Γυναίκες και Κυνήγι

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 226 έως 240 (από 261 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #47684

     

      Αγαπητή φίλη η πρόταση σου είναι ενδιαφέρουσα, αλλά δεν θα τύχει μάλλον της ανάλογης αποδοχής από τις συμβίες μας, αφού στις πλείστες περιπτώσεις θεωρούν το κυνήγι, τα σκυλιά, τις κυνηγοπαρέες σαν “ανταγωνιστές τους” που αφαιρούν χρόνο ή προσοχή από τις ίδιες και προσθέτουν ευχαρίστηση σε μας … η υπερβολική αυτή θεώρηση και εκτίμηση των “κυνηγετικών πραγμάτων”, έχει επιδράσει αρνητικά στην ψυχοσύνθεση και νοοτροπία των γυναικών των κυνηγών, έχει εντρυφήσει στις οικογένειες μας από πολλών ετών και δημιουργήσει καταστάσεις αντιπαλότητας, διαξιφισμών, αντιδικιών και σε πολλές περιπτώσεις “αναθεμάτων και ομηρικών καυγάδων”…

     Η αστικοποίηση και η σταδική απομόνωση του μέσου Έλληνα από την φύση και τους βιορρυθμούς της, έχει κάνει και εδώ το θαύμα της και έχει προκαλέσει έναν “ατροφισμό” της προσωπικής ακι ψυχολογικής μας αντίληψης, σε τι ακριβώς εννοούμε, όταν σαν κάτοικοι των τερατουπόλεων λέμε για ” οικολογία,φυσικό περιβάλλον,αθώα πουλάκια,κακούς κυνηγούς…”, τι μπορεί άραγε να γίνει, όταν ο κάτοικος μιάς μεγάλης πόλης έχει ξεχάσει να “πατάει χώμα”, να αντιλαμβάνεται την αλλαγή των εποχών, να ζεί την φύση όχι σε ένα Σ/Κ τουριστικό ή σε 10 μέρες διακοπές … πως είναι δυνατόν επομένως να μην  δίνεται στρεβλή εικόνα και εντύπωση ειδικά για το κυνήγι και να επηρεάζονται εμμέσως οι γυναίκες και τα παιδιά μας ;; απλή ερώτηση : πόσες γυναίκες κυνηγών (μας, σας) βοηθούν να καθαρίσετε τα πουλιά ;; η γιαγιά μου ή η μάνα μου το θεωρούσαν αυτό εκ των ουκ άνευ και συμμετείχαν στην διαδιακασία, αφού είχαν πλήρως συνταυτιστεί με το κυνήγι και τους κυνηγούς της οικογένειας και θεωρούσαν τιμή τους να παρουσιάσουν ένα πιάτο καλομαγειρεμένο κυνηγιού στους φίλους και τους γνωστούς που έρχονταν στο σπίτι. Παράλληλα οι ίδιες έσφαζαν το κοτόπουλο,την πάπια την χήνα,το κουνέλι,την γαλοπούλα και σε πολλές περιπτώσεις έσφαζαν γυναίκες αρνί ή κατσίκι αφού οι άντρες συνήθως έλειπαν στα κτήματα και σε όλες, συμμετείχαν ενεργά στο σφάξιμο του ζώου στο πλύσιμο στην απεντέρωση κλπ

     Ήθελαν δε επιπλέον να παίρνουν μέρος στην κυνηγοσυζήτηση, αφού και οι ίδιες ήξεραν παρα πολλά πράγματα για τα πουλιά ή τον λαγό από την εμπειρία τους την καθημερινή στα χωράφια και πάνω από όλα θεωρούσαν το κυνήγι σαν αυτονόητη φυσική δραστηριότητα παράλληλα με τις αγροτικές ή κτηνοτροφικές … το ένστικτο, η καθημερινή ενασχόληση, η τριβή, η επαφή με τη φύση, η μεταφερόμενη από γενιά σε γενιά κυνηγετική παράδοση επομένως, λειτουργούσαν καταλυτικά στο θέμα αποδοχής του κυνηγιού και έμμεσης συμμετοχής και όχι απλής αποδοχής των γυναικών της οικογένειας, γιατί δεν ήταν “συμπιεσμένο” αυτό στις συμπληγάδες πέτρες  ύπουλων ψευτοοικολογικών ανησυχιών, απωθημένο ψωνισμένων οικολογίσκων και αιτία παρουσίας ποικιλότροπων “κέντρων περίθαλψης” των “αθώων πουλιών” από τους εγκληματίες κυνηγούς… και στο βάθος πολλά εοκικά κονδύλια και λεφτά πολλά λεφτά, που επέτρεπαν σε αυτούς και εαυτούς, να τρωγοπίνουν και να “διαιτώνται” με ρόζ σολωμούς και σαμπάνιες…

     Δυστυχώς πιστεύω ότι η απουσία των φυσικών δραστηριοτήτων από το καθημερινό μας “μενού”, σε συγχορδία με την άκρατη ευαισθητοποίηση στα θέματα περιβάλλοντος που είναι εν πολλοίς υποκριτική και απόρροια ψευτοοικολογικών απόψεων που παίζονται από τα ΜΜΕ κατ΄εντολή ή υπόδειξη γνωστών παράκεντρων, έχουν κάνει το θαύμα τους και έχουν ταυτοποιήσει το κυνήγι με παρα φύση εγκληματική δράση… στην αγωνιώδη τους προπσάθεια να το καταργήσουν οριστικά, πως επομένως όταν τα βιώματα και οι εμπειρίες των σημερινών γυναικών των κυνηγών επηρεάζονται από τέτοιες παραμέτρους, θα τύχει το κυνήγι και αποδοχής αλλά και γυναικείας συμμετοχής ;;  


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    mariakounadi στις #47707

    Δυστυχώς έχεις απόλυτο δίκιο και όλα όσα γράφεις είναι η σημερινή  πραγματικότητα,αλλά πιστεύω ότι δεν πρέπει να” καταθέσουμε ” τα όπλα .Οι οικολόγοι έχουν φωνή και δυνατή μάλιστα ,ενώ εμείς τίποτε.Πρέπει να συμβάλλουμε με κάποιο τρόπο στην σωστή ενημέρωση του κόσμου.Δεν είναι εύκολο φυσικά,αλλά κάτι πρέπει να γίνει, όχι μόνο για το κυνήγι αλλά και για να βελτιώσουμε την ίδια μας τη ζωή.

    Μαρία

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    148
    Pet62 στις #47801

    Πάντως φίλοι και φίλη κακά τα ψέματα, πολύ λίγες γυναίκες εχουν την σωματική δύναμη να ακολουθήσουν στα δύσκολα, βάλτος ,πέρδικα, αγκάθια.Για καρτέρια σίγουρα δεν υπάρχει πρόβλημα. Για να ερθουν μαζί πρέπει και εμείς να προσαρμόσουμε τις προτιμήσεις μας, αλλιώς δεν γίνεται..Η δικιά μου μέσα σε 2 χρόνια που τα προηγούμενα 2 δεν ακουγε κουβέντα και μαδάει και τα φτιαχνει και ακούει συζητήσεις μέχρι ενός ορίου. Και ερχεται μαζι μέχρι Αλεξ/πολη οταν παω στο δέλτα κάθε χρόνο,,αλλά μου κόβει την καλύβα, θέλει και απο εμας θυσία.. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    731
    basil01 στις #47804

    Επειδη μια εικονα χιλιες λεξεις…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    mariakounadi στις #47822

    Σίγουρα δεν είναι ότι πιο εύκολο το κυνήγι.Απαιτεί πολύ καλή φυσική κατάσταση,αντοχή και άλλα πολλά…Αν όμως αγαπάς κάτι πολύ αντέχεις τα πάντα!Σήμερα  οι γυναίκες καλώς κακώς κάνουν πολλές αντρικές δουλειές (και παλιότερα βέβαια)Όπως έχω ξαναπεί και τα χωράφια χρειάζονται μυϊκή δύναμη και αντοχή και δεν είναι λίγες οι αγρότισσες…Εγώ πάντως δεν προτιμώ σε καμία περίπτωση το καρτέρι,είναι λίγο πιο βαρετό.Το πρώτο μου κυνήγι ήταν για μπεκάτσες στο Καλπάκι όπου έπιασε μια τρομερή καταιγίδα και φυσικά τα είδα όλα!Όμως τα κατάφερα μια χαρά.Οι συγκυνηγοί μου είχαν μείνει άναυδοι!

    Τέλος, σίγουρα μια εικόνα είναι  χίλιες λέξεις αλλά θα ήθελα να μου πείς για την κοπέλα στην φωτογαφία λίγα λόγια, αν θές φυσικά.

    Φιλικά

    Μαρία

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    443
    mnikolai στις #47862

    ΝΑΙ ΚΑΛΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΤΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕς ΜΕ ΚΟΠΕΛΕΣ ΚΑΙ ΟΠΛΑ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΙΤΕ ΘΑ ΕΛΕΓΑ.

    ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΠΑΓΚΕΛΜΑΤΑ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟ ΩΡΑΙΟ ΦΥΛΟ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΑ ΝΟΥΜΕΡΑ.

    ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΓΩ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΞΕΡΩ ΛΙΓΕΣ. ΔΕΝ ΣΥΖΗΤΑΩ ΚΑΝ ΓΙΑ ΟΜΟΡΦΙΑ ΩΕΩΑΙΑ ΟΠΩΣ ΣΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    mariakounadi στις #47945

    Το έχουμε ξαναπεί ότι είμαστε λίγες.Τι να κάνουμε; Εξάλλου η μειοψηφία ξεχωρίζει…και οι εξαιρέσεις φτιάχνουν τον κανόνα!

    Μαρία

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #338006

    Α το βρήκα γιατί έμεινα μπάκουρος.

    Δεν βρήκα ακόμα σύντροφο(γυναίκα εννοείτε) στο κυνήγι.

    Και δεν θέλω σχόλια.   

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    mariakounadi στις #338022

    Σου εύχομαι να βρείς το συντομότερο.Δεν μπορείς να διανοηθείς πόσο ωραίο είναι και πόσο δένεσαι με τον άλλον, όταν μοιράζεσαι τέτοιες μοναδικές συγκινήσεις και εμπειρίες που προσφέρει το κυνήγι.”Μ’ένα σμπάρο δυο τρυγόνια”Τι καλύτερο;

    Μαρία

    Υ.Γ Ευχή έκανα ,άρα δεν πιάνεται για σχόλιο!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #338037


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από mariakounadi στίς 16 Νοέμβριος 2004


    Υ.Γ Ευχή έκανα ,άρα δεν πιάνεται για σχόλιο!

    Καλά περίμενε να το πάρουν χαμπάρι και να δεις τι έχει να γίνει. Εδώ ισχύει ένας κανόνας.

    Δεν υπάρχουν κανόνες στο «δούλεμα».

     


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    443
    mnikolai στις #48158

    ΕΙΠΑ ΝΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΩ ….. ΑΛΛΑ ΑΣΤΟ ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΣΤΑΥΡΟ …. ΕΧΕΙΣ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΖΩ ΤΗΝ ΚΟΚΑ ΚΟΛΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΑΠΕΙΛΗΣΕΙΣ ΟΠΟΤΕ ΤΗΝ ΓΛΥΤΩΝΕΙΣ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ

    ΠΑΝΤΩΣ ΑΜΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΜΠΑΡΑΚΙ ΕΠΑΝΩ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΚΑΙ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΟΤΟΠΟ ΚΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Ε ?

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #338042

    Μάκη το ξέρεις πολύ καλά, όπως και αρκετοί άλλοι ότι τα μπαράκια κόβονται μαχαίρι με την έναρξη του κυνηγίου, δεν συμβαδίζουν αυτά τα δύο, και εγώ προτιμώ το κυνήγι.

    Τώρα αν κάποιοι κακοήθεις ισχυρίζονται το αντίθετο, πρόβλημα τους.

    Με είδε κανείς; Ε; αφού δεν με είδε, δεν έχει και αποδείξεις.       

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    339
    skarabgr στις #48337

    ΑΡΓΗΣΕ ΑΛΛΑ ΗΡΘΕ……… το τηλεφωνο που λεγαμε στη Λαμια…...

    Σταυρο και Γιωργο ακουτεεεεεε?????

    “ΝΕΟΝ ΑΣΤΡΟΝ”  – Πλατεια Λαου 5 – Λαμια. Τηλ: 2231 026245

    Καλλιο αργα παρα ……αργοτερα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    mariakounadi στις #48346

    Αγαπητέ Σταύρο,

    Όλα μπορούν να συμβαδίσουν αρκεί να τα αντέχεις!Και εσύ ίσαι πολύ νέος ακόμα για να μην αντέχεις.Αν δηλαδή βρείς σύντροφο γυναίκα κυνηγό τι θα κάνεις;Πως θα την αντέξεις;Εγώ γνωρίζω πολύ γηραιότερους που πάνε κατευθείαν από ξενύχτι για  κυνήγι.Είναι και τα 2 ωραία, οπότε γιατί να διαλέξεις ένα από τα δύο;Εξάλλου δεν θα το κάνεις και κάθε μέρα αυτό, αλλά αν τύχει θα πεις όχι;

    Φιλικά

    Μαρία

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #338082

    Μαρία, (μου επιτρέπεις ελπίζω να σου μιλάω στον ενικό) δεν ξέρω αν είμαι νέος, έχω ήδη περάσει τα 45, αλλά δεν αισθάνομαι γέρος. Απλά βαρέθηκα τα χωρίς λόγο ξενύχτια.

    Αν και αυτό είναι και μια καλή ιδέα, να συνδυάσουμε,{ τώρα που σχεδιάζουμε να συναντηθούμε,} μετά την συνάντηση, και ένα πρωινό κυνήγι.

    Και μια και μιλάμε για υποθετικές, γνωριμίες και θυσίες,  δεν έχω σκοπό να θυσιάσω  τίποτα ποια και για κανένα.

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 226 έως 240 (από 261 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων