Φωτιες 2009

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 180 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1158
    babis-lavrio στις #119417

    δυστηχος στο βομο του χρηματος και των οικοπεδοφαγων δεν υπολογηζουν τιποτα μονο να βγαινουν στα μμε και να δουλευουν τον κοσμακι απο τον πιο μεγαλο μεχρι τον πιο μικρο να μας τρωνε τα λεφτα για αγορες και μετρα πυρασφαλιας και στο τελος να την πληρωνουν οι εθελοντες και οι εποχηακοι να κρηνοντε αναδασοτεα και το αποτελεσμα οικοδομησιμα ποτε επητελου θα γκρεμιστη μια οικοδομη στα καμενα και που ειναι οι οικολογοι ετειμαζονται παλι πυρετοδος για δεντροφυτεφσεις


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    101
    dines στις #357915

    Καλημερα , δεν αρχισαμε καλα ειναι Ιουνιος ακομα ;)

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    860
    Ανώνυμος στις #119419

    Καλημέρα αδέρφια

    Καήκαμε αδέρφια καήκαμε…….

    Απο εχτες το βραδι μέχρη σήμερα το πρώι 6:00 έιμασταν με την υπολοιποι ομάδα πυροπροστασίας Γλυφάδας και προσπαθούσαμε να σώσουμε ότι μπορούμε

    δυστυχός δεν καταφέραμε και πολλά πράγματα, 20.000 δεντρακια εφετος που φιτέψαμε πάνε, 15.000 περιση πάνε, κατι απο εδώ κατι απο εκεί σύνολο 90.000 δεντρακια κατστράφικαν χωρής να έχουμε υπολογίση τα δέντρα που έιχαν απομείνη….

    Ολα αυτα γιατι φετος δεν μας άφησαν να βαλουμε το πυροφηλάκιο
    τους ενοχλησαν τα πρωσοπικα μας αυτοκινητα που γυρναγαν ολλη νυχτα στα βουνα για τον εντοπισμο τετοιου είδους καταστασεων,
    ενοχλησαν τον Δημαρχο με παραπονα κατοικων, και φετος δεν μας αφησε να προστατευσουμε.

    Ας θαυμασουν λοιπον το εγκλημα που εκαναν, οταν θα πεινουν τον καφε τους στα μπαλκονια τους. Οταν θα ρεμβαζουν τα αποκαηδια ας θυμουνται τι πρασινο ηταν το βουνο και πως το καταντισαν.

    Ενα μεγαλο μπραβο στην ομαδα εθελοντικης πυροπροστασιας που τα παιδια ειναι μερικα ακομα επανω χωρης νερο, χωρης φαγητο, χωρης ξεκουραση, χωρης τιποτα, αλλα με το κουραγιο μηπος και σωσουν τιποτα ακομα,

    ενα μεγαλο μπραβο στην πυροσβεστικη, για ολλα ,αλλα και που εφερε ενα κλιμακιο 200 ανθρωπων με βενζινοπριονα και εκοβαν οτι μπορουσαν για να κανουν ζωνες για να μην μπει η φωτια στα σπιτια.

    Τα συλληπητηρια μου στο Δημαρχο Γλυφάδας για αυτο που εκανε,

    Τα συλληπητηρια στο δασαρχειο που ενω ειχε περαση τα κονδιλια για το ανοιγμα δρομων, τοποθετηση πλαστικων δεξαμενων τροφοδοσιας πυροσβεστικων οχηματων δεν εκανε τιποτα απο ολα αυτα.

    Τα συλληπητηρια μου στους κατοικους του οικισμου Αιξωνής που βγηκαν και μας βαλαν και "χέρι" πως κανουμε φασαρια, και να μην περνούν τα πυροσβεστικά απο εκεί γιατι δεν μπορούν να κοιμηθουν.

    Ηθελα να γραψω και αλλα, αλλα δεν εχω κουραγιο, πρεπει να βρω λιγο δυναμη για να βγαλω και το μεροκαματο μου.
    Η φωτια υπάρχη ακόμα, πηγε πίσω απο Κορωπη πλευρα, και ελικοπτερα και αεροπλανα κανουν ριψεις μιας και δεν υπαρχη δρομος για να πανε τα οχηματα,

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #119420

    Περίεργο …
    Μας πως καήκατε;
    Αφού μέχρι "προχθες έβρεχε"…!!!
    Κατά δήλωση του αρμόδιου υφυπουργού που αντί να συντονίζει το έργο της κατάσβεσης έδινε "ρέστα" στο Alter σε εκπομπή ενώ την ίδια ώρα Γλυφάδα Βούλα κλπ συνέχιζε η πυρκαγιά και κατακαίγονταν! 10 λεπτά από την Ομόνοια!
    172 πυρκαγιές σε λιγότερο από 5 μέρες κάνουν στάχτη χιλιάδες στρέμματα … φαντασθείτε τι έχει να γίνει στα δυσπρόσιτα και άβατα μέρη…
    Και υποτίθεται ενώ η αντιπυρική περίοδος αρχίζει 1/5 δεν έχει αναπτυχθεί το σύστημα πυροπροστασάις και δεν έχουν έρθει τα πυροσβεστικά ελικόπτερα γιατί ατοιχίζουν πολύ, άσε που είναι απλήρωτα από πέρυσι και του χρόνου είναι αμφίβολο να ξανάρθει έστω και ένα…
    Όσο για τις αντιδρασεις των "ενοχλημένων", αλήθεια -πόσο πιο πολύ- ανόητος και ηλίθιος πρέπει να είναι κάποιας όταν αντιδρά έτσι στην καταστροφή και στον πύρινο όλεθρο…
    Τελικά η σωτηρία του δασικού μας πλούτου εναπόκειται στον πατριωτισμό των πυροσβεστών και στον εθελοντισμό μας, στον εθελοντισμό των ενεργών πολιτών όπως οι κυνηγοί …
    Η φωτιά χθες βράδι στις 12.00μμ ήταν ορατή από τη δυτική πλευρά της Αθήνας -Ποικίλο Όρος- μια εικόνα που εξόργιζε και προκαλούσε απόλυτη θλίψη…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #119423

    Aναρωτιεμαι παντως αν τελικα κοιμηθηκαν οι κατοικοι που ειχαν ενοχληθει. Και τι θα γινοταν αν η φωτια ηταν στη δικη τους αυλη αλλα καποιοι αλλοι ενοχλημενοι δεν αφηναν να περασουν τα πυροσβεστικα.

    Οσο για τα αλλα τα αφηνω ασχολιαστα. Καλο θα ηταν ομως να εβγαινε καποιος με ονοματα και αποδειξεις να ξεφτιλισει 2-3 σε καναλια και εφημεριδες. Ποιος δεν αφησε να γινει πυροφυλαξη και γιατι. Και ολα αυτα τα ομορφα που ειπε ο Γιωργος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    720
    kynigofotis στις #119427

    ΚΑΙ ΓΩ ΚΑΤΟΙΚΟΣ Α.ΓΛΥΦΑΔΑΣ ΕΙΔΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΝΕΥΜΟΝΑ ΟΞΥΓΟΝΟΥ ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ ΣΤΑΧΤΥ ΜΕΣΑ ΣΕ ΛΙΓΗ ΩΡΑ.ΤΗΝ ΦΩΤΙΑ ΤΗΝ ΕΙΔΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΝΙΔΙ ΟΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΦΤΑΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΑΝΤΙΚΡΥΣΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΠΑΙΣΙΟ ΘΕΑΜΑ.ΟΙ ΑΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΑΠΟ ΑΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΥΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΟΠΩΣ ΑΡΜΟΖΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΝΟΡΓΑΝΩΤΗ ΧΩΡΑ.ΑΠΟ ΤΑ ΠΕΖΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΟΨΗ ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΕ ΚΙΟΛΑΣ ΣΕ ΑΥΤΑ.ΤΑ 5 ΚΑΝΑΝΤΕΡ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΒΟΥΛΑ ΣΤΗΝ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΣΤΙΕΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ Α.ΓΛΥΦΑΔΑ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΖΩΠΥΡΩΘΗΚΕ ΤΟ ΒΡΑΔΥ Η ΦΩΤΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΧΑΡΑΔΡΑ ΜΟΝΟ ΤΟ ΕΝΑ ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΟ ΟΠΟΥ ΟΤΑΝ ΕΡΙΧΝΕ ΤΟ ΚΟΥΒΑ ΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ,ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΛΙΚΕΣ ΞΑΝΑΦΟΥΝΤΩΝΕ ΤΗΝ ΕΣΤΙΑ.ΕΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΝΑΝΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΡΙΨΕΙΣ ΤΑ ΚΑΝΑΝΤΕΡ ΣΕ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΤΗΝ ΕΙΧΑΝ ΘΕΣΕΙ ΥΠΟ ΕΛΕΓΧΟ ΤΗΝ ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΕΥΠΤΡΑΠΕΛΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΝΥΧΤΑ.ΑΠΛΑ ΕΧΩ ΣΙΧΑΘΕΙ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΙΚΑΝΟΙ ΝΑ ΣΒΗΣΟΥΜΕ ΜΙΑ ΦΩΤΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑΣ ΠΩΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΣΤΑ ΟΡΕΙΝΑ ΚΑΙ ΔΥΣΒΑΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ ΜΑΣ;
    ΚΑΙ ΚΑΘΟΜΑΙ ΚΑΙ ΑΚΟΥΩ ΤΟΝ ΥΦΥΠΟΥΡΓΟ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΔΩΣΕ ΤΙΣ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΕΣ ΒΡΟΧΕΣ.ΕΛΕΟΣ ΠΛΕΟΝ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ………… ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΚΑΘΟΜΑΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΝΕΧΟΜΑΙ.ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΑΗΔΙΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΦΤΑΝΩ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΛΕΩ ΑΣ ΜΗΝ ΜΕΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΟΡΘΙΟ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΜΑΛΛΟΝ ΜΑΣ ΑΞΙΖΕΙ.

    ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ,ΦΩΤΗΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #119429

    Καλημερα. γιωργο κουραγο φιλε δυστηχος για αλλα μια φωρα φετος [ και μακαρι να βγω ψευτης θεε μου] θα τα δουμε ολα.
    δυσκολη χρονια πολλα χορτα απο της βροχες να βαλουμε ολοι ενα χερακι φετος παιδια …..
    ολοι ξερουμε τη καφριλα υπαρχη στους δημους . εμεις σαν κυνηγοι κανουμε καθε χρονο με την ευλογια του δημου[ παναθεμα τους]
    μια ομαδα πυροπροστασιας για την περιοχη μας και περυσι πχ αποτρεψαμε 5 φωτιες . καλα ο δημος αστα τη να πεις. καφριλα ρε
    τους φερνουν απο την νομαρχια ατομα για πυροπροστασια και αυτοι τους βαζουν να βαφουν πεζοδρομια τη να λεμε.
    με δικα μας αμαξια με δικα μας χρηματα πειραμε ασυρματους και κανουμε οτι μπορουμε. ασε που κατι φωρες ενοχλουμε κιολας.
    φυλαμε το δασος και ενοχλουμε τον @@αρα που αμα πιαση φωτια θα καη σαν το ποντικι. και περνουν την αστυνομια τηλεφωνο.
    να κανουν παραπονα. δεν θα πω αλλα γιατι νευριασα κιολας.

    Εμεις οι κυνηγοι το δασος το αγαπαμε και πρεπει το φυλαμε οσο μπορουμε..

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    860
    Ανώνυμος στις #119431

    Εγω πρωσοπικα
    Αισθανομαι μια ικανοποιηση για αυτα που σωσαμε, αλλα και μια θληψη γιατι δεν καταφεραμε να σωσουμε περισσοτερα απο οσα σωσαμε.

    Αυτοι οι απο πανω τι να αισθανονται αραγε???

    Τι αισθανονται οταν δινουν ενα σωρο λεφτα για eurovision και μαλακιες???

    Τι αισθανονται οταν δινουν ενα σωρο λεφτα για προεκλογικες εκστρατιες???

    Τι θα γινοταν αν ενα μερισμα τον χρηματων αυτον το εδιναν στα αεροπλανα και στα ελικοπτερα και οπου αλλου χρειαζοταν για την ενυσχηση πυροπροστασιας???

    Εχτες ηταν η δικια μας περιοχη και καποιες αλλες. Καποια στιγμη θα ειναι καποιες αλλες περιοχες. Τι θα κανουν τοτες θα καθονται και θα τις κοιτουν που καιγονται??? και θα λενε τις παπαριες που ξερουν περη οικονομιας, οικονομικης κρισης κτλ και δεν δινουν ενα φραγκο για να ενυσχησουν την πυροπροστασια τους???

    ντροπη τους

    Να μου πεις γιατι να τα δωσουν???? εμεινε και τιποτα ορθιο???

    Ενα πραγμα λεω μονο οσο αντεχω, οσο αντεχουν τα ποδια μου και τα χερια μου εγω θα ειμαι εκει, ιτε λεγεται φωτια, ιτε λεγεται δεντροφυτευση,ιτε λεγεται κατι αλλο, θα τους βριζω θα τους κοροιδευω και ας που οτι θελουν. Το κριμα στο λαιμο τους πλεον.

    Συγνχωρεστεμε αν ειπα κατι που δεν επρεπε, αλλα ειμαι τοσο στεναχωρεμενος, τοσο πικραμενος, και τοσο αγανακτησμενος, που δεν θελω ουτε να τους βλεπω.

    ΥΣ: τα περισσοτερα δεντρα που καηκαν ηταν δεντρα τον παιδικων μου χρονον οταν ετρεχα με το σορτσακι το πουκαμισω και το στρογγυλο καπελο στους Δασοπροσκοπους, και μας θυμηζαν τα παιδικα μας χρονια, κατι που ειχαμε κανη εμεις για εκεινο το βουνο οταν το ειχαν ξανακαψη παλαιοτερα. το βλεπαμε και το καμαρωναμε, τωρα να καμαρωσουν και να ζησουν με αυτο που εμεινε…

    στους Δασοπροσκοπους

    ειχαμε και εχουν φυσικα ενα ριτο ακομα : ΕΣΩ ΕΤΟΙΜΟΣ, εμεις ειμαστε και θα ειμαστε ετοιμοι μπορη να χασαμε την μαχη αλλα οχι τον πολεμο

    Θα επρεπε να ντρεπονται

    Ιδου τα χαλια τους

    http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&tag=8777&pubid=4118867

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #357921

    Γιωργο αυτοι απο πανω δεν αισθανονται τιποτα φιλε μα τιποτα.
    Αμα ο θεος σου ειναι το χρημα τη να λεμε τωρα . να δωσουν; τσεπη ολα
    μπραβω σου για την βοηθεια που εδωσες. εγω μια απορια εχω;

    Ποτε θα ξυπνησουμε και θα τους παρουμε με της κλοτσιες ;)

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    860
    Ανώνυμος στις #357922

    φιλε louis

    Σε ευχαριστω πολλη για ολα

    αλλα θα μου επιτρεψης το μπραβω να το δωσω στα παιδια (ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ) και ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΣΤΕΛΙΟ ΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΜΑΣ που προτημουσαν το μπουκαλακι το νερο που ειχαν να μην το πινουν αλλα να το διαθετουν βρεχοντας τις μπλουζες τους για να τις βαλουν στο πρωσοπο τους, να μη τους πνιξη ο καπνος, προσπαθοντας ακομα μια φορα να σβισουν, η να σωσουν οτι μπορουσαν,

    Οσο για τα αεροπλανα κανανε δουλεια με κυνδινο τις ζωες τους υπηρχε δυνατος αερας δεν μπορουσαν να πανε ποιο κοντα, ηταν αδυνατο…

    Κριμα που το καψαν παντος, γιατι τωρα μας εκαναν ποιο δυνατους, και θα βαλουμε περισσοτερα απο οσα εκαψαν, ιτε το θελουν ιτε δεν το θελουν

    οσο για τους κατοικους Αιξωνιτες ;) :P φυσικα και δεν κοιμηθικαν :D

    Παντος οταν ειμαστε ετοιμοι και οσοι απο εσας ενδιαφερονται θα σας ενημερωσω, σιγουρα θα χρειαστουμε βοηθεια…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1013
    karma στις #119437

    Ο εθελοντισμος μονο εμεινε και φυσικα οι συλλογοι μας κατι μπορουν – προληπτικα – να κανουν μαζι με την πολ.προστασια…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #357925

    φιλε γιωργο για δεντροφυτευση ειμαι μεσα στηλε μηνυμα. ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    473
    DIONISOS στις #119446

    Γιώργο βεβαίος και συμφωνώ με τα γραπτά σου αλλά θέλω να μας διευκρινίσεις περισσότερο για τον Δήμαρχο. Ποιός Δήμαρχος είναι; Και τι σημαίνει δεν μας άφηνε να περιπολούμε με τα ιδιωτικά μας αυτοκίνητα; Τι σημαίνει δεν μας άφησε να έχουμε ένα φυλάκειο;; Με ποιά αρμοδιότητα δεν σας άφηνε;Με ποιά δικαιολογία δεν πήρε μέτρα πρόληψης;Οι δήμοι πέρνουν κονδύλια κάθε χρόνο για πυροπροστασία,τι έγιναν αυτά τα λεφτά;Χάθηκαν κάπου;
    Και το μετά με ενδιαφέρει πολύ. Ήδη κάποιοι μάγκες ετοιμάζουν τα σανίδια για το καλούπωμα……Ο πρώτος που θα δείτε μέσα στο καμένο να βόσκει, να χτίζει, να βάζει δήθεν ελιές ή αμυγδαλιές στο…δήθεν χωράφιτου είναι αυτός που έχει βάλει την φωτιά. Εμπρηστής είναι αυτός που έχει αμέσως μετά την φωτιά οικονομικό όφελος στην καμένη γη. Τόσο απλά είναι τα πράγματα.
    Και πρόληψη φυσικά να δουλέψουμε όλοι για να μείνει κάτι στα παιδιά μας.
    Και δεν εννοώ οικόπεδα και διαμερίσματα. Εννοώ ας τους αφήσουμε λίγο τόπο χωρίς ανθρώπινη παρέμβαση.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    860
    Ανώνυμος στις #358008

    Γιώργο βεβαίος και συμφωνώ με τα γραπτά σου αλλά θέλω να μας διευκρινίσεις περισσότερο για τον Δήμαρχο. Ποιός Δήμαρχος είναι; Και τι σημαίνει δεν μας άφηνε να περιπολούμε με τα ιδιωτικά μας αυτοκίνητα; Τι σημαίνει δεν μας άφησε να έχουμε ένα φυλάκειο;; Με ποιά αρμοδιότητα δεν σας άφηνε;Με ποιά δικαιολογία δεν πήρε μέτρα πρόληψης;Οι δήμοι πέρνουν κονδύλια κάθε χρόνο για πυροπροστασία,τι έγιναν αυτά τα λεφτά;Χάθηκαν κάπου;
    Και το μετά με ενδιαφέρει πολύ. Ήδη κάποιοι μάγκες ετοιμάζουν τα σανίδια για το καλούπωμα……Ο πρώτος που θα δείτε μέσα στο καμένο να βόσκει, να χτίζει, να βάζει δήθεν ελιές ή αμυγδαλιές στο…δήθεν χωράφιτου είναι αυτός που έχει βάλει την φωτιά. Εμπρηστής είναι αυτός που έχει αμέσως μετά την φωτιά οικονομικό όφελος στην καμένη γη. Τόσο απλά είναι τα πράγματα.
    Και πρόληψη φυσικά να δουλέψουμε όλοι για να μείνει κάτι στα παιδιά μας.
    Και δεν εννοώ οικόπεδα και διαμερίσματα. Εννοώ ας τους αφήσουμε λίγο τόπο χωρίς ανθρώπινη παρέμβαση.

    Καλημέρα σας

    Συγνώμη που καθηστέρισα να απαντήσω αλλά εχτές ξεράθικα στον ύπνο μιας και είχα να κοιμηθώ 30 περίπου ώραιες..

    Κύριε Διονίση! γεια σας ευχαριστω και για το ΠΜ, Λοιπον τα παιρνω απο την αρχή:
    Πέριση και προπερση ο δημος Γλυφαδας ειχε διαθεση εναν χωρο και εκει ειχαμε τοποθετηση ενα τροχοσπιτο το οποιο το ονομαζαμε "κεντρο" καθε βραδυ υπηρχαν δυο ατομα εκει, (εθελοντες κατοικοι) και οι υπολοιποι βαζοντας πορτοκαλι φαρους με μανγητη επανω στα πρωσοπικα μας αυτοκινητα περιπολουσαμε τισ περιοχες μας μεχρη και Βούλα, αυτο γινοταν νυχτα μερα….

    Προπερση προλαβαμε γιατι αντιλιφθικαμε συντομα μια εστια και καταφεραμε και την σβησαμε
    Περιση προλαβαμε 2 εστιες η μια στον Προφητη Ηλια, και η αλλη στον οικισμο Αιξωνη, με τον ιδιο τροπο, απλα περιπολουσαμε νυχτα μερα με την αδεια του δημου Γλυφαδας φυσικα… (αξηζη να πουμε οτι εφετος στον οικισμο Αιξωνη που προλαβαμε περυση την φωτια καναμε και δεντροφυτευση εφετος 20.000 δεντρα τα οποια εγινα σταχτη)

    Εφετος καποιοι κατοικοι τις περιοχης επειδη χαλουσαμε την αισθητικη απο τις βιλες επεισαν τον Δημαρχο Γλυφαδας, να μην ξαναπαμε εκει, και να φερουν ενα πυροσβεστικο οχημα να φυλαει, δυστυχος το πυροσβεστικο δεν ηταν εκει διοτι δεν ειχαν χωριστη ακομα τα τμηματα, που θα βρισκεται το καθε πυροσβεστικο οχημα να φυλαει. Ετσι επειλεξαμε να βαλουμε με το οκ του Δημαρχου ενα δικο μας ατομο απλο πολιτη και κατοικο τις περιοχης ωπος ειμαστε ολοι μας . Δυστυχος ωμος με το που πηγε το ατομο να φυλαξη, με το που εφτασε στον χωρο , ακουσε 3 εκρηξης και ενα συνεφο καπνου να απλωνεται απο 3 διαφορετικα σημεια, φυσικα ενημερωσε, τρεξαμε ολοι αλλα το αποτελεσμα ηταν 12,000 στρεμματα να γυνουν σταχτη. Φυσικα γινονται ερευνες για να εντοπισουν πως,που ποτε, και με τι?…

    Μετα απο ολα αυτα εχουμε πλεον μια υδροφορα του δημου Γλυφαδας στον χωρο, δοθηκε εγγριση για να στησουμε το τροχοσπιτο, και μας επετρεψαν να περπολουμε με τα αυτοκινητα μας μηχανακια ποδηλατα, οτι εχει και μπορη ο καθενας. Κριμα ωμος γιατι αν ειχε γινη ποιο νωρης…………………..

    Σημερα επειδη εχουμε ελειπη εποικινωνια (ειναι σημεια που τα κινητα δεν πιανουν) κανω ερευνα και θα ηθελα την βοηθεια σας για να αγορασω και να δωρισω εγω πρωσοπικα καποιους ασυρματους μαζι με CB για τα αυτοκινητα μας. Με ενδιαφερουν φορητοι συρματοι 6 σετ και 3 cb μεγαλων αποστασεων, δυκανναλοι.

    Τωρα οσον αφορα τα κονδυλια εχει περαστη σαν ετιμα (απο οτι εμαθα) εχει δωθη εγγριση, αλλα εχει παγωση απο των Δασαρχη Γλυφαδας, δεν γνωριζω γιατι αλλα μολις μαθω θα σας ενημερωσω

    Αυτο που αξηζη να πω ειναι ενα μεγαλο ευχαριστω στον Δημο Βυρωνα που εστειλε υδροφορα πρωτος, συνεχεια στον δημο Ηλιουπολης, στον δημο Αργυρουπολης, Καισαριανης, Ο δημος Γλυφαδας ηρθε μετα απο το 2 δρομολογιο τροφοδοσιας νερου που εκαναν ολοι οι απο πανω υπολοιποι, (Πιθανων να ψαχναν να βρουν τον οδηγο)

    Πιθανων πρεπει να παισαν τρελα γκαζια παντος γιατι εχτες περαν απο μια πορια που εγινε, ηταν δημαρχοι και αντιδημαρχοι επανω στο βουνο , ιταν χαμενοι δεν ηξεραν τι ελεγαν , και φυσικα ολο υποσχεσεις για αναδασωσεις, και πως εγινε αυτο αραγε??? και θα μηλυσουν με εισαγγελεις και δεν ξερω και εγω τι??

    Μας ειπαν ειπαν ακομα οτι παγωσαν τις αγορες και πωλησεις, σε εκεινη την περιοχη, και θα εφαρμοσουν καποιους ελεγχους για μην τυχον καταπατησης κτλ Παπαριες κυρα Γιωργιτσα μου δηλαδη….

    Την Τεταρτη παντος παιζη να με δειτε και σε κανναλι θα σας εννημερωσω….

    Θελω να επεισημανω πως οτι κανουμε το κανουμε γιατι μας αρεση, δεν εχουμε κανενα οφελος, δεν ζηταμε να μας δωσουν κατι, δεν ζηταμε μορια και μαλακιες ωπος ειπαν καποιοι καλοθελητες στα κανναλια, ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ, τΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΟΥΝΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΚΑΤΙ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΛΕΓΕΤΑΙ ΠΡΑΣΙΝΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΦΥΛΑ ΚΑΙ ΚΟΡΜΟ, το μονο που θελουμε ειναι η εγγριση για δεντροφυτευση, να μας προτηνουν που θα βρουμε δεντρα, και ο Δημαρχος να μην αφηση κανεναν πουστη να μαντρωση τιποτα εκει πανω γιατι θα του κανω πρωεακταση τις αυλακαηκης ακραηκης του τρυπας….

    Αυτα ειχα να πω αν δεν αρεση κατι πεστε μου να το σβησω, (ΕΧΩ ΣΥΝΗΘΗΣΗ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΣΒΗΝΩ ΤΙΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΑΛΩΝΩΝ)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #119545

    Γιωργο ενα καλο ΠΜΡ ειναι το MIDLAND G7. εχουν 105 ευρο τα 2…..εμεις αυτα εχουμε και ειναι τα καλητερα στα λεφτα τους.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 180 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων