Πρωτο Θεμα: Νικος Καραγιαννιδης

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 51 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    267
    armsnick στις #117051

    Όπως ήταν αναμενόμενο, κανένας υπέρμαχος της ενημέρωσης και της δημοκρατίας δεν μπήκε στον κόπο να απαντήσει ούτε με mail, ούτε και μέσω της εφημερίδας.
    Οπότε καταλήγουμε στο ρητό "ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΡΟΥΦΙΑΝΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ"


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    543
    ΝΑΒΑΧΟ στις #117072

    Ένα μπράβο στον ΩΡΙΩΝ για την επιστολή που έστειλε στην εφημερίδα κυνηγετικές ειδήσεις.

    Είναι η δεύτερη ανακοίνωση που έχει στείλει η πρώτη για την Δραγονα ενάντια στην ερτ 3 .

    Ελπίζω τα μέλη του να είναι και στο πλευρό του κόμματος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #117088

    Αγαπητέ Γιάννη,

    η επιστολή του Ωρίωνα στάλθηκε στην εφημερίδα "Πρώτο Θέμα" και ταυτόχρονα κοινοποιήθηκε:
    – στις πολιτικές εφημερίδες,
    – στα κόμματα, στη Βουλή και στα συναρμόδια υπουργεία (Γεωργίας, Περιβάλλοντος),
    – στις μεγάλες "οικολογικές" οργανώσεις,
    – στις κυνηγετικές ομοσπονδίες και συλλόγους,
    – στον κυνηγετικό τύπο και
    – στις κυνηγετικές ιστοσελίδες Ελλάδας και Κύπρου.

    Η εφημερίδα "Κυνηγετικές Ειδήσεις" ήταν ανέκαθεν στους αποδέκτες των δελτίων του Ωρίωνα και λαμβάνει πάντα οτιδήποτε στέλνουμε προς δημοσίευση. Μάλιστα, δημοσιεύει κατά καιρούς κάποια από τα δελτία μας, όπως τις πρόσφατες επιστολές προς την ΕΤ3 και την κα Δραγώνα.

    Παρένθεση εκτός θέματος: Ως προς το κόμμα των κυνηγών, όλοι οι κυνηγοί οφείλουμε να είμαστε στο πλευρό του. Από τη στιγμή που ανακοινώθηκε η συμμετοχή στις εκλογές, πρέπει να βοηθήσουμε όλοι ανεξαρτήτως κομματικών πεποιθήσεων. Πρέπει βεβαίως και το κόμμα να δείξει την ανάλογη σοβαρότητα και να αποφευχθούν τα λάθη και οι παραλείψεις του παρελθόντος.
    Τα πράγματα δεν είναι εύκολα για το Κυνήγι στις μέρες μας, η επιτυχία του ΚΕΚ στις ευρωεκλογές θα αποτελέσει πηγή δύναμης για τους κυνηγούς και μια ανάσα αισιοδοξίας για όλους μας. Μια ενδεχόμενη αποτυχία θα καταρρακώσει περισσότερο την εικόνα και τη δύναμη της κυνηγετικής οικογένειας.
    Ας δείξουμε σε όλους τους πολιτικούς χώρους ότι είμαστε 250.000 πολίτες και έχουμε 250.000 ψήφους!!

    Και για να συνεχίσουμε στο θέμα μας, η επιστολή του Ωρίωνα είναι στην παρακάτω διεύθυνση:
    http://www.orion.net.gr/index.php?m=2&…/protothema.htm

    Στο τελευταίο φύλλο της εφημερίδας "Πρώτο Θέμα" και ειδικότερα στη στήλη του "κυρίου" Καραγιαννίδη δεν υπήρξε οποιαδήποτε αναφορά στις επιστολές διαμαρτυρίας. Αναμένουμε το φύλλο της προσεχούς Κυριακής.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #356273

    [color=”#006400″]

    Στο τελευταίο φύλλο της εφημερίδας "Πρώτο Θέμα" και ειδικότερα στη στήλη του "κυρίου" Καραγιαννίδη δεν υπήρξε οποιαδήποτε αναφορά στις επιστολές διαμαρτυρίας. Αναμένουμε το φύλλο της προσεχούς Κυριακής.

    [font=”Franklin Gothic Medium”]Νίκο διάβασα και τις δύο επιστολές σας.
    Όπως είδα η κ Δραγώνα απάντησε μεν, αλλά όχι επί της ουσίας αλλά με πολιτικό λόγο και υπεκφυγές, όπως ήταν αναμενόμενο.
    Όσο δε για τον άλλο «κύριο» θα έλεγα να μη περιμένετε καμία απολύτως απάντηση.
    Δεν «ιδρώνει το αυτί του». Είναι γνωστό το ήθος και το ύφος του, και κρίμα γιατί έχει αξιόλογους συνεργάτες στην εφημερίδα του.
    Πάντως συνηχείστε εκεί στον Ωρίωνα, την δουλειά που κάνετε. Εμείς εδώ μόνο φωνή και κραυγές έχουμε.
    Συγνώμη παιδιά που είμαι τόσο αρνητικός αλλά έχω δείγματα γραφής.
    Όταν χρειάστηκε κι εμείς να κάνουμε κάτι, στρίψαμε αλλά «Γαλλικά»
    [/font]
    [/color]
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    543
    ΝΑΒΑΧΟ στις #117109

    Αγαπητέ Νίκο

    Για το θέμα του συλλόγου σου απάντησα και πιο πάνω αν και κατά δικιά μου γνώμη κινείτε με αργούς ρυθμούς στης ανακοινώσεις αλλά τουλάχιστον κινείτε.

    Τώρα για το κ.ε.κ. που λες ότι θέλει στήριξη όντως θέλει .

    Για τα λάθη του παρελθόντος όμως που γράφεις πια είναι;

    Ο πρόεδρος και ιδρυτής του κόμματος πάντα αγωνιζότανε και αγωνίζεται και αν αυτή στη τη στιγμή κατεβαίνει με δικό του αγώνα πείσμα και προσπάθεια.

    Τυχαίνει να γνωρίζω πολλά θέματα του κόμματος και να έχω μιλήσει πολλές ώρες με τον πρόεδρο και βλέπω τη άτομο είναι και μακάρι να είχαμε και άλλους με το πάθος και την θέληση που έχει αυτός ο άνθρωπος .

    Για αυτό παρακαλώ όταν γράφουμε κάτι για το κ.ε.κ. να είναι αξιόπιστο και να μην αφήνουμε καμία υπόνοια που μπορεί να βλάψει το κόμμα.

    Κάποιος που δεν έχει ασχοληθεί με το κόμμα δεν γνωρίζει και δεν ξέρη τη γίνετε και όταν ακούει ή διαβάζει κάτι αρνητικό και μη βάσιμο επηρεάζετε και αρνητικά και με λάθος ενημέρωση.

    Πάντως εάν έχεις κάποιες αποδείξεις για τα λάθη του παρελθόντος σε παρακαλώ να τα ανακοινώσεις και να δοθούνε εξηγήσεις για να μην αιωρείται τίποτα.

    Με εκτίμηση στο πρόσωπο σου φίλος του Κ.Ε.Κ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    543
    ΝΑΒΑΧΟ στις #356276

    [center][size=4][font=”Franklin Gothic Medium”][i]Συγνώμη παιδιά που είμαι τόσο αρνητικός αλλά έχω δείγματα γραφής.
    Όταν χρειάστηκε κι εμείς να κάνουμε κάτι, στρίψαμε αλλά «Γαλλικά» [/i][/font][/size]</FONT>[/center]

    [font=”Times New Roman”]Φίλε μου ερχομέ σε αντιπαράθεση για ένα λόγο μόνο γράφεις ότι εμείς εδώ είμαστε μόνο λόγια και φωνές και όποτε χρειαστήκαμε να κάνουμε κάτι στρίψαμε αλλά γαλλικά .[/font]

    [font=”Times New Roman”]Αυτό θίγει τριάντα άτομα μαζί με μένα από το φόρουμ που στείλαμε της υπογραφές μας με ονοματεπώνυμο σε όλα τα μέσα μαζικής ενημέρωσης εφημερίδες και στην κυρία Δραγονα όταν όλες οι άλλες οργανώσεις κοιμόντουσαν και περίμεναν να συγκαλέσουνε διοικητικό συμβούλιο για να αποφασίσουνε τη στάση θα πάρουνε .[/font]

    [font=”Times New Roman”]Μια παρατήρηση είναι ότι το όνομα σου δεν το έχω στη λίστα με τους διαμαρτυρόμενους.[/font]

    [font=”Times New Roman”]Ήμασταν οι πρώτη που στείλαμε μηνύματα και ξεσηκωθήκαμε για το πρώτο θέμα και τον άχρηστο δημοσιογράφο.[/font]

    [font=”Times New Roman”]Είμαστε αρκετά άτομα από εδώ που έχουμε δηλώσει εδώ και ένα μήνα ηθική και οικονομική βοήθεια και εθελοντισμό στο Κ.Ε.Κ..[/font]

    [font=”Times New Roman”]Είμαστε αρκετοί που έχουμε στείλει ιμεηλ και μποϊκοτάρουμε τα προϊόντα και της φυλλάδες που θίγουνε το κυνήγι.[/font]

    [font=”Times New Roman”]Μπορεί να μην γνωριζόμαστε προσωπικά τα μέλει εδώ αλλά κινητοποιούμαστε άμεσα και γρήγορα.[/font]

    [font=”Times New Roman”]Άρα είναι άδικο να λες ότι είμαστε μόνο φωνές και λόγια και όποτε χρειάζεται στρίβουμε αλλά Γαλλικά γιατί απλά δεν είμαστε Γαλάκια [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    267
    armsnick στις #356280

    [center][size=4][font=”Franklin Gothic Medium”][i]
    Όταν χρειάστηκε κι εμείς να κάνουμε κάτι, στρίψαμε αλλά «Γαλλικά» [/i][/font][/size][/color][/center]

    Ποτέ δεν έστριψα άλα γαλλικά σε τίποτα, πίστεψέ με ρισκάρω πολλά με την εμφάνιση του ονοματεπώνυμου μου στις δημοσιεύσεις. Εμένα μέχρι εκεί με παίρνει λόγω επαγγελματικής κατάστασης, μέχρι εκεί πάω.
    Μακάρι να πάνε άλλοι πιο μπροστά από μένα αλλά….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    183
    kostass στις #117118

    Το άρθρο του Καραγιαννίδη το διάβασα. Πρόκειται για κείμενο με λόγο τόσο ασυνάρτητο που δύσκολα καταλαβαίνει κάποιος τι θέλει να πει και ποιά είναι η κεντρική ιδέα. Αποτελεί τον ορισμό της λέξης παραλήρημα.

    Εννοεί ότι είμαστε βρωμιάριδες και τρελοί; Αυτό θυμίζει πολύ ξεπερασμένη αντικυνηγετική κριτική, επικοινωνιακά πολύ απλοϊκή και μάλλον γραμμένη στο πόδι.

    Το κείμενο είναι επίσης εμποτισμένο με τόση εμπάθεια που δεν νομίζω ότι θα το κοιτάξει κάποιος δεύτερη φορά. Νομίζω ενοχλεί αισθητικά τον κάθε αναγνώστη.

    Θέλω να επισημάνω όμως ότι τροφή δίνουμε και οι ίδιοι για σχόλια. Παράδειγμα στο περιοδικό "Κυνηγός και Φύση" του Απριλίου διαβάζω σε άρθρο του Θ. Κυριτσάκου (σελ. 14-15):
    – ότι ενδιαφερόμαστε μόνο για τον εαυτό μας και όχι για το σύνολο
    – ότι πέρυσι σκοτώσαμε και την τελευταία πέρδικα του κοπαδιού
    – ότι πέρυσι σκοτώσαμε όλες τις ετοιμόγεννες γουρούνες σε μαζική εκκαθάριση 7, 10 και 15 γουρουνιών σε μια μέρα
    – ότι χρησιμοποιούμε πλέον σκύλους μεγάλης έρευνας και τρίσφαιρες καραμπίνες για να μην ξεφύγει τίποτε αφού λιγόστεψαν τα θηράματα
    – ότι στην ουσία δεν περνάμε πραγματικές εξετάσεις για να βγάλουμε άδεια

    Η πρόθεση του αρθρογράφου είναι να μας ευαισθητοποιήσει, να μας συνειδητοποιήσει, να μας ξυπνήσει και να αποκτήσουμε καλύτερη κυνηγετική παιδεία. Το καταλαβαίνω. Το άρθρο κάνει επίσης ουσιαστικές προτάσεις που βασίζονται κατά τη γνώμη μου σε σκληρές αλήθειες.

    Η εικόνα που μένει όμως είναι αρνητική στον μη – κυνηγό. Τι θα πούμε αν αύριο ο κάθε Καραγιαννίδης πάρει επιχειρήματα από εμάς τους ίδιους για να γράψει ό,τι θέλει; Τόσο γλαφυρά παραδείγματα, όπως τα παραπάνω χρειάζονται; Δεν μπορούμε να θίγουμε αλλιώς τα κακώς κείμενα, όπως για παράδειγμα κάνει παλαιότερο άρθρο του ίδιου, νομίζω, περιοδικού που με πολύ όμορφο τρόπο έθιγε ζητήματα κυνηγετικής παιδείας και προέτρεπε να μαζεύουμε τους κάλυκές μας και τα σκουπίδια μας;

    Νομίζω χρειαζόμαστε επειγόντως – time out – για να τα βρούμε μεταξύ μας πριν περάσει το παιχνίδι σε άλλα χέρια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #117123

    Οι σκεψεις σου ειναι αριστες φιλε μου. Δυστυχως ομως το ζητουμενο ειναι ανεφικτο. Ειμαστε δεσμιοι οχι μονο της διαφορετικοτιτας ,αλλα της στενοκεφαλιας και του εγωκεντρισμου.Αυτο βεβαια δεν ισχυει μονο στο hooby μας.Εγινε κουβεντα και σε αλλο θεμα γι'αυτο.Υπαρχουν κυνηγοι που καν δεν δινουν τον αυτο χαρακτηρισμο σε αλλους γιατι δεν προτιμουν το ιδιο θηραμα ή δεν εχουν σκυλο ή εχουν αλλο τροπο,τελος παντων.
    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΥΤΕ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΠΟΤΕ ΟΥΤΕ ΚΟΙΝΗ ΓΡΑΜΜΗ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #117129

    Υπαρχει "ΘΕΜΑ" στο ΕΘΝΟΣ-ΚΥΝΗΓΙ,σημερα!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    362
    argirishunter στις #117136

    Αν και περιμενα να παρει θεση ο ΚΥΡΙΟΣ Στριλακοσ σημερα στο εθνοσ… η απαντηση του αλλα και η δημοσιευση του θεματος ειναι μια πολυ καλη προσπαθεια για να απαλαχτουμε απο κατι τετοια αρθρα… και μου αρεσε πολυ και η ζεμπεκια …..χαχα… αν και σιγουρα ο μασκοφοροσ εκδικητης θα ξανα γραψει… και αυτο δεν μπορουμε να το ανατρεψουμε… ειναι δικαιωμα του να γραφει αυτα που πιστευει ομωσ να ειναι πιο προσεχτικος την επομενη φορα… και καλο ειναι να γραφει για μπαλα και για βιλεσ σε ομορφα δεντροφυτεμενα λοφακια τησ αθηνας… το ζητημα ειναι οτι κατι θα βγει και απο αυτο ελπιζω θετικο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #117197

    http://www.e-artemis.gr/forum/index.php?sh…amp;#entry95695%5B/url">

    Ένα θέμα αφιερωμένο σε αυτούς που θίχτηκαν.
    Μας δόθηκε μία φορά η ευκαιρία για ενεργή συμμετοχή, και βρεθήκαμε τρία άτομα όλοι κι όλοι.
    Το να στέλνω e-mail και να φωνάζω εδώ δεν λέει τίποτα.
    Τα e-mail κάποιος θα τα διαβάσει και κάποιος απλά θα τα διαγράψει. Δεν περιμένω από τα mail. Η παρουσία μετράει.
    Αυτά και δεν θα επανέρθω. Χαμένος χρόνος.
    [/size]
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    362
    argirishunter στις #117199

    BLACK ΣΤΑΥΡΟ αν αυτο το λεσ για μενα μαλλον κανεις λαθος…. εγω απο την μερια μου εκανα οτι μπορουσα ο Α.Β εγω ειμαι στο εθνοσ κυνηγι… αλλα τελικα δεν φταιει κανενασ δημοσιογραφος κανενασ στριλακος. φταιμε εμεισ οι κυνηγοι που δινουμε αφορμεσ… αν κοιταξουμε λιγο πιο βαθια και αφησουμε τουσ χαρακτηριουσμουσ εεε αυτα που γραφει δεν απεχουν απο την πραγματικοτητα και πολυ…. και σε ολα αυτα φταει η νοοτροπια μασ!!! και αυτη μασ χαρακτιριζει σε πολλα
    απο τουσ δημοσιογραφουσ μασ μεχρι ψωμι δεν εχουμε να φαμε και καποιοι μασ δειχνουν με παρελασεισ ποσα λεφτα τρωνε στα οπλα για υποτιθεμενεσ απειλεσ… εμεισ πρεπει να αλλαξουμε σαν ανθρωποι πρωτα και ολα τα αλλα φτιαχνουν…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #356324

    [url=”http://www.e-artemis.gr/forum/index.php?showtopic=3284&st=0&p=95695&#entry95695″]http://www.e-artemis.gr/forum/index.php?sh…amp;#entry95695[/url]

    [center][color=”#0000FF”][size=4][font=”Franklin Gothic Medium”][i]Ένα θέμα αφιερωμένο σε αυτούς που θίχτηκαν.
    Μας δόθηκε μία φορά η ευκαιρία για ενεργή συμμετοχή, και βρεθήκαμε τρία άτομα όλοι κι όλοι.
    Το να στέλνω e-mail και να φωνάζω εδώ δεν λέει τίποτα.
    Τα e-mail κάποιος θα τα διαβάσει και κάποιος απλά θα τα διαγράψει. Δεν περιμένω από τα mail. Η παρουσία μετράει.
    Αυτά και δεν θα επανέρθω. Χαμένος χρόνος. [/i][/font][/size][/color][/center]

    Γιατι σου κανει εντυπωση; Δεν ξερεις οτι ειμαστε η αφροκρεμα των αδιαφορων;
    Τωρα βεβαια μην συνχεεις το θεμα Καραγιαννιδη με τα προβληματα στο Λαυριο.
    Το οτι τρεις ανθρωποι στηλαμε ε-mail διαμαρτηριας απο τη μια δεν πρεπει να σε ενοχλει, και απο την αλλη το οτι ειμασταν τρεις κατι πρεπει να σου λεει.
    ΜΗΝ ΤΟ ΨΑΧΝΕΙΣ ΤΟ ΘΕΜΑ. Οσο περισσοτερο εμβαθυνεις με καθε ευκαιρια τοσο θα απογοητευεσαι περισσοτερο.
    Δεν πρεπει να υπαρχει πιο πικραμενος στο site απο μενα και δυστυχως μου βγαινει συνεχεια παρ'ολο που προσπαθω να το κρυψω.
    Αν εχεις την ψευδαισθηση οτι κατι μπορει ν'αλλαξει προς το καλυτερο αγωνιζεσαι για τα πιστευω σου. Αν εμβαθυνεις θα εγκαταλειψεις
    Ποσοι μαζευτηκατε τελικα;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    543
    ΝΑΒΑΧΟ στις #356325

    [url=”http://www.e-artemis.gr/forum/index.php?showtopic=3284&st=0&p=95695&#entry95695″]http://www.e-artemis.gr/forum/index.php?sh…amp;#entry95695[/url]

    [center][color=”#0000ff”][size=4][font=”Franklin Gothic Medium”][i]Ένα θέμα αφιερωμένο σε αυτούς που θίχτηκαν.
    Μας δόθηκε μία φορά η ευκαιρία για ενεργή συμμετοχή, και βρεθήκαμε τρία άτομα όλοι κι όλοι.
    Το να στέλνω e-mail και να φωνάζω εδώ δεν λέει τίποτα.
    Τα e-mail κάποιος θα τα διαβάσει και κάποιος απλά θα τα διαγράψει. Δεν περιμένω από τα mail. Η παρουσία μετράει.
    Αυτά και δεν θα επανέρθω. Χαμένος χρόνος. [/i][/font][/size][/color][/center]

    [font=”Times New Roman”]Έχεις απόλυτο δίκιο αλλά δεν μπορείς να προσβάλεις άτομα από όλη την επικράτεια που λόγο της δουλείας τους ή λόγο χιλιομετρικής απόστασης δεν έχουνε την δυνατότητα να βρίσκονται σε τέτοιου είδους συγκεντρώσεις.[/font]

    [font=”Times New Roman”]Το να στέλνεις μηνύματα είναι τρόπος διαμαρτυρίας από πρώτο χέρι σου λέω ότι κανένα μήνυμα δεν πάει χαμένο και καμία φορά δεν ξέρης πως μπορεί να δουλέψει η ενέργεια αυτή. τώρα για το Σούνιο ας το ψάξει ο σύλλογος με την συνομοσπονδία και να δη γιατί το δασαρχείο Λαυρίου θέλει να προβεί σε αυτή την ενέργεια [/font]

    [font=”Times New Roman”]Μιπος είναι πολλά τα λεφτά Άρη; Λέω μιπος.[/font]

    [font=”Times New Roman”]Για τους παράνομους δρυμούς της ορεινής Ξάνθης, της Δράμας, τον Σερρών, και του Έβρου έχεις ακούσει ποτέ που κάθε χρόνο αυξάνονται τα εκτάρια τους έχεις ακούσει ποτέ φίλε μου ή μήπως είναι μακριά και μόνο το Σούνιο μας νοιάζει εμάς εδώ τους αθηναίους.[/font]

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 51 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων