Τοπικισμός

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 283 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/05/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    242
    Νίκος Σάμος στις #360046

    Τα σκουπιδια που αφηνουν πισω τους μερικοι απο δαυτους που τα βαζεται? Σιγα σιγα τα καρτερια γινονται αγνωριστα απο τα παντως ειδους αποριματα.

    Τα σκουπιδια τα αφηνουν ολοι . ΑN προσεξεται οπου μερικοι παρκαρουν το αυτοκινητο τους για να κυνηγισουν τριγυρο θα δητε αδεια κουτια απο φυσιγγια αδεια μπουκαλια νερο σακουλες αδεια πακετα τσιγαρα κτλ αυτο ειναι θεμα παιδιας και το κανουν οσοι δεν προκηται να πανε συντομα στο μερος αυτο


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/05/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    242
    Νίκος Σάμος στις #121812

    και κατι αλλο . οταν ο συλογος ο τοπικος κανη αγωνα για να αυξηση καπιο θυραμα ητε με παραπανο χαρατσι στους τοπικους κυνηγους ητε ταιζοντας και ποτιζοντας τα τοπικα θυραματα και με διαφορες απαγορευσης και στερισις

    ερχεται ο αλος απο το πουθενα χωρις να εχει δωση αγωνα για το τοπικο θυραμα και το πετσοκοβη ειναι δυκαιο αυτο?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    183
    kostass στις #121815

    Αν θέλουμε ελεύθερο κυνήγι ας μην θέτουμε ζητήματα περί ξένων και ντόπιων (που στην τελική όλοι ξένοι είμαστε μόλις βγούμε από τον τόπο μας και η συντριπτική πλειοψηφία έχει βγει αρκετές φορές) αλλιώς ας σκεφτούμε τι μοντέλο κυνηγίου θέλουμε και να το ξανασυζητήσουμε.

    Γιατί ιδεολογικά ένα σύστημα σαν το δικό μας στηρίζεται σε μεγάλο βαθμό στη δυνατότητα του να πηγαίνει ο καθένας όπου θέλει με μια ενιαία άδεια και στην "αναγνώριση" ότι αυτό δεν εγγυμονεί κινδύνους ή βλάβες στις τοπικές κοινωνίες, στη φύση κ.τ.λ. Σε αντίθετη περίπτωση δεν έχει νόημα να συντηρείται, αν δε συμφέρει και τους κυνηγούς που δεν έχουν τη δυνατότητα να ζούνε μόνιμα σε τόπους με θηραματικό πλούτο, οι οποίοι είναι πάρα πολλοί και με το να ασκούν την κυνηγετική δραστηριότητα ως "ξένοι" στηρίζουν την παραπάνω ιδεολογία.

    Νομίζω ότι περιγράφετε μια μιζέρια και μια έλλειψη παιδείας που επικρατεί γενικά. Σκουπίδια αφήνουν και οι ντόπιοι και οι ξένοι, υπερκαρπώσεις κάνουν και οι ντόπιοι και οι ξένοι και όλα τα άσχημα που περιγράφετε. Σε άλλα post για παράδειγμα διαβάζουμε για τις φόλες που βάζουν οι "ντόπιοι", για σκασμένα λάστιχα σε αυτοκίνητα επισκεπτών, για κυνήγι από ντόπιους όλο το χρόνο, για ξυλοδαρμούς κ.τ.λ. Η μήπως σκυλάκια ξεπαστρεύουν οι "ξένοι" ή μήπως γράφει πουθενά κάποιος νόμος ότι αν επισκεφθώ κάποιο μέρος πρέπει να υποστηρίζω οικονομικά και την τοπική κοινωνία; (κάτι που γίνεται έτσι και αλλιώς σε μεγάλο ή μικρό βαθμό)

    Δυστυχώς υπάρχει πολύ σαβούρα στο χώρο. Δεν ξέρω αν είναι περισσότερη ή λιγότερη από τους άλλους χώρους. Εκεί νομίζω εστιάζεται το πρόβλημα και εκεί πρέπει να γίνουν παρεμβάσεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    126
    cazador στις #360048

    Αν θέλουμε ελεύθερο κυνήγι ας μην θέτουμε ζητήματα περί ξένων και ντόπιων (που στην τελική όλοι ξένοι είμαστε μόλις βγούμε από τον τόπο μας και η συντριπτική πλειοψηφία έχει βγει αρκετές φορές) αλλιώς ας σκεφτούμε τι μοντέλο κυνηγίου θέλουμε και να το ξανασυζητήσουμε.

    Γιατί ιδεολογικά ένα σύστημα σαν το δικό μας στηρίζεται σε μεγάλο βαθμό στη δυνατότητα του να πηγαίνει ο καθένας όπου θέλει με μια ενιαία άδεια και στην "αναγνώριση" ότι αυτό δεν εγγυμονεί κινδύνους ή βλάβες στις τοπικές κοινωνίες, στη φύση κ.τ.λ. Σε αντίθετη περίπτωση δεν έχει νόημα να συντηρείται, αν δε συμφέρει και τους κυνηγούς που δεν έχουν τη δυνατότητα να ζούνε μόνιμα σε τόπους με θηραματικό πλούτο, οι οποίοι είναι πάρα πολλοί και με το να ασκούν την κυνηγετική δραστηριότητα ως "ξένοι" στηρίζουν την παραπάνω ιδεολογία.

    Νομίζω ότι περιγράφετε μια μιζέρια και μια έλλειψη παιδείας που επικρατεί γενικά. Σκουπίδια αφήνουν και οι ντόπιοι και οι ξένοι, υπερκαρπώσεις κάνουν και οι ντόπιοι και οι ξένοι και όλα τα άσχημα που περιγράφετε. Σε άλλα post για παράδειγμα διαβάζουμε για τις φόλες που βάζουν οι "ντόπιοι", για σκασμένα λάστιχα σε αυτοκίνητα επισκεπτών, για κυνήγι από ντόπιους όλο το χρόνο, για ξυλοδαρμούς κ.τ.λ. Η μήπως σκυλάκια ξεπαστρεύουν οι "ξένοι" ή μήπως γράφει πουθενά κάποιος νόμος ότι αν επισκεφθώ κάποιο μέρος πρέπει να υποστηρίζω οικονομικά και την τοπική κοινωνία; (κάτι που γίνεται έτσι και αλλιώς σε μεγάλο ή μικρό βαθμό)

    Δυστυχώς υπάρχει πολύ σαβούρα στο χώρο. Δεν ξέρω αν είναι περισσότερη ή λιγότερη από τους άλλους χώρους. Εκεί νομίζω εστιάζεται το πρόβλημα και εκεί πρέπει να γίνουν παρεμβάσεις.

    Συμφωνώ απόλυτα!!!!!!!Συγχαρητήρια για τις απόψεις σου συνάδελφε kostass

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    72
    LEFREF στις #360051

    Συμφωνώ απόλυτα!!!!!!!Συγχαρητήρια για τις απόψεις σου συνάδελφε[b] kostass[/b]

    +1

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #121818

    Συγχαρητήρια κι από μένα συνάδελφε. Θέλω να πιστεύω ότι οι θέσεις σου εκφράζουν την πλειοψηφία των μελών του forum μας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #360052

    Σωστος ο kostass…… B) μακαρι να σκεφτοντουσαν ολοι σαν και σενα φιλε…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #360053

    Σωστος ο kostass…… B) μακαρι να σκεφτοντουσαν ολοι σαν και σενα φιλε…

    Να συμφωνησω και εγω με την σειρα μου με τον φιλο Κωστα,και να προσθεσω οτι θα επρεπε οι μικροτεροι συλλογοι της επαρχιας να επαιρναν χρηματα απο τις γενικες αδειες για να ενισχυσουν την πανιδα στον τοπο τους η για διαφορα εργα και οχι
    τα χρηματα να μενουν στους μεγαλους συλλογους.

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #121825

    ΦΙΛΟΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗ ΟΛΟΥΣ Η ΠΑΙΔΕΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΚΥΝΗΓΟΥ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΜΑΣ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΛΟΓΙΣΤΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΑΛΙΦΘΟΥΝ ΑΣΧΗΜΕΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ.ΕΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΜΑΣ ΣΤΙΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΕΙΣ-ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΩΝ ΜΑΣ ΣΥΛΛΟΓΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΘΕΤΟΥΜΕ ΤΗΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΑΣ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΟΠΡΟΕΡΕΤΑ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΣΥΝΕΤΗΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΛΙΓΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/05/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    242
    Νίκος Σάμος στις #121834

    και κατι αλλο που εχω παρατηρηση που γηνεται στο τοπο μου ολοι σχεδον οι ξενοι ερχονται και κυνηγουν το τοπιο θυραμα περισοτερο την περδικα και αργοτερα στα αποδημητικα σχεδον κανενας δεν ερχεται γιατι?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1013
    karma στις #360067

    και κατι αλλο που εχω παρατηρηση που γηνεται στο τοπο μου ολοι σχεδον οι ξενοι ερχονται και κυνηγουν το τοπιο θυραμα περισοτερο την περδικα και αργοτερα στα αποδημητικα σχεδον κανενας δεν ερχεται γιατι?

    Μαλλον γιατι δεν εχετε η γιατι βρισκουν αλλου περισσοτερα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    nickhunter58 στις #360069

    Συμφωνώ απόλυτα!!!!!!!Συγχαρητήρια για τις απόψεις σου συνάδελφε[b] kostass[/b]

    ΜΠΡΑΒΟ !!!!
    ΣΥΝ ΤΟΥ ΟΤΙ ΜΕΣΟ ΣΥΝΟΜ/ΔΙΑΣ ΠΕΡΝΟΥΝ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΤΟΠΙΚΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ "ΞΕΝΟΥΣ"
    +1 B)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/05/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    242
    Νίκος Σάμος στις #360072

    ΜΠΡΑΒΟ !!!!
    ΣΥΝ ΤΟΥ ΟΤΙ ΜΕΣΟ ΣΥΝΟΜ/ΔΙΑΣ ΠΕΡΝΟΥΝ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΤΟΠΙΚΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ "ΞΕΝΟΥΣ"
    +1 B)

    κατι ψυχουλα περνουν

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    255
    pontioskkk στις #121854

    Ευχαριστω που μεταφερατε τα μυνηματα με αυτο το θεμα σε καινουριο topic και συγνωμη που ειχα παρασυρθει και τα εγραφα στο θεμα για τα ορτικια αν και πιστευω πως ο τιτλος τοπικισμος ειναι λιγο ακυρος γιατι δεν ηθελα να προβαλλω τον τοπο μου αλλα αυτους που τον καταστρεφουν και γενικα αυτους τους ανθρωπους.
    Αλλα νομιζω πως δεν φταινε τοσο πολυ αυτοι κυνηγοι αλλα πρωτα οι αρμοδιοι που δεν μας παρεχουν την ενημερωση που αναφερω παρακατω και υστερα αφου μας δωσουν την απαραιτητη ενημερωση να μας παρεχουν και θυροφυλακες που θα φροντισουν να να συμβαινει για παντα και απο ολα τα ατομα το σωστο κυνηγι.
    Γιατι τωρα εχουμε θυροφυλακες χωρις να εχουμε επαρκη ενημερωση δηλαδη στην ουσια παιζουν τον ρολο του εκφοβιστη αλλα κατι ειναι και αυτο γιατι συμορφονομαστε (κατοπιν εορτης) …

    Η αποψη μου ειναι πως πρεπει απο την αρχη που ξεκιναμε να γινουμε κυνηγοι να μας ενημερωνουν τα αρμοδια οργανα για το πως πρεπει να κυνηγαμε και πως να συμπεριφερωμαστε στους αλλους κυνηγους και στο περιβαλλον και το τι πρεπει να κανουμε σε διαφορες καταστασεις αναγκης. Αυτη η ενημερωση πρεπει να ειναι υποχρεωτικη οχι οπως τωρα που μας δινει ο συλλογος ή η ομοσπονδια ενα βιβλιαρακι να το διαβασουμε. Ποιος θα το διαβασει??? αυτος που λεει σιγα μην δωσω εξετασεις να βγαλω αδεια??? Πρεπει να γινονται υποχρεωτικα μαθηματα σε ανθρωπους που θελουν να γινουν κυνηγοι και για να μπορεσουν να παρουν αδεια να διαβασουν και να μαθουν γυρω απο το κυνηγι και να κανουν και πρακτικη αν ειναι δυνατον. (γιατι δηλαδη οταν θελουμε να οδηγησουμε κανουμε τοσες διαδικασιες?? τι το λιγοτερο εχει το κινηγι?? ειναι πιο ακινδινο ή μηπως μαθαινεται πιο ευκολα????) Αυτα τα μαθηματα πρεπει να γινονται απο ειδικα ατομα που να ξερουν τι συνβαινει γυρω μας δεν μπορει δηλαδη να μου τα μαθει ο παππους μου ο κυνηγος γιατι εχουν αλλαξει τα πραγματα και γιατι μπορει να μην εχω παππου… Αυτα θα ηθελα να γινοντουσαν και να ημασταν ολοι με σωστη παιδεια αλλα τωρα μαθαινουμε μερικα πραγματα απο εντυπα , απο βιβλιαρακια, απο περιοδικα, απο τις εξορμησεις μας και ολα οσα τυχαινουν σε αυτες και απο τις εξορμησεις των αλλων και η εκμαθηση απο τις δυο τελευταιες μεθοδους ειναι και μερικες φορες οδυνηρη.
    Ετσι πιστευω πως θα γινουμε καλοι κυνηγοι και δεν θα εχουμε προβληματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    221
    kostasts στις #122341

    Φαντάζομαι ότι για όλα τα κακά που συμβαίνουν σ' αυτό τον τόπο φταίνε οι "Αθηναίοι" κυνηγοί. Φαντάζομαι ότι ο κυνηγός της επαρχίας έχει ταίσει ποτίσει και φροντίσει για την καλοπέραση των θηραμάτων ειδικά των αποδημητικών και βέβαια εγώ που είχα την ατυχία να διαβιώ στην Αττική δεν έχω κανένα δικαίωμα σ' αυτά. Αυτό λοιπόν του δίνει το δικαίωμα να σκαέι τα λάστιχα, να τουφεκάει το αυτοκίνητο, μπορεί να μπαίνει και να κάθεται μπροστά μου στο καρτέρι σφυρίζοντας αδιάφορα, να κυνηγάει ορτύκια κόντρα σε μένα και τα σκυλιά μου και με θράσος να λέει το ιστορικό "ήρθατε στον τόπο μας να μας πείτε πως θα κυνηγήσουμε???" Κι ακόμα να αφήνει τα πλαστικά από τα φυτοφάρμακα και τα δηλητήρια στο χωράφι δίπλα στις κονσέρβες του κάφρου Αθηναίου και άλλα πολλά. Μήπως έχει ακούσει κανείς πως βγαίνουν οι τοπικές απαγορεύσεις (πάντα μετά τη ρυθμιστική) και σε ποιούς απευθύνονται?? Αλήθεια ποιος κυνηγάει εκτός επιτρεπόμενης περιόδου ο "Αθηναίος" ή ο επαρχιώτης?? Ποιός επιβάλλει "ομερτά" στις τοπικές κοινωνίες για τη λαθροθηρία?? Ποιός προβαίνει συστημάτικά σε υπερκάρπωση?? Ποιός εμπορεύεται το θήραμα?? Ποιός ρίχνει φόλες??
    Δεν μπορούμε λοιπόν να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας και να στοχοποιούμε άλλους??
    Δεν θα καταλάβουμε ποτέ ότι η καφρίλα είναι δυστυχώς ένα θλιβερό φαινόμενο το οποίο είναι εξ ίσου διάχυτο στην ελληνική κοινωνία τόσο στα αστικά κέντρα όσο και στην επαρχία? Γιατί ορισμένοι θέλουν να παραστήσουν τους τιμητές και τους άσπιλους και αμόλυντους, χωρίς να κοιτάνε την "καμπούρα" τους??
    Σε ότι αφορά την εκπαίδευση που επικαλούνται ορισμένοι θα πώ ότι κανένα σεμινάριο δεν διαπλάθει χαρακτήρα και νοοτροπία. Μπορεί να διδάξει τεχνικά θέματα για τα θηράματα και τα όπλα, κανόνες ασφάλειαας και να ενημερώσει, αλλά δεν μπορεί να δώσει παιδεία που είναι κάτι που παίρνουμε πρώτα απ' όλα από το σπίτι μας και ύστερα από το σχολείο αν είμαστε τυχεροί είτε "Αθηναίοι" είτε "επαρχιώτες". Η κυνηγετική νοοτροπία είναι κάτι που σφυρηλατείται μέσα από την παράδοση και τη σωστή άσκηση της κυνηγετικής δραστηριότητας και όχι αυτή του μαζέτα και του κάφρου απ' όπου κι' αν προέρχεται. Μήπως έχει δεί κανείς πως συμπεριφέρονται ορισμένοι νεαροί κυνηγοί? Από ποιόν θα δουν τα παιδιά αυτά τι θα πεί κυνήγι?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 283 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων