AΞΙΑ ΜΠΕΚΑΤΣΟΣΚΥΛΟΥ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 69 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    171
    ALEXTRAP στις #375110

    Τι εννοείς δεν πωλείται? Επίτρεψε μου να διαφωνήσω μαζι σου… Στην ελλάδα τα μπεκατσόσκυλα τείνουν να έχουν υπερβολική τιμή λόγω του πάθους που έχουν οι έλληνες κυνηγοί… Βασικά, όλα στην ελλάδα ακριβά πωλούνται διότι δεν έχουμε καταναλωτική συνείδηση… Και οι κυνηγοί σαν καταναλωτές… άσε μην το σχολιάσω.

    Ένα μπεκατσόσκυλο δεν έχει διαφορές ουσιαστικές από ότι ένα περδικόσκυλο ή ένα ορτυκόσκυλο ή από ένα σκυλί που κυνηγάει γκράους (ένα από τα δυσκολότερα θηράματα γα σκύλο φέρμας)…

    Τώρα αν κάποιος δεν θέλει να πωλήσει τον σκύλο του επειδή το αγαπάει ή επειδή ευχαριστιέται το κυνήγι μαζί του είναι άλλο θέμα… και εγώ δεν θα πωλούσα τον σκύλο μου χωρίς να είναι κυνηγόσκυλο σε καμία τιμή. Τι σημαίνει αυτό.

    Πρέπει κάποια στιγμή να ξυπνήσουμε και να επαναφέρουμε την κοστολόγηση των πραγμάτων στην πραγματική τους αξία. Είτε είναι κυνηγόσκυλο, είτε είναι όπλο είτε είναι αυτοκίνητο… Γιατί όταν βλέπετε τις τιμές στο εξωτερικό για κυνηγόσκυλα θα δείτε τρομακτικές διαφορές (ΌΠΩς Ο CABELAS ME ΤΑ ΙΔΙΑ ΟΠΛΑ ΠΟΥ ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ)…

    Αλλά καλά να πάθουμε, πάθετε… έχει φτάσει ο κάθε κοπρίιτης να πωλείται 2 και 3 χιλιάδες ευρώ, γιατί υπάρχουν άσχετοι που τα δίνουν… Και όταν λέω κοπρίτες εννοώ ΚΟΠΡΙΤΕΣ. Πηγαίντε σε έναν αγώνα πρακτικού κυνηγίου να δείτε τι σκυλία υπάρχουν και θεωρούνται από τον κάθε ανίδεο εξαιρετικά… Με τέτοια σκυλία όχι για κυνήγι δεν θα πήγαινα… Δεν λέω ότι τα σκυλία που έχουν χαρτία δεν είναι κοπρίτες… θα δείτε κάτι σκυλία με 14 γεννεές πρωταθλητών που κάνουν πρωταθλητισμό στον κοπριτισμό… Αυτά τείνουν να έχουν υψηλότερη τιμή διότι οι γέννες τους διαθέτουν υψηλή ζήτηση και μπορείς να συνεχίσεις τον φαύλο κύκλο των ακριβοπληρωμένων σκύλων και να μην ζημιωθείς σημαντικά…

    Δεν το έχετε καταλάβει τι γίνεται… προσπαθούν στην Ελλάδα να πωλήσουν ένα σκυλί και να ζήσουν ένα χρόνο γιατί σιγά σιγά τους πέρνουν χαμπάρι. Δείτε τις αγγελίες πωλείται άριστο μπεκατσόσκυλο που είναι στην πραγματικότητα κοπρίτης… μετά από 100 κοπρίτες βλέπεις το μέτριο και το πληρώνεις 4 και 5 χιλιάδες ευρώ…

    +1


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #375132

    Eυχαριστω ολους για τις αποψεις σας.Να σας ενημερωσω μιας κ ασχοληθηκατε πως το συγκεκριμενο σκυλι πουληθηκε 5000 ευρω
    κ φυσικα οχι σε μενα!!

    5.000 ευρώ ήμαρτον ρε παιδία, εδώ πρωταθλητές σκύλια με κοινώς αποδεκτή αξία τόσο κυνηγετική και αγωνιστική δεν πωλήθηκαν τόσο… που και να μην είναι άριστα μπεκατσόσκυλα μόνο με την γενεολογία τους και τις γέννες μπορούν να σε κάνουν πλούσιο…

    Τι να πω ο κανόνας για μια ακόμα φορά επιβεβαιώνεται η Ελλάδα ζει από τα κορόιδα της τα οποία απέκτησαν ξαφνικά χρήματα και δεν ξέρουν πως να τα διαχειρηστούν και επειδή πρόκειται για πρόσκαιρη ευμάρια μετά αρχιζει η γκρίνια…

    Α ρε αθάνατε νεοέλληνηα…

    Πάντως παιδία χωρίς να θέλω να περιαυτολογώ δεν το έχω κάνει ποτέ… σπουδάζω περίπου στα 7 χρόνι τώρα την οικονομική επιστήμη σε όλα τα στάδια της ακαδημαικής κλίμακας και έχω συναντήσει αρκέτα μοντέλα οικονομικού χαρακτήρα… Το μοντέλο του έλληνα αγοραστή πουθενά… ίσως αυτό να εξηγεί την κατάσταση της οικονομίας σήμερα…

    Ο πωλητής του σκύλου πρέπει να άνοιξε σαμπάνια… θα έκανε τα καλύτερα χριστούγεννα του…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    663
    RIOTDORO στις #134725

    ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟ ΡΕΘΥΜΝΟ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΠΟΥΛΗΘΗΚΑΝ 2ΣΚΥΛΙΑ 9000ΕΥΡΩ!!!!!Κ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ.ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΚΡΙΣΗ!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #375136

    ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟ ΡΕΘΥΜΝΟ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΠΟΥΛΗΘΗΚΑΝ 2ΣΚΥΛΙΑ 9000ΕΥΡΩ!!!!!Κ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ.ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΚΡΙΣΗ!!!!

    Η κρίση είναι για τον μέσο έλληνα που καλείται τώρα να πληρώσει τις ατασθαλίες των καρχαρίων…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    71
    basilhss manh στις #134727

    Πάντως παιδία χωρίς να θέλω να περιαυτολογώ δεν το έχω κάνει ποτέ… σπουδάζω περίπου στα 7 χρόνι τώρα την οικονομική επιστήμη σε όλα τα στάδια της ακαδημαικής κλίμακας και έχω συναντήσει αρκέτα μοντέλα οικονομικού χαρακτήρα… Το μοντέλο του έλληνα αγοραστή πουθενά… ίσως αυτό να εξηγεί την κατάσταση της οικονομίας σήμερα…

    Ο πωλητής του σκύλου πρέπει να άνοιξε σαμπάνια… θα έκανε τα καλύτερα χριστούγεννα του…
    χαχαχα καλο φιλε zed

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #375137

    ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟ ΡΕΘΥΜΝΟ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΠΟΥΛΗΘΗΚΑΝ 2ΣΚΥΛΙΑ 9000ΕΥΡΩ!!!!!Κ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ.ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΚΡΙΣΗ!!!!

    Θα ήταν τίποτα συγγενείς του ανθρώπου που αγόρασε το σεττερ παραπάνω…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #375139

    Θα ήταν τίποτα συγγενείς του ανθρώπου που αγόρασε το σεττερ παραπάνω…

    μη σου πω είναι και ο ίδιος. Αγόρασε ένα σέττερ και ήθελε και 2 λαγόσκυλα. :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #375141

    [size=3][font=”Comic Sans MS”]
    — Γιατί ένας σκύλος 5 ετών έχει "δεθεί" με πρόσωπα, χώρο και πράγματα. Είναι κακό να του τα αλλάζεις, αν δε προέρχεται από τακτικές αλλαγές χεριών είναι "καμένο χαρτί", δύσκολα θα γίνει ο σκύλος σύντροφος – φιλαράκι.

    — Γιατί δεν πούλησα μεγάλο σκύλο μου όταν μου προσφέρθηκε υπέρογκο ποσόν αν και είχα άλλους 6 ίδιας φυλής και επιπέδου. Ήταν ο σκύλος μου.

    — Γιατί στα 5 του χρόνια έχει αποκτήσει συνήθειες (χούγια) κακές ή καλές που αν δεν ξέρεις πως αποκωδικοποιούνται δεν μπορείς ποτέ να τον καταλάβεις πλήρως, άρα πάει χαμένο ένα μεγάλο μέρος επαφής / επικοινωνίας.

    — Γιατί 5 χρονών είναι δύσκολο να καταλάβει την γλώσσα του σώματός μου, την προφορά (τρόπο δοσίματος) των εντολών μου, τις καλές ή κακές συνήθειές μου… πάει χαμένο και άλλο ένα μεγάλο μέρος επαφής / επικοινωνίας.

    — Γιατί δεν θα γνωρίζω το ιστορικό των όποιων ανεπιθύμητων συμπεριφορών άρα δεν θα μπορώ να κάνω την διόρθωσή τους.

    — Γιατί δεν θα γνωρίζω το ιατρικό ιστορικό του οπότε δεν θα μπορώ να βοηθήσω τον κτηνίατρο μου.

    — Γιατί υπάρχουν ασθένειες που δύσκολα μπορείς να τις βρει ο γιατρός με τις συνήθης εξετάσεις π.χ. μια θεραπευμένη ρήξη χιαστών, μία θεραπευμένη λεϊσμανίωση, επιληψία ή ένα σύνδρομο Κούσιν που θα φανούν μετά από 1-2 μήνες.

    — Γιατί πιστεύω πως ένας πολύ καλός σκύλος δεν πουλιέται σε συνήθεις τιμές και είμαι καχύποπτος στις υψηλές τιμές. Ακόμη και οι επαγγελματίες δεν έχουν σκύλους 5 χρόνων για πούλημα εκτός αν προέρχονται από ανταλλαγές οπότε πάμε στην περίπτωση "καμένο χαρτί" [/size]

    [size=3][font=”Comic Sans MS”]– Γιατί η 40χρονη εμπειρία μου με σκύλους λέει πως πλήρως εκπαιδευμένοι σκύλοι χωρίς σοβαρά κουσούρια πωλούνται από 2 έως 3μιση χρονών.

    — Γιατί πιστεύω πως ο σκύλος μου έχει ιδιαίτερη αξία όταν είναι πλασμένος από εμένα για εμένα.

    — Γιατί είναι μέρος της χαράς του κυνηγίου η "δημιουργία" ενός άξιου κουταβιού και η επιβεβαίωση της ικανότητάς του όταν τελειώσει η εκπαίδευσή του.

    — Γιατί μπορώ να φτιάξω ένα κουτάβι σύμφωνα με τα πρότυπα εργασίας του, να γνωρίζω το γενετικό του υλικό, τον χαρακτήρα του, την πορεία της υγείας του, τις κυνηγητικές του ικανότητες, τα χούγια του, να έχουμε δεθεί από γεννήσεως μέχρι θανάτου. Από την ώρα που θα στεγνώσω το υγρά του αμνιακού σάκου, που θα ρουφήξω τα υγρά από την μύτη του αν χρειαστεί, που θα το βάλω στην ζυγαριά, που θα το δω να μεγαλώνει γραμμάριο προς γραμμάριο και εκατοστό προς εκατοστό. Από την ώρα που θα μεταφέρει το πρώτο του μπαλάκι, μέχρι την ακινησία στο ξεπέταγμα. Από τα αμέτρητα χιλιόμετρα μέχρι τα παγωμένα ξημερώματα για να ολοκληρωθεί η εκπαίδευση. Και όλα αυτά τα κάνω γιατί μου αρέσει να τα κάνω και όχι για να αποκτήσω τον σκύλο "Εργαλείο".
    Μπορείτε να μου πείτε πόσο θα το πουλήσω όταν γίνει 5 χρονών.
    Φιλικά [/font][/size]
    [/font][/size]

    Πολυ σωστα τα λες. ειδικα για πουλοσκυλα, συμφωνω πληρως με οσα ειπες.

    καταρχην, 1)το να μεγαλωνεις και να εκπαιδευεις ενα σκυλι εχει χαρα και πλεονεκτηματα και για σενα και για τον σκυλο.
    2)γιατι να δωσω 2000 ευρω να παρω ενα σκυλι ετοιμο π.χ 2 χρονων και να μην δωσω 1500 ευρω να παρω 3 κουταβια απο καλα αιματα? στην χειροτερη περιπτωση θα μου βγει εστω το 1…
    3)δεν εχω παρει μεγαλο σκυλο ποτε μου, παρα μονο απο μια φορα που αποτελει εξαιρεση γιατι το ηθελε ενας θειος. ηταν ειδικη περιπτωση. το σκυλι ηταν γερικο, το πηραμε σε ξεφτιλα τιμη για την αξια του(το γνωριζαμε το σκυλι) και το πηραμε με το σκεπτικο να βοηθησει στην εκπαιδευση ενος κουταβιου, γιατι την εποχη εκεινη δεν ειχαμε αλλο εμπειρο σκυλι. και φυσικα αναφερομαι σε λαγοσκυλα, γιατι για μπεκατσοσκυλο που συζητατε εσεις εδω, νομιζω οτι σε καμια περιπτωση δεν θα επερνα μεγαλο σκυλι, οχι λογο χρηματων, αλλα γιατι καλα φερμας βρισκεις ευκολα πλεον.γιατι να παρω ενα ξενο που δεν θα το εχω μεγαλωσει εγω?
    ασχολουμαι με Ελληνικο ιχνηλατη (που το κυνοφιλικο επιπεδο των λαγοσκυλων ειναι ακομα στο μεσαιωνα σε σχεση με τα πουλοσκυλα) και ακομα μεγαλο σκυλι δεν εχω αγορασει. το φερμας καταρχην απαιτει πολυ λιγοτερο χρονο εκπαιδευσης για να αποδοσει αλλα και για να αρχισει να διχνει το αν ειναι καλο και ποσο καλο. σκεφτειτε μερικοι φιλοι που μιληατε για χρονο εκπαιδευσης κτλ, αν καποιος ειναι διατεθημενος να ασχολειται με μια φυλη που για να δεις τα πρωτα πραγματικα δειγματα γραφης πρεπει να περιμενεις 2μιση χρονια…ειναι τοσο δυσκολο να κανουν το ιδιο οι φερματζηδες που δεν θα χρειαστει να περιμενουν ουτε καν χρονο?

    4)ασχετως με το αν συμφωνω η διαφωνω, νομιζω οτι οι τιμες που αναφερατε ειναι πολυ υπερβολικες για πουλοσκυλο. οχι οτι τα υποτιμω. εξαλλου ειμαι λατρης των σεττερ απο παλια. απλως αν δινεις για ενα καλο φερμας 4000 ευρω, που απαιτει π.χ 1μιση χρονο εκπαιδευσης και που μπορεις να το προμηθευτεις απο 50 εκτροφεις και απο απειρους στο εξωτερικο, τοτε ρε παιδια ποσα πρεπει να δωσεις για ενα ιχνηλατη, που δεν ξερεις καν αν οντως θα ειναι γνησιος (μιας και τα χαρτια τους ειναι χαλια μαυρα), που απαιτει 2μιση-3 χρονια εκπαιδευσης και σε ορισμενα αρενικα ακομα και 5! που σου βγαζει την παναγια αναποδα οχι για να το εκπαιδευσεις αλλα εστω για να μαθει το "ελα"…?
    θα επρεπε δηλαδη για ενα γκεκας 5 χρονων να δινουμε 20000 ευρω?…

    αυτα μονο στην Ελλαδα γινονται. απο γαλλια περνεις κουταβι καθαροαιμου ιχνηλατη, απο αριστες γραμμες με διακρισεις, 500-700 ευρω και ερχεσαι εδω και σου λεει μετα ο αλλος για το δηθεν καθροαιμο του, που ειναι αριστο (κατα την γνωμη του και τα γουστα του) οτι στο πουλαει 1 χρονων 3000 ευρω, επειδη ειχε λεει εξοδα για να το μεγαλωσει…

    Ω- ΡΕ -ΓΛΕΝΤΙΑΑΑ …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #375142

    μη σου πω είναι και ο ίδιος. Αγόρασε ένα σέττερ και ήθελε και 2 λαγόσκυλα. :lol:

    Για να κυνηγούν (ιχνηλατήσουν το σέττερ που πήρε) επειδή φοβήθηκε ο σκύλος το νέο ιδιοκτήτη όταν δεν έκανε όσα νόμιζε… ακι κρύφτηκε στο βουνό…

    ξέρετε φέρμα, απόρτ, μαγείρεμα, κρεβάτι…

    Για να δώσει τόσα χρήματα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #375143

    Πολυ σωστα τα λες. ειδικα για πουλοσκυλα, συμφωνω πληρως με οσα ειπες.

    καταρχην, 1)το να μεγαλωνεις και να εκπαιδευεις ενα σκυλι εχει χαρα και πλεονεκτηματα και για σενα και για τον σκυλο.
    2)γιατι να δωσω 2000 ευρω να παρω ενα σκυλι ετοιμο π.χ 2 χρονων και να μην δωσω 1500 ευρω να παρω 3 κουταβια απο καλα αιματα? στην χειροτερη περιπτωση θα μου βγει εστω το 1…
    3)δεν εχω παρει μεγαλο σκυλο ποτε μου, παρα μονο απο μια φορα που αποτελει εξαιρεση γιατι το ηθελε ενας θειος. ηταν ειδικη περιπτωση. το σκυλι ηταν γερικο, το πηραμε σε ξεφτιλα τιμη για την αξια του(το γνωριζαμε το σκυλι) και το πηραμε με το σκεπτικο να βοηθησει στην εκπαιδευση ενος κουταβιου, γιατι την εποχη εκεινη δεν ειχαμε αλλο εμπειρο σκυλι. και φυσικα αναφερομαι σε λαγοσκυλα, γιατι για μπεκατσοσκυλο που συζητατε εσεις εδω, νομιζω οτι σε καμια περιπτωση δεν θα επερνα μεγαλο σκυλι, οχι λογο χρηματων, αλλα γιατι καλα φερμας βρισκεις ευκολα πλεον.γιατι να παρω ενα ξενο που δεν θα το εχω μεγαλωσει εγω?
    ασχολουμαι με Ελληνικο ιχνηλατη (που το κυνοφιλικο επιπεδο των λαγοσκυλων ειναι ακομα στο μεσαιωνα σε σχεση με τα πουλοσκυλα) και ακομα μεγαλο σκυλι δεν εχω αγορασει. το φερμας καταρχην απαιτει πολυ λιγοτερο χρονο εκπαιδευσης για να αποδοσει αλλα και για να αρχισει να διχνει το αν ειναι καλο και ποσο καλο. σκεφτειτε μερικοι φιλοι που μιληατε για χρονο εκπαιδευσης κτλ, αν καποιος ειναι διατεθημενος να ασχολειται με μια φυλη που για να δεις τα πρωτα πραγματικα δειγματα γραφης πρεπει να περιμενεις 2μιση χρονια…ειναι τοσο δυσκολο να κανουν το ιδιο οι φερματζηδες που δεν θα χρειαστει να περιμενουν ουτε καν χρονο?

    4)ασχετως με το αν συμφωνω η διαφωνω, νομιζω οτι οι τιμες που αναφερατε ειναι πολυ υπερβολικες για πουλοσκυλο. οχι οτι τα υποτιμω. εξαλλου ειμαι λατρης των σεττερ απο παλια. απλως αν δινεις για ενα καλο φερμας 4000 ευρω, που απαιτει π.χ 1μιση χρονο εκπαιδευσης και που μπορεις να το προμηθευτεις απο 50 εκτροφεις και απο απειρους στο εξωτερικο, τοτε ρε παιδια ποσα πρεπει να δωσεις για ενα ιχνηλατη, που δεν ξερεις καν αν οντως θα ειναι γνησιος (μιας και τα χαρτια τους ειναι χαλια μαυρα), που απαιτει 2μιση-3 χρονια εκπαιδευσης και σε ορισμενα αρενικα ακομα και 5! που σου βγαζει την παναγια αναποδα οχι για να το εκπαιδευσεις αλλα εστω για να μαθει το "ελα"…?
    θα επρεπε δηλαδη για ενα γκεκας 5 χρονων να δινουμε 20000 ευρω?…

    αυτα μονο στην Ελλαδα γινονται. απο γαλλια περνεις κουταβι καθαροαιμου ιχνηλατη, απο αριστες γραμμες με διακρισεις, 500-700 ευρω και ερχεσαι εδω και σου λεει μετα ο αλλος για το δηθεν καθροαιμο του, που ειναι αριστο (κατα την γνωμη του και τα γουστα του) οτι στο πουλαει 1 χρονων 3000 ευρω, επειδη ειχε λεει εξοδα για να το μεγαλωσει…

    Ω- ΡΕ -ΓΛΕΝΤΙΑΑΑ …

    Και τα άλλα δύο κουτάβια που δεν θα σου βγουν αν έχεις και χαρτία θα τα πωλήσεις σαν άριστα μπεκατσόσκυλα 4000 και 5000 ευρώ το καθένα στον φίλο που αγόρασε το σέττερ πιο πάνω… :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #375146

    αχαχαχχααχαχαχ οχι ρε ! εγω σκυλο εχω αγορασει, αλλα δεν εχω πουλησει ποτε. εχω χαρισει καμια 80αρια κουταβια απο σετερ ιχνηλατες και λυκοσκυλα. δεν μαρεσει να πουλαω σκυλια. προσωπικη μου αποψη. οσο για τα 2 που δεν θα βγουνε, αποψη μου, τα πουλοσκυλα ειναι σε τετοιο επιπεδο που οταν λεμε οτι ενα σκυλι δεν βγηκε, ενοουμε οτι ειναι μετριο. δεν εχω δει ποτε μου πουλοσκυλο κατω του μετριου. ξερεις τι σημαινει να αγορασεις καθαροαιμο ιχνηλατη και να σου βγει μορφολογικα μετριος και κυνηγετικα τσιουαουα?αυτο στα πουλοσκυλα δεν το εχω δει ποτε και νομιζω δεν μπορει να συμβει. εξαλου στο πουλοσκυλο (και λογο συμβολης του ανθρωπου αλλα και λογο του τροπου κυνηγιου που κανει) το γονιδιο παιζει περισσοτερο ρολο απο οτι στο λαγοσκυλο. γιαυτο το λαγοσκυλο θελει πολυ περισοτερη εκπαιδευση. ειναι και ανυπακουα βλεπεις. αρχεγονος τυπος σκυλου σου λεει…δλδ σκυλι που εδω και μερικες χιλιαδες χρονια εξελιχθηκε ελαχιστα η καθολου…αντε καντο ζαφτι αν μπορεις. ενω τα σεττερακια, ειναι αγγελουδια. ενα που μου βγηκε μετριο, το κρατησα για παρεα επειδη ειναι αξιαγαπητο. το βγαζω και στο κυνηγι αλλα ειναι μετριο. τον ιχνηλατη αν δεν τον βγαζεις στο κυνηγι τι θα τον κανεις? μονο για φυλακας κανει μετα :lol: παντως επιμενω, 4000 για πουλοσκυλο..υπερβολικο πολυ το ποσο. πληρωνεις μονο τα γονιδια. σκυλια καλα υπαρχουν πολλα και οι διαφορες μεταξυ των καλων και των πολυ καλων δεν ειναι τεραστιες. ενω στα λαγοσκυλα ειναι τεραστιες. εκει πληρωνεις γιατι δεν μπορεις να κανεις αλλιως :D στα πουλοσκυλα που εχεις απειρες επιλογες, γιατι να πληρωσεις τοσο πολλα λεφτα ρε παιδια? ειλικρινα τωρα…γιατι?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #375147

    αχαχαχχααχαχαχ οχι ρε ! εγω σκυλο εχω αγορασει, αλλα δεν εχω πουλησει ποτε. εχω χαρισει καμια 80αρια κουταβια απο σετερ ιχνηλατες και λυκοσκυλα. δεν μαρεσει να πουλαω σκυλια. προσωπικη μου αποψη. οσο για τα 2 που δεν θα βγουνε, αποψη μου, τα πουλοσκυλα ειναι σε τετοιο επιπεδο που οταν λεμε οτι ενα σκυλι δεν βγηκε, ενοουμε οτι ειναι μετριο. δεν εχω δει ποτε μου πουλοσκυλο κατω του μετριου. ξερεις τι σημαινει να αγορασεις καθαροαιμο ιχνηλατη και να σου βγει μορφολογικα μετριος και κυνηγετικα τσιουαουα?αυτο στα πουλοσκυλα δεν το εχω δει ποτε και νομιζω δεν μπορει να συμβει. εξαλου στο πουλοσκυλο (και λογο συμβολης του ανθρωπου αλλα και λογο του τροπου κυνηγιου που κανει) το γονιδιο παιζει περισσοτερο ρολο απο οτι στο λαγοσκυλο. γιαυτο το λαγοσκυλο θελει πολυ περισοτερη εκπαιδευση. ειναι και ανυπακουα βλεπεις. αρχεγονος τυπος σκυλου σου λεει…δλδ σκυλι που εδω και μερικες χιλιαδες χρονια εξελιχθηκε ελαχιστα η καθολου…αντε καντο ζαφτι αν μπορεις. ενω τα σεττερακια, ειναι αγγελουδια. ενα που μου βγηκε μετριο, το κρατησα για παρεα επειδη ειναι αξιαγαπητο. το βγαζω και στο κυνηγι αλλα ειναι μετριο. τον ιχνηλατη αν δεν τον βγαζεις στο κυνηγι τι θα τον κανεις? μονο για φυλακας κανει μετα :D παντως επιμενω, 4000 για πουλοσκυλο..υπερβολικο πολυ το ποσο. πληρωνεις μονο τα γονιδια. σκυλια καλα υπαρχουν πολλα και οι διαφορες μεταξυ των καλων και των πολυ καλων δεν ειναι τεραστιες. ενω στα λαγοσκυλα ειναι τεραστιες. εκει πληρωνεις γιατι δεν μπορεις να κανεις αλλιως :D στα πουλοσκυλα που εχεις απειρες επιλογες, γιατι να πληρωσεις τοσο πολλα λεφτα ρε παιδια? ειλικρινα τωρα…γιατι?

    Πάντως φίλε σε αυτόν που πήρε το σέττερ και λύκοσκυλο να του πούλαγες αν του έλεγες ότι βγάζει μπεκάτσες θα πλήρωνε κανά 5χίλιαρο… :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #375150

    Πάντως φίλε σε αυτόν που πήρε το σέττερ και λύκοσκυλο να του πούλαγες αν του έλεγες ότι βγάζει μπεκάτσες θα πλήρωνε κανά 5χίλιαρο… :lol:

    μα απο εκει ξεκινανε ολα! εγω να δεχτω οτι καποιος ειναι υπερβολικα παθιασμενος με κατι. πχ με τις μπεκατσες και με τα καλα μπεκατσοσκυλα.οκ…μα γιατι να δωσει 5000 να παρει ενα καλο σκυλι και να μην δωσει 2 χιλιαρικα να παρει 4 κουταβια απο καλα αιματα? η απαντηση ειναι μια και μοναδικη. γιατι ειναι τεμπελης και μπορει και να ειναι και κρεατοσυλεκτης. λεω μπορει γιατι αυτο δεν ειναι παντα σιγουρο.συχνα ομως ειναι…οι κρεατοσυλλεκτες ειναι αυτοι που θελουν καλα αποτελεσματα σε πολυ συντομο χρονο, για να μην τους παρει κανεις αλλος το..κρεας..

    ξερεις τι γελοιο βγαζω με τους λαγαδες? με κοροιδευει ενας φιλος που δινω 5 κτοσταρικα και περνω κουταβια, ή που κραταω απο τα δικα μου οταν ειναι μετρια. μου λεει, τσαμπα κουραζεσαι , παρε ενα ετοιμο μην εισαι τσιγγουνης…του λεω, ρε τρομπα τα ιδια λεφτα δινω, απλα εγω περνω 4 ενω εσυ ενα. ναι λεει αλλα εγω ξερω οτι ειναι καλο…ε του λεω εγω εν θελω να ξερω αν ειναι καλο. θελω να ξερω-αν μπορω- οτι ειναι απο καλες γραμμες. απο εκει και περα μαρεσει η εκπαιδευση, η διαδικασια η αγωνια αν θα βγει κτλ… και αν βγει του λεω, θα το ευχαριστηθω 10 φορες περισσοτερο απο εσενα που σου βγηκε..το ετοιμο! και γελαει… ε και παει στα σκοπια και περνει 4 χρονων με 1500 ευρω σκυλι-"φωτια"…και ερχεται εδω μετα και οταν το δοκιμαζει το σκυλι φωτια ειναι φωτια μονο τις αλεπουδες…ή κανει 2 χρονια να προσαρμοστει στα εδαφη μας και να τον μαθει και μεχρι να γινει αυτο, καμια φορα αγανακτει και το χαριζει στο επομενο , που σπανιως μπορει αν εχει υπομονη να του βγει κιολας…

    τελικα ποιος ειναι ο βλακας?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #375153

    μα απο εκει ξεκινανε ολα! εγω να δεχτω οτι καποιος ειναι υπερβολικα παθιασμενος με κατι. πχ με τις μπεκατσες και με τα καλα μπεκατσοσκυλα.οκ…μα γιατι να δωσει 5000 να παρει ενα καλο σκυλι και να μην δωσει 2 χιλιαρικα να παρει 4 κουταβια απο καλα αιματα? η απαντηση ειναι μια και μοναδικη. γιατι ειναι τεμπελης και μπορει και να ειναι και κρεατοσυλεκτης. λεω μπορει γιατι αυτο δεν ειναι παντα σιγουρο.συχνα ομως ειναι…οι κρεατοσυλλεκτες ειναι αυτοι που θελουν καλα αποτελεσματα σε πολυ συντομο χρονο, για να μην τους παρει κανεις αλλος το..κρεας..

    ξερεις τι γελοιο βγαζω με τους λαγαδες? με κοροιδευει ενας φιλος που δινω 5 κτοσταρικα και περνω κουταβια, ή που κραταω απο τα δικα μου οταν ειναι μετρια. μου λεει, τσαμπα κουραζεσαι , παρε ενα ετοιμο μην εισαι τσιγγουνης…του λεω, ρε τρομπα τα ιδια λεφτα δινω, απλα εγω περνω 4 ενω εσυ ενα. ναι λεει αλλα εγω ξερω οτι ειναι καλο…ε του λεω εγω εν θελω να ξερω αν ειναι καλο. θελω να ξερω-αν μπορω- οτι ειναι απο καλες γραμμες. απο εκει και περα μαρεσει η εκπαιδευση, η διαδικασια η αγωνια αν θα βγει κτλ… και αν βγει του λεω, θα το ευχαριστηθω 10 φορες περισσοτερο απο εσενα που σου βγηκε..το ετοιμο! και γελαει… ε και παει στα σκοπια και περνει 4 χρονων με 1500 ευρω σκυλι-"φωτια"…και ερχεται εδω μετα και οταν το δοκιμαζει το σκυλι φωτια ειναι φωτια μονο τις αλεπουδες…ή κανει 2 χρονια να προσαρμοστει στα εδαφη μας και να τον μαθει και μεχρι να γινει αυτο, καμια φορα αγανακτει και το χαριζει στο επομενο , που σπανιως μπορει αν εχει υπομονη να του βγει κιολας…

    τελικα ποιος ειναι ο βλακας?

    Έλα ντε πάντως νιώθω πολύ βλάκας όταν μου ζητάνε (γενικά εγώ δεν πρόκειται να αγοράσω ποτέ έτοιμο σκυλί) για έναν κοπρίτη 4000…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #134731

    να σου πω μια περιπτωση που θα επερνα ετοιμο σκυλι. αν υποθεσουμε οτι δεν ειχα καθολου σκυλια.ουτε ενα. θα εκανα το εξης (μιλαω μονο για λαγοσκυλα τωρα). αντι να δωσω 3μιση με 5 χιλιαρικα να παρω κανενα 3χρονο "φωτια", θα εδινα 1500 ευρω, θα επερνα 2 καθαροαιμα κουταβια ζευγαρι, απο οσο καλυτερες γραμμες γινεται και θα επερνα με τα αλλα 500 ευρω -το πολυ- και ενα γερικο απο γνωστο μου κυνηγο αν εβρισκα (οπως την αλλη φορα που το πηρα 150 ευρω) και θα εκπαιδευα μαζι του τα κουταβακια. θα εβγαζα ενα χρονο ωραιο και λαγους θα εκανα με το γερικο και τα κουταβια θα εκπαιδευα και θα ειχα μετα 2 σκυλια για αλλα 9-10 χρονια να κυνηγαω λαγο και να βγαζω και κουταβια απο αυτα…
    και ασε τον αλλον τον ιδιοφυη να δωσει 4 χιλιαρικα να παρει ενα μονο σκυλι, που συνηθως ειναι ημιαιμο και δεν μπορει να σου δωσει απογονους αξιολογους και να προσπαθει να το μαθει και να μαθει και τα υπολοιπα σκυλια του…
    οσο για τα πουλοσκυλα, δεν θα επερνα καν το γερικο. 2 κουταβια απο καλες γραμμες ειναι αρκετα. στην ειροτερη θα εβγαινε το ενα μετριο αλλα παλι θα εδινε απογονους σχετικα καλους. στην χειροτερη θα εχανα 500 ευρω, αντι για 4 χιλιαρικα…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 69 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων