ΦΑΣΙΑΝΟΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 77 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/05/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    433
    Giorgos.1 στις #127352

    Ενα φυσιγγι της Nobel Sport που φτιαχνει για φασιανο 37 γραμμαρια Νο 7 σκαγια. Στις ρεζερβες (δεν εχω παει απο οσο εχω ακουσει και διαβασει) τα πουλια ειναι μικροτερων αντιστασεων και δεν εχουν το ιδιο πεταγμα.Αλλα ο αγριος φασιανος ολοκληρο νταμαρι ειναι σιγουρα εχει μεγαλυτερες αντιστασεις απο την φασσα.Απλα αν κυνηγας φασιανο με σκυλια φερμας συνηθως τον ντουφεκας σε πιο κοντινες αποστασεις απο οτι τις φασσες στο καρτερι για αυτο ισως εξηγειται το μικροτερο νουμερο σκαγια για φασιανο απο οτι για την φασσα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/06/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1301
    ximikos00 στις #127357

    Τα άγρια πουλιά κ ειδικά τα κυνηγημένα δν κάθονται στη φέρμα…

    Με τον παραμικρό θόρυβο κρύβονται στα καλάμια…

    Σηκώνονται 20 μέτρα απο το σκυλί στην καλύτερη , παντα μέσα απο το πυκνό και με κατεύθυνση προς αυτό…

    Γιαυτο χοτνρά σκάγια για να μν τραυματίζουμε κ χαλάμε πουλιά…

    Εγώ μετά την τελευταία αποτυχία σκέφτομαι να βάζω 6αρι πρώτο και τα άλλα 2 πίσω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΟΝΤΡΑ , ώστε αν τον χτυπήσω να μείνει σέκος και να μν τον τραυματίσω άδικα…

    Αν αναφέρεσαι φίλε στην επανομή έχει πολλά πουλιά…Πάρα πολλά…
    Αλλα πρέπει να κυνηγας στα σύνορα με το απαγορευμενο…Κ δν ξέρω τα σύνορα εκεί…

    Γνωστοί που πάνε για ψάρεμα μ λένε ότι τους χαζεύουν στο σουρουπο τρεις-τρεις να βγαίνουν τσάρκα…
    Κοπάδια ολόκληρα…

    Δν έχει όμως μόνο εκεί άγριους φασιανούς!!!!
    Εχει κ αλλού!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    164
    SteliosP στις #127364

    Το δύσκολο στον φασιανό είναι να τον βρεις όχι τόσο να τον πάρεις άμα κυνηγάς με σκυλιά φέρμας. Αν δεν σε ξαφνιάσει το πρώτο δευτερόλεπτο που περνει ύψος τότε και με 7ρια πέφτει μετά 5ρια και βάλε. Πέρσυ έιχα παέι διακοπές στη Κροατία σε ένα νισάκι και ήταν γεμάτο φασιανούς οπότε είχα την ευκαιρία να εκπαιδεύσω το σκύλο (και εμένα) σε άγριο φασιανό και επί 20 μέρες πρωί βράδι εκπαιδευτικά. Εκεί είδα το πόσο γρήγορα τρέχει μέσα στο πυκνό και πόσο δύσκολα τον μπλοκάρει ο σκύλος για να τον φερμάρει. Όπως λέει ο χημικός όσο ποιο παλία πουλιά είναι τόσο ποιο μακριά σηκώνονται (αν συκωθούν τελικά) από το σκύλο. Κυνηγάω αρκετά συχνά φασιανούς στα σφακία στη κρήτη και μπορώ να πω ότι τα συγκεκριμένα πουλιά στο πέταγμα είναι πολύ δυνατά σαν τα άγρια, αλλά δέχονται εύκολα φέρμα σε αντίθεση με τους άγριους.

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #365139

    Τα άγρια πουλιά κ ειδικά τα κυνηγημένα δν κάθονται στη φέρμα…

    Με τον παραμικρό θόρυβο κρύβονται στα καλάμια…

    Σηκώνονται 20 μέτρα απο το σκυλί στην καλύτερη , παντα μέσα απο το πυκνό και με κατεύθυνση προς αυτό…

    Γιαυτο χοτνρά σκάγια για να μν τραυματίζουμε κ χαλάμε πουλιά…

    Εγώ μετά την τελευταία αποτυχία σκέφτομαι να βάζω 6αρι πρώτο και τα άλλα 2 πίσω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΟΝΤΡΑ , ώστε αν τον χτυπήσω να μείνει σέκος και να μν τον τραυματίσω άδικα…

    Αν αναφέρεσαι φίλε στην επανομή έχει πολλά πουλιά…Πάρα πολλά…
    Αλλα πρέπει να κυνηγας στα σύνορα με το απαγορευμενο…Κ δν ξέρω τα σύνορα εκεί…

    Γνωστοί που πάνε για ψάρεμα μ λένε ότι τους χαζεύουν στο σουρουπο τρεις-τρεις να βγαίνουν τσάρκα…
    Κοπάδια ολόκληρα…

    Δν έχει όμως μόνο εκεί άγριους φασιανούς!!!!
    Εχει κ αλλού!!!!

    πως τα ξερεις φασιανοκυνηγε το κυνηγι αυτο????
    κυνηγημενος φασιανος αγριος οχι 20 μετρα αλλα 40 μετρα μπροστα απο το σκυλι σηκωνεται!!
    Αντρεα εχεις δικιο!!!!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/05/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    433
    Giorgos.1 στις #365146

    ώτο και τα άλλα 2 πίσω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΟΝΤΡΑ , ώστε αν τον χτυπήσω να μείνει σέκος και να μν τον τραυματίσω άδικα…

    Αν αναφέρεσαι φίλε στην επανομή έχει πολλά πουλιά…Πάρα πολλά…
    Αλλα πρέπει να κυνηγας στα σύνορα με το απαγορευμενο…Κ δν ξέρω τα σύνορα εκεί…

    Γνωστοί που πάνε για ψάρεμα μ λένε ότι τους χαζεύουν στο σουρουπο τρεις-τρεις να βγαίνουν τσάρκα…
    Κοπάδια ολόκληρα…

    Δν έχει όμως μόνο εκεί άγριους φασιανούς!!!!
    Εχει κ αλλού!!!!

    Οχι Επανωμη αλλα πολυ κοντα εκει γυρω. Επανωμη για κυνηγι δεν εχω παει αλλα παω για μπανιο το καλοκαιρι :P

    Σε ενα DVD αυτου του ιταλου που δινει στο εθνος-κυνηγι κυνηγουσε φασιανους με ενα 28αρι !! Τωρα κατα ποσο ηταν αγριοι δεν ξερω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #365150

    Εγω μια φορα συναντησα αγριο φασιανο και τον θυμαμε πολυ καλα…τον ειδα που περασε ενα δρομο σε κυνηγι
    μπεκατσας και πηγα να τον βρω…επαθα την πλακα μου και εγω και το σκυλι με την συμπεριφορα αυτου του πουλιου..

    Το πουλι στο πρωτο και μοναδικο σηκωμα που του εκανα εφυγε οντος στα 20 μετρα ..
    δεν ειχα χοντρα φυσιγγια μαζι μου και τον τουφεκισα με ενα 8αρι και δεν καταλαβε τιποτα..η τουφεκια πηγε πανω του φυσικα
    δευτερη δεν του εριξα γιατι καταλαβα οτι ηταν μακρια για τα 8αρια..λεω θα τον σηκωσω πιο κοντα και θα τον παρω..
    ναι καλα θα ηθελα… :P το πουλι το κυνηγισα σχεδον 1 ωρα με τον σκυλο…φερμα ποντα φερμα ποντα μεσα σε πυκνο
    πευκοτο και να μην μπλοκαρετε με τιποτα ο μαγκας..μας τρελανε 20 φορες θα πηρα θεση να τουφεκισω και αυτος πουθενα
    ολο του εδινε με το ποδι συνεχεια και δεν ελεγε να σταθη πουθενα…τελικα τον παρατησα και εψαξα για καμια μπεκατσα…

    Ρωτησα αν η περιοχη ειχε ποτε φασιανους και μου ειπαν οτι αυτα τα πουλια τα αφησαν εκει πριν 3 χρονια….φανταζομαι τον οριτζιναλ
    αγριο φασιανο τη δυσκολος θα ειναι.. αφου ο κοτετσατος που αγριεψε μου εκανε τετοια κολπα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #365151

    κυνηγουσε φασιανους με ενα 28αρι !! Τωρα κατα ποσο ηταν αγριοι δεν ξερω

    Όχι, αλλά μόλις τους έτσουζε με το 28άρι αγρίευαν! :P Πλάκα πλάκα, το cal 28 έχει φοβερές δυνατότητες. Θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί με αξιώσεις σε πολλά κυνήγια, αρκεί να έχουμε επίγνωση των δυνατοτήτων του και του βεληνεκούς του.

    Πάντως ο άγριος φασιανός δεν μπορεί να κυνηγηθεί αποτελεσματικά με σκυλιά φέρμας. Η καταλληλότερη ράτσα γι αυτό το κυνήγι είναι το springer spaniel. Τα πουλιά αιφνιδιάζονται από το απότομο και πιεστικό "ντου" και σηκώνονται πανικόβλητα. Απόσταση βολής 15 με 25 μέτρα. Οι αμερικάνοι που κυνηγούν πολύ τον άγριο φασιανό, παρομοιάζουν την αντοχή του στα τραύματα με του πρασινοκέφαλου. Και ξέρουμε πόσο αντέχει το πρασινοκέφαλο στα σκάγια. Εκεί θα δεις και τις υπερβολές magnum φυσιγγίων με 4άρια επιχαλκωμένα, αλλά μετά τα 35 – 40 μέτρα είναι πολύ δύσκολο να τον κρατήσεις με απλό φυσίγγι. Και μην ξεχνάμε ότι η τουφεκιά είναι συνήθως από πίσω και έχει πολλά εμπόδια να περάσει μέχρι να φτάσει σε ζωτικά όργανα.

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #127375

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    nikosssss στις #365156

    Οχι Επανωμη αλλα πολυ κοντα εκει γυρω. Επανωμη για κυνηγι δεν εχω παει αλλα παω για μπανιο το καλοκαιρι :P

    Σε ενα DVD αυτου του ιταλου που δινει στο εθνος-κυνηγι κυνηγουσε φασιανους με ενα 28αρι !! Τωρα κατα ποσο ηταν αγριοι δεν ξερω

    Φίλε μου αν μου επιτρέπεις σε ποιά περιοχή κυνηγάς κοντά στη Θεσσαλονίκη και τι θήραμα???Ρωτάω γιατί λόγω απειρείας δεν έχω μέρη να κυνηγήσω και επειδή είμαι απο Θεσσαλονίκη μου ακούστηκε κάπως προσαρμοστικό το μέρος.Δε θα σου φάω τα καρτέρια μην αγχώνεσαι απλά να ξέρω οτι κυνηγάω σε επιτρεπόμενο και ας μη βαράω τίποτα.Απλά να κάνω το χόμπι μου θέλω….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    183
    kostass στις #127377

    Γενικά όμως ο συνάδελφος γράφει ότι τον πήραν τουλάχιστον 8 σκάγια, οπότε πρέπει να το υπολογίσουμε και αυτό. Το μονόκανο μάλλον είναι φούλ τσοκ.

    Σε αντίθετη περίπτωση πιθανότατα δεν θα έπεφτε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/05/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    433
    Giorgos.1 στις #127385

    ΛΕΟ ακριβως με τον τροπο που περιγραφεις ειχα δει σε μια ταινια του Χριστογιαννη να γινεται κυνηγι φασιανου με αυτα τα σκυλια

    http://www.tstv.gr/dogs/dogs_gr.html#pointer

    ΝΙΚΟ εγω νεος κυνηγος ειμαι 1,5 χρονο κυνηγαω δεν ξερω και πολλα μερη ουτε εχω και την δυνατοτητα να ταξιδευω μακρια για το κυνηγι. Κοντα στην Επανωμη πηγαινω στον τριλοφο και τα χωραφια εκει ενδιαμεσα τριλοφο- μεσημερι.Στην εναρξη τρυγονια ειχε αρκετα ειχα παει 1-2 φορες ικανοποιητικο αριθμο εγω δεν εκανα τιποτα απο τρυγονια αλλα ειχα παρει κατα τυχη ορτυκια που μου σηκωθηκαν πολυ χοντρα πουλια ηταν εκεινα της εναρξης.Ορτυκια κραταει αρκετα επειδη το χω περπατησει το μερος ειναι 1-2 σημεια που κατα 80% οταν θα τα περπατουσα με τα ποδια η θα βαρουσα με καλαμι θα σηκωνα. Καθως δεν εχω σκυλο κυριως για τσιχλοκοτυφα παω και οτι ειθε προκυψει.

    ΚΩΣΤΑ ναι φουλ τσοκ ειναι το μονοκαννο.Ενα Baikal . Η βολη δεν ηταν μακρινη πεταχτηκε σχεδον μεσα απο τα ποδια μου οταν ξανοιξε στα 20 μετρα περιπου του εριξα.Ισως και πιο κοντα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    nikosssss στις #365170

    ΛΕΟ ακριβως με τον τροπο που περιγραφεις ειχα δει σε μια ταινια του Χριστογιαννη να γινεται κυνηγι φασιανου με αυτα τα σκυλια

    [url=”http://www.tstv.gr/dogs/dogs_gr.html#pointer”]http://www.tstv.gr/dogs/dogs_gr.html#pointer[/url]

    ΝΙΚΟ εγω νεος κυνηγος ειμαι 1,5 χρονο κυνηγαω δεν ξερω και πολλα μερη ουτε εχω και την δυνατοτητα να ταξιδευω μακρια για το κυνηγι. Κοντα στην Επανωμη πηγαινω στον τριλοφο και τα χωραφια εκει ενδιαμεσα τριλοφο- μεσημερι.Στην εναρξη τρυγονια ειχε αρκετα ειχα παει 1-2 φορες ικανοποιητικο αριθμο εγω δεν εκανα τιποτα απο τρυγονια αλλα ειχα παρει κατα τυχη ορτυκια που μου σηκωθηκαν πολυ χοντρα πουλια ηταν εκεινα της εναρξης.Ορτυκια κραταει αρκετα επειδη το χω περπατησει το μερος ειναι 1-2 σημεια που κατα 80% οταν θα τα περπατουσα με τα ποδια η θα βαρουσα με καλαμι θα σηκωνα. Καθως δεν εχω σκυλο κυριως για τσιχλοκοτυφα παω και οτι ειθε προκυψει.

    ΚΩΣΤΑ ναι φουλ τσοκ ειναι το μονοκαννο.Ενα Baikal . Η βολη δεν ηταν μακρινη πεταχτηκε σχεδον μεσα απο τα ποδια μου οταν ξανοιξε στα 20 μετρα περιπου του εριξα.Ισως και πιο κοντα

    Φίλε μου και εγω στην ίδια περίπτωση είμαι…Και εγώ δεν έχω πείρα και εκτος απο περιοχή Λουδία που πάω αργότερα για παπιά τώρα δεν έχω που να παω.Και εγώ χωρίς σκύλο ψάχνω κάνα μέρος να πηγαίνω να περνάει η ώρα.Εκεί ακριβώς που κυνηγάς???Τρίλοφος Μεσημέρι είναι κοντά στο δρόμο Μουδανιών-Χαλκιδικής ενώ επανομή είναι ποιό χαμηλά προς Θάλασσα…Εσυ πας ανάμεσα ή απο την κάτω μεριά της επανομής???Σε ρωτάω για να ξέρω που επιτρέπεται και που όχι αν είναι να πάω καμιά βόλτα…Μπορούμε και μαζί βέβαια αλλά πρέπει να βολέψει….Άπειρος με άπειρο κάτι θα πιάσουμε….:P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/05/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    433
    Giorgos.1 στις #365173

    Φίλε μου και εγω στην ίδια περίπτωση είμαι…Και εγώ δεν έχω πείρα και εκτος απο περιοχή Λουδία που πάω αργότερα για παπιά τώρα δεν έχω που να παω.Και εγώ χωρίς σκύλο ψάχνω κάνα μέρος να πηγαίνω να περνάει η ώρα.Εκεί ακριβώς που κυνηγάς???Τρίλοφος Μεσημέρι είναι κοντά στο δρόμο Μουδανιών-Χαλκιδικής ενώ επανομή είναι ποιό χαμηλά προς Θάλασσα…Εσυ πας ανάμεσα ή απο την κάτω μεριά της επανομής???Σε ρωτάω για να ξέρω που επιτρέπεται και που όχι αν είναι να πάω καμιά βόλτα…Μπορούμε και μαζί βέβαια αλλά πρέπει να βολέψει….Άπειρος με άπειρο κάτι θα πιάσουμε….:P

    Φιλε Νικο παντου επιτρεπεται εκει. Στην επανωμη εχει καπου απαγορευση αλλα δεν παω προς τα εκει ετσι και αλλιως και δεν ξερω που ειναι το απαγορευμενο και που επιτρεπεται.Ναι στο δρομο Θεσσαλονικης – Μουδιανιων ειναι.Θα παρεις την στροφη για πλαγιαρι και τριλοφο.Εκει που παω ενδιαμεσα ειναι φαινεται η θαλασσα απο καποια σημεια αλλα ειναι πολυ μακρια.Στειλε μου σε μυνημα το κινητο σου αμα ειναι να κανονισουμε να παμε μαζι καμια μερα που θα μας βολεψει και τους δυο. Δυστυχως τωρα που ερχονται οι τσιχλες εγω φευγω Νοεμβριο στρατο και δεν μου εμειναν πολλα κυνηγια.

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #127386

    φιλε nikossss

    οπως σου ειχα υποσχεθει ετοιμασου το Σαββατο μαζι με τον φιλο Αδμητο που ηρθε απο Αθηνα να σε παρω μαζι μου για φασιανο και φασσες.

    θα τα πουμε με τηλ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    nikosssss στις #365174

    φιλε nikossss

    οπως σου ειχα υποσχεθει ετοιμασου το Σαββατο μαζι με τον φιλο Αδμητο που ηρθε απο Αθηνα να σε παρω μαζι μου για φασιανο και φασσες.

    θα τα πουμε με τηλ.

    Έγινε Μάνο θα περιμένω.Έχω μιλήσει ήδη με τον Δημήτρη(Άδμητο) και κανονίσαμε να πάμε για καφέ να κανονίσουμε την εξόρμηση.Αν είναι να πάμε όλοι μαζί τότε ακόμα καλύτερα….Περιμένω…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 77 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Η συζήτηση ‘Μη ενεργά θέματα κυνηγίου’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων