ΤΙ ΒΙΒΛΙΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 50 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #58122

    Το έχω διαβάσει. Και το “Κώδικας Da Vinci” του ιδίου. Ωραία βιβλία και με πολύ έρευνα από πίσω.

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    731
    basil01 στις #58157

     

    ΚΑΙ ΤΟ “ΑΡΚΤΙΚΟΣ ΚΥΚΛΟΣ” ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΩΡΑΙΟ

    φΙΛΙΚΑ ΒΑΣΙΛΗΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #58158

    Εγώ πάλι δεν είμαι πολύ του βιβλίου, τον ελεύθερο χρόνο μου διαβάζω κυρίως περιοδικά και διάφορα ενημερωτικά έντυπα. Αγαπημένο από όσα έχω διαβάσει ( καμμιά δεκαριά ) ένα του Carlos Castaneda που δεν θυμάμαι τον τίτλο του, λίγο φευγάτο αλλά ωραίο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    826
    dragonares στις #58166

    Εγω δεν ειμαι καθολου του βιβλιου!

    Το μονο που θυμαμαι να εχω διαβασει ειναι τα “Λογια της πλωρης” πριν χρονια!

    Με περισσοτερη ευχαριστηση διαβαζω κανα “Κυνηγι”, “Βυθο”…. τετοιου ειδους!

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    860
    Ανώνυμος στις #58224

    καλημερα

    πριν απο εναν μηνα διαβασα των Θαλασσολυκο του jack lodon αν το γραφω σωστα????? και μου αρεσε καπος. Αυτον των μηνα (και ο λογος που εχω χαθει απο το φορουμ ειναι η επεκταση τις αδειας μου σαν ηλεκτρολογος) και διαβαζω σχετικα βιβλια με την ειδικοτιτα μου και μπορω να πω οτι δεν καταλαβενω γρι!!! οτι και να διαβαζω…. μαλλον θα φταινε τα πιπινακια που εχουν αρχισει και “ζεστενονται” και φορανε εκεινα τα φτωχα ρουχαλακια που δεν καλυπτουν και πολλα πραγματα!!!! και καταλαβενεται τι εννοω. συγνωμη για τις γυναικες του φορουμ που παρακολουθουν αλλα μια η ζεστη μια και το οτι ημαστε αγορακια που μιαλο για διαβασμα γμτ……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #58233

      Εγω Γιωργο σε καταλαβαινω απολυτα! Βλεπεις τυγχανει να δουλευω σε μερος που υπαρχουν αρκετα απο δαυτα. Πως δουλευουν τα μηχανηματα ειναι μαλλον θαυμα…  

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    860
    Ανώνυμος στις #58244

    βικτωρακο φίλε

    ευτειχος που οι εξεταστες μου (εκει που θα δωσω εξετασεις για την αδεια) ειναι ολοι αντρες. ελπιζω να μπορεσουν να κατανοησουν το προβλημα μου και να μου την δωσουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    10
    IDK στις #58336

    kai ego file dragonares den eimai polu tou bibliou(prin merika xronia eixa diavasei to “aoratos anthropos”tou Wells ean thymamai kala) an kai tora prepei logo tou oti eimai foititis pleon. Otan vrisko xrono diabazo periodika tou xorou mas opos K&F ,psarema ,bythos, klp…

    “TH URIKA MOU KAI DROMO”

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    826
    dragonares στις #58593

    Και εγω IDK μια απο τα ιδια,

     “ΤΟ ALCIONE ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΡΟΜΟ”

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    101
    ΔΙΑΣ-ΗΡΑ στις #58639

    Αυτό τον καιρό διαβάζω -όχι για πρώτη φορά- το “ΚΑΤΕΔΑΦΙΖΟΜΕΘΑ” της Διδώ Σωτηρίου ενώ έχω ξεκινήσει παράλληλα και “ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΕΝΟΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΥ” (το μεράκι μεράκι).

    ΓΙΩΡΓΟΣ

    Υ.Γ.: Κανένας συνάδελφος που διαβάζει  ΝΤΟΣΤΟΓΙΕΒΣΚΗ;

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    200
    dgmagdal στις #58955

    αυτο τον καιρο διαβαζω τα απομνημονευματα του μακρυγιαννη, ενα βιβλιο που ηθελα να αγορασω εδω και καιρο, μολις το τελειωσω εχω στο προγραμμα να αρχισω μια μελετη το γ. μαργαριτυ για την περιοδο τπυ εμφυλιου, γενικα διαβαζω οτι πεσει στα χερια μου αλλα μου αρεσει ιδιαιτερα η πολεμικη ιστορια.

    κλεινοντας, ριξτε μια ματια στο http://www.bookcrossing.com, ειναι μια πολλυ εξυπνη ιδεα και εχει αρχισει να εξαπλωνεται και εδω.

    φιλικα

    δημητρης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    501
    coolis στις #58983

    ΤΩΡΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΟ “ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Ο ΗΓΕΜΩΝ” ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΠΕΡΙΓΡΑΦΙΚΟ  ΒΙΒΛΙΟ ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΣΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #59451

    εγω δε μπορω με τιποτα να διαβασω μυθηστορηματα κ βιβλια ιστορικου χαρακτηρα.δεν ξερω γιατι.απλα δε με κρατανε.διαβαζω ομως οτι πεσει πεσει στα χερια μου με επιστημονικο περιεχομενο η σχετικα με ζωα.τρελαινομαι για εγκυκλοπαιδειες με ζωα κ ντοκυμαντερ.τωρα διαβαζω την δυναμη της θελησεως του πωλ ζακο.πολυ καλο φαινεται μεχρι στιγμης αν κ λιγο ακατορθωτα τα γραφομενα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #60196

    Κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Καστανιώτη , το βιβλίο του Earnest  Hemingway : ΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ ΛΟΦΟΙ ΤΗΣ ΑΦΡΙΚΗΣ .

    Ένα βιβλίο που καταγράφει την εμπειρία του συγραφέα από ένα σαφάρι διάρκειας ενός μηνός στην Αφρική  το 1933. Είναι πραγματικά ένα βιβλίο – ύμνος για το κυνήγι από έναν μεγάλο κυνηγό και συγγραφέα.

    Στον Ελευθερουδάκη το έχει 18,72€

    http://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=2895831

    Εμένα θα με συνοδεύσει στις διακοπές μου , μαζί με το άλλο του αριστούργημα του , το : Ο ΓΕΡΟΣ ΚΑΙ Η ΘΑΛΑΣΣΑ

    Θα γράψω τις εντυπώσεις μου μόλις το διαβάσω . Αν τυχόν το έχει διαβάσει κανένας , ας γράψει πως του φάνηκε .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    82
    NCK61 στις #60646

     

    Δεν ξέρω αν έχει πέσει στα χέρια σας το βιβλίο του S.PRESSFILD, – ΠΥΛΕΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ. 

      Ο Πρέσφιλντ είναι αμερικανός συγγραφέας, ο οποίος δίνει το δικό του τόνο στη μάχη των Θερμοπυλών καθώς και τη ανατροφή των Σπαρτιατών.

    Είναι ένα θαυμάσιο μυθιστόρημα, στο οποίο τα αληθινά γεγονότα και πρόσωπα μπερδεύονται με φανταστικούς χαρακτήρες, τους οποίους, εντέχνως,έχει προσθέσει ο συγγραφέας.

    Στο τέλος του βιβλίου έχεις μια ξεκάθαρη εικόνα της μάχης του στρατηγικού σχεδίου άλλα και της αυτοθυσίας των 300.

    Πολύ ‘διαβασμένος’ ο αμερικάνος σε ότι αφορά την ελληνική ιστορία. 

    Όλα του τα βιβλία ( ’νεμοι Πολέμου – Αμαζόνες ) στηρίζονται σε μάχες και γεγονότα της Αρχαίας Ελλάδας.

    Ένα άλλο βιβλίο που έχω ξεχωρίσει είναι το ‘ Η ιστορία του Νεοελληνικού κράτους – κωμικοτραγική έκδοση ‘ του Βασίλη Ραφαηλίδη. ( χωρίς σχόλια προς αποφυγή παρεξηγήσεων )

    Φιλικά

     

    Νίκος

     

     

    Φιλικά Νίκος

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 50 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων