ΦΑΣΙΑΝΟΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 77 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/09/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    katsos στις #127575

    Ρε μανο γιατι δεν βγαζεις την foto με τα remigton να βαλεις μια foto με το ΔΥ μιας και του κανεις τοσο πολυ διαφιμηση?


    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #127580

    φιλε Ρεθυμνιωτη,αν καποιος συναδελφος απο΄εδω σου ζητουσε να του προτεινεις καποιο φυσιγγι θα του προτεινες καποιο ασχετο ή ενα δοκιμασμενο που το ξερεις καλα?
    τωρα που βλεπω το ΔΥ σημαινει οτι το ξερεις????????
    γιατι κανενας δεν το εγραψε μεχρι τωρα μονο με τα αρχικα!!!
    τους χαιρετισμους μου στο Ρεθυμνο.
    κι αν ερθεις προς τα εδω για κυνηγι (το διαβασα στο μπεκατσα)εχουμε χαρτες και να σου δειξουμε καλους κυνηγοτοπους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/09/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    katsos στις #127709

    Φιλε Μανο και φυσικα τα ξερω τα φυσιγγια και πολυ περισοτερο τον Δημητρη ειναι πολλυ ψαγμενο ατομο οχι μονο στα φυσιγγια αλλα με οτι ασχοληθει απλα σε πειραζω. Το προβλημα με αυτες της μικρες βιοτεχνεις ειναι οτι τους λεπει η διαφιμησει ενω με της μεγαλες βοιμηχανειες του εξωτερικου οποιο εντυπο και να ανοιξεις θα δεις να προβαλονται αυτο περναει στο υποσυνειδιτο του καθε κυνηγου και σου λεει ελα μωρε τι να κανει ο Δημητρακης και ο καθε Ελληνας Δημητρακης με ενα φτωχο μαγαζακι σε ενα μικρο χωριουδακι τι φυσιγγιο να φτιαξει ειναι δυνατων να εχει καλυτερο φυσιγειο απο την ταδε μεγαλη Ιταλικη βοιμηχανια ε λοιπων αγαπητοι φιλοι μου σας λεω οτι ναι ειναι δυνατων και οσοι θελετε το πιστευεται και το λεω να το ακουσουν ολοι γιατι πρεπει να επιλεγουμε τα φυσιγγια μας με αλλα κριτηρεια και οχι με την διφιμηση που μας σερβηρουν. Ο καθε Ελληνας Δημητρακης ασχωλειθηκε με αυτο το αντικειμενο οχι για να πλουτησει αλλα γιατι εχει το μερακι πρωτα θελει να ικανοποιησει τον εαυτο του σαν κυνηγο με την αποδωσει του φυσιγγιου και μετα θα το βγαλει στην αγωρα αυτο σημενει ατελειωτες ωρες δοκημων ωρες που δεν θα πληρωθει απο πουθενα αυτο δεν συβαινει με της μεγαλες βοιμηχανειες που εχουν ετοιμη την συνταγη και βγαζουν …….. και βγαζουν χορεις κανεναν ελενχο η δοκιμη ο Ελληνας Δημητρακης σταματαει την μηχανη καθε 500 φυσιγγια μια κουτα δηλαδη θα παρει 2 φισιγγια και θα παει στον πινακα να δει ειναι ολα καλα μετα θα παει στο κανονακι να μετρησει ταχυτητα μετα θα ανοιξει 1 φυσιγγιο να ζυγησει μπαρουτη και σκαγεια αν ειναι ολα καλα θα συνεχισει αν δεν ειναι καλα ολη η κουτα θα παει για ανακυκλωση και θα ψαξει να βρει το λαθος αυτο να εισαστε σηγουρει οτι δεν συμβενει με της μεγαλες βοιμηχανειες γιατι ειναι χασιμο χρονου απο την παραγωγη ο ελενχος γεινετε σε καθε παλετα 100.000 φυσιγγια αν εχει παει κατι λαθος ονομαζουνε την παλετα C η Β αυτο αξιολογειται αναλογος το λαθος που υπαρχει το μαπα ειναι C και το λιγοτερο λαθος Β και αυτα που δεν εχουν προβλημα τα ονομαζουν Α φυσικα αλλη τιμη το Α αλλη το Β και αλλη το C. Και ερχωμαστε τωρα στην πλευρα του εισαγωγεα εμπορου που εχει μονο σκοπο το κερδος οπως ειναι φυσικο εφωσων δεν υπαρχει κανενας ποιωτικος ελενχος για το προιων που θα εισαγει στην τριτοκωσμικη Ελλαδητσα μας ειναι λογικο να παρει την παλετα C αφου και την Α να παρει παλη τα ιδια ιδια χρηματα θα την πουλησει π.χ. 7,00€ το καλο 7,00€ και το μαπα συνηθος η παλετα C καταληγει στην Βαλκανικη αγωρα και σε αλλες τριτοκωσμικες χωρες η Β σε Σκανδιναβικες χωρες και Α για εσωτερικη καταναλωση και στην κεντρικη Ευρωπη οπου ο ελενχος και ο ανταγωνισμος ειναι εντονος, εχεται δει κανεναν Ιταλο να πηγενει σε αλλη χωρα και να αγωραζει φυσσιγια εστο και Ιταλικα απο αλλη χωρα οταν δειτε παρακαλω ενημερωστε με ειναι ορος απαραβατος οπου πανε να κρατανε δικα τους φυσιγγια να λοιπων γιατι ο καθε Ελληνας Δημητρακης εχει καλυτερα φυσιγγια απο την ταδε μεγαλη Ιταλικη βοιμηχανια δεν ειναι θεμα τεχνογνωσιας αλλα εδω μετραει το μερακι και το κερδος και αν πρεπει να αποφασησω τι απο τα δυο πρεπει να διαλεξω σηγουρα προτημω ..το μερακι. Αυτα βεβεως ουτε τα ειδα στο ονειρο μου ουτε τα φανταστικα ουτε βιοτεχνια φυσιγγιων εχω και αν δεν τα εχεται ακουσει μεχρι σημερα απο διαφορους κονδυλοφωρους δεν παει να πει οτι δεν ειναι αληθηνα που ειμαι σηγουρος οτι τα ξερουν αλλα το μεροκαματακι τους απο τον εισαγωγεα εμπορο εξαρταται και σιωπουν. Προς αποφυγη παραξηγησεων δεν θελω να κανω τον εξυπνο και τον ξερολα αλλα εαν γνωριζεται καποιους που θεωρειτε οτι ισως να εχουν γνωσει του θεματος ρωτηστε τους σε συζητηση τετατετ δεν γεινεται ο μοναδικος ανθροπος στην Ελλαδα που το ξερει να ειμαι εγω για ψαξτετο λιγακι….εδω ειμαστε

    ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΤΣΟΣ
    ΡΕΘΥΜΝΟ ΚΡΗΤΗΣ
    ΚΥΝΗΓΟΣ ΚΑΙ
    ΣΚΟΠΕΥΤΗΣ TRAP

    Υ.Γ. καθε ομοιοτητα με πρωσοπα πραγματα και χωρες ειναι εντελος συμπτωματικη επελεγησαν τυχεα κατοποιν κληρωσης !!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    101
    dines στις #127711

    Εν μερει σωστες οι παρατηρησεις αν και δεν μπορουμε να τις αποδειξουμε για να πεσει και κανα προστιμο στους εισαγωγεις που μας πουλανε σκαρτα.
    Για τον Υψηλο τωρα σιγουρα βγαζει ποιοτητα οχι σταθερη ομως.Γι αυτο και δε νομιζω να χρησιμοποιεις φυσιγγια του στο σκοπευτηριο.
    Και νομιζω οτι αυτο που μετραει σε ενα φυσιγγι για να μην ψαχνεσαι διαρκως ειναι η σταθερη ποιοτητα.Το κακο με μικρους παραγωγους ειναι οτι δεν ξερεις τι φυσιγγι θα παρεις στα χερια σου καθε φορα.

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #365680

    Εν μερει σωστες οι παρατηρησεις αν και δεν μπορουμε να τις αποδειξουμε για να πεσει και κανα προστιμο στους εισαγωγεις που μας πουλανε σκαρτα.
    Για τον Υψηλο τωρα σιγουρα βγαζει ποιοτητα οχι σταθερη ομως.Γι αυτο και δε νομιζω να χρησιμοποιεις φυσιγγια του στο σκοπευτηριο.
    Και νομιζω οτι αυτο που μετραει σε ενα φυσιγγι για να μην ψαχνεσαι διαρκως ειναι η σταθερη ποιοτητα.Το κακο με μικρους παραγωγους ειναι οτι δεν ξερεις τι φυσιγγι θα παρεις στα χερια σου καθε φορα.

    φιλε μου και για το σκοπευτηριο εχει φυσιγγια
    ειδικα το sporting του ειναι θαυμασιο αλλα και για το trap-skeet επισης πολυ αξιολογα!!!!!!!!!!!!!!

    επισης συμφωνω με την τελευταια σου προταση!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    164
    SteliosP στις #127734

    Θα συμφωνίσω με τον Τάσο σχεδόν σε όλα αν και είμαστε εντελώς off-topic. Για μένα το ποιο βασικό είναι η ασφάλεια σε ένα φυσίγγι και βέβαια όπως είπαν και οι dines και Μανος η σταθερή ποιότητα. Έχοντας εικοσάρι που από την φύση του δουλεύει σε ποιο μεγάλες πιέσεις και εγώ φέρνω τα φυσίγγια μου από την Ιταλία όταν κατεβαίνω κρήτη για κυνήγι.Αν έχει κανονάκι όπως λες και ελέγχει τις πιέσεις και κάνει τέτοιο έλεγχο ποιότητας,/ταχυτήτων /κατανομών, (ο Μάνος το επιβεβαιώνει) τότε σαφώς και είναι μερακλής στη δουλειά του και αξίζει κάθε υποστήριξης, μακάρι να ήταν όλοι ετσι. Τωρα για την διαφίμηση μην νομίζεις, αρκει να φτιάξει μια σελίδα στο Internet δεν στοιχίζει πολύ και αποκτά αμέσως πλεονέκτιμα ακόμη και από μεγάλους εγχώριους κατασκευαστές.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/09/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    katsos στις #127812

    Μου αρεσει πολλυ το θεμα που ανοιξαμε αν και δεν ειναι το σωστο topic αλλα μια και το ανοιξαμε ας συνεχισουμε εγω δεν χρησημοποιο τα φυσσιγγια του Υψηλου γιατι τυχαινει να εχω μια φιλεια με τα παιδια στα Χανια που βγαζουν το FLY TARGET τους εχω φτιαξει την μακετα και γενικος εχουμε μια καλη σχεσει οποτε και χαλικια να βαλουν μεσα εγω αυτα θα συνεχιζω να πεζω σε περιωδους ομως που δεν ειχανε φυσιγγια για (διαφορους λογους) επεζα του Υψηλου και καποιες φορες που δεν ηταν ευκολο να βρω του Υψηλου επεζα με καποια Ιταλικα και φυσικα δεν σταματησα να δωκιμαζω διαφορα οπως αλοστε ολλοι οι σκοπευτες επιδη η σκοποβολη ωμος δεν ειναι κυνηγι και το σκοπευτηριο ειναι καθρεπτης δεν μπωρει να σε κοροιδεψει κανενας ειδικα οταν περνας τις 5 απο 7 μερες τις εβδομαδας στο σκοπευτηριο κανοντας συνεχος το ιδιο πραγμα και ντουφεκας συνεχος ιδιους στοχους τοτε μπωρεις να καταλαβεις εστο και την παραμικρη διαφορα στο φυσιφφιο ενω στο κυνηγι εκτος απο το φυσγγιο μπορουν και αλλοι παραγωντες να φτεναι σε μια αποτυχια η μεγαλη διαφορα ειναι οτι στην σκοποβολη ζητας τον δισκο οταν εισαι ετοιμος ενω στο κηνηγι συνηθος το πουλι η ο λαγος πεταγετε οταν δεν εισαι ετοιμος οποτε δεν μπωρεις να βγαλεις ασφαλες συμπερασμα και να φωρτοσεις την αστοχεια σου στο φυσιγγι . Τωρα οσον αφωρα την σταθεροτητα ειναι μια μεγαλη αληθεια οταν κανει διαλυμα ο Υψηλος και πλακονετε στα τσιπουρα και γεινεται φεσι πως να βγαλει το ιδιο αποτελεσμα;……(αστειευωμαι) και για να σοβαρευτω την σταθερωτητα δεν πρωκειτε να την πετειχει ποτε κανενας Ελληνας βοιοτεχνης οι λογοι ειναι οταν εχεις 1 -2 -3 μηχανες και φτιαχνεις 10 διφορετικα φυσιγγια και προσπαθεις να καλυψεις της αναγκες σου λογικα θα αναγκαστεις να ρυθμηζεις και να ξερυθμηζεις μηχανες για παραδειγμα οταν εχεις ρυθμηση την μηχανη για Νο 6 – 36 gr περδικα και σου ερχεται παραγγελεια για τσιχλοφυσιγγο Νο 9 στα 32 gr νομιζεται οτι θα ειναι το ιδιο με το φυσιγγιο που υπαρχει στο ραφη ενος καταστιματος το οποιο εχει κατασκευασει πριν ενα μηνα ο ιδιος με τα ιδια υλικα αυτα δεν γεινονται πουθενα η νομιζεται οτι ειναι ευκολη η ρυθμηση της μηχανης τυχαινει να βγαζεις το ιδιο φυσιγγιο και απλα να αλαξεις νομερο απο 9 σε 8 και η ντουφεκια να μην φταχνει με τιποτα και να πεδευεσε 2 ωρες, τυχαινει να κλησεις το βραδυ να μην πειραξεις την μηχανη και να πας το πρωι και να ειναι αλου για αλου η ντουφεκια και να τρελενεσαι για να πετυχεις λοιπων την σταθερωτητα πρεπει π.χ :εχεις 10 διφορετικα φυσιγγια x 4 διαφορετικα νουμερα = 40 μηχανες και ακομα να εχεις τονους αποθεματων στης απωθηκες σου ιδιας μπαρουτης , καλυκα , σκαγγιων , συγκεντροτηρα να εχεις δωσει του κοσμου τα εκατομυρια για να παρεις τα λεφτα σου μετα απο ενα χρονο και αν τα παρεις α και να μην σταματανε οι μηχανες καθολου αυτα δεν γεινονται ουτε στο εχωτερικο ενα τρανταχτο παραδειγμα οταν επεζα τα Ιταλικα φυσιγγια τα αγωραζα απο ενα μαγαζι στα Χανια καποι στιγμη μου τελειωσαν και πηρα 1 κουτακι απο το σκοπευτηριο (1€ παραπανω απο το μαγαζι αυτο ειναι μια αλλη συζιτηση) διαπιστωσα οτι ειχε το ιδιο φυσιγγιο μια διαφορα στο μεταλο του καλικα αυτα που πηρα απο το σκοπευτηριο ειχανε το μισο μεταλο απο το φυσιγγιο που πηρα απο το μαγαζι οταν το εδειξα στον κουμπαρο μου ο οποιος ειχαι αγωρασει 10.000 φυσιγγια πηγαμε και ανοιξαμε ολες της κουτες αποτελεσμα 5.000 με μεσεο μετελο και 5.000 με μικρο μεταλο φυσικα τα γυρισε πισω στον εισαγωγεα εμπορο ο οποιος επεμενε οτι του την εκαναν οι Ιταλοι μπορει και να ειχαι δικιο εκει που εχασε ομως ειναι οταν ζητησε στον κουμπαρο μου να μην διαρευσει…………………. τα συμπερασματα δικα σας

    ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΤΣΟΣ
    ΡΕΘΥΜΝΟ ΚΡΗΤΗΣ
    ΚΥΝΗΓΟΣ ΚΑΙ
    ΣΚΟΠΕΥΤΗΣ TRAP

    Υ.Γ. καθε ομοιοτητα με πρωσοπα πραγματα και χωρες ειναι εντελος συμπτωματικη επελεγησαν τυχεα κατοποιν κληρωσης !!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/09/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    katsos στις #127813

    Η μεγαλη αποθεωση ηταν η απαντηση απο το κουμπαρο μου στον εισαγωγεα εμπορο

    εισαγογεας εμπορος : θα σε παρακαλεσω ωμος να μηνει μεταξυμας και να μην διρευσει στα σκοπευτηρια
    κουμπαρος : γιατι τι θα κανεις δεν θα τα επιστρεψεις θα τα πουλησεις;
    εισαγογεας εμπορος : εχω κανει μεγαλη παραγγελια και τα εχω πληρωσει τι να τα κανω;
    κουμπαρος : θα σου πω αμεσως λαδια κανεις εισαγωγη
    εισαγογεας εμπορος :ναι κανω αλλα τι σχεσει εχει αυτο
    κουμπαρος : ε λαδωσετα ολα και ριχτα στον πατο σου

    χαχαχαχα ωραιως ο κουμπαρος !!!

    Υ.Γ. καθε ομοιοτητα με πρωσοπα πραγματα και χωρες ειναι εντελος συμπτωματικη επελεγησαν τυχεα κατοποιν κληρωσης !!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1142
    ΛΑΜΠΡΟΣ στις #127818

    ΜΠΑΙΝΩ ΚΑΙ ΓΩ ΝΑ ΔΩ ΓΙΑ ΦΑΣΙΑΝΟΥΣ …………ΚΑΙ ΣΕΙΣ ΤΗΝ ΤΡΕΛΛΑ ΣΑΣ ΜΕΤΑ ΦΥΣΣΙΓΙΑ.
    ΦΑΣΙΑΝΟΥΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΥ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

    ΦΙΛΙΚΑ ΛΑΜΠΡΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/05/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    433
    Giorgos.1 στις #127833

    Στην κατσαρολα μου !!! Σημερα τον φτιαχνω παιδια αφου τον μαριναρα περιπου 3-4 μερες . Δεν εχω ξαναφαει φασιανο αντε να δουμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    nickhunter58 στις #127835

    Στην κατσαρολα μου !!! Σημερα τον φτιαχνω παιδια αφου τον μαριναρα περιπου 3-4 μερες . Δεν εχω ξαναφαει φασιανο αντε να δουμε.
    [/quote

    ΚΑΛΟΦΑΓΩΤΟΣ.!!! ΑΛΛΑ 4 ΗΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ! ΕΝΑ 24ωρο ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ.
    ΒΑΛΕ ΠΟΛΛΑ ΜΠΑΧΑΡΙΑ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/05/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    433
    Giorgos.1 στις #127841

    Και γω ειπα 4 μερες πολυ ειναι αλλα ενας γνωστος ετσι με συμβουλεψε. Ελπιζω να μην ελεγε πααπριες !! Δοκιμασα ενα μπουτακι και ηταν λουκουμι ωραιο. Αλλα με μια ιδιαιτερη ασυνηθιστη γευση δεν μπορω να το παρομοιασω με αλλο κρεας του εμποριου.Εφερνε λιγο σε κουνελι νομιζω !

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1142
    ΛΑΜΠΡΟΣ στις #127849

    βαλε κρασακι ΣΤΗΝ ΚΟΥΠΑ ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΓΕΥΣΗ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΚΡΑΣΑΚΙ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΚΡΑΣΑΚΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΡΙΑ

    ΦΙΛΙΚΑ ΛΑΜΠΡΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/06/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1301
    ximikos00 στις #127864

    Η θα γίνεις κουρούμπελο απο το βάλε βάλε κρασάκι!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    543
    Kostas στις #128032

    http://img98.imageshack.us/img98/3321/snc00068w.jpg

    Το Σαββατο….

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 77 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Η συζήτηση ‘Μη ενεργά θέματα κυνηγίου’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων