AΞΙΑ ΜΠΕΚΑΤΣΟΣΚΥΛΟΥ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 69 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #374901

    και αν ΔΕΝ βγει το κουταβι??? και αν δεν ξερεις ή δεν εχεις το χρονο να το εκπαιδευσεις??? το κοστος να φτασει ενα σκυλι στα 5 χρονια το υπολογισε κανεις???……και τα τζαμπα ταξιδια 100-300 χιλιομετρα μεχρι να μαθει χωρις να κανεις μπαμ……και αλλα τοσα χιλιομετρα για να επιστρεψεις με τα μουτρα στο πατωμα???…….κακα τα ψεματα….μεχρι να φτασεις να εχεις τουλαχιστον 1 σκυλι που να κανει σωστη δουλεια δεν μπορεις να ρισκαρεις το χρονο σου στο να εκπαιδευσεις σκυλι……εκτος και αν ζεις στην επαρχια….εκει παω πασο!

    Συγνώμη ρε παιδία εμείς θα πληρώσουμε τις εξόδους του αφεντικού… ο σκύλος δεν κυνηγάει μόνος του κάποιος το πάει και αυτός περνάει καλά όταν πηγαίνει για κυνήγι… Το κόστος του σκύλου ξεπληρώνεται από τον ίδιο στο αφεντικό του με τις κυνηγετικές εξορμήσεις και τις συγκινήσεις που παρέχει…

    Επίσης, αν το κουτάβι δεν κάνει (εντελώς στεγνά) μπορείς να το ζευγαρώσεις…
    Τι πάει να πει αν είναι κάποιος από επαρχία, (προφανώς έχει πολλά ωφέλη) αλλά όταν αγοράζεις ένα σκύλο δεν κοιτάς από που είναι ο καθένας… για να διαπραγματευτείς την τιμή…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    740
    αλεξανδρος-ΤΟΜΜΥ στις #374907

    Αν είσαι ψαγμένος θα καταλάβεις και θα μπορέσεις να κρίνεις άμεσα για αυτό που σου πουλάνε.

    Για όσους νομίζουν οτί το ακριβότερο είναι και το καλύτερο…δεν το κατέχουν και πολύ το θέμα.

    Τώρα αν είναι γιός του Μετρ :lol: ή του Μετ ή αν σέρνει ένα πολύ καλό πεντρικρί δεν με απασχολεί.

    Πάρε να χαρτιά και πάνε κυνήγα τις μπεκάτσες.

    Είναι επιπλέον προσόν για να βγάλεις λεφτά.Είτε απο επιβάσεις είτε από γέννα αν έχεις το θυληκό.

    Τα χαρτιά δεν κάνουν το σκύλο και δεν υπάρχει λόγο να κάτσουμε να το αναλύσουμε γιατί θα εκτεθούν πολλοί.

    Το εξαίρετο για εσένα μπορεί να είναι κοπρίτης για εμένα και το αντίστροφο.

    Αν στείλουμε έναν που κυνηγά με κόκερ και δεί μια ξαπλωτή θα πεί το καλύτερο μπεκατσόσκυλο που υπάρχει,αφού δεν έχει κάποιο άλλο μέτρο σύγκρισης.

    Ας αναλογιστεί ο καθένας τί βλέπει με τα μάτια του σε αυτό το σκυλί ,ας κάτσει να σκεφτεί με βάση τις γνώσεις του και την εμπειρία του και να δεί αν είναι αυτό που ζητάει και τι λεφτά.

    Τωρα εσείς πως γράφετε τιμές ….!?!? …. δεν ξέρω …

    Ψάχνουμε ποιος θα κάνει το καλύτερο DEAL και δεν το ξέρω??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    71
    basilhss manh στις #374909

    xaxa. φιλε μου η γενεολογια παιζει τον πιο σημαντιικο ρολο στην επιλογη ενοσ σκυλου και για την αναπαραγωγη αλλα και για την κυνηγετικη αξια του. το ξερω οτι τον γιο του μετρ να εχει καποιοσ (δεν τα παω τα σετερ) h toy yard και δεν ξερει ο ιδιοσ να κυνηγαει αχρηστο θα βγει….αλλα αλλ πραμα το καλο αιμα..κοιτα και στουσ ανθρωπουσ χαχα.
    τωρα ο φιλοσ κανει μια ερωτηση και εμεισ απανταμε
    ολοι εχουμε βρεθει σε τετοια διλημματα πχ ποσο στοιχιζει ενα σκυλι που για εμασ δεν κανει για διαφορουσ λογουσ
    εαν εσενα δεν σου εχει τυχει τι να πω :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    740
    αλεξανδρος-ΤΟΜΜΥ στις #374911

    xaxa. φιλε μου η γενεολογια παιζει τον πιο σημαντιικο ρολο στην επιλογη ενοσ σκυλου και για την αναπαραγωγη αλλα και για την κυνηγετικη αξια του. το ξερω οτι τον γιο του μετρ να εχει καποιοσ (δεν τα παω τα σετερ) h toy yard και δεν ξερει ο ιδιοσ να κυνηγαει αχρηστο θα βγει….αλλα αλλ πραμα το καλο αιμα..

    Οκ,περί αιμάτων κλπ αναφέρεσαι για αγορά από Ελλάδα φαντάζομαι ή από εξωτερικό….!?!?!?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    71
    basilhss manh στις #134544

    και εξωτερικο και ελλαδα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    171
    ALEXTRAP στις #134550

    Ρε παιδια τι λετε τωρα?? Αν ηταν σιγουρο πως ολα τα κουταβια θα γινοντουσαν ικανα μπεκατσοσκυλα ποιος ασχολιοταν με μεγαλα
    σκυλια τωρα ,απλα θα παιρναμε ενα κουταβακι κ θα το μεγαλωναμε κ με μια στοιχειωδη εκπαιδευση θα ειχαμε σκυλι για τα επομενα 10 χρονια της ζωης μας.
    Δεν ξερω για εσας αλλα εγω εγω παρει πανω απο 10 κουταβια κ ενα εγινε ικανο κ ολοκληρωμενο μπεκατσοσκυλο κ παλι ειχε το
    ελλατωμα να μην κανει απορτ.Κ αναφερομαι σε κουταβια που κ ασχοληθηκα μαζι τους κ τις αναλογες ευκαιριες τους εδωσα να δειξουν τα
    προσοντα τους κ ηταν απογονοι πρωταθλητων με βαρια χαρτια πολλα υποσχομενα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    171
    ALEXTRAP στις #374921

    [size=3][font=”Comic Sans MS”]Αν μου το χάριζαν δεν θα το έπαιρνα. Αυτό μπορούν να στο επιβεβαιώσουν πολλοί που είχαν την καλοσύνη / πρόθεση να μου χαρίσουν σκύλο τους, μερικοί και από αυτό το φόρουμ.
    Φιλικά[/font][/size]

    Σεβαστο αυτο αλλα θα ηθελα κ τους λογους να αναπτυξουμε που δεν θα το επαιρνες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #374925

    Ρε παιδια τι λετε τωρα?? Αν ηταν σιγουρο πως ολα τα κουταβια θα γινοντουσαν ικανα μπεκατσοσκυλα ποιος ασχολιοταν με μεγαλα
    σκυλια τωρα ,απλα θα παιρναμε ενα κουταβακι κ θα το μεγαλωναμε κ με μια στοιχειωδη εκπαιδευση θα ειχαμε σκυλι για τα επομενα 10 χρονια της ζωης μας.
    Δεν ξερω για εσας αλλα εγω εγω παρει πανω απο 10 κουταβια κ ενα εγινε ικανο κ ολοκληρωμενο μπεκατσοσκυλο κ παλι ειχε το
    ελλατωμα να μην κανει απορτ.Κ αναφερομαι σε κουταβια που κ ασχοληθηκα μαζι τους κ τις αναλογες ευκαιριες τους εδωσα να δειξουν τα
    προσοντα τους κ ηταν απογονοι πρωταθλητων με βαρια χαρτια πολλα υποσχομενα.

    Μάλλον δεν έφταιγαν τα κουτάβια στο 99% των περιπτώσεων φταίει ο ιδιοκτήτης… τίποτα προσωπικό απλά αναφορά στα συμβάντα κάνω…

    Και μην ξεχνάμε κάτι το οποίο ονομάζεται γονίδιο, το γονίδιο προσδιορίζει κατά μέσο όρο ποιος είσαι από που προέρχεσαι και τι δυνατότητες έχεις. Ένα σκυλί προερχόμενο από καταξιωμένους κυνηγετικούς προγόνους, ευρέως αποδεκτούς από γνώστες του αντικειμένου, με την σωστή εκπαίδευση έχει περισσότερες πιθανότητες να αποδώσει σε σχέση με κάποιο άλλο. Επίσης, το χάρισμα αυτό θα το μεταδώσει και στους απόγονους του… Γεγονός, το οποίο αποτελεί έναν από τους βασικότερους παράγοντες αγοράς ενός κυνηγετικού σκύλου…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1013
    karma στις #134558

    Βλεπω οτι εχουμε φυγει απο τη συγκεκριμενη ερωτηση που αναφεροταν σε εκπαιδευμενο σκυλι χωρις ταυτοτητα.Το ποσο που ανεφερα δεν το ειπα τυχαια.Ειναι το αποδεκτο απο την αγορα.Καθε ευρω παραπανω το κανουν ακριβο ενω μια τιμη στο χιλιαρικο το κανουν ευκαιρια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    71
    basilhss manh στις #134564

    file moy με τα κουταβια σιγουρα δεν εφταιγαν ολα τα κουταβια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    89
    bounas progress στις #134568

    Ένα πραγματικό μπεκατσόσκυλο δεν πωλείται!
    Δεν έχει τιμή,εκτός κι αν αυτός που το πουλάει δεν ξέρει τι σημαίνει μπεκατσόσκυλο,ή δεν κυνηγάει με ιδιαίτερο πάθος τη μπεκάτσα!
    Και να μην ξεχνάμε κάτι!Τα pedigree μπορεί να μήν χτυπάνε μπεκάτσες αλλά αν δεν υπήρχαν αυτά δεν θα υπήρχαν κυνηγετικές φυλές!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1013
    karma στις #374944

    [b]Ένα πραγματικό μπεκατσόσκυλο δεν πωλείται!
    Δεν έχει τιμή,εκτός κι αν αυτός που το πουλάει δεν ξέρει τι σημαίνει μπεκατσόσκυλο,ή δεν κυνηγάει με ιδιαίτερο πάθος τη μπεκάτσα!
    Και να μην ξεχνάμε κάτι!Τα pedigree μπορεί να μήν χτυπάνε μπεκάτσες αλλά αν δεν υπήρχαν αυτά δεν θα υπήρχαν κυνηγετικές φυλές![/b]

    Πωλειται καταρχην απο τους επαγγελματιες.Επισης απο τους κατοχους του που ξερουν τα κουσουρια αλλα ελπιζουν οτι ο υποψηφιος αγοραστης θα ειναι και λιγο ασχετος και δε θα τα παρει χαμπαρι παρα οταν θα ειναι πια πολυ αργα…(μεσα ειμαι σ αυτους τους ασχετους αφου την εχω πατησει κι εγω).

    Θελω με την ευκαιρια να επιστησω την προσοχη να ζητατε ΕΞΑΡΧΗΣ ΤΟ ΠΕΝΤΙΓΚΡΙ.Αν σας πουνε καπου τοχω κλπ στριψτε γωνια.Ο αλλος παινευε τα σκυλια του και τα αιματα τους και ΑΦΟΥ ΠΗΡΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ εκανε το χαζο:πεντιγκρι ? δε σου ειπα οτι δεν εχει χαρτια το σκυλι ? Με το σκυλεμποριο σιχαινεσαι πραγματικα , οσο λιγοτερη επαφη τοσο καλυτερα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    740
    αλεξανδρος-ΤΟΜΜΥ στις #374949

    και εξωτερικο και ελλαδα

    Πρόσεχε γιατί στην Ελλάδα είναι καλοί μπαλαδόροι, θα σου κάνουν τάγκλιν και θα χάσεις την μπάλα….άντε να την βρείς μετά!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #374953

    [b]Ένα πραγματικό μπεκατσόσκυλο δεν πωλείται!
    Δεν έχει τιμή,εκτός κι αν αυτός που το πουλάει δεν ξέρει τι σημαίνει μπεκατσόσκυλο,ή δεν κυνηγάει με ιδιαίτερο πάθος τη μπεκάτσα!
    Και να μην ξεχνάμε κάτι!Τα pedigree μπορεί να μήν χτυπάνε μπεκάτσες αλλά αν δεν υπήρχαν αυτά δεν θα υπήρχαν κυνηγετικές φυλές![/b]

    Τι εννοείς δεν πωλείται? Επίτρεψε μου να διαφωνήσω μαζι σου… Στην ελλάδα τα μπεκατσόσκυλα τείνουν να έχουν υπερβολική τιμή λόγω του πάθους που έχουν οι έλληνες κυνηγοί… Βασικά, όλα στην ελλάδα ακριβά πωλούνται διότι δεν έχουμε καταναλωτική συνείδηση… Και οι κυνηγοί σαν καταναλωτές… άσε μην το σχολιάσω.

    Ένα μπεκατσόσκυλο δεν έχει διαφορές ουσιαστικές από ότι ένα περδικόσκυλο ή ένα ορτυκόσκυλο ή από ένα σκυλί που κυνηγάει γκράους (ένα από τα δυσκολότερα θηράματα γα σκύλο φέρμας)…

    Τώρα αν κάποιος δεν θέλει να πωλήσει τον σκύλο του επειδή το αγαπάει ή επειδή ευχαριστιέται το κυνήγι μαζί του είναι άλλο θέμα… και εγώ δεν θα πωλούσα τον σκύλο μου χωρίς να είναι κυνηγόσκυλο σε καμία τιμή. Τι σημαίνει αυτό.

    Πρέπει κάποια στιγμή να ξυπνήσουμε και να επαναφέρουμε την κοστολόγηση των πραγμάτων στην πραγματική τους αξία. Είτε είναι κυνηγόσκυλο, είτε είναι όπλο είτε είναι αυτοκίνητο… Γιατί όταν βλέπετε τις τιμές στο εξωτερικό για κυνηγόσκυλα θα δείτε τρομακτικές διαφορές (ΌΠΩς Ο CABELAS ME ΤΑ ΙΔΙΑ ΟΠΛΑ ΠΟΥ ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ)…

    Αλλά καλά να πάθουμε, πάθετε… έχει φτάσει ο κάθε κοπρίιτης να πωλείται 2 και 3 χιλιάδες ευρώ, γιατί υπάρχουν άσχετοι που τα δίνουν… Και όταν λέω κοπρίτες εννοώ ΚΟΠΡΙΤΕΣ. Πηγαίντε σε έναν αγώνα πρακτικού κυνηγίου να δείτε τι σκυλία υπάρχουν και θεωρούνται από τον κάθε ανίδεο εξαιρετικά… Με τέτοια σκυλία όχι για κυνήγι δεν θα πήγαινα… Δεν λέω ότι τα σκυλία που έχουν χαρτία δεν είναι κοπρίτες… θα δείτε κάτι σκυλία με 14 γεννεές πρωταθλητών που κάνουν πρωταθλητισμό στον κοπριτισμό… Αυτά τείνουν να έχουν υψηλότερη τιμή διότι οι γέννες τους διαθέτουν υψηλή ζήτηση και μπορείς να συνεχίσεις τον φαύλο κύκλο των ακριβοπληρωμένων σκύλων και να μην ζημιωθείς σημαντικά…

    Δεν το έχετε καταλάβει τι γίνεται… προσπαθούν στην Ελλάδα να πωλήσουν ένα σκυλί και να ζήσουν ένα χρόνο γιατί σιγά σιγά τους πέρνουν χαμπάρι. Δείτε τις αγγελίες πωλείται άριστο μπεκατσόσκυλο που είναι στην πραγματικότητα κοπρίτης… μετά από 100 κοπρίτες βλέπεις το μέτριο και το πληρώνεις 4 και 5 χιλιάδες ευρώ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    171
    ALEXTRAP στις #374955

    Μάλλον δεν έφταιγαν τα κουτάβια στο 99% των περιπτώσεων φταίει ο ιδιοκτήτης… τίποτα προσωπικό απλά αναφορά στα συμβάντα κάνω…

    Και μην ξεχνάμε κάτι το οποίο ονομάζεται γονίδιο, το γονίδιο προσδιορίζει κατά μέσο όρο ποιος είσαι από που προέρχεσαι και τι δυνατότητες έχεις. Ένα σκυλί προερχόμενο από καταξιωμένους κυνηγετικούς προγόνους, ευρέως αποδεκτούς από γνώστες του αντικειμένου, με την σωστή εκπαίδευση έχει περισσότερες πιθανότητες να αποδώσει σε σχέση με κάποιο άλλο. Επίσης, το χάρισμα αυτό θα το μεταδώσει και στους απόγονους του… Γεγονός, το οποίο αποτελεί έναν από τους βασικότερους παράγοντες αγοράς ενός κυνηγετικού σκύλου…

    Οταν το νεαρο σκυλι βλεπει το πυκνο κ ειναι στα ποδια σου φταιει ο ιδιοκτητης? Οταν ξεσηκωνει ολες τις μπεκατσες χωρις να σταματαει σε φερμα πουθενα
    φταιει ο ιδιοκτητης?Οταν φερμαρει στα 200 μετρα κ τρεχεις μεσα στα πουρναρια να προλαβεις κ στις δεκα φερμες την μια ειναι μπεκατσα φταιει ο ιδιοκτητης?
    Οταν μετα απο μια ωρα ερευνας που δεν θα συναντησει θηραμα απογοητευετε κ σταματαει φταιει ο ιδιοκτητης?Οταν το βγαζεις με αλλο σκυλι κ κανει τρειλερ
    φταιει ιδιοκτητης?Μιλαμε για ιδιοκτητη που γνωριζει το αντικειμενο παντα οχι για ασχετο.Επιτρεψτε μου να διαφωνισω.Το ικανο κ εξυπνο κυνηγοσκυλο αυτο που στα 15 χρονια που κυνηγαω κ εχω σαν προτυπο στο μυαλο μου ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 69 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων