Καθαρισμός κοίλου κάνης

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 256 έως 270 (από 279 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/08/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    460
    BENELLI4EVER στις #168484

    Στις χρωμιομενες καννες, θαλαμη,κωνος και κοιλο ειναι χρωμιομενα.Μονο το κομματι που βιδωνουν τα τσοκ μενει αχρωμιωτο λογω σπειρωματος.
    Οσο για το συρμα στις αχρωμιωτες θεωρω οτι ειναι απαραιτητο για να μην οξειδωθουν ακομα και αν εχουν κανει πατινα.

    Φανης


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    ΙΝΠ στις #314383

    Στις χρωμιομενες καννες, θαλαμη,κωνος και κοιλο ειναι χρωμιομενα.Μονο το κομματι που βιδωνουν τα τσοκ μενει αχρωμιωτο λογω σπειρωματος.
    Οσο για το συρμα στις αχρωμιωτες θεωρω οτι ειναι απαραιτητο για να μην οξειδωθουν ακομα και αν εχουν κανει πατινα.

    Φανης

    Φανη θα συμφωνησω μαζι σου.Εχω δει καννες χρωμιωμενες ακαθαριστες
    για χρονια και ποτε δεν ειδα τον στιγματα η κρατηρες μετα τον καθαρισμο
    στον κωνο τους.
    Οσον αφορα τις αχρωμιωτες σε διαβεβαιωνω απο εμπειρια σε δυο τετοιες
    καννες, οτι με σωστο καθαρισμο αστραφτουν.
    Φιλικα,Γιαννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    ΙΝΠ στις #314379

    Γιωργο δεν ειναι σωστα αυτα που λες οι περισοτεροι κωνοι ειναι χρομιομενοι σε ξεγελα το χρωμα τους γιατι ειναι υπο γωνια [ 1,6 μοιρες και πανω αναλογα την κανη και τον αυλο της] για να εξετασεις τον αυλο και τον κωνο θελεις ειδικα εργαλεια[πχ Borescope κλπ] τα οποια δεν εχεις .Τωρα για την αποκοληση χρωμιου αυτα που λες δεν ισχυουν το παχος του χρωμιου ειναι κατι λιγα mikro [0002κλπ] αναλογα τον κατασκευαστη ,και δεν εχουν καμια σχεση με την πυροδοτηση .Η Αποκοληση του χρωμιου γινεται 1]Απο κακη απολιπανση στο εργοστασιο κατασκευης πριν πανε για χρωμιωση 2[Απο κτυπηματα εξωτερικα για αυτο οταν οι οπλουγοι κανουμε DENT RAISER ελενχουμε σπασιμο και αποκοληση του χρωμιου 3[Απο κακη χρηση ,μου εχουν τυχη κανες που εχουν βαλει μεσα μπετοβεργες για να βγαλουν το πανακι απο μεσα που εχει σφηνωση ,καποιος μαλιστα επειδη δεν εβγαινε ενα εσωρουχο που ειχε σφηνωση εριξε μεσα στην κανη βενζινη κκαι εβαλε φωτια ,καταλαβαινης σε τι κατασταση ηταν η κανη οταν μου την εδωσε για επισκευη .Τωρα αυτα περι λακτισματος και αδρανειας ΧΩΡΙΣ ΣΧΟΛΙΟ Φιλικα :ph34r:

    Η χρωμιωση γινεται νομιζω ηλεκτροχημικα βαζοντας μεσα στην καννη,
    σε ολο το μηκος της ειδικο ηλεκτροδιο,αρα λογικα χρωμιωνεται ολοκληρη.
    Εκτος ειδικων περιπτωσεων οπου η θαλαμη μονο χρωμιωνεται και η υπο-
    λοιπη καννη με τα σταθερα συνηθως τσοκ μενουν αχρωμιωτα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    geo winchester στις #314358

    Η χρωμιωση γινεται νομιζω ηλεκτροχημικα βαζοντας μεσα στην καννη,
    σε ολο το μηκος της ειδικο ηλεκτροδιο,αρα λογικα χρωμιωνεται ολοκληρη.
    Εκτος ειδικων περιπτωσεων οπου η θαλαμη μονο χρωμιωνεται και η υπο-
    λοιπη καννη με τα σταθερα συνηθως τσοκ μενουν αχρωμιωτα.

    ο καθενας πιστευει οτι θελει τη να σας πω εγω τωρα

    βαζωντας ενα στηχιματακι μετα ειμαι σηγουρος οτι καταλαβεται ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    geo winchester στις #314356

    Γιωργο δεν ειναι σωστα αυτα που λες οι περισοτεροι κωνοι ειναι χρομιομενοι σε ξεγελα το χρωμα τους γιατι ειναι υπο γωνια [ 1,6 μοιρες και πανω αναλογα την κανη και τον αυλο της] για να εξετασεις τον αυλο και τον κωνο θελεις ειδικα εργαλεια[πχ Borescope κλπ] τα οποια δεν εχεις .Τωρα για την αποκοληση χρωμιου αυτα που λες δεν ισχυουν το παχος του χρωμιου ειναι κατι λιγα mikro [0002κλπ] αναλογα τον κατασκευαστη ,και δεν εχουν καμια σχεση με την πυροδοτηση .Η Αποκοληση του χρωμιου γινεται 1]Απο κακη απολιπανση στο εργοστασιο κατασκευης πριν πανε για χρωμιωση 2[Απο κτυπηματα εξωτερικα για αυτο οταν οι οπλουγοι κανουμε DENT RAISER ελενχουμε σπασιμο και αποκοληση του χρωμιου 3[Απο κακη χρηση ,μου εχουν τυχη κανες που εχουν βαλει μεσα μπετοβεργες για να βγαλουν το πανακι απο μεσα που εχει σφηνωση ,καποιος μαλιστα επειδη δεν εβγαινε ενα εσωρουχο που ειχε σφηνωση εριξε μεσα στην κανη βενζινη κκαι εβαλε φωτια ,καταλαβαινης σε τι κατασταση ηταν η κανη οταν μου την εδωσε για επισκευη .Τωρα αυτα περι λακτισματος και αδρανειας ΧΩΡΙΣ ΣΧΟΛΙΟ Φιλικα ;)

    βαγγο δεν σχολιαζω γιατη δεν θα βρουμε ακρη!!! ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #314325

    Γιωργο δεν ειναι σωστα αυτα που λες οι περισοτεροι κωνοι ειναι χρομιομενοι σε ξεγελα το χρωμα τους γιατι ειναι υπο γωνια [ 1,6 μοιρες και πανω αναλογα την κανη και τον αυλο της] για να εξετασεις τον αυλο και τον κωνο θελεις ειδικα εργαλεια[πχ Borescope κλπ] τα οποια δεν εχεις .Τωρα για την αποκοληση χρωμιου αυτα που λες δεν ισχυουν το παχος του χρωμιου ειναι κατι λιγα mikro [0002κλπ] αναλογα τον κατασκευαστη ,και δεν εχουν καμια σχεση με την πυροδοτηση .Η Αποκοληση του χρωμιου γινεται 1]Απο κακη απολιπανση στο εργοστασιο κατασκευης πριν πανε για χρωμιωση 2[Απο κτυπηματα εξωτερικα για αυτο οταν οι οπλουγοι κανουμε DENT RAISER ελενχουμε σπασιμο και αποκοληση του χρωμιου 3[Απο κακη χρηση ,μου εχουν τυχη κανες που εχουν βαλει μεσα μπετοβεργες για να βγαλουν το πανακι απο μεσα που εχει σφηνωση ,καποιος μαλιστα επειδη δεν εβγαινε ενα εσωρουχο που ειχε σφηνωση εριξε μεσα στην κανη βενζινη κκαι εβαλε φωτια ,καταλαβαινης σε τι κατασταση ηταν η κανη οταν μου την εδωσε για επισκευη .Τωρα αυτα περι λακτισματος και αδρανειας ΧΩΡΙΣ ΣΧΟΛΙΟ Φιλικα ;)

    Ωραίος ο Βάγγος!!

    Η χρωμιωση γινεται νομιζω ηλεκτροχημικα βαζοντας μεσα στην καννη,
    σε ολο το μηκος της ειδικο ηλεκτροδιο,αρα λογικα χρωμιωνεται ολοκληρη.
    Εκτος ειδικων περιπτωσεων οπου η θαλαμη μονο χρωμιωνεται και η υπο-
    λοιπη καννη με τα σταθερα συνηθως τσοκ μενουν αχρωμιωτα.

    Υπάρχουν διάφορες τεχνικές επιχρωμίωσης του ατσαλιού, όλες βασίζονται στην απλή χημεία σύμφωνα με την οποία το χρώμιο είναι δραστικότερο μετάλλο ηλεκτροχημικά από το σίδερο. Οι διαφορετικές μέθοδοι δίνουν διαφορετικό αποτέλεσμα…

    Όσο για την χρωμίωση εάν είναι πλήρης στην κάννη ή όχι εξαρτάται από την παρτίδα του όπλου, το εργοστάσιο κατασκευής, την μέθοδο συναρμολόγησης της κάννης, και από πολλά άλλα (από τον ανάδρομο Ερμή, το πως πέρασε το προηγούμενο βράδυ ο τεχνίτης κτλ ;) )…
    Επιγραμματικά υπάρχουν όπλα που έχουν χρωμιωμένους αυλούς αλλά όχι θαλάμες όχι κώνους, υπάρχουν όπλα που έχουν χρωμιωμένες μόνο τις θαλάμες, όπλα που έχουν χρωμιωμένους αυλούς+κώνους αλλά όχι θαλάμες κ.ο.κ. Κοινώς παίζουν όλοι οι συνδιασμοί…. Για να το επιβεβαιώσεις χρειάζεσαι όπως είπε ο Βάγγος κατάλληλα εργαλεία και κατάλληλα χημικά για να επιβεβαιώσουν την ύπαρξη ή όχι χρωμίου επάνω στο κομμάτι της κάννης που εξετάζεις! Κοινώς η πιο οικονομική μέθοδος για να το διαπιστώσεις είναι να το στείλεις σε κάποιον οπλουργό! (ο οποίος να έχει τα απαραίτητα εργαλεία, όχι δουλειές με το μάτι…)

    Φιλικά,
    Κώστας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1278
    vagos-benelli1 στις #314293

    Ωραίος ο Βάγγος!!

    Υπάρχουν διάφορες τεχνικές επιχρωμίωσης του ατσαλιού, όλες βασίζονται στην απλή χημεία σύμφωνα με την οποία το χρώμιο είναι δραστικότερο μετάλλο ηλεκτροχημικά από το σίδερο. Οι διαφορετικές μέθοδοι δίνουν διαφορετικό αποτέλεσμα…

    Όσο για την χρωμίωση εάν είναι πλήρης στην κάννη ή όχι εξαρτάται από την παρτίδα του όπλου, το εργοστάσιο κατασκευής, την μέθοδο συναρμολόγησης της κάννης, και από πολλά άλλα (από τον ανάδρομο Ερμή, το πως πέρασε το προηγούμενο βράδυ ο τεχνίτης κτλ ;) )…
    Επιγραμματικά υπάρχουν όπλα που έχουν χρωμιωμένους αυλούς αλλά όχι θαλάμες όχι κώνους, υπάρχουν όπλα που έχουν χρωμιωμένες μόνο τις θαλάμες, όπλα που έχουν χρωμιωμένους αυλούς+κώνους αλλά όχι θαλάμες κ.ο.κ. Κοινώς παίζουν όλοι οι συνδιασμοί…. Για να το επιβεβαιώσεις χρειάζεσαι όπως είπε ο Βάγγος κατάλληλα εργαλεία και κατάλληλα χημικά για να επιβεβαιώσουν την ύπαρξη ή όχι χρωμίου επάνω στο κομμάτι της κάννης που εξετάζεις! Κοινώς η πιο οικονομική μέθοδος για να το διαπιστώσεις είναι να το στείλεις σε κάποιον οπλουργό! (ο οποίος να έχει τα απαραίτητα εργαλεία, όχι δουλειές με το μάτι…)

    Φιλικά,
    Κώστας

    Κωστα Αθηνα μενεις?,εχεις pm

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    ΙΝΠ στις #314217

    ο καθενας πιστευει οτι θελει τη να σας πω εγω τωρα

    βαζωντας ενα στηχιματακι μετα ειμαι σηγουρος οτι καταλαβεται ;)

    Δυσκολες εποχες για στοιχηματα…
    Ετσι κιαλλως γνωμες διατυπωνουμε καλοπροαιρετα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    geo winchester στις #314212

    Δυσκολες εποχες για στοιχηματα…
    Ετσι κιαλλως γνωμες διατυπωνουμε καλοπροαιρετα.

    φιλε jnp δεν ειναι γνωμη ειναι τσεκαρισμενο αλωστε οι πιο πολλοι εδω μεσα ξερουν ποσο εχω ψαχτει με τη βλητηκη, τις κανες, κοντακια, και γενηκοτερα τα οπλα οπως ειπα οι περισοτεροι κωνοι ειναι αχρομιοτοι τα μονα οπλα που εχουν χρομιομενους κωνους μηλαμε για οπλα μαζικης παραγωγης ειναι τα beretta 391 optima, A400 optima, grey stoune, browning maxus κατα τα αλλα ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει εγω δεν εχω κανενα προβλημα ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    ΙΝΠ στις #313914

    φιλε jnp δεν ειναι γνωμη ειναι τσεκαρισμενο αλωστε οι πιο πολλοι εδω μεσα ξερουν ποσο εχω ψαχτει με τη βλητηκη, τις κανες, κοντακια, και γενηκοτερα τα οπλα οπως ειπα οι [u]περισοτεροι[/u] κωνοι ειναι αχρομιοτοι τα μονα οπλα που εχουν χρομιομενους κωνους μηλαμε για οπλα μαζικης παραγωγης ειναι τα beretta 391 optima, A400 optima, grey stoune, browning maxus κατα τα αλλα ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει εγω δεν εχω κανενα προβλημα ;)

    Δηλαδη μιλαμε για τα τελευταια μοντελακια.
    Ισως βελτιωθηκε η τεχνολογια χρωμιωσης.
    Ευχαριστω,Γιαννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    geo winchester στις #313913

    Δηλαδη μιλαμε για τα τελευταια μοντελακια.
    Ισως βελτιωθηκε η τεχνολογια χρωμιωσης.
    Ευχαριστω,Γιαννης

    τι ευχαρηστεις φιλε μου εδω ειμαστε για να τα λεμε, να σε καλα παντως!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #168698

    Γιώργο αναφέρεις την maxus, τελικά τι έχει χρωμιωμένο αυτό το όπλο;;; Η διαφήμιση λέει για τις θαλάμες αλλά δεν αναφέρει τπτ παραπάνω νομίζω.

    φιλικά,
    Κώστας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    geo winchester στις #313912

    Γιώργο αναφέρεις την maxus, τελικά τι έχει χρωμιωμένο αυτό το όπλο;;; Η διαφήμιση λέει για τις θαλάμες αλλά δεν αναφέρει τπτ παραπάνω νομίζω.

    φιλικά,
    Κώστας

    κωστη η maxus εχει ολη την κανη χρομιωμενη, τα μονα οπλα που βγαζει η browning αχρομιοτα ειναι η pfoenix το β25 και ενα δικανο πιο παλιο που δεν θημαμαι τωρα να σου πω
    αν ξεχασα καποιο sory! ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #313900

    φιλε jnp δεν ειναι γνωμη ειναι τσεκαρισμενο αλωστε οι πιο πολλοι εδω μεσα ξερουν ποσο εχω ψαχτει με τη βλητηκη, τις κανες, κοντακια, και γενηκοτερα τα οπλα οπως ειπα [b]οι [u]περισοτεροι[/u] κωνοι ειναι αχρομιοτοι [/b]τα μονα οπλα που εχουν χρομιομενους κωνους μηλαμε για οπλα μαζικης παραγωγης ειναι τα beretta 391 optima, A400 optima, grey stoune, browning maxus κατα τα αλλα ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει εγω δεν εχω κανενα προβλημα ;)

    [font=”Verdana”]Γιώργη, μήπως γνωρίζεις για ποιο λόγο γινόταν αυτό;
    Έτσι που το σκέφτομαι, δεν καταλαβαίνω γιατί να επιχρωμιώνουν θαλάμη και αυλό και να αφήνουν τον κώνο αχρωμίωτο, εκτός κι αν θεωρούσαν ότι υπάρχει συγκεκριμένος σοβαρός λόγος, αφού και τεχνικά είναι πιο δύσκολο, πιστεύω, από το να χρωμιώνουν συνολικά το εσωτερικό της κάννης.
    (Όπως έχω ξαναγράψει, όταν υπηρετούσα τη στρατιωτική μου θητεία, στο εργοστάσιο αρμάτων στο Βελεστίνο (προ 25ετίας!), έτυχε να παρακολουθώ από κοντά την επιχρωμίωση διαφόρων εξαρτημάτων των αρμάτων, κι έχω μια γενική εικόνα της διαδικασίας).
    Υ.Γ. Μήπως ξέρεις και για τα δίκαννα SKB, τι κώνο έχουν, χρωμιωμένο ή αχρωμίωτο;
    Ευχαριστώ. Φιλικά, [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    geo winchester στις #313884

    καλημερα πατριωτη!!!

    [font=”Verdana”]Γιώργη, μήπως γνωρίζεις για ποιο λόγο γινόταν αυτό;
    Έτσι που το σκέφτομαι, δεν καταλαβαίνω γιατί να επιχρωμιώνουν θαλάμη και αυλό και να αφήνουν τον κώνο αχρωμίωτο, εκτός κι αν θεωρούσαν ότι υπάρχει συγκεκριμένος σοβαρός λόγος, αφού και τεχνικά είναι πιο δύσκολο, πιστεύω, από το να χρωμιώνουν συνολικά το εσωτερικό της κάννης.
    (Όπως έχω ξαναγράψει, όταν υπηρετούσα τη στρατιωτική μου θητεία, στο εργοστάσιο αρμάτων στο Βελεστίνο (προ 25ετίας!), έτυχε να παρακολουθώ από κοντά την επιχρωμίωση διαφόρων εξαρτημάτων των αρμάτων, κι έχω μια γενική εικόνα της διαδικασίας).
    Υ.Γ. Μήπως ξέρεις και για τα δίκαννα SKB, τι κώνο έχουν, χρωμιωμένο ή αχρωμίωτο;
    Ευχαριστώ. Φιλικά, [/font]

    προφανως για καποιο τεχνικο λογο δεν χρομιωναν τους κωνους ,ολα τα οπλα που εγραψα οτι ειναι χρομιωμενοι οι κωνοι τους εχουν και μια επιμηκηνση της ταξεως των 7-8 εκ.περιπου, μπορει και η γωνια ενος κωνου που ειναι 2 εκ. να μην επετρεπε να γηνει η ακομα και οι ιδιοι να μην το επιδιωκαν για ενα τοσο μικρο κωνο, εγω πιστευω οτι ενας τοσο μικρος και αποτομος σε γωνια κωνος μπορει να δημιουργουσε προβλημα στο χρομιο καποια στηγμη μετα απο χιλιαδες τουφεκιες ενω ενας επιμηκημενος κωνος δεν εχει τετοια προβληματα λογο της υπερπροδευτηκης γωνιας το. skb εχει αχρομιοτους κωνους στα 2εκ.περιπου

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 256 έως 270 (από 279 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων