ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 385 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    76
    takiskl στις #38757

    Φιλε Τριανταφυλλε

    εγω αυτο που θα εκανα θα ηταν να απομονωσω το αρσενικο για τουλαχιστον 3 μηνες απο τα αλλα πουλια, ωστε να αποκλεισω την περιπτωση μεταδοσης καποιας ασθενειας.Η μαρκα του φαρμακου δεν εχει τοσο σημασια.Απλα φροντισε να επευθυνθεις σε μαγαζι το οποιο ασχολειται σοβαρα με τα πτηνα και εχει αξειδικευμενες γνωσεις.Τα περισσοτερα pet-shops εχουν τα καναρινια ως “συμπληρωματικο εμπορευμα”!

    Οσον αφορα την ερωτηση σου για ενισχυτικες αγωγες σου απαντω ειλικρινα ΤΙΠΟΤΑ! Απλως αγοραζα παντα την τροφη τους απο το ιδιο μαγαζι, το οποιο και ειχα τσεκαρει για την ποιοτητα του.Παραδειγματος χαρη αν ψωνιζεις τροφη απο μαγαζι το οποιο την εχει σε τσουβαλια, αλλαξε το.Η τροφη σιγουρα ειμαι μεσα στην σκονη,θανατος για τα πουλια αυτο.Ακομα αποτελει ενδειξη οτι ο ιδιοκτητης δεν ειναι μερακλης.Διαλεξε μαγαζι που εχει τις τροφες σε σακκουλακια.Εσυ να την αποθηκευεις παντα σε γιαλινα βαζα.Η τροφη κατα την γνωμη μου παιζει τον πιο σημαντικο παραγοντα μακροζωιας των φιλων μας.

    Βιταμινη οπωσδηποτε καθημερινα, οχι σκετη κιτρινη η κοκκινη, αλλα αναμικτη με διαφορα “μεζεδακια”. Αυγο κατα την διαρκεια της αναπαραγωγης και της αλλαγης φτερωματος ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ!

    Φυλλα μαρουλιου απεφευγε τα εκτος και αν τα καλλιεργεις ο ιδιος. Εαν τους δωσεις μολυσμενο φυλλο απο φυτοφαρμακα θα τα χασεις ολα μεσα σε λιγα λεπτα!!!

    Η ηλικια των πουλιων φαινεται απο τα ποδια τους.Οσο πιο χονδρα και σκουρα ειναι τοσο πιο μεγαλα ειναι. Ισως καποιο απο το ζευγαρι σου να ειναι πολυ μεγαλο. Περιεγραψε μου αν θες την συμπεριφορα του καθενος. Να αποφευγεις το πολλαπλο ζευγαρωμα. Τα ζευγαρωματα με σταθερο ζευγαρι πουλιων εχουν και τα καλλιτερα αποτελεσματα.

    Στην διαθεση σου για ο,τι αλλο θες.

    Φιλικα

    Τακης


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #38761

    Φίλε Τάκη.

    Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου.

    Απομόνωση σε χωριστά δωμάτια ή σε χωριστά κλουβιά και ας είναι στον ίδιο χώρο; Η θυληκιά μου έχει μπεί στο ίδιο κλουβί πρώτα με το καφέ και μετά με το κίτρινο αρσενικό (τσακωνόταν με τον καφετί).

    Όταν λες ανάμικτες βιταμίνες εννοείς κίτρινη και κόκκινη μαζί; Έχω πάρει μια συσκευασμένη Vit – egg που είναι πορτοκαλόχρωμη με “διάφορα άλλα κομματάκια” μέσα, αλλά είναι πιο ακριβή.

    Τον καφετί αρσενικό τον έχω περίπου 15 μήνες. Μετά τα ατυχή ζευγαρώματα αυτός συνεχίζει απτόητος να κελαηδάει, χωρίς να δείχνει ότι είναι κακόκεφος. Προχθές τον έβγαλα έξω και χάλασε τον κόσμο με το κελάιδημα.

    Ο κίτρινος είναι λιγότερο τραγουδιάρης και λιγότερο κινητικός. Τώρα είναι μαζί με την κανάρα, αλλά δεν βλέπω “πρόοδο”.  Δεν είναι πολύ κινητικά, δεν φτιάχνουν φωλιά και δεν κελαϊδά ο αρσενικός. Η κανάρα κάποιες φορές δείχνει ότι θέλει να κοιμηθεί. Δεν βάζει το κεφάλι στα φτερά, δεν είναι ανασηκωμένα τα πούπουλά της, ούτε είναι κατσουφιασμένη. Απλώς κάθετε ακούνητη και μισοκλείνει τα μάτια της. Μετά “ζωντανεύει” κάνει βόλτες και τρώει κανονικά. Επίσης δείχνουν να πέφτουν λίγα φτερά και από τα δύο, ενώ ο καφετής δεν χάνει καθόλου φτερά.

    Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    76
    takiskl στις #38789

    Τριανταφυλλε

    απαντω στις ερωτησεις σου:

    1)Εαν εχεις την δυνατοτητα να ειναι σε διαφορετικα δωματια ακομα καλυτερα.Αν οχι, τα χωριστα κλουβια αρκουν.Απλα εχε τα λιγο απομακρυσμενα μεταξυ τους και μην μπλεκεις ποτε τις ποτιστρες τους.

    2)Η βιταμινη που μου λες οτι αγοραζεις ειναι καλη.Ειναι πιο ακριβη αλλα εχεις το κεφαλι σου ησυχο.Ακριβως αυτο εννοω, τα πολυχρωμα κομματακια που εχει μεσα.

    3)Οπως μου περιγραφεις την συμπεριφορα τους, ο καφετης ειναι μια χαρα, ενω τα αλλα δυο ειναι σε φαση πτεροροιας.Εχουν αρχισει δηλαδη να αλλαζουν πτερωμα.Στην φαση αυτη ειναι αδυνατη η αναπαραγωγη.Χωρισε τα, δινε τους αυγο καθημερινα και περιμενε να ολοκληρωθει η ολη διαδικασια.Μου κανει εντυπωση βεβαια οτι ειναι αρκετα νωρις για αλλαγη πτερωματος.

    Εαν δεις οποιοδηποτε πουλι να κοιμαται μερα, να βαζει δηλαδη το κεφαλι του μεσα στα φτερα του, τοτε τρεξε να προλαβεις!!! Ειναι σιγουρα αρρωστο και μαλλον στα τελευταια του.Η πιθανοτερη αιτια ειναι να εχει σπυρι.Η καναρα σου μου λες οτι δεν κοιμαται απλως δεν ειναι κεφατη, ετσι δεν ειναι;

    Επειδη ο καφετης φαινεται μια χαρα, βρες καποιο αλλο θηλυκο και ζευγαρωσε τα.Για τα αλλα δυο μαλλον θα μπορεσεις παλι του χρονου.

    Ελπιζω να βοηθησα

    Φιλικα

    Τακης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #38860

    Φίλε Τάκη.

    Το ζευγάρι έχει αρχίσει εδώ και δύο εβδομάδες (πριν τα βάλω μαζί) να χάνει πούπουλα. Λίγα βέβαια, αλλά σε διάστημα 5-6 ημερών έχουν μαζευτεί αρκετά πούπουλα στον πάτο του κλουβιού. Το περίεργο είναι ότι ο κίτρινος παρουσίασε το ίδιο πράγμα πριν από 2 μήνες (χωρίς όμως να φαίνεται αλλαγή στην διάθεσή του). Ο καφετής δεν το έχει παρουσιάσει ποτέ (τον έχω 18 μήνες) τουλάχιστον στον ίδιο βαθμό με τα άλλα.

    Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου. Τα πράγματα που έχουμε μάθει από πείρα είναι ανεκτίμητα και λίγοι τα μοιράζονται.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    76
    takiskl στις #38864

    Τριανταφυλλε καλημερα

    το ζευγαρι σιγουρα ειναι σε φαση πτεροροιας, για αυτο και δεν εχει διαθεση για ζευγαρωμα.Ο καφετης θα αρχισει λογικα να αλλαζει πτερωμα γυρω στον Σεπτεμβριο.Αν βρεις αλλο θηλυκο προλαβαινεις!!!

    Φιλικα

    Τακης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #38871

    Τρέχω να βρω κανάρα και σε ευχαριστώ πολύ. Έχεις καταλάβει αν παίζει ρόλο το χρώμα της κανάρας; Να έχει δηλαδή ίδια χρώματα με το αρσενικό ή μπορούμε να ζευγαρώσουμε διάφορα χρώματα;

    Ο φίλος ΣΑΜ3 πως τα πηγαίνει;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    76
    takiskl στις #38883

    Χρωμα ο,τι σου αρεσει.Απο τη στιγμη που δεν ειναι καποια επισημη αναγνωρισμενη ρατσα, οποτε και θα επρεπε να μην αναμιγνυεις τα αιματα, μην σε νοιαζει.Ισα ισα που εμενα παντα μου αρεσε να “παιζω” με τα χρωματα.

    Προσεξε μονο τα εξης:ζωηραδα,λεπτα ποδια,λαμπερο ματι,σωμα χωρις δυσμορφιες και κινητικοτητα.Οχι να βαραει το κλουβι με το χερι του ο μαγαζατορας για να θορυβηθουν τα πουλια.Παλιο κλασικο κολπο!!!Εαν φουσκωνει τα πουπουλα της ΜΑΚΡΙΑ.

    Καλη τυχη

    Φιλικα

    Τακης

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    ΣΑΜ3 στις #39044

      Τι γινεται ρε παιδια καλησπερα απο την συρο, τα καναρια σασ τι κανουν? εγω αγορασα παλι ενα νεο σκουρο χρωμα φοβεροσ στη φωνη γεννημενοσ στη συρο,  αλλα η καναρα δεν τον ηθελε  αναγκαστηκα να βαλω παλι τον πρωτο ο οποιοσ μολισ μπηκε μεσα στο κλουβι την ικανοποιησε δυο φορεσ και μετα αρχισσαν και οι δυο να φτιαχνουν την φωλια απο την αρχη για αλλαγη εβαλα ινεσ  απο τσουβαλι το καφετι του πιτουρου, καθωσ  και τριχεσ απο τα ποδια του σκυλου μου  ( μπρετον) ετσι τωρα ετοιμαζουν τη φωλια θα περιμενουμε, γιωργοσ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    nadin στις #39092

    παιδια καλησπέρα

    είμαι καινούρια στο site αλλά το χειρότερο είναι πως πρώτη φορά ζευγαρώνω καναρίνια. Είχα παλιά παπαγαλάκια και ενώ δεν ασχολιόμουν όλο γεννάγανε! τώρα τζίφος η δουλειά. Πέρυσι τέτοια εποχή είχα πάρει ένα ζευγάρι καναρινάκια. Πρίν λίγες μέρες η θυληκιά μου πέθανε τελείως ξαφνικά. Πήγα και πήρα άλλη και την έβαλα για μια εβδομάδα σε άλλο κλουβί απο τον αρσενικό. Τους έβαλα φωλιά και νήμα αλλά παίζουν με αυτό. Που και που φιλιουνται αλλά άλλες φορές ανοιγοκλείνουν τα φτερά βγάζουν κατι κραυγέσ και αυτό ήταν. Αφήστε που συμπεριφέρονται σαν να αγνοούν το ένα το άλλο. τι να κάνω λέτε να τα χωρίσω ή θα τα κάνω χειρότερα? 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    ΣΑΜ3 στις #39093

    nadin καλησπερα απο συρο, λοιπον θα τα χωρισεισ  και θα τα βαλεισ σε κλουβακια διπλα διπλα να αγκουμπουν τα συρματα μεσα οχι φωλιεσ αλλα βιταμινεσ και αυγα σφικτα για  πυρωσουν πρεπει να ξερεισ οτι η καναρα πρεπει να εχει κλεισει  χρονο στην ηλικια καθωσ και ο καναροσ.  Οταν βλεπεισ οτι φιλιουντε  μετα 3 μερεσ και η θυλικια κανει τα δικα τησ τοτε την πετασ μεσα στον αρσενικο.  αν βλεπεισ οτι η καναρα καθεται γυρω στισ 13 μερεσ και δεν εχει κανει αυγο η εχει αλλα δεν σκανε συκωσετην γιατι θα σκασει αυτα προσ το παρον φιλικα γιωργοσ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    76
    takiskl στις #39133

    Με χαρα βλεπω οτι ολο και περισσοτεροι ενδιαφερονται για την αναπαραγωγη καναρινιων.

    Φιλε Γιωργο καλο θα ηταν να μην πειραματιζεσαι με τα υλικα που χρησιμοποιεις για την φωλια.Τα νηματα που πουλανε στο εμποριο ειναι ειδικα σχεδιασμενα για τον σκοπο αυτο.Το να βαζεις τριχες απο το σκυλι σου δεν νομιζω οτι βοηθαει, αντιθετως κινδυνευεις απο αρωστιες.Μην ξεχνας οτι τα καναρινια ειναι πολυ ευαισθητα στα μικροβια.

    Αγαπητη nadin το να παιζουν με το νημα τα καναρινια σου ειναι απολυτα φυσιολογικο.Ετσι αλλωστε θα δημιουργηθει η ερωτικη επιθυμια.Να προτιμας να βαζεις τον αρσενικο στο κλουβι της θηλυκιας κι οχι το αντιθετο.Εγω θα σου προτεινα να τα αφησεις μαζι και να περιμενεις.Αυγο απαραιτητα καθημερινα!Καλη επιτυχια και στη διαθεση σου για ο,τι θελησεις.

    Τριανταφυλλε τι εγινε;Πηρες θηλυκια;Περιμενω τα νεα σου!

    Φιλικα

    Τακης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #39341

    Φίλη Ναντίν, καλωσόρισες.

    Φίλε Τάκη.

    Έψαξα σε δυο μαγαζιά, τα οποία τελικά πιστεύω ότι μπορώ να εμπιστεύομαι, και δεν είχαν θυληκές.

    Θα το αφήσω το θέμα, γιατί στο σπίτι κάνουμε κάοια ανακαίνιση και με τη φασαρία και τους μαστόρους δεν θα καταφέρω τίποτα.

    Έδωσα στα πουλιά σκόνη Τεραμυκίνη για τρείς ημέρες στο νερό τους.

    Τώρα τα έχω σε χωριστά κλουβιά και φαίνονται όλα καλά.

    Ο κίτρινος ρίχνει πούπουλα. Το περίεργο είναι ότι η θηλυκιά σταμάτησε να ρίχνει πούπουλα. Θα κάνω άλλη μια προσπάθεια με τον καφετή.

    Μπορώ να προσπαθήσω να τα ζευγαρώσω τον Σεπτέμβρη; 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    19
    matador στις #39347

    Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα ζευγάρι καναρίνια. Η κανάρα έκανε 4 αυγά, το πρώτο αυγό στις 17/5. Σήμερα είναι 1/6. Η ερώτησή μου είναι, πότε θα εκκολαυθούν τα αυγά? Η κανάρα άρχισε το κλώσημα μετά το δύτερο αυγό. Δηλ. από τις 18-19/5. Μέχρι πότε να περιμένω εώς ότου αφαιρέσω τη φωλιά με τα αυγά και εάν στη συνέχεια ξαναβάζω τη φωλιά με το νήμα ή αφήνω να ξαναφτιάξει νέα.

    Με συγχωρείτε για τις πολλές και ίσως αφελείς ερωτήσεις, αλλά είμαι νέος στο χώρο και καταλαβαίνετε…

    Ευχαριστώ πολύ εκ των πρωτέρων.

    Κώστας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #39417

    Φίλε Κώστα καλωσόρισες στο φόρουμ.

    Η εκκόλαψη γίνετε στις 13-15 ημέρες.

    Στο άλλο ερώτημά σου περιμένουμε να απαντήσει ο Τάκης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    76
    takiskl στις #39426

    Τριανταφυλλε και Κωστα καλημερα

    Τριανταφυλλε θεωρητικα μπορεις να ζευγαρωσεις και τον Σεπτεμβριο, αλλα κατα πασα πιθανοτητα ο αρσενικος σου θα αλλαζει πτερωμα τοτε.

    Κωστα η εκκολαψη γινεται 13 μερες αφοτου η καναρα αρχισει να κλωσαει. Επειδη δεν ξεκινανε συνηθως το κλωσημα απο το πρωτο αυγο, σωστα σου γραφει ο Τριανταφυλλος να υπολογισεις 13-15 ημερες απο την γεννηση του πρωτου αυγου.

    Εαν τυχον τα αυγα ειναι τελικα ασπορα, θα βγαλεις την φωλια, θα πεταξεις ολες τις κλωστες και θα την καθαρισεις με ζεστο νερο. Θα την τοποθετησεις ξανα με νεες κλωστες για να την ξαναφτιαξει η καναρα. Αυτη ακριβως η διαδικασια της κατασκευης φωλιας ειναι που “πυρωνει” τα καναρινια και ζευγαρωνουν. Μην ξεχνας το καθημερινο αυγο τους, ειναι πολυ βασικο!

    Φιλικα

    Τακης

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 385 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων