ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,476 έως 11,490 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #457708

    Καλημερα Στελιο. Ομολογω οτι δεν εχω τετοια εμπειρια με αξαψουλωτο, και εχω και αγχος μη τυχον συμβει κατι τετοιο. Ετσι, στο τελευταιο σταδιο οταν πλεον τα κλεινω, τα γυρναω με το αστερι προς τα κατω, για μια τελευταια επιθεωρηση.

    Oσο για τα χαρτινα Νο 16 για ριξε μια ματια εδω, να χαζεψεις. http://www.naturabuy.fr/Douilles-autres-calibres-cat-990.html

    Κωστα συμφωνω για τα παλια υλικα, καλο ειναι να μην τα χρησιμοποιουμε, ειδικα τα καψουλια. Ο συγκεκριμενος καλυκας ομως θελει πολυ πατεντα για να του βαλεις αλλο καψουλι


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #457740

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>victz wrote:</div>
    Μπορεις να αντικαταστησεις το καψουλι με αλλο τυπου Νeroxin αλλα αντε βρες τα και αυτα

    Έλα μου ντε? ;)

    Πάντως όσοι ήρθαν στην έκθεση και είχαν όρεξη να χαζέψουν, είδαν κι ένα κουτάκι καψούλια του 1928 τα οποία λειτουργούν ακόμα.<br>
    Παρόλα αυτά γνώμη μου είναι τα παλιά καψούλια καλό είναι να μην χρησιμοποιούνται με κανενός είδους πυρίτιδα.<br>
    Πολύ καλό το ρετρό αλλά ας μην το ζορίζουμε κιόλας.
    <br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>

    </div>

    Με την πρωτη ευκαιρία θα βγάλω φωτογραφία κατι καψουλια που εχουν πάρει τα μάτια μου σε έναν φιλο. Ειναι είτε της Eley, είτε της Sellier & Bellot. Απο οτι κατάλαβα, αυτα τα καψουλια ξαναριχνωνταν μετα απο κάποια διαδικασία, χωρίζονται νομίζω σε δυο μέρη. Χρονολογία καταςκευης δεν γνωριζω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #457743

    Παραθέτω ενα link για σχολιασμό απο τους εμπειροτερους, εχω στείλει email στην Oehler εδώ και μια εβδομάδα για να μου πει την τιμή και τα μεταφορικά, αλλα δεν εχω πάρει απάντηση ακομα.

    http://www.oehler-research.com/download/M84_Brochure.pdf

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #457749

    δεν το κανεται μια προφορικη επεξιγιση για δισκολευομαι με τα αγγλικα;;

    απο οτι καταλαβα επροκιτε για ενα μηχανισμο με λογισμικο οπου επεγεργαζεται τα βλητικα δεδομενα ;;;

    με εσθιτηρα πανω στο οπλο μας και εσδιτηρες ταχογραφισης μπροστα;;

    μια ιστοσελιδα να το δοθμε καλητερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #457750

    Μια χαρά τα κατάλαβες φίλε Λιούφκα,
    Η ταχογραφηση όμως γίνεται πιάνοντας το κέντρο της μάζας των σκαγιων, που βέβαια δείχνει καλητερα αποτελεσματα.
    Για τις πιέσεις και πως τις μετρα δεν γνωριζω περισσότερα και προσπάθησα να βρω κατι που να τα δείχνει πιο επεξηγηματικά αλλα δεν τα κατάφερα.
    Η ιστοσελίδα τους ειναι: http://www.oehler-research.com

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #457752

    ενα που κυκλοφορει και το εχουν καποια μελη του ε-αρτεμης ειναι το preassur trace 2 το οποιο ποροςκολλαται εσθητιρας επανω στην θαλαμη ενος οπλου και δεινοντας στοιχια της θαλαμης διλαδη διαμετρο παχος τοιχοματος κ.τ.λ.π μετα την πυροδοτιση το λογισμικο αναλυει τα δεδομενα ταλαντοσης του μεταλλου της θαλαμης και δειχνει της πιεση οπου παραγεται συνδεεται και με ταχογραφο για τα αποτελεσματα της αρχικης το κοστος του κιμενεται περι τα 550 -600€ περιπου και ερχεται απο το αμερικα

    https://www.shootingsoftware.com/pressure.htm

    καποιοι ισχυριζονται οτι ειναι καλο για τον ιδιωτη καποιοι οτι ειναι ανεπαρκες και οτι δεινει λαθος στοιχεια

    δεν τα ξερω και τα δυο πιες ειναι ακριβος οι δηνατοτιτες τους

    παντος οσα μελη εχουν αποψη ειται απο το ενα ειται απο το αλλο να εκφρασουν τις αποψεις τους για το ποιο θεοριται ποιο αξιοπηστο στις μετρισεις τους

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #457753

    Αυτό για κυπρο ειναι $500 συν μεταφορικά.
    Εδώ ακούγεται οτι αν καλυμπραριστεί σωστά, ειναι αξιόπιστο.

    @ επίσης νομίζω υπάρχει τρόπος να αντιγράφει το λογισμικό και να κατασκευαστεί, κατι σαν τους ταχογραφους με ηχητικά κύματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #457754

    Oehler System 84 Shotshell Tester λες ή για το preassure trase2 ;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #457755

    Για αυτο που έβαλες, το pressure traseII.
    500 δολάρια συν τα μεταφορικά νομίζω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #457756

    το Oehler System 84 Shotshell Teste δεν βλεπω στην αναλυση του να δεινει πολα στοιχεια για την καυση και τα bar

    και γενικοτερα σαν εταιρια ειδικεβεται στα συστιματα χρονογραφισης

    εκτος και αν καταλαβα λαθος απο το site τους.

    Αν καποιος το εχει δουλεψει ας μας πει της εντυπωσεις του.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #457757

    Βγάλε άκρη, πάντως τα 83-84-85 αναλύουν πιέσεις, κάποια αλλα ειναι για ραβδωτά και τα περισσότερα ταχογραφοι.
    Περιμένω μια εβδομάδα τωρα τους μ@@@@@ες να μου απαντήσουν, τους ζήτησα να μου δώσουν πέραν της τιμής και περισσότερα στοιχεία η και να μου αναφέρουν κάποιο μοντέλο μόνο για πιέσεις.
    Θα προσπαθούν μαλλον να ανακαλύψουν που ειναι η κυπρος και μετα να απαντήσουν…. 😀
    Εδώ η χρέωση για κανονακι ειναι €30 το σεταπ…!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #457758

    30€ το set up πλακα κανεις τζαμπα ειναι!! (ειναι μια λογικη τιμη για αυτο που σου δεινει)

    το κανονακι ειναι κανονακι και ειναι το καλητερο απο ολα!

    αλλα σε εμας απο οτι ακουσα (δεν εστειλα ποτε) ενας μονο δεχεται και αυτο το κοστος ειναι πανω απο 100 ρικο € για το set των 5 φτσιγγιων, αν στειλεις 25 φυσιγγια περνεις και πιστοποιηση αλλα το ποσο ειναι το ιδιο (ταριφα διλαδη )

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #457759

    :Ο …εσύ κάνεις πλάκα, €100 για δέκα λεπτά..!!!!..αυτο ειναι παράλογο.

    Στην τελική, και μετα απο επίσκεψη σε κανονακι, ενας ιδιογομωτής που εχει κλείσει ορθόδοξα τα φυσιγγια του και ταυτόχρονα εχει κάνει συγκριτικες δοκιμες μεσο αυτου, μπορει μετέπειτα να νιώθει ασφαλείς αφου ακολουθεί τους ίδιους κανόνες ασχέτως σεταπ και με την βοήθεια ενος ταχογραφου, ακόμα περισσότερο.
    Τωρα αυτα τα μπιχλιμπίδια, πιστεύω μας προσφέρουν γνώσεις, αφου ανα πάσα στιγμή θα ειμαστε σε θέση να λύσουμε απορίες, χωρις να πληρώνουμε €30 ή €100 ευρώ την σκέψη μας..!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    40
    elvas1 στις #457760

    andreas78,
    Όλα τα Oehler που αναφέρεις προορίζονται για επαγγελματική χρήση μέτρησης πιέσεων (και ταχυτήτων) και είναι σχεδιασμένα να δουλεύουν σε συνδιασμό με όπλο πιέσεων (pressure gun). Το μοναδικό που σχεδιάστηκε για ερασιτεχνική χρήση (με όπλα παραγωγής) ήταν το Oehler 43 http://www.oehler-research.com/model43.html το οποίο όμως βρίσκεται εκτός παραγωγής.
    Αν θέλεις να μετρήσεις τις πιέσεις των φυσιγγίων σου, το Pressure Trace είναι μονόδρομος και κατά τη γνώμη μου καλύτερο από το Oehler 43.
    Τις ταχύτητες μπορείς να τις μετρήσεις με οποιοδήποτε χρονογράφο και δεν χρειάζεται να έχεις κάτι εξειδικευμένο για μετρήσεις σκαγιών. Αν όμως θέλεις κάτι πολύ καλό δες εδώ:
    http://www.mylabradar.com/

    Λευτέρης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    andreas78 στις #457761

    andreas78,<br>
    Όλα τα Oehler που αναφέρεις προορίζονται για επαγγελματική χρήση μέτρησης πιέσεων (και ταχυτήτων) και είναι σχεδιασμένα να δουλεύουν σε συνδιασμό με όπλο πιέσεων (pressure gun). Το μοναδικό που σχεδιάστηκε για ερασιτεχνική χρήση (με όπλα παραγωγής) ήταν το Oehler 43 http://www.oehler-research.com/model43.html το οποίο όμως βρίσκεται εκτός παραγωγής.<br>
    Αν θέλεις να μετρήσεις τις πιέσεις των φυσιγγίων σου, το Pressure Trace είναι μονόδρομος και κατά τη γνώμη μου καλύτερο από το Oehler 43.<br>
    Τις ταχύτητες μπορείς να τις μετρήσεις με οποιοδήποτε χρονογράφο και δεν χρειάζεται να έχεις κάτι εξειδικευμένο για μετρήσεις σκαγιών. Αν όμως θέλεις κάτι πολύ καλό δες εδώ:

    http://www.mylabradar.com/

    Λευτέρης

    Αααα…κατάλαβα Λευτέρη..καλυτερα που δεν μου έστειλαν τιμή δηλαδη…?
    Θα πήγαινα απο κανένα έμφραγμα….:D 😀
    Για ταχογραφηση, φέραμε μαζι με ενα φιλαράκι, τον Chrony, φαίνεται αρκετα αξιόπιστος φτάνει να μην υπάρχει υπερβολική ηλιοφάνεια ή το αντίθετο.
    Θα το ξανα ψάξω τότε για το Pressure Trase.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,476 έως 11,490 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων