ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,461 έως 11,475 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #457689

    Αυτά ειναι φίλε Λιούφκα, μπράβο.
    Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με τα καψουλια, αν και ο Βικτωρας νομίζω εχει πολυ περισσότερη εμπειρία με αυτά απο οτι εγώ.

    Και απο εμένα μερικες φώτο απο την σεζόν που περας με χάρτινα.


    Τα κόκκινα με Rottweil αν θυμαμε καλα και τα μαύρα με Nobel 84/AZ(μέιγμα του 1980, που μετα απο προτροπές του δημιουργού και πρώτου κατασκευαστή φυσιγγιων στην κυπρο, την δοκίμασα και αποδεικτικά εξαιρετική.


    Και με την αγαπητή Nobel 64.
    370m/s V1,5 Pmax 400bar στα 34γρ.,!!!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #457690

    πολυ ομορφα μπραβο
    οι καλυκες ειναι παλιας εποχης με 6,45 ή νεου τυπου;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #457691

    Ξέρετε που μπορώ να βρω φυσίγγια Baikal είχα δει κάτι μαύρα που τα είχε ένας παππούς πρέπει να ήταν σε χάρτινο κάλυκα..με λογότυπο Baikal

    Δεν νομιζω να υπαρχουν.
    καποτε παλια υπηρχαν.. τοσο σε ετοιμα φυσιγγια αλλα και αδειοι καλλυκες.
    τοσο τα ετοιμα που υπηρχαν σε πρασηνο κοκκινο και μαυρο..( ελαφρο μεσαιο βαρυ..)οσο και τους καλλυκες τα τιμουσα και λογω καλης τιμης οσο και καλου βλητικου αποτελεσματος.. τους γεμιαζα με την αγαπημενη μου τοτε μουλεριτ…
    παραθετω φωτο..της εποχης 1982– 1985.
    εχω και δυο χαρτινα μπαικαλ με αστερι κλεισημο.. αλλα οχι σε φωτο αρχειο.
    τα κρατω τοσο αυτα των φωτο..οσο και τα δυο χαρτινα στην συλλογη μου.
    επισης να προσθεσω πως κυκλοφορουσε και συσκευασια των 10…τα σπεσιαλ τροπο τινα.

    ..ΥΓ το ποζε ειναι ενα τουλα toz 12αρι της εποχης εκεινης..αυτοματοι εξολκεις..18,5 ,,,2σκανδαλο..σταθερα τσοκ.γραφει πανω made in ussr
    εχει ριξει παρα πολλα φυσιγγια… δεν το ριχνω τουλαχιστον 15χρονια τωρα..αλλα το διατηρω σε αψογη κατασταση.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #457693

    τελιο Μαριε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #457694

    πολυ ομορφα μπραβο<br>
    οι καλυκες ειναι παλιας εποχης με 6,45 ή νεου τυπου;

    Ειναι του ’70 κατασκευασμένοι στην Ρουμανία για το Κυπριακό εργοστάσιο Extra, τα καψουλια ειναι χρυσού χρώματος περίπου και νομίζω οτι ειναι Ρωσσικα, αλλα μια παρτίδα εισαγωγής είχαν έρθει απο τότε με πολυ σκληρή βάση και δεν σκάνε, θέλουν διπλό κτύπημα, για αυτο και τα αφαιρώ και βαζω Μ686.
    Σε μέτρηση που εκανα με μια τέχνη που μου ειχε πει παλαιότερα ο Κώστας, το χρυσό ειναι πιο δυνατό απο το Μ686..!!!
    Στην φωτό που βαζω ειναι το μεσαίο.
    http://i1278.photobucket.com/albums/y507/setter78/20131021_194216-1_zpsjkhicnu7.jpg

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #457695

    Μάρκο άψογα….και το όπλο σε κατασταση καινούργιου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #457696

    Eιναι καλυκες AZOT με καψουλι Ρωσικο, οπως αυτους τους πρασινους που εβαλες Αντρεα. Δυστυχως προσπαθησα να αλλαξω καψουλι με ενα πιο συγχρονο (γιατι απο την κατασταση τους ειναι βεβαιο οτι εχουν φαει πολυ υγρασια) αλλα το socket ειναι πιο στενο, οποτε θελει πατεντα. Αφου βαζετε τις περσινες σας δημιουργιες, να βαλω και γω μια δικη μου.

    https://imageshack.com/i/cacuk0j

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #457697

    Ωραίος και ο Βικτωρας, όπως πάντα άλλωστε.

    Βικτωρα οι πράσινοι ειναι σύγχρονοι, NSI(M688) το οποίο αφαιρέθηκε φυσικά.
    Όντως τα καψουλια μπαίνουν λίγο δύσκολα στους παλιούς, πιο εύκολα μπαίνει το Cx2000 αλλα δεν το συμπαθώ.
    Οι ΑΖΟΤ που κατασκευάζονταν..? ο παππούς πλέον, εισαγωγέας τους δικούς μου, μου είπε τους έφερνε απο Ρουμανία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #457698

    Oι πρασινοι, νομιζω κατασκευαζονταν στη Ρουμανια, και το ρωσικου τυπου καψυλι το βεβαιωνει. Kαπου το ειχα διαβασει οταν ηρθαν στα χερια μου, αλλα τωρα δε το ξαναβρισκω.

    Μπορεις να αντικαταστησεις το καψουλι με αλλο τυπου Νeroxin αλλα αντε βρες τα και αυτα 🙁

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #457699

    Εχω 15-20 Νεροξιν και τα έκρυψα για να μην τα ρίξω…. 😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #457700

    Βικτωρα μπραβο απεχτο ολο το αλμπουμ στο imagshack

    ετσι να ασχολουμαστε και λιγο με ρετρο καταστασεις
    δεινουν στην ασχολιαμας ενα αλλο χρωμα και αρωμα .

    Αντρεα οι καλικες σου δεν ειχαν ξαναγεμιστει;;

    ρωταω γιατι τους βλεπω στο ρελι οτι ειναι σε αριστη κατασταση,
    αυτους που βρεικα απο τον παπου οπλοπωλη ηταν δουλεμενοι
    και το χαρτι στο ρελι ευεσθυτο..

    οι καλυκες ειναι της Rottweile με εντονο κωνικο πυθμενα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #457701

    Καινούργιοι, λες και ήρθαν εχθές απο την Ρουμανία και οχι το ´70..!!!

    http://i1278.photobucket.com/albums/y507/setter78/20130503_133200_zps7c1e6084.jpg

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #457702

    οριστε και ενα παλεοτερο αρθρο του ε-αρτεμις για τα παραδοσιακα υλικα
    με εμπειριες απο τα μελη του ε-αρτεμις
    αλλα και οι αποψεις του Gun doctor επι του θεματος,
    τον πεθυμισα μου λυπουν τα γραφομενα του.

    http://www.e-artemis.gr/forumz/topic/2049/

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #457703

    Μπορεις να αντικαταστησεις το καψουλι με αλλο τυπου Νeroxin αλλα αντε βρες τα και αυτα

    Έλα μου ντε? 😉

    Πάντως όσοι ήρθαν στην έκθεση και είχαν όρεξη να χαζέψουν, είδαν κι ένα κουτάκι καψούλια του 1928 τα οποία λειτουργούν ακόμα.
    Παρόλα αυτά γνώμη μου είναι τα παλιά καψούλια καλό είναι να μην χρησιμοποιούνται με κανενός είδους πυρίτιδα.
    Πολύ καλό το ρετρό αλλά ας μην το ζορίζουμε κιόλας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #457705

    Καλησπέρα, το ρίξατε στο ρετρό βλέπω! Ωραία πάντος τα χάρτινα φυσίγγια, εγώ δεν έχω ασχοληθεί αν και θα το ήθελα τουλάχιστον για το 16αρι, αλλά που να βρω χάρτινους κάλυκες!
    Εγώ χθες γέμισα μερικά φυσίγγια (28 gr. με CSB5) για το σκοπευτήριο – καμιά 35αριά με τα τελευταία 9αρια σκάγια που είχα, 1 κιλό περίπου. Αποφάσισα να μην τα ρελιάσω καθόλου, κι επειδή η LEE τα κλείνει στα 59 χιλιοστά περίπου και δεν παίρνει ρυθμίσεις, έκανα μια “μπακαλίστικη” πατέντα: μετά το πάτημα στο τελευταίο στάδιο, τοποθετούσα πάνω στο αστέρι ένα κέρμα του 1 λεπτού, και το πατούσα άλλη μια φορά (είχα ανακαλύψει παλιότερα ότι το κέρμα αυτό ταιριάζει ακριβώς στη λακκουβίτσα του αστεριού, έχει ακριβώς την ίδια διάμετρο). Έτσι τα φυσίγγια μου κλείνανε στα 58 – 58,2 χιλ. με βάθος ρελιού 1-1,5 χιλ. και πολύ ωραία.
    Σήμερα πήγα στο σκοπευτήριο κι έριξα μια πούλα σπόρτινγκ, και η απόδοσή τους ήταν πολύ καλή, ωραία σπασίματα ακόμη και σε μακρινά πιάτα, τέλεια καύση – ολοκάθαρες κάννες, όλα μια χαρά. Είχα σκοπό να ρίξω και στον πίνακα μερικά για να συγκρίνω την απόδοση με τα ρελιασμένα, αλλά δυστυχώς έχουν βγάλει τους πίνακες λόγω των εργασιών που κάνουν στο σκοπευτήριο αυτό τον καιρό. Ελπίζω να τους ξαναστήσουν, έστω και σε κάποιο άλλο σημείο.
    Σήμερα είχα και μια αφλογιστία, πρώτη μου φορά με καψούλι Cx2000! Όπως έχω ξαναπεί μου έχει τύχει μερικές φορές με 688, αλλά με 2000 ποτέ! Δοκίμασα να το ρίξω και δεύτερη φορά αλλά και πάλι δεν πήρε φωτιά, ενώ το καψούλι ήταν βαθιά κτυπημένο. Κάτι υποψιάστηκα και πήρα το φυσίγγι στο σπίτι και το έκοψα … και η υποψία μου επιβεβαιώθηκε: Αθώο το Cx2000 – η μ@λ@κία ήταν δική μου! Προφανώς την ώρα που γέμιζα, κάποιο κάλυκα ξέχασα να τον ξεκαψουλώσω και να βάλω νέο καψούλι!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,461 έως 11,475 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων