ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,036 έως 1,050 (από 1,111 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #423114

    Ευχαριστώ για την απάντηση κ. Γιάννη.  Κι εγώ φαντάζομαι ότι το κάνει από βαρεμάρα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    20
    ΧΡΗΣΤΟΣ στις #428093

    Συνάδελφοι καλημέρα ,

    Γνωρίζει κάποιος κάτι για το παρακάτω ,

    έχω μία pointer 2 ετών και επανέλαβε τον οίστρο της μετά από 2 μήνες , τι μπορεί να συμβάινει είναι φυσιολογικό ?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    Χρήστος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    300
    EFKLIDIS στις #428118

    Συνάδελφοι καλημέρα , Γνωρίζει κάποιος κάτι για το παρακάτω , έχω μία pointer 2 ετών και επανέλαβε τον οίστρο της μετά από 2 μήνες , τι μπορεί να συμβάινει είναι φυσιολογικό ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων Χρήστος

                 Χρηστο  πηγαινε τη  σκυλιτσα στον  κτηνιατρο σου  μπορει  να  ειναι θεμα  ορμονων  η  να  ειναι  καποια μολυνση  μην  το  αμελησης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    20
    ΧΡΗΣΤΟΣ στις #428699

    Ευχαριστώ

     

    Χρήστος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    148
    Kyrmitsos στις #428814

    Καλησπέρα – την ερώτηση την εβαλα στην ενότητα των springer spaniel αλλα νομίζω οτι είναι κτηνιατρικό το θέμα –

    μετα από στειρωση που έκανα στην σπριγκερίνα μου ο γιατρός μου είπε οτι θέλει προσοχή να μη γλειψει το σκυλι την τομή γιατί, παρότι η τομή είναι πλαστική και δεν έχει εξωτερικά ράματα, μερικά σκυλιά την γλείφουν και προκαλούν οίδημα. Την σκυλίτσα την πρόσεξα πολύ και μάλιστα για να είμαι σίγουρος οτι δεν γλείφεται όταν δεν την βλέπω της έβαλα και ένα κολάρο σαν λαμπατερ. Ζήτημα στις 10 μέρες να έγλειψε το σκυλί το σημείο της επέμβασης 4-5 φορές. Παρ’  όλα αυτά μετά 10 μέρες που την πήγα στον γιατρό για επανεξέταση ο γιατρός διέγνωσε ένα μικρό οίδημα το οποίο, όπως μου είπε,  αργεί να φύγει  και χρειάζεται  ζεστά επιθέματα 2 φορές την μέρα. Εχει καποιος φίλος ανάλογη εμπειρία; μήπως το οίδημα προκαλεί και τίποτα πιό επικίνδυνο; Η σκυλίτσα πάντως ξαναβρήκε το κέφι της για παιγνίδια και είναι σαν να μην συμβαίνει τίποτα…

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    Μήτσος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #428853

    Συμβαίνει κάποιες φορές. Ακολούθησε τις συμβουλές του γιατρού σου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    148
    Kyrmitsos στις #429376

    Τελικά μάλλον θα πρέπει να της βάλω χάντρα για το μάτιασμα

    δεν φτάνει που δεν έφυγε ακόμα το οίδημα από την στείρωση και χθές το απόγευμα γυρίζοντας από την απογευματινή βόλτα μας στο χωριό και μέσα στα σπίτια του χωριού κοντά σε κάτι μεγάλα βάτα,  βλέπω την σκυλίτσα που κάτι είχε σκύψει να μυρίσει , να τινάζεται προς τα πίσω σχεδόν να κάνει ανάποδη κωλοτούμπα χωρίς ουρλιαχτό ή κλάμα. Δεν είδα τίποτα ύποπτο οταν πλησίασα γιατί ήμουν περίπου 10 μ μακριά. Το σκυλί δεν φάνηκε να έχει τίποτα και σκέφτηκα οτι απλά  κάτι το τρόμαξε.

    Μετά από μισή ώρα 45 λεπτά άρχισε να πρήζεται το κάτω δεξί χείλος, να τρέχουν σάλια  και άρχισε να πρήζεται  κάτι κάτω ακριβώς από το σαγόνι ενω έπεφτε και η ζωηράδα του ζώου. Πανικόβλητος επικοινωνώ με τον γιατρό μου και μου λέει να ψάξω να βρώ mentrol  16 mg και να της δώσω ενα αμέσως και ένα μετά από μία ώρα αν δεν σταματήσει να πρίζεται. Αντε τώρα να βρείς φαρμακείο σε χωριό της  Καρδίτσας κυριακή μεσάνυχτα… τελικά κατέβηκα στην πολη βρήκα το φάρμακο  και έκανα οτι μου είπε ο γιατρός. Αυτά τα λέω για να καταλαβετε οτι καθυστέρησα να της δώσω φάρμακο. Τελικά σήμερα το πρωί η σκυλίτσα ήταν ζωηρή και χαρούμενη παρά το πρήξιμο στο κατω δεξι σαγόνι και το μπαλάκι του τέννις που ήταν σαν να το είχε καταπιεί και είχε σκαλώσει στον λαιμό της. Ε ειπα θα συνέλθει… Αμ δε… πριν κανα δίωρο δεν μπορούσα να την κάνω να σταθεί στα πόδια της μετά από τον μεσημεριανό ύπνο  και τώρα είναι στον γιατρό για παρακολούθηση με πιθανότερο το οτι της έφερε υπνηλία η κορτιζόνη του mentrol. Επίσης σύμφωνα με τον κτηνίατρο έχει πληγή από δάγκωμα πιθανότατα φιδιού και το εξόγκωμα κάτω από το σαγόνι που το κούρεψε είναι μελανιασμένο σαν μώλωπας  πράγμα που ενισχύει την αποψη για δάγκωμα φιδιού και μάλλον οχιάς. Επίσης μάλλον το οτι πήρε αμέσως – σχεδόν – φάρμακο την έσωσε.

    Θα ήθελα αν γνωρίζετε κάποιον τρόπο που μπορούμε να προστατέψουμε τα σκυλιά μας από τα φίδια.

    Επίσης θυμάμαι οτι στο χωριό μου παλιά τα φίδια δάγκωναν σκυλιά που όμως εκτός από το πρήξιμο δεν πέθαιναν και είχα την εντύπωση οτι έχουν μια κάποια ανοσία  στα φίδια . Ισχύει κατι τέτοιο;

    Επίσης αν κάποιος έχει ανάλογη εμπειρία σε ποσο χρόνο φευγει το πρήξιμο και επανέρχεται το ζώο;

    Ευχαριστώ καλησπέρα σας

    Μήτσος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #429391

    Περαστικα να ειναι φιλε.

    Υπαρχει σχετικο θεμα στο φορουμ για τις πρωτες βοηθειες.

    Πρεπει παντα να εχουμε πανω μας τα απαραιτητα για φολα και φιδια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #429396

    Αντί για χάντρα να πάρεις ένα μικρό τσαντάκι για “φαρμακείο σκύλου” και να βάλεις μέσα τα απαραίτητα που έχουμε αναφέρει πολλές φορές σε αυτό το φόρουμ. Έτσι δεν θα αναγκαζόσουν να ψάχνεις στην πόλη για φάρμακα. Κάθε σκύλος αντιδρά διαφορετικά στα δηλητήρια όπως και κάθε σημείο του σώματος συμβάλει στην μεγαλύτερη ή ταχύτερη “ζημιά”. Ακόμη οι διάφορες ποικιλίες φιδιών έχουν διαφορετική τοξικότητα ή αν έχουν κάνει πρόσφατα χρήση του δηλητηρίου τους θα ρίξουν μικρότερη ποσότητα ή όχι πολύ τοξική. Μη ψάχνεις λοιπόν για παραδείγματα άλλων, η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική… ακόμη και η μόλυνση αν δεν καθαριστεί γρήγορα το σημείο που τσιμπήθηκε μπορεί να προκαλέσει  ζημιά άσχετη από το δηλητήριο. Ακολούθησε επακριβώς τις οδηγίες του γιατρού και ας ψαχτεί καλά η πιθανή νέκρωση των ιστών γύρο από το τσίμπημα. Όταν όλα πάνε κατ΄ευχήν πριν τελειώσεις με τον κτηνίατρο ρώτα τον τι φάρμακα πρέπει να έχεις μαζί σου και πως χρησιμοποιούνται. Σημείωσε τις οδηγίες και βάλε τες στο τσαντάκι γιατί στην “κακιά ώρα” σαστίζουμε. Να σου δείξει πως γίνονται οι ενδομυϊκές και οι υποδόριες ενέσεις. Να αποφεύγεις τα εμετικά ή τα χάπια αν ο σκύλος δεν έχει πλήρως τις αισθήσεις του.

    Εύχομαι πλήρη και σύντομη αποκατάσταση

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    148
    Kyrmitsos στις #429546

    Ευχαριστώ για τις συμβουλές . Σωστά το τσαντάκι με τις πρώτες βοήθειες πρέπει να το έχουμε  πάντα μαζί αλλά έλα που υπάρχουν και τα έκτακτα και οι ξαφνικές αναχωρήσεις… τι να κάνουμε γηράσκω αει διδασκόμενος…

    Πολύ σημαντικό αυτό που  λές κε Γιάννη για τα ενέσιμα . Το ένοιωσα οταν με μεγάλη δυσκολία κατάπινε τα χάπια η σκυλίτσα δεδομένου οτι ο λαιμός της  είχε πριστεί.  Ευτυχώς τελικά τα κατάπιε.Χώρια που δρουν πιο άμεσα.

    Ευτυχώς το σκυλί πάει καλά. Μόνο το πρήξιμο την ασχημίζει.Τελικά το να αποφεύγει τα φίδια το σκυλί μάλλον είναι θέμα εμπειρίας. Η άρνηση της φόλας ίσως να  είναι και θέμα εκπαίδευσης αλλά και πάλι υπάρχουν κενά ασφάλειας.

    Ευχαριστώ και καλησπέρα

    Μήτσος

    Keymaster
    Ημ. εγγραφής:
    07/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    293
    ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ στις #433893

    τεστ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1852
    JIMISTOM στις #433895

    θα ηθελα την βοηθεια σας

    Σημερα συνιδιτοποιησα  πως η σκυλα μου εφαγε ποντιφαρμακο και μαλλον αρκετη δοση εχουν περασει γυρο στις 35 ωρες απο την ωρα που το καταλαβα γιατι ελεειπα κιολας πηγα στον κτηνιατρο και μου ειπε να τις κανω απο 2 αμπουλες πρωι μεσιμερι βραδυ κονακιο .Απλα ελειπε η δικα μου κτηνιατρος και αυτη ηταν λιγο ξυνη ξερει κανεις τι συμπτωματα θα αντιμετοπισω και τι πρεπει να κανω ,το σκυλι σωζετε ,και ποσο ειναι το διαστημα που πρεπει να ειμαι επιφυλακη ,διαβαζα πως μπορω να δω και αιμα τι κανω τοτε?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #433992

    Οσο ξυνη και να ειναι η γιατρος αυτην πρεπει να ρωτησεις τι και πως,,ειδικα σε αυτη την δυσκολη περιπτωση

    το κονακιο ειναι αντιδοτο,το κακο ειναι οτι δεν πηρες χαμπαρι το σκυλι γρηγορα,ετσι μπορει αναλογα με την ποσοτητα

    που εφαγε να επαθε μονιμη ζημια το σκυλι σε εσωτερικα οργανα,,οτι και να σου πουμε παντος απω εδω τζαμπα ειναι

    ευχομαι να πανε ολα καλα,κριμα ειναι να παει ετσι το σκυλι,και ποντοκοφαρμακο ριχνουμε μονο σταρι κοκκινο

    και αυτο οχι εκει που μπορουν να το φανε πουλια,γιατι το σταρι δεν το τρωει ο σκυλος οπου και να το βρει

    με τα αλλα εχεις παντα φοβο να τα φαει το σκυλι αμα τα βρει εκτεθημενα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    Paul (pavlos) στις #434035

    Οσο ξυνη και να ειναι η γιατρος αυτην πρεπει να ρωτησεις

    +10000000000

     

    Mε συμπaθεια jimistom.

    Πρωτο λαθος σου ξεφυγε και εφαγε ποντικοφαρμακο. Ημαρτον

    Δεύτερο λαθος που δεν εμπιστευεσαι την κτηνίατρο και περιμενεις να πάρει καποιος την ευθυνη να σου πει τι να κανεις. Πηγαινε και σε αλλο κτηνιατρο αν το αγαπας. Δυσκολες εποχες αλλα πρεπει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1852
    JIMISTOM στις #434225

    σταρι κοκκινο εφαγε και μαλλον ενα λουκουμακι ,το σταρι το ειδα στα κακα τις  τελος παντον φτασαμε 6 μερα και μαλλον τελειωσε ο συναγερμος ολα καλα πηγαν δεν ειχαμε επιπλοκες το σκυλακι δειχνει καλα και γεματο υγεια

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,036 έως 1,050 (από 1,111 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων