη..παρατηρηση..μας δινει αρκετες πληροφοριες για την γενικοτερη ταση της γομωσης..ως προς την διασπορα και κατανομη.. σε διαφορες μεγαλητερες η μικροτερες αποστασεις απ αυτη την δεδομενη που παρατηρουμε.

    τωρα.. στα 36μ.. νομιζω οτι πρεπει να μελετουμε το αποτελεσμα μεσα απο μια συσφυξη δυο αστρων και πανω..

    αυτο ομως δεν σημαινει σε καμια απολυτως περιπτωση..οτι δεν θα υπαρχει πιθανοτητα.. μια γομωση..να αποδιδει καλητερα αποτελεσματα με ντεμι ..απ οτι με το φουλ η τα δυο αστρα..

    προσωπικα..το φουλ σπανια το ριχνω και σκοπευτικα κυνηγετικα ..αλλα και οταν κανω δοκιμες

    ναι μεν θα δοκιμασω..ενα φυσιγγιο σ αυτα τα μετρα… με δυο αστρα.. 

    λεω τωρα ενα παραδειγμα…να μου βγαζει 78% στην διαμετρο των 80εκ…αλλα σε ενα τεστ,,αντιπαραθεσης.. με ντεμι.. να παρω 70%,,αλλαμε σαφως ορατη υπεροχη  στην κατανομη.. προσωπικα λοιπον εγω θα προτιμησω,,την καλητερη κατανομη… και θα θυσιασω ενα μικρο κομματι.. συγκεντρωσης.κλειδονοντας οτι αυτο το φυσιγγιο θα το δουλεψω καρτερι με ντεμι.. και δυο αστρα..η ακομα και στις δυο καννες ντεμι.. αν παιζω κυνηγω..ενα τερεν με βολες σταθερα στα 30- 37μ

    παρ αυτα,,, ολα για μενα ξεκινουν απο την συμπεριφορα.. στα 25μ με 4αστρα… σ αυτες τις δοκιμες.. οπου παρατηρω με την ιδια σοβαροτητα ,,και το κεντρο των 76εκ.. αλλα και την ολη επιφανεια..1χ1μ … βγαινουν..υποψιαζονται αρκετες πιθανες συμπεριφορες που θα προκυψουν.. με στενοτερα τσοκ.. και μεγαλητερες αποστασεις.

     εδω θαθελα να πω..πως ακομα και αυτα τα χαμενα σκαγια.. τα κ ιριολεκτικα  υπερπεριφεριακα εχουν δωσει..αρκετα σοβαρες διατρησεις… σε σχεση μ αυτα του κεντρου.. σε πολλες περιπτωσεις… μερικων σεληδων μονο.διαφορα.

    αυτο λοιπον ειναι και ενας λογος..που μετρω.. παιρνω υπ οψην.. και τα εκτος συναγωνισμου.. σκαγια..

    ειδικα στα μικρα διαμετρηματα… περιττο σκαγι..δεν υπαρχει..ουτε περισευει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #434737

    βρεικα αυτο στο νετ  σε σχεση με την κατασκευη των κυκλων και την καταμετριση της τουφεκιας

    http://www.greekshooting.gr/articles3.htm

     

    δειτε τα  :

    <span style=”font-family: Verdana,Arial; font-size: small;”>

    </span>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #434781

    με πηρε ενας φιλος τηλεφωνο απο Βορεια Ελλαδα , και μου εκανε την εξης ερωτηση , πως γινεται σε κυνυγι τρυγονιου στα 35 περιπου μετρα αποσταση να ριξει σε τρυγονι αρκετα ψηλωμενο και να κοπει στον αερα ολη η φτερουγα του πουλιου , το φυσιγγι ηταν με 8 νουμερο σκαγια , μηπως μπορει καποιος να δωσει μια εξηγηση ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #434782

    μηπως ηταν μονοβολο 8γρμ αντι να ειναι ν σκαγιων???
    περα απο την πλακα.. εκεινος τι εξηγηση δινει???
    επισης τι φυσιγγιο ηταν.. και αν μπηκε στον κοπο να ριξει μια τουφεκια σε χαρτι στα 35μ ,, μετα το περιεργο αυτο συμβαν,,
    να δει τι κανει αυτο το φυσιγγιο ????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #434801

    με πηρε ενας φιλος τηλεφωνο απο Βορεια Ελλαδα , και μου εκανε την εξης ερωτηση , πως γινεται σε κυνυγι τρυγονιου στα 35 περιπου μετρα αποσταση να ριξει σε τρυγονι αρκετα ψηλωμενο και να κοπει στον αερα ολη η φτερουγα του πουλιου , το φυσιγγι ηταν με 8 νουμερο σκαγια , μηπως μπορει καποιος να δωσει μια εξηγηση ?

    μηπος ηταν απο την ιδια σουπερ συνταγη με την tecna που μου εγραψες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #434803

    με πηρε ενας φιλος τηλεφωνο απο Βορεια Ελλαδα , και μου εκανε την εξης ερωτηση , πως γινεται σε κυνυγι τρυγονιου στα 35 περιπου μετρα αποσταση να ριξει σε τρυγονι αρκετα ψηλωμενο και να κοπει στον αερα ολη η φτερουγα του πουλιου , το φυσιγγι ηταν με 8 νουμερο σκαγια , μηπως μπορει καποιος να δωσει μια εξηγηση ?

    εχεις μυνημα που γραφω την φοβερη επυτηχια της συνταγης σου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #434804

    γιαυτο ρωταγα και ξαναρωταγα θα εχω επυτηχια

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,741 έως 10,755 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων