ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,771 έως 10,785 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #435443

    Εγώ πάλι τις κοιτάω και ξανακοιτάω και μου αρέσουν και οι 2 εξίσου. Απλά η 2η έχει 5 σκάγια λιγότερα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #435490

    Εγώ πάλι τις κοιτάω και ξανακοιτάω και μου αρέσουν και οι 2 εξίσου. Απλά η 2η έχει 5 σκάγια λιγότερα.

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>Φιλικά Μπενέτος Κ.Σ.Πάρου-Αντιπάρου</div>

    177 με 158 ειναι λιγο παραπανω απο 5 σκαγια

    σε καθε περιπτωση θα ελεγα στον φιλο Τομαζο.. να προβει στο τεστ σταθεροτητας ταχογραφησης… αλλα και να πειραματισθει και με εναν πελαγκρι..ποτε δεν ξερεις..

    παντως το φυσιγγιο αυτο.. οτι και να γινει.. ας μη γελιομαστε..αν πεσει σε λαγο…. το στυφαδο ειναι 100% δεδομενο.!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #435498

    Nαι η πρωτη ειναι ολα τα λεφτα. Δε ξερω τι λεει και απο θεμα ανακρουσης

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.</div>

    η Tecna ειναι παραδειγμα προς μιμηση οσο αφορα συγκεντρωση και κατανομες , αλλα ,  υπαρχει ενα πολυ μεγαλο αλλα ,   δεν ταιριαζει σε ολους τους κυνυγους φιλε Βικτωρα , οι συνταγες  με εντονα κεντρα και με χαμηλες αρχικες οπως ειναι οι συνταγες στις φωτο που παιζουν αναμεσα στα 360 με 370 μ/δ  , δυστυχως αναδεικνυουν το μεγα λαθος των πιο πολλων ,μηπως μπορεις να μου πεις  ποιο ειναι αυτο ?    { μου ειχες στειλει ενα pm πριν μερικες μερες  και τελικα ειχες δικιο }

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #435502

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>victz wrote:</div>
    Nαι η πρωτη ειναι ολα τα λεφτα. Δε ξερω τι λεει και απο θεμα ανακρουσης <hr /> <div class=»bbp-reply-signature»>Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.</div>

    η Tecna ειναι παραδειγμα προς μιμηση οσο αφορα συγκεντρωση και κατανομες , αλλα , υπαρχει ενα πολυ μεγαλο αλλα , δεν ταιριαζει σε ολους τους κυνυγους φιλε Βικτωρα , οι συνταγες με εντονα κεντρα και με χαμηλες αρχικες οπως ειναι οι συνταγες στις φωτο που παιζουν αναμεσα στα 360 με 370 μ/δ , δυστυχως αναδεικνυουν το μεγα λαθος των πιο πολλων ,μηπως μπορεις να μου πεις ποιο ειναι αυτο ? { μου ειχες στειλει ενα pm πριν μερικες μερες και τελικα ειχες δικιο }

       ναι ναι η τεκνα φοβερη  και διατρηση για σπουργιτια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #435515

    Ακριβως το ιδιο γεμισμα φτιαχνει και ο κουμπαρος μου.Ειναι η βασικη του παπιοριξια.Την ταχυτητα της την ειχα μετρησει εγω και αν θυμαμαι καλα ηταν 400 μ/δ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    35
    benn στις #435519

    παιδιά πρωτον για σασ και καλή κυνηγετική χρόνια παιδιά ασχολούμαι με το κυνήγι γύρο στα 13 χρόνια κυνηγάω ΚΑΤ έξοχης με σκυλιά Φέρμας πέρδικα μπεκάτσα ορτύκι και πόλη λίγο καρτερι.τον χρόνο ρίχνω περίπου 400 φυσίγγια σκαφτούμε να ασχοληθώ με τησ ιδιογομοση για δυο λόγος ένας είναι για τη μου αρέσει η ολοι η ιστορία και ο δεύτερος και πιο σιμανικός ότι χρησιμοποιούσα καμιά 10ρια χρόνια τα maxd του στοκα με άριστα αποτελέσματα μεχρι το 2010 που τα χάλασε εντελώς από τότε έχω δοκιμάσει πολλά διασποράς χωρίς να είμαι ευχαριστημένος και σκέφτομαι να ασχοληθώ με την ιδιογομοση για να φτιάξω κάτη παρόμοιο στην διασπορά.παιδια να ασχοληθώ η θα μπλέξω . αξίζει τον κόπο θα καταφέρω κάτι παρόμοιο. αν ξεκινισο σκευτομε να Πάρο μια μηχανή το λαναρά για αστέρι και ρέλι χρηκινιτη.και απο πυρίτιδα να ασχοληθώ με την αγκούλα και την mb 32 που με πάνε στα εργοστασιακά. παιδιά ευχάριστο εκ τον πρότερων . και ειναι όλες άποψης δέκτες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #435521

    παιδιά πρωτον για σασ και καλή κυνηγετική χρόνια παιδιά ασχολούμαι με το κυνήγι γύρο στα 13 χρόνια κυνηγάω ΚΑΤ έξοχης με σκυλιά Φέρμας πέρδικα μπεκάτσα ορτύκι και πόλη λίγο καρτερι.τον χρόνο ρίχνω περίπου 400 φυσίγγια σκαφτούμε να ασχοληθώ με τησ ιδιογομοση για δυο λόγος ένας είναι για τη μου αρέσει η ολοι η ιστορία και ο δεύτερος και πιο σιμανικός ότι χρησιμοποιούσα καμιά 10ρια χρόνια τα maxd του στοκα με άριστα αποτελέσματα μεχρι το 2010 που τα χάλασε εντελώς από τότε έχω δοκιμάσει πολλά διασποράς χωρίς να είμαι ευχαριστημένος και σκέφτομαι να ασχοληθώ με την ιδιογομοση για να φτιάξω κάτη παρόμοιο στην διασπορά.παιδια να ασχοληθώ η θα μπλέξω . αξίζει τον κόπο θα καταφέρω κάτι παρόμοιο. αν ξεκινισο σκευτομε να Πάρο μια μηχανή το λαναρά για αστέρι και ρέλι χρηκινιτη.και απο πυρίτιδα να ασχοληθώ με την αγκούλα και την mb 32 που με πάνε στα εργοστασιακά. παιδιά ευχάριστο εκ τον πρότερων . και ειναι όλες άποψης δέκτες

      ασχολησου και δεν θα το μετανιωσης  θα φτιαξης πολυ καλα φυσιγγια απο τα εργοστασιακα  αλλα ζυγηζωντας τα ενα ενα στο χερι μην μπλεξης με μηχανες mec και lee δεν θα σου προσφερουν ποιοτικο φυσιγγιο αλλα χειροτερο απο το εργοστασιακο το μονο που θα σου προσφερουν ειναι να φτιαχνης σε γρηγορο χρονο τα φυσιγγια με  ασταθια ζυγηζματος και στα σκαγια και στην πυριτηδα και με ενα χαλια κλεισημο φυσιγγιων  που μετα θα χρειαστη και  να τα ρελιαζης η μηχανη του Λαναρα ειναι καλυτερη απο ολες της μηχανες που αναφερα και εαν αργοτερα ασχοληθης ποιο σοβαρα αγοραζης μια καλη μηχανη κλεισηματος και για αστερι και για στρογηλο ρελι και προσεξε απο που θα αγορασης τα υλικα μονο ο κενταυρος εχει φτηνα υλικα και στελνη παντου  και σου ερχετε το κουτι στο ενα ευρο ποιο φτηνα απο τα εργοστασιακα με την αναγομοση 2 ευρο θα εχεις ποιο μεγαλη οικονομια στα φυσιγγια απο 36 γραμμαρια και πανω που στα εργοστασιακα τα πληρωνης και 10 ευρω το κουτι ενω στα δικα σου θα σου ερχετε 7 ευρω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #435522

    Καλησπέρα και καλωσόρισες στην ιδιογομωση !!!

    Για τετρακόσια φυσίγγια το χρόνο δεν σε συμφέρει από οικονομικής άποψης !!!

    Γιατί υπάρχει και το αρχικό κόστος των εργαλείων Θέλει ελεύθερο χρόνο, μεράκι, και αγάπη.

    Και δοκιμές πάρα πολλές δοκιμές

    Είναι όμως μεγάλο κόλλημα είναι καψούρα είναι ΘΡΗΣΚΕΙΑ !!!

    Για κάποιους από εδώ μέσα  είναι η αναζήτηση της τέλειας τουφεκιάς Είναι σαν το άγιο Δισκοπότηρο ένα πράγμα !!! χα χα χα

    Για κάποιους άλλους είναι καθαρά οικονομικό το θέμα

    Βέβαια αν ασχοληθείς αρκετό διάστημα και δεν τα παρατήσεις θα μπορέσεις  να φτιάξεις πολύ καλύτερα φυσίγγια  από τα περισσότερα  εργοστασιακά, προσαρμοσμένα στο κυνήγια που κάνεις αλλά και στο όπλο σου !!!

    Φιλικά Πέτρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #435523

    Και δοκιμές πάρα πολλές δοκιμές

      γιατι παρα πολλες δοκιμες αφου εδω θα βρει και σε αλλο  φορουμ  σεταπ   ετοιμα και δοκιμαζμενα γιατι τον κοβης τον ανθρωπο   εγω ρηχνω σεταπ δοκιμαζμενα απο αλλους κατευθιαν στο θυραμα χωρης δοκιμες σε πινακες κτλ  με σχεδον παντα καλα αποτελεσματα  εκτος απο μερικες πολυ λιγες εξερεσης  γιατι εαν παρης ενα κουτι ετοιμα και αρχησης της δοκιμες  στο τελος θα σου μηνη το μισο κουτι και οταν ξανα παρης αλλο παλυ τα ιδια  και εαν αργοτερα αλαξουν παρτιδα που να ξερης εαν ειναι απο την ιδια παρτυδα και παει λεγοντας εγω ποτε δεν χαραμηζα τα φυσιγια στης δοκιμες μου εχει τυχη εργοστασιακο φυσιγγιο να ειναι πολυ καλο στην δοκημη και στο θυραμα μαπα  δεν βρησκης ακρη με της δοκημες εκτος εαν εχεις τα καταληλα εργαλεια και  παλυ δυσκολα  κατι αλλο    ολα τα εργοστασιακα φυσιγγια κανονικα επρεπε να ειναι τελια γιατι ολα δοκιμαζοντε σε κανονακι δοκιμων δεν ειναι ομως αυτο δεν επρεπε να μας πρωβληματηζη ολους

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #435525

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>xxpetros wrote:</div>
    Και δοκιμές πάρα πολλές δοκιμές

    γιατι παρα πολλες δοκιμες αφου εδω θα βρει και σε αλλο φορουμ σεταπ ετοιμα και δοκιμαζμενα γιατι τον κοβης τον ανθρωπο εγω ρηχνω σεταπ δοκιμαζμενα απο αλλους κατευθιαν στο θυραμα χωρης δοκιμες σε πινακες κτλ με σχεδον παντα καλα αποτελεσματα εκτος απο μερικες πολυ λιγες εξερεσης γιατι εαν παρης ενα κουτι ετοιμα και αρχησης της δοκιμες στο τελος θα σου μηνη το μισο κουτι και οταν ξανα παρης αλλο παλυ τα ιδια και εαν αργοτερα αλαξουν παρτιδα που να ξερης εαν ειναι απο την ιδια παρτυδα και παει λεγοντας 

     

    Αυτες τις λιγες εξερεσεις στα setup που δεν δουλευαν και τις διαφορες απο παρτιδα σε παρτιδα πως τις καταλαβαινες ???

    Με τηλεπαθεια ???

    Πετρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    281
    tomaso στις #435530

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>benetos wrote:</div>
    Εγώ πάλι τις κοιτάω και ξανακοιτάω και μου αρέσουν και οι 2 εξίσου. Απλά η 2η έχει 5 σκάγια λιγότερα. <hr /> <div class=»bbp-reply-signature»>Φιλικά Μπενέτος Κ.Σ.Πάρου-Αντιπάρου</div>

    177 με 158 ειναι λιγο παραπανω απο 5 σκαγια σε καθε περιπτωση θα ελεγα στον φιλο Τομαζο.. να προβει στο τεστ σταθεροτητας ταχογραφησης… αλλα και να πειραματισθει και με εναν πελαγκρι..ποτε δεν ξερεις.. παντως το φυσιγγιο αυτο.. οτι και να γινει.. ας μη γελιομαστε..αν πεσει σε λαγο…. το στυφαδο ειναι 100% δεδομενο.!!!!

    <hr />

    Μαρκο καλησπερα! Η διαφορα μαλλον αποδδιδεται στην διαφορετικη διασταση των χαρτιων, το πρωτο 100χ100, ενω το δευτερο 100χ80 οπου πιθανως να “χαθηκαν” μερικα σκαγια. Σιγουρα η ταχογραφηση θα μας δειξει περισσοτερα και ελπιζω αυριο να βρω λιγο χρονο για να τα ξαναδοκιμασω. Σε καποιες προχειρες μετρησεις που εκανα λαγος θα παρει περιπου 30 σκαγια στα 35μ. Ακομη και φασσα θα παρει καμια δεκαρια! Αν μου βγαλει στο 1,5 μ 380-390 μ/δ νομιζω οτι μου φτανει.

    Βικτωρα η ανακρουση ηταν αισθητη αλλα οχι σε υπερβολικο βαθμο ( εχω ριξει εργοστασιακο 32ρι και ελαχιστα λιγοτερο κλωτσημα) που να σε αποτρεπει. Μιλαμε ομως παντα για 40γρ και στις 3 τουφεκιες το πολυ που θα ριξεις απανωτες σε ενα λαγο ε δεν εγινε και τιποτα… για σκοπευτηριο παντως δεν το συνιστωTongue Out!!

    Βαζω και δυο με την Μ92 οι οποιες ομως δεν μου αρεσαν. Τις κραταω για περαιτερω πειραματισμο και αναμενω και καμια προταση…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #435531

    παιδιά πρωτον για σασ και καλή κυνηγετική χρόνια παιδιά ασχολούμαι με το κυνήγι γύρο στα 13 χρόνια κυνηγάω ΚΑΤ έξοχης με σκυλιά Φέρμας πέρδικα μπεκάτσα ορτύκι και πόλη λίγο καρτερι.τον χρόνο ρίχνω περίπου 400 φυσίγγια σκαφτούμε να ασχοληθώ με τησ ιδιογομοση για δυο λόγος ένας είναι για τη μου αρέσει η ολοι η ιστορία και ο δεύτερος και πιο σιμανικός ότι χρησιμοποιούσα καμιά 10ρια χρόνια τα maxd του στοκα με άριστα αποτελέσματα μεχρι το 2010 που τα χάλασε εντελώς από τότε έχω δοκιμάσει πολλά διασποράς χωρίς να είμαι ευχαριστημένος και σκέφτομαι να ασχοληθώ με την ιδιογομοση για να φτιάξω κάτη παρόμοιο στην διασπορά.παιδια να ασχοληθώ η θα μπλέξω . αξίζει τον κόπο θα καταφέρω κάτι παρόμοιο. αν ξεκινισο σκευτομε να Πάρο μια μηχανή το λαναρά για αστέρι και ρέλι χρηκινιτη.και απο πυρίτιδα να ασχοληθώ με την αγκούλα και την mb 32 που με πάνε στα εργοστασιακά. παιδιά ευχάριστο εκ τον πρότερων . και ειναι όλες άποψης δέκτες

    η πυριτδα για τα κυνυγια που κανεις ειναι η S4 , αξιζει να ασχοληθεις με την ιδιογομωση γιατι θα βρεις το φυσιγγι που σε ικανοποιει και θα το φτιαξεις οπως ακριβως εσυ το θελεις , καλη αρχη σου ευχομαι στον ομορφο αλλα και δυσκολο δρομο της ιδιογομωσης , και μια τελευταια φιλικη  συμβουλη , ιδιογομωση =δοκιμες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #435534

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Νίκος Σάμος wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>xxpetros wrote:</div>
    Και δοκιμές πάρα πολλές δοκιμές

    γιατι παρα πολλες δοκιμες αφου εδω θα βρει και σε αλλο φορουμ σεταπ ετοιμα και δοκιμαζμενα γιατι τον κοβης τον ανθρωπο εγω ρηχνω σεταπ δοκιμαζμενα απο αλλους κατευθιαν στο θυραμα χωρης δοκιμες σε πινακες κτλ με σχεδον παντα καλα αποτελεσματα εκτος απο μερικες πολυ λιγες εξερεσης γιατι εαν παρης ενα κουτι ετοιμα και αρχησης της δοκιμες στο τελος θα σου μηνη το μισο κουτι και οταν ξανα παρης αλλο παλυ τα ιδια και εαν αργοτερα αλαξουν παρτιδα που να ξερης εαν ειναι απο την ιδια παρτυδα και παει λεγοντας

    Αυτες τις λιγες εξερεσεις στα setup που δεν δουλευαν και τις διαφορες απο παρτιδα σε παρτιδα πως τις καταλαβαινες ??? Με τηλεπαθεια ??? Πετρος

    οχι φιλε μου αλλα πανω στο θυραμα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    281
    tomaso στις #435535

    ..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #435536

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>xxpetros wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>Νίκος Σάμος wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>xxpetros wrote:</div>
    Και δοκιμές πάρα πολλές δοκιμές

    γιατι παρα πολλες δοκιμες αφου εδω θα βρει και σε αλλο φορουμ σεταπ ετοιμα και δοκιμαζμενα γιατι τον κοβης τον ανθρωπο εγω ρηχνω σεταπ δοκιμαζμενα απο αλλους κατευθιαν στο θυραμα χωρης δοκιμες σε πινακες κτλ με σχεδον παντα καλα αποτελεσματα εκτος απο μερικες πολυ λιγες εξερεσης γιατι εαν παρης ενα κουτι ετοιμα και αρχησης της δοκιμες στο τελος θα σου μηνη το μισο κουτι και οταν ξανα παρης αλλο παλυ τα ιδια και εαν αργοτερα αλαξουν παρτιδα που να ξερης εαν ειναι απο την ιδια παρτυδα και παει λεγοντας

    Αυτες τις λιγες εξερεσεις στα setup που δεν δουλευαν και τις διαφορες απο παρτιδα σε παρτιδα πως τις καταλαβαινες ??? Με τηλεπαθεια ??? Πετρος

    οχι φιλε μου αλλα πανω στο θυραμα

      ενα θυραμα οχι και τοσο εκλεκτο οπως κοτσυφας εαν το δεις καλο στον κοτσυφα η στην τσιχλα μετα το ρηχνης και σε ποιο μεγαλο θυραμα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,771 έως 10,785 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων