"Κυνηγός & Φύση" Ιουνίου / DVD

Επισκόπηση 6 δημοσιεύσεων - 91 έως 96 (από 96 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #362070

    Εστω οτι ο κ.Μαυροματης ειναι ο τελειως ενχωριος σκοπευτης με 124 στις 125 βολες, ο τελειως ενχωριος κυνηγος λοιπον θα ειναι αυτος που θα του βγουνε 125 πουλια και θα ριξει τα 124 και στο καθαρο και στο πυκνο και κατω απο ελιες και στα βατα και στα βραχια και στο βουρκο, ε λοιπον οπως εγραψα και παραπανω συνεχιζω να πιστευω οτι απλα δεν εχει ελπιδα.

    Να που όλως τυχαίως, με το παράδειγμά σου, επιβεβαιώνεις εμένα τελικά. Ειδικά ο Μαυρομάτης, είναι το πιο απίστευτο ντουφέκι που έχω δει ποτέ στη ζωή μου στο κυνήγι! :D

    Παραδειγμα: απο οτι μου ειχε πει προσφατα ενα παιδι που γνωριζω χρονια, προ καιρου (ισως 2-3χρονια) ειχε ερθει στην κεκρυρα ενας πανελληνιος σκοπευτης (δεν γνωριζω λεπτομερειες) και τον ειχαν παρει μαζι τους κατι παιδια για τσιχλες σε ενα κλειστο κομματι που εβγαιναν καρφοτες και σχετικα χαμηλα. Αυτος ειχε ριξει καμια 20αρια τσιχλες που βγαινανε καρφοτες και ο σκοπευτης μολις 4, οταν λοιπον τον ρωτησε γιατι δεν τουφεκουσε πηρε μια απαντηση τυπου: τι νομιζεις φιλε οτι το κυνηγι ειναι σκοπευτηριο να ξερεις απο που θα σου βγει ο δισκος. Δεν ξερω αν μου ειπε ψεματα αλλα μου ακουγεται και λογικοτατο να εχει συμβει κατι τετοιο

    Φυσικά και είναι λογικότατο. Μπορεί να ήταν κάποιος σκοπευτής που μόλις είχε ξεκινήσει το κυνήγι. Ταλαντούχος, αλλά άπειρος. Ξέρω μερικούς τέτοιους. Μπορεί και να ήταν από τα αγωνίσματα του trap ή του double trap, οι σκοπευτές των οποίων δεν εξασκούν τις δεξιότητες εκείνες που είναι χρήσιμες στο κυνήγι. Οι καλοί σκοπευτές του skeet συνήθως είναι καταπληκτικοί στο κυνήγι.

    Τωρα λοιπον εγω που ειμαι ο πιο κουτος απο ολους ρωταω: εχω φερει το οπλο σχεδον ακριβως στα μετρα μου, ριχνω παντα με διοφθαλμη σκοπευση σχεδον απο τη πρωτη μερα, επωμιζω οσο πιο τελεια μπορω, εχω σχεδον παντα το σωστο τσοκ και τα σωστα φυσιγγια για τις μεχρι στιγμης γνωσεις μου, ακολουθω ολους τους κανονες ασφαλειας και φοραω το πορτοκαλι διακριτικο, δεν καθομαι πλεον καρτερι στη μπεκατσα (εστω και ας καθομουνα 5-6 φορες τη σεζον καθε χριστουγεννα) εδω και παρα πολλα χρονια και δεν κυνηγαω λαγο με φακο το βραδυ, γιατι λοιπον 9 στους 10 που ξερω ή ξερω φατσικα κανουν τα αντιθετα απο μενα και μαλιστα με κοροιδευουν και απο πανω;

    Γιατί δεν υπάρχει παιδεία Νίκο. Δεν υπήρχε ποτέ, δεν υπάρχει τώρα και δεν ξέρω αν θα υπάρξει. Γιατί δεν υπάρχει εκπαίδευση, επιμόρφωση, αστυνόμευση, καταστολή, κατακραυγή, τίποτα. Γιατί η συντριπτική πλειοψηφία των κυνηγών είναι κάφροι που παραβαίνουν τη νομοθεσία του κυνηγίου με κάθε ευκαιρία και καμαρώνουν κι από πάνω. Κι επειδή δεν γνωρίζουν καλύτερα, καταδικάζουν τη γνώση, διασκεδάζοντας την αμάθειά τους.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1013
    karma στις #362073

    Τωρα λοιπον εγω που ειμαι ο πιο κουτος απο ολους ρωταω: εχω φερει το οπλο σχεδον ακριβως στα μετρα μου, ριχνω παντα με διοφθαλμη σκοπευση σχεδον απο τη πρωτη μερα, επωμιζω οσο πιο τελεια μπορω, εχω σχεδον παντα το σωστο τσοκ και τα σωστα φυσιγγια για τις μεχρι στιγμης γνωσεις μου, ακολουθω ολους τους κανονες ασφαλειας και φοραω το πορτοκαλι διακριτικο, δεν καθομαι πλεον καρτερι στη μπεκατσα (εστω και ας καθομουνα 5-6 φορες τη σεζον καθε χριστουγεννα) εδω και παρα πολλα χρονια και δεν κυνηγαω λαγο με φακο το βραδυ, γιατι λοιπον 9 στους 10 που ξερω ή ξερω φατσικα κανουν τα αντιθετα απο μενα και μαλιστα με κοροιδευουν και απο πανω;

    Αν οπως διαβαζω στον τοπο σου 9/10 κανουν καρτερι και βγαινουν νυχτα για λαγο , ΚΑΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΕΣ ΚΑΝΕΙ.Το εκανες ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    473
    DIONISOS στις #124491

    <<Γιατί δεν υπάρχει παιδεία Νίκο. Δεν υπήρχε ποτέ, δεν υπάρχει τώρα και δεν ξέρω αν θα υπάρξει. Γιατί δεν υπάρχει εκπαίδευση, επιμόρφωση, αστυνόμευση, καταστολή, κατακραυγή, τίποτα. Γιατί η συντριπτική πλειοψηφία των κυνηγών είναι κάφροι που παραβαίνουν τη νομοθεσία του κυνηγίου με κάθε ευκαιρία και καμαρώνουν κι από πάνω. Κι επειδή δεν γνωρίζουν καλύτερα, καταδικάζουν τη γνώση, διασκεδάζοντας την αμάθειά τους.>>.
    [/quote]

    Ένα μεγάλο μπράβο Λεωνίδα. Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο με τα παραπάνω. Είμαστε σε μια χώρα που έδωσε τις βάσεις που στηρίχτηκε ο δυτικός κόσμος.Αυτό οι πρόγονοί μας (εθνολογικά),το κατάφεραν με την ΓΝΩΣΗ. Πως καταφέραμε οι δίσμοιροι νεοέλληνες να θεωρούμε την παιδεία και τηνγνώση περιττή;;
    Η μόνη γνώση που χαίρει εκτίμησης είναι πως θα οικονομίσουμε και θα αγοράσουμε και θα καταπατήσουμε και θα χτίσουμε……………
    Η γνώση είναι δύναμη.Είναι κάτι που αξίζει να επενδίσουμε κυρίως για τους νέους ανθρώπους και για το καλό της κοινωνίας μας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #362091

    Να που όλως τυχαίως, με το παράδειγμά σου, επιβεβαιώνεις εμένα τελικά. Ειδικά ο Μαυρομάτης, είναι το πιο απίστευτο ντουφέκι που έχω δει ποτέ στη ζωή μου στο κυνήγι! :D

    Αυτο δεν το γνωριζα, απλα :D και για το παληκαρι!

    Φυσικά και είναι λογικότατο. Μπορεί να ήταν κάποιος σκοπευτής που μόλις είχε ξεκινήσει το κυνήγι. Ταλαντούχος, αλλά άπειρος. Ξέρω μερικούς τέτοιους. Μπορεί και να ήταν από τα αγωνίσματα του trap ή του double trap, οι σκοπευτές των οποίων δεν εξασκούν τις δεξιότητες εκείνες που είναι χρήσιμες στο κυνήγι. Οι καλοί σκοπευτές του skeet συνήθως είναι καταπληκτικοί στο κυνήγι.

    Οταν εγραφα πανελληνιος ενοουσα πρωταθλητης και μαλλον μιλαγανε για trap ή κατι τετοιο αγωνισμα, απλα δεν εδωσα εμφαση για να μην υπαρξει παρεξηγηση μιας που δεν ειμουνα μπροστα και το μεταφερω με καθε επιφυλαξη διοτι γνωριζω οτι ο κυκλος ειναι μικρος και δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο να μαθευτει.

    Γιατί δεν υπάρχει παιδεία Νίκο. Δεν υπήρχε ποτέ, δεν υπάρχει τώρα και δεν ξέρω αν θα υπάρξει. Γιατί δεν υπάρχει εκπαίδευση, επιμόρφωση, αστυνόμευση, καταστολή, κατακραυγή, τίποτα. Γιατί η συντριπτική πλειοψηφία των κυνηγών είναι [b]κάφροι [/b]που παραβαίνουν τη νομοθεσία του κυνηγίου με κάθε ευκαιρία και καμαρώνουν κι από πάνω. Κι επειδή δεν γνωρίζουν καλύτερα, καταδικάζουν τη γνώση, διασκεδάζοντας την αμάθειά τους.

    Δυστυχως αυτο το εγραψα μονο και μονο για να προκαλεσω, και δυστυχως αυτο ακριβως καταφερα, να επιβεβαιωσεις στο τι χαλια ειχαμε, εχουμε και θα συνεχισουμε να εχουμε…α…και παρεπιπτωντος…δεν εγραψα για τα ραδιοφωνα και τα φλερονορτυκοτσιχλα…αρα εχουμε χειροτερα χαλια και περνουνε και μας τα σκαγια του καθε "οικολογου"…

    Αν οπως διαβαζω στον τοπο σου 9/10 κανουν καρτερι και βγαινουν νυχτα για λαγο , ΚΑΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΕΣ ΚΑΝΕΙ.Το εκανες ?

    Οχι φιλε Karma δεν ειναι ακριβως ετσι, στους 9/10 που αναφερθηκα υπαρχει ο λαθροθηρας ανεξαρτητος χωρου και χρονου οπως υπαρχει και ο συγκεκριμενος λαθροθηρας του καρτεριου μαζι με τον ημερησιο λαθροθηρα των φλερονων και αλλων απαγορευμενων ειδων. Υπαρχει επισης ο ξερολας που ηξερε τα παντα, ξερει τα παντα και θα συνεχισει να ξερει τα παντα και μη τολμησεις να του πεις κουβεντα, οπως επισης υπαρχει και αυτος που δεν τηρει τους κανονες ασφαλειας και σιγα μη βαλει πορτοκαλι διακριτικο…αφηνω ησυχη τη λιμνη που ειναι χαρακτηρησμενη ως υδροβιοτοπος ασχετος αν ολη η κερκυρα παει και συνεχιζει να πηγαινει και που εχω παει και εγω να δω τους αλλους οταν ακομα δεν ειχα τουφεκι νομιζωντας λανθασμενα οτι δεν ρισκαρω χωρις τουφεκι αν με πιανανε…

    Δεν ειπα οτι 9 στους δεκα ειναι λαθροθηρες, ειπα οτι αν μιλησω σε 10 ατομα οι 9 θα με κοροιδεψουνε για τον Α ή Β λογο και προπαντως γιατι βαραω με διοφθαλμη σκοπευση και κοιταζω να ειμαι οσο πιο σωστος γινεται και καταφερνω εστω και ας ειχα μεχρι τωρα τη τσαντα σχεδον παντα αδεια…που θα παει στο τελος θα μαθω να πετυχαινω και γω

    Ερχομενος τωρα στο θεμα της λαθροθηριας στη κερκυρα εχω να πω το εξης βασικο απο οσο γνωριζω: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΡΟΘΗΡΕΣ ΜΟΝΟΝ ΟΙ ΝΟΤΙΟΙ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΒΟΡΕΙΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΚΕΝΤΡΙΚΟΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΠΟΛΗ ΜΕΣΑ!

    Τωρα το αν πρεπει να κανω εγω ο ιδιος κατι ή οχι, σου λεω δημοσια οτι για τα λιγα πραγματα που εχω δει και γνωριζω, δεν προκειτε να κανω απολυτος τιποτα διοτι αυτοματα ρισκαρω τα ακολουθα: αγριος ξυλοδαρμος, μυνηση για συκοφαντικη δυσφημηση με ψευδους μαρτυρες, να με παρουνε στις τουφεκιες, να μου τουφεκισουνε το αμαξι, να με τρεχουνε στα δικαστηρια, να μου σκωτωσουνε το σκυλο, και οτιδηποτε αλλο μπορεις να φανταστεις διοτι ουτε οργανο εξουσιας ειμαι αλλα και μονος και ερημος ειμαι και εκτως αυτου θα πρεπει πρωτα απο ολα να παω να καρφωσω γνωστους και φιλους για κατι απο τα ακολουθα καρτερι μπεκατσας, φλερονους, δεκαοχτουρες, χελιδονια, κατσουλια, κισσες και παει λεγωντας…αφηνω εξω δε οσο κοσμο εχω ακουσει οτι εχει κατασκευασει εξεδρες που βγενουνε στο υψος των δεντρων για καλυτερα γεμισματα τσαντας και που ευτηχως δεν γνωριζω.

    Τωρα δεν θα ηθελα σε καμια περιπτωση να ρωτησω τι θα επρεπε να κανει καποιος που δεν προκειτε ποτε να δει στη ζωη του ενα απο τα ακολουθα απολυτα φανταστικα σεναρια: τον προεδρο του ΚΣΕ ή τα μελη να λαθροθηρευουν, τον προεδρο των δασοφυλακων ή τα μελη να λαθροθηρευουν, τον προεδρο της ομοσπονδιακης ή τα μελη να λαθροθηρευουν, αστυνομικους να λαθροθηρευουν ή οτιδηποτε αλλο οργανο εξουσιας να λαθροθηρευει που μπορει να φανταστει κανεις και εχει δικαιωμα να ελενξει τον καθε φουκαρα κυνηγο και να του πουλησει εξουσια. Δεν μπορω να μην μπω στο πειρασμο ομως να ρωτησω τι εχει κανει οποιως τους εχει δει γιατι ειναι στατιστικα σιγουρο οτι εστω και ενας θα τους εχει δει, ευχαριστω εκ των προταιρων!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    nikosssss στις #142864

    Πράγματι φαγητό για σκέψη…Πιστεύω πάντως οτι με τις ιδέες αρκετών μελών απο εδώ μέσα, που είμαι σίγουρος οτι θα θέλουν και αυτοί τη συνέχεια του DVD, θα μπορούσαμε να έχουμε ένα πολύ καλό αποτέλεσμα.Τώρα αν σχολιάσω αυτά που ανέφερες Λεωνίδα, με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο, και ικανοποιημένο επίσης.Η βολή σε πραγματικό θήραμα μου ακούγεται κάπως δύσκολο, αν και θα ήταν πέραν κάθε προσδοκίας εννοείται.Απο εκεί και πέρα, προσομοίωση βολής του κάθε θηράματος ακούγεται εξαιρετικά ενδιαφέρον και μάλιστα έτσι όπως το τοποθέτησες, δηλαδή με ανάλυση ιδανικού τσόκ, φυσιγγίου και των λοιπών γίνεται ακόμα ποίο ρεαλιστικό.Βέβαια θα υπάρχει κάποια υποκειμενικότητα, καθώς ένα θήραμα μπορεί να εκπροσωπεί πολλές διαφορετικές τουφεκιές, καθώς εμένα ας πούμε το παπί, μου έχει περάσει και τραβέρσα αριστερή, και δεξιά, και βασιλεικιά και να περνάει πάνω απο το κεφάλι και να χάνεται και πάει λέγοντας.Παρόλλα αυτά πιστεύω οτι θα μπορούσε να υπάρξει μια καλή εκτίμηση.Επίσης, σίγουρα θα πρέπει αυτή τη φορά να λειτουργήσουν τα eye cam για να έχουμε μια ποιο τεκμιριωμένη άποψη και εικόνα.Απο εκεί και πέρα, αυτή τι στιγμή με έχεις καλύψει ως προς τα απαραίτητα που θα πρέπει να συμπεριλαμβάνονται στο DVD κατα τη διεξαγωγή του.Φυσικά μέχρι την απόφαση για το γύρισμα τελικά της ταινίας, που ελπίζω, όπως και όλοι θέλω να πιστεύω, πως θα είναι συντομή, θα υπάρξουν σίγουρα κι άλλες προτάσεις στο τραπέζι…Αρκεί να υπάρχει θέληση…

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #142909

    Καλο θα ηταν κατα την γνωμη μου,να θιχτει και το θεμα της ασφαλειας των οπλων,τοσο στο σκοπευτηριο οσο και στο κυνηγι οταν ειμαστε μεγαλη παρεα!

Επισκόπηση 6 δημοσιεύσεων - 91 έως 96 (από 96 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων