Καθαρισμός κοίλου κάνης

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 279 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #363856

    Ρε ΜΑΝΟ μιας που είσαι μερακλής και ξέρουμε όλοι οτι ενώ έχεις πάνω απο 10 όπλα(τυχερέ….:lol:) τα συντηρείς όπως κανένας άλλος δε γράφεις σύντομα μια καλή διαδικασία καθαρισμού με κάποια υλικά τα οποία θα μας προτίνεις εσύ και τον τρόπο φυσικά???Όπως για παράδειγμα αυτά που έχεις στη φώτο….Πιστεύω οτι θα μας βοηθήσει όλους, για να μη πω τους νέους που δεν έχουν πείρα και δεν ξέρουν τι ακριβώς πρέπει να κάνουν για ένα καλό καθαρισμό του όπλου,όπως εγώ για παράδειγμα,και οτι θα βγάλει πολλους απο την απόγνωση αν καθαρίζουν σωστά το όπλο τους.Αυτά φυσικά τα λέω γιατί έτσι σκέφτομαι εγώ, και πιστεύω πως και μερικοί συνάδελφοι θα έχουν το ίδιο πρόβλημα.Φυσικά μπορεί να μου πει κάποιος πάρε και δοκίμασε μόνος και ότι πιστεύεις οτι είναι καλό καθιέρωσέ το.Όπως ας πούμε με τα φυσίγγια….Παίρνεις 5-6 μάρκες δοκιμάζεις και ότι σου αρέσει αυτό κρατάς.Εδώ όμως δε νομίζω να ισχυεί το ίδιο.Φανταστείτε να πάω εγώ να πάρω 5 διαφορετικές μάρκες υγρών καθαρισμού, 5 διαφορετικά λάδια καθαρισμου και οτι άλλο τελος πάντων και κάθε φορά που είναι να καθαρίσω το όπλο να πετάω και ένα πάνω και όποιο καθαρίζει καλύτερα το κρατάω.Παει το όπλο…Δε λέω ότι δε ξέρω να καθαρίζω το όπλο και άλλωστε έχω διαβάσει πολλά θέματα εδω μέσα περι καθαρισμού όπως και απο αλλού, απλά μια άποψη απο κάποιον έμπειρο νομίζω θα βοηθήσει αρκετά.Αν λοιπόν δεν είναι χρονοβόρο και μπορείς να το κάνεις πολύ ευχαρίστως…Φιλικά..

    Ναι ναι συμφωνώ και γώ Μάνος Μάνος … :D …πές μας μια αξιόπιστη διαδικασία, μόνο μην μας στείλεις στην Αγγλία να αγοράσουμε καθαριστικα :)


    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #126270

    ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΙΔΙΑ.
    καθαρισμος οπλων!
    ξεκινω οτι ειχα την τυχη ο συγχωρεμενος πατερας μου ηταν οπλουργος επι 35 χρονια του Ελληνικου στρατου.
    αυτος μου εμαθε ολα τα μυστικα ΑΡΙΣΤΟΥ καθαρισμου οπλου!!!!!!!!!!και τι υλικα να χρησιμοποιω
    ενεργεια 1
    οι γυναικες τα λουλουδια και τα οπλα ειναι αντρικη υποθεση!!!!!!!!!!!!
    δεν υπαρχει περιπτωση να βγει για κυνηγι η να επιστρεψει οπλο και να μην συντηρηθει!!!!!!!!!!!!!!
    (αυτα που λενε μερικοι οτι το δικο μου οπλο δεν χρειαζεται τιποτα αλλα μονο μια φορα τον χρονο τ΄ακουω βερεσε!!!!!!!!!)
    οταν αγορασα πριν δυο χρονια το καινουργιο σπιτι μου εψαχνα να βρω ενα ειδικο χωρο για να κανω το εργαστηριο μου του χομπυ μου της τρελας μου!!!!!
    εχω ενα εργαστηριο(θα βαλω φωτο)20 τ.μ. και εχω ολα τα εργαλεια μου που μου χρειαζονται για τα οπλα μου!
    διαλυω το οπλο(καραμπινα ή δικαννο)ψεκαζω με NITRO G96 την καννη ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ εσωτερικα που γυριζω απο το κυνηγι.
    την αφηνω για 15 λεπτα!κανω ενα τσιγαρο και ασχολουμαι παραλληλα με τον καθαρισμο του κορμου του οπλου επαναλαμβανω καθε φορα!!
    χρησιμοποιω το λιπαντικο(εσωτερικα του κορμου) τριπλης ενεργειας G96 ΑΡΙΣΤΟ!!!!!!!!!!!!!Στα σημεια που κινειται το κλειστο μια πολυ ελαφρια στρωση του ειδικου γρασου SUPER LUBE.
    επιστρεφω στην καννη και αφου πιω το καφεδακι μου σκουπιζω με πανια βαμβακερα που μου δινουν φιλοι βιοτεχνες το νιτρο να φυγει τελειως.
    περνω την καννη με την βουρτσα της Beretta ΑΡΙΣΤΟ ΥΛΙΚΟ 5-6 φορες,καθε φορα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!το νιτρο εκανε την δουλεια του!!ψεκαζω μεσα στην καννη το λιπαντικο G96 το αφηνω 5 λεπτα κανω ενα τσιγαρο και το σκουπιζω τελειως μα τελειως!!!!!!!!!εχω μια πεντακαθαρη καννη ετοιμοπολεμη.
    αφου δεσω το οπλο το ψεκαζω ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΛΙΠΑΝΤΙΚΟ SUPER LUBE το οποιο εχει την δυνατοτητα να πιανει μιας μορφης κρουστας, εξωτερικα συντηρει απολυτα το οπλο!!!!!!!!!!
    την διαφορα την καταλαβαινεις σε υγρο καιρο-ομιχλη-βροχη!! δεν πιανει καθολου υγρασια νερο επανω.
    το ιδιο κανω και στα δικαννα μου.επιπλεον παιρνω τα ξυλινα μερη καθε 5 κυνηγια με το ειδικο λαδι HOPPE'S το οποιο το αφηνω για 2 ωρες και υστερα το τριβω με μαλλινο υφασμα. επισης στα σημεια που σπαει το δικαννο βαζω μια πολυ ελαφρια στρωση γρασου Super Lube.
    ΑΥΤΑ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ.
    ΘΑ ΠΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ!!Ο ΚΟΣΜΟΣ ΝΑ ΧΑΛΑΣΕΙ ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΖΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕ ΤΟ ΟΠΛΟ ΜΑΣ.

    ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΛΥΣΩ ΑΠΟΡΙΕΣ ΟΠΟΙΟΥ ΘΕΛΕΙ

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #126272

    ξεχασα να γραψω:
    οταν χρησιμοποιουμε αυτα τα υλικα καλο ειναι να φοραμε γαντια ιατρικα. διοτι ειναι και καυστικα υλικα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    nikosssss στις #363872

    ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΙΔΙΑ.
    καθαρισμος οπλων!
    ξεκινω οτι ειχα την τυχη ο συγχωρεμενος πατερας μου ναναι οπλουργος επι 35 χρονια του Ελληνικου στρατου.
    αυτος μου εμαθε ολα τα μυστικα ΑΡΙΣΤΟΥ καθαρισμου οπλου!!!!!!!!!!και τι υλικα να χρησιμοποιω
    ενεργεια 1
    οι γυναικες τα λουλουδια και τα οπλα ειναι αντρικη υποθεση!!!!!!!!!!!!
    δεν υπαρχει περιπτωση να βγει για κυνηγι η να επιστρεψει οπλο και να μην συντηρηθει!!!!!!!!!!!!!!
    (αυτα που λενε μερικοι οτι το δικο μου οπλο δεν χρειαζεται τιποτα αλλα μονο μια φορα τον χρονο τ΄ακουω βερεσε!!!!!!!!!)
    οταν αγορασα πριν δυο χρονια το καινουργιο σπιτι μου εψαχνα να βρω ενα ειδικο χωρο για να κανω το εργαστηριο μου του χομπυ μου της τρελας μου!!!!!
    εχω ενα εργαστηριο(θα βαλω φωτο)20 τ.μ. και εχω ολα τα εργαλεια μου που μου χρειαζονται για τα οπλα μου!
    διαλυω το οπλο(καραμπινα ή δικαννο)ψεκαζω με NITRO G96 την καννη ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ εσωτερικα που γυριζω απο το κυνηγι.
    την αφηνω για 15 λεπτα!κανω ενα τσιγαρο και ασχολουμαι παραλληλα με τον καθαρισμο του κορμου του οπλου επαναλαμβανω καθε φορα!!
    χρησιμοποιω το λιπαντικο(εσωτερικα του κορμου) τριπλης ενεργειας G96 ΑΡΙΣΤΟ!!!!!!!!!!!!!Στα σημεια που κινειται το κλειστο μια πολυ ελαφρια στρωση του ειδικου γρασου SUPER LUBE.
    επιστρεφω στην καννη και αφου πιω το καφεδακι μου σκουπιζω με πανια βαμβακερα που μου δινουν φιλοι βιοτεχνες το νιτρο να φυγει τελειως.
    περνω την καννη με την βουρτσα της Beretta ΑΡΙΣΤΟ ΥΛΙΚΟ 5-6 φορες,καθε φορα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!το νιτρο εκανε την δουλεια του!!ψεκαζω μεσα στην καννη το λιπαντικο G96 το αφηνω 5 λεπτα κανω ενα τσιγαρο και το σκουπιζω τελειως μα τελειως!!!!!!!!!εχω μια πεντακαθαρη καννη ετοιμοπολεμη.
    αφου δεσω το οπλο το ψεκαζω ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΛΙΠΑΝΤΙΚΟ SUPER LUBE το οποιο εχει την δυνατοτητα να πιανει μιας μορφης κρουστας εξωτερικα συντηρει απολυτα το οπλο!!!!!!!!!!
    την διαφορα την καταλαβαινεις σε υγρο καιρο-ομιχλη-βροχη!! δεν πιανει καθολου υγρασια επανω.
    το ιδιο κανω και στα δικαννα μου.επιπλεον παιρνω τα ξυλινα μερη καθε 5 κυνηγια με το ειδικο λαδι HOPPE'S το οποιο το αφηνω για 2 ωρες και υστερα το τριβω με μαλλινο υφασμα.επισης στα σημεια που σπαει το δικαννο βαζω μια πολυ ελαφρια στρωση γρασου Super Lube.
    ΑΥΤΑ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ.
    ΘΑ ΠΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ!!Ο ΚΟΣΜΟΣ ΝΑ ΧΑΛΑΣΕΙ ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΖΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕ ΤΟ ΟΠΛΟ ΜΑΣ.

    ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΛΥΣΩ ΑΠΟΡΙΕΣ ΟΠΟΙΟΥ ΘΕΛΕΙ

    MANO ήσουνα κατατοπιστικότατος…Απο βδομάδα θα πάω να αγοράσω τα προιόντα και θα χρησιμοποιώ αυτά απο δω και περα.Thanks και παλι…:lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    101
    tth στις #363881

    Μην τον ακουτε, ειναι βαλτος απο τις καπνοβιομηχανιες…. :lol: :D :) Ακους εκει ,για να καθαρισει ενα παλιοντουφεκο ,καπνιζει τρια τσιγαρα.Εγω που δεν καπνιζω δηλ. θα μεινει ακαθαρτο το τουφεκι μου? :P

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #126278

    με μεγαλη μου χαρα να σου το καθαρισω εγω!!
    ξερεις ποσοι φιλοι κυνηγοι ερχονται………………. καπνιστες και μη?
    αλλωστε εχω παρει αδεια για καπνιζοντες!!!!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    101
    tth στις #363886

    Ευχαριστω πολυ, αλλα ,απολαμβανω τις μυρωδιες και τις διαφορες αναθυμιασεις περισσοτερο απο τον καπνο του τσιγαρου το οποιο εχω κοψει εδω και 5 χρονια .Παντως οταν δεν καθαριζω οπλα ,καθαριζω μηχανακια ψαρεματος και οτι αλλο βρεθει στο δρομο μου…Στην αποθηκη μου παντως οπως και στο γραφειο μου το καπνισμα επιτρεπεται για ολους ανεξαιρετως. :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    520
    mixgik στις #363887

    με μεγαλη μου χαρα να σου το καθαρισω εγω!!
    ξερεις ποσοι φιλοι κυνηγοι ερχονται………………. καπνιστες και μη?
    αλλωστε εχω παρει αδεια για καπνιζοντες!!!!!!!!!!!!

    ΦΙΛΕ ΜΑΝΟ ΘΑ ΣΕ ΖΑΛΙΣΩ ΛΙΓΟ Κ ΕΓΩ…..ΓΙΑ ΤΟ NITRO G96 ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΑΝ Η ΚΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΧΡΩΜΙΩΜΕΝΗ Η ΟΧΙ ?

    ΤΙ ΥΛΙΚΟ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΚΟΥΡΙΕΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΣΤΗΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΜΙΑΣ ΚΑΝΗΣ (ΣΤΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΚΡΥΒΕΙ Η ΠΑΠΙΑ ) .
    ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΕΝΑ ΛΑΔΙ HILLMAN KAI TO ETΡΙΨΑ ΜΕ ΥΦΑΣΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΑ Κ 100% ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ …

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #363889

    ΦΙΛΕ ΜΑΝΟ ΘΑ ΣΕ ΖΑΛΙΣΩ ΛΙΓΟ Κ ΕΓΩ…..ΓΙΑ ΤΟ NITRO G96 ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΑΝ Η ΚΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΧΡΩΜΙΩΜΕΝΗ Η ΟΧΙ ?
    [color=”#ff0000″]φιλε μου κανενα προβλημα[/color]
    ΤΙ ΥΛΙΚΟ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΚΟΥΡΙΕΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΣΤΗΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΜΙΑΣ ΚΑΝΗΣ (ΣΤΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΚΡΥΒΕΙ Η ΠΑΠΙΑ ) .
    ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΕΝΑ ΛΑΔΙ HILLMAN KAI TO ETΡΙΨΑ ΜΕ ΥΦΑΣΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΑ Κ 100% ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ …
    [color=”#ff0000″]θα σου γραψω το βραδυ οταν θα παω σπιτι γιατι ειμαι στο γραφειο και δεν θυμαμαι ακριβως τον τιτλο του υλικου[/color]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    682
    vickers2 στις #126287

    ρε παιδια εμενα που το δικανο ανοιγει μεχρι ενα σημειο,δλδ το μηχανοσμο σκανδαλης κ τα συνναφη εσωτερικα που δεν μπορω να ανοιξω πως να τα καθαρισω???αναγκαστικα οπλουργο???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #126289

    Όχι βέβαια. Τι όπλο έχεις;

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #126290

    Μάνο σε ευχαριστώ πολύ, θα εκτυπώσω το κείμενο και θα πάω στα μαγαζιά με αυτό. Είμαι και γω της άποψης ότι κάθε φορά πρέπει να καθαρίζεται το όπλο. Έτσι έμαθα από τον πατερα μου και αν δεις ένα δίκανο που έχει από τον δικό του τον πατερα (τον παππού μου) θα νομίζεις ότι το αγόρασε χθες. Μήπως ξέρεις αυτό το hoppes ποιος το πουλάει γιατί πήρα στον καλκαντζάκο και μου είπε πως το συγκεκριμένο δεν το φέρνει.

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #126291

    ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΤΑ ΠΟΥΛΑΝΕ
    ΡΩΤΗΣΕ ΤΟΝ LEO ΑΥΤΟΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΞΕΡΕΙ

    ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΞΕΡΩ.
    ΑΝ ΤΥΧΟΝ ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΕΙΣ ΘΑ ΣΟΥ ΤΟ ΣΤΕΙΛΩ ΕΓΩ ΑΠΟ ΕΔΩ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    682
    vickers2 στις #363902

    Όχι βέβαια. Τι όπλο έχεις;

    δικανο vickers λεει οτι ειναι,10 ετων.μετα το ξεβιδωμα της μεγαλης βιδας στο κοντακι δεν υπαρχει τιποτα.ειναι ολο κλειστο σα το μπλοκ του.θα ερθω μια μερα σκοπευτηριο κ.λεο να τα πουμε κατ'ιδιαν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    682
    vickers2 στις #126295

    αυτο το hoppes που ειπατε ειν αι για ξυλινα μερη?επειδη ειπατε οτι περναμε τα ξυλα με δαυτο.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 279 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων