Σκάσιμο κάνης

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 49 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #367912

    Φίλε μου αυτό μάλλον είναι μύθος, σε κυνήγι πέρδικας με ένα φίλο έβαλε κατά λάθος ένα 16άρι στην αποθήκη της καραμπίνας το πήρε κανονικά στην θαλάμη και το όπλο δεν έριξε ανοίγει το κλείστρο και δεν βλέπει φυσίγγι νόμισε οτι δεν ανέβασε απο την αποθήκη ξαναοπλίζει και παίρνει άλλο αλλά για καλή του τύχη το κλείστρο δε έκλεινε τελείως κοιτάξαμε μέσα στην θαλάμη και το είδαμε, άρα αφου δεν κλείνει το κλείστρο της καραμπίνας δεν θα κλείνει ούτε το δίκανο.

    Προφανως δεν προσεξες την παρατηρηση του συναδελφου,οτι το φυσιγγι του 16 το ΣΦΗΝΩΝΑΝ,το εσπρωχαν μεσα στην κανη οσο επαιρνε,στην περιπτωση του φιλου σου,δεν σφηνωσε το φυσιγγι εκει που θα επετρεπε στο κλειστρο να κλειδωσει,αν ηταν 20 θα ηταν αλλιως τα πραγματα.


    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    143
    Ανώνυμος στις #367915

    Προφανως δεν προσεξες την παρατηρηση του συναδελφου,οτι το φυσιγγι του 16 το ΣΦΗΝΩΝΑΝ,το εσπρωχαν μεσα στην κανη οσο επαιρνε,στην περιπτωση του φιλου σου,δεν σφηνωσε το φυσιγγι εκει που θα επετρεπε στο κλειστρο να κλειδωσει,αν ηταν 20 θα ηταν αλλιως τα πραγματα.

    Επέτρεψέ μου να είμαι λίγο δύσπιστος, δεν νομίζω οτι υπάρχει λειόκανο που δεν θα πάθει ζημιά με αυτού του είδους την δοκιμή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #129330

    Καποιος ειχε πει καποτε μεσα σε ενα κυνηγομαγαζο οτι συναδελφος του ειχε ατυχημα με σχασιμο κανης ποζε και εχασε τρια δακτυλα,αρα οι καννες σκανε και παρασκανε.Αλλωστε εχω δει σε ταινια Χριστογιαννη συνεντευξη Παπατσαρουχα που εδειχνε τις καννες που ειχαν σκασει και ηταν ουκ ολιγες,και μαλιστα ελεγε οτι σκανε απο εμφραξη η με χιονι η χωμα η συγκεντρωτηρα η απο υπερβολικη πιεση.Προσωπικα εχω δει οπλο που ειχα εγω πουλησει σε καποιον ιδιογομωτη με σκασμενη βαση και φουσκωμενη καννη σε ενα δυο σημεια.Αυτο μαλλον ηταν απο πολυ μεγαλη δοση μπαρουτης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1543
    BERETTA425 στις #367916

    Θελει μεγαλη προσοχη κ να μην γινοντε πειραματα.Εχω στην κατοχη μου ενα δικανο 16 με κοκκορια με δαμασκηνες καννες που χρησιμοποιηθηκε λαθος φυσσιγι(με νεα πυριτιδα αντι την παλια μαυρη)απο κυνηγο,κ αυτο εσκασε στην αριστερη καννη ευτυχως χωρις τραυματισμο του.
    Μεγαλη προσοχη κ να μην δινουμε κακες ιδεες για πειραματισμους….
    Ολα τα οπλα σκοτωνουν κ ιδιως τα αδεια οπως μαθαιναμε στον στρατο!Το θυμαστε? :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    112
    savvas415 στις #367931

    Το είχα δει και εγώ αυτό το επεισόδιο και όπως αναφέρει ο συνάδελφος leo το όπλο ήταν μία Remington 870. Στο τέλος είχαν βάλει μια μεταλλική σφήνα στο στόμιο και την είχαν κολλήσει με ηλεκτροκόλληση. Η κάνη όμως δεν έσκασε, απλώς… φούσκωσε στο στόμιο. Όντως όμως δεν διευκρίνισαν τι φυσίγγιο χρησιμοποιούσαν και αν αυτό ήταν αβολίδωτο.
    Από περιέργεια, μήπως θυμάσαι τι όπλο ήταν αυτό που έσκασε; Έχω δει ακριβή ιταλική καραμπίνα με τόσο λεπτή κάνη που νόμιζα ότι ήταν εικοσάρι. Βέβαια δεν τίθεται θέμα αντοχής αλλά για πειράματα δεν κάνει!
    Το γεγονός όμως ότι χρησιμοποίησαν 870 σίγουρα δεν ήταν τυχαίο :lol:
    Η κάνη που είδες είχε σκάσει κοντά στο στόμιο ή σε άλλο σημείο;

    Δεν πρόσεξα τι μάρκα ήταν το όπλο. Πάντως για το άλλο περιστατικό του φίλου του πατέρα μου αυτός έχει μια remington 1100. Πάντως το σκασιμο της κάνης ήταν περίπου στη μέση και απ' ότι θυμάμαι είχε διογκωθεί καμιά 10 φορές ίσως και περισσότερο από το κανονικό μέγεθος της κάνης και είχε ανοίξει σε καμιά 20 μικρές λωρίδες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #129347

    Το τεστ που χρηματοδοτήθηκε από την τράπεζα δοκιμών του Birmingham και την BASC έγινε στο πανεπιστήμιο του Cranfield χρησιμοποιώντας φυσίγγια cal 20 στον κώνο προσαρμογής σε όπλα cal12 στα πλαίσια μια διπλωματικής εργασίας μεταπτυχιακού επιπέδου.

    Μπορείτε να βρείτε μια σύνοψη της εργασίας εδώ:

    http://www.basc.org.uk/download.cfm/docid/…5EA62AC7D54E54E

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #367935

    To επεισόδιο αυτό το είχα δει. Το όπλο που χρησιμοποιήθηκε ήταν μία Remington 870, αλλά δεν είχαν ξεκαθαρίσει τη γόμωση που χρησιμοποιούσαν. Παρ' όλα αυτά, η αντοχή αυτής της κάννης ήταν πραγματικά απίστευτη. Αφού δοκίμασαν τα πάντα και την υπέβαλλαν σε τρελά βασανιστήρια, κατάφεραν να την τραυματίσουν μόνο όταν έφραξαν το στόμιο με ηλεκτροσυγκόλληση αν θυμάμαι καλά.

    Σίγουρα εντυπωσιακό, αλλά όχι αντιπροσωπευτικό για την πλειοψηφία των όπλων της αγοράς. Μία επίσκεψη σε οποιοδήποτε οπουργό θα σας πείσει ότι οι κάννες σκάνε. Όλοι τους έχουν ένα συρτάρι γεμάτο με δαύτες για σουβενίρ.

    ΜΑ ΑΝΤΕΞΕ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ REMINGTON

    ΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΔΟΚΙΜΗ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΙΤΑΛΙΚΕς ΚΑΝΝΕΣ????

    ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΑΚΤΥΛΑ-ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΒΡΕΘΕΙ ΠΙΣΩ ΤΟΥς!!!!

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    143
    Ανώνυμος στις #367946

    ΜΑ ΑΝΤΕΞΕ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ REMINGTON

    ΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΔΟΚΙΜΗ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΙΤΑΛΙΚΕς ΚΑΝΝΕΣ????

    ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΑΚΤΥΛΑ-ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΒΡΕΘΕΙ ΠΙΣΩ ΤΟΥς!!!!

    Αμέσως εσύ μη χάσεις :lol: :lol:

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #367947

    ΜΑ ΑΝΤΕΞΕ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ REMINGTON

    ΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΔΟΚΙΜΗ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΙΤΑΛΙΚΕς ΚΑΝΝΕΣ????

    ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΑΚΤΥΛΑ-ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΒΡΕΘΕΙ ΠΙΣΩ ΤΟΥς!!!!

    ΑΝ ΤΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΔΕ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΧΕΔΟΝ ΑΘΛΗΤΗΣ ΣΤΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΗΛΙΝΟΥ ΣΤΟΧΟΥ?

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #367948

    ΑΝ ΤΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΔΕ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΧΕΔΟΝ ΑΘΛΗΤΗΣ ΣΤΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΗΛΙΝΟΥ ΣΤΟΧΟΥ?

    Καλυτερα δεν ξερω αν ειναι,ασφαλεστερα ειναι λογικο να ειναι, βαση της αμερικανικης νομοθεσιας

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #367949

    Καλυτερα δεν ξερω αν ειναι,ασφαλεστερα ειναι λογικο να ειναι, βαση της αμερικανικης νομοθεσιας

    ΔΗΛΑΔΗ?

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #367951

    To επεισόδιο αυτό το είχα δει. Το όπλο που χρησιμοποιήθηκε ήταν μία Remington 870, αλλά δεν είχαν ξεκαθαρίσει τη γόμωση που χρησιμοποιούσαν. Παρ' όλα αυτά, η αντοχή αυτής της κάννης ήταν πραγματικά απίστευτη. Αφού δοκίμασαν τα πάντα και την υπέβαλλαν σε τρελά βασανιστήρια, κατάφεραν να την τραυματίσουν μόνο όταν έφραξαν το στόμιο με ηλεκτροσυγκόλληση αν θυμάμαι καλά.

    Σίγουρα εντυπωσιακό, αλλά όχι αντιπροσωπευτικό για την πλειοψηφία των όπλων της αγοράς. Μία επίσκεψη σε οποιοδήποτε οπουργό θα σας πείσει ότι οι κάννες σκάνε. Όλοι τους έχουν ένα συρτάρι γεμάτο με δαύτες για σουβενίρ.

    <_

    < ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΑΝ ΤΕΣΤ "ΕΝΟΣ ΜΥΘΟΥ" ΔΕ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΤΕΣΤ ΑΛΛΕΣ ΔΥΟ ΚΑΝΝΕΣ? ΟΤΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΡΙΨΕΙΣ ΜΙΑ ΘΕΩΡΙΑ ΔΕΝ ΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΥΠ'ΟΨΙΝ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΤΙΚΟ ΔΕΙΓΜΑ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΛΑΘΟΣ. ΔΕΝ ΕΞΕΤΑΖΩ ΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΤΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΑΠΕΙΔΕΙΞΕ ΚΑΤΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ ΠΡΟΙΟΝ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΩΣ ΚΑΛΟΠΙΣΤΙΑ.

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #367960

    ΔΗΛΑΔΗ?

    Αν παρεις ενα οποιοδηποτε αμερικανικο οπλο,δεν θα δεις σφραγιδες δοκιμων,εκει δεν υπαρχει τραπεζα δοκιμων οπως στην ευρωπη,αλλα ο καθε κατασκευαστης ειναι υπολογος για την ασφαλεια του προιοντος του,αν σκασει μια κανη ,π,χ της ρεμιγκτον,και βρεθει κατασκευαστικο λαθος,,απο τις αγωγες που θα φαει,καηκε.Ενα απλο παραδειγμα,για να δωθει αδεια εισαγωγης σε ενα οπλο στις ΗΠΑ,πρεπει να πεσει απο υψος 5 οροφων γεματο και να μην βαλλει!
    Εκει δεν παιζουν με την ασφαλεια των πολιτων τους…………………………..!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #129359

    Και τα Ιταλικα οπλα που εχουν σφραγιδες δοκιμης και πωλουνται στην Αμερικη; Αν γινει κατι, παλι δε θα ταραξουν στις μηνυσεις την εταιρια;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    663
    RIOTDORO στις #129366

    ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΗΓΕ ΕΝΑΣ ΝΑ ΠΥΡΟΒΟΛΗΣΕΙ ΕΝΑ ΨΑΡΙ ΣΕ ΕΝΑ ΠΟΤΑΜΙ ΧΩΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΚΑΝΗ ΤΟΥ ΜΕΣ ΤΟ ΝΕΡΟ,ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ Η ΚΑΝΗ ΑΝΟΙΞΕ ΣΑΝ ΜΠΑΝΑΝΟΦΛΟΥΔΑ!!!!!!!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 49 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων