ΦΑΣΙΑΝΟΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 77 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #366131

    Τι παλαβό είναι αυτό; Ελίτσες βλέπω, τσιχλίτσες, βλέπω, σκαμνάκι βλέπω… Όλα καλά ως εδώ… Ο φασιανός πού κολλάει; :D


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    569
    tiohunter στις #128082

    Τον σήκωσε με τα πόδια και του την κάρφωσε!!!
    Πολύ θέλει;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    543
    Kostas στις #366148

    Τον σήκωσε με τα πόδια και του την κάρφωσε!!!
    Πολύ θέλει;

    σωστοοοςςςςς……..
    σε απορτ τσιχλας μου τον εφερε στα μουτρα η σκυλα και ενα 8αρι εκοψε την πορεια του….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/05/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    433
    Giorgos.1 στις #128088

    ΆΑΑΑλληη αισθηση οταν σηκωνεται ο Φασιανος μπροστα σου. Και ειδικα οταν αυτο ειναι τυχαιο συμβαν και σου ερχεται απροσμενα . Βαραει η καρδια φουλ. Τολυαχιστον η δικη μου βαρεσε !!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #366183

    φιλε Ρεθυμνιωτη,αν καποιος συναδελφος απο΄εδω σου ζητουσε να του προτεινεις καποιο φυσιγγι θα του προτεινες καποιο ασχετο ή ενα δοκιμασμενο που το ξερεις καλα?
    τωρα που βλεπω το ΔΥ σημαινει οτι το ξερεις????????
    γιατι κανενας δεν το εγραψε μεχρι τωρα μονο με τα αρχικα!!!
    τους χαιρετισμους μου στο Ρεθυμνο.
    κι αν ερθεις προς τα εδω για κυνηγι (το διαβασα στο μπεκατσα)εχουμε χαρτες και να σου δειξουμε καλους κυνηγοτοπους.

    ΠΟΥ ΛΕΣ ΜΑΝΟ ΤΙΣ ΠΡΟΑΛΛΕΣ ΤΙ ΕΠΑΘΑ?
    ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΠΑΓΑΝΑ ΓΙΑ ΓΟΥΡΟΥΝΙ Κ ΕΝΑΣ ΠΑΠΠΟΥΣ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΡΤΕΡΙ ΤΟΥ Κ ΜΟΥ ΛΕΕΙ,ΓΙΑ ΔΕΣ ΤΙ ΔΡΑΜΙΑΡΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΑΖΩ ΓΙΑ ΠΡΩΤΟ ΦΥΣΥΓΓΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ?ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΤΟ ΚΟΙΤΑΩ,ΒΛΕΠΩ ΕΝΑ ΔΕΛΤΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΦΥΣΥΓΓΙ Κ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΕΙΧΑΝ ΧΑΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΥΚΑΙΡΙΑ.ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΕΦΤΑΡΙ ΤΟΥ ΥΨΗΛΟΥ.
    ΤΟΥ ΛΕΩ Μ ΑΥΤΟ ΑΝ ΤΟΥΦΕΚΙΣΕΙΣ ΓΟΥΡΟΥΝΙ ΤΟ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΑΕΡΑ.
    ΜΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΡΩΤΑΕΙ ΑΦΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΠΑΝΩ ΔΕΛΤΑ,ΑΡΑ ΔΡΑΜΙΑΡΙΑ.
    ΜΕΤΑ ΤΟΥ ΕΞΗΓΗΣΑ Κ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΥ.ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΤΟΝ ΕΛΕΓΑΝ ΜΑΝΩΛΗ ΘΑΤΑΝ ΜΟΝΟΒΟΛΟ ΜΟΥ ΛΕΕΙ.ΕΤΣΙ ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΠΑ Κ ΓΩ Κ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΑ ΚΑΡΤΕΡΙΑ ΜΑΣ. :D :D :D :D

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #128123

    καλα απο τετοια χορτασαμε και ειδικα απο παπουδες

    σε διαλειμα κυνηγιου οπως ειμασταν παρεα και λεγαμε για οπλα και φυσιγγια και βγαζει ενας ενα φυσιγγι και λεει σ΄εμας αυτο ειναι θανατος!!!
    το κοιταζω οπως το κρατουσε και ειχε χρωμα πρασινο (μουχλα-σαπιλα)
    του λεω μ΄αυτο θα ντουφεκισεις τον καπρο?
    και ηταν κι ολη του η ζωνη ιδια!!!ταχω λεει 12 χρονια ετσι στην ζωνη.
    για ριξε ενα του λεω να δουμε αν δουλευει? μονο ιποτα ενα τσαφ ακουστηκε και τιποτα αλλο
    που να δουλεψει……….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/06/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1301
    ximikos00 στις #128145

    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Δν έχω λόγια !!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    340
    SpyrosK στις #366297

    ΆΑΑΑλληη αισθηση οταν σηκωνεται ο Φασιανος μπροστα σου. Και ειδικα οταν αυτο ειναι τυχαιο συμβαν και σου ερχεται απροσμενα . Βαραει η καρδια φουλ. Τολυαχιστον η δικη μου βαρεσε !!

    Εγώ φίλοι έχω την δική μου επέτειο τέτοιες μέρες.
    Πέρυσι πήγα στο χωριό (Ιόνιο) και στις 22/10 το απόγευμα για τσίχλες.
    Αφού για 1 ώρα δεν είδα τίποτα μετακινήθηκα 10-15 μέτρα αριστερότερα και λίγο ψηλότερα στο μικρό διάσελο, έχοντας στο όπλο (Remington 11-87) δύο 9ρια και σαν τρίτο ένα 7,5 Mirrage 28 gr σκοπευτικό από το εξωτερικό . Εκεί παρέμενα ακίνητος, σχετικά καλυμμένος και απογοητευμένος για 5-10 περίπου λεπτά ώσπου ξαφνικά γύρω στα 30-40 μέτρα μπροστά μου, λίγο πιο χαμηλά και πίσω από κάτι ελιές και κυπαρίσσια άκουσα ένα μεγάλο θόρυβο και μια μεγάλη φιγούρα να υψώνεται. Λόγω των δέντρων έχασα στιγμιαία την επαφή, αλλά μετά από 1-2 δλ βλέπω την φιγούρα αρσενικού φασιανού να στρίβει και σε ύψος περί τα 10 μέτρα να περνάει τραβέρσα γύρω στα 15-20 μέτρα δεξιά μου.
    Συγκλονισμένος και σαν να βλέπω …κινηματογράφο!!! σηκώνω το όπλο, μπαμ (μάλλον στον γάμο του καραγκιόζη) μπάμ και βλέπω την δεξιά του πλευρά να χτυπιέται και το πουλί να κλονίζεται, μπάμ και την τρίτη χωρίς να θυμούμαι αποτελέσματα. Το πουλί έχει πάρει την κατιούσα και εγώ έχω ξεκινήσει το 100αρι καθώς προς την κατεύθυνση που πέφτει έχει μικρή χαράδρα με πυκνά βάτα. Το πουλί σκάει στο έδαφος είναι ζωντανό, πεταρίζει αλλά ευτυχώς δεν περπατάει και το προλαβαίνω στην κατηφόρα. Έτσι συλλαμβάνεται και μετά από σχετική …προετοιμασία φωτογραφίζεται 2-3 μέρες αργότερα στην Αθήνα, φωτογραφία που μοιράζομαι μαζί σας.
    Ως ημερομηνία μπήκε η 22/10 καθώς αυτή ήταν η μέρα που εγώ γιορτάζω το δικό μου ΝΑΙ!!!
    Βάρος χωρίς τα εντόσθια 1.300 γρ. Το πουλί είχε τραύματα στο λαιμό και δεξιά στο στήθος και την φτερούγα. Απίστευτο στην κατσαρόλα μετά από μαρινάρισμα και μαγείρεμα της γυναίκας μου (και με γλυκό μπούκοβο).
    Το πουλί είχε σηκωθεί μάλλον για τα περάσει τους συρμάτινους φράχτες (που υπήρχαν ανάμεσά μας) και να πάει για κούρνια (από την κατεύθυνση που είχε – προς τον λόγκο και καθώς ήταν γύρω στις 17:20). Εγώ δεν είχα ξαναδεί σε κυνηγότοπο φασιανό και πολύ περισσότερο δεν ήμουν προετοιμασμένος για τέτοιο ενδεχόμενο. Δούλεψαν όμως καλά τα αντανακλαστικά μου, η τύχη και τουλάχιστον το ένα φυσίγγιο.
    Αν έχεις τύχη διάβαινε !!!!

    Υ/Γ : Μιας και είναι η πρώτη φορά που βάζω φωτογραφία ελπίζω να φαίνεται

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    340
    SpyrosK στις #366298

    …. έχοντας στο όπλο (Remington 11-87) δύο 9ρια και σαν τρίτο ένα 7,5 Mirrage 28 gr σκοπευτικό από το εξωτερικό . Αν έχεις τύχη διάβαινε !!!!

    Υ/Γ : Μιας και είναι η πρώτη φορά που βάζω φωτογραφία ελπίζω να φαίνεται

    Το φυσίγγι 7,5 που γράφω είναι το κάτω αριστερά στο site :

    http://www.clevervr.com/catalogo.html

    Έχουν πάρει χρυσό μετάλιο στην Αθήνα (2004)
    Στο Βέλγιο στο σκοπευτήριο είχε περί τα 5 ευρώ το 2006.
    Έχει ένδειξη σαν "Πολύ σκληρό" και το χρησιμοποιούσαμε στο sporting
    Γνωρίζει αν τα φέρνει κανείς στην Ελλάδα?
    Σαν προιόν της ΕΕ θα πρέπει να έχει καλή τιμή (εκτός αν κάποιος θέλει να τα οικονομήσει σε 1 χρόνο)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/05/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    433
    Giorgos.1 στις #366302

    Αυτα ειναι τα ωραια Σπυρο !! Εκει που δεν το περιμενεις στο κυνηγι που σου παει στραβα σου ερχεται συχνα η καλυτερη ευκαιρια. Και αν την χασεις και αυτην τοτε χεσε μεσα πολυχρονη που δεν γιναμε ευζωνοι θα το θυμασαι για πολυ καιρο και θα σιχτιριζεις ! Εγω οταν σηκωθηκε μεχρι να σηκωσω το οπλο να ριξω περασε πολυ γρηγορα απο το μυαλο μου η σκεψη τι βλεπω τωρα ειναι πραγματικοτητα η οχι τωρα αυτο τι γινεται ! Αστοχησα και οταν τον ξανασηκωσα ε εκει βαρεσε η καρδια τερμα λεω αν ξαναστοχησω τερμα το κυνηγι για ψαρας θα προοριζομαι. Ειχα και 1 βολη με το μονοκαννο μονο. Ευτυχως ηταν ανοιχτωσια εκει που τον σηκωσα σημαδεψα και ψυχραιμα ενταξει εδω που τα λεμε δεν ειναι και ιδιαιτερα δυσκολος στοχος ο φασιανος αν σηκωθει μεσα απο τα ποδια σου δινει πολυ μεγαλο στοχο. Αφου τον κρατησες με τα εννιαρια μια χαρα.Στο πιατο σκαγιωμενος ηταν ? Εγω τις προαλλες που φαγωθηκε δαγκωσα τεσσερα πενταρια :angry: Εχει παντως πολυ σκληρα κοκαλλα για πουλι ο Φασιανος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    340
    SpyrosK στις #366305

    Αυτα ειναι τα ωραια Σπυρο !! Εκει που δεν το περιμενεις στο κυνηγι που σου παει στραβα σου ερχεται συχνα η καλυτερη ευκαιρια. Και αν την χασεις και αυτην τοτε χεσε μεσα πολυχρονη που δεν γιναμε ευζωνοι θα το θυμασαι για πολυ καιρο και θα σιχτιριζεις ! Εγω οταν σηκωθηκε μεχρι να σηκωσω το οπλο να ριξω περασε πολυ γρηγορα απο το μυαλο μου η σκεψη τι βλεπω τωρα ειναι πραγματικοτητα η οχι τωρα αυτο τι γινεται ! Αστοχησα και οταν τον ξανασηκωσα ε εκει βαρεσε η καρδια τερμα λεω αν ξαναστοχησω τερμα το κυνηγι για ψαρας θα προοριζομαι. Ειχα και 1 βολη με το μονοκαννο μονο. Ευτυχως ηταν ανοιχτωσια εκει που τον σηκωσα σημαδεψα και ψυχραιμα ενταξει εδω που τα λεμε δεν ειναι και ιδιαιτερα δυσκολος στοχος ο φασιανος αν σηκωθει μεσα απο τα ποδια σου δινει πολυ μεγαλο στοχο. Αφου τον κρατησες με τα εννιαρια μια χαρα.Στο πιατο σκαγιωμενος ηταν ? Εγω τις προαλλες που φαγωθηκε δαγκωσα τεσσερα πενταρια :angry: Εχει παντως πολυ σκληρα κοκαλλα για πουλι ο Φασιανος.

    Αυτα που μου έκαναν μεγάλη εντύπωση ήταν:
    Αφού έκοψα μπούτια και στήθη από την ραχοκοκαλιά, δεν μπορούσα με τα χέρια να σπάσω την ραχοκοκαλιά του (φοβήθηκα μήπως γίνει η κουζίνα γης …μαδιαμ).
    Στο τραπέζι, στο μπουτάκι του μέτρησα 11-12 τένοντες σαν κοκαλάκια, από το κότσι μέχρι το "γόνατο" στο πάχος της καρφίτσας γεγονός που επιβεβαιώνει ότι ο …τύπος είναι μεγάλος δρομέας.
    Σκάγια δεν βρήκα. Το ίδιο βράδυ βγήκαν τα εντόσθια και μπήκε στο ψυγείο, μετά στην Αθήνα κατάψυξη και στην προετοιμασία δεν είδα τίποτε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/09/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    katsos στις #128453

    Το φυσίγγι 7,5 που γράφω είναι το κάτω αριστερά στο site :

    http://www.clevervr.com/catalogo.html

    Έχουν πάρει χρυσό μετάλιο στην Αθήνα (2004)
    Στο Βέλγιο στο σκοπευτήριο είχε περί τα 5 ευρώ το 2006.
    Έχει ένδειξη σαν "Πολύ σκληρό" και το χρησιμοποιούσαμε στο sporting
    Γνωρίζει αν τα φέρνει κανείς στην Ελλάδα?
    Σαν προιόν της ΕΕ θα πρέπει να έχει καλή τιμή (εκτός αν κάποιος θέλει να τα οικονομήσει

    ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΦΕΡΝΕΙ Ο ΑΛΑΜΑΝΟΣ ΣΕ ΤΙΜΗ ΣΤΗΝ ΛΙΑΝΙΚΗ 7,5-8,00€ ΤΟ ΟΤΙ ΠΗΡΕ ΧΡΥΣΟ ΣΤΗΝ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΤΟΥ 2004 ΔΕΝ ΠΕΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΡΟΛΟ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΕ Ο ALIPOV ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΚΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΧΑΙ ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΚΕΡΔΙΖΕ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΧΩΡΙΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    340
    SpyrosK στις #366791

    ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΦΕΡΝΕΙ Ο ΑΛΑΜΑΝΟΣ ΣΕ ΤΙΜΗ ΣΤΗΝ ΛΙΑΝΙΚΗ 7,5-8,00€ ΤΟ ΟΤΙ ΠΗΡΕ ΧΡΥΣΟ ΣΤΗΝ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΤΟΥ 2004 ΔΕΝ ΠΕΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΡΟΛΟ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΕ Ο ALIPOV ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΚΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΧΑΙ ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΚΕΡΔΙΖΕ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΧΩΡΙΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ

    Το σχόλιο για το χρυσό μπήκε μόνο για να δείξει ότι είναι εταιρεία που έχει μπεί για τα καλά στο χώρο του σκοπευτικού.
    Και οι εταιρείες που δίνουν τόσα για χορηγίες, εκτιμώ ότι δεν θα ρισκάρουν σε θέματα ποιότητας.
    Τώρα αν μας αρέσουν ή όχι αυτό είναι άλλο θέμα και εγώ δεν έχω λόγο να το διαφημήσω, από τη στιγμή που δεν έχω δοκιμάσει τα κυνηγητικά του.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/06/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1301
    ximikos00 στις #128626

    Πήγα για Φασιανό χθες το πρωί αλλα μου βγήκαν διαφορα μπροστά μου κ απο το στρακατατάν που έκανα δν υπήρχε ελπίδα…

    Πήρα 2-3 καλές φέρμες αλλα τα πουλιά είχαν καλοπυκνώσει…

    Σήκωσα απο 2 διαφορετικές γκιόλες 3 ψαλίδια κ 3 μαμζέρια…Κ πήρα 1 μαμζέρι μόνο…

    Σήκωσα 2 καμπίσια φερμαριστά…

    Με καβάλησε ενα κοπάδι αγριοπερίστερα , αλλά λόγω πυκνού τουφέκισα μόνο ένα που ήταν άκρη για να μν το χάσω στα καλάμια κ τις βατσινιές….

    Και σήκωσα και μία αλέπου που αν ήταν πιο κοντά θα την τσουκάριζα αλλά τελικά την γλίτωσε…
    Ο χειρότερος εχθρός του φασιανού !!!! Πραγματικά κ τώρα που το σκέφτομαι έπρεπε να την αδείασω την καραμπινα μπας και έσωζα κανα φασιανό-λαγό απο την κυρα-Μάρω…

    Η Μαίρη χάζεψε, κυνηγούσε παπιά , κυνηγησε την αλεπου ,απορτ στο αγριοπερίστερο…

    Ποικιλία η σημερινη μέρα , Φασιανο δν πήραμε αλλά δν βαριέσαι…

    ΑΑΑΑΑΑ , και ένα ορτύκι που εφυγε απο τα ποδιά μου (αλλά δν του χαλαλισα το 6αρι το Remington) καθώς και ενα μπεκατσίνι!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    552
    Takis_74 στις #366813

    Πήγα για Φασιανό χθες το πρωί αλλα μου βγήκαν διαφορα μπροστά μου κ απο το στρακατατάν που έκανα δν υπήρχε ελπίδα…

    Πήρα 2-3 καλές φέρμες αλλα τα πουλιά είχαν καλοπυκνώσει…

    Σήκωσα απο 2 διαφορετικές γκιόλες 3 ψαλίδια κ 3 μαμζέρια…Κ πήρα 1 μαμζέρι μόνο…

    Σήκωσα 2 καμπίσια φερμαριστά…

    Με καβάλησε ενα κοπάδι αγριοπερίστερα , αλλά λόγω πυκνού τουφέκισα μόνο ένα που ήταν άκρη για να μν το χάσω στα καλάμια κ τις βατσινιές….

    Και σήκωσα και μία αλέπου που αν ήταν πιο κοντά θα την τσουκάριζα αλλά τελικά την γλίτωσε…
    Ο χειρότερος εχθρός του φασιανού !!!! Πραγματικά κ τώρα που το σκέφτομαι έπρεπε να την αδείασω την καραμπινα μπας και έσωζα κανα φασιανό-λαγό απο την κυρα-Μάρω…

    Η Μαίρη χάζεψε, κυνηγούσε παπιά , κυνηγησε την αλεπου ,απορτ στο αγριοπερίστερο…

    Ποικιλία η σημερινη μέρα , Φασιανο δν πήραμε αλλά δν βαριέσαι…

    ΑΑΑΑΑΑ , και ένα ορτύκι που εφυγε απο τα ποδιά μου (αλλά δν του χαλαλισα το 6αρι το Remington) καθώς και ενα μπεκατσίνι!

    Κατι απο National Geographic μου θυμιζει!
    νασαι καλα φιλε,…..θα βρεις και φασιανο!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 77 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Η συζήτηση ‘Μη ενεργά θέματα κυνηγίου’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων