ΓΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΣΧΑ ;;;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 51 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #35286

    Φίλε Αντώνη.

    Ακριβώς με το που θα περάσεις τα σύνορα Αρκαδίας – Λακωνίας, στο 27ο χλμ περίπου, υπάρχει ταμπέλα αριστερά προς Βούρβουρα (εκεί είναι και το εστιατόριο του Αρδάμη).

    Καλό Πάσχα σε όλους μας.

    Φιλικά, Τριαντάφυλλος.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #35289

    Aρα Τριαντάφυλλε είσαι Λάκωνας νομίζω.

    Την ταβέρνα την γνωρίζω. Δεν έχω κάτσει όμως. Κακώς βέβαια, έχω ακούσει καλά λόγια. Κάποτε καθόμουν λίγο πρίν στον νομό Αρκαδίας στο Αλεποχώρι, στη Χρίστενα. Οταν ζούσε η γριά ήταν το κάτι άλλο. Ο γιός κάτι έκανε. Ομως με τον εγγονό κανείς δεν σταματά πλέον.

    Δεν μπορείς βρε αδερφέ να τα τυποποιήσεις όλα. Οσοι σταμάταγαν ήταν για το σουβλάκι από τα ντόπια χοιρινά, το κρασί το χωριάτικο, την πατάτα την φυσιολογική κομμένη με το χέρι και τηγανισμένη στο ελαιόλαδο. Αμα μου αρχίσεις τις προτιγανιμένες και τα σπορέλαια άστα.

    Η Μητέρα μου είναι από Μολάοι και περνώ συχνά. Εχω και συγγενείς πρός την Βρέσθενα στο χωριό Βασαρά, νοτιότερα από το δικό σου.

    Ελπίζω καμμιά φορά να τα πούμε. Σκεφτόμουν βέβαια να κάνω Πάσχα στην Ελιά των Μολάων, αλλά αν δεν έχεις δικό σου μέρος δεν αισθάνεσαι άνετα τέτοιες μέρες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1543
    BERETTA425 στις #35330

     DISTIHWS PEDIA KAI EFETOS TO PASXA THA  EIMAI PALI EDW STIN ITALIA.YPOMONI OMWS EWS TO KALOKAIRI.OMWS STIS EKLOGES IMOUN KATW GIA DEKA MERES KAI TA EIDA TA PAPAKIA STON SXOINIA POU LEEI O FILOS LEO.

    KALO PASXA SE OLOUS SAS K FATE KAI LIGO KOKORETSI GIA EMAS,EDW STO EKSOTERIKO!!!VANGELIS

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2602
    redwired στις #35331

    ΕΓΩ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΘΑ  ΠΑΩ ΑΝΤΙΚΥΡΑ ……….ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΛΕΙΒΑΔΕΙΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ ΑΣΠΡΑ ΣΠΙΤΙΑ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ

    ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΝΕΝΑ ΨΑΡΕΜΑΤΑΚΙ , ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΑΛΙΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΡΝΑΚΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ

    ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ…..ΑΠΟ ΦΕΤΟΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΓΑΡΔΟΥΜΠΑ  ΑΦΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΦΤΙΑΧΝΑ ΜΟΝΟ ΚΟΚΟΡΕΤΣΙ ………

    ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΑΡΔΟΥΜΠΙΤΣΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΕΣ

    ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΥΓΕΙΑ

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #35333

    Γιωργο δεν ειναι σωστο αυτο που κανεις και ερχεται μεγαλη βδομαδα!Ηδη τρεχουν τα σαλια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Γιωργος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    473
    DIONISOS στις #335112

    Παιδια γειασας,καλες γιορτες και να περασετε οσο καλα θελετε.Εγω θα τραβηξω για Κεφαλλονια.Εμεις,οι Μανιατες και οι Κρητικοι εχουμε κολημα με τον τοπο μας.Θελω να πω και στο φιλο stratri1 μακαρυ να περναγα ενα Πασχα στα Βουρβουρα.Ετσι κι’αλλιως τη διαδρομη Αγ.Παρασκευη-Βουρβουρα την εχω κανει απειρες φορες για κυνηγι και εχω φιλοξενηθει απο το φιλο μου Γιωργο Χιο (που γνωρισα μια μερα στο κυνηγι).Τα Βουρβουρα ειναι απο τα αγαπημενα μεροι και να περασεις φιλε καλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    658
    dimitris dimi στις #35345

    Καλες γιορτες και καλα να περασετε με τους αγαπημενου σας.

    Εγω οπως φαινεται θα παραμεινω στην Αθηνα.

     Δημητρης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    381
    hunterer303 στις #35348

    ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ.

    ΕΓΩ ΘΑ ΠΕΡΑΣΩ ΠΑΣΧΑ ΣΤΑ ΠΑΤΡΙΑ ΕΔΑΦΗ. ΣΤΟΝ ΠΥΡΓΟ. ΕΛΠΙΖΩ ΟΛΟΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΚΑΛΑ. ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΜΑΓΗΡΙΤΣΑ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΡΝΑΚΙ ΚΑΠΑΚΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ, ΔΙΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΕΛΘΕΙ ΚΟΠΩΣΗ ΜΕΤΑ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΦΑΓΟΠΟΤΙ. ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ.

    ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΕΥΧΕΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΓΙΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.

    ΤΑΣΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    12
    ΜΙΧΑΛΗΣ.Μ στις #35400

     

      Καλημερα σε ολους.

      Πασχα θα κατηφορισουμε Καλαματα (Θεου και καιρου θελοντος και παιδιων επιτρεποντος).

     Φιλε Μαr σε ποιο μερος της Καλαματας θα πας;;

      Εγω θα ειμαι στην Αναληψη Μεσσηνιας (Τζωρι) , οπου και καταγομαι..

    Ευχες και υγεια σε ολους και καλη επιστροφη…   

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #35505

    Φίλε kritsilis

    ΔΕΝ είμαι Λάκωνας. Μπορεί να πατάω Λακωνία πριν φτάσω στο χωριό μου αλλά ξαναμπαίνω στην Αρκαδία. Πάντως έχω και ρίζες από τους Αρχαίους Σπαρτιάτες, καθώς η γιαγιά μου ήταν από τις Καρυές Λακωνίας!!! Στην Χρίστενα δεν έχω φάει, αλλά έχεις απόλυτο δίκιο όσον αφορά το τυποποιημένο. Να προσθέσω και το μεράκι και την αγάπη που δείχνει κάποιος για την δουλειά του. Ο Αρδάμης πάντως έχει καλό φαγητό, αλλά δεν είναι στο στυλ της ταβέρνας.

    Φίλε Dionisos

    Πράγματι, τα Βούρβουρα είναι πολύ όμορφο χωριό. Είμαι πολύ μικρότερος από τον Γιώργο τον Χίο (είμαι 33). Πολλοί κυνηγοί περνάνε κάθε χρόνο από το χωριό μου.

    Να είσαστε καλά φίλοι μου και να περάσουμε καλό Πάσχα.

    Φιλικά, Τριαντάφυλλος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    163
    gkiaouris στις #335151

    sti Glaskwbi GOD DAMN’t :(

    £$%!£$%^£”$%!£$%£$!% pali xoris arnmaki fetos “£$”£$!”%*

    elpizw na perasete oloi kala kai na perasete kala tis agies toutes meres

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    705
    Vardeos στις #35701

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

    Η διαδικασια εχει ως εξης. Οταν τελειωσω την δουλεια μου στην Πατρα, δηλαδη το Μ.Σαββατο θα παω στο χωριου μου στην Βαρδα και σαν αραβωνιασμενο παιδι πρεπει να κανω Πασχα στο σπιτι του πεθερου θα παω το αρνακι μου κανονικα με κοκκινη κορδελιτσα στο πεθερο. Θα σκισω ξυλα για την φωτια θα βοηθησω στοι σουβλισμα και στο φτιαξιμο του κοκορετσιου θα ετοιμασω και τις σουβλες μιας και θα βαλουμε κανα τριαρι αρνια και θα βαλω τα ξυλα που εκοψα στις ψησταριες. Το πρωι θα σηκωθουμε κατα τις 05:00 οπου θα πιουμε καφε μετα θα παω να βαλω φωτια και αφου θα εχουμε αρκετω χρονο μεχρι να πεσει η φωτια θα παρουμε ωσ συνηθως τα σκυλια και θα τα παμε στο Δασος για βολτα ( εκπαιιδευτικο ) ελπιζοντας να βρουμε κανα λαγο μιας και συνηθως το βραδυ της Αναστασης βγαινουν οι ειδικοι και δεν μενει τιποτα. Επειδη το δασος ειναι πολυ κοντα με την θαλασσα θα φτασουμε μεχρι την παραλλια και συνηθως εκει θα δουμε και τα πρωτα τρυγωνια να ερχοντε απο την θαλασσα. Γυριζοντας στο σπιτι θα βαλουμε τα κοκορετσια πρωτα για ψησιμο και μετα τα αρνια και οπως παντα θα κανουμε ενα γλεντι οπου το μισω χωριο θα περασει απο εμας για ενα κρασακι και ενα μεζε.

    Και σε οσους ταξιδευουν καλο δρομο και μεγαλη προσοχη για καλη επιστροφη.

    ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #35703

    Φίλε Vardeos,

    όταν ήμουν φοιτητής (1981-85), τις μέρες που δεν είχε Σχολή Χριστούγεννα, Πάσχα, καλοκαίρι δούλευα για το χαρτιζιλίκι στον δρόμο Πάτρα – Πύργο, από το χωρίο Βουπράσιο μετά τα Λατα μέχρι την γέφυρα της Αμαλιάδας, εκεί στο ξενυχτάδικο του Γάσπαρη.

    Πρέπει 3 φορές να έκανα Πάσχα στο Νεοχώρι Κυλήννης που έμενα. Πέρασα παρα πολύ ωραία. Μου έχουν μείνει από τότε καλές εντυπώσεις. Πολύ μεζε και άφθονο κρασί και καλή παρέα.

    Και το κυριότερο πάντα βλέπαμε το απολαυστικό θέαμα των Τρυγωνιών που περνούσαν. Ωραία χρόνια , τι μου θύμισες Γιώργο. ΑΝΤΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    705
    Vardeos στις #35705

    Το χωριο Βουπρασιο ή Τσελεπη για τους ντοπιους ειναι 7 χλμ απο το σπιτι μου και το λατα το λενε Λαππα. Ο Γασπαρης υπαρχει ακομα. Ειδα οτι ασχολησε με λουλουδια μηπως πηγαινες στο Παπουτσιδακη ? Η αν επιτρεπετε τη δουλεια εκανες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #35706

    Σωστό Γιώργο, Λάππα το έλεγαν . Λατα είναι ένα χωριό αριστερά από το Αλιβέρι Ευβόιας που πάμε κανα κυνήγι με τον αδερφό μου.

    Η δουλειά που κάναμε ήταν 1) τα στηθαία ασφαλείας στο δρόμο 2) τα κάγκελα στις γέφυρες και 3) μικρές γέφυρες με λαμαρίνα όπως αυτή στο Κουρτέσι

    Τα λουλούδια είναι χόμπυ τώρα που μεγάλωσα. Τότε μου άρεσε πολύ η ντομάτα και το πιπέρι. Εχω βάλει και στα Καβάσιλα, στου Μαχου και στο Νεοχώρι.

    Ωραία χρόνια πάντως. Εχω να πάω 3 χρόνια. Θέλω να πάω και όλο το αναβάλω.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 51 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων