ΤΙ ΒΙΒΛΙΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 50 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    116
    GARFIELD στις #35652

    Εγω περισσότερο όταν έχω χρόνο διαβάζω μυθολογία, και φιλοσοφία έχω τρέλα με την μυθολογία και γενικά με το μυστήριο, αναζήτηση, και ότι συνεπάγεται με αυτά.  καταπληκτικά είναι για όποιους θα θέλαν να δουν κάτι διαφορετικό τα εξής: Ιστορίες απο την κούφια γή, Ομάδα έψιλον,ορφικά μυστήρια, Ελευσίνια μυστήρια κ.α. Ομως ακόμα και τον Ομπέρτο Έκο  Το όνομα του Ρόδου, καταπληκτικό σε συναρπάζει αν και ογκόδες μέσε σε τεσσερις μέρες το είχα διαβάσει. Το βιβλίο είναι κάτι το διαφορετικό σε ταξιδευει με ένα μαγευτικό τρόπο και σου ακονιζει το μυαλό και την κριτική ικανότητα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #35653


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από GARFIELD στίς 08 Aπρίλιος 2004


    Εγω περισσότερο όταν έχω χρόνο διαβάζω μυθολογία, και φιλοσοφία έχω τρέλα με την μυθολογία και γενικά με το μυστήριο, αναζήτηση, και ότι συνεπάγεται με αυτά.  καταπληκτικά είναι για όποιους θα θέλαν να δουν κάτι διαφορετικό τα εξής: Ιστορίες απο την κούφια γή, Ομάδα έψιλον,ορφικά μυστήρια, Ελευσίνια μυστήρια κ.α. Ομως ακόμα και τον Ομπέρτο Έκο  Το όνομα του Ρόδου, καταπληκτικό σε συναρπάζει αν και ογκόδες μέσε σε τεσσερις μέρες το είχα διαβάσει. Το βιβλίο είναι κάτι το διαφορετικό σε ταξιδευει με ένα μαγευτικό τρόπο και σου ακονιζει το μυαλό και την κριτική ικανότητα.


    [/indent]

     Παντελης Γιαννουλακης, και αλλα τετοια παρομοια? Οντως σε κανουν να σκεφτεσαι διαφορα, και σιγουρα σε βαζουν να προβληματιζεσαι. Δεν εχω διαβασει πολλα, αλλα σε κανουν να βλεπεις κατι το οποιο θεωρεις δεδομενο με αλλο ματι.

     Οσο για το ονομα του ροδου, δεν το εχω διαβασει. Το εχω δει ομως ταινια, η οποια ειναι καταπληκτικη, με τον Sean Connery, και σε πρωτη ευκαιρια θα το τσιμπισω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #335181


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από tzimoyrtos στίς 08 Aπρίλιος 2004



    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από victz στίς 07 Aπρίλιος 2

     Αυτος ομως που μου αρεσει ιδιαιτερα ειναι ο Wilbur Smith, ενας Νοτιοαφρικανος ο οποιος αγαπαει ιδιαιτερα το κυνηγι και το ψαρεμα, και αυτο ειναι διαχυτο στα βιβλια του.

    Καλημέρα φίλε διάβασες το τελευταίο του Το πουλί του ήλιου?

    Καταπληκτικό επίσης σου συνιστώ το Ντιουν Ε.Φ τριλογία του Χερμπερτ

    Θα σου αρέσει είμαι σίγουρος.

    [/indent]


    [/indent]

    Καλημερα,

     Το πουλι του Ηλιου ειναι νομιζω συνεχεια μιας αλλης σειρας του Wilbur Smith που εξελισεται στην Αρχαια Αιγυπτο. Ειναι εξισου ενδιαφερουσα, αν και προτιμω τις ιστοριες που μιλανε για Αφρικη. Το Ντιουν ειναι το γνωστο Dune που εξελισεται σε ενα αλλο πλανητη? Αν ειναι αυτο το εχω δει σε εργο, αλλα σε βιβλιο δεν καταφερα να το βρω ακομα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    116
    GARFIELD στις #35656

    Η ταινία κόβει πολλά απο το βιβλίο τν έχω δεί και μάλιστα αφού είχα διαβάσει το βιβλίο, περιγράφει τα πράγματα τόσο παραστατικά που νομίζεις ότι τα βλέπεις μπροστά σου, ακόμα δεν κουράζει το σπουδαιότερο και σου καιντρίζει το ενδιαφέρον περισσότερο. Η κούφια γή είναι δυο βιβλία του Γιαννουλάκη ένα η μελέτη και το άλλο οι Ιστορίες και αυτά σε βάζουν να προβληματιστής . Αν θέλεις να ψάξεις φίλε Βίκτωρα για κουφια γή μπές στο ιντερνετ και απο τον google πάτα κούφια γή, έχει πολές πληροφορίες  τελευταια είχε και κάποιες φωτο απο τον βόρειο πόλο που έδειχνε απο δορυφορική φώτο ότι υπάρχει μια τεράστια τρύπα στην κορυφη του πόλου και οι περιοχη φυσικά ήταν απαγορευμένη απο τον στρατό της Αμερικής, αρκετά περίεργο ε….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    99
    tzimoyrtos στις #335183


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από GARFIELD στίς 08 Aπρίλιος 2004


    Η ταινία κόβει πολλά απο το βιβλίο τν έχω δεί και μάλιστα αφού είχα διαβάσει το βιβλίο, περιγράφει τα πράγματα τόσο παραστατικά που νομίζεις ότι τα βλέπεις μπροστά σου, ακόμα δεν κουράζει το σπουδαιότερο και σου καιντρίζει το ενδιαφέρον περισσότερο.

    Διάβασες  και τα έξη της σειράς φίλε???

    Εγώ διαβάζοντας την σειρά διέκρινα.. απόσταγμα

    όλης της φιλοσοφίας, και σε σχέση με την μελλοντολογία

    που τώρα αναπτύσσεται, το βρήκα συναρπαστικό…

    όσο για Κούφια Γη ….έχω  επιφυλάξεις

    σε συνάρτηση με την μυθολογία……

    τα βιβλία που ανέφερες τα έχω διαβάσει, ,και αλλά τόσα

    τη λες για την διαλεκτική φιλοσοφία?

     


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #35673

     

    Θέλοντας να μη απέχω από την κουλτούρα του γιου μου ψάρεψα από τα βιβλία του,  (που του αρέσουν αυτή την εποχή) τα:  Η Λάμψη, Το αυτό, Οργή, Σάκος και κόκαλα (δεν το έχω τελειώσει) του Stephen King. Εντάξει ωραία βιβλία για να περνά η ώρα.

    Φέτος διάβασα : «Οι πρώτες σελίδες» του Μιχ. Κατσίγερα, εκδόσεις Ποταμός. Μου το έκαναν Πρωτοχρονιάτικο δώρο, ένα τεραστίων διαστάσεων βιβλίο. Είναι τα κυριότερα πρωτοσέλιδα (κανονικά αντίγραφα) των εφημερίδων από την αρχή έως το τέλος του 20 αιώνα. Κάθε σελίδα και ένα ντοκουμέντο, αλλά βλέπεις ακόμη πως προβαλλόταν ένα γεγονός  στις ημέρες του και πως ιστορικά το γνωρίζουμε σήμερα.

    «Ο Σαντορίνη της Σαντορίνης» του Ιδρύματος Φανή Μπουτάρη. Μια εξαιρετική έκδοση που παρουσιάζει την Σαντορίνη μέσα από το κρασί Σαντορίνη. Το κάλλος μέσα από την οινογνωσία ή το ανάστροφο.

    «Χαμένες Πατρίδες» του Γιάννη Καψή. Αναφορά στη Μικρασιατική εκστρατεία. Έχοντας την επιρροή αυτού του βιβλίου, τις ημέρες του αποκλεισμού μου από τα χιόνια, ξέθαψα από τα παιδικά μου βιβλία την Πην. Δέλτα : «Μάγκας», «Στα μυστικά του βάλτου» και «Τον καιρό του Βουλγαροκτώνου». Παλιμπαιδισμός θα μου πείτε; Δεν ξέρω… πάντως τα απόλαυσα χωρίς ηλεκτρικό δίπλα στο τζάκι αφενός γιατί αισθανόμουν μια νοσταλγία για τα χρόνια που τα πρωτοδιάβασα  και αφ’ εταίρου τώρα τα είδα σαν πιο ιστορικά βιβλία.

    Η Ειρήνη μου έδωσε το βιβλίο που τελείωσε, της το σύστησε μια φίλη της που παρακολούθησε το ίδιο θέμα σε τηλεοπτική σειρά. «Ο Ιούδας φιλούσε υπέροχα» της Μάιρας Παπαθανασοπούλου. Πολύ ωραίο, το χάρηκα. Διάβασα μία Miss Marpl και έναν Romeo Tαrkini.

    Αρκετές μέρες ασχολήθηκα με δύο βιβλία, το Training Spaniels του Joe Irving γραμμένο το 1980 και το Working Springers & Cockers του Mike Smith σύγχρονο, παγκόσμιο Best seller. Το πρώτο το είχα διαβάσει γύρο στο ’90, το δεύτερο πέρσι, είναι ένα βιβλίο που μου έκανε “κλικ”. Όταν το διάβαζα συμφωνούσα, έπιανα τον εαυτό μου να κουνώ το κεφάλι μου. Το πρώτο παρ όλο που με είχε διδάξει πολλά κάπου δεν με είχε τραβήξει. Παραλλήλισα τα σχετικά, κεφάλαιο με κεφάλαιο. Πίστευα πως ο Irving ήταν παλιομοδίτης. Τελικά δεν ήταν μόνο αυτό, ήταν απόλυτος, αυτό που έγραφε αυτό θεωρούσε και το μόνο σωστό, κάτι που δεν βγαίνει από το γράψιμο του Smith.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    99
    tzimoyrtos στις #35690

     

    Αφορμή από την λέξη δυο φίλων ,<περιέργεια = αμφισβήτηση =φαντασία>

    περιέργεια το πρώτο στοιχείο για την ανάκτηση της γνώσης που  κρύβεται  

     πρώτα στον πνευματικό, υπαρκτό, και υλικό  κόσμο,

     ,για κάθε τι δεδομένο ,που το μυαλό μας τα χώνευε σιγά-σιγά

     από μικρά παιδιά. Η περιέργεια  έχει πολλές διακυμάνσεις

    ανάλογα από τους νευρώνες που διακλαδώνετε στον εγκέφαλο του

    κάθε ανθρώπου, και έχει διαφορά ανάμεσα από άνθρωπο σε άνθρωπο

    από τον άνθρωπο που βιώνει την περιέργεια, από το γεγονός ότι η γυναίκα του

    δεν του ακούμπησε τον καφέ του, στο κομοδίνο, μέχρι  τον άνθρωπο που

    ξυπνώντας το πρωί ,που η πρώτη έγνοια είναι αν οι πλανήτες είναι στην

    θέση τους .ξεκινώντας  από προσμίξεις διαφόρων ουσιών,  και με τις

    κατάλληλες ηλεκτρικές εκκενώσεις, σμίγοντας νευρώνες για να

    καταλήξουν στο απλό ερώτημα .,<.περίεργο δεν είναι αυτό? ..>.

    δεν χρειάζεται απάντηση, ακόμα κι αν την έχω. Από μόνη της η

    ερώτηση έχει την μεγάλη σημασία. Είναι η διαφορά  ζώου σε

    άνθρωπο ,έτσι λένε τουλάχιστον, μήπως και τα ζώα δεν βιώνουν  το

    χαρακτηριστικό της περιέργειας? το βιώνουν αλλά απαξιούνε να το

    κατακτήσουν. Επανέρχομαι, χιλιάδες λοιπόν ερωτήματα κλωθογυρίζουν

    το νου μας, Κοσμολογικά? Μόλις τώρα αρχίσαμε να διαπιστώνουμε

    μερικά πράγματα γύρω από την φύση του Γαλαξία, το μπιγκ-μπαγκ..

    από τον καιρό του Αισταιν , και κατόρθωσε μόλις πριν λίγα χρόνια

    να το τεκμηρίωση ο άνθρωπος, από το αυγό των Αρχαίων  Ελλήνων

    μέχρι τώρα μεσολαβούν περίπου δυόμισι χιλιάδες χρόνια

    Πως το ήξεραν οι Έλληνες? ερώτημα που ισούται με γέννα, με πολλά αλλά

    ερωτήματα Δηλαδή για ένα ερώτημα που βρίσκουμε την απάντηση

    γεννιούνται χιλιάδες άλλα Όσο για μένα έχοντας διάβαση όλοι σχεδόν

    την πραγματεία, και την ιστορία, και την Μυθολογία, των Ελλήνων

    όσα βρήκα στα Ελληνικά, τουλάχιστον…

    Ερώτημα και πιστεύω μου είναι ότι δεν υπάρχει μια πραγματικότητα

    Αλλά ότι υπάρχουν εκατοντάδες  νέες προοπτικές για μια πραγματικότητα

     ’ρα η περιέργεια  σαν συστατικό του εαυτού μας μόνο καλό κάνη

    Εκείνο μου ξενίζει εμένα  είναι η κατάληξη της

    Εδώ καλείται η φιλοσοφία να λύση το πρόβλημα, πιο πρόβλημα?

    κοιτάξτε γύρω σας, αλλά πια φιλοσοφία….

    Έχουμε πολλές η γνωστική? η εμπειρική? Η διαλεκτική? κλπ

     η σημερινή ΄΄ φιλοσοφία, του κουρεύοντας το αυγό…Η  αναζήτηση……

    .κρύβει από μόνη της μεγάλους κινδύνους, ένας από αυτούς είναι η πίστη

    πρέπει να  δυσπιστούμε  συνέχεια  ακόμα και προς την ίδια μας την πίστη

    μερικοί άνθρωποι το κατόρθωσαν και έγιναν ένα τίποτα……

    αλλά  με τι ισούται το τίποτα? εδώ σας θέλω ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    99
    tzimoyrtos στις #35691

    Έχοντας την επιρροή αυτού του βιβλίου, τις ημέρες του αποκλεισμού μου από τα χιόνια, ξέθαψα από τα παιδικά μου βιβλία την Πην. Δέλτα : «Μάγκας», «Στα μυστικά του βάλτου» και «Τον καιρό του Βουλγαροκτώνου». Παλιμπαιδισμός θα μου πείτε; Δεν ξέρω… πάντως τα απόλαυσα χωρίς ηλεκτρικό δίπλα στο τζάκι αφενός γιατί αισθανόμουν μια νοσταλγία για τα χρόνια που τα πρωτοδιάβασα  και αφ’ εταίρου τώρα τα είδα σαν πιο ιστορικά βιβλία.

    Η Πηνελόπη είναι πράγματι απολαυστική, και συγκινητική

    Αδικήθηκε  στην εποχή της, και στην εποχή μας

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    116
    GARFIELD στις #35731

    Φιλε tzimoyrtos συγνώμη που δεν απάντησα πιο νωρίς αλλά εδω που είμαι για το Πάσχα δεν έχω internet. Εννοής την τέχνη του διαλόγου με βάση τις ερωτήσεις και απάντήσεις αυτήν που χρησιμοποιούσε και ο πλάτωνας  πολλες φορές αλλά και ο Σωκράτης, αν και υποστηρίζεται ότι πρώτος την χρησιμοποίησε ο Ζήνων ο Αιλεάτης. Θεόρώ ότι είναι μία μέθοδος που μπορεί να δώσει σε όλλους την ευκαιρία να “φιλοσοφίσουν” μέσα απο τον διάλογο. Καλο πάσχα και καλή Ανάσταση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    122
    BIZZAROS στις #35748

    ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ, ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΜΕΝΑ ΑΠΟ ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΤΟΝ ΣΤΡΑΤΟ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΩ, ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΩ (ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΩ) ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ. ΣΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ, ΚΑΙ ΕΛΛΕΙΨΕΙ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ, ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ, ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΚΛΑΣΣΙΚΑ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΑΥΤΗΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ (ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗ, ΛΟΥΝΤΕΜΗ, ΜΥΡΙΒΙΛΛΗ, ΒΕΝΕΖΗ ΚΛΠ) ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΛΑΤΙΝΟΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ (ΜΑΡΚΕΣ, ΜΠΟΡΧΕΣ). ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΣ ΜΟΥ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ Ο ΤΟΜ ΡΟΜΠΙΝΣ ΚΑΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ “ΤΟ ΑΡΩΜΑ ΤΟΥ ΟΝΕΙΡΟΥ”.  ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΚΑΙ 1-2 ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΚΑΠΟΙΟ (ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΡΟΔΟΥ, ΤΟ ΕΚΚΡΕΜΕΣ ) ΤΑ ΑΦΗΣΑ ΣΤΗ ΜΕΣΗ. ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ ΤΟΥ ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ, ΑΣΤΕΡΙΞ ΚΑΙ ΛΟΥΚΥ ΛΟΥΚ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ, ΕΝΩ ΑΓΟΡΑΖΩ ΤΑΚΤΙΚΑ ΤΟ ΚΟΜΙΞ ΤΟΥ ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΔΙΑΒΑΖΩ ΔΙΑΦΟΡΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΚΑΙ ΤΟ BRIDGE.

    ΤΑΣΟΣ

    Keymaster
    Ημ. εγγραφής:
    15/04/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    474
    tsamis στις #35753

    Από τον λίγο χρόνο που μου περισσεύει απο το site και τον γιό μου (8 μηνών), προσπαθώ να ξοεκουράζομαι με  το διάβασμα. Διαβάζω ότι βρίσκω ενδιαφέρον χωρίς να συμπαθώ κάποια συγκεκριμενη “σχολή”.

    Τώρα διαβάζω το “μόρσιμον ήμαρ” του Βασίλη Κούρη, ιστορικό μυθιστόρημα που πραγματεύεται την μετάβαση από την ειδωλολατρία στη νέα θρησκεία. 

    Πριν είχα τελειώσει την απολογία του Σωκράτη (για 2η φορά) η οποία συνοδεύεται και από cd (εκδόσεις ΚΑΚΤΟΣ) ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΟ

    Αλλά τώρα με τα γραφόμενά σας μου θυμίσατε ότι έχω κατι παλιές κούτες με βιβλία που διάβαζα ως νεολαίος. Θα ανασύρρω το αγαπημένο μου βιβλίο “ΚΟΜΗΣ ΜΟΝΤΕΧΡΙΣΤΟΣ”.

    Τώρα αν πούμε και για ποίηση έχω διαβάσει πολύ σε σημείο που να έχω χάσει το λογιαριασμό. Ο Ελύτης είναι ανεξάντλητος, αλλά το “Στου Όσιου Λουκά το Μοναστήρι” του Σικελιανού είναι το πιο δυνατό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    412
    KA-BAR στις #35755

    Αρης,ο αρχηγός τών ατάκτων.

    Απλά καταπληκτικό!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #57920

    Ας μου επιτραπει να επαναφερω το θεμα αφου ενα μεγαλο ποσοστο των νεων μελων αγνοει το θεμα και επι τη ευκαιρια της ‘ακαπνης περιοδου’ τετοιου ειδους θεματα μπορουν να βγαλουν προς τα εξω την προσωπικοτητα καποιων ατομων που απο μια μικρη μεριδα του κοσμου [ξερετε φυσικα τι εννοω] θεωρουνται αγροικοι και αξεστοι.. Εγω προσωπικα εχω δηλωσει αρκετες φορες λατρης του αρχαιοελληνικου και βυζαντινου πολιτισμου οποτε το ενδιαφερον μου εχει επικεντρωθει σε αναλογου περιεχομενου βιβλια..Αγαπημενος συγγραφεας ο Στιβεν Πρεσσφιλντ και το τελευταιο βιβλιο που διαβασα [Οι αρετες του πολεμου] εργο του ιδιου..Τελος δεν μπορω να μην δειξω το σεβασμο μου προς τα μεγαλα συμβολα του νησιου μας Οδυσσεα Ελυτη με το παγκοσμιου εμβελειας  ‘Αξιον Εστι’ και Ηλια Βενεζη με την ‘Αιολικη γη’ ! !

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    501
    coolis στις #57952

    ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΒΑΣΙΛΙΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΣΠΑΣΙΑ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΒΙΒΛΙΟ ΝΕΟΤΕΡΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΝΗΚΩ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ.

    ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΙΧΕ ΠΟΛΛΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΣΥΝ ΟΤΙ Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΛΙΓΩΝ ΕΤΩΝ ΠΟΥ ΛΙΓΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ Η ΑΣΠΑΣΙΑ ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΥ ΛΙΓΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΗΤΑΝ Η ΑΔΕΡΦΗ ΤΗΣ ΡΑΛΟΥ ΜΑΝΟΥ.

    ΟΥΤΕ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΒΙΒΛΙΑ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    970
    Shaolin στις #58084

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ

    ΤΩΡΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΟΙ ΠΕΦΩΤΙΣΜΕΝΟΙ !!!

    ΓΙΑΝΝΗΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 50 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων