Σκάσιμο κάνης

Επισκόπηση 4 δημοσιεύσεων - 46 έως 49 (από 49 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    neos_toyfekaleyris στις #375918

    στο πρώτο βίντεο δεν έσκασε το όπλο, απλά άνοιξε με την πυροδότηση και πετάχτηκε ο κάλυκας πίσω.

    πάντως με τούτα και με κείνα με φοβίσατε και τώρα θέλω να πάω να πάρω γυαλιά σκοπευτηρίου :lol: . Και δεν τα μπορώ τα γυαλιά

    αλήθεια, τα καινούργια baikal έχουν πιστοποίηση για ατσάλινα σκάγια? πάλι ξέχασα να ρωτήσω στο οπλοπωλείο. …μυαλό κουκούτσι


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #135287

    Κατέβασα το πρώτο video και το είδα πολλές φορές σε πολύ αργή κίνηση – το μονόκαννο που κρατάει ο νεαρός και μοιάζει πολύ με το κλασσικό Αμερικάνικο Τopper της Harrington & Richardson ή το Βραζιλιάνικο Boito κόπηκε καθαρά στην κάθετη επιφάνεια του καθρέπτη της βάσης και άνοιξε (διερράγη) η θαλάμη του στην επάνω επιφάνειά της (όλα έγινα ακαριαία – φαίνεται ότι το "σκάσιμο" της θαλάμης έγινε απειροελάχιστα πρίν το κόψιμο της βάσης). Το κοντάκι και η μισή βάση έμειναν στα χέρια του ατυχούς σκοπευτή και η κάννη έφυγε πρός τα πάνω και δεξιά του. Πραγματικά πολύ άσχημη στιγμή ! Το γεγονός και μόνο ότι το όπλο έσκασε στη βάση και διερράγη το τοίχωμα της θαλάμης (που κατασκευαστικά έχει το μεγαλύτερο πάχος ατσαλιού απ' όλη την κάννη και συνεπακόλουθα την μεγαλύτερη αντοχή) μαρτυρεί το εύρος των φοβερών πιέσεων που έβγαλε το χρησιμοποιούμενο φυσίγγι. Ο άτυχος νεαρός δεν φορούσε κανένα μέσο προστασίας και δεν ήξερε τι τον περίμενε. Ένα άλλο λάθος που έκανε ήταν ότι παρ' ότι με την πρώτη βολή/χτύπημα του επικρουστήρα δεν υπήρξε εκπυρσοκρότηση (δείγμα του ότι κάτι δεν πάει καλά με το φυσίγγι ή τον πυροδοτικό μηχανισμό) αυτός δε έστρεψε το τουφέκι σε ασφαλές σημείο περιμένοντας για 1 τουλάχιστον λεπτό (με το ρολόϊ) για τυχόν βραδυφλεγές (ελαττωματικό) φυσίγγι και μετά να το βγάλει και να ελέγξει σχολαστικά το όπλο του και μετά να χρησιμοποιήσει άλλο φυσίγγι – ξαναόπλισε και είδαμε τι έγινε. Άν το όπλο έπασχε κατασκευαστικά ήταν θέμα χρόνου να συμβεί αυτό και κανένας δεν θα μπορούσε να εγγυηθεί ότι δεν θα γινόταν με τα Α ή Β φυσίγγια – άν πάλι είχε χρησιμοποιηθεί αρκετά χωρίς πρόβλημα η αιτία του κακού πρέπει να αναζητηθεί στα ακατάλληλα/επικίνδυνα φυσίγγια. Το βίντεο αυτό ασχέτως της άσχημης κατάληξης που όλοι απευχόμαστε έχει πολλά διδακτικά σημεία για τον αρχάριο σκοπευτή ώστε βλέποντάς το να ξέρει στο μέλλον ΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ.
    Φιλικά,
    Κώστας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    neos_toyfekaleyris στις #135288

    δεν το σκέφτηκα να το κατεβάσω κι εγώ για μελέτη. καλή ιδέα. Στο youtube δε μπορέις να το εξετάσεις κανονικά. Θυμήθηκα ένα φίλο του πατέρα μου που μου έλεγε ότι το δίκαννό του καμιά φορά ανοίγει άμα ρίξει δυνατό φυσίγγι. Μια φορά το είδα κιόλας, άνοιξε μέχρι που φάνηκε ο μισός κάλυκας. Μετά το έκλεισε ο Ούνος (!!!) και έριξε και το άλλο φυσίγγι! Θεώρησα ότι κάτι ανάλογο συνέβη και εδώ, σε πιο extreme-αμερικάνικη-χολυγουντιανή εκδοχή, δεδομένου ότι τα H&R (κι εμένα για H&R μου φαίνεται) είναι γνωστά για τη στιβαρότητά τους.

    Τώρα για την πρώτη αφλογιστία, το λάθος του δεν ήταν και τόσο τραγικό, μιας και δεν έστρεψε το όπλο σε κάποιον άλλο και επίσης ξαναόπλισε αμέσως και έριξε. Αν είχε πέσει σε βραδυφλεγές, το πολύ-πολύ να έσκαγε όταν δεν το περίμενε και να του έφευγε το όπλο απο τα χέρια. Το μεγάλο λάθος θα ήταν αν το άνοιγε για να εξετάσει το φυσίγγι χωρίς να παρέλθει χρόνος ή αν το γύρναγε προς άνθρωπο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #135305

    Κώστα οι παρατηρήσεις σου είναι εξαιρετικές.

    Τα H&R ήταν εκπρόσωποι του αμερικάνικου ονείρου μέχρι που η εταιρεία πουλήθηκε στην Marlin (επίσης αμερικάνικη), τότε τα όπλα άρχισαν να φτιάχνονται σε άλλες χώρες και να εισάγονται στην Αμερική για σφράγισμα.

Επισκόπηση 4 δημοσιεύσεων - 46 έως 49 (από 49 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων