ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 346 έως 360 (από 385 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1742
    PANOS στις #62644

    Είναι πάρα πολλά!!!Θα προσπαθήσω να βρω λίγο χρόνο να το ψάξω πολύ .

    Ευχαριστώ & πάλι


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1742
    PANOS στις #340701


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από stratri1 στίς 09 Aυγουστος 2005


    . Θα συνηθίσει το νέο του σπίτι και θα αρχίσει να “το λέει” πάλι.


    [/indent]Καλημέρα σε όλους.Τριαντάφυλλε όχι απλά “το λέει” αλλά ……το …παράλέει!!!!!!!!!.Έχει τώρα δύο απογεύματα γίνεται στη βεράντα το έλα να δεις!!!!! Ξεδηκώνει τη γειτονιά!!!!!Κάθομαι & το χαζεύω.Βέβαια το πιο ωραίο είναι ότι έχω & τον πιτσιρικά ο οποίος όποτε το πουλί κελα’ι’δάει κολάει & δεν παίρνει το βλέμμα του με τίποτα από κει!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #62806

    Το πρώτο απο τα μικρά μου έχασε την ουρά του!!!!

    Δεν φαίνεται να αλλάζει πούπουλα, αλλά εχτές το είδα ΧΩΡΙΣ ΟΥΡΑ. Ένα φτερό της ουράς το είχε στο στόμα του. Δεν υπήρξε καμία εξωτερική παρέμβαση (γάτα, άνθρωπος κλπ).

    Δεν ξέρω κατά πόσο είναι φυσιολογικό αυτό. Τί λέτε;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #62809

    elipsi vitaminis? Ypervoliki zesti? Alla mikra h megala, exoun to idio simptoma??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #62878

    Κανένα άλλο δεν έχει το ίδιο. Η διατροφή τους είναι η ίδια.

    Τώρα, στο χωριό που τα έχω δεν κάνει υπερβολική ζέστη. Αλλά δεν φαίνεται να χάνει και άλλα πούπουλα. Θα το δω σήμερα το μεσημέρι πάλι. Ελπίζω να έχει φανεί η νέα ουρά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    malvazia στις #62997

    Gia xara se oloys .Epatha plaka molis mpika edo. Mporo edo mesa na matho pola pragmata kai xerome gia ayto.Eixa ena zeygari kanarinia pou ekanan tesera ayga. Ta tria fgikan kai ine mia xara xaris to kanaro poy epatha plaka me ayta poy eblepa kai ekane.I kanara pethane meta poy fgikan ta poylia kai o kanaros ta megalose kai ta tria.Poli doulia pedia.Ta katafere omos.To problima mou ine oti den xero pola pragmata apo ta kanarinia kai sinexia psaxnome.Tora poy megalosan ta kanaria kai ine 1 minon  ti kano tora?Ta xorizo apo ton mpampa? ta bazo se jexoristo kloyvi kathe ena ? Ta vazo kai ta tria mazi kai xoria ton mpampa ?Thelo tin voithia sas.

    sas eyxaristo

    mixalis

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #340747

    Φίλε Μιχάλη, τώρα τα μικρά σου μπορούν να τρώνε μόνα τους και να σπάνε τους σκληρούς σπόρους. Δίνε τους, εκτός απο την ανάμικτη τροφή για καναρίνια, βιταμίνες, αυγοτροφή και αυγό καλά βρασμένο.

    Αργότερα και αν τα δεις να τσακώνονται τα βάζεις σε ξεχωριστά κλουβιά.

    Βρες λίγο χρόνο για να διαβάσεις τις συζητήσεις που έχουν γίνει σ’αυτό το φόρουμ. Θα βρεις πολλές χρήσιμες συμβουλές από πιο έμπειρους και θα σου λυθούν πολλές απορίες.

    Να υποθέσω, απο τo malvazia, ότι είσαι απο τη Μονεμβασιά;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #63078

    Ο μικρός έχει πλέον νέα ουρά που μεγαλώνει συνεχώς.

    Σας έχει τύχει ποτέ κάτι παρόμοιο; Μου φαίνεται παράξενο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #63079

    Gia fantasou Strati na bgei oura megali san papagalou amazoniou (toses genetikes allages…) … Tha exeis & dimosiotita…
     Tha stamatisi sto kanoniko orio, min se anisixi ayto…

    ps
    Malvazia: eixa perasei poli orea sto kastro & malista sto Malvazia

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    r@ptor στις #63544


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από stratri1 στίς 25 Aυγουστος 2005


    Ο μικρός έχει πλέον νέα ουρά που μεγαλώνει συνεχώς.

    Σας έχει τύχει ποτέ κάτι παρόμοιο; Μου φαίνεται παράξενο.


    [/indent] Καλησπέρα σε όλους σας!!! Η περίπτωση σου stratri1  δεν ειναι καθόλου παράξενη.Το ίδιο έπαθα και εγώ πέρυσι με ενα παπαγαλάκι, του οποίου η ουρά σφήνωσε σε κάποια σχιζμή της φωλιάς του.Μετά απο λίγο καίρο του φύτρωσε άλλη.Περιστατίκα σαν αυτό συμβαίνουναι συχνά καί δεν χρειάζεται να ανησυχούμε παρά μόνο όταν υπάρχει και τραυματισμός.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    31
    goldeneagle στις #66854

    Καλησπερα. Παιδια εχτες πηρα δυο καναρινια σκουφατα, τα οποια μου ειπε ο εμπορος οτι ειναι φετινα πουλια. Καθησα στο μαγαζι και τα χαζευα και ηταν μια χαρα, πετουσαν μεσα στο κλουβι, ηταν δραστηρια κλπ. Οταν τα εβαλα σε αλλο κλουβι μαραζοσαν και δεν πετουν, καθοντα συνεχως στο πατωμα και μερικες φορες στην ταιστρα. Ξερει κανεις κατι? τι μπορει να συμβαινει κλπ?? Σημειωση οτι στο μαγαζι ηταν ξεχωρα το ενα απο το αλλο, καθως και τωρα επεισης το ιδιο. Και κατι αλλο, αν αυτα ειναι αδερφια μεταξυ τους τα βαζουμε να ζευγαρωσουν????

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #66901

    Τα έχεις κοντά σε παράθυρο; Τα βγάζεις καθόλου έξω (τώρα που έχει καλό καιρό ακόμα); Έχουν φαγητό, νερό καθαρό; Μήπως είναι σε ρεύμα, μήπως κρυώνουν; Τα έχεις κρεμάσει τα κλουβιά ή είναι στο πάτωμα;

    Θυμήσου ότι θέλουν συντροφιά (ανθρώπους) και χρειάζονται μερικές ημέρες για να προσαρμοστούν στο νέο περιβάλλον.

    Αν είναι αδέρφια μην τα ζευγαρώνεις. Εξάλλου αν είναι φετινά δεν γίνεται ζευγάρωμα. Του χρόνου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    31
    goldeneagle στις #66978

    Παιδια καλησπερα και σας ευχαριστω για ολα. Τα σκουφατα μου εχουν αρχισει να ζωηρευουν και ετσι ολα καλα!!! Οκ φιλε δεν το ηξερα οτι δεν ζευγαρωνουμε σκουφατο-σκουφατο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #67025

    Δεν το ήξερα για τα σκουφάτα. Ευχαριστώ και εγώ για την πληροφορία.

    Και είχα σχεδιάσει να κάνω ένα ζευγάρωμα με σκουφάτο γιατί μου αρέσουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #70286

    Ελάτε. Είναι εποχή για τα ζευγαρώματα. Τι σχέδια έχετε κάνει; Τι προετοιμασίες; Πόσοι έχουν ξεκινήσει; Ας ζεστάνουμε το θέμα πάλι.

    Σήμερα θα πάρω μια σκουφάτη κλόστερ που περιμένω από την προηγούμενη εβδομάδα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 346 έως 360 (από 385 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων