Καθαρισμός κοίλου κάνης

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 279 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #363776

    ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΡΙΞΕ ΚΑΥΤΟ ΝΕΡΟ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΑΝΗ ΚΑΙ ΑΣΤΗ ΝΑ ΚΡΥΩΣΕΙ…ΠΡΟΣΕΧΕ ΜΗΝ ΠΙΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ ΤΗΝ ΚΑΝΗ!
    ΜΕΤΑ ΣΚΟΥΠΙΣΕ ΤΗΝ ΚΑΛΑ ΜΕΣΑ ΕΞΩ!ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΤΕΓΝΩΣΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΠΕΡΑΣΕ ΤΗΝ ΛΑΔΙ!
    ΜΗΝ ΦΟΒΗΘΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΣΚΟΥΡΙΑΣΕΙ…ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΑΝ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΛΑΔΙ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΕΓΝΩΣΕΙ ΚΑΛΑ!
    ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΚΑΙ ΣΤΑ 2 ΟΠΛΑ ΜΟΥ ΤΑ ΕΠΙΜΟΝΑ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ!

    Το ξέρω ότι δεν θα σκουριάσει αλλά δεν είναι αυτό το ζήτημα παιδιά. Εκτός του ότι δεν μου πάει να ρίχνω νερά και δυνατες αλλοιφές σε καινούριο όπλο, το θέμα είναι γιατί να συμβαίνει αυτό. Όλα αυτά να τα έκανα αν έβρησκα κανένα τουφέκι παρατημένο μέσα στην σκουριά κτλ. Σε καινούριο όμως δεν το καταλαβαίνω.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #126214

    Kαλημερα

    Νομιζω οτι τα ρινισματα που βρηκες δεν ηταν απο τιποτα αλλο, παρα απο τα σκαγια. Το Hoppe's κανει δουλεια καλη. Και ενα βουρτσακι μεταλλικο, αυτο με τα κυκλικα σπειρωματα, με ενα πανακι γυρω του, επισης δουλευει σε μενα καλα. Επισης, καπου ειχα διαβασει, σε ενα αρθρο του Κυπριδημου, οτι ειχε χρησιμοποιησει και γυαλιστικο μεταλλων για να καθαρισει τις κανες απο οπλο, με καλα αποτελεσματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #126221

    Συγγνώμη που δεν το διευκρίνησα. Τα ρινίσματα που βλέπεις είναι από τις μολυβδώσεις της κάννης. Τώρα το αν εξηγείται ή όχι είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Φταίει ο κώνος, φταίει η λείανση, φταίνε τα φυσίγγια, κάτι φταίει τέλος πάντων, που μπορεί να διορθώνεται μπορεί και όχι. Το θέμα εδώ είναι το καθάρισμα.

    Για τον φίλο που ρώτησε για την βούρτσα, έχω βρει δυο φορές στην Αθήνα, μία στον Καλκαντζάκο και μία στον Κούρκουλο. Κόστος αν θυμάμαι καλά, 20 ευρώ περίπου. Μόλις παραμορφωθεί, την τυλίγουμε με πολύ ψιλό σύρμα κατσαρόλας (που είναι σαν μαλλί) και συνεχίζουμε να προσθέτουμε όσο φθείρεται. Σε συνδυασμό με ένα καλό καθαριστικό, όπως Nitro Solvent, Bore Paste, Powder Blast κ.α., έχουμε άριστα αποτελέσματα.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    143
    Ανώνυμος στις #363798

    Tα ρινίσματα είναι μολυβδώσεις απο τα σκάγια, δημιουργούνται συνήθως απο φυσίγγια χωρίς συγκεντρωτήρα σε συνδιασμό με ψιλά μαλακά σκάγια δεν είναι όμως απίθανο να γίνει και με χοντρά σε μένα παρουσιάζεται με τα 10άρια, με μια ορυχάλκινη τρίχινη βούρτσα και λάδι φεύγουν αν επιμένουν υπάρχουν ειδικά σκευάσματα για το εσωτερικό της κάνης που διαλύουν τον μόλυβδο, όποιος τα χρησιμοποιήσει θα προσέξει πολύ να μην πέσουν στην εξωτερική βαφή της κάνης γιατί θα την καταστρέψουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #363809

    Συγγνώμη που δεν το διευκρίνησα. Τα ρινίσματα που βλέπεις είναι από τις μολυβδώσεις της κάννης. Τώρα το αν εξηγείται ή όχι είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Φταίει ο κώνος, φταίει η λείανση, φταίνε τα φυσίγγια, κάτι φταίει τέλος πάντων, που μπορεί να διορθώνεται μπορεί και όχι. Το θέμα εδώ είναι το καθάρισμα.

    Για τον φίλο που ρώτησε για την βούρτσα, έχω βρει δυο φορές στην Αθήνα, μία στον Καλκαντζάκο και μία στον Κούρκουλο. Κόστος αν θυμάμαι καλά, 20 ευρώ περίπου. Μόλις παραμορφωθεί, την τυλίγουμε με πολύ ψιλό σύρμα κατσαρόλας (που είναι σαν μαλλί) και συνεχίζουμε να προσθέτουμε όσο φθείρεται. Σε συνδυασμό με ένα καλό καθαριστικό, όπως Nitro Solvent, Bore Paste, Powder Blast κ.α., έχουμε άριστα αποτελέσματα.

    Leo θα γίνω λίγο κουραστικός… Μήπως θυμάσαι και μάρκα…?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #126241

    Όχι, δώσε μου λίγο χρόνο και θα το ψάξω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #126244

    To Hopes No9 είναι διαλυτικό στην ουσία και διαλύει τα κατάλοιπα μολύβδου. Η λογική "το χρησιμοποιώ μόνο όταν χρειάζεται και όχι κάθε μέρα" με βρίσκει σύμφωνο. Υπάρχει και Hoppes για τα επιχαλκομένα σκάγια. Βγαίνει σαν προϊόν από το 1903 και αν έκανε ζημιά λόγω ισχυρής χημικής δράσης θα είχε καταργηθεί σίγουρα.

    H Flitz είναι αλοιφή που φτιάχτηκε ειδικά για το γυάλισμα. Καλύπτει τους μικροπόρους του μετάλλου και κάνει καταπληκτική λείανση το οποίο είναι το ζητούμενο από την χρήση της. Ο Κυπρίδημος είχε προτείνει το brasso για μικρότερο κόστος και επειδή μπορεί ο καθένας να το βρεί στο σούπερ μάρκετ αλλά δεν παύει να είναι κατώτερο σε σχέση με την flitz την οποία την εξυμνούν όλοι και έχει εξυμνηθεί και στο e-artemis

    Επίσης υπάρχουν μερικοί που προτείνουν να μην χρησιμοποιούνται συρματόβουρτσες στο καθάρισμα (ούτε καν συρματόμαλλο) επειδή στην ουσία γίνεται ένα αργό honing στην κάννη. Βέβαια με τα καινούργια υλικά (όπως π.χ. το phospor bronze) αυτή η άποψη ίσως πηγαίνει στον κάλαθο των αχρήστων…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    338
    giannis kk στις #126246

    Να πω και γω την αποψη μου….

    το hoppes ειναι εξαιρετικο καθαριστικο. Απλα να ξερεις οτι υπαρχουν πολλοι τυποι απο αυτο, και υπαρχει ειδικος τυπος για τις μολυβδοσεις , που πρεπει να απομακρυνεται σχετικα γρηγορα απο την καννη γιατι αλλειωνει το χρωμιο.

    Εγω γενικα χρησιμοποιω απλα λαδια, με την ελεικοειδη βουρτσα που καποιους τρομαζει, παντα καλα λαδομενη ή περιτριγυρισμενη με μαλακο συρμα κατσαρολας. Και με αργες κινησεις απομακρυνω τις μολυβδοσεις.

    Μια αλλη πολυ καλη λυση ειναι το συρμα καθαρισμου κατσαρολας που ειπα παραπανω , το πολυ μαλακο… Με λιγη επιμονη κανει πολυ καλο καθαρισμα και τελειως ακινδυνο.

    Βασικα εγω θεωρω οτι με λιγα περασματα με απλα λαδια (ποιοτικα βεβαια) , γινεται δουλεια.

    Παντως διαφωνω καθετα με το ζεστο νερο στην καννη οπως και με τα διαφορα δυνατα διαλυτικα..

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #126248


    MΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ BERETTA!! ειδικα η συρματοβουρτσα ειναι φανταστικη!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #126249

    Μπράβο ρε Μάνο μερακλή! Αυτή είναι παιδιά η βούρτσα που λέω, η αριστερή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #363828

    Μπράβο ρε Μάνο μερακλή! Αυτή είναι παιδιά η βούρτσα που λέω, η αριστερή.

    Πιο συγκεκριμένα, αν δεν έχω κάνει κάποιο λάθος, θα βρούμε το παραπάνω αξεσουάρ στο παρακάτω link:
    http://www.berettahellas.com/home_2002.asp

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #126255

    ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΕΡΙ ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΩΝ!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #126256

    Αυτό το τελευταίο στην φωτογραφία τι είναι δεν το έχω ξαναδεί…?

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #363840

    Αυτό το τελευταίο στην φωτογραφία τι είναι δεν το έχω ξαναδεί…?

    αυτο το πηρα απο την Αγγλια το καλοκαιρι (3κουτια). δεν ξερω αν υπαρχει εδω. ειναι γερμανικο προϊον ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ!!

    Ο γιος μου που απολυθηκε προσφατα με πηρε τηλ οτι μετα απο βολες δεν καθαριζε το G3, και ειχαν επιθεωρηση και δεν ηξερε τι να κανει
    του πηγα ενα κουτι να καθαρισει αυτος και οι αλλοι στρατιωτες και ο επιθεωρτης επαθε πλακα!!!ρωτουσε απο εδω κι απο εκει τι βαλανε μεσα οι στρατιωτες και εγιναν ετσι τα οπλα!!!!!!!!!!

    ειναι φανταστικο υλικο με τριπλη ενεργεια βαθυ καθαρισμο -λιπανση- συντηριση

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    nikosssss στις #363852

    Ρε ΜΑΝΟ μιας που είσαι μερακλής και ξέρουμε όλοι οτι ενώ έχεις πάνω απο 10 όπλα(τυχερέ….:lol:) τα συντηρείς όπως κανένας άλλος δε γράφεις σύντομα μια καλή διαδικασία καθαρισμού με κάποια υλικά τα οποία θα μας προτίνεις εσύ και τον τρόπο φυσικά???Όπως για παράδειγμα αυτά που έχεις στη φώτο….Πιστεύω οτι θα μας βοηθήσει όλους, για να μη πω τους νέους που δεν έχουν πείρα και δεν ξέρουν τι ακριβώς πρέπει να κάνουν για ένα καλό καθαρισμό του όπλου,όπως εγώ για παράδειγμα,και οτι θα βγάλει πολλους απο την απόγνωση αν καθαρίζουν σωστά το όπλο τους.Αυτά φυσικά τα λέω γιατί έτσι σκέφτομαι εγώ, και πιστεύω πως και μερικοί συνάδελφοι θα έχουν το ίδιο πρόβλημα.Φυσικά μπορεί να μου πει κάποιος πάρε και δοκίμασε μόνος και ότι πιστεύεις οτι είναι καλό καθιέρωσέ το.Όπως ας πούμε με τα φυσίγγια….Παίρνεις 5-6 μάρκες δοκιμάζεις και ότι σου αρέσει αυτό κρατάς.Εδώ όμως δε νομίζω να ισχυεί το ίδιο.Φανταστείτε να πάω εγώ να πάρω 5 διαφορετικές μάρκες υγρών καθαρισμού, 5 διαφορετικά λάδια καθαρισμου και οτι άλλο τελος πάντων και κάθε φορά που είναι να καθαρίσω το όπλο να πετάω και ένα πάνω και όποιο καθαρίζει καλύτερα το κρατάω.Παει το όπλο…Δε λέω ότι δε ξέρω να καθαρίζω το όπλο και άλλωστε έχω διαβάσει πολλά θέματα εδω μέσα περι καθαρισμού όπως και απο αλλού, απλά μια άποψη απο κάποιον έμπειρο νομίζω θα βοηθήσει αρκετά.Αν λοιπόν δεν είναι χρονοβόρο και μπορείς να το κάνεις πολύ ευχαρίστως…Φιλικά..

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 279 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων