Τοπικισμός

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 241 έως 255 (από 283 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #129191

    στο κιλκις δεν εχει πετροπερδικα πια φιλε μπρεντα. κατι ελαχιστες μεινανε. οι υπολοιπες ειναι ειτε καμπισιες είτε βρισκονται σε απαγορευμένα. και οταν λεω ελαχιστες ενοω πραγματικά ελάχιστες!! κατάντια.

    παρακάλα να μην ανοίξει ποτε το ζαρκάδι, εχω ακούσει και ακούω κατι περίεργες θεωρίες εδώ για τα ζαρκαδια και για τα σκοπια… προβλέπετε σφαγή! (ασχετο με το θέμα μας αλλα επειδή ειπα την λέξη καταντια και το θυμήθηκα…)


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #367760

    να φύγετε κυριε. να πατε αλλού. χααχχαχαχαχαχαχα προφητική διαφήμηση :lol: το μπρεντα εχει καμια σχεση με τα πολυβόλα? :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #367762

    σωστα sector,

    ο νομοταγής ειναι νομοταγής και ο λαθροθηρας ειναι λαθροθηρας παντού. η μονη διαφορα (και αυτή ηταν και η αφετηρία της συζητησης) ειναι οτι οι ντοπιοι λαθροθηρες ειναι πιο ελενχομενοι απο εμας. επειδή τους ξέρουμε λιγο πολύ και μπορούμε να τους τρίξουμε τα δοντια. και επισης ειναι και λιγοτεροι αριθμητικά αλλα και λιγοτερο φανατισμενοι. ο ντοπιος λαθροθηρας βαζει ο ιδιος ενα οριο στα αισχη του γιατι ξερει οτι αν τα συνεχισει, του χρονου θα πρεπει να μετακομίσει για να βρει ζωο να κυνηγήσει. ο επισκεπτης λαθροθηρας ομως ειναι χειροτερος. γιατι πολυ απλα δεν ξέρει τον αριθμοπ των θηραματων στην περιοχη που επισκεφτηκε και ετσι λειτουργει σαν να ειναι η τελευταια αρπαχτη. ο ντοπιος λαθροθηρας θα πεσει πανω σε 15 καμπισιες π.χ και θα παρει 2 και θα φυγει. γιατι θελει να ζησουν οι αλλες για να λαθροθηρησει ξανα … ο επισκεπτης μολις τις δει θα προσπαθησει να τις αφανήσει ολες. γιατι πιστευει ειτε οτι δεν θα ξαναδει καμπισιες ποτε, ειτε οτι θα του τις φαει ολες ο ανταγωνιστης του ο ντοπιος λαθροθηρας.

    ουσιαστικα και οι 2 σκαταδες ειναι. απλα η συζητηση εγινε περισσοτερο για να δωθει μια απαντηση-εξηγηση για τα αιτια. οχι για να κατηγορήσουμε περισσότερο καπιον απο τους 2 :lol:

    μονο οταν κατανοεις καλα κατι , μπορεις να εχεις ελπιδες να το αλλαξεις. ετσι πιστευω εγώ και ετσι λειτουργω παντα.

    Κακως θεωρεις οτι οι ντοπιοι ειναι πιο ελεγχομενοι!!!!! Συνηθως ειναι πιο ανεγκιχτοι!!!!!! Ουτε απαραιτητα λιγοτεροι αριθμητικα ειναι αν το συγκεκριμενοποιησουμε για καποιο τοπο!!!!Εξαρταται λοιπον.
    Επισης και ο ξενος λαθροθηρας συμεριζεται το θηραμα οπως και ο ντοπιος :lol: γιατι απλα μπορει να θελει να επιστρεψει.
    Επισης θα επισημανω οτι λαθροθηρας απο λαθροθηρα διαφερει……..συχνα στο υψος της συνειδησης. Ουτε αυτοι ειναι ολοι ιδιοι, διοτι εχουν διαφορετικα μετρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #367763

    ωραία μαθηματικά,
    λες να ξέρω μονο ένα κοπάδι?ένα παράδειγμα έβαλα
    , ΚΑΙ ναι έχει μονο 20 πουλια σε όλη την θράκη οποτε μην έρχεστε εδώ..πάντε στο κιλκίς…….. kryptia-e(για σένα ήταν αυτό ) :lol:

    ΕΕΜΜΜΜΜΜΜ!!!! Τελικα δεν θελεις καθολου επισκεπτες!!!!!!!! :lol:
    Δεν πειραζει βρε………χαλαλι σου!!!!!!! :o

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #367770

    τελικά φίλε naval εσύ εισαι αυτός που θέλει να προκαλέσει αποτι φαίνεται…
    .
    .
    .
    .
    ααααχ ειχα υποσχεθει οτι δεν θα ασχοληθω αλλο αλλα εξυσες πολλες πληγες φιλε.. μα πολλές.
    η συμβουλή μου παραμένει εδω και ενα μηνα η ιδια : προσπαθηστε να βελτιωσετε τους βιοτοπους σας και τα δαση σας και σταματηστε να ζηλευετε την κατσικα του γειτονα. μονο τοτε θα κανετε καλο στους εαυτούς σας, στα παιδια σας αλλα και σε μας.

    χαιρετώ

    Μήπως γνωρίζουμε και ποιοι βάζουν τις φώλες? γιατί είναι αμέτρητοι εδω μέσα αυτοί που έχουν χάσει με αυτό τον τρόπο τον σύντροφό τους.
    Κοίτα … επειδή μόλις γύρισα και έχω πάρει και δύο φασσούλες πάρε υλικό να ασχοληθείς για να πάω και γω να ξεκουραστώ. Και αύριο μέρα είναι.
    Μάλλον την Δευτέρα θα μπορέσω να σου απαντήσω λεπτομερώς στα σημερινά.

    Καλό βράδυ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #367776

    Μήπως γνωρίζουμε και ποιοι βάζουν τις φώλες? γιατί είναι αμέτρητοι εδω μέσα αυτοί που έχουν χάσει με αυτό τον τρόπο τον σύντροφό τους.
    Κοίτα … επειδή μόλις γύρισα και έχω πάρει και δύο φασσούλες πάρε υλικό να ασχοληθείς για να πάω και γω να ξεκουραστώ. Και αύριο μέρα είναι.
    Μάλλον την Δευτέρα θα μπορέσω να σου απαντήσω λεπτομερώς στα σημερινά.

    Καλό βράδυ

    φιλε ναβαλ δεν ξερω τι εντύπωση εχεις σχηματισει για μενα, αλλα να ξέρεις οτι δεν ειμαι ατομο που λειτουργεί πουστικα. δεν καλυπτω ποτέ κανεναν και δεν υποστηριζω κανεναν. και ειπα και σε προηγουμενο μυνημα οτι ολα αυτα που λεω τα λεω οχι για να υποστηρίξω καποιον αλλα γιατι πιστευω οτι ενα φαινομενο για να το λυσεις πρεπει πρωτα να το κατανοήσεις καλα. απο εκει και περα, δεν με ενδιαφερει να πω οτι οι ταδε ειναι καλοι και οι αλλοι κακοι. εχω εξηγησει αυτα που αναλυω και το γιατι.
    οσο για τις φώλες, σε αυτο θα συμφωνήσω μαζί σου.για τις περισσότερες περιπτώσεις δολοφονίας καποιου σκυλου με φώλα , ευθυνονται "ντοπιοι" κυνηγοι και μη(κτηνοτροφοι, φωλες που προοριζονται για αλεπες κτλ). εμενα προσωπικα το φαινομενο με αηδιάζει και αν πεσει καπιος στην αντιληψη μου που λειτουργεί ετσι στο μερος μου, θα κοιτάξω να του την κοψω την συνηθεια και να τον κανω και ρομπα παντου. οσο για μενα, σε πληροφορώ οτι ειναι απειρες οι φορές που απο αγαπη στα σκυλιά και απο συμπονια στα αφεντικα τους,εχω προστατεψει ξένα σκυλια. π.χ πριν 10 μερες συνάντησα σε ενα απο τα χωράφια μου μια παρέα λαγοκυνηγών. εγώ πηγαινα με τα σκυλια μου για ενα λαγο εκει και με προλαβαν αυτοι με τα δικά τους. σε αντιθεση αποτι θα φανταζεσαι, τους ευχηθηκα "καλοφάγωτος" και εφυγα για το σπιτι χανοντας την εξοδο της ημερας, αφου πρώτα τους προειδοποίησα για το διπλανό ρέμα που σκοπευαν να ψάξουν μετα και για τους λυκους που υπηρχαν εκει. μια ώρα μετα και ενω ημουν σπιτι, εμφανίστηκε στην αυλή ενα απο τα σκυλια τους. τα κρατησα , το ταισα το ποτισα και το αφησα εκτος αυλής (για ευνοητους λογους) μεχρι να ερθουν να το παρουν. φυσικα ευχαριστώ δεν ακουσα αλλα καρφάκι δεν μου καίγεται

    για την συζητηση. αν δεν σε πειραζει, προτιμώ να την λήξουμε εδώ. οχι τιποτα αλλο αλλα νομίζω οτι πρεπει να κανω αυτό που υποσχέθηκα στον καρμα. και δεν νομίζω οτι εμειναν και πολλα για να πουμε επι του θέματος. διαφωνούμε σε πολλά. και τι εγινε? δεν θα αλλαξει κατι.

    οσο για τις φασσες, καλοφάγωτες! πιο υλικο? τελός παντων. καλο βράδυ και σε σενα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #367778

    Βρε φιλαρακιααααααααα διαφωνειτε ανευ σοβαρου λογου και αιτιας!!!!!!!!
    Ειρηνη ημειν!!!!!!! :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #367784

    sector περασα την τελευταια ώρα διαβάζοντας το θέμα "κυνηγι στην αγγλια" στο οποίο συμμετείχες.
    μολις σημερα ειδα το θέμα αυτο και μπορώ να πω οτι αισθάνομαι πολύ χαρούμενος που υπαρχουν ατομα ακομπλεξάριστα σαν τον μπιριγκογκο και που τους διαβάζω! δηλαδη αυτος ο ανθρωπος που κυνηγάει σε ιδιωτικές εκτάσεις με την συγκατάθεση του ιδιοκτήτη και ΧΩΡΙΣ να πληρώσει φράγκο και κυνηγάει ΑΓΡΙΟ θηραμα και οχι απελευθερομένο,ειναι βλάκας? η πλάκα ειναι οτι οι συγκεκριμένες εκτάσεις ειναι μεγαλύτερες απο ολόκληρα ελληνικά χωρια μαζι με τα χωράφια τους!!! και το αποτέλεσμα? ο αγροτης μενει ευχαριστημενος που δεν μπαινει απρόσκλητος και με "τσαμπουκα" ο οποιοσδηποτε στη γη του, μενει επισης ευχαριστημενος που απαλάσεται απο ζωα που του κανουν ζημιες. ο δε κυνηγός, χωρις να πληρώσει μια, μενει επισης ευχαριστημενος γιατι κυνηγάει σε ενα μερος ΑΓΡΙΟ επαναλαμβανω θηραμα, χωρίς ομως να εχει την πολυκοσμία και την ενοχληση που εχουν οι ελληνικοι καμποι και χωρίς να κινδυνευει να του κλεψει το θηραμα καποιος εξυπνακιας κατσαπλιας. επισης μενει ευχαριστημενος γιατι το θηραμα καθοτην αγριο και η εκταση μεγαλη, κυνηγαει ουσιαστικα σε πραγματικα φυσικες συνθηκες και οχι στις παραισθησεις που προσφερουν οι δικες μας κυνηγετικες ρεζερβες με τα ψευτοθηραματα τους. ο έλληνας ομως δεν θα το κανει ποτε αυτο. γιατι? γιατι ειναι ψωροπερήφανος και δεν θελει να παρει αδεια απο κανεναν. θελει να νομίζει οτι μπορει να κανει οτι θελει οπου και οποτε θέλει. την εχει δει ζορμπας.λες και ειναι κακο να ρωτησεις ενα ανθρωπο αν σου επιτρεπει να κυνηγησεις στη γη του. λες και θα σε μειωνε αυτο η λες και ειναι ντροπη. δεν ειναι ντροπη, σεβασμος ειναι. αλλα ο ελληνας πασχει απο ελειψη σεβασμου και εχει μπρεδεψει την περηφανεια ( με την καλη ενοια ) με την ψωροπεριφάνεια και τον βλακωδη εγωισμο. εκει ομως που πραγματικα θα επρεπε να ειναι εγωιστης και υπερηφανος (π.χ απεναντι στους πολιτικους που τον κοροιδευουν δεκαετιες) εκει ειναι κοτα. τον φτυνουν και προσποιείται οτι βρέχει…
    ορισμενοι λενε οτι το κυνηγι σε ελενχομενα ειναι ψευτικο. συμφωνω 1000% δεν υπαρχει μονο ομως το ελενχομενο και το τελειως "ελευθερο".δεν υπαρχει μονο ασπρο μαυρο. μιλαμε παντα για το 2009. αν μιλουσαμε για πριν 1000 χρονια οκ. μακαρι να ηταν ολα 100% ελευθερα. τωρα ειμαστε πολοι, τα εδαφη περιορισμενα , τα θηραματα επισης και σεβασμος μηδεν.αρα?.. πρεπει να προσαρμοζομαστε. ειπε καπου ενας φιλος οτι οσοι μιλανε για περιορισμους ειναι εγκαθετοι και μας οδηγουν με ακριβεια σε ρεζερβοποίηση. ισως ναι ισως οχι. και καποιος αλλος μπορει να πει ομως οτι οσοι μιλανε για συνεχιση της "Απολυτου ελευθεριας" εχουν και αυτοι συμφεροντα. το παιζουν νομοταγεις γιατι κανεις δεν τους ελενχει, ενω σε ενα συστημα σαν το αγγλικο, θα αποκαλυπτοταν πολύ γρηγορα οτι ΠΟΛΟΙ απο τους δηθεν νομιμους του ιντερνετ, ειναι στον κυνηγοτοπο πιο λαθροθηρες και απο τους λαθροθηρες(κατι που εχω δει με τα ματια μου ορισμενες φορες για να μην πω πολλες). και αυτο δεν βολευει …:lol:

    ζηλεψα αρκετα απο τα κυνηγια του μπιριμπογκου (οχι ολα). ζηλεψα το οτι εκει εχουν το δικαιωμα (μετα απο σωστες διαδικασιες) να αποκτησουν ραβδωτό, που οπως σωστα ειπε ειναι η πεμπτουσια του οπλου! και πανω απολα ζηλεψα που εχουν χιλιαδες θηραματα. γιατι πανω απολα εχουν ρυθμιστικη, σχεδιο και εφαρμογη σωστη. σε αντιθεση με μας. καποιος σε ενα θεμα κοροιδευε την αλβανια… μηπως ορισμενοι νομιζετε οτι επειδη στην χωρα μας κυκλοφορουν σκυλια del vento , οτι ειμαστε πολυ μπροστα απο την αλβανια κυνηγετικα? αν εξαιρεσουμε τους κανονες ασφαλειας (που ακομα δεν εφαρμοζουμε ολοι) οι αλβανοι ειναι σε καλυτερη μοιρα απο μας. διοτι ειναι λιγοτερο απληστοι και εχουν περισσοτερο θηραμα.

    μακαρι να μας αξιώσει ο θεός να κάνουμε και εμεις κυνηγια στη χωρα μας , σαν τον μπιριμπογκο. με τετοια οπλα και με τετοια γαληνη και σεβασμο, προς τους ανθρωπους, τη φυση και τα θηράματα!

    μαρεσαν και πολλα δικα σου σχολια και του κειβμαν. και ο ναβαχο ειχε δικιο σε ορισμενα αλλα καπου το εχασε σε μερικα…

    σεκτορ που εισαι ορε? ετοιμαζεσαι για εξοδο?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    rethimno01 στις #374551

    και κατι αλλο . οταν ο συλογος ο τοπικος κανη αγωνα για να αυξηση καπιο θυραμα ητε με παραπανο χαρατσι στους τοπικους κυνηγους ητε ταιζοντας και ποτιζοντας τα τοπικα θυραματα και με διαφορες απαγορευσης και στερισις

    ερχεται ο αλος απο το πουθενα χωρις να εχει δωση αγωνα για το τοπικο θυραμα και το πετσοκοβη ειναι δυκαιο αυτο?

    Φίλε Νίκο, ὄταν ὁ ἄλλος ἔρχεται πρώτη φορά στὸν τόπο σου δὲν μπορεὶ νὰ ξέρει τἰ ἔχει συμβεὶ στὸ παρελθόν. Ἐφ'ὄσον ἔχρεται γιὰ νὰ κυνηγήσει ΜΕ ΑΠΟΛΥΤΟ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΕ ΚΑΘΕ ΚΑΝΟΝΑ πρέπει νὰ τὸν δεχτείς. Ἐπίσης, ἄλλο εἶναι τὸ "κυνηγῶ" καὶ ἄλλο τὸ "πετσοκόβω".

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    rethimno01 στις #374553

    [size=3]Με τους προλαλησαντες συμφωνω,με αλλους πολυ και με αλλους λιγο….Το συμπερασμα που βγαζω εγω ειναι, οτι δυστυχως ειμαστε πολυ λιγοι αυτοι που συμφωνουμε αλλα κυριως τηρουμε αυτες τις αποψεις.Ο καθε κομπλεξαρας που κραταει ενα οπλο,νιωθει οτι μπορει να γ@μ@ει τα παντα…Ειτε ειναι Αθηναιος ειτε ειναι απο το πιο απομακρυσμενο χωριο.Ο τοπος δεν διαμορφωνει τους χαρακτηρες καλως η κακως!![/size]

    Ἀκριβῶς. Οἱ γενικεύσεις βλάπτουν. Ἀν ἀρχίσει ὁ ἐπαρχιώτης νὰ λέει "ἐσεὶς οἱ ἀθηναίοι" καὶ ὁ ἀθηναίος νὰ λέει "αὐτοὶ στῆν ἐπαρχία" τότε γινόμαστε γήπεδο καὶ οἱ συζητήσεις χάνουν τῆν οὑσία τους.

    Φαντάζομαι ότι για όλα τα κακά που συμβαίνουν σ' αυτό τον τόπο φταίνε οι "Αθηναίοι" κυνηγοί. Φαντάζομαι ότι ο κυνηγός της επαρχίας έχει ταίσει ποτίσει και φροντίσει για την καλοπέραση των θηραμάτων ειδικά των αποδημητικών και βέβαια εγώ που είχα την ατυχία να διαβιώ στην Αττική δεν έχω κανένα δικαίωμα σ' αυτά. Αυτό λοιπόν του δίνει το δικαίωμα να σκαέι τα λάστιχα, να τουφεκάει το αυτοκίνητο, μπορεί να μπαίνει και να κάθεται μπροστά μου στο καρτέρι σφυρίζοντας αδιάφορα, να κυνηγάει ορτύκια κόντρα σε μένα και τα σκυλιά μου και με θράσος να λέει το ιστορικό "ήρθατε στον τόπο μας να μας πείτε πως θα κυνηγήσουμε???" Κι ακόμα να αφήνει τα πλαστικά από τα φυτοφάρμακα και τα δηλητήρια στο χωράφι δίπλα στις κονσέρβες του κάφρου Αθηναίου και άλλα πολλά. Μήπως έχει ακούσει κανείς πως βγαίνουν οι τοπικές απαγορεύσεις (πάντα μετά τη ρυθμιστική) και σε ποιούς απευθύνονται?? Αλήθεια ποιος κυνηγάει εκτός επιτρεπόμενης περιόδου ο "Αθηναίος" ή ο επαρχιώτης?? Ποιός επιβάλλει "ομερτά" στις τοπικές κοινωνίες για τη λαθροθηρία?? Ποιός προβαίνει συστημάτικά σε υπερκάρπωση?? Ποιός εμπορεύεται το θήραμα?? Ποιός ρίχνει φόλες??

    Νὰ σὰς πῶ γιὰ τὸ χωριὸ μου (στὰ ὄρη του νομοὺ Ρεθύμνης). Ἀνέκαθεν, ὁ κάθε χωριανὸς (εἴτε μόνιμος κάτοικος του χωριοῦ, εἴτε κάτοικος Ἀθηνῶν) κυνηγούσε ὅποτε τοῦ κ**λωνε (μὲ τὸ συμπάθειο), ὄπου τοῦ κ**λωνε. Ἡ ἀνομία βασίλευε. Πλέον, ὁ λαγός εἶναι εἴδος πρὸς ἐξαφάνιση.
    Καλὰ νὰ πάθουμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    rethimno01 στις #374554

    και να συμπληρώσω και κάτι ακόμα. άνθρωπος που δεν αγαπάει τον τόπο του τόσο ώστε να τον βελτιώσει ή να τον θεραπεύσει, είναι απολύτως αδύνατον να αγαπήσει τον τόπο κάποιου άλλου <_< …λογικό είναι.
    είμαι απο κιλκίς και κυνηγάω χρόνια με έναν αθηναίο. ο άνθρωπος είναι πολύ σωστός. δυστυχώς είναι απο τους λίγους. πολύ λίγοι νότιοι κυνηγοί ανεβαίνουν εδώ με σκοπό να κυνηγήσουν κάπιο θήραμα ανθρώπινα. οι περισσότεροι έρχονται και τουφεκάνε κυριολεκτικά οτι πετάει!!! η στέρηση τους έχει κάνει για γέλια αλλά και… για κλάματα. και δυστυχώς (κακώς) η μπόρα πέρνει και τους λίγους σωστούς που ανεβαίνουν. δυστυχώς…

    σας είπα όμως, σε μια μικρή χώρα με 400 000 κυνηγούς (μεγάλο νούμερο κατα την αποψή μου) και με 3 επιτρεπόμενες μέρες στο ενδημικό κυνήγι (επίσης πολλές. θεωρώ οτι 2 είναι αρκετές. όπως στα βαλκανια). τα δάση μας είναι ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ και η παιδεία μας ανυπαρκτη σχεδόν. αν το καταλάβουμε , έχουμε μερικές ελπίδες για το μέλλον. αν οχι, μας βλέπω το 2015 να κυνηγλαμε και οι 400 000 σε ένα δάσος στον έβρο π.χ όλοι μαζι. ο ένας θα κυνηγάει τον άλλον. μόνο αυτό θα μας έχει απομείνει

    Ἡ κατάληξη ξέρεις ποια θὰ εἶναι; Νὰ κυνηγάμε virtually σὲ κάποιο παιχνίδι του Facebook ἐλλείψει πραγματικῶν θηραμάτων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #374569

    Ἡ κατάληξη ξέρεις ποια θὰ εἶναι; Νὰ κυνηγάμε virtually σὲ κάποιο παιχνίδι του Facebook ἐλλείψει πραγματικῶν θηραμάτων.

    Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα φτάσουμε εκεί αρκεί να αλλάξουμε νοοτροπίες και ας είναι με το κακό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    psiras στις #175921

    ευτυχως για μενα ειμαι απο τους προνομοιουχους που ζω επαρχια και εχω δεθει συναισθηματικα με αυτες τις 2 περιοχες που κυνηγαω.καταλαβαινω απολυτα τους τοπικιστες κυνηγους που μαλωνουν με τους ξενους-αθηναιους συναδελφους.στα μερη μ αθηναιοι δεν ερχονται.ερχονται ομως ατομα απο αλλα χωρια.πραγματικα με εκνευριζει και δεν θελω να παταν το ποδι τους στα μερη μ.σας κακοφανηκε αλλα ετσι ειναι και ο λογος?δεν τους νοιαζει για τον τοπο μ,τον τοπο που αγαπω και νοιαζομαι.τον τοπο που φροντιζω και προσπαθω να διαχειριζομαι σωστα.τον τοπο στον οποιο ξεκινησα να κυνηγω και πρωτα ο θεος θα κυνηγω μεχρι το τελος.η πλειοψηφια λοιπον των κυνηγων που ερχονται δεν νοιαζονται για αυτον τον τοπο.δεν τους νοιαζει αν υπαρχουν θηραματα η αν θα υπαρχουν του χρονου.απλα εκτελουν οτι κινειται και οταν δεν θα βρουνε πλεον θηραματα θα φυγουν για να πανε σε αλλο τοπο χωρις να κοιταξουν πισω.και δεν ειναι μονο αυτο αλλα προβαινουν και σε τραμπουκισμους εναντιων των ντοπιων.με λιγα λογια δε σεβονται τους αγραφους νομους.σε τετοια ατομα αξιζει και ξυλο και σκασιμο τα λαστιχα και αλλα τοσα(δεν αναφερομαι στο να δηλητηριασεις τα σκυλια τους.κατακριτεο και τραγικο.αυτα δεν φταινε σε τπτ).υπαρχει και ενας μικρος αριθμος ξενων κυνηγων που σεβονται το ξενο μερος και οχι μονο αυτο αλλα ειναι και ευγενικοι με τους ντοπιους καθως αναγνωριζουν οτι αυτοι ζουν εκει ολο το χρονο.με τετοια ατομα οχι μονο να κυνηγησουμε διπλα διπλα αλλα να πιουμε μετα τα τσιπουρακια μας και να δωσουμε και ραντεβου για την επομενη.αλλα πραγματικα παιδια,τα ατομα αυτα ειναι τοσα μα τοσα λιγα.και δυστυχως τους παιρνει και αυτους τους λιγους-σωστους η μπαλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    185
    gastone στις #175970

    Κρίμα ρε φίλε γιατί είσαι και νέο παιδί και μορφωμένο όπως λες αλλά δεν φαίνεται από τα λεγόμενα σου,αυτός που σέβεται τι φύση σέβεται και τους συνανθρώπους του γενικά αυτός που δεν σέβεται τους συνανθρώπους του δεν σέβεται ούτε τι φύση μάλλον ανήκεις στους δεύτερους τους κουτοπόνηρους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    psiras στις #175972

    μπορει αλλα για ξαναδιαβασε αυτο που εγραψα.σε αυτο αναφερομαι.

    υπαρχει και ενας μικρος αριθμος ξενων κυνηγων που σεβονται το ξενο μερος και οχι μονο αυτο αλλα ειναι και ευγενικοι με τους ντοπιους καθως αναγνωριζουν οτι αυτοι ζουν εκει ολο το χρονο.με τετοια ατομα οχι μονο να κυνηγησουμε διπλα διπλα αλλα να πιουμε μετα τα τσιπουρακια μας και να δωσουμε και ραντεβου για την επομενη.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 241 έως 255 (από 283 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων